Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:15 18.04.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Има ли живи?  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано06.03.20 08:43



Здравейте



Ей така от нищото се сетих за вас, та идвам да ви навестя.
Как сте?

Много поздрави



Тема Re: Има ли живи?нови [re: smokche-94207]  
Автор Miro123Модератор ()
Публикувано06.03.20 17:08



Здравей Смокче,

Не е от нищо сещането…

Аз съм добре. Както си забелязала, виртуалната хорска активност се е изместила към други форми на комуникация и ДИР и аналогичните клубове не са много активни. Даже, цяло чудо е, че съществуват още.

Ти как си?





Тема Re: Има ли живи?нови [re: Miro123]  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано06.03.20 21:59



Здравей Миро, радвам се да те видя



Да, форумът изглежда направо престарял. И ново-старо име ми е дал. Няма значение.

Къде се подвизават хората? Не съм много в час. Фейсбук не ми е от любимите, харесвам Инстаграм като форма, но то не е форум.

Аз съм добре. Имам си детенце и вниманието ми е там

А при теб? Какво те вълнува, впечатлява, занимава? Толкова отдавна не сме се чували, че сякаш е било в минал живот



Тема Петра - от пустиня до градина и обратнонови [re: smokche-94207]  
Автор Miro123Модератор ()
Публикувано07.03.20 11:43



На мен също не са ми интересни фейсбук и аналогични така наречени социални мрежи. Наскоро се смеехме с брат ми, че разни роднини, които винаги са били далеч от компютрите, ни дават сега линкове от техни сватби и кръщенета в тези мрежи, а ние, които ползваме компютри от самото им появяване, нямаме акаунти там. Всъщност, повечето от тези мрежи са за картинки и линкове и малко хора създават повече от 2 реда писане, което мен би ме заинтересовало.

Изглежда, обаче, че тематичните форуми като този (и като целия дир.бг) не са предпочитано средство за повечето хора, не само в България, но и по света. Макар, че според мен, модернизирани, такъв тип форуми/клубове имат бъдеще. Както обсъждахме с един приятел, рано или късно човечеството ще създаде една дигитална "Акаша", където опитът и знанията на всеки човек придобит през живота му, ще са включени. Т.е. ще има пълно дигитално копие на живота ти. И на надгробния ти паметник (и не само там) ще има линк към него. Изкуствен интелект от типа на съществуващите вече ще свързва всичко заедно… Няма никакви принципни трудности за това. Важното е да има какво да се свърза.

Да, форумът изглежда престарял… Предната седмица се върнах от едно служебно пътуване в Израел. И едни колеги ми предложиха да посетим

, която се води за едно от чудесата на света и за която нищо не знаех. Това е древен град от преди 20тина века в днешна Йордания близо до границата на южен Израел. Като го видиш на Youtube или на снимката най-отдолу, ще се чудиш как са ги строили тези неща преди толкова време и при това в пустинята. Но тогава е имало там развита цивилизация на набатианците (така са се наричали въпросните жители), които са правили язовири и канали в пустинята, минавал е там важен търговски път в Близкия изток по римско време… Но тази цивилизация по различни причини е изчезнала и са останали само величествените постройки в скалите… Та и форумът ми прилича малко на тези останки.

Апропо относно Израел, пътувайки от Тел Авив на юг към Ейлат (израелският град най-близо до Петра), израелският домакин ни показаха как отглеждат зеленчуци в пустинята Негев, която е по средата. Навремето първият израелски президент Бен Гурион е поканил разни професори агрономи да кажат какво може да вирее в тази пустиня и всички са били единодушни "Нищо!". Но упорити и търсещи хора са намерили начин как да отглеждат домати, патладжани, ягоди и прочие и ако не го бях видял, нямаше да повярвам, че е възможно. Интересно беше и видеото с първия фермер там, на когото са му били нужни много години докато открие разни чалъми кое как става. И той казваше, че ако е запазил това знание само за себе си е щял да натрупа много пари. Но е предпочел да го споделя с новодошлите фермери, защото така сега има съседи.

Интересно, как в България, където има толкова плодородна земя нещата стават по-трудно. Включително със споделянето и съседство… Но щом може в пустинята, сигурно може и навсякъде по света.

Така че интересно ми е да се гмуркам във всеки аспект на Живота и да откривам и преоткривам нови неща… И да наблюдавам и медитирам как тези неща си взаимодействат с моята същност и ме провокират да виждам още по-дълбоко в мен.

