Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:07 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Една тема за размисъл  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано01.12.02 21:03



АДЪТ и РАЯТ.
БОГовете и Дявола.

Защо християнството е "изобретило" тия 2 понятия - АДА и ДЯВОЛА?

Редактирано от Mag на 01.12.02 21:11.



Тема Re: Една тема за размисълнови [re: Mag]  
Автор defyl (d0m0n)
Публикувано02.12.02 10:54



control

I Came Out From The Deep To Help And Understand But Not To Kill
Man is the dream of the d0lphin


Тема Re: Една тема за размисълнови [re: Mag]  
Автор mireto:) (™)
Публикувано02.12.02 13:01



Добро - Лошо
Бял - Черен
Двете крайности. Просто, за да има в какво да вярват хората и най-важното - да има и за какво да мечтаят по време на земния им живот, т.е. за Рая - след смъртта...
по интересно ми е защо Адът - Лошо - Черен и Раят - Добро - Бяло....а защо примерно не е обратното....


Обичам те дотук. До този мост. До тази гара. До този миг. До този звук. До розата на светофара.


Тема А сети се има ли дявол в...нови [re: mireto:)]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано02.12.02 13:24



славянската митология? Например
И има ли Рай и Ад изобщо в езическата митология? Т.е. има ли 2 задгробни свята?


Колкото хора, толкова мнения!

Тема Re: Една тема за размисълнови [re: Mag]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 13:30



силно е да се каже, че християнството е изобретило/създало тия работи, по-скоро е доразвило вече съществуващи концепции
в шумерската религия например подземният свят (царството на ерешкигал) има някои доста подобни на ада функции - там мъртвите носят пера, ядат кал и са подложени прочие тормоз за да изкупят каквито там грехове са натрупали през този си живот преди (евентуално) да се преродят...
а и съм сигурен, че подобна е ситуацията и в много други религии, но в момента ме мързи да си размърдам мозъка за още примери



Тема И в древногръцките вярваниянови [re: Mist]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано02.12.02 13:55



Задгробният свят е "Адът" на Хадес. Но къде е раят? Просто ДРУГ ЗАДГРОБЕН СВЯТ НЯМА.


Колкото хора, толкова мнения!

Тема Re: Една тема за размисълнови [re: mireto:)]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано02.12.02 14:23



черният цвят символизира човек (съзнание) обърнат към себе си.

хората, които се обличат в черно, се стремят към цветово "затваряне". както знаеш черният цвят поглъща светлината.

бялото е точно обратното - отваряне към света, към другите.
малко хора се обличат само в бяло, защото инстинктивно усещат това като голям товар. ако се обличаш в бяло, повече даваш, "излъчваш" отколкото приемаш.


черното символизира лошото, защото едно от първите неща, които древните човекомаймуни са открили е, че сами са слаби и уязвими, а заедно, когато си помагат, са силни и се справят с враждебния свят.

от тук - черно, егоизъм, самодостатъчност, лошо
бяло, алтруизъм, себераздаденост, жертвоготовност за цялото /обществото/ - добро.

що се отнася до дявола и ада, те са червени и символизират стремежа към материалното.

бог и раят не са точно бели - по скоро съдържат в себе си всички цветове и следователно символизират духа и хармонията между различните полета.

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение


Тема Re: И в древногръцките вярваниянови [re: Mag]  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано02.12.02 14:29



раят е Олимп


ако майка ти е спала със Зевс или поне с Посейдон, имаш шанс да извършиш много геройства и да те вземат там

Красотата ми е Път, Истината - мой Бог, Болката - Предопределение


Тема Re: И в древногръцките вярваниянови [re: Mag]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 14:34



не ме разбра - в случая е по-важно, че има някакво _функционално_ съответствие между шумерския подземен свят и християнския ад, щот ти казваш, че християнството било изобретило ада - е да, ама не ;)

освен туй и в случая с гръцката митология можем да направим доста добро разграничение - част от живеещите в Хадесовото царство са подложени на изтезания (Тантал, Сизиф, етц) заради прегрешения приживе (т.е. еквивалентно на Ад), друга част (основната) също живеят там водейки безсмислено/нещастно съществуване, но без да са подложени на някакви мъчения (без аналог при християнството) и накрая имаме трета част (Ахил, Орфей, етц), която си води щастлив и охолен живот в Елисейските полета/Елисиум (еквивалент на Рая).

доста подобна концепция има и в скандинавската митология - умрелите в битка отиват във Валхала (Рай), всички останали отиват в Нифелхайм (Ад)

и така нататък, сигурен съм, че могат и още примери да се дадат...



Тема Re: И в древногръцките вярваниянови [re: Cивия вятъp]  
АвторEstacada (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 14:48



Моля ви бе хора! Не се гаврете със старогръцката митология, че кръв ми капе от сърцето!

Няма сега да тръгвам да се обяснявам джеба кво е положението на простосмътните след смъртта им, кво е на царете, потомците и любимците на боговете, кво е на героите (говори ли ви нещо изразът "Елисейски полете"?)...

Не разбирам и друго. Тук в този клуб дали ще се противопоставя езичеството на християнството или как??? Или ще се постави знак на равенство между езичеството и различните митологии??
Не е ли най-добре първо да се даде определение какво ще наричаме "езичество"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.