Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:47 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Будност и забраванови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 20:48



хахахаххахахах Ел неповторима си честно - знаех си, че ще ме хвърлиш по гъРб.

Тъкмо наскоро едно момиче - нещо от къде па й хрумна, че я съм Я и знам всьо - и иди при мене девойчето, с надежда да й обадя, ква е тайната на живота, та ми вика: "за мен най- важното нещо е истината, от всичко най- много държа на истината и искам да знам истината, независимо каква е тя", и горката как посърна, като й рекох: "ми жалко, щото па азе бягам от истината". :Д
Ма как така - ми е така. Ма защо - е що не. Истината ли ми казваш сега - каквото си избереш, все ще познаеш. Не разбирам - аз също.
И ей такива разни, които ако не си в тях, ще ме сметнеш за луд или нещо такова, но има известна разлика обаче - аз бягам, щото се плашувам, а не защото така ми е интересно .... пък знам ли, сега се замислих, че може би ми е интересно да ме е страх, ама и от това ще избягам, че да не взема да си го изясна и да порастна без да искам, та да стана голям, тъп и скучен.

А вечността - па нали казват, че вечно сме се прераждали, е начи така или инак все сме във вечността, ала едните се прераждаме, пък другите не, до сега не съм видял и един основателен довод, за да поискам, да не се прераждам повече.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 21:37



Когато (се) осъзнавам (като) светлината, тогава няма страх, а само огромна почуда - как съм могла да забравя? А после идва онова бодило на лукаваго - ами докога ще трае това? Или какво ще стане, ако се върна? Иииии - айдеее - вече не съм там. Тогава идва страха, че може би ще дойде момент, когато няма да мога да си спомня. Но някак в себе си знам, че и този страх е фалшив - че с него ми е по-интересно, защото, ако не забравя, че знам отговора, вече този свят няма да е толкова привлекателен. Винаги е интересно да се правя, че не знам какво има в гардероба и че той е тъмен и страшен. Нищо, че е моят собствен гардероб.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Будност и забраванови [re: Миро]  
Автор konopr ()
Публикувано19.01.15 15:29



Здравей, Миро. Не съм ви забравил, просто от доста време не се е появявало нещо, ми е интересно да дискутираме



Иначе в дадения случай това нещо, за което забравям за будността ми се струва малко по специално. Става въпрос за будността за сегашния момент и за присъствието в него, когато малко или много си съзнателен за всяко действие. Сега се сетих за една притча за Буда, която Ошо разкава:
Как Буда, който седял и си говорел с негов приятел се плеснал по главата, зашото там била кацнала муха. После се плеснал пак, обаче без да има муха и след като неговият приятел попитал защо, Буда отговорил, че когато ударил мухата всъщност го направил несъзнателно и се е плеснал пак, за да го направи както трябва - съзнателно.

Именно тази будност имам предвид. Когато се сетя за нея и пребивавам по този съзнателен начин спрямо действията си обикновено ми е интересно да съм там и да наблюдавам как едно действие прелива друго заедно със случващите се събития в мен и около мен. При такива обстоятелства, ако е имало нещо некомфортно, то просто се изпарява за минути понеже съзнателността приковава вниманието ми към него и след определено време прекарано в това състояние се получава една пълнота и задоволство по всички въпроси, и една безпричинна радост се надига и т. н. ....Докато в един момент не ме застига забравата, което всъщност забелязвам чак при следващото си сещане за тази будност за момента, което се провокира по често от чувство за някакъв дискомфорт, отколкото по случайност. Тия дни ми се случва по скоро по случайност и по инерция, понеже повече ги дебна тези моменти

Това, което е събирало и записвало информацията по време на работата на автопилота през това време, не го усещам като част от присъствието ми или будността ми, които са съществували там без мен, а просто като част от сегашния момент, в който съм се опомнил.

Редактирано от konopr на 19.01.15 15:30.



