Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:12 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема (Не)привързаност  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано30.07.13 17:24



От


Ошо е говорил много за привързаността, по най-различни поводи - едва ли има книга, в която да не стане дума и за нея. Не един път е подчертавал, че ако трябва да се отказваме от нещо, то това е привързаността - обосновката му, най-общо казано е, че когато човек се привърже към нещо, то той губи способността си да усеща това нещо. В дао дъ дзин е написано, че когато се обвържем и вкопчем в нещо, тогава го губим.

Сега темата ще отиде на една плоскост, която е много деликатна за мен и по принцип не обичам да споделям такива твърде съкровени неща публично, та ще те помоля да бъдеш с една идея по-внимателен в отношението си - защото макар да подчертаваш на другите, липсата им на внимание, то повярвай ми, ти също страдаш от същото и ако този път пак ми се халосаш нещо, ще го приема наистина "на лично" и от тук насетне ще имам достатъчно дълбоки резерви, че е възможно да се стигне до там, повече изобщо да не контактувам с теб. С една дума казано - предупреждавам те в името на доброто намерение.

Та - привързаността .... естествено тази слабост не подминава и мен. Парадоксално е, но и факт, че когато някой човек се привърже към мен, нещото в мен - което ни е събирало, което е издигало общуването ни в общение, а общението в приятелство и интимна близост - умира, изчезва, изпарява се, сякаш никога не е било, сякаш съм в бил в илюзия, в сън, в мираж на собствения ми ум. И макар да съм се сблъсквал не един път с тази ситуация и да съм осъзнавал причините и следствията, въпреки това аз не съм надраснал моята склонност да се привързвам към другите - макар да знам, че точно с моята привързаност към тях ще погубя случващото се м/у нас, аз не успявам да я надскоча, не успявам да избегна нейното пораждане и въздействие. Опитвал съм какво ли не, впрягал съм цялата си интелигентност и любвеобилност, на които съм способен, но резултатът е винаги един и същ - привързаността ми си е тук и отблъсква, инак обичния от мен човек. И по дяволите - идея си нямам защо се получава така и идея си нямам, как да постъпя.

Казвал съм си - когато не разбираш механизма на едно явление, то непременно ще те владее. Ок - от тази позиция имам поне някаква яснота, някаква стартова точка: да разбера какво представлява привързаността и как функционира. Коато на човек му стане хубаво от нещо, тогава се случава и привързването към него - тук в съзнанието ми изникват думите на Ошо, които никъде не съм чел "в хубавото няма проблем, но привързаността ще ти докара проблеми" - фактически какво се получава: ти искаш да хубавото да остане и за това се привързваш. Всичко това честно казано по моя преценка е съвсем нормално и в реда на нещата - все едно да ти предложат една хладна бира в тази жега и ти да откажеш, защо да отказваш, ще ти стане хубаво или все едно реализиралата се красавица от твоите мечти да ти поиска цяла нощ секс и ти да откажеш .... значи човек, който отказва на такива предложения, за мен не е естествен, нещо не е наред, да страниш от хубавото, значи нещо ти има или най-вероятно си християнин, може би дори християнски свещеник, та на кой не му е хубаво да му е хубаво. Така, че това си е в реда на нещата, хващаш я за ушите и отивате да се насладите на най-страхотния секс, който някога си преживявал, обаче какво се случва по нататък - когато ноща свърши, ти не искаш хубавото да свърши, ти т.е. аз де аз, аз не искам красавицата да си ходи, искам тя да остане, за да продължи хубавото. По този начин аз се привързвам към нея - ако тя си тръгне, ще си тръгне и хубавото, нейното отсъствие ще значи отсъствие и на хубавото, а аз определено не искам това, не искам да ходя в манастир и не искам да съм християнски светец, казват че светците не са привързани към нищо, но аз съм ги виждал тези светци и нямам ама баш никакво желание да изглеждам, като тях, да живея техния живот, за който е по-точно да се каже да умирам по техния начин на умиране, не искам да излъчвам това присъствие на болен и оскотен духовно човек.

Привързаността се появява по този, според мен чисто човешки начин - поради хубавото, а как същата тази привързаност, унищожава същото това хубаво. Присъщото свойство на привързаността е да ограничи свободата на другия - това е един интересен и влудяващ парадокс: човек се привързва към другия до степен той да е по-важен от него и същевременно, именно чрез привързаността си човек налага собствената си значимост над другия. Точно там е номера, че привързаността отнема свободата, свободното пространство м/у вас - което е нужно за да се осъществява красивото случващо се - се запълва от привързаността, отношението трансцедентира в собственическо, защото аз непременно искам да ми е хубаво и непременно да е с тази жена, но така или инак човекът не е предмет, не можеш да притежаваш човека, да го притежаваш означава той да няма свобода.

Ето така аз се запъвам на един кръстопът, чиито пътища, все до един и същи резултат водят - погубването на онзи съкровен, божествен феномен отварящ вратите на един свят, който не е този свят, който не е светът на страданието и условностите. Играл съм ги вече онези игри, където просто си казваш, че спираш с привързването, че няма да му се даваш, но онзи малък дявол в главата ми знае много добре, че играя тази игра с надеждата, че като съм вече непривързан то красавицата няма да си отиде или ако си е отишла, ще се върне - той ги върти тези номера, защото така е чел в книгите, така е чул да казва Ошо, че като не си привързан ще получиш тъкмо онова, към което си се привързал. Както сам може би се досещаш, в тези игри винаги претърпявам провал, защото естествено в даден момент вече не мога да преглъщам въпроса "е защо по дяволите тя не се връща, нали вече не съм привързан".

Ошо казва - макар и това да не съм го чел никъде - че провала идва от привързаността към резултата, но дявол да го вземе, та нали точно поради резултата е цялата хамалогия, ако не се върне, какъв е смисъла тогава, всичко друго е напразно. Без да си придавам тежест си признавам, че не ми е леко - не знам какво стана и какво става с мен, но то не стига, че съм привързан, но и никога до сега, не съм бил толкова дълго време и така ярко привързан към друг човек, а виждам, че тази ми склонност просто създава една дистанция м/у нас, която с времето само се увеличава и на мен от това ми става още по-тягостно и мъчително ..... тъгувам по дяволите, знаеш ли преди време ми каза "очаквах по-мъжко поведение от теб ... все пак" .... направо ме приби с правата лопата, действително, дори доблеста да проява едно мъжко отношение нямам, защото чисто и просто не искам това да се случва, не искам да се разделяме, да знам че не мога да я спра, но никак не искам да си тръгва, ама никак и всичките медитативни алгоритми, изобщо не ми помагат, за да преодолея тази ми слабост.

Не знам - може би просто трябва да се примиря и да го изстрадам всичкото това, пък и от друг ъгъл погледнато, нима имам друг избор. Вярвам, че съвсем не съм единствения случай, вярвам, че много хора са попадали в същите главоблъсканици и знам, че ако някой дойде и ми каже всичкото това, което написах, аз не знам какво да му кажа, не знам какво да го посъветвам, не знам как мога да му помогна или той да си помогне. Но знам, че аз я уважам, че аз я обичам и че само при мисълта, само при почувстването "без нея" и в гърдите ми, онзи вакуум, онова болезнено придърпване, съвсем осезаемо усещане за нещастие.

А може би, може би, привързаността идва от несподелена, неизразена любов - наистина хем го разбирам, хем не разбирам, ето и Ошо ме вкарва в противоречия

"Ако си безразличен към някого, ти си студен. Няма никаква топлина. Ти просто не си привързан - нито обичаш, нито мразиш, нито те е грижа, нито те е еня. Ти си безразличен и си вървиш по пътя. Затова и нищо не може да нарани хората така, както безразличието. Ако мразиш някого, това не е негов проблем. Той знае, че ти му обръщаш внимание - може да е отрицателно, но е внимание. Но ако си безразличен, това дълбоко го наранява.
Ако хората просто не ги е грижа за тебе, ти минаваш, а те не ти обръщат никакво внимание, ти се чувстваш почти мъртъв! Безразличието убива, а не омразата. Омразата поражда енергия. Любовта също носи енергия. Любовта е приятно чувство, а омразата - неприятно, но ако трябва да избираш между омразата и безразличието, ти сигурно ще избереш омразата: Никога няма да предпочетеш безразличието. Безразличието е напълно студено, убийствено."

не мога да бъда безразличен към нея - да понякога съм изпитвал омраза, не злоба, а омраза, открито съм й го казвал, но това го разбирам, именно защото я обичам, егото ми си отмъщава, като я мрази, но безразличен не мога да бъда. И този номер съм го пробвал не един път - в някакъв момент да се проверя мога ли или не мога да съм безразличен, в случая не мога, мога да си играя на безразличие, но това ще бъде един много нелеп и неуспешен опит за самоизмама.

Как ти си се справял с привързаността - аз така и не мога да намеря даото по този въпрос? Или съм го намерил, но в образувалия се хаос не знам кое е то, та да го избера, да пробвам и да видя какво ще се получи? За сега съм на кота нула - с вързани ръце, ни тей, ни инак и само тъна в терзания. А бога ми - наистина ми липсва, ето скоро ще се връщам, вече си починах баят време от всякакви религиозно-духовно-медитативни-езотерични истории, медитацията ме вика, какво, що се случва около мен и с мен, но медитацията ме търси и ще се върна, но така бих се радвал на нейното внимание, това е просто незаменимо и като изживяване, и като спомагане, а на сила няма как да стане, някак от само себе си следва да се случи, за да е истинно.


Споделил си и си засегнал толкова много важни неща, така че спокойно може(ше) да ги направиш в отделна нова тема. От Дао се пораждат 10…000 неща, и има смисъл да ги разгледаме в отделни теми. А другата тема, която и без това набъбна много, нека да я оставим за по-принципните/изначални неща, примерно какво е усещането ни за Дао, що е това „даоско” и т.н.

Като си засегнал темата за привързаността и непривързаността, нека също да я разгледаме възможно най-пълно, защото виждането на един аспект помага за разбирането и на другите. Привързаността може да е към любима жена/мъж, към близки хора, към предмети, действия, състояния… Но привързаността е също и към така нареченото „лично пространство/усещане” (за което ме предупреди да не пипам), т.е. към мислите ни, към чувствата ни, към тялото ни… И всъщност, тази последната привързаност е съществената, защото от нея се разплитат всички останали. Щом си рекъл, обаче, да започнем с първите по-дребните, но не забравяй, че те никога няма да бъдат осветени в пълнота, докато тази последната не бъде разбрана. С една дума казано - предупреждавам те в името на доброто намерение.

Виждам, че си описал много добре състоянието на привързаност. Засегнал си всичко съществено, от различни страни и съвсем практично! Това е именно резултат на медитация, т.е. на наблюдение. Така че може да използваш същия подход и за опознаване на други неща. Точното виждане на нещо е половината от нужното за осъзнаването и разбирането му!

Ще си позволя няколко дребни коментара от споделеното от теб, преди да споделя част от моята опитност и какво може да се прави от тук насетне.

тази слабост не подминава и мен
Не гледай на привързаност като на слабост, а като на нещо, което може да те научи. Всеки човек е бил привързан към нещо (явно и Лао Дзъ щом е писал за това) и именно благодарение на това научаваме безценни неща.

Към привързаностите има два принципни подхода. Или някакви трикове да разсееш вниманието си другаде: друга дейност, фантазии, алкохол, хапчета, въображаеми ”дъвки”, контрареакция (опитваш се насила да намразиш това към което си привързан), времето (което лекува всичко)... Или да използваш ситуацията за да ВЛЕЗЕШ по-дълбоко в себе си. Всеки сам си преценява и изборът е почти инстинктивен вследствие от светогледа на човека.

Тук ще говорим за втория избор или по-точно „случване на избор”, защото не го избираш умствено, а съществото ти го избира. Именно това е медитационният подход.

ако тя си тръгне, ще си тръгне и хубавото
Дао подходът казва, че и да си тръгне тя, хубавото не си отива, а напротив може да стане по-дълбоко. Докато сте били заедно и се е случило нещо хубаво, то е в ТЕБ. И никой не може да ти го отнеме, даже и да си тръгне другият. Всъщност другият е казал вълшебната дума „Сезам отвори се” и пещерата със съкровища в теб (забележи в теб, а не някъде другаде!) се е отворила. Другият е ключът… Но ние обикновено проспиваме фазата на отключване и искаме все някой други да ни отваря вратата. И си мислим, че щастието идва от другият, а не от вътрешните ни възможности.

И идваме до един много важен даоски момент, който е казан многократно от Лао Дзъ и който масово се игнорира даже и от хора, които си мислят, че правят нещо даоско. Ученето става чрез цялото Дао, чрез Ин и чрез Ян, чрез ПЪЛНОТАТА на всяко явление. Докато хората, съзнателно или не, разделят нещата на добри и лоши и избират да се учат само от половината. И виж как се прилага в горния случай. Когато тя е с теб и е хубаво – учиш се. Ученето е завършено, когато те не е с теб, но ти също се учиш и също ти е станало хубаво. Само когато тя не е вече с теб, ще научиш безценни неща, ще станеш Господар на себе си. Толкова много неща са ни дадени на готово и разбираме смисълът и важността им, едва когато ни ги отнемат…. Липсата на нещото заедно с имането на нещото правят Дао-то на нещото . И така е за всяко нещо!

