Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Езичество като урок по родолюбие.нови  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано28.03.03 03:05



По какво се отличава езическата религия от другите и по какво се отличава езичеството помежду си? Това според мен е интересен въпрос но като се замисля каква е основната цел на всяка религия откривам, че всички те имат една и съща цел да направят човека по съвършен, по щаслив, по добър.
Какъв е тогава смисълът от всички тези религий от всички тези пътища при положение, че всички те водят към едно? Смисълът е във това, че всеки от нас е различен, нашето различие започва от нашета среда дълбоко в себе си принципите които ни оформят като хора са еднакви, но тези принципи са кухи и ние ги запълваме с представи от заобикалящата ни среда именно това ни оформя като личности. Света се стреми към единение и това е красиво и добро, но духовните нужди на всеки от нас са различни и ние не можем да изповядваме една вяра и една религия и точно в разнообразието се крие красотата на света. Модерната психология откри, че както всеки човек има определен начин на мислене, така и всяка националност формира групови черти и особености на своето мислене. Именно тук се създават тези малки и строго специфични религий, които рядко надхвърлят рамките на един етнос. Тези религий са сякаш скроени по поръчка, за човека от този етнос, толкова близки до неговия начин на мислене до неговата природа, какъв по лесен път от този за да намериш своето щастие, за да се издигнеш духовно, за да се слееш с вселената. Но какъв е Бългърският път, и тук идва нашата история. В опустошените от варварското преселение балкани, в тракийската равнина се сгушил древния народ на траките, след няколко века те се стапят сред славяните, но не безследно, защото тези славяни им стават духовни наследници. Една култура никога не изчезва напълно, тя винаги малко или много се онаследява от друга и днес сред красивите Български празници можем да намерим по някоя следа от тях. Славяните заживяват по тези земи борейки се за своята свобода и независимост до като не се свързват трайно с кония народ на българите надигнал се от далечните азиятски планини и проправял пътя си до тук със меч за да не се изгуби завинаги. И така до времето на княз Борис тези две племена живеели заедно в мир, с различен език, с различна религия но като един народ. В продължение на 200 години много неща между тях са се уеднаквявали до момента в който Борис ни е покръстил, акт който много от вас осъждат но акт който ни е направил един народ, акт който ни е спасил като народ. Езичеството след този факт е било живо още дълго но вече е било единно една езическа религия за Славяно Българите една и то запазена до днес. Достатъчно е да погледнеш нашите народни обичай в които блика толкова много жива езическа магия, достатъчно е да отидеш в някоя от многото свещенни български планини. И там ще чуеш в шума на гората гласът на орфей, в крясъкът на птица песента на български шаман, а вятърът ще шепне заклинание на славянски жрец. Може би ще видиш самодива или в вдълбани в каменното корито на някой поток, следите на крали марковия кон. Тази земя е пропита с кръвта на нашите предци тя говори, и говори не на някакъв друг език а на Български, пещерите във тази земя водят към същият ад от който орфей опитва да измъкне своята любима, а планените отправят поглед към чертозите на Тангра и Перун. На това парче земя няма друга сила няма други богове освен почитаните от българите, а за всеки инако мислещ ще кажа; О неразумни поради що се срамиш да се наричеш българин, нима не помниш своето минало в което предците ни са купували честа и свободата си с кръвта на неприятеля, че те са народ горд който е свикнал да владее но не и да бъде владян. Нима си забравил, че този народ е честен и пълен с простички добродетели, че е умирал за да отстоява себе си и вярата си, неща с които би се гордял всеки народ. Ти Българино ти си войн не се оставяй да ти внушават, че си слаб и не достоен за уважение, че си предател защото не е вярно всеки народ си има черни овце, но колко народи могат да се похвалят със толкова смели, силни, умни и достойни за уважение хора колкото ние. На всички вас които се чуствате езичници ще ви кажа, бъдете българи, бъдете родолюбци живейте в мир и не забравяйте кубратовия съвет, да бъдем една кръв, едно име и едно сърце.




