Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Будност и забрава  
Автор konopr ()
Публикувано15.01.15 20:04



Здравейте, клубари, от доста време не бях писал тук, но ето че се появиха някои интересни за мен нюанси за обсъждане



Бидейки буден във всеки един момент, бидейки тук и сега, което може да се характеризира със пълнота, достатъчност, хармония, блаженство и т. н. звучи прекрасно и наистина е.
Често най-голямата пречка това състояние да отсъства е забравата, когато човек просто забравя да е буден. Забравя, забравя докато нещата не се разбалансират до там, че не се появи да го бодне някоя нехармоничност да го подсети...и човек пак става буден и се настанява в тук и сега. И т. н.

При вас как се случват нещата? Имате ли си неща които Ви подсещат? Пък може да има хора, които не изпадат в такава забрава?

Тук пак се сещам за една реплика на Ошо, че мъдрият човек би предпочел вечното страдание пред вечното блаженство. Може би за да не изпада в забрава? Сраданието ли е основното нещо което може да накара някой да бъде буден?

Тук се сетих и един трик за будност - ако някой му се струва, че не е буден или иска да е буден в момента, нека с всички сили се опита да бъде небуден, колкото се може, ей така насила



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано15.01.15 23:37



Привет.
Свидетелствам, че и автомеханизма на негативите: страдание, нещастие, дисхармония и т.н. , наистина сработват, това е вярно.
И този трик с усилието за небудност, също го потвърждавам, като работещ.

А самия аз съм фен на съня - падам си малко поспаланко, че ми е кеф. Не обичам много, много да си припомням да съм буден, защото пък така забравям, че все си припомням и се завъртам пак в същото колело.

Според мен има една такава работа, че докато външните фактори оказват влияние на будността ни, това не е кой знае каква будност - логично е да си обясним, защо при такъв подход т.е. да разчитаме на външното, неизбежно ще пропускаме и будността ни няма да е особено дълготрайна. За това и започваме да се опитваме, да си спомняме - но и паметта не е нещо кой знае колко трайно, ту забравяме, ту си спомняме, нормално е, да помниш постоянно едно и също нещо изисква усилия, тъй като умът е в постоянно движение. Поради това пък почваме да влагаме усилия и старание да помним повече и повече - като мантруване един вид, но по този начин неизбежно ще забравим, че влагаме усилия, ще забравим, че сме започнали друго ниво на играта "будност".

За това може би акцента трябва да се смени, да не се кара толкова логично и последователно, защото се оказваме в една инерция, която дори не е кой знае колко сложно да я прозреш, още преди да си почнал цялата игра. Ние във всички тези три етапа, оставаме доста сънливи и се опитваме да се събудим в съня - нещо се случва, малко си отваряш очите, нещо долавяш, но после пак заспиваш. И си задаваме въпроса: как да стане, че като ги отвориш пак, да задържиш по- дълго т.е. целим се в продължителността и какво да направим, че да се случи, а не в самата будност.

Но има и други въпроси, примерно - как се случва самата будност, да ок, наистина опитваме се да не забравяме, но как самите ние си спомняме, какво се случва в психиката, след въздействието на външния фактор, че да се пробудим, вътре самия процес. Като си зададох този въпрос се замислих - какво ме буди през ноща: стрес, комар, мишка, жена ми, комшиите, музика, земетресение, сиреч, все неприятни неща, все дразнители разни, които ми нарушават съня и аз от това се ядосвам "този дето бръНчи вън с колата, баш сега ли намери да бучи", посред нощ, когато сладко, сладко си спя, няма ли поне малко възпитание, поне от малко да се съобразява, има си обществен ред все пак. Или в кратце, случват се нехубави неща в психиката, вредни такива и, ако вложа усилия та да се събудя, то няма да ми е кеф цял ден после, защото ще съм си недоспал, няма да съм бодър и свеж, а унил и уморен. От което пък следва, че и събуждането ми няма да е никакво събуждане, а чисто недоспиване, но именно заради изтощеното ми състояние на психиката, съществува и възможността, да не прозра това и да си въобразявам, че съм се събудил, ясно е - когато си изтощен, изнурен, изтерзан, измъчен такъв, може и да не се усетиш как пропускаш много неща, именно защото въображението взема връх над осъзнатостта, трезвостта е слаба и се губи още повече опитвайки се да я задържиш, и като нищо ще вземеш да се объркаш, и да влагаш още и още усилия да останеш буден, пък фактически то просто да се нуждаеш от още малко сън.