Ето, аз написах едно кратко есе, което със сигурност няма да се побере в един туит. Твой ред е, Маги! Майчинството е цяла вселена, така че няма начин да не си научила много неща.






Тема Re: Петра - от пустиня до градина и обратнонови [re: Miro123]  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано07.03.20 23:13



Благодаря ти, Миро, за отделеното време и споделяне



Светът много се промени за последните 10 години. Появиха се нови хора, с нови начини на споделяне, мислене и действие. И тези системи са тяхно отражение. Бих казала, с подходящия списък от приятели, можеш да намериш същата дълбочина, взаимодействие и вдъхновение като тук. Доколкото имам поглед над нещата, а аз наистина не съм навътре с тях, българите използват основно фейсбук групите. Англоезични вдъхновители, които напоследък следвам и ме впечатляват намирам в инстаграм. Специално американците го изполозват много за развиване на собствен бизнес, но в зависимост от темите има хора, от които има какво да се научи.

Иначе намирам за прекрасна възможността да се свържеш и да общуваш с всеки, още повече, че повечето хора, които са напреднали в някаква област, имат акаунт в тези мрежи. Въпреки това, намирам форуми като тези тук приятни и уютни, по-бавни и даващи възможност да се върнеш назад и да рефлектираш. А докато има хора, които ги харесват, ще ги има и тях...под една или друга форма.

Подобна дигитална Акаша, каквато описваш, е теоретично възможна. Въпросът е как може да бъде описан и отразен опита на човек като компютърен модел. Информацията - да, но иначе? А дори да имаш достъп до целия мисловен поток на някого, какви ще са критериите, по които ще бъде оценен. По-вероятно ми се струва, е да имаш достъп до дигитално копие на невронната мрежа на всеки и тогава директно да си говориш с нея, без значение дали човекът е жив или не. Представи си да си говориш директно с Буда или Ошо Тогава не ти трябват всичките им книги

О да, Петра е впечатляваща! Обичам да гледам документални филми и съм гледала за нея. Прекрасно е, че си я видял и усетил наживо! И какво красиво сравнение с клубовете тук. Да, някакви времеви отрязъци, завихрния, съзнание. Преминало и отразило се в пространството. Можем само да се впечатляваме от размаха и широтата на погледа им. Ако можем, да научим нещо от тях. Ако намерим нещо съхранено, дали ще го разберем? Има такива разминавания дори в сегашно време, където си мислим уж, че сме глобални. Но разбираме думите. Дали разбираме вложения смисъл - е нещо съвсем друго. Трябват години да разбереш хората в друга държава. Какво остава за хората от друго време..

А хора, които отглеждат зеленчуци в пустинята, е впечатляващо! И хора, които събират питейна вода с мрежи от мъглата в Атакама. И хора, които копаят подземни кладенци в Сахара, защото отдолу е пълно с вода. Или копаят дупки около дръвчетата, когато вали, да се задържи там водата и постепенно създават гора, която променя микроклимата и създава условия за живот. Толкова много примери има и толкова много възможности! Какво може да постигне човек със желание, отдаденост, с визия или мечта, с вяра..

България има също толкова възможности, но на хората главите са твърде пълни със стари неща и представи. Полека лека ще стане и там. Когато за първи път имах
достъп до интернет по онова време и бях ученичка, си говорих с един човек и го питах за нещо в един чат. Той тогава възкликна - имаш целия свят пред себе си! Та така...ще се научим взаимно един друг като човечество...включително и България. Специално за Стушко, който се вайкаше в съседната тема, толкова идеи ми дойдоха да му напиша...кой го знае къде се е запилял...

За майчинството...майчинството е съвсем друга тема...

Ще я пусна отделно, че току виж се изтрило написаното досега..Хех..тъкмо го написах и взе, че ми спря тока на лаптопа. Добре, че се е запазило



Тема Re: Петра - от пустиня до градина и обратнонови [re: smokche-94207]  
Автор Miro123Модератор ()
Публикувано08.03.20 18:15



Ако гледаме търсачките на информация тип Google като критерий, прави ми впечатление, че от въпросните социални мрежи като Фейсбук и Инстаграм излиза много малко полезна информация при търсене. В момента на български сигурно най-често се поява обща полезна информация от … БГ мама.