Сега ще ти споделя малко от моя опит като ще подчертая от сегашната ми гледна точка кое е същественото. Когато ми се случи дълбоко състояние като това, което описваш, първото нещо беше да си дам сметка, че е привързаност. Ти си го описал добре и моето описание беше подобно. Аз само добавях, че даже и да съм заедно с тази жена впоследствие, това не променяше принципно нещата, защото привързаността щеше да остане. И даже по някакви магически обстоятелства да я забравех тази жена, с друга щеше да бъде същото. Т.е. за мен бързо изкристализира, че въпросът е принципен, че не е между мен и една конкретна, а между мен и всички жени.

Последното е важно, защото ако се отплесваш по конкретната жена, по нейната форма, по какво точно тя е казала/направила, вниманието ти ще остане залепено някъде като муха по мед. А за да видиш, трябва да влезеш дълбоко в теб...Запомни, че когато си в центъра си, общуваш/възприемаш центъра на другите. Когато си в центъра си възприемаш Цялото, Дао-то на нещата. А когато си в периферия си, възприемаш периферията на другите и в конкретния случай на жадуваната принцеса, просто ще се въртиш до безкрай по периферията си чудейки се защо е така. Като се прибави към горното, че принцесата е също реален човек със своите несъвършества и твоето внимание ще се отплесва допълнително, я по разни фантазии, я по разни нейни неточни действия.А на теб ти е нужно да В И Ж Д А Ш… Да виждаш всеки детайл, защото именно това е ключът към свободата.

Та аз медитирах, месеците минаваха, но усещането за привързаност не изчезваше… Медитация не значи някаква специална тайна практика, нито че сядам ритуално в медитативна поза за да решавам проблем като задача по математика. Медитация значи, че наблюдавам без да съдя ежедневно във всички моменти какво става в мен по случая, от какво зависи, как се променя. А иначе практиките, за които сме говорили наоколо, помагат за това да си центриран, те са ти като спасителен пояс в бурното море от емоции и мисли, дават сила на виждането ти. Те не помагат директно, но са важни индиректно.

И лека полека видях как това състояние на привързаност започна да се променя, да не е вече фиксирана буца лед в мен. Трудното и 95% от времето беше докато локализирам в мен този лед, докато разбере бааавно смисъла му. В момента, в който започна да се топи, за около 1-2 седмица усетих как нещо ще започне да излиза от мен… Съвсем реално физическо усещане. Същественото е, че в момента, в който излезе, все едно че ми се вдигна маска от очите. За първи път се почувствах свободен. И разбрах, че чак сега мога да кажа, че обичам тази жена, защото го нямаше усещането за привързаност. Докато по-рано само съм си мислил, че я обичам, но просто съм имал нужда от нея.

Най-важното и най-неочакваното за мен беше, и именно за това ти пиша всичко това, че в този момент усетих Цялото за първи път. Видях ясно как То ме е срещнало с тази жена, как ми е подготвяло различни ситуации, как ме е учело чрез нея… Цялото може да го усетиш и когато купуваш хляб от хлебарницата, но за първо усещане ще е изключително трудно, защото я няма интензивността на момента (както примерно при разтопяването на буцата лед на привързаност). И усещането е на такова вътрешно удовлетворение, на лекота, на радост… На това, че всичко си е на мястото и както ти каза в другата тема, че става от самосебе си. И на благодарност за всичко, вкл. и за многото трудни усещания.

Дай си сметка, че ако я няма болката и трудностите в този момент, няма да искаш да си мръднеш пръста и видиш ситуацията, да разбереш какво е взаимодействието на мъжа с жената в теб. Цялото си знае работата и като те е хванало (за твой късмет) няма пускане.

А това, какво се вижда вътре в пещерата на мъжко-женските отношения, при осветяване от Цялото, може да говорим по-натам в темата. Важното, обаче, е ти да намериш твоят „Сезам отвори се”. А за това е нужно максимално внимание в ТЕБ.





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано10.08.13 21:30



Докато по-рано само съм си мислил, че я обичам, но просто съм имал нужда от нея.
имам само бегли спомени, но са ми казвали, че като малко дете много съм обичал животните, родителите ми даже се притеснявали за мен, защото де що видя добитък съм ходил да си играя с него, любимото ми занимание било да им бъркам в очите (: така да се каже. Не знам доколко това е вярно, но вече като въз по-голямо дете, ясно си спомням, че наистина животните ми бяха много интересни - много си тачех кучетата, плакал съм за какви ли не животинки, по какви ли не поводи, имам един много ярък спомен, бяха изпаднали някакви птичета от гнездото си на дърво пред дома, ма много малки такива, може би едва на няколко дена, тогава направо ми се бе разбило сърцето, скъсах се да рева, просто не можех да проумея, не можех да приема, не можех да се съглася вътрешно със случващото се, то беше грубо, грозно, безмилостно и жестоко ....... в известен смисъл детето все още не се е примирило с тази ситуация.

До ден днешен особено малките животни, винаги са ми привличали вниманието - тази тяхна готовност да се заиграят с човека, независимо от природата си, винаги ме е изумявала, защото като възрастни, като пораснат вече не са така дружелюбни и гостоприемни, което за мен макар и обяснимо, все пак си остава доста странен факт. Наскоро гледах един филм по дискавъри, историята в него ме потресе - уви не мога да пресъздам дословно ...... нарочно ще го нарека ситуацията, а не просто филма, а и не помня заглавие му.

Бях на гости при един приятел, лафче, биричка това-онова, знаеш как е, все пак аз не съм санясин, обикновен човек и все още заобикалям условностите на всички религии, включително и онези препоръчани ни от Ошо. Телевизора си работеше почти безгласно, но в един момент ми прикова вниманието, от надписа "тази лъвица бе останала единствената оцеляла от целия прайд - всички други бяха убити от бракониери". За какво ставаше дума в този филм - работници в някакъв африкански резерват, занимаващи се с хиляда и една задачи, но конкретно тези заснели филма и съответно главните герои в историята, бяха някакви баш научни работници, които са отишли там, за да правят някакви проучвания за популацията на едни антилопи мисля, че бяха ... а е едни рогати такива. Но в процеса на работа - те щъкат с джипката - една лъвица проявява интерес към тях, от този момент хванахме филма. Лъвовете, като всяка една котка са от животните, които са доста любопитни - видят ли нещо непознато или рядко срещано, те си правят техни котешки проучвания на обекта. Така, че поведението на лъвицата в началото не направило кой знае какво впечатление на учените - тъй като движат по един и същи маршрут, всеки път когато са на полето, лъвицата се появява да ги посрещне и да разгледа джипката. Това нещо продължава с месеци - те си вършат своята работа, а лъвицата им прави компания, постепенно с времето, тя научила къде се намира .... то къща ли е, барака ли е и аз не знам как да го нарека ... може би работния център е най-правилно, та лъвицата открила къде битуват хората и започнала да се навърта наблизо.

И така хората си карат - по техни думи - над две години, докато една нощ, един от учените се събудил, излязъл на открито да се облекчи и вижда лъвицата току на не повече от десетина метра пред входната врата и тогава ....... (цитат по спомен) "едва тогава след над две години аз учения с огромен стаж, разбрах, че лъвицата се чувства самотна".

Докато гледахме филма си споделяхме, че очите на лъвицата са добри, че са меки, че добронамереноста на животното е очевидна - по очите й си личи, просто не можеш да сбъркаш. Във филма хората разказваха, че лъвицата за цялото това време, никога не е дала признак на агресия, никога не е давала повод да се притесняват от нападение - все пак не за пръв път виждат лъв хората, колкото да не е наясно с поведението на животните, за толкова преценка, ако не могат да направят, то няма и да я вършат тази работа. Както и да е - нататък разказа продължи, като оставиха лъвицата буквално да се шляе около тях, на два метра от тебе стои, но така и не скъсиха дистанцията, за да не привиква към хората, после й намериха два лъва ..... ситуацията беше забавна, защото първо пуснаха лъвовете зад едни огради, че да не се нападнат, те като се видяха животните, чудо скачат, тичат, ревът, ала ограда им пречи и на сутринта, като стават курец, оградата смачкана, лъвовете ги няма. Награбват онези чанти, пушки, скачат в джипката, да ходят да ги търсят - всички притеснени, че може да са се избили взаимно и ма няма и на сто метра от катуна, намират ги и тримата излегнати по гръб, на сенчица и най-много някой да се размърда да оближе другия.

Защо разказах това ....... историята бе покъртителна за мен и смятам, че има много общо с човешкото поведение. Този резерват бе огромен и истински рай - пълен със всякакви животни, ма всякакви, крокодили, антилопи, хиени, орли, слонове, носорози, бе квот се сетиш го има и то по много, ма наистина много и целогодишно, реки някакви текат, не пресъхват, така че и зеленина има нон стоп, бе същински рай за животните. Но в цялата тази населеност, лъвицата се чувства самотна - въпроса е защо. Защо това животно, не се сдуши с някои други животни, а се приближи не до кого да е, а до човека - защо търси човешката компания. На не едно място из книгите Ошо е споменавал, че ти ще се събереш с човек, отговарящ на твоята зрялост, че хората се привличат по степента на съзряването им - нещо, което можем да наблюдаваме навсякъде в социалното ни ежедневие. Но - това не знам Ошо дали го е казвал, ала аз ще го кажа - но това не е цялата истина, това е вярно сямо донякъде, има и нещо друго. Лъвицата се чувства самотна не само, защото себеподобните й липсват, а защото и не може да намери компания, отговаряща на нейната съзнателност - другите видове животни около нея са по-несъзнателни от лъвовете, те не могат да отговорят на гладът на вътрешното й същество и тъкмо това същество, интуитивно бива привлечено от човека, защото човешката съзнателност е много силна спрямо животинската, много по-влияеща, много по-осезаема. Лъвицата намира някакъв безгласен общ език с човека, така тя не се чувства толкова изоставена и самотна.

Според мен абсолютно същото явление може да се наблюдава и в човешкото поведение, и по-конкретно в моето поведение - ти казваш, че това е "просто нужда", че това не е обичане, но ти не знаеш какво казваш и не само ти, тя също не знае какво казва, защото същото нещо при това в същия словоред съм го чувал и от нея. Вие не разбирате, че нуждата е проста, когато вече не съществува, когато си я надмогнал, но за човек, като мен тази нужда изобщо не е проста - покрай моите себеподобни аз стоя гладен, аз стоя самотен, чувствам се, като изоставено, низгвернато животно. Добре, нека моето отношение да не е обичане, но така или инак аз съм привлечен от нейното осъзнаване, аз съм безсилен пред този магнетизъм и не само, не само, че съм безсилен, аз преднамерено търся тази съзнателност и когато я срещна ....... чисто и просто се привързвам към нея. В съседната тема е цитирала Ошо "тя търси любовник, а не дете" и аз няма какво друго да направя, освен да се съобразя с нейното търсене и да отстъпя крачка назад, но това не решава привързаността ми - разбирам чуждата позиция, разбирам досадата да се занимава с мен, защото с лъвицата е лесно, просто й намираш лъвове и готово, намираш й себеподобни и край вече няма какво да я мислиш, но не така е с човешкото същество, дали поради егото, дали поради някаква друга специфичност, но когато човекът се докосне до небесата, после иска и луната, а след нея и звездите, и нито милимунда по-малко. Дали е възможно в случая Ошо да каже, че всичко това е продиктувано от дълбоката чистота на протичкия копнеж да знаеш, мога само да гадая, но със сигурност аз го твърдя - аз искам да разбера тази нейна осъзнатост и това не ми дава мира, това ме държи привързан.

Така, че .... това не е единствения път, много пъти съм забелязвал, как не си давате сметка за това, което пишете - ти не разбираш, че така омаловажаш моето отношение към нея, сякаш аз просто капризнича, просто някаква прищявка ме хванала и то твоето е нищо, да ти кажа тя какво ми рече "мъжка ви работа - око да види, ръка да пипне и после какво, айде мина ми" и аз за толкова време да не разбера, че съм бил толкова вятърничав в нейните очи.

Пак казвам - нека не е обичане, нямам против, тъй като толкова не съм наясно със себе си, че понякога и аз не знам как да нарека това, което чувствам, така че нека не е обичане, нека е нужда, но не казвай, че е просто, защото ако е толкова просто, значи аз съм още по-прост та да не го проумея, 2+2 също е проста задача, но не и за първокласник, напротив това е много съществена задача, която ако не успее да разбере, значи детето най-вероятно е идиот.

Накратко и последно конкретно по цитираното - аз имам общ език с тази жена, деликатното в случая е, че този общ език не съм го намирал с никой друг човек и колкото и да е прост този език, аз едновременно обичам това общуване и имам нужда от него, намеря ли друг човек, с който да резонираме по същия начин, открито и директно ще я питам, ако пожелае повече няма да чуе и гък от мене, няма да я закачам за нищо, но до тогава ....... сори нагъл съм, почти като нагуал и ще влизам през прозорците, докато не ме изхвърлят с шутове през вратата, преди това спирка нямам, така съм се научил.

п.п. за другите неща ще пиша по-късно.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема нужда, наглост и любовнови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.08.13 14:09



…лафче, биричка това-онова, знаеш как е, все пак аз не съм санясин, обикновен човек и все още заобикалям условностите на всички религии, включително и онези препоръчани ни от Ошо.
Аз познавам много Ошо санясани и всички са обикновени хора (впрочем необикновени хора не съм виждал). Няма проблем да се пие бира, нито да се разговаря. Същественото е дали в ежедневния живот ти харесва да се наблюдаваш и опознаваш. И именно това, а не санясинското име и малата, те правият по същество Ошо (за другите религии не знам) санясин.

