Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:06 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Едно предложение  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.12.02 11:11



Нали нямате нищо против тук да обсъждаме активно и шаманизма? Той е неотделима част от много езически духовно-религиозни системи, въпреки че много от тях са "надградили" към него доста други неща.

Освен това, къде на друго място да го вместим?



Тема Re: Едно предложениенови [re: Black Wolf]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано02.12.02 12:49



от кои източници черпиш информация за шаманизма?

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение


Тема Re: Едно предложениенови [re: Black Wolf]  
Автор Aтyм (скитник)
Публикувано03.12.02 11:07



Да,бих искала. Самата аз знам малко работи за шаманизма, но живо се интересувам.Би ли споделил малко информацийка за шаманите?



Тема Re: Едно предложениенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.12.02 14:50



Източниците са различни - главно литературни. Лично аз много харесвам методът на Майкъл Харнър (т. нар. Core shamanism). Решително не съм съглесен с тези, които го обвиняват в ню-ейджарщина и пр. "грехове"!

Между другото, преди няколко дни на падара излезе нова книга - от помощничката на Харнър, Сандра Ингерман; тя също е интересен автор.

Действам съвместно и с хора, работили с истински шамани и обучавени в някои шамански методи. Освен това шаманизмът не е само въпрос на шаманската практика. Затова напр. в Русия между учените има спорове относно самото име (в западните страни няма подобна дискусия); едни настояват, че трябва да се използват два термина - "шаманство" (действията на самия шаман) и "шаманизъм" (системата от възгледи, идеологията, изповядвана не само от шамана, но и от всичките му съплеменници). В това има известна логика - следователно човек може да е шаманист, без да бъде шаман.

Ето

, където могат да се видят част от книгите на бълг. език, посветени на този въпрос.

Редактирано от Black Wolf на 03.12.02 14:52.



Тема Re: Едно предложениенови [re: Black Wolf]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано03.12.02 15:09



а как точно го разбираш шаманизма? да мисля ли че се разграничаваш от индианските му корени?

книгата на куция елен съм чувал че е добра, но не мога да я намеря по пазара сигурно е изчерпана вече - случайно да имаш идея къде може да се намери? :((

за Майкъл Харнър не съм сигурен, че би ми допаднал.


конкретно с какъв вид шаманизъм се занимаваш?

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение


Тема Re: Едно предложениенови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.12.02 15:19



Защо не ти харесва чичо Майкъл? Той впрочем е вече дедо... Гонтин е!

"Куция Елен" я има навсякъде по книжарниците. Виж в "Елрид". Книгата на Черния Лос е вече ненамираема.

Какво значи "да мисля ли че се разграничаваш от индианските му корени?" Аз се интересувам от всички варианти на шаманизма, без значение дали са от Северна Америка или не. Шаманизмът е удивително единна система в основата си, в принципите си, а външната страна на различните методи, ритуали, имена и пр. и пр. може да има най-разнообразни разновидности. Това са подробности... Но концепциите са еднакви. Вярно е, че знам най-много за шаманизма в Сибир и Сев. Америка, но нямам някакви предпочитания. Затова синтетичния метод на Харнър ми допада.

И още нещо - аз не се занимавам със шаманизъм, в смисъл, че не практикувам и не съм шаман.



Тема Re: Едно предложениенови [re: Black Wolf]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано03.12.02 15:34



добре де след като не се занимаваш с шаманизъм защо се интересуваш?

това е малко несериозно според мен.

всяко нещо си има практическо приложение - и най отвлечената информация може да пробуди асоциативни връзки, които съчетани с интуицията да те доведат до подходяща практика /дори да не си я чел някъде/.


много съм скептичен към "сибирските" концепции. май си бях написал мнението за руския окултизъм. там е малко като в индия - има средно по 3 учители на кв. метър, ама на 1000 се намира 1 истински, а и той кой го знае какъв е

шаманизмът е индианска система - друг въпрос че индианците и прабългарите примерно вероятно имат общи корени и информацията за Тангра /ако намериш или получиш достоверна такава/ може да ти свърши прекрасна "шаманска" работа

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение


Тема За шаманизманови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.12.02 15:44



Чакай, чакай! Сибирският шаманизъм е класически. Според мнозина, той е единственият автентичен. Не е така, разбира се, но има такова мнение. И какво общо има той с руснаците? Това е работа на различните сибирски народи!

Шаманизмът е бил и индианска, и азиатска, и европейска (много отдавна), и австралийска система. Той е най-древното учение, стигнало до нас.

Шаманизмът ме интересува като мироглед, като отношение към света. По-горе поясних, че можеш да си шаманист (човек, приемащ този светоглед, тези учения), и без да си шаман. Можеш да си християнин и без да си поп, нали? Един славянин, германец или елин например, е следвал своята религия и без да е жрец, нали? Горе-долу за това става въпрос. Всички индианци ли са шамани (и всички прабългари ли са били такива)?

Редактирано от Black Wolf на 03.12.02 15:49.



Тема Re: За шаманизманови [re: Black Wolf]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано03.12.02 16:05



хм, човек е християнин обикновено защото вярва че ще спаси душата си.

това според мен е нещо практическо.



прав си, че не съм запознат подробно с племената в сибир - имах предвид че не знам до колко автентична е информацията която е публикувана /същото и с американските индианци/.

най сигурно е да се работи със самите духове /което пак е практика/.


ако следвам примерът, който си дал за християнството - ако истински се интересуваш от посланията на Христа или на Яхве е донякъде безмислено да четеш библията, защото тя е фалшифицирана. но Христос е твърде отзивчив дух и всеки може да си го попита каквото му трябва.

с индианските и старобългарските духове е малко по сложно.

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение

Редактирано от Cивия вятъp на 03.12.02 16:08.



Тема Re: За шаманизманови [re: Cивия вятъp]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.12.02 17:18



Не знам... Скептицизмът ти малко ме очудва.
Защо информацията да не е истинска?

И като работиш "дириктно" с духовете знаеш ли на кого попадаш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.