Тема Re: Езичество като урок по родолюбие.нови [re: Бoян]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.03.03 12:13



Емоционално казано, но вярно! Съгласен съм с почти всичко от казаното...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: още нещо за родолюбиетонови [re: Black Wolf]  
Авторбoян (Нерегистриран)
Публикувано06.04.03 01:08



Радвам се че одобряваш казаното от мен, но въпроса е в това къде е Българското днес. Повечето езичници тук са чуждопоклоници, нещо което намирам за срамно и достойно за презрение. Дърво което е без корени ще бъде отвято и ще изсъхне загубено за всички то няма бъдеще а след като изгние не ще има и минало, аз съм Българин и моите корени са три. Три корена стигащи до самото сърце на тази земя и аз няма да ги предам докато съм жив, защото това означава да предам своите деди, да предам това в което те са вярвали и това за което са умирали. Да ги предам това означава, че нямам самочувствие да бъда такъв какъвто съм, да съм горд с това което съм, това е предателство и към мен самия, а предателството е най-голямото престъпление и най омразни на всички хора са предателите. Да всеки има право на избор, но докато повечето луди фенове на келти, викинги и други подобни могат само да мечтаят да имат нещо общо с тях, то това в което вярвам аз ми е в кръвта и във всяка моя фибра, във всеки грам пръст от тази земя, във въздуха и във водата, във огъня по тази земя ако щеш. И аз съм във хармония със всичко това, защото тази земя Българската ме е откърмила и под това небе Българското съм израснал



Тема Re: още нещо за родолюбиетонови [re: бoян]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.04.03 23:47



Ето тук вече не мога да се съглася! Езичеството преди всичко е свобода - и осъзнаване на УНИВЕРСАЛНИТЕ ЦЕННОСТИ. Ясно е, че езическите религии, въпреки приводно различните си "национални" окраски търсят именно универсалното, всеобщото. На езичеството са чужди фанатизма и търсенето на тясното... Национално или друго. Освен това какво реално знаем за българското езичество? Примерно за германо-скандинавското определено знаем доста повече! Иначе трябва да си измисляме българското езичество, което аз не мога да приема. Затова и аз, въпреки големия си интерес и дълбоко уважение към езическите традиции на стара Европа, следвам друг езически Път, една запазена и ясна традиция, в която няма измислици...

И освен това какво значи "родно"? Ако преди си бил германец, келт или някакъв друг, очевидно е, че сърцето ще ти подсказва този път. Човек внимателно трябва да изследва увлеченията си - те не са случайни, и в никакъв случай не са просто "увлечения", "хрумвания" и т.н., а в повечето случаи имат сериозни основания, бих казал дори предопределения! Така че има хора, които се чувстват келти, германи и пр. във "всяка своя фибра" и пр. (да не повтарам думите ти).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Езичество като урок по родолюбие.нови [re: Бoян]  
Автор roxy (hippie)
Публикувано08.04.03 12:45



syglasna sym,o6te pove4e sigurno ste se pitali - kakvi hristiani sme izob6to?ostaviam nastrani izpylnenite sys sueveria babi,koito viarvat ednakvo v gospod i razni magii, da poglednem kym obi4aite ni - v edna kniga 4etoh,4e po selata e imalo obi4ai da se gadae po pryskite ot kryvta i vytre6nostite na gergiovskoto agne,a i sega na mesta gadaiat pri kolene na praseto za koleda...i izob6to tezi kurbani sa prabugarska tradicia,po-kysno vyrzana s blizki po dati hristianski praznici...a ne vryzvame li vsiaka prolet martenici,ne jiveiat li prikaznite sy6testva na slavianite v narodnite ni prikazki...nie sme ezi4nici,zabravili starite imena na bogovete si,no ne i starite obi4ai...kumirite sa jivi v syrcata ni...
BTW,moje li niakoi da mi kaje kyde moga da pro4eta ne6to pove4e za edna li4nost - Boian,4-ti sin na Simeon,koito taino se vyrnal kym Tangra?