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 17:32



Не можеш да се сещаш за будността - будността е сещането, когато си припомняш да си буден, това е друг начин за заспиване. Спомнянето не е, че си спомняш да си буден, а че си спомняш, че си забравил - както когато се събудим във съня си, но все още сме в него, ние не си спомняме, да се събудим в съня, а си спомняме, че спим в съня и това ни пробужда, без все още да сме изтърсили сънищата от косите си.

Сиреч - ние забравяме, забравата, самите ние сме решили да забравим, но сме забравили това ни решение, когато си спомним, ние си спомняме, че сме забравили, а не, че си спомняме да сме будни. Когато стигнем до това положение - да си спомним забравата, - ние се озоваваме пред факта, че самите ние сме отговорни за заспиването си, но отвръщаме очи от този факт, той е неприемлив за самите нас, защото да се сетиш, че тъкмо ти си решил да не си буден, означава да застанеш на току една не-крачка пред събуждането. А това е страховито и шокиращо, за това умът заиграва другите трикове - я колко гот, колко прекрасно, как да задържа това състояние, искам да съм буден. Но погледни кой пита, кой е този, който иска да е буден - умът иска да е буден, но умът е пуст, тогава как е възможно умът да бъде буден или спящ.

В действителност, ние отказваме да сме будни - това е самоизмамата, за това и питаме как да сме будни, а в това няма "как", с питането, с искането, със спомнянето и изобщо всички наши действия, фактически ние отвръщаме поглед, защото не искаме да сме будни. Когато спим ние имаме сънища, от които да се избавим - когато сме осъзнати няма от какво да се избавяме и играта на ума приключва: няма искащ, няма питащ, няма търсещ, няма спомнящ, няма буден, няма сънен.



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано20.01.15 17:23



Струва ми се, че точно така разбрах въпроса ти, но медитирах да видя откъде идва този феномен на забравата, защото той се случва на всички ни. Едно е ако никога не си имал тази будност и я "достигнеш" за първи път. Но ти казваш съвсем друго: бил си буден вече, харесва ти, всичко е наред... защо я напускаш? Един път като си разбрал, че камъкът не става за ядене, не ти се случва след часове, дни или месеци пак да пробваш и го няма това забравяне.

Дойде ми сега една друга аналогия за да видиш защо ти говорех за осветеността и тъмнота. Сигурно си чувал Първия принцип на механиката, че всяко тяло запазва състоянието си на покой или на праволинейно равномерно движение, докато външно въздействие не го изведе от това състояние. Т.е. ако задвижиш в космоса едно тяло с постоянна скорост и наоколо няма други гравитационни полета, то си запазва постояната скорост до безкрай. Но ако търкулнеш едно топче по един равен път на Земята, рано или късно ше спре, защото има сили на триене и на съпротивление.

Така и будността ни не е постоянна, защото се появат на разни места в нас сили на съпротивление, т.е. на "затъмнение". Буден си, всичко е перфектно в един момент, но вниманието ти е ПРИВЛЕЧЕНО от НЕЩО си и там някъде заспива... В светлите/опознати стаи на съзнанието ни е лесно да сме будни, но в непознатите и по-тъмните се отплесваме и забравяме по-лесно.

Защо Будата от твоята притча е ударил мухата несъзнателно? Защото е бил някъде другаде. Нещо друго му е било "взело" вниманието. Нещо друго е било по-важно от момента... И за това за мен изводът е да наблюдаваме и изследваме тези "тъмни стаи", където вниманието ни се разсейва.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано20.01.15 17:25



Виж какво написах по-долу на Holy Конопко.



Тема Re: Будност и забраванови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано20.01.15 18:05



Хах - аналогията ти се получи много добре, ще помедитирам над нея, но наистина е много добра, може би ако акцентираш и други пъти по този начин, чрез научните си знания ......



Тема Re: Будност и забраванови [re: Exaybachay]  
Автор konopr ()
Публикувано21.01.15 17:06



Не можеш да се сещаш за будността - будността е сещането, когато си припомняш да си буден, това е друг начин за заспиване
Според мен сещането за будността и сещащия се за будността са едно и също нещо или поне така е удачно да бъдат разглеждани. Това дали някой се сеща или сещането само се случва не е толкова важно от практична гледна точка. Случилото се е случило.