За това аз избрах, когато се случи, каквото се случи, в този момент - в който си спомням, в който отварям за малко очи - да обърна внимание на самия миг на пробуждане, не да се опитвам да го продължа, а да влезя интензивно в него, да пия колкото мога на момента, примерно може да съм се събудил от жажда, защото тялото ми е ожадняло, сънувам чаша, вода, изворче със самодиви разбира се, защото аз обичам да сънувам шарено и богато, та течаща вода и хоп събуждам се ма яко ожяднал, пия колкото мога и после па легам, за да осъществя, един здравословен сън.

Това, което искам да кажа е, че аз не се вълнувам от събуждането и не се грижа за него, а за добрия, пълноценен и здравословен сън - колкото по- добре се наспя, толкова по- добре и ще се събудя. И така - никви притеснения .... а нататък какво що, не ми се пише сега.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор konopr ()
Публикувано16.01.15 10:29



а това аз избрах, когато се случи, каквото се случи, в този момент - в който си спомням, в който отварям за малко очи - да обърна внимание на самия миг на пробуждане, не да се опитвам да го продължа, а да влезя интензивно в него, да пия колкото мога на момента, примерно може да съм се събудил от жажда, защото тялото ми е ожадняло, сънувам чаша, вода, изворче със самодиви разбира се, защото аз обичам да сънувам шарено и богато, та течаща вода и хоп събуждам се ма яко ожяднал, пия колкото мога и после па легам, за да осъществя, един здравословен сън.

Това е добър поглед върху тази материя.


В тази връзка, често ми се струва, че сякаш заспалите моменти сякаш не съществуват, а са налични просто като информация под формата на спомени, която получаваш и за която разбираш в моментите на събуждане. Сякаш в заспалите моменти моменти те е нямало, а това което съществува и го има наистина е сегашния момент с прикачената към него информация и съответните специални ефекти.

Редактирано от konopr на 16.01.15 11:18.



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано16.01.15 13:31



Мерси.
Да наистина има нещо такова - заспали моменти не съществуват, всъщност може да се погледне по друг начин. Не будност- сън, а интензивност на будността: човек никога не е изцяло заспал - освен в смъртта може би - а винаги е повече или по- малко буден, но винаги е буден т.е. будността е вече налична.

Ако погледнем какво казват различните школи, че човекът има: душа, атман, буда природа и какво ли още не, то можем да заключим, че явно в човешкото същество, има едно неизменно качество, което присъства във всяко едно състояние на съзнанието ни: гняв, ярост, любов, когато спим, когато се вълнуваме, когато тъжим, във всички възможни състояния посочват, че има нещо, което винаги е. По принцип аз винаги съм предполагал, че фактически това неизменно качество е тъкмо съзнанието т.е. че самото съзнание е всъщност будността и в такъв случай излиза, че да бъдеш буден, ще рече да си по- съзнателен, да си по- внимателен и наблюдателен, което е логично, състоянието на сън е несъзнателност, но същевременно не е липсата на съзнание, съзнанието е пак налично, но не е толкова съзнаващо.

Но има един тънък момент, който ме усъмни в това ми заключение, а именно - не е трудно да се види и пробва, че от друга страна, тъкмо човекът изследва съзнанието си. Не говоря точно за методите в психологията, а визирам и медитативните методи, в които ние, самите ние проучваме нашето собствено съзнание, което е странно и поражда въпроса: дали съзнанието изследва съзнанието т.е. самото себе си, нещо като авторефлексии. Може наистина да се помисли и помедитира в тази посока, да се предположи, че: аз съм съзнанието и съзнавайки, изследвам съзнанието, което ще рече и себе си. Обаче в това изследване, ако обърнеш още по- навътре ще забележиш още един интересен факт - много обичам фактите, хубаво е човек да търси и се съобразява с фактите, така ще знае поне едно нещо със сигурност: не си въобразява, не проектира своите идеи, факта си е факт и е такъв, защото е проверим и валиден за всички, така че докато се придържа човек към фактите, то със сигурност ще знае, че поне не изпада във фантасмагории.