ти казваш, че това е "просто нужда", че това не е обичане, но ти не знаеш какво казваш и не само ти, тя също не знае какво казва, защото същото нещо при това в същия словоред съм го чувал и от нея. Вие не разбирате, че нуждата е проста, когато вече не съществува, когато си я надмогнал, но за човек, като мен тази нужда изобщо не е проста - покрай моите себеподобни аз стоя гладен, аз стоя самотен, чувствам се, като изоставено, низгвернато животно.
Аз ти споделях за мен, а не казвах какво е за теб. И „просто” в моето споделяне беше наречие, а не прилагателно, т.е. не съм казвам, че нуждата е „проста”.

Опитай се да разбереш същественото. И 10 жени като тази да са се появяват около теб, ако не разбереш себе си и механизма на въпросната нужда (която не е проста), ВСЕ ЩЕ СЕ ЧУВСТВАШ в крайна сметка като низгвернато животно. Даже сега си по-добре, защото имаш надежда, че ако влизаш през нечий прозорец, нещо ще се промени.

аз съм безсилен пред този магнетизъм и не само, не само, че съм безсилен, аз преднамерено търся тази съзнателност и когато я срещна ....... чисто и просто се привързвам към нея.
За това в повечето „стари” религиозни системи не се разрешават по-дълбоки контакти с другия пол. Ставаш безсилен, зависим и туйто. И техният подход е като на Сталин: „Няма общуване жена-мъж, няма проблем”. Е разбира се проблемът си остава малко по-дълбоко в теб, но поне гуруто от въпросната религия ще ти каже в случая „Казах ли ти да не общуваш с жени. Сега страдай за да ти дойде акъла и най-после да разбереш да спреш да го правиш”.

Ошо подходът или Ошо тантрата са коренно различни, но не мисли, че е шапка на тояга. При него може да общуваш и да правиш всичко което искаш, но вниманието е на МАКС в теб за всеки детайл. Иначе, биваш омагьосан, привързан и „изяден” за нула време. И не от въпросната жена, а от механизма на мъжко-женските отношения. От това, че бъркаш в конаткта без да знаеш как...

аз искам да разбера тази нейна осъзнатост и това не ми дава мира, това ме държи привързан
Виж как гледаш в грешната посока, за която ти писах в предния постинг. И именно заради това не виждаш…. Искаш да разбереш НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА… Все още не искаш да разбереш СВОЯТА, СВОЯТА, СВОЯТА, СВОЯТА, СВОЯТА, СВОЯТА осъзнатост.

ти не разбираш, че така омаловажаш моето отношение към нея, сякаш аз просто капризнича, просто някаква прищявка ме хванала
Не, не е прищявка, нито го омаловажвам. Напротив, нещо много съществено е и точно за това го отделих в отделна тема. И от една гледна точка си късметлия, че ти се е случило.

намеря ли друг човек, с който да резонираме по същия начин, открито и директно ще я питам, ако пожелае повече няма да чуе и гък от мене
Е тук има разлика между моето усещане в твоето положение и това което казваш сега. За мен беше очевидно, че и с друга такава жена рано или късно щеше да се случи същото. Неминуемо.

сори нагъл съм, почти като нагуал и ще влизам през прозорците, докато не ме изхвърлят с шутове през вратата, преди това спирка нямам, така съм се научил.
Разбирам те много добре… хм, защото съм го правел горното и при това буквално. И именно за това мога да кажа, че това не е любов. Помедитирай дали наглост и любов могат да вървят заедно…

така съм се научил.
Може би е време да видиш, че има и други начини.





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано12.08.13 21:21



Но привързаността е също и към така нареченото „лично пространство/усещане”
виж аз не се кривя - отсъствието на сянка на мен ми изглежда заплашително, не знам какво е, но само при мисълта за отсъствие на компания, да няма с кого да се свържа, липсата на здрава земя, на някаква идентичност, самата мисъл е ужасно плашеща, нормално е да си дам сметка, колко ужасяващо ще е истинското преживяване. Знам, че в това е корена, но мен ме е страх - не мога да нагазя толкова дълбоко, парализирам се, но така или инак виждам, че привързаността създава проблеми, опитвал съм всякакви маневри, но все забуксувам, по принцип в крайна сметка съм си казвал "както и да е" и продължавам нататък, но в случая не мога да платя с безразличие, просто сърце ми не дава. Това е малко странен парадокс - именно силната ми привързаност не ми позволява, да загърбя проблемите, които ми създава.

Така да се каже, не си създавам илюзията, че спирам с игричките - наясно съм, че продължавам хорото, но търся някакъв буфер, нещо което да пообере поне от малко негатива, който създава все по-голямата дистанция т.е. именно опитвам от по-повърхностното, от по-дребното ..... пък и то ми е малко, като почерк, да пробвам да мина по тънката лайсна. Но да нагазя до самия център ...... не, това все още не е за мен, не мога да преживея това, ще откача нещо, знам ли.

Всъщност другият е казал вълшебната дума „Сезам отвори се”
да, факт е - не знам как го прави, тя е вещер, вълшебница, умее някакви магически заклинания, не знам какъв е този трик, но наистина е вярно, че дори самото й присъствие, ме кара да се чувствам ....... то не е точно чувствам, не знам как да го кажа ..... получава се една откритост, една ситуация на откритост, в смисъл не става дума толкова за някакво мое състояние, за нещо, което аз усещам, а по-скоро за нещо, което се случва. Преди време четох една книга, в която един израз ме поразяваше - "свежеста и просторността на пространството", контекста, дори няма значение, просто самия израз - та когато си гукам с нея, в атмосферата присъства качеството на проветривост, сякаш за пръв път поемам въздух, за пръв път вдишвам и тази пространственост се случва всеки път, това е адски ....... адски ...... как да го кажа бе даеба ...... адски готино, много привличащо, не знам от къде иде това, от нея ли, от мене ли, от Бога ли, някакъв алхимичен процес ли е, а може би дори продукт на собственото ми въображение (макар, че не знам как ще си го въобразиш, ако не си го опитал преди това - просто няма как да знаеш за него, ако не ти се е случвало), но така или инак в цялата картинка, участва и тя, а когато липсва в тази картинка, липсва и тази свежест, липсва голотата.

От тук мисля, че е ясно, защо толкова много държа на нея - да най-вероятно това ми отношение няма нищо общо с любовта или е някаква много нищожна, мизерна любов, но съм осъзнал нуждата от огледало и съм с две ръце ЗА, винаги когато пожелае, тя да играе тази роля. Може би в известен смисъл е обидно за нея - това често пъти съм си го мислил - може би не е редно от моя страна да възприемам едно човешко същество, като огледало, но тя е толкова безупречна в това отношение, а е безспорно ....... книги, картини, учения, кое, какво, що, всичко това не само може, а директно минава през цензурата на егото, докато живото човешко същество е инстинско и пред него самозблудите минават само дотолкова, доколкото и то е самозаблудено, или просто не му се занимава с теб, та те оставя да си фантазираш на воля.

Аз не мога да се справя сам - все още не мога, рано ми е, млад съм още и зелен, пък и страхлив по дяволите, без съдействие от по-опитен човек, единствено ще се докарам до някаква по-сериозна психоза. (тъй като все пак съм си куку)

Искаш да разбереш НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА, НЕЙНАТА…
да наистина - тя е такова съкровище :D

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Mиpo1]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано26.08.13 12:46



Не един път е подчертавал, че ако трябва да се отказваме от нещо, то това е привързаността - Напълно го подкрепям го човека. Но как ще обясниш и накараш хората да се откажат от религията, защото религията също е вид привързаност. А и следването на едно единствено учение или учител също е привързаност и още толкова много неща които всеки прави са привързаност, че просто ми е чудно....





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: lvony333]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано26.08.13 13:17



Това, че си последовател на едно учение, учител и/или религия, не значи, че си привързан, както и отказването от тях, или изобщо липсата на такива, не значи, че не си привързан.

п.п. инак, че е чудно, чудно е, но не в това как ще обясниш и предизвикаш хората, а в индивидуалното постигане на състояние на непривързаност.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.08.13 00:43



Аз пък съм на мнение, че човек има тенденция да се привързва към всичко, което мине в категорията на познатото. Т.е., всички имаме естествена съпротива към промените. Защото в крайна сметка, целостта и животът ни зависят от това системата да е стабилна и предвидима. Да се освободиш от всички привързаности, ама от съвсем всички, означава да се освободиш от формата си, т.е. от тялото си, т.в., от живота си. Това хич не е лесно, особено, ако си пълен със сили, понеже силата, която ни държи в едно де факто е силата на привързаността.

Оттам и парадокса - колкото си по-жизнен, толкова по-трудно ще ти е дас е освободиш. Затова разните му там аскети постят и какво ли не правят, за да "отслабят плътта", та белким по-лесно се освободят.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано28.08.13 17:06



но само при мисълта за отсъствие на компания, да няма с кого да се свържа, липсата на здрава земя, на някаква идентичност, самата мисъл е ужасно плашеща…
Нормално е определени мисли да са плашещи, но няма нужда се фиксираш върху тях и да ги усилваш така. Сигурно много други мисли като малък (и не само) са ти изглеждали също така ужасяващи на базата на някакви представи, пък после си видял, че няма нищо страшно.

Основното в контекстта на тази тема е, че заменяш по естествен начин привързаност към един обект с привързаност към нещо МНОГО ПО-ОБШИРНО. Така че ще имаш, и компания (бих казъл не лоша при това), и земя (хм, не знам колко е здрава, която и да е земя), и даже нещо което може да наречеш „идентичност“. Навремето сигурно може да не си искал да се разделяш с някое плюшено мече, но сега виж как една жена те кара да забравиш мечето/моторчето... Така и Цялото може да те накара да забравиш въпросната жена.

тя е вещер, вълшебница, умее някакви ...
Още вниманието ти е приоритетно в нея... Няма НИКАКВО значние какво тя умее, а какво ти виждаш в себе си. Тя може да е всякаква и най-често уголемена твоя фантазия, докато вниманието ти не е в теб и не виждаш какво се случва в твоята пещера, ще страдаш. Не можеш да минеш метър, Стушо.

Аз не мога да се справя сам - все още не мога, рано ми е, млад съм още и зелен, пък и страхлив по дяволите, без съдействие от по-опитен човек, единствено ще се докарам до някаква по-сериозна психоза. (тъй като все пак съм си куку)
Неволята много ги обича такива кукуковци и им приготвя страхотни изненади. А когато те се правят на млади и зелени, страхотността като нищо прераства и в страховитост. Не че искам да те плаша, но както го е казъл народът, мързелът не мори, а МЪЧИ. А в случая, МНОГО.



Тема привързаност към обетинови [re: L.L.]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано28.08.13 17:17



Особено пък да се привързва към обети, клетви и прочие самовнушения

. И наистина нормален човек би забравил такива глупотевини отдавна, но интересното в случая е дали кастанеда или някава друга сила поддържа въпросната изкуствена конструкция? Хайде, Лилке, освободи се, време ти е.



Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано28.08.13 17:33



Затова разните му там аскети постят и какво ли не правят, за да "отслабят плътта", та белким по-лесно се освободят.
Чувствата на много хора са затворени в „ капан”, като духът в лампата Аладин. Но хората, изглежда, не помнят заклинанието, което може да пусне Джинът на воля. Ако използваме приказката за Аладин и неговата лампа като метафора, то лампата ще съответства на ТЯЛОТО , заклинанието - на ЛЮБОВНИТЕ ДУМИ, а триенето на лампата ще бъде еквивалент на ГРИЖАТА.


Голото ти тяло трябва да принадлежи само на онези, които първо се влюбят в голата ти душа!....



Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано28.08.13 21:34



E значи, аз като не съм толкова жизнен, има надежда за мене ....... или?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.08.13 21:42



Аааамиии... зависи дали си в ада или не... понеже, нали знаеш, на вратата на ада пише "надежда всяка тука оставете".



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано28.08.13 21:45



В момента разцъквам една игрица, в която мотото на един от любимите ми герой, садистичен тъмничар, ме сети за тебе, то гласи: "много малко неща са толкова освежаващи, колкото разглобяването на едно съзнание, част по част"

Аз никога не съм криел мързелохолизма си, но в случая не разбрах какво общо.

А инак - в мене си, в моята пещера .... не знам кое е по-правилно да се каже, че не виждам нищо или че виждам нищо, но все е състояние на безсъдържателност, което е и една от основните причини да страдам: изглежда всички имат все по нещо, сякаш само азе съм ощетен. Така или инак вниманието ми не е към мен, защото тази монотонност на вътрешния ми свят е побъркваща и не мога да я понеса. :/

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано28.08.13 21:50



А казват, че пък над врата на рая пишело "умри" ...... е къ да се ориентира човек с такива надписи деба, то да ти се отще и от едното, и от другото.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: vidiya]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.08.13 21:52



Вероятно... Буда казва "the middle way".



Голото ти тяло трябва да принадлежи само на онези, които първо се влюбят в голата ти душа! Това е театър, изкуство, поезия, творчески, съзидателен акт, себеизразяване, но не е вярно. Тялото винаги принадлежи само на този, който го обитава. Освен в случаите на обсебване, но това е друга тема. Хм - или пък не?... За обсебване ли си говорим?