Началото на дигиталната Акаша са дигиталните следи, които човек оставя още сега. За повечето хора още сега има информация из разни цифрови регистри къде са учили и работели. Какво точно са работели и от какво са се интересували. Какво са писали из социални мрежи, купували от онлайн магазини, какви сайтове посещават, какви филми гледат… Ако човек създава нещо ново, най-често това е снимано или описвано от него или други и също се качва в интернет. За разните служби за сигурност още сега тази информация може да бъде свързана. От 1-2 г. при влизане в Щатите трябва да укажеш профила, с който пишеш в социалните мрежи. В Русия и Китай пък интернет анонимността е потчи невъзможна. Като прибавиш лицевото разпознаване и 5G мрежите, които ще събира информация за какво ли не, виждаш колко много информация ще се акумулира. Въпросът е само как и кой ще я организира и използва. И с какви цели.

Най-полезното на интернет е, че когато един човек направи нещо и го сподели там, всички други могат да се възползват от него без да губят време и усилия в лутане за "откриване на топлата вода". Като знам колко много неща съм измайсторил, поправил, сготвил, засадил, създал, развил, променил само, защото съм видял някъде описани методи и споделяния. Даже се чудя как баща ми е правил аналогични неща без цялата тази помощна информация . Същото важи и за духовната сфера, където имаш всички учения и може да си избираш кое и как да следваш. А до преди няколко десетки години основните усиля са отивали за да намериш първо нужната информация.

Вярно е, че има разлика да посетиш Петра на живо, но забелязвам, че тази разлика не е фундаментална, защото в документалните филми всичко е толкова добре филмирано и подробно описано. Да не говорим за минусите на туристическите тълпи и комерсиалността около такива места. Оказа се, че в крайна сметка интересното за мен беше да УСЕТЯ новите за ме страни (Израел и Йордания в случая), разните дребни детайли при пътуването из тях, да наблюдавам хората и техния бит (примерно преминаването пеша на израелско-йорданската граница и процедурите по това)… Докато тълпите около туристическите обекти са ми все по-досадни.

Не знам дали гледа филма "Wild wild country" на Netflix за Ошо, според мен има смисъл от такива филми. Не че чрез тях ще разбереш учението на Ошо, но това е част от въпросната дигитална Акаша и има смисъл винаги да се видят различните гледни точки и как стават реално нещата.

Стушко сигурно е наоколо и предполагам, че ще се появи в един момент. Клубът сега е латентно почти замръзнало състояние. Включително е и като машина на времето... Няколко пъти попадах случайно на линкове към теми от различни клубове на ДИРа, където имаше интересни писания от времето, когато и аз четях и пишех активно тук, но не съм ги виждал. И ето 10 г по-късно ги откривам. Друго полезно е човек да види какво е писал през годините и да си направи Рекапитулация.

А като насока на развитие, не е далеч деня когато такива клубове ще имат и видео аспект. Представи си, че зад всяко писание от темите имаше някакво изразително видео.

Но всичко това е говорено от материално и ментално ниво за духовни същности, които и при общуване на живо трудно се предават. Но пък ако човек има съответните сетива може да ги улавя и даже без думи.





Тема Re: Майчинствонови [re: Miro123]  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано10.03.20 13:48



Здравей Миро,

майчинството е най-непосредствената и нежна и едновременно брутална духовна практика която познавам. Тя те свързва със себе си и Цялото на такова дълбоко ниво, заземява духовното с такива дълбоки корени, че е невероятно какво съкровище пренебрегваме и как въобще сме го допуснали.

Тялото е програмирано за всичко това. Тялото е физическото отражение на всички духовни процеси. И на него не му трябваш ти, за да функционира. То е съзнанието, а ти (егото или мисълта) е цвета на това съзнание изразено във физическа форма. Физическа форма всъщност няма. Просто отблясъци. Но не зная как да го обясня.

Хормоналната система е невероятна. Тя оформя света ни...на това, което наричаме аз и начина ни на възприемане. И в зависимост от хормоналния баланс може да сме напълно различни хора. От там и външните характеристики и вроденото ни чувство за красота и вътрешно знание, което се е развивало милиони години и което ни дава информация за здрава и функционираща система (сравни днешните отчаяни опити за външно разкрасяване)

От акта на зачеване, до самото раждане, човек не прави нищо. Всъщност и след това. Единственото, което ние като хора правим е да осигурим материалната нужда на тялото и да захрним новата система с принципите на материята и средата. Всъщност тя и това сама прави. Не се питаме как точно записваме информацията и как си я спомняме. По-точно осигуряваме оцеляването.

