Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:27 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Още една тема за обсъжданенови  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано08.12.02 19:19



Идеята ми дойде след темата на "Нина" и последвалите я мнения. Повечето от които заплахи и заяждания.

Предлагам на вашето внимание едно предложение за “кодекс” на Клуб “Езичество”. Ще се вслушам в мненията на всички и ще предложа преработен вариант на този “кодекс”.

ОСНОВНИ ПРАВИЛА НА КЛУБА
1. Основната цел на клуба е обмяната на мнения между участниците с цел взаимно представяне на знания информация. Това ще доведе до повишване на познанията на участниците по отношение на различните езически вярвания.
2. Като допълнителна цел участниците в клуба ще подпомагат създаването на общ (клубен) интернет-сайт посветен на езичеството като цяло.
3. В този клуб не се противопоставяме на никоя друга религия или вярване. Всяко нарушаване на това правило ще бъде порицавано.
4. В този клуб различните езически вярвания са равнопоставени.
5. В този клуб различните езически вярвания не могат да бъдат противопостявяни защото това би довело до "разцепление" на клуба. А той е "Езичество" въобще. Всяко нарушаване на това правило е по-тежко от противопоставянето на други типове религии и вярвания и всички участници в клуба са задължени да го спазват.
6. Препоръчително е участието с регистрирани никове.
7. Една от основните задачи на клуба е откриването на “добро” описание на термина “езичество”. (не казвам дефиниция, защото е много трудно)
8. Всяко едно верско, политическо, расово, етническо, възрастово и полово противопоставяне е нарушение на “добрия тон” и ще бъде порицавано.
9. Клубът не е място за спорове!!! Точно поради това е препоръчително да се участва с РЕГИСТРИРАНИ никове. За да може "задкулисната" дискусия да става в бележки.
10. В случай на редовно неспазване на Кодекса на клуба от страна на участниците ТРЯБВА да бъде предизвикано гласуване за модератор(и), които ще предложат модифициран или различен от този вариант на клубни правила.

П.П.
Още едно такова отношение както към темата на "Нина" и ще поискам гласуване за модератор.
Вече има 2-ма подходящи: Black Wolf и Pan. Мирето - също ама много епизодично се появява.


Колкото хора, толкова мнения!

Тема Re: Още една тема за обсъжданенови [re: Mag]  
Автор mireto:) (™)
Публикувано08.12.02 19:49



Вече съм модератор в 3 клуба и ща не ща, на ден поне по 5 пъти влизам в клубовете, както и тук. Това че не изказвам мнението си по всички теми, не значи, че не ги чета. Просто до сега не съм се интересувала от езичеството и едва ли мога да взема отношение по тема, в която не знам за какво става въпрос...Мълчанието е злато!

Когато е достатъчно тъмно, можеш да видиш звездите.


Тема несъгласие по т.9нови [re: Mag]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано08.12.02 20:00



Всичко ми звучи ОК, и особено частта с обмяната на ЗНАНИЯ, ИНФОРМАЦИЯ, много имах нужда от такова нещо и ако наистина започнем малко повече да споделяме знания, а по_малко да боготворим (всеки превъзнася свойто си и всички заедно юруш срещу християнството), ще бъде много добре и ще стане един полезен клуб.

ОБАЧЕ,

т.9 ме притеснява. Как ще разграничиш спор от дискусия? Предлагам просто да забраним "флейминг", т.е. личните нападки с обиден тон, но спора като такъв да си го оставим...
Споровете са, тъй да се каже, солта на дискусиите :)


Целта "повишаване на познанията" _ просто по_добре не може да бъде казано, идеална формулировка и според мен най_важното нещо за клуб като този.

За мен е много важна разликата между "клуб на хора, интересуващи се от езически религии" и "клуб на езичници". Това са коренно различни неща. Нека определим към кое от двете се стремим. Към информация или към групово съпреживяване на езичеството като собствена религия. И в този смисъл, подходът ни към предхристиянските вярвания исторически (научен) ли ще бъде, или съвременен, действен, "фенски", recreative.

Според мен съчетание между двете е невъзможно, защото твърде силно си противоречат. Науката отрича много от днес разпространените (предимно романтически тип) схващания за старите религии. Действеният подход от своя страна се чувства много ограничен от науката, която не му предоставя достатъчно сведения, а в някои случаи му предоставя сведения, които един съвременен езичник отказва да приеме.

Та... къде сме ние?

Айде аз се знам къде съм ама... къде сте вие?