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.08.13 22:24



Ам нал' за това си говорим! Раят (освобождаването) е свързан с край на всички привързаности, което де факто и де юре си е смърт...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано28.08.13 22:56



ЕЕЕЕЕЕ, бръкни малко по-дълбоко де





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: vidiya]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.08.13 23:12



Не, мерси. Наяла съм са.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано28.08.13 23:15



ха-х..да ти е сладко!





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано29.08.13 00:09



Aм то от там иде к-рай - като се приключи веднъж и завинаги със всичко и край, рай.

Поне при мен има по-голям страх от този от смъртта, а именно - да не би да има нещо и след това, било то прераждане или съществуване някакво, не ми се занимава вече, то се е видяло, че угодия няма, ам поне да се свърши без повторение или продължение.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано29.08.13 09:45



Ха, да, верно!

Не се бях замисляла за думата, но ето, че си прав!

Поне при мен има по-голям страх от този от смъртта, а именно - да не би да има нещо и след това, било то прераждане или съществуване някакво, не ми се занимава вече, то се е видяло, че угодия няма, ам поне да се свърши без повторение или продължение.
- Да, има нещо такова! Ако е пълен край, тогава няма да има кой да страда! Но ако съзнанието или част от него остава, тогава болката и страданието от вечните промени - от придобиването (събирането, зачеването) и загубата (разделянето, смъртта) са ни в кърпа вързани. Освен, ако не получим Дъ Гранд Просветлейшън, казват...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано30.08.13 17:09



Това което ти виждаш в себе си за сега не е пещерата , а антрето пред нея. И аз не ти казвам казвам да обръщаш внимание на антрето, разбирай разните мисли и прочие ежедневни емоции, а какво има ОТВЪД тях.

Просто гледай какво друго има в теб извън въпроснатата монотонна безсъдържателност. Наблюдавай спокойно, търпеливо, постоянно и без да съдиш. А това, което въпросната жена е породила в теб може да ти помогне много, защото би ти позволило да закачиш за нещо вниманието си в ТЕБ (разбери в теб, а не в нея!).

Най-трудното е в началото, но като един път видиш/усетиш малка светулка в теб, по-натам останалото ще става от самосебе си, защото ще ти е интересно и даже да те спират пак ще продължаваш.

П.П. Мда, много е освежаващо да усещаш съзнанието си...



Тема Re: Най-добрата офертанови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано31.08.13 15:09



"...- Какво е това - да живееш с една жена?
- Това е като да участваш в търг. Никога не знаеш дали предложението ти е най-доброто".

...Вместо отговор, ти предлагам един красив филм за това какви именно жертви понякога може да поиска изкуството и колко скъпо може да струва разкриването на чувствата...
Филмът " La migliore offerta / Най-добрата оферта” (2013) на режисьора Джузепе Торнаторе — е двучасово пътешествие по художествена галерия, кратък курс по механика и психиатрия и самоучител на тема” Как да се научим да разбираме хората”.
Но на първо място, това е филм за любовта; за нейната невероятна сила и безграничност, за това, как интересите, принципите и навиците, натрупани и следващи ЦЕЛИЯТ ТИ ЖИВОТ, се превръщат просто в прах при едно леко докосване и усещане на това невероятно чувство, което всеки ден витае около теб и всички останали хора, искащи едно и също и които всеки ден остават сами в своя ненужен прахоляк.

"....-Виждали ли сте я?
- Само веднъж.
-И каква е тя?
- Предполагам, че интересът към даден човек, поражда чувството, че той е прекрасен...."




"....

-Вярваш ли, че Любовта може да бъде имитация?
-Според думите ви за имитацията в изкуството, тя не може да бъде имитация.
-Да, ако можем да причислим Любовта към Изкуството.
-Какво пък! ? Би било забавно да я изложим на търг и за най-добрата оферта да изживеем Най-Великата Любовна История!”

Редактирано от vidiya на 31.08.13 15:44.



Тема Re: (Не)привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано01.09.13 14:29




Мислейки, ти не решаваш проблема, напротив, мислейки го създаваш..Решението възниква когато излезеш от мисленето и влезеш въ състоянието на Тишина и абсолютно Присъствие, дори за миг. Тогава, малко по-късно, когато мисълта се връща към теб, внезапно се случва озарение, което е липсвало преди това.Остави прекаленото мислене и се учуди на това как всичко се променя...

Единственото нещо, което не губим през целия си живот -е възможността да се докоснем до настоящия момент
Сага докосвам..Есента...

Редактирано от vidiya на 01.09.13 14:41.



Тема Re: Най-добрата офертанови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано01.09.13 23:26



"...- Какво е това - да живееш с една жена?
- Това е като да участваш в търг. Никога не знаеш дали предложението ти е най-доброто".

това, като онзи, дето га нема хляб му се яде баница - сиромаа, може да няма какво да яде, ама гладен не ляга.

п.п. мерси за филма - ще се гледа, най-малкото, да видя какво си ми отговорила.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Ако страдаш, виж къде си се спрял..нови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.09.13 17:50




Ако страдаш, виж къде си се спрял..

Зима... Пролет..Лято... ... Есен... и отново - Зима... Пролет.. Лято... ... Есен...

Ти си познал лятото и си го заобичал от цялата си душа. На теб ти е хубаво, комфортно, радостно в него. Ти искаш лятото никога да не свършва и когато едва започват да се случват и най-малките промени, говорещи за това, че то си отива, те настига страхът.. ... Апатията... Ти се вкопчваш за лятото и съдиш за всичко, изхождайки от своят спомен за него. Тревата пожълтява, небето променя цвета си, слънчевите лъчи не са същите..това е лошо, това огорчава, това плаши, защото лятото си отива .. Страх... Страхът да пуснеш това, което те е радвало, това, в което ти е било комфортно, това, което според собствените ти представи е било идеално.

Сега пренеси този образ към всяко събитие от живота си. Това, което те кара да страдаш, е споменът, споменът за това какво трябва да бъде онова, което ти носи комфорт и радост. „През лятото ми беше добре, значи, всичко, което ми отнема лятото, не е лято – това не е хубаво, това не е комфортно, това – не е радост и аз страдам ."

Ако в детството си не си получил любов и нежност и до старостта пазиш това чувство, то през целият си живот няма да се избавиш от страданията за това, че в детството си не са те допрегръщали, доласкали, дообичали. Детството отдавна е отминало, но до ден днешен носиш в паметта си, това, което е било. И как в твоите представи е трябвало да бъде. Ти се вкопчваш в миналото. Не пускаш болката, недообичаността, недоласкаността...Каквото и да се случва, съдиш за това, изхождайки от спомена за това,”как е било и как трябва да бъде”..

Държиш се като нацупено дете което не иска да излезе от детството само защото не е получило това, което не му е било достатъчно. И докато не го получи – няма да порастне. Няма да излезе от тази”реалност”..По такъв начин, сам си създаваш страдания, като не искаш да излезеш от спомена, от онзи момент, където ти се струва, че нещо не е довършено...

Но ако можеш да разбереш, че за всичко си има своето време, че всяко”време” носи своята прелест и своят „урок”, би се избавил от страдания..
"...Зима... Пролет... Лято... Есен..."

Ако се вкопчваш само за лятото, то всеки друг сезон ще бъде за теб ад. Но след като осъзнеш, че и есента, и зимата, и есента си имат своята прелест, че за всичко, си има неговото време, страданията изчезват, ти просто си, пускайки всичко, което в даденият момент трябва да си отиде, с разбирането какво се случва..Без съпротива..Отваряйки се за това.. Познавайки го..

Ако страдаш, потърси къде си се спрял..
Като си направих"ревизия" на спомените, се измъкнах от детството...и май -порастнах..... Каквато е философията на човека, такъв е животът му..Както си постелиш, така и ще се наспиш..

ps

Сега се уча да слушам, като карам умът ми да мълчи...

Редактирано от vidiya на 03.09.13 19:12.



Тема Re: Най-добрата офертанови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано06.09.13 15:22



Много подходящ филм по темата! Няма значение кого обичаш, същественето е, че самото обичане те трансформира. И трансформира както сиромаха, така и богатия. Включително и героя във филма, който беше в началото, хем порядъчно задръстен, хем му откраднаха най-скъпото... Но Любовта се оказа в крайна сметка по-важна и явно е видял кода "Сезам отвори се" поне на част от пещерата си със съкровища.

Чудесна тема за авто-медитация, коя е най-добрата оферта...



Тема Re: Най-добрата офертанови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано06.09.13 22:58



A e вие двамцата що не се земете най-сетне, та да ви пожелая щастлив съвместен живот - така и така си пригласяте по всички теми, пасвате си идеално, допълвате се един друг, като ракия и салата.

п.п. къ да е - извинявам се, че изобщо подех този въпрос във форума, просто заеби таа тема и толкоз.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Най-добрата офертанови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.09.13 14:21



Ей, Стушо, ти с този стремеж за взимане сам се правиш нещастен. Може да се радваш на слънцето, на цвете, на конкретни хора, но не е нужно да ги взимаш . И още по-малко да обвързваш своето щастие с това да притетежаваш/“живееш съвместно“ с някой друг.

Ако си разбрал нещо друго от филма, кажи и не се цупи. А за темата е късно да се извиняваш, защото твоето същество се интересува от нея и то я поде.

Стушо, обичам те.



Тема Re: Най-добрата офертанови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано09.09.13 16:38



«Наслаждавай се на съществото си - това е всичко. Бъди сам със себе си - това е всичко. Научи се да бъдеш сам - това е всичко. И помни, човек, който умее да бъде сам, никога не е самотен. Самотно е само на хора, които не могат да бъдат сами. »
(Ошо)



Редактирано от vidiya на 09.09.13 17:46.



Тема kan ma kan fi qadim azzamanнови [re: exaybachay]  
Автор exaybachay (каламутняк)
Публикувано09.09.13 20:46



Нека поразчистим пространството и освежим атмосферата на клуба, като го освободим от моето присъствие и прекратя участието си в него за неизвестен период от време, тъй като и аз не знам, кога и дали изобщо ще се включа пак.

Щастливи дни и приятни нощи пожелавам на всички!!!

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: kan ma kan fi qadim azzamanнови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано10.09.13 11:42



Събуждаш се една сутрин и решаваш, - От днес започвам пътя си към съвършенството. А подсъзнанието веднага ти предлага „образа” на теб -съвършенният.
И точно от този момент започва „унищожаването”на Теб –истинският.

Без да забележиш, сам се пъхаш в множество”рамки”, попадайки в капана им, който с всеки изминал ден разрушава все повече и повече. И тук вече не може да става и дума за някаква цялостност.

Какво означават”рамките” ? Това е не свобода. Това е съдене, в което има „ харесвам” и „ не харесвам”, „хубаво” и „ лошо” . Започваш да се „прекрояваш „под „ харесвам” и да мериш с това „харесвам” целият окръжаващ те свят. Всичко, което не харесваш ти не можеш да приемеш в себе си, съответно, и в света.

„Стремейки” се към цялостност, ти се отделяш от нея все повече и повече. Цялостност- това е – цяло. Неделимо. Защо тогава делиш себе си и целият свят? И ти, уж разбираш това, но не можеш да разбереш, какво да правиш с „тъмнината”вътре в себе си. Да я приемеш? Но ако се приемаш такъв, какъвто си, как тогава да станеш” по-добър”? Или това не е нужно? И не значи ли „да бъдеш себе си” да мързелуваш и нищо да не правиш? ..

Опитай се да разбереш. Да бъдеш себе си, означава да бъдеш цялостен, което значи да не водиш „война” вътре в себе си и да не я пренасяш върху окръжаващите те, да не разрушаваш и прекрояваш себе си и целият свят под харесвания от теб”идол”, събран от стереотипи.

Тези стериотипи – не си ти. Да бъдеш себе си значи-да се познаваш, да се разбираш. Да си разрешиш просто да бъдеш. Без условия. Без рамки. Защото условията и рамките –също не са ти.

И ако си разрешиш да „бъдеш” ще разбереш, че целият свят, както и ти, може просто да бъде , и нуждата от „военни „ действия с него отпада, защото изчезва агресията. „Да бъдеш себе си” съвсем не означава да се откажеш от развиване, да не правиш нищо и да мързелуваш. Напротив, за да се освободиш от условностите, рамките, стериотипите, за да се научиш да се разбираш, да се опознаеш-истинския, е нужно да се развиваш, опознавайки законите на вселената.

В този миг.Заглуши мислите си. Послушай тишината вътре в себе си.Отдели и особенно внимание, остани в нея. Чу ли? А сега върви нататък. Твоят път, се управлява от нея.


Обичам те, Светулке

Редактирано от vidiya на 10.09.13 11:44.



Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Mиpo1]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано10.12.13 00:04



не знам, обичаме да ги обличаме в сложни думи,
но понякога си мисля колко всъщност са прости нещата -

болезнено се привързват хора, които са били дълго време самотни,

логично е, нали?
наскоро сама стигнах до този извод
въпроса е като го осъзнаеш ще спреш ли да го правиш
и ако това е станало модел на поведение, който пречи и на теб, и на другите?
и какво ако противодействащата му реакция е тъкмо обратното - уморен от собствения си недостижим стремеж решиш просто да захвърлиш всичко?
дамм, сигурно е много детинско подобно поведение, а понякога може би съм едно огромно дете... вътре в себе си съм убедена, че съм, но някакси винаги осъзнаването на този факт ме е усмихвал... нищо, че и белите си вървят ръка за ръка с детинството, пак е хубаво, безумно хубаво е... като се замисля колко хора са го изгубили... радвам се, че още си го имам





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: LikeABird]  
Автор Миро1Модератор ()
Публикувано10.12.13 19:20



Бих добавил, че привързването не е само на самотните, а и на всички, които имат неразвит потенциал в дадена посока. Може да имаш много близки хора и сбъднати желания/преживявания, но когато от тази специална за теб посока светне лампичката, ще те „засмуче” като пухче... И тази тема е за това, което става от там насетне...

Чудесно е човек да пази живостта и спонтанността на детето у себе си. Още по-добре е да го съчетае с опита и разбирането на порасналия.





Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Миро1]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано11.12.13 11:42



Струва ми се, че никога не порастваме, а само се учим как да се държим...пред хората..





Тема порастваненови [re: vidiya]  
Автор Миро1Модератор ()
Публикувано11.12.13 19:48



Ааа, това всеки сам преценява за себе си

. Та значи опитът и разбирането ти за живота не са се променили от времето, когато си ходила права под масата?



Тема Re: (Не)привързаностнови [re: Миро1]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано12.12.13 22:28



да си самотен си е неразвит потенциал, да

само където пропуска не е твой, нито вината, че си бил поставен в съответните условия... а после идват и компенсациите... кво да се прави, съдба...



Тема самотностнови [re: LikeABird]  
Автор Миро1Модератор ()
Публикувано14.12.13 20:18



Самотен може да значи много неща. Да искаш просто да не си сам (общо взето, който и да е с теб би ти свършил работа). Да искаш да си с ОПРЕДЕЛЕН човек/хора. Хм, а може и да си сам и да се чувстваш добре… Самотността е като тъмнината и с нея директно нищо не може да направиш. Може обаче да вкараш светлина (и тъмнината да си отиде) и да развиеш потенциала си срещайки и общувайки с определени хора.

Моят опит показва, че когато човек е готов за нещо, то му се случва. А ако не му се случва, значи вероятно все още не е готов за него. И това е хубаво, защото означава, че нещата зависят от ТЕБ.





Тема Re: самотностнови [re: Миро1]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано15.12.13 11:55



не, не означава

когато търсиш хората, но не ги намираш в кой е вината и от кого зависят нещата?



Тема Re: самотностнови [re: LikeABird]  
Автор mirovoy-126396Модератор ()
Публикувано15.12.13 15:43



За да намериш нещо, трябва да знаеш много добре какво точно търсиш. И второ, защо го търсиш точно това нещо.

Та какви хора търсиш? И защо? Нали разбираш, че хора има всякакви.



Тема Re: самотностнови [re: mirovoy-126396]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано15.12.13 16:31



не знам, хората са ми много еднакви

досега всичките са ме разочаровали или са си тръгвали от мен...
интересно е дори как когато с някой си допаднем нещо се случва и просто живота и обстоятелствата ни разделят...

не знам каква е тая карма... накрая все съм сама





Тема Re: самотностнови [re: LikeABird]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано15.12.13 21:56



Здравей и от мен


Преди време, бях постнала една снимка, за която ти каза, че момичето прилича на теб...
Сега, поствам друга картинка и ще се радвам, ако споделиш, какво виждаш в нея?


Благодаря
ПП. Твоето от теб, никъде не си отива..това което си е отишло, просто не е било -твое...Как можеш да си сама, когато имаш най - важният за теб човек -себе си?

Редактирано от vidiya на 15.12.13 22:02.



Тема Re: самотностнови [re: vidiya]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано16.12.13 00:36



привет,

не помня коя е била снимката?

какво може да виждам на тази - любов!
може би несподелена, може би разпиляна (като листата и косите на момичето), но все пак любов

а може би летят от щастие? само където малко така са позагърбено, позасрамени, знам ли ги, мислят нещо, умуват... то да не е лесно да си влюбен!

права си, имам най-важният човек...
но това не съм аз



Тема Re: самотностнови [re: LikeABird]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано16.12.13 13:53



Щом всички хора ти се струват еднакви, нищо чудно, че се случва това, за което пишеш. А за да видиш по-дълбоко в тях е нужно да направиш същото в теб. Да видиш коя си и какво искаш от живота.

Когато на теб ти е е добре да си с теб самата, тогава и на други хора ще се се случва същото с теб. Така че не е карма, а начин Силите да те накарат да откриеш съкровищата у теб.

Честит Рожден Ден!



Редактирано от Миро на 16.12.13 13:54.



Тема Re: най - сложно енови [re: LikeABird]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано16.12.13 22:31



не помня коя е била снимката?

Тук:



Но..да оставим картинките...за медитиране над тях...Наистина е сложно...

най-сложно е - да изпълваш всеки свой ден със смисъл.

най-сложно е - да се стараеш всеки миг да изпитваш щастие, благодарност, любов, доверие.

най-сложно е – да изживяваш всеки миг след миг, без да бягаш в миналото и бъдещето.

най-сложно е - всеки ден да се стремиш да обичаш Висшето.

най-сложно е - постоянно да изпълваш думите си с искреност, прегръдките си - със сърдечна топлина, мислите си - с чистота и ясност.

най-сложно е - да се обичаш с всичките си недостатъци и глупости.

най-сложно е - да се стараеш да виждаш във всеки човек само позитивното без да критикуваш и осъждаш негативното.

най-сложно е - да не изпитваш чувство на вина за всяка дреболия .

най-сложно е - когато видиш чуждите недостатъци, да осъзнаеш, че причината за това се намира в теб.

най-сложно е - да признаеш грешките си.

най-сложно е - искрено да поискаш прошка.

най-сложно е - да обичаш безусловно, без изисквания, привързаност и очакване.

най-сложно е - да се наслаждаваш на всеки ден от живота си, да бъдеш благодарен за всичко с което те дарява живота, въпреки трудностите.

най-сложно е - да признаеш, че без трудности не можеш да порастнеш, че болкага и сложностите са необходими на нивото на прехода.

най-сложно е- да осъзнаеш истинската си ПриРода.

най-сложно е- да бъдеш искрен.

най-сложно е - да признаеш, че в света нищо не ни принадлежи, че в действителност не притежаваме нищо. Във всеки момент нещо или някой може да ни напусне. Всичко се променя непрекъснато. Благата ни се поднасят като дар за временно ползване.

най-сложно е - да признаеш, че целият свят е свободен - всичко има право да бъде такова каквото е без да се съобразява с нас.

най-сложно е - да осъзнаеш, че всичко което написах по-горе - е най- простото..

права си, имам най-важният човек...
но това не съм аз


Правилен избор в ралността не съществува - има само направен избор и неговите последствия...



За да намериш игла в купата сено е достатъчно да запалиш сеното и да минеш с магнит над пепелта. ..Така, че...не си усложнявай живота..

Редактирано от vidiya на 16.12.13 22:32.



Тема Re: най - сложно енови [re: vidiya]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано17.12.13 19:01





Благодаря ти...

Изумена съм, че ме помниш още оттогава?!





Тема Re: самотностнови [re: Миро]  
Автор LikeABird (;))
Публикувано17.12.13 19:04



Рожден ден?

оки





Тема Re: най - сложно енови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано18.12.13 10:38



Взех та Радке, взех та. :)))

п.п. В краен случай, само написаното.





Тема Re: най - сложно енови [re: huanji]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано18.12.13 20:13







Тема неангажиращо - просто не мога да се сдържа ...нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хайта)
Публикувано03.07.14 14:32



Събудих се една сутрин и се зачудих - как е възможно сега да обичаш, а после да не обичаш. Преходноста ме обезсърчава, любима vidiya - това да няма къде да се подслониш, да се местиш без да спираш, скитничеството уморява, а дори погледът не може да се спре в/у нещо постоянно, дори това "Обичам те, Светулке" един ден става невярно, а що за истина е тази, която после става лъжа. Що за обич е тази, която се изчерпва - как е възможно всичко да е толкова преходно, събуждаш се една сутрин и виждаш, че е невъзможно, не е възможно, няма как да повярваш, не можеш, не искаш да повярваш, че истината сега, че дори тя има своето раждане, своя житейски път и своята смърт.

Не водя война, не защото така трябва, а защото просто съм безсилен - и да искам не мога да се боря срещу нещо, толкова огромно и могъщо, че ме прегазва още преди да съм направил първата крачка, а приемайки го, не се чувствам по- свободен, а по- обезсърчен; приемайки обезсърчението си, не се чувствам по- свободен, а по- тъжен; приемайки тъгата си, не се чувствам по- свободен, а по- притихнал и утихвам ...... утихвам ...... става все пусто и безформено, разстоянията се увеличават, вече дори болката и щастието не те достигат .... сякаш изчезваш ..... сякаш умираш ...... последни миражи, празнуването липсва, свободата и тя отсъства, и най- вече не бях допуснат, не бях приет в ничий дом, пак пропуснах единственото смислено, всичко което срещам е толкова преходно, че погледна ли към него, изчезва.

Не, не съм искал, извинявай, наистина не съм искал да се чувстваш "кошче за боклук", наистина, не знам защо се е получило така - може би, защото аз се чувствам смачкан и като ти споделям това .... действително неблагодарно от моя страна, но и аз няма какво да направя, толкова си притегателна, че докато не ми биеш шута, докато не ме изриташ, ма яката, все ще скимтя нещастно в краката ти, а дотогава знае ли се, може би някой ден наистина ще се събудя и няма да съм такъв скапаняк, и ще ти се отблагодаря подобаващо.



п.п. и всяка сутрин, като се събуждам, виждам, че наново те обичам - как мислиш, според теб дали и това все някога ще отмине. :Д



Тема ЕВРИКАнови [re: exaybachay]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.12.14 01:21



........ иииииии

случи се - просто се случи ..... винаги съм се чувствал достатъчно странно при тези моменти на озарение, че направо да не знам какво да кажа и от къде да започна. Изчаках ден- два, защото направо се взривих от кеф, та и полудях: плаках, танцувах, пях, пак плаках и не, че толкова ми е преминало, защото енергията не спира да прелива, но поне от малко се кротнах, та да си подредя и пренаредя съзнанието, за да не звуча чак толкова неадекватно. Сега ще напиша и споделя някои неща, но ще звучи доста несвързано,налудничаво, дори тъпо и безсмислено, но вярвам, че чрез медитативноста ще ме разберете, съзнание в обичайното рутинно състояние няма да може да се докосне до това.

Какво се случи - в интерес на истината, нищо кой знае какво, нищо ново под слънцето, та да ви занимавам, но ....... да не сте се занимавали с мен :Д, сега така ви се пада, ние сме приятели, аз преди година се изявих доста глупашки, отнесох се много тъпо с вас и вниманието, което ми отделихте и ви дължа това, което ще напиша сега. Това е моето благодаря.

Преди няколко вечери, прочетох една мисъл на vidiya, която вече ще я изписвам Видя - надявам се да позволиш съкровище, просто за удобство. Та Видя бе написала следното:
"Думите са като ключове.
Правилно подбрани, могат да отворят всяка душа и да заключат всяка уста."


много красиво казано - когато го прочетох ме прониза, а не е да кажеш, че за първи път чета подобно послание, даже ако се разровя в паметта си, не бих се изненадал, ако открия, че съм чел точно същите думи, в точно същия словоред.

Но този път нещо ме прикова- усетих, че нещо в мен бе докоснато, че нещо се надига. Хванах се за "думите" и си дадох сметка, че ние винаги се хващаме за думите - странното е, че и това не е за първи път да го отчитам. От години съм наясно с навика да се хващаме за думите, но този път яснотата бе с друго качество - хванах се за думите и си позволих да допълня красивия израз със следното:

слънчице - има ли слънце, няма неправилно подбрани думи

като разбира се, тук таме бях вмъкнал няколко целувки, защото обичам да целувам Видя.

След като написах тези думи, енергията в мен вече наистина се надигна и почна да бушува - познавам тези моменти, моментите на "нещо става", на "нещо предстои" и изобщо не знаеш какво е това нещо. Излязох - беше вечер и исках да вдишам свежия студен въздух, да се поразтъпча малко, да се оставя за известно време в настъпилия мрак и да се разсея ..... :Д почват вече безсмислиците, да, исках да се разсея, за да изостря вниманието си. Върнах се у дома - погледнах, видях, че Видя ми е отвърнала със само едно тупкащо сърце ..... да ви я издам, напоследък е станала много лаконична, типична бизнес дама: това така, онова така, айде чао, че имам работа. :Д

И сърцето ми заблъска - мислите ми се забързаха, изпаднаха в пълен безпорядък и ги изоставих. Излязох пак, защото ми се обадиха, да свърша набързо една задача. И по пътя към мястото, където отивах, изведнъж ме прониза, като ...... а е няма "като", то няма сравнение, няма аналог, просто дойде, ето какво представлява във мисловна форма.

За да обикнеш живота, неизбежно ще трябва да обикнеш и смъртта - невъзможно е да обичаш цялостта на живеенето, ако мразиш смъртта, съответно и обратно, няма как да обикнеш смъртта, но да ненавиждаш живота. Няма първо и няма второ - и двете, едновременно. Обичта трябва да е и към живеенето, и към умирането, няма друг начин, ако искаш наистина да влезеш в дълбините на живота. НО - ако в обичта си се привържеш към живота, ще го пропуснеш, той ще се изплъзне и ще останеш негативен към смъртта. Същото и от противоположния ъгъл - ако пък се привържеш към смъртта, начина по който живееш ще се изврати.