Стадиите на развитие на едно дете, кога ще му щукне да си ползва ръцете или да ходи, са неща, които не можеш да контролираш. Подтикът идва от вътре. Когато системата сама стигне до това знание. Можеш само да констатираш и да правиш анализи..

Това, което човечеството събира като информация и знение, като прозрение, техники, което улеснява живота ни и е толкова ценно, духовните практики, е като прашеца на цветята, каймака, квинтесенцията на възможното в тази форма, семето и зачеване на ново човечество..други форми..

Конкретно, тялото осигурява всичко възможно, за да може детето да се роди лесно, да може да се нахрани, да може майката да издържа без сън, да може да бъде гледано...и всичко това се сблъсква с днешния начин на живот на хората.

Чувството по време на бременността е на забавеност и спокойствие, радост, засилена чувствителност към миризми, вкусове, думи, емоции, картини. Инстинктивно търсене на красота, тишина, подреденост, сигурност и нежност, на място където храната и покоят са осигурени, на хора, които могат да са опора.

Кърменето е едно от най-приятните чувства. Отделя се окситоцин, който те кара да се чувстваш блаженно щастлив, свързан, достатъчен и удома. Самата гледка на бебе или далачен звук на плачещо бебе или картина по телевизията задействат окситоцина и гърдите ти се пълнят с мляко и започат да текат. За жените с малки гърди няма защо да се притесняват, те стават достатъчно големи, а после възвръщат големината си и не висят празни като на много жени с големи гърди.

Не знаех, че гърди могат да болят така. Една от най-силната болка в живота ми, когато са запушени и когато с всяко поглеждане на детето се напрягат още повече. Раждането е нищо пред това. Все пак то е в пъти по-краткотрайно. И как стресът спира отелянето на окситоцин и кърмата. И няма с какво да си нахраниш детето. Изкуствените храни са спасение, но това е спасителен пояс за общество, което не знае и не може да се грижи за жените си.

Раждането не е страшно. Болезнено е, но ако човек просто се остави на тялото и всичко, което се случва, без да се намесва с представи, как трябва да протича, всичо минава бъро и лесно. Тялото сменя хормоните в такт по време на раждането и дава възможност за почивка. Оставяме настрана задължителното отделяне на всичко от дебелото черво, ако не са ти направили клизма, кръвта и вероятното разкъсване на тъканите отдолу.

Бременността, раждането и след това е свързано с дълбоко приемане на себе си, на чувствата си, емоциите, външността си, оттегляне от предишни занимания и начин на живот, промяна на гледната точка и приоритети, на преглед на връзката си с родители, роднини, приятели, с партньора.

Изисква постоянно пребиваване в тук и сега, няма време за обмисляне, желания, представи, а непосредствено действие и гъвкавост, защото всеки момент е различен и никой не ти гарантира, че сегашното преливане от щастие, след час няма да е рев и притеснения. Трябва да умееш да предсказваш нещата и да ги организираш така, че да си подготвен. Да си психически издръжлив и да не се сгърчиш ако си болен и недоспал и едва се държиш на краката си и въпреки това разнасяш плачещо, пищящо или виещо на ухото ти дете с часове и нямаш сили дори да се молиш..А ако това продължава дни е особено брутално..

Разбираш колко е крехък живота и колко е жилав едновременно. И колко можеш да си безпомощен...или зависим...Разбираш на какво си способен и къде не се справяш. Разбираш, че имаш нужда от помощ и хора около теб. И да вярваш. Че всичко ще мине, ще се оправи и ще стане по-добре. Слава Богу с по-големите деца е по-лесно.

Разбираш колко сме задръстени като общество, на какво са ни учили или не са ни учили, всички думи и подмятания, които си чувал под път и над път между другото и по някакъв начин са станали част от теб. Колко е голяма липсата на върастни знаещи жени. Жени с опит, знание, чувствителност, мъдрост, интегритет. Които да предават женското знание и начин на живот на младите момичета и жени. Как да се приемат, как да се отворят, как да създават пространство, да обичат себе си, да оформят света, така че и мъжете да могат да заемат ролята си и да се живее в хармония, свободно и естествено.

Не можах да се отпусна да кърмя на обществено място...нещо толкова естествено. Трябваше да търся информация в интернет за всеки въпрос. Нямах жени до мен, които да ме целунат по челото и да ми кажат колко съм прекрасна и как добре се справям, дори космата като горила, рошава и изнервена. И да се отдръпнат, когато имам нужда от спокойствие. Слава Богу имам прекрасен мъж, на когото мога само да се възхищавам! Той ми е подкрепата, грижовен, мил и отдаден, невероятно психически издържлив, когато си мислиш, че ще избяга нанякъде, вършещ всичко в домакинството, без да измрънка, и разкошен баща!