Та до тук казаното е и логично, и проверимо, и потвърдено, дори и от науката, но учените се спират до тук - до авторефлексията, съзнанието е свойство на материята и е един вид, като двойно огледало. Но учените съвсем разбираемо пропускат нещо твърде съществено в тази работа и бият кепенците, а то е следното: съзнанието се променя, но онзи който изследва съзнанието е винаги един и същ, има един неизменен "център" или да кажем "свидетел/ учен/ наблюдател/ очи/ гледащ", който винаги е един и същ, който от раждането ни до смъртта никак не се променя, не претърпява никакви промени, все си е. Дали изследва вселената, приятелката си, съзнанието си и изобщо каквото и да е, самия този изследовател не се променя, докато всичко останало се променя - примерно моите знания се променят, моите чувства пак танцуват, такива, онакива, променят се, мислите ми и те се движат, съзнателността ми също подлежи на промени и въобще каквото и да погледнем, каквото и да посочим, всичко е променливо, но онзи, който свидетелства за всичко това, никак не се променя, той си е все той. Това си е съвсем безспорен факт - ти, който и да си, си винаги ти, не си друг.

И така - сега можем да заявим следното: ти и будността не сте две, аз съм самото това будно нещо, не че аз се събуждам или заспивам, а аз съм и съня, и будността, аз съм който гледа сънищата, аз съм който гледа външните явления и света, аз съм който гледа и какво се случва в съзнанието. Където и да ида, когато и да съм, каквото и да правя, все съм това, което съм - един основен, фундаментален център, без който всичко останало е непроверимо, можем да кажем, че аз съм централната зала, най- централната, баш шеф диригента и винаги съм това, може и да забравя наистина, но така или инак аз съм този, който е забравил, и забравяйки не съм станал друг, като си спомня, пак не съм друг, пак съм аз. Така, че когато сме в състояние на будност или, ако се опитаме да прецизираме изказа, колкото сме по- будни, толкова сме по себе си - да си изцяло буден ще рече да си изцяло себе си. Будното и самия аз, не са две неща, а едно и също нещо с две различни означения - един вид синоними.

Стигайки до този момент се откриваме пак в стартовата точка - е тогава кой аджеба съм аз, явно всичко до тук излиза, че все не съм аз, може да е фрагмент от мен, но при всички положения не съм самия аз, как да разберем, какво да направим т.е. оказваме се отново в един порочен кръг, изминахме толкова много път, проведохме толкова много изследвания и в крайна сметка, се озоваваме тъкмо в началото, отново на въпроса "какво аджеба съм аз", на който до преди малко си мислехме, че постигнахме някакво изясняване, някакви отговори, а фактически стигнахме до един център, който е "извън" всичко това, един гледащ, който е просто встрани, какъв е този гледащ, каква е неговата природа.

Има една особеност - стигайки до тук, въпросът вече има едно друго качество, ако човек наистина измине целия този път, въпросът няма да е наличен баш като "логически въпрос" т.е. номера е наистина да си стигнал до този момент, да си преживял всичко това, да си преминал през целия този буламач и хаос, но наистина да си го направил, не само да си го осмислил, ако човек кара само на разсъждение то неизменно ще се завърти в порочен кръг, ще се озове в патова ситуация, ни тей, ни инак, предполагам, че е възможно дори и само благодарение на размисъла, да се надмогне тази повторяемост, но личното ми мнение е, че дори да е възможно, то ще е един на стотици милиони хора, това ще е възможно за някакви много рядка порода птици, Което не бива да ни огорчава, не бива да се сравняваме, от състезания няма смисъл - конкурентния принцип не е особено ефективен по отношение на духовността и личното изследване. Пак казвам, не знам дали е възможно, не знам дали има такива хора, само допускам, че е възможно.