.:Games for the lost souls of heaven who walk on the ground:.


Тема Re: Езичество като урок по родолюбие.нови [re: roxy]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.04.03 13:14



За него не се знае кой знае какво... Ако искаш сведения без да губиш време, виж в справочника "Кой кой е в бълг. средновековна история" на Даньо Андреев.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: IYI за черният вълкнови [re: Black Wolf]  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 00:55



По принцип цел на всяка религия е осъзнаването на универсалните ценности а това, че някой религий са служили за манипулиране на масите, е да в това отношение в езичеството има повече свобода от някой други религий. Езичеството е народна религия тя се отличава от световните само по това, че е характерна за дадена племенна група, нищо друго

Езичеството си е напълно национално а чуждите влияния които са прониквали в подобни религий са били натъкмявани спрямо именно тези национални особености, така, че то винаги е имало национална окраска.
А може би ти знаеш нещо което на мен не ми е известно може би е имало келти почитащи Изида, или викинги почитатели на Зевс. Може би и сред неоезичниците почитатели на тези религий също има нещо подобно. Но разбира се неоезичеството е интернационално в него няма политика и затова съвремените келти и скандинавски езичници също почитат Перун, Тангра, Сабазий. Моля ти се не ме разсмивай езичеството си е абсолютно национално, все едно да отидеш на Хаваите и да кажеш, че си потомствен Вудо маг, първо ще ти се изсмеят а после ще те изядат с парцалките, а в европа те спасява само близкия цвят на кожата.
А аз не съм фанатик, уважавам културата и религията на всеки народ и уважавам всеки който следва пътя на своя народ. Другите за мене са безлики, семена които вятъра ги отнася навсякъде където повее, а за да отцелее едно семе то трябва да пусне корен и да стане дърво. Ти си точно такова семе без корен утре ще повее друг вятър и тогава какъв ще си Сибирски шаман ли. Просто ми е смешно чуждопоклоничеството и чуждокултурното гъзоблизчене, сякаш ние си няма собствена култура и сякаш тя е по малко стойностна. А си мисля освен това, че ако сега живеехме в езически времена и ти здрав прав бългърин смениш вярата си ей така, най вероятно след това главата ти щеше да се използва за наздравици от вожда на рода ти. Родното езичеството е езическия път на този народ, а щом си се родил българин както ти сам казваш сигурно не е случайно, а какъв си бил преди очевидно си е било за преди, човек не живее в миналото а в настоящето. Важен е настоящият ти живот, сега ти си Българин и зад гърбът ти е историята на твоят народ в кризи като тази тя ти показва, че има моменти на възход и падение тя ти показва колко велики, нещастни, смели, страхливи, способни съкати и въобще какви сме били и какви можем да бъдем, тя очертва рамките на твоето развитие сега. Когато видя някой германец да изповядва българско езичество или някакво което да не е от западна европа тогава ще си променя мнението по въпроса, но това няма да стане защото те дори да оценяват чуждото имат самочувствието, че са създали нещо свое и държът повече на своите традиций. Но дотогава за мен българи които почитат Один, Кернунос, Зевс или нещо друго подобно, са си културни гъзоблизци хора които нямат национално самочувствие.

А и това, че ти не знаеш нищо за българското езичество, но гордо се тупаш, че знаеш за германското, е какво да ти кажа, липса на култура да си беше направил поне малко труда да поровиш, защото за разлика от германското, българското почти не е умирало. Според теб какво представляват народните ни празници, обичаи безбройните фолклорни материяли чувал ли си за Веда Словена а известно ли ти е, че само до преди 200 години на някой места в българия Перун все още се е чествал като бог. За разлика от западняците ние сме запазили много по тясна връзка с езичеството си и то почти не е умирало, ако въобще е умирало и ти тепърва ще чуваш за него.
А и да не мислиш, че на тях езичеството им е било предадено на готово, инквизицията там е вършала като луда, тук таме се е запазила по някоя Еда или от разкопки са си правили изводи за нещата, а нео езичниците там сега ползват трудът на поколения историци работили над това да сглобят картината на тяхното езичество. Мислиш ли че това което са възтановили от него е със 100% достоверност както е било в езически времена, достаъчна е само една нова разкопка за да промени вече получената картина ако тя не се връзва с цялото, а и като изключим скандинавците при другите връзките им с езичеството са били така старателно прекъснати, че не може и да бъде, милиони изгорени от инквизицията. Не ти ли е странно, че в българия гоненията срещу еретици са били от дъжд на вятър, а освен 52-мата боляри и техните семейства при бунта срещу Борис почти няма други издевателства срещу езичеството. И това не е защото всички след това са приели християнството, защото има достатъчно археологически факти, че то е функционирало още дълго макар и по омесено с християнството.
А и за разлика от теб аз съм Български езичник, докато ти само можеш да се чувстваш германски. А в очите на един истински такъв ти ще си поредния нещастен смешник от източна европа на който му се иска да прилича на тях.
Е доскоро надявам се, че острите ми думи няма да те засегнат толкова колкото да ти отворят очите, и да се замислиш кой си и защо си роден в тази страна.




Тема IYI за roxyнови [re: roxy]  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 01:00



Радвам се, че разбираш какво искам да кажа със тази публикация, езичеството ни наистина е отцеляло повече от колкото си мислят много хора и се е вкоренило не само в народните ни обичай и фолклор като цяло но и в някой стари български ереси чието разпространение е надхвърлио границите на тяхната родина. За съжаление немога да ти дам точен източник от който да почерпиш за Боян, но ако ти дам кординатите си предполагам, че след време мога да ти изнамеря нещо. Истинското му име е Вениамин а Боян е титла, при прабългарите синоним на чуждицата адепт и е върховен духовен водач на войската, тя навлиза и в смесеното езичество на българския народ и в народните песни се среща съкратено като Бан( Бан юнак). Има само един официялен поне на мен известен документ в който се казва, че той е умеел да се превръща във всякакъв звяр или птица, нещо което го отвежда към българския шаманизъм. A дали той е бил тайно езичник не е сигурно защото могат да се намерят дани, че поне веднъж Симеон е участвал в разсичане на кучета като част от клетвен договор а уж е бил откърмен с християнство. Според някой освен поп Богомил другият основател на прочутото богомилско учение е и самия Боян магесника. Във богомилското учение има някой елементи които са били характерни за езическата ни традиция онаследена от славяни и пра-българи, а и това е ерес която е била толерирана от много български царе като Асеневци, например и може би е била една от възможностите да се запазят старите учения на славяно българите. А ти можеш ли да ми кажеш как точно се е извършвало това гадаене по кръвта или поне къде си го прочела. Ако искаш пиши ми на адрес bulguri@abv.bg



Тема Re: IYI за черният вълкнови [re: Бoян]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано11.04.03 02:17



Вълко, набедиха те в германско езичество, ха сега иди доказвай че не си... бяла мечка

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: IYI за черният вълкнови [re: Бoян]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.04.03 12:59



Просто няма начин да докажеш, че не си камила, когато някой е убеден в това!

Впрочем, аз нямам никакво намерение да убеждавам ентусиазираните патриоти, че езичеството може да бъде универсална ценностна система. Лично мен ме интересуват истинските неща, а такива в България, уви, не откривам.

Не можеш да градиш мироглед върху фалшификати от рода на "Веда словена", нито върху обичаи и фолклор, хиляда годин "облъчвани" от християнството. Това, че езичеството отдавна не е живо в България личи по много неща - е вижте напр. отношението на българския селянин към животните. Един ясен индикатор...

Човек е такъв какъвто се чувства, а не какъвто е роден. Личната история се гради върху опита от много съществувания. Това, че сега си българин е важно, но не е единствено значимото нещо в твоята личност. Разбира се, всеки е свободен в избора си!