И да живеят социалните мрежи! Защото тези жени, там някъде, ми дават сили и ми показват пътища и възможности, които не мога и да си представя.





Тема Re: Майчинствонови [re: smokche-94207]  
Автор Miro123Модератор ()
Публикувано12.03.20 01:17



Благодаря ти, Маги, за споделянето! Сигурно ще е полезно за много жени. Определено, духовност е да навлизаш във всеки процес, който Цялото ти дава, вкл. и бременността, и да виждаш как ти самата, и най-вече съзнанието ти, се променят. На нас мъжете ни се дават по друг начин тези неща, но съм чувал вече подобно женско споделяне.

Апропо, ще си позволя да ти споделя нещо, което са ми казвали. Състоянията около бременността, раждането и първите 2-3 г от отглеждането са точно както ти ги описваш. Другата страна на монетата идва, когато детето лека полека започва да се отделя от майката… Първо, още на 3-4 г и след това постепенно до пубертета, когато се чудиш това твоето дете ли е. Спомни си как ти самата си се отделила от майка си и как си "излетяла" в един момент от гнездото. Духовността продължава и в ученето и в тези моменти… Както и в цялото многообразие на ситуации, които ни се случват и чрез които се учим.

Да, права си, да живее Кръговрата, където едни хора да дават на нас, а после ние даваме на други и така Енергията се върти.





Тема Re: Петра - от пустиня до градина и обратнонови [re: Miro123]  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано15.03.20 13:45



Да, така е. Гугъл не показва много информация от Инстаграм. Ето няколко профила, по азбучен ред, които ме впечатляват (не се стряскай от някои от тях, хората и текстовете им са хубави):

https://www.picuki.com/profile/queercosmos
https://www.picuki.com/profile/serina_crinis
https://www.picuki.com/profile/womban_kind
https://www.picuki.com/profile/kindred_womancraft
https://www.picuki.com/profile/seersista
https://www.picuki.com/profile/theearthbodymovement
https://www.picuki.com/profile/waysofthewild
https://www.picuki.com/profile/empoweredbirthproject
https://www.picuki.com/profile/the_angela_gallo
https://www.picuki.com/profile/sammi_jane_
https://www.picuki.com/profile/evolutionary_herbalism
https://www.picuki.com/profile/sarah_e_thomas
https://www.picuki.com/profile/alwaysmargi
https://www.picuki.com/profile/amandapalmer
https://www.picuki.com/profile/taprootdoula
https://www.picuki.com/profile/phoebewahl
https://www.picuki.com/profile/sacredearthmedicine
https://www.picuki.com/profile/templeofthewayoflight

В Инстаграм има видео и това го прави още по-изразително.

Благодаря за филма "Wild Wild Country". Мисля, че съм гледала (вероятно част от него) една нощ по Арте и ми беше много интересен. Помня, че Шийла ми беше неприятна, накрая като я даваха, където се грижеше за възрастни хора, ако не се лъжа...Това, което остава, не е важното, ако ще и колкото и да са величествени руините. Важното е трансформацията, който се е случила с хората, енергията и съзнанието, което са се зародили и преминали. Този град е нямало как да оцелее. Всичко е било твърде далеч от баланса и естествените процеси.

Честно казано, не мога да си направя рекапитулация. Това за мен е завършеност. Умрялост. Да, тогава съм мислела така, правила съм това или онова, писала съм за определени теми или по определен начин. Но това са мои аспекти. Те са в мен и съществуват. И не мисля, че могат да се правят някакви изводи. Не зная в определените ситуации дали бих действала по същия начин. Тогава, е било, най-доброто, на което съм била способна. Да, сега имам нов опит, нови знания, но това, което искам или имам нужда да изживея, може да е подобно. Единствено мога да се видя като на снимка, да се усмихна, да се прегърна и да кажа - ехааа



И честит Рожден Ден, Миро! зная, беше в петък..и да, празнуваш всеки ден Да си все така търсещ, намиращ, изразителен, дишащ, живеещ дълбоко, истинско, свободно и да пръскаш лъчезарно светлина и любов с всяка своя мисъл, поглед и действие

Приятна неделя



Тема Re: Майчинствонови [re: Miro123]  
Автор smokche-94207 ()
Публикувано15.03.20 13:46








Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.