огато си спомним, ние си спомняме, че сме забравили, а не, че си спомняме да сме будни
когато се сетя да съм буден за момента, просто виждам че се е случило, в по-редки случаи успявам да си спомня, момента на забравянето или ако си го спомням обикновено си го спомням приблизително.

самите ние сме решили да забравим, но сме забравили това ни решение
аз лично нямам спомен съзнателно да съм взимал решение да изпадна в забрава, тя просто се случва

Но погледни кой пита, кой е този, който иска да е буден - умът иска да е буден, но умът е пуст
според мен иска да се сеща този който леко се е зарибил към състовнията съпътстващи сещането


Иначе напоследък повече приляга на ситуацията не да разглеждам тези елементи като кой, а като какво - като явления или сили, които тласкат в дадено направление. Понякога мога да се отъждествявам с някоя сила и да я усещам като себе си, но се случва едно отръпване от нея, щом осъзная това и виждам, че това не съм аз



Тема Re: Будност и забраванови [re: Миро]  
Автор konopr ()
Публикувано21.01.15 17:47



Тези дни понаблюдавах още и видях как много пъти забрявам и се сещам да съм буден по-скоро по случайност, а не поради дискомфорт, който да ме подсети. Примерно си се прибирах съвсем буден и изведнъж срещнах един съсед, с който се заприказвахме. Веднага след като го отминах забелязах, че докато съм си говорел с него, съм забравил да съм буден.

Съвсем внезапно изпадане във забрава сякаш някой хипнотизатор до мен просто е шракнал с пръсти и "хоп!", няма я тази будност. Сещането пък стана по инерция от будността преди да срещна съседа. Не мога да кажа, че забравата е била необходима за воденето на адекватен разговор, можеше съвсем спокойно да си остана буден..

Също така забелязвам, че в моменти на дискомфорт полагам повече усилия да съм буден и този устрем в довежда до достигане на нива на по висока будност и цялостност, което ми подейства дори малко пристрастяващо и може би това ме накара да се замисля защо забравям да си докарвам такива вълшебни моменти и да пусна темата


И преди съм си мислел по темата, но наскоро ми се случиха едни сътресения, които ми докараха продължителни периоди на силен дискомфорт. Което ме накара да инвестирам доста внимание в будността си, което пък доведе до чести пребивавания в доста впечатляващи височинни моменти. Това вкара в сисемата доста големи по размер сили и темата ми стана много по-интересна.

Когато нещата са ок съм по-поспалив и доста по-бързо изпадам в забрава. Даже на моменти ме домързява да съм буден дори като се сетя.

Все пак по-удачния вариант ми се струва не тоягата да те докарва до моменти на голяма будност, а по скоро примамката - та в тази посока повечко се опитвам гледам напоследък
Та оттам се сетих и за репликата на Ошо за избора бна мъдрия човек - вечното страдание или вечното блаженство.

Определено ще има какво да се добави още, но трябват още наблюдения.



Тема Re: Будност и забраванови [re: konopr]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано22.01.15 15:18



аз лично нямам спомен съзнателно да съм взимал решение да изпадна в забрава, тя просто се случва
И обратното пак така - просто се случва. :Д
Ако вземеш съзнателно решение да забравиш, то няма как да забравиш - но ако вземеш съзнателно решение да се поставиш в някакви условия, поради същите може да се случи забравата, съответно и обратно, за това всяка школа се опитва да създаде условията, благодарение на които да сме осъзнати, инак осъзнаването само по себе си не го правим, както и заспиването, те просто се случват.

Примерно, когато съзнателно по някое време вечерта вземаме решение да легнем да спим - ние не казваме "хоп от сега вече спя", заспиването не се случва така, а има условия: уморен си, тялото е изтощено, нощта е настъпила, постилаш си чаршафите, лягаш си на мекичко и топло, затваряш очи, отпускаш се и т.н. та в даден момент заспиваш, заспиването идва от самосебе си, то просто се случва, а не че ти съзнателно си решил точно в този момент да заспиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.