Реално погледнато стигайки до тук всъщност ние сме си отговорили поне на едната половина на въпроса, той не е едностранен въпрос - не е само "кой съм аз", има и друга страна, "кой не съм аз", така че до тук имаме отговори на втория въпрос, което не е никак малко и по мои наблюдения, едва единици са хората, които са стигнали до това уточняване: кой не съм аз. А това не е никак малко и никак безполезно, защото е реално изживян отговор, а не просто умозаключение или информация от книгите - винаги акцента е наистина да се преживее и въпроса, и отговора, това наистина трябва да се случи истински, защото по този начин ние се разтапяме, ставаме гъвкави и отворени, пространството вече не е така солидно и се срещаме с неговото открито качество, самия процес е негативен, можем да кажем, че е дори разрушителен, защото отпадат много привързаности, самия процес на изследване отнема от нас, а не че добавя към нас: будност, съзнателност, внимателност и т.н. те не се добавят, а се разкриват, процеса разсейва облаците, ненужното, напластяванията, придаденото и излишъците.

Защо се получава така - заради плътността, примерно представи си, какво би представлявал един текст, без интервали м/у думите. Ще е по- труден за четене нали, да речем - "бъдисветлинанасамиясебеси" е по- трудно за четене без интервали м/у думите. В процеса на изследване, ние в действителност отсяваме, опитваме се да постигнем уточняване на нещата, да намерим подредбата, за това и разместваме думите/ мислите/ чувствата, търсим по ясен синхрон и съзвучие. По този начин ние разкриваме интервалите - белия лист зад думите, започва да се вижда, в будистката традиция го наричат "долавяне на буда природата". Това долавяне всъщност не е относно самите думи/ форми, а относно интервала - през цялото време това, което се губи е именно празното пространство, шуниям, белия лист, паузата, както искаш така го наречи, но това се губи, инак нещото си е все същото нещо, дори да напишем: б ъ д и с в е т л и н а н а ....... то пак ще е същото нещо, както и да го напишем все е то, но именно в заигравката ние ставаме способни да сменим фокуса, от думите към интервала, думите/ формите не са "кой съм аз", а "кой не съм аз", ние успяваме да видим, че не сме формата, все още не сме си отговорили на въпроса "кой съм аз", но се справяме с илюзия за "аз съм това и онова и още не знам си какво" т.е. първо се срещаме с фалшивото и илюзорното, не е задължително, няма такова условие, според което първо да се налага да видиш истината, а после илюзията, в действителност е точно обратното, дори и в науката е така, първо човек се среща с фалшивото, с миража и постепенно истинското, и фактологичното почва да се разкрива.

Това, което се опитвам да кажа е, че ако стигнеш до тук, то няма да се питаш - а сега какво да правя - няма да се завъртиш в кръг, защото ще си разбрал, защо нищо не може да се направи :Д Правенето е относно свалянето на патериците и заблудите - трябва да се бутнат, за това "правим" нещо, но след като отпаднат, няма какво да правиш, правенето също отпада. Няма техника, няма практика, няма метод, няма учение, няма изследване, няма действие, няма подход, чрез който да направиш нещо по въпроса "кой съм аз". За това казвам, че същественото е да изживееш пътя до тук, а не само да си го обясниш логически, инак ще те яде съмнението - може и да е така, а може и да не е така, може би този човек казва вярно, ама може и да се лъже, от къде да знам. За да знаеш, за да разбереш, трябва да го направиш, чрез правенето ще стигнеш до неправенето и именно чрез неправенето ще почнеш да си отговаряш вече и на въпроса "какво съм аз", няма да има нужда да си припомняш, защото и това е правене, не че спомнянето няма да се случва - аз не съм просветлен, не мога да заява все още това - и аз самия си спомням, но не го правя аз, неправейки си спомням и спомняйки си, не тръгвам да правя нещо, а неправя, не че влагам усилие да си припомням пак и пак, не, няма усилие или по- точно има безусилие. Знам, че звучи парадоксално и поради това доста объркано, но е така, свидетелствам с личния си опит, че е така - неправейки разбираш "какво съм аз" и това разбиране не е някаква дума, някакъв конкретен отговор ..... сега сигурно ще се объркаш съвсем ..... не е някаква конкретна или абстрактна форма, а тъкмо интервала, тъкмо паузата, тишината и покоя, не че те са състояние на съзнанието, не че те са там, а ние тук, а че ние сме самото това, самата тишина, самия покой, няма дистанция м/у нас и интервала, м/у нас и просветленоста, което вече е наистина странно, именно защото в тези мигове "аз съм" не, че толкова го няма, а е неадекватно, като израз, той е неприложим и неверен, налага се кажа "аз съм тишината", но ще се появи Миро и ще каже "но ако ти си, тогава това все още не е тишина" и е прав, тъй като тишината е липсата на "азност", липсата на "нещост" и форма. Странно е и звучи абсурдно, невъзможно и невероятно, но е факт, потвърдим факт, но не може да се потвърди и изрази със средствата на формалната логика - ако се задържиш към "казаното" ще пропуснеш, това което е казано, служи за да се отвори възможността да прозреш, онова, което не може да се каже. Това обяснява Ошо - разбереш ли интелектуално, имаш възможност да разбереш и другото, неназовимото.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор konopr ()
Публикувано18.01.15 05:16



