Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:39 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Сблъсък- време разделно.нови  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано28.04.03 00:52



Е дами и господа езичници време е за сблъсък, време е да нагорещим обстановката и да събудим мъртвите, време е за шоу.

Предизвикателството което ще отправя към всички вас е за това дали чуждото езичество има почва у нас, дали е подходящо като духовен път за развитие на българина. Сам по себе си интереса към чуждите културни традиций е похвален и е доказателство за любознателния и буден ум на българина, но докато търсим истината за отдавна изчезнали цивелизаций нямате ли усещането, че се превръщаме в изчезващи мухикани от една не по малко достойна култура на съвремената цивилизация. Европейското нео езичество е опит за възраждане на вече изчезнала национална духовност и мъдрост едно връщане назад към корените и човешката природа, мъдроста на предците. И при положение, че това възраждане едва докосва тези древни познания и ги съчетава с съвременоста, трябва ли ние българите които толкова дълго сме съхранявали своята духовна самобитност, народ който е опазил една немалка част от езическата мъдрост в себе си и който до скоро е почитал боговете на предците си. Трябва ли да сме единствените превили колене пред чуждото и слепи за своето, нима смелите и прозорливи българи са изчезнали, тези които винаги са ни издигали на гребена на вълната и са ни прославяли. Е дами и господа настъпило е време разделно, време в което да избираме дали трябва гордо да носим името българи или да ни е срам да казваме какви сме когато сме сред хора от различни краища на света. Никой не уважава хората които нямат самоуважение, ако нас ни е срам от това което сме и бягаме от собствената си природа, никой друг няма да ни уважава. Едва след като преоткрием себе си, ние можем да станем достойни и равноправни на всяка една цивилизация и да се развиваме като част от световното семейство.

И така всеки който иска да ме опровергае или подкрепи нека изкаже своето мнение.

А тук във точки ще изложа своите аргументи относно това, че за българите единственият езически път е родният и за него други алтернативи няма.

1. Първо езическите религий са религий измислени от народа за народа, те са плод на колективното несъзнавано на даден народ и по тази причина те почти не прехвърлят рамките на даден етнос. И така колективното несъзнавано което формира митологичното мислене и народопсихологията за всеки народ има определени особености които могат да доближават или отдаличават два етноса по различни признаци. И въпреки това, че те могат да имат много общи символи и митологични представи винаги има и особености по които те се различават, именно тези особености ни помогат побързо и качествено да вникнем във нашата истинска същност и да разберем по добре себе си. А нима това не е същноста на всяко мистично учение да стигнем до истинско себепознание и чрез това до духовно развитие.
2. Пример за суперразвиваща се държава която държи на своето духновно и културно наследство и гради своето бъдеще, чрез преосмисляне на традицийте си са Японците. Те все още изповядват Шинтоизма (японското езичество) и дзен будизма който си е будизъм по Японски в смисъл, че това е една от така наречените световни религий която е преосмислена през рамките на тясно националното, подобно за нас е Богомилството, Исихазма или народното християнство. Япония е запазила много от своите обичаи и култура, екибана, хайку, оригами, кабуки, карате, джиуджицу и много други и в същото време е една от най-развиващите се страни в света. Който може да ми даде пример опровергаващ това, че бъдещето на една нация не се крепи върху националното наследство и култура моля да заповяда.
3. Някой сигурно ще ми каже, че не е важно това какъв си се родил сега и, че е по важна цялата върволица от минали животи, е за този който си ги спомня наслука. Освен това ще ми кажат, че не е важно какъв си, а какъв се чувстваш. На тези господа и дами ще кажа, че това изобщо не е вярно и то по следните причини. Първо никой не го интересува какъв живот си бил преди и след като е толкова важно какъв си бил преди защо сега си такъв какъвто си. Второ ако човек имаше свободната воля да се ражда такъв какъвто поиска, защо сме се родили българи? Е явно аз имам свободна воля защото съм се родил такъв какъвто искам, или нямам свободна воля което значи, че нещо по висше от мен е предопределило тази ми съдба. Тогава дали това предопределение няма цел, ако е така то тези които не следват стъпките на своя народ значи вървят против предопределението си. Е разбира се има и 3 вариянт ти си се раждаш където и да е за да си мост между култури, но този мост е езика на световната култура неща които нямат силни национални окраски или съчетание между много такива, пример за такова е всичко което може да бъде разпространено и възприето от множество народи. Такива са всички видове съвремена музика, джаз, рок, поп, електронна. Това може да е киното, театъра или световните религий ако щете всичко което стига до максимум хора от целия свят. Те също могат да имат известна доза национална окраска, но ако не запазим изворите на фолклорното чисти, тоест това което е било плод на колективния разум на нашият народ ние, с нищо няма да можем да допринесем за развитието на цялото на идното човечество. Моят призив за вас езичници избрали пътя на малките национални религий бъдете Българи следвайте своя път за да спасим и възродим малкото останало и то да бъде нашият мост към световното семейство.
4. За тези които твърдят, че няма такова нещо като българско езичество и, че ако се възроди нещо такова то ще бъде измислено следователно неефективно, ще кажа браво много сте прави но само поради това, че сте с кепенци на очите. Да може би е невъзможно да се възродят всички древни познания, може би някой ще каже; какво все пак е това Българско езичество, прабългарско ли, славянско ли или може би говоря за траките. Е дами и господа българското езичество е всичко което може да се извлече е от фолклора ни, историческите доказателства за сливането и развитието на езическите представи през средновековието и възраждането а белите полета лесно зе запълват с познания относно чистите вариянти на тези три езичества, единственото което се изисква от нас е да сглобим мозайката на нашето наследство. Мога да ви дам един интересен пример, какво представлява гръцката митология, гръцки народни песни или приказки записани преди няколко хиляди години, ние имаме невероятно богат фолкор във който също могат да се намерят митологични персонажи и отношенията между тях. Възрожденци свидетелстват, че само до преди 200 години българите все още са почитали някой езически божества, нима те са имали задни мисли за подобни твърдения? И така който мисли, че едно нео българско езичество неможе да бъде автентично, моля опровергайте ме. А тези които вярват в това подкрепете ме с факти.

Знам, че всичко това ви се вижда трудно защото е много по лесно да ползваме нещо на готово особено ако ни звучи модерно, но това не ви ли напомня на някой персонажи от романи на наши възрожденици, където тези хора се осмиват, че се правят на европейци докато са си баш български простаци. Само простите и невежите се страхуват от това което са и бягат от собствената си природа вместо да я преосмислят и изчистят от недостатъците. Примерно това, че сте последователи на келтското езичество да речем в никакъв случай няма да ви направи келти или англичани и със сигурност няма да промени българската ви природа, само дето в очите на другите ще бъдете забавни клоуни, жаби които не си знаят гьола.


Е дами и господа да видим дали езическият ум е по остър от меч и дали можем да боравим с него така както древните езичници са си служили с това свещенно оръжие. Да видим дали е истина, че в спора се ражда истината.






Тема Re: Сблъсък- време разделно. [re: Бoян]  
Автор P_A_G_A_N (непознат )
Публикувано28.04.03 07:04



религия-религии
някой,някоя,някое-някои
цивИлизация-цивилизации и т.н.

Малко граматика по темата



Тема Re: Сблъсък- време разделно.нови [re: Бoян]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.04.03 15:47



На тебе някой да ти пречи да следваш българското езичество? Какво се пениш?
Бъди си български езичник, и не пречи на другите да бъдат такива, каквито искат!
Една от основните ценности на езичеството е СВОБОДАТА. Ако не си го разбрал, не виждам какъв езичник си...
Кой ти дава право да атакуваш свободата на другите!?!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема защо съм се родил българин?нови [re: Бoян]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано28.04.03 16:29



това е все едно да питаме "защо съм се родил с черна коса или чип нос?"

може да се изтъкнат много причини, но аз бих задал въпроса: "и какво от това?". да не би да имам някакви особени заслуги, че съм се пръкнал точно на това място по това време, а не някъде другаде? точно толкова, колкото имам заслуги за това, че съм чернокос или рус. просто стечение на обстоятелствата. ако стана учен, лекар, певец или нещо друго, спокойно мога да се гордея и афиширам това, защото то е моят личен избор, моят път в живота и плод на моите усилия. докато народността ми не е - тя е просто едно месторождение и генетична предопределеност, която по никакъв начин не може да ме опише като човек. по същия начин е абсурдно да се каже: "чернокосите са еди-какви си хора, с тия и тия достойнства и т.н."

това че съм българин си е някаква даденост по рождение също като външния ми вид и формата на носа ми. лицемерие е да се срамуваш от нещо такова, но е пълна идиотщина да се биеш в гърдите заради това, че си се родил с римски нос и да утвърждаваш превъзходството на хората с римски носове пред всички останали.