Господинът се съмнява във възможността да си наистина някакъв друг, щом си роден в България. Не искам да коментирам подобно схващане...

Разбирам добре “патриотизма” на подобни разсъждения, както и неминуемо вървящата с тях агресия. Ако предците ни са били толкова ТЪПИ, та да обръщат внимание на тези неща, това е допълнителен довод да не се интересуваме много-много от тях! За щасти, те са били достатъчно мъдри и свободни хора, които са имали голяма религиозна толерантност, дори в един момент са си били езичници и християни едновременно…

И пак ще повторя – в езичеството (както и във всеки Път) не е възможно да се следва нещо измислено или изчезнало! Това е и един от проблеминте на цялото нео-езическо движение в цала Европа. Всъщност всички се стремят да възстановят нещо, което до голяма степен е изчезнало. Разбира се, твърденията, че езичеството никога не е умирало, че всъщност се е видоизменило или минало в дълбока “нелегалност”, че с него са пропити фолклорът, народните обичаи и т.н. и т.н., са неща, които твърди не само господинът, но повтарят и почти всички дейци на съвременното европейско езичество. Въобще донасят вода не от девет, а от 109 дерета! Това е прекрасно – само дето е нещо от сферата на фантазията и мечтите.

Всъщност цялата драма е в това, че Светът, Земята, Човекът имат нужда от езичеството – и то жизнена нужда, но в Европа тази традиция трябва да се възстановява (което в заначителна степен води до измислянето й). И тук изниква проблемът – може ли нещо измислено да върши изключително важната работа, за която е призвано? Очевидно не – един порочен кръг, от който не виждам измъкване! Няма значение дали са Родновери (славянски езичници демек ), следовници на Асатру, "друиди" или Тенгристи – проблема е общ за всички тях и всички са засегнати от него. И тъй като между тях има множество интелигентни хора, те добре го осъзнават и от там идват доста техни вътрпешни проблеми!

Ето защо хората, търсещи нещо истинско се носочват към традиции, които са достигнали в относително чист и съхранен вид до днес. Така че ироничното подмятане на господина за сибирското шаманство е съвсем излишно - това е една истинска традиция!

Така че не само изпитвам силен интерес към европейското езичество и към българското езичество, но и съм съпричастен, понякога възторжен и трогнат от техните съвременни пориви! Осъзнавам жизнената нужда от тях! Но никога не забравям, че във всички тях днес има твърде много "реконструкция" и фантазия!
Затова следвам път, в традиционността, автентичността и силата на който съм сигурен!
Не е "германският", както кой знае защо е решил господинът.

А именно това е едно от най-важните неща в езичеството - да откриеш и следваш пътя на силата - на твоята лична сила! Може да е пътя на твоя народ (ако е съхранен), може да е някакъв друг... И в това е голямата обща сила на езическия мироглед!

Майката-Земя има нужда от помоща ни. Тя зове за помощ! Много неща в този Свят имат нужда от нашите активни действия. Езичниците следва да са (и са!) в предната линия на тази борба за съхранение на Живота - защото това е борба за него, не за нещо друго. Защото човекът трябва да поеме своята част от тази борба. Пазителите на езическата традиция го осъзнават. И борбата между тях е разкош, който не можем да си позволим! Съвременните езичници вярват във взаимното уважение и толерантност и това наистина е една от най-привлекателните им черти.

Затова подобни обвинения в безродие, чуждопоклонничество и не знам още какво, звучат не само нелепо, но и вредно!

Преди 120 г. вождът на не-персе Джоузеф казал следното на един мисионер: "Отче, питаш ме защо не искам народът ми да се покръсти. Ще ти кажа - защото вие ще ни научите да се караме за Бога". Мисля, че е излишно да добавям каквото и да е...

Призовавам всички, които са езичници или пък просто се интересуват от езичеството - хайде да не се караме заради Бога!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.