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Сгреши - Мирето е злато! :-)нови [re: mireto:)]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано08.12.02 20:04




Надявам се клубът да няма нужда от модератор.
Засега върви добре като за "пеленаче", нали?


Колкото хора, толкова мнения!

Тема Терминология :-)нови [re: Loretta]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано08.12.02 20:19



В т.9 съм имал предвид "караница", "нападки" та даже и заплахи. Щото такова нещо се заформи в темата на Нина.
Ако можеш дефинирай го по-добре.
А КЛУБЪТ би следвало да е КЛУБ на хората, интересуващи се от ЕЗИЧЕСТВОТО.
Да го превръщаме в клуб на фанатизирани "вярващи" в езичеството (в каквато и да е форма) би било равностойно на "смърт" на клуба.


Колкото хора, толкова мнения!

Тема Re: Сгреши - Мирето е злато! :-)нови [re: Mag]  
Автор mireto:) (™)
Публикувано08.12.02 20:37



Трогната съм
иначе наистина върви доста добре

Когато е достатъчно тъмно, можеш да видиш звездите.


Тема Re: Терминология :-)нови [re: Mag]  
Автор the_witch (chocoholic)
Публикувано08.12.02 21:58



Съгласна съм, но наистина беше нужно уточнение за *спор*. Но ще е доста трудно да съберем в един сайт всичко, което се разбира под езичество... по-добре ще е да има няколко специализирани, за да е по-подробно и ясно.

А за модератор - дано не ни дотрябва.



Тема Re: несъгласие по т.9нови [re: Loretta]  
Автор Pan (The Horned God)
Публикувано08.12.02 23:00



За мен е много важна разликата между "клуб на хора, интересуващи се от езически религии" и "клуб на езичници".

Защо да не е просто и двете.Първите могат да пишат и четат в клуб Фолклор,Митология,Религия и Магия.Но ние,съвременните езичници
(особено последователите на Уика,като мен)се стремим да творим нови
неща,подходи,да развиваме наши идеи.Науката е едно-тя разглежда нещата от обективен,исторически тип.Но религията е нещо друго-тя не търпи пасивно участие.

Науката отрича много от днес разпространените (предимно романтически тип) схващания за старите религии.

Бях ти казал и преди,че това са съвременни интерпретации на старите вярвания.Древните архетипове разгледани по нов начин.Не можем да се върнем назад,защото ние сме различни.Но можем да интерпретираме древните вярвания по нов,съвременен начин.Причините:защото много хора днес не могат да се напаснат в архетиповете на съвременните религии.Тяхната психика е по-скоро езическа.Особено на българите!
Един такъв опит е книгата на Джереми Нейндлър "Храм на Космоса"-за Древен Египет.

Така че,според мен,грешиш,като делиш нещата на "научен" и "фенски"
(едва ли не несериозен).Могат да се съчетаят двата подхода,нещо повече-те имат нужда един от друг.Защото има разлика между езичество и НЕО-езичество.Научният подход ще разгледа нещата в исторически план-ТАКА КАКТО Е БИЛО.Но за неопаганистите нещата ще стоят подруг начин.Това,което дава науката ще послужи за основа на практиките и пътя на неопаганистите.Единственото,което ще остане древно са архетиповете.

Така например кървавите жертвоприношения.Имало ги е! Не че и днес ги няма-говоря за Боговете на съвременното общество,макар и в по-друг
смисъл.Но е абсурдно,болно и т.н. да приложим днес нещо подобно!Както
и други древни ритуали.Просто ще вникнем в това,ЗАЩО древните са правили така и с помощта на идеите на психологията,метафизиката,окул
тизма,философията ще се опитаме да потърсим други пътища за общение
връзка с въпросните архетипове.Така правят сериозните съвременни езичници.Ето защо няма нищо лошо в интерпретацията на старите вярва-
ния от гледна точка на романтизма и т.н.

LVX


Тема Re: Още една тема за обсъжданенови [re: Mag]  
Автор Pan (The Horned God)
Публикувано08.12.02 23:03



Благодаря но...мисля,че не ставам за модератор.Влизам,когато мога и намеря време.Black Wolf ти какво ще кажеш?

LVX


Тема Re: Още една тема за обсъжданенови [re: Pan]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.12.02 01:15



Нали се разбрахме - засега без модератор! Чакайте - клуба е едва от две седмици...
А това, че има крамоли, скандалчета и даже заплахи - мисля, че е неизбажно в Мрежата. Не е приятно и в много случаи е даже съвсем неприлично, но всеки отговаря за думите и делата си...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.