така че какъв е проблемът изобщо?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Прав си ... само отчастинови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано28.04.03 16:54



Дали си се родил българин или друг да речем, че не е твой избор. Обаче с каквито се събереш - такъв ставаш, т.е. когато са те възпитавали българи за теб светът е такъв, какътво е за българите - в твоя свят има баба Яга, има лоша хала, има Крали Марко, има мартеници и т.н. За да станеш друг (което е свободата на избора, доколкото разбрах от твоето писание) - от друга народност, трябва да започнеш да мислиш с техните понятия, на техния език, да разкараш от своя свят всичко българско и родно и да го населиш с обитателите на техния. Не е невъзможно, ама от една определена възраст насетне е много трудно. Може би ще ми възразиш, че днес приказките на всякакви народи са достъпни и е трудно човек да отдели родното от чуждото, ама не е така - бабите и дядовците не се ровят в интернет и не са почитатели на кока-коловия дядо Коледа ...

Ну НАТО, ну, погоди !!!


Тема така енови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано28.04.03 23:10



за това си прав. всяка група, племе, народ, село дори си има много силно колективно несъзнавано - и добре, че е така, иначе щеше да е много скучно всички да сме еднакви

за да продължа сравнението си с външния вид, и в двата случая наистина става въпрос за нещо, което се поддава на промяна само по насилствен и изкуствен начин, и то със съмнителен резултат.

но идеята ми беше - това чак толкова голям повод за гордост ли трябва да бъде? не можем ли просто да се приемаме такива, каквито сме, без да се превъзнасяме и непрекъснато да съпоставяме свое и чуждо? след като това, че ние сме ние, така или иначе не може да бъде променено, за какъв избор иде реч, какви гранични ситуации, какво време разделно? аз съм си аз и толкоз. никой не е тръгнал да ме прави друг, защото би трябвало да знае, че това е абсолютно невъзможно!

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Така, ама премисли пак последнотонови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано29.04.03 10:15



Дали никой не е тръгнал да те прави на друг - виж навсякъде дънките, хамбургерите, псувните на английски - глобализация с една дума

Ну НАТО, ну, погоди !!!


Тема Re: Така, ама премисли пак последнотонови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано29.04.03 16:10



аз си мисля, че това малко засяга чувството за идентичност. хубаво, навсякъде дънки, хамбургери, ала-бала, но каквото и да стане, винаги човек ще усеща много осезателно разликата дали се намира в България, Ангола, САЩ или Китай.

глобализацията е нещо относително. тя не се случва за пръв път, няма да е и за последен. първият такъв опит е бил в епохата на елинизма (ІV-І в. пр.Хр.), след това по време на Римската империя. и в двата предишни случая, както и днес, една икономическа и/или политическа структура се наслагва като втори етаж върху старите местни култури, без да ги унищожава. и в един момент се появяват центробежни тенденции, които отново разпадат огромната структура на изходните й съставни части. въпрос на 2-3 века е, даже в съвременния скоростно развиващ се свят може и на по-малко. ти само потрай малко, нашата идентичност не се губи. просто за известно време идва някаква чуждоземна мода, но тя е така или иначе характерна повече за елитите (градското население, по-богатите, по-образованите, по-високопоставените), докато за основната маса от населението нищо не се променя. иди в някое село да видиш, че нищо не се е променило и няма изгледи да се промени, и може би ще се успокоиш

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Дано си правнови [re: the_bomb]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано29.04.03 18:38



за центробежните сили... Щото моите наблюдения са, че младите селяни (пазителите на българщината според теб) се делят на две основни групи - желаещи да станат по-граждани от гражданите, като стигат до абсурди в тоя си стремеж (печената тиква на Душко Добродушков ...), и почитатели на чалгата, като последната не може да се определи като имаща много общо с българщината ...

Ну НАТО, ну, погоди !!!


Тема а, това е вече друг въпроснови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано29.04.03 22:54



такова нещо като "млади селяни" по мое мнение изобщо няма. защото селянин не е просто човек, който живее или е живял някога на село, а земеделец, фермер или както там искаш да го наречеш. тези, които наричаш "млади селяни", може би са такива дегенерати точно защото никога не са били истински селяни. а за това ние сами сме си виновни, защото методично унищожаваме собственото си селско стопанство през последните 60 години.

но така или иначе нито "младите селяни", нито ние, "гражданята", някога ще станем досущ като белгийци или американци, нито пък те като нас, не мислиш ли? да се твърди обратното ми се струва малко утопично: целият свят като едно цяло - как ли пък не? и местният ми супер като американски mall, пък Пешо от горния етаж играе билярд в кварталния пъб, докато слуша местната кънтри-група и гледа бейзболния мач Левски-ЦСКА по телевизията. опитай се да си представиш нещата така и ще видиш какъв абсурд е изобщо да си го помислиш.

don't follow leaders and watch the parking meters



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.