То зависи и от отношението :)
На някои може да им се струва ежедневна рутинна процедура. На други, че това е голямото съкровище, до което се стига през различни, за някои може би дори козметиични, явления като сънища, медитации, раждания и прераждания. Само да се сетиш за него


Редактирано от konopr на 18.01.15 05:21.



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано18.01.15 17:16



Здравей, Ясене, Забрави ни ти (както будността), но виждам, че си спомняш и двете. Кой обаче си спомня в забравата? Явно има някой буден там…

Будността ни се променя и флуктуира в различни направления. Често като казваме „буден съм“, това значи „буден съм ЗА НЕЩО“, „буден съм В ДАДЕНО НАПРАВЛЕНИЕ“. И “не съм буден за други неща“… И именно тези „други неща“ в нас, които са потенциално неосветени, ни затъмняват будността.

И аналогично, осветените неща в нас и вкусената будност ни връщат към „спомнянето“ след като сме били достатъчно дълго „на тъмно“.

Разбираш, че и „на тъмно“ почти винаги има свещ или даже фенер в нас, с които все пак виждаме. Даже в забравата, нещо си спомня и наблюдава... Е, точно на това е хубаво да се обръща внимание… Да се изследва… Тази свещ вижда страданието на тъмно и търси светлината.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 19:52



Кое е тъмно за слънчевия лъч? Колкото и нещота да осветли той ще стане ли по- светъл, с какво ще се промени? Светлината търси светлината - защо е забравила за собствената си светлост? Заради неосветените неща ли? Сиреч - който и да е гледащия, защо изобщо забравя?



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 20:02



Сиреч - който и да е гледащия, защо изобщо забравя?

Този въпрос си го задавам напоследък. Защо изобщо забравям? И отговорът е... хехе, няма да го издам, но е много... ами, прост.



"Колкото и бързо да се движи светлината, тъмнината е била там преди нея." Тери Пратчет


...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Будност и забраванови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 20:21



Мани го тоз аматьор със назубрените си бръщолевици - тъмнината от гледна точка на светлината, изобщо не съществува. :Р Така, че "там" изначално не съществува, преди да е била светлината.

Така, че по- добре дай твоя "много .... ами прост", отговор - бас лова, че ще е по- автентичен.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 20:27



Хех, сега аз съм с комплекс за елементарност.

Но, добре, като съм тръгнала, ще го издам: защото така ми е по-интересно. Все още. Пред прага на райските порти все още самсара ми е по-интересна. Тъпо, но факт. Играя на криеница със себе си, за забавление и от любопитство. Колко ли мога да забравя преди да си спомня отново? Наистина ли е вечна вечността? А колко точно е вечна? А ако забравя за нея, пак ли ще е вечна? Ей такива едни чисто детински въпроси.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.