Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:40 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема бравоснови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:46



Ами много просто бе Рокси щот траките си падат по винцето, мезенцето и полянките. Кво може повече да иска човек красота направо ставаш част от природата. Пък ако си рекла в къвто стил знаеш аз лично съм слабозапознат с другите два само ми обясни подробностите.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: roxy]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:50



Е хайде сега не се оправдавай не ходи ли някъде на почивка, тука хората мрът за нещо свежо писна им от досадни дискусий и безмислени мнения.

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Езинови [re: the_bomb]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано21.08.03 02:57



Езичеството е религия и като всяка древна такаква нейната практика е магията. Езичеството не е суха фактология а е потомствена религия предавана в един народ или племе, продукт на неговото колективно несъзнавано също както е фолклора. Фолклора ни сам по себе си е доста езически и върху него може да се изгради българско неоезичество стига да има достатъчно желаещи да работят за тази кауза

*Нека бъде дървото до небето, но ако лишиш го от корени,
пада то като тънка тревичка.*



Тема Туранови [re: Бoян lYl]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 09:21



религия и магия? хммм, мисля, че не си прав. религията е преди всичко почит. в магията, поне както съществува тя днес, няма такова нещо. религиозният човек може да се помоли за нещо, но не може да задължи бога непременно да го направи, както става с теургията (използване на низши божества и духове за свои цели в магията).

така че магията е много низша форма на религиозност, не ми я хвали и лансирай. благочестивият езичник винаги е разчитал преди всичко на ръцете си, за да има богата реколта, а боговете е запазвал за по-висши цели от това да му слугуват.

пак не разбрах какво против имаш "сухите факти". нали искаш да реконструираш неоезичество - да не би да го изсмучеш от пръстите си?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.08.03 09:44



По принцип съм съгласен!

Но искам да попитам: колко хора (особено от тези, които са поборници на "практиката"), са участвували в езически ритуал? Колко от тях извършват съответните моления, жертвоприношения и други култови действия, без които едва ли може да се говори за "практикуване" на някакво езичество?

Ако ще ми отговарят, че медитират или се занимават с магия, съжалявам - това не е езичество! Магическите практики, присъщи на съвременното вещерство и пр., се коренят в т.нар. церемониална магия, която пък е свързана с античния херметизъм и с халдейската традиция.

С това езичество, за което милеят нашите родолюбиви приятели, тези неща нямат нищо общо...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: the_bomb]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано21.08.03 12:22



извинявай, прав си... не исках да те засегна, просто няма как да знам на кой от вас му е професия това, на кой хоби, на кой начин да се покаже.

иначе си има професионални клубове, които няма да изреждам отново.

клуб "езичество" в директория "религия и мистика" за мен не е свързан с историческата страна на въпроса. все едно в клуб християнство да обсъждат единствено историческия отрязък около 1ви век и да се опитват да съберат историческите факти около живота на Иисус? как би ти изглеждало?


езичеството е практика, езичеството е философия, езичеството е вяра. нито едно от тези неща не съм видял тук и то не защото няма кой да пише, а както казах едни блекулф ги изгони с фанатизма си, други им доскуча от историческите ви спорове.

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Black Wolf]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано21.08.03 12:42



аз съм защитник на практиката, така че приемам тази забележка като отправена към мен.

не съм видял да се обсъжда философския, психологическия или религиозния смисъл на нито една езическа практика или ритуал. за мен това е ценното, а не някакви обобщения и мъгляви теории, които никой няма как да докаже дали са верни или неверни. никога не съм твърдял, че трябва да принасяме хора, кози и т.н. в жертва, просто да се поучим от миналото, като навлезем в смисъла на споменатите ритуали и практики, които могат да бъдат променени и модернизирани за днешните времена. разбира се това изисква въображение, вдъхновение, собствена мисъл...

ти изглежда не правиш разлика между обсъждане на практики и практикуване на практики. тия практики в клуба ли да ги правим?? нима теб или който и да било друг го засяга какво практикувам или не практикувам аз? това си е моя работа.

кое е езичество и къде се коренят дадени магически практики нито ти нито аз можем да знаем със сигурност.

гледам вътре в теб...

и вече съм наясно каква е тънката цел на този клуб - ти просто си си създал пространство, където да можеш да се показваш и изпъкваш. нуждаеш се от внимание поднесено в специфична форма. с подобни спорове аз само ти помагам, така че мисля да прекратя тази безполезна и глупава дискусия.

всеки да си пише каквото му е приятно. мнението ми е известно вече и няма защо да го повтарям

всеки има избор, контролът поражда възможности


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 12:53



<все едно в клуб християнство да обсъждат единствено историческия отрязък около 1ви век и да се опитват да съберат историческите факти около живота на Иисус? как би ти изглеждало?>

да, имаш известно право тук. само че християнството е далеч по-запазена религия, докато езичеството има по-голяма нужда от историческа реконструкция, много въпроси са несигурни... за мен това е смисълът да се ровичка в миналото, не за нещо друго. любовта ми към езичеството (на мен ми е любимо гръцкото) тръгна от заниманията ми с Античността и рискува да гравитира около тях завинаги.

защото, за съжаление, не знам за съвременни почитатели на Пан и Афродита. а ако има такива и изпълняват някакви ритуали, то те със сигурност биха постигнали това, което искат, само като четат внимателно древните извори...

поздрави!

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: зyмyнr]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано21.08.03 21:42



Уп-с-с... Сега станахме психоаналитици!
Бих попитал - каква е ползата от обсъждане на практики? Практиките са за практикуване...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: относно дилемата теория-практика в този клубнови [re: Black Wolf]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано21.08.03 22:21



ами може да се обсъжда въпросът как и какво трябва да се практикува...

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.