ПРИВЪРЗВАНЕТО няма нищо, ама нищо общо с любовта - категорично нищо общо, това е антипод на обичането. Учудващо ми е, дори в момента, как така съм пропускал нещо толкова очеизвадно - в привързването има анти, а любовта е цялостна, в нея няма отрицание, а привързването произтича от отрицание, от бягство и странене.

Това е момента, който надявам се да разберете, че не само аз, но и вие сте пропуснали в тази тема, в опита си да ми съдействате - в действителност, макар и всичкия анализ, и всичките думи, които съм изписал, аз не съм знаел какво е привързаността. Аз не съм разбирал привързаността ми - тълкуването, ок, анализа, ок, дори и наблюдателността е ок, но не съм разбирал, не съм съзнавал. Според мен, ако тази тема я развивахме очи в очи, на живо, вие някак щяхте да видите къде пропускам и това все още не е вниманието към мен, не е моя център, друго е и е .... баси простичкото нещо.

Привързаността ми конкретно към Видя, идва от страхът, който изпитвам, когато си дам сметка, за нейната липса - че един ден, дори да не иска, тя ще си тръгне и аз ще остана без нейното присъствие, и внимание. Или пък аз ще си тръгна - не се знае, кой ще е пръв. Но този страх "липсата на Видя", ме е привързал към нея - боже, като си дам сметка, само за това толкова плитко и повърхностно нещо, колко време мина ....... но факта си е факт и той не е толкова дълбок, колкото предполагах. А то е толкова простичко - аз обичам имането на Видя, нейното присъствие и поради това няма как нейното нямане, нейната липса да не ме пробожда, то е неизбежно следствие, именно защото я обичам, то и ще изпитвам липсата й, но вместо да бягам от страхът от липсата, то просто се изправям пред него, виждам го такъв, какъвто е и осъзнавам, че аз обичам и липсата й. Та ще ми липсва - и тя ми липсва - но същевременно, няма да ми липсва и не ми липсва.

Не, че сега не съм привързан към нея - но съм непривързано, привързан. Привързаността вече не е проблем, не че я няма, но просто не е проблем, не е мъчение, не е тягост - всичко е ок, няма страдание, има само любов. Аз обичам тази жена.

Знаеш Видя, знаеш колко пъти съм те питал: "кажи ми според теб, дали наистина те обичам", още от самото начало на нашето познанство, съм ти задавал този въпрос, винаги съм изпитвал съмнения и угризения, винаги съм се чудил. Сега вече знам Видя - вече няма нужда да те питам, няма нужда някой да ми потвърди, дори ти самата. Обичам те Видя! и обратното вече ми е невъзможно. Но държа не това да знаеш, държа да се изфукам, че не съм привързан към теб - всичко е ок, страхотен кеф ми е, чувствам се, сякаш от някаква шибана, гадна болест съм се излекувал, чувствам се ...... свободен и невероятно обичащ, и преливащ от благодарност.

Мамка ми, като си дам сметка, какви гадости съм ти говорил, колко тъпо съм се държал с теб - и с теб Миро, и с теб приятелю, това и за теб го пиша. Оценявам вниманието, което ми отделихте- тези дни няколко пъти препрочетох темата, виждам старанието ви, виждам истинско желание да ми помогнете. Но и двамата сте калпазани :Д и тримата - добра услуга сте си направили, че не пишете вече в този форум, дано си дадете сметка, че едно е да говориш на индивид, друго е да говориш на всички, да говориш "по принцип", за това сте ме пропуснали. Отговаряли сте не на мен, а на всички - а това не винаги е ефективен подход. Инак и двамата сте прекрасни хора, и сега се чувствам много гадно, че така безсмислено остро съм се отнесъл с вас и ви се извинявам.

Видя ..... ти си най- силния човек, когото познавам - възхитен съм от смелостта и търпението ти, изобщо не си кривя, че на твое място аз разкарвам хора, като мен. А ти ми изтърпя всичките простотии - не знам защо, не знам защо не ми би шута до сега, но ..... стигнах до това съзнание, което започна да се отвързва, започна обратния процес, тепърва започна и като мой духовен другар, няма как да не те осведомя за това, защото не от умът и не от сърцето, даже не и от душата, а АЗ, да АЗ ти благодаря, АЗ чуваш ли, АЗ и не питай кой е този аз, защото това е самата благодарност. Вълната е толкова висока и вселенска, че си слагам спирачки, защото то няма свършване и знам ли къде ще му отиде края на този пост.

Благодат, упование, свежест, простор, свобода.

Благодаря ви. :Д



Тема Re: ЕВРИКАнови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано19.12.14 19:58



Всеки дава на другия това, което има в сърцето си.

Благодаря ти




Редактирано от vidiya на 19.12.14 20:07.



Тема Re: ЕВРИКАнови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано20.12.14 11:54



Попитали един мъдрец :
- Защо бедните са по приветливи и по- щедри от богатите?
- Погледни от прозореца и кажи какво виждаш?
- Виждам как децата играят на двора.,
- А сега погледни в огледалото.Какво виждаш там?
- Себе си.
- Видя ли. И прозореца и огледалото са от стъкло, но прибавиш ли малко сребро - вече виждаш само себе си.



Айсбергът се чувства като буца лед, докато не се сблъска с топло отношение Благодаря ти.

Редактирано от vidiya на 20.12.14 12:01.



Тема така чух .....нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано20.12.14 20:35



И още една притча.

Някакъв мъж отишъл при една мъдра жена и попитал:
- Аз съм човек, който иска да се развива духовно и да постигна духовно съвършенство, до мен достигнаха слухове, че ти можеш да ме научиш - искам да стана твой ученик.
- О, виж ти, поласкана съм - отвърната мъдрата жена - не знаех, че такива неща се говорят за мен, но моля те кажи ми, какво е това духовно съвършенство, за да съм сигурна, че мога да те науча на него.

Мъжът се стъписал - що за мъдра жена е тази, след като му задава такива елементарни въпроси, та дори най- големите бунаци сред духовно търсещите, са наясно какво е духовно съвършенство. Но така и така вече се хванал на хорото, а и няма как да не признаел в себе си, че имало нещо особено привлекателно в тази жена, а пък само глупавите мъже, бягат от привлекателните жени. Та решил да я освети, за какво иде реч, да й покаже, че той наистина е искрено духовно търсещ и вече е научил толкова много неща - очаквал да я изненада със знанията си.
- Духовното съвършенство се развива, когато човек научава истината, придобива тишина и постига великия покой.

Така бил чувал този мъж - че духовно съвършените, знаели истината, чували били звукът на тишината и пребивавали във велик покой. Мъдрата жена му отвърнала:
- Интересно наистина, явно си искрено духовно търсещ, но нали знаеш как е с думите - един разбира едно, друг друго, моля те, помогни ми да разбера, какво точно имаш предвид под истина, тишина и покой, нека си изясним първо понятията, за да не се получават недоразумения.

Мъжът вече хептем започнал да се усъмнява в тази жена - но вече бил свикнал, да попада на псевдомъдри хора, изглежда, че мъдростта на тази жена, не била на неговото ниво, но какво пък, като истински духовно търсещ, знаел много добре, че трябва да помага на другите, особено на другите духовно търсещи. Той бил наистина много старателен ученик, така че запомнял всичко, което натрупвал по пътя си към съвършенството. Преценил, че тази жена има нужда от известно просветляване и почувствал, че той ще може да свърши тази работа, още повече явно жената била мила и любезна, и ще може да проведе високо културен и високо духовен разговор с нея, и започнал да обяснява:
- Значи: истината е тишината на покоя, който е истинен в тишината на духовното съвършенство, но не и преди истината, която е покой на тишината, намираща се само в съвършената истина .......
- Затваряй си плювалника глупако - остро, неочаквано и рязко го прекъснала мъдрата жена - получих главобол от безсмислиците ти, не искам да чувам и думичка повече от теб, ясна ли съм или да те отпращам по живо, по здраво, че да не ми губиш времето с тъпотиите си.

Мъжът не могъл да повярва - само за миг, жената се преобразила коренно, почувствал се, като наврян в кучи гъз, вече не била нито мила, нито любезна, напротив, била груба и дива, дори усетил в него да се надига страх, защото тази жена излъчвала нещо напълно непознато и имала вид, който наистина дава недвусмислено да се разбере, че е безкомпромисна в намеренията си. С една дума - мъжът попаднал в ситуация, в която се оказал напълно неподготвен и не знаел как да реагира, а мъдрата жена, продължила:
- Млъкни и не ме занимавай с подобни префърцунени глупости, не ги знам тези истини и съвършенства, и не мога да те уча на тях, аз мога да обичам, това е всичко, ако желаеш, заповядай и си вземи, вземай колкото искаш, но не искай да те уча още повече пък на съвършенство, обичта е което имам и мога да те обичам, останалото зависи от теб.

Глупакът за пръв път в живота си замлъкнал и да искал не можел да пророни, дори и мисъл, камо ли думичка - изведнъж всичкото му знание станало незначително, цялото му търсене се оказало празна работа, нищо не можело да се сравни с влиянието на тази жена и със състоянието, в което бил, когато е до нея. Мъжът вече нищо не знаел и нищо не разбирал, а и не искал - предпочел да заплува в преоткрилия се океан, докато изчезне.





Тема За много Еврикинови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано22.12.14 00:57



Като си видял как се прави една крачка, не забравяй, че пред теб (както и пред всички нас) има Път за още безброй много такива и те се правят по същия начин.

Що се отнася до говоренето „по принцип“ и специфичното за даден човек, това са възможностите на един интернет клуб. Но нещата можеха да бъдат и много по-зле, ако този човек сам чете книги или гледа филми, където общуването с другите е още по-малко. Разбираш ли, общуването е катализатор за „ставането“. Но и 100 разбиращи човека да са до теб, ако ти не си готов, нищо няма да стане… За всяко нещо е нужно време за да се случи.

И един нишан за следващата Еврика, която ще се случи, когато вместо/освен да благодариш на конкретни хора, благодариш и на Цялото. Наричай Го с каквато дума искаш, но когато Го усетиш в ежедневието си навсякъде около теб (вкл. и по настоящата Еврика), ще има още скачане и лудеене.

За много Еврики!





Тема Re: За много Еврикинови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано22.12.14 02:25



не забравяй
Ще се постарая!

Но нещата можеха да бъдат и много по-зле
Общуване с други хора, по въпросите и темите, които през годините сме обсъждали и в/у които сме медитирали заедно - така и не успявам да осъществя, самите хора с тези интереси не срещам. И това не крия, че ми липсва. Така, че наистина знам, че нещата можеха да бъдат много по- зле, те можеха и до тук да не стигнат - каква свобода само е това, да излезеш от привързаността, каква свобода и то тепърва ще отпадат, вериги, и вериги, и връзки ..... толкова е осезаемо, че еуфорията е неизбежна, но имам нужда малко да полетя и из облаците, отдавна не съм го правил.

И не - не съм оценил едва сега, колко е стойностно общението с вас, то за мен винаги е било такова, инак изобщо и нямаше да се включа, защото точно от Ошо, още от самото начало, от първата книга долових нещо по същество и не исках да го пречупвам през безсмислените и празни полемики, които са толкова обичайни и често срещани в тази сфера. А във вас намерих отношение и разбиране, което наистина ми (б)е в реална полза, за това и се присъединих - и не съжалявам за нито един миг, прекаран тук, не съжалявам и за това, че се отцепих от колектива.

Единственото, за което ми е все още шитаво, е относно поведението ми към Видя - макар да си давам сметка, че не съм толкова зрял, че ми е простено неуместното на моменти отношение към нея, то все пак тя не заслужаваше тази моя грубост, това е едно от нещата, които преди месеци надрастнах най- после: що за глупак съм, да се държа грубо точно с човека, който толкова много уважавам и който проявява към мен уважение, и внимание, което не съм срещал до сега. Но надявам се и тази гузност, рано или късно да надживея - това си е създаден от мен проблем, сам и ще му намеря решението, така че всичко е наред.

Благодаря за нишана - аз все още не мога да схвана баш, какво следва да разбирам под "нишан", но долавям, че е готино нещо, а напоследък ми е много готино, да ми е готино.

За много радости Миро! (:



Тема Re: За Цялото!нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано22.12.14 10:58



относно поведението ми към Видя
Анализът разрушава Цялото.
Има някои неща(тайнствени неща

) които трябва да останат недокоснати. Ако ги разглеждаш по части...ще изчезнат. ..




ПП. не ми се получава качването на снимката..

Редактирано от vidiya на 22.12.14 11:24.



Тема Re: За Будността!нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано22.12.14 11:56



Единственото, за което ми е все още шитаво

Искаш ли да ти покажа верният признак, че още спиш? Заповядай: шитовете които изпитваш! Ако страдаш, значи се намираш доста далеч от Истината.

Страданията ни се дават за да прозрем, че в живота ни има нещо фалшиво. Сходна роля в организма изпълнява физическата болка: тя показва огнището на болестта или травмата.

За това ( в това число и аз) страдаме тогава и само тогава, когато нашите представи не съответстват на действителността, когато нашата вътрешна фалшивост дисонира с Истината!

Бедата е в това, че ние „ обичаме” другия, надявайки се да получим нещо за себе си. По същество това е любов в света на сънищата. Едва ли има по-голяма грешка от тази, защото любовта няма нужда от нищо...





Тема Re: За много Еврикинови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано23.12.14 18:44



самите хора с тези интереси не срещам. И това не крия, че ми липсва.
Е, поне тук, може да пишеш относно тези интереси и няма нещо съществено, на което да не ти е отговорено (разбира се кой колкото е могъл). Същественото е да може да наблюдаваш детайлите и да задаваш точните въпроси за да навлизаш НАВЪТРЕ. Впрочем, всички теми си стоят недовършени.

еуфорията е неизбежна.
Да видим как ще бъде след като премине еуфорията.

относно поведението ми към Видя … все пак тя не заслужаваше тази моя грубост
А някой друг заслужава ли твоята грубост? Ти самият заслужаваш ли си грубостта? Защото грубостта на човек рефлектира първо върху самия него и именно там прави най-големи последици. Чудесно е за медитиране.

аз все още не мога да схвана баш, какво следва да разбирам под "нишан"
Нишанът в случая е знак какво има по-натам по Пътя. Хубаво е човек да е подготвен, защото може да го пропусне... Може да си чул приказката за човека, за когото били поставили торба със злато на моста, но той решил да се пробва да го мине като слепец.

но долавям, че е готино нещо
Хм, като спомена/въведе „готино“ и сянката му „гадно“ се появи… Какво да се прави, даоски принцип. И ако пропуснеш нишана, може да останеш на сянка.



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано27.12.14 21:49



Анализът разрушава Цялото.
вярно казваш, но няма как да се телепортирам от това, което е, а като такова, като такъв, съзирам само фрагменти, докато цялостта ..... по- скоро изглежда, че е невъзможно да бъде докосната.

Страданията ни се дават за да прозрем, че в живота ни има нещо фалшиво
а радостите? -> истинско?? ..... не ми се вярва.

Ако страдаш, значи се намираш доста далеч от Истината.
Хм, като спомена/въведе „готино“ и сянката му „гадно“ се появи…
моментите на проблясък за мен са нещо наистина странно - в незавидната ми медитативна практика съм забелязал, че при отпускането отпадат много резерви, задръжки и фалшивости, човек наистина може да влезе много надълбоко в психиката си, но някак винаги се стига до един предел, който представлява "аз влизам - аз го правя - аз постигам". Безспорно човек се променя вследствие на вниманието и се размразява, но остава нещо извън полезрението, нещо което поне аз съм неспособен да видя, нито да причиня, а се случва от само себе си. Това, което се опитвам да кажа е, че има едни по- особени моменти на проблясък, които са дълбоко разтърсващи и внасящи драстична промяна, но винаги, когато се случат, те не се случват благодарение на мен, а въпреки мен - отпускането има по- друго качество, не аз съм се отпуснал, а по- скоро съм се отпуснал от азът си, но не аз го правя това, то се случва, сякаш отвън, сякаш свише, отгоре, от отвъд. Така и не успявам да схвана какъв е трика, но това - бих го нарекъл абсолютно - отпускане е разковничето, което ми дава.

Та не само м/у мислите има паузи, интервали има и м/у настроенията: гадно, готино, страдание, радост, тегавост, еуфория, няма значение какви са и кое подир кое идва, макар трудно и рядко, виждам че има интервал м/у тях. Когато се озова в този интервал, тогава се случва прозрение - но не разбирам как да се озова в интервала, как да се случи това тотално отпускане.

А някой друг заслужава ли твоята грубост?
редно е да ти споделя, че за мен става все по- трудно да отговарям на принципни въпроси, а този е такъв - аз нямам принцип, дали да се държа грубо или любезно, не приемам за особено притеснително рефлектирането на грубото отношение в/у самия мен, само да се подмазвам на егото си, не е кой знае каква разлика. За мен е по- простичко, а именно - не съм искал да се държа грубо с Видя и отношението, което съм проявил в тези моменти към нея, е било против и самия мен, инак ако счета, че някой ми е толкова неприятен и досаден, та да го цапардосам, то съвсем нема да ми е криво, че съм го цапардосал.

По същество това е любов в света на сънищата.
освен, когато дори, като не получиш нещо от другия, то пак продължаваш да го обичаш :Р или ...... ?



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано30.12.14 22:50



те не се случват благодарение на мен, а въпреки мен - отпускането има по- друго качество, не аз съм се отпуснал, а по- скоро съм се отпуснал от азът си, но не аз го правя това, то се случва, сякаш отвън, сякаш свише, отгоре, от отвъд. Така и не успявам да схвана какъв е трика, но това - бих го нарекъл абсолютно - отпускане е разковничето, което ми дава.
Явно, освен теб (Аза-ти), има и други Сили, които играят съществена роля в развитието ти. Т.е. всичко не зависи само от теб или волята ти в даден момент. Аз ги наричам с обобщеното име „Цялото“ и ти самия трябва да ги усетиш. За което е просто нужно да си в центъра си и да възприемаш света отвъд мислите и чувствата… Да си буден в мига. Забележи, че не става въпрос да чуваш някакви гласове или да имаш някакви видения.

Когато се озова в този интервал, тогава се случва прозрение - но не разбирам как да се озова в интервала, как да се случи това тотално отпускане.
В интервала се озоваваш като погледнеш света отвъд дуалността му, което значи да виждаш, че двете стани (Ин и Ян) на всяко нещо и явление вървят ЗАЕДНО. Това, което те прави щастлив, ще те прави и нещастен. И т.н. Не се привързвай нито към едното, нито към другото… Гледайки двете заедно.. Свързвай ги…
Практика: когато си много радостен и на кеф си спомни за всички тъжни твои състояния. И когато си тъжен, си спомни еуфоричните ти моменти… Наблюдавай… Свържи ги! И ще минеш отвъд дуалността.

дали да се държа грубо или любезно, не приемам за особено притеснително рефлектирането на грубото отношение в/у самия мен
Изучи грубостта (аналогично и всяко друго отношение). Човекът спрямо когото си груб (или мил, или някакъв друг) е просто екран, виж ти защо си груб.

аз нямам принцип, дали да се държа грубо или любезно, не приемам за особено притеснително рефлектирането на грубото отношение в/у самия мен, само да се подмазвам на егото си, не е кой знае каква разлика. За мен е по- простичко, а именно - не съм искал да се държа грубо с Видя и отношението, което съм проявил в тези моменти към нея, е било против и самия мен, инак ако счета, че някой ми е толкова неприятен и досаден, та да го цапардосам, то съвсем нема да ми е криво, че съм го цапардосал.
Мислех, че ще се обърнеш към теб си за да видиш защо нещото ти е неприятно и какво ще научиш за себе си. А ти гледаш да цапардосаш огледалото.



Тема Re:нови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано02.01.15 16:41



:Д Винаги успяваш да ме изненадаш със способността ти да подреждаш - никога ли не оставаш озадачен?

А относно грубостта - като казвам, че нямам принцип, имам предвид, че за мен не съществува такава закономерност, където като направиш Х, аз ще реагирам грубо т.е. всичко е до конкретната ситуация и ми е невъзможно да обобщя, защо съм се отнесъл грубо или другия вариант е да потвърдя това, което Видя каза, че така съм постъпвал, защото представите ми не са отговаряли на действителността, но това няма да е съвсем вярно в разглеждания контекст, тъй като понякога става дума за излишък на енергия, друг път именно за привързаност, има и една такава работа, че когато някой ми позволи да го обичам и да бъда открит, ставам доста експресивен и не му спестявам нищо от себе си, а понякога пък съм подлагал на тест вниманието и отношението на Видя и т.н. като цяло причините са най- различни.



Тема ReЧестита Нова Година!нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано04.01.15 14:48



- Честита Нова Година! Честито Ново Щастие!

Всички хора наоколо по негласен договор казват един на друг тези думи. Те прелитат в прозореца ми, скърцат по пода, дори вечерите все още ухаят на тях.Затворих вратата, спуснах щорите. Не искам. Не искам ново щастие, искам да си оставя старото, опърпано за година, с отчупено парченце, но все пак...Вече съм свикнала с него, сродих се даже, топло и уютно ми е в него. И нека моето щастие да не е най – блестящото, не най – великолепното, но то ми е много нужно – именно на мен. И именно такова: смешно, чипоносо и с топли краища. И нека то да е тихо, понякога – строго, с остри колена и парченце ехидство, за това пък може да се смее така, че аз оживявам.

Така и посрещам новата година, скрита в ласкавият полумрак на умиротворена нежност, вдишвайки старичкото си щастие, което няма да сменя на никакво друго. Но на тези, които действително това е нужно, ще повторя усмихвайки се на нещо свое:

- Честита Нова година! Честито Ново Щастие!







Редактирано от vidiya на 04.01.15 14:52.



Тема Re:... грубосттанови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано06.01.15 17:27



Е нали смисълът беше да видиш защо си се държал грубо с Видия и дали това все пак не се корени в някакви твои стереотипи или несъзнателни действия. Виж какво излиза: някой ти е неприятен и ти се държиш грубо с него. Друг пък ти помага (като Видия) и ти постъпваш по сходен начин. Нещо изглежда, че сте се залюбили с грубостта...

Подредеността се балансира с Озадачеността, така че двете вървят много добре заедно. Ин и Ян.



Тема Re: ReЧестита Нова Година!нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано06.01.15 19:37



aх тиииии ...... да ти, знаеш какво се случва, това сладко усещане, това горещо изкушение, всичко се свежда до това, че се чувствам толкова добре, когато съм в твоите ръце. Ти знаеш - чувствам се толкова добре, когато ме прегръщаш. Знам, че ще отидеш точно там, където искаш, но не мога да спра - всичко се свежда до това, че се чувствам толкова добре, че се чувствам много добре, когато съм в твоите ръце.







Тема Re: ReЧестита Нова Година!нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано06.01.15 22:53



А в своите? Как се чувстваш в своите ръце? Питам, защото преди час, аз изпуснах себе си от собствените си ръце.Сиреч - лашнах се от центъра си, бях на повърхността и ослепях за главното...





Тема Re:... грубосттанови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано08.01.15 00:43



Еййййй - няма да се откажеш нали? :Д
Виж та виж - навил съм си аз да те пробвам, колко можеш да издържиш, ала няма да е по този въпрос.

Не е заради стереотипи, нито заради несъзнателни действия - и те са били причина да се държа грубо, както и още много други причини е имало, но те не са от особено значение и за тези случаи не се чувствам гузно, защото още тогава грубостта ми не е била толкова груба, колкото чиста преструвка, просто понякога обичам да се превземам, въпрос на зрялост, нещо като детските сълзи от вида "крокодилски", реве, ама не съвсем, груб съм, ма не баш.

Но заради едно конкретно нещо, направо ми стана ебати шита - просто "груб" даже е меко казано, аз бях откачил от бяс, бях превъртял, исках даже да си отмъстя, да й го върна, бях на ръба да й тегля една нескрита майна и да прекратя всякакви взаимоотношения м/ у нас, да издигна китайската стена около мен и ако тя наистина ме цени, то да се постарае да я събори, инак наистина просто майната й и толкова.

Видя ....... през моите очи е най- особения човек, който съм срещал. Не, че съм срещал кой знае колко хора, но все пак съм срещал хора особняци - това са такива хора, които се отличават по някакъв драстичен начин от другите и съответно ме изненадват, дали приятно или не, няма значение, въпросът е, че срещам нещо крайно различно, някаква рядкост. По принцип за почти всеки човек мога да дам аналогия на друг човек - в смисъл, че един човек ми напомня и за друг човек, намирам доста общи черти м/у тях, така ги възприемам и виждам, че мога да ги групирам според разни признаци в някакви общи категории. Но Видя се оказа абсолютно уникална и неповторима - за мен, за моя опит. Тя е човек, който ме свари напълно неподготвен за човека, който срещам - дори и бегла представа не съм имал, с какво същество се въвличам. Всъщност в действителност истината е, че дори и в момента си нямам никаква представа - никога не знам какво да очаквам от нея, всеки път съм неподготвен, понякога даже съм си мислил, дали отсреща не ми пишат няколко човека, направо да параноясаш.

И аз се влюбих в това - в тази неизвестност, винаги има тръпка, винаги се чувствам и рисково "какво ли ще се случи сега", кой да ти каже, невъзможно е да се предугади и допълнително цялата история става още по- откачена, защото по- този начин и самия себе си намирам в неизвестното, и неизвестното намирам в себе си, сиреч сам себе си не зная какво ще кажа, как ще реагирам, какво ще ми доди на акъла, как ще се почувствам. Е в повечето случаи става така, че гледам като теле у железница и ..... просто не знам - направо изключвам, в смисъл нимоа, искам да се изпара и край. Това полукататонично, полузомбирано състояние е най- честото явление, което ми се случва, когато общувам с Видя.

Та така станах такъв приятел с Видя, който обичаше да бъде послушен, но и непослушен с нея - ала залутан в тази игра, съвсем и не заподозрях какво ми предстои. А то бе съкрушително. Образно казано какво се случи, следното:
"- така, сега опитай това - в (Видя)
- ок, опитвам това - а (аз)
- как е - в
- супер - а
- а сега пробвай това - в
- добре, пробвам това - а
- как е - в
- невероятно - а
- я дай да видим какво ще се получи от това - в
- виждам какво ще се получи от това- а
- е какво видя - в
- мамата си трака - а
- добре добави и това- в
- добавям това- а
- сега как е- в
- ох олекна ми -а
- хм .... чакай малко, от е те това, така и така - в
- ок, така и така от е те това - а
- и - в
- а е нещо не баш - а
- ама не така, а първо така и после така - в
- значи първо така и после така - а
- резултат - в
- няма думи и всички думи - а
- идеално, а сега това и това по цял ден -в
- това и това по цял ден - а
- да чуя - в
- "god give me everything oh come on" - a
- перфектно, сега разбра ли -в
- ами чат пат -а
- просто е, от това това, от онова онова, когато е така, така, а когато е инак, инак - в
- ясно - а
- ми това е, няма друго - в
- какво искаш да кажеш- а
- сега си сам - в
- как така сам - а
- по колко начина можеш да си сам, сам, значи сам - в
- не -а
- да- в
- не, не, недей- а
- няма недей, сам си - в
- нееееееее - а
- айде бебешки работи, не минават сори, сам си - в
- гадна си - а
- глупости - в
- е недей де,не искам сам - а
- че кой те пита искаш ли, сам си и толкоз - в
- баси - а
мълчание
- видя- а
мълчание
- моля те - а
мълчание "

И така по най- безсърдечния и безмилостен начин, Видя ме проводи от повърхността, на която ме срещна, до изконните ми дълбини, в които мога да бъда само сам и съвсем без да се церемони ме изостави там. По дяволите ...... просто по дяволите. Направо я намразих заради това - как можа да постъпи по този начин с мен, без даже да ме предупреди. Бях се скапал тотално - мрак, пълен мрак, непрогледно его. Тази самота. Тази самота.

Цели шест месеца ни звук, ни стон, ни никакъв признак за съществуването й - ама баш никакъв. Представяш ли си - цели 6 месеца и ако не й бях писал, ич нямаше и да се трогне. Факт е, че все още не мога да го разбера това. Факт е, че въпреки великолепния и може би най- значим урок, който ми преподаде, аз в крайна сметка реших да избягам от този мрак. Не мога - просто не мога все още, това е твърде краен екстрем за мен. Аз се притеснявам, че дори ще откача в съвсем медицинския смисъл на думата - а смятам, че е разбираемо, защо не искам да свърша в лудницата. НО и най- странния факт е, че всъщност не успявам да избягам, някак виждам, че това вече е невъзможно, няма как да се скрия, няма как да се измъкна, то е тук, дори и сега като пиша, всякога и навсякъде е все тук, но колкото да бъда с гръб към това, явно е възможно.

Та поради тази маневра съм се държал съвсем преднамерено, предумишлено и нарочно гадно с Видя - защото се почувствах много гадно, от това, което ме накара да си причиня и исках да й го върна, това което съм усетил, исках и тя да го усети, че да я питам "а кажи, хубаво ли ти е сега, добре ли ти е". В кратце аз наистина бях обзет от желание за мъст и тъкмо поради това се чувствам гузно, защото то наистина беше наистина.

Естествено, разбирането така ме водеше, че нямаше как да не призная пред себе си, че намерението ми е глупаво и детинско. Колкото опит придобих благодарение на Видя от никой друг човек не съм почерпил толкова и самия този опит, а не само признателността, самия този опит ми даде да разбера, че в крайна сметка по този начин се държа против себе си. Та аз чисто и просто не искам да се отнасям така с нея, че защо - е вярно, малко ми наби шамарите, ала то и аз съм допринесъл по един или друг начин за това.

Факт е - това е един от най- забележителни факти лично за мен. Факт е, че Видя премина една граница, от която насетне всеки път съм отпращал завинаги хората от живота си - всеки път и завинаги, абсолютно категоричен и безкомпромисен. И нашите взаимоотношения стигнаха до тази граница, даже я преминаха, но ..... в случая не е и дори разбирането, нито опита, нито признателността, а сърце не ми даваше да се разделя с нея завинаги. Ок - наистина може и просто да остарявам, с възрастта казват се помъдрявало, така че и може би това е следствие от възрастта, и евентуалната мъдрост. Но в себе си, така се почувствах, че не можех и не исках да скъсвам взаимоотношенията си с човек, който обичам.

И те така .....



Тема Re:... грубосттанови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано08.01.15 12:55



В животът има два пътя.
Единият — «аз искам», другият — « аз обичам».
Трябва да вървим по средата.

За това добре е казано от един монах в четвърти век: : «Искам това, което ще бъде ».

И една история от моето далечно минало:

Едва ли има студент от Първи медицински институт ( Санкт Петербург), който да не помни, че в кабинета на чудесният кардиохирург Владимир Андреевич Алмазов имаше буркан със сърце ( в спирт).

И всеки студент знаеше историята на това сърце.

В началото на 50-те, когато Алмазов е бил студент в същият институт, в клиниката към института постъпва момиче с подостър бактериален ендокардит.

Тази страшна болест и сега дава голям процент смъртност, но тогава... e смятана за безнадежна.

Температурата на момичето се държала около 40 градуса, а сърцето отказвало да работи.

Без особени резултати е изследвана и наблюдавана от водещи професори и както обикновено - от редица стажанти.

В числото на практикантите е имало един – талантлив и внимателен..

Не, той не предложил революционен метод за лечение на ендокардит, той просто се влюбил.

Идвал всеки ден в стаята и, носел и цветя. Умиращото момиче също го заобичало. И започнала бавно да оздравява.

Те се оженили, родили деца, на сребърната си сватба поканили лекуващите я лекари. А когато след много години умира, тя завещава сърцето си на Първи медицински институт.

За да помнят – болното сърце се лекува от любящо.



Смъртта си струва - за да живееш, а любовта си струва - за да чакаш.


Благодаря ти.

ПП.Видя ....... през моите очи е най- особения човек, който съм срещал.


За да бъдеш особен, просто трябва да бъдеш себе си...

Редактирано от vidiya на 08.01.15 13:08.



Тема Ето така - за сега (;нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано09.01.15 01:25





п.п. има и студ, не знам защо - с теб ми е топло.
п.п. 2 картината е на Георги Петров



Тема А кой е монахът?нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано10.01.15 00:27



Преди да се появи човека на сцената на живота, в живота не е имало пътища.
Също, когато се роди едно бебе то се ражда без пътища.
Всички пътища са фалшиви и един ден няма да съществуват - и животът пак ще разцъфне в девствеността си.

Няма трябва и няма пътища, защото всеки път разделя - просто обичам да се разхождам и за това искам да се разхождам .... наоколо, насам натам, навътре и те така.

п.п. и да знаш, че ти дода на гости (:
п.п.2 побиха ме тръпки от историята, която разказа.



Тема Re: А кой е монахът?нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано10.01.15 15:10



и да знаш, че ти дода на гости (:

Та- да - да -дааааааааам....Стигнахме до главният въпрос: За какво са ти нужни отношения? Какво очакваш да получиш от тях и до къде мислиш, че биха могли да те доведат? ( развитие, вътрешно израстване, секс, майка на децата ти, жена която да ти мие краката и да пие водата след това или просто повтаряш родителският модел)? Какви са твоите разбирания за открити ( свободни) отношения?

Съвет : Преди да отговориш извади щепсела от мозъчната си матрица и внимателно прочети книжката "Sperm Wars"



Редактирано от vidiya на 10.01.15 15:26.



Тема Re: А кой е монахът?нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано10.01.15 15:42



Защото чрез отношенията изразявам - заради това.
Вярно е онова, което казва Ошо, че едно цвете излъчва аромата си, защото не може да не го излъчва и няма значение, дали има кой да се наслади на уханието му, но аз казвам, че за самото цвете има нещо в повече - то изпълва природата с уханието си, с благодарността си и за него е много хубаво от моя страна, че не съм отказал уханието му, че съм се спрял за миг, да се насладя на неговата красота, инак не, че ще спре да ухае, ако просто го подмина, нито пък, че аз съм задължен да се спирам при него.

И още нещо в същия дух. Когато художника рисува картината си, той нанася в/у платното най- различни цветове и внимава, дали следващия цвят ще бъде достатъчно изразителен до първия цвят - за това са нужни отношенията м/у цветовете, за да изразят.

Та моите разбирания за свободни отношения са следните - па като не сакаш да ти дода на гости, няма проблем (; тогава ти ми ела на гости :Д
Но, ако откажеш, ще те питам защо - защо да се лишим от още обогатяване и взаимност. За мен е естествено, да се срещнем - да поискам да се срещнем, това че е естествено е достатъчно, защо трябва да получавам, защо трябва да очаквам, защо да искам нещо друго, да ме довежда до еди какво си, без значение какво. Все пак в действителност аз не съм цвете, нито уханието на цвете, нито цвят, нито картина, нито платно, нито художник, а просто човек, чиято естественост е просто такава.



Тема Божия пръстнови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано13.01.15 16:29



Знам, че това, което ти казвам в тази тема, е трудно за разбиране (особено в този ти момент), но ще направя още един опит, защото:
1. Рискуваш да си останеш в капана на въртенето в кръг или на мухата полепнала по меда (пък бил той и видиев).
2. Това е златен шанс за теб да видиш по-дълбоко в себе си несметните богатства, които не използваш.
3. Надали някой друг ще ти обърне внимание за тази гледна точка.
4. Ако сега не го разбираш, може би в някой друг момент, когато ти стане още по-тежко, е хубаво да имаш жокер.

Ще опитам със следната аналогия, която ми се струва доста точна. Представи си мъж, който общува с жена. В хода на това общуване жената естествено го докосва с ръката си или още по-конкретно с пръстите си. Сега си представи, че този мъж действа като някой си Стушо и не вижда цялата жена, а възприема само нейната ръка или даже само даден неин пръст. И се влюбва в тази ръка или в този пръст... И понеже не вижда останалото от същността й, когато жената му говори, той не я чува, защото го няма пръста. Когато го докосва с другата си ръка или с други пръсти - пак същото. Даже когато го целува, той се сърди, защото това не е с любимия му пръст... Фиксирал се е във въпросния пръст и нищо друго не вижда... И то само защото нещо в него се е събудило и проблясняло, точно когато е бил докоснат с този пръст... Пръстът трябва да е вълшебен за този, който не вижда съществото, което стои "зад" него.

Та, не знам дали се досещаш, но за теб пръстът се нарича Видия или Видя. И докато си вторачен само в него изпускаш Цялото (същество) "зад" него, на което той принадлежи. Както и всичко друго, което То прави за теб във всеки момент.

П.П. Чакам да видя кога в тази тема ще спреш да говориш за пръста и ще покажеш, че си усетиил Съществото, което си служи с него.



Тема Re: Божия пръстнови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано13.01.15 19:05



Тогава опитай да ми съдействаш още, след като ти споделя това.

Пръстът за мен е вълшебен, не защото не виждам съществото зад него, а защото виждам съществото, което докосва - трудно ми е да хвана трика, поради това е вълшебен, а не защото Видя е вълшебница и да не беше вълшебница, тя за мен си е пак вълшебница, това вече не е в нейната власт, моето виждане за Видя, вече не зависи от Видя, поради което вече нямам някакви очаквания от нея, приел съм я за напълно непредсказуема и вълшебна, пък как ще се държи, какво ще ми каже, дали ще ме напсува, дали ще ме направи на пет стотинки или ще ме изостави, и ще ми обърне гръб завинаги, това си е нейна работа, нейно право и моята приветливост към Видя няма да се промени.

Но понеже аз самия, сам по себе си, все още не успявам да усвоя чалъма на отпускането в тези дълбини, които тя някак си докосва, заради това пръста й е вълшебен и продължавам да й досаждам, и да не оставям горката жена на мира. Мило ми е за нея вече, виждам, че си има своите ангажименти и заетости, и ако щеш от чисто джентълменство, следва да не я занимавам с мен и да спра да я товаря с моето присъствие, но пустия му Стушо, така и не се научи да се държи послушно, не е възпитан добре този човек и туй то.

Много пъти съм писал във този форум за плуването и водата - не рядко съм споменавал, че плуването ми е особена страст, че моята стихия е водата и не се интересувам, какво ще кажат астролозите, окултистите, маговете, хороскопите или най- съвременните научни постижения, моята стихия е водата и за себе си открих, че всъщност това е бил първия ми урок по медитиране. Този първи урок е бил преподаден от баща ми и аз съм го разказвал някъде из тукашните теми - но едва наскоро прозрях това. Как съм се научил да плувам - трика е уникално простичък и аз го бях приложил преди години на едно момиче, но в последния момент ме хвана страх, та прекратих.

Ето как ме научи моя баща - това бе в далечното ми минало, още едва хлапенце. Нормално е едно дете да се плаши от водата - от дълбоко, нищо не се види, имали дъно там, изобщо някакъв край, всичко е непрогледно, от де да знам какво се крие в този мрак, може би караконджули или синята брада, или някой дявол, знам ли, някое морско чудовище, което е изяло Синдбад мореплавателя. Така, че си спомням как се плашех от водата, но в нашия род всички са плувци, така че няма измъкване - щеш не щеш, трябва да се научиш да плуваш, това не е въпрос на избор, нямаш избор :Д, ако си от нашия род, просто ще трябва да се научиш и това не подлежи на обсъждане. Но за разлика от редица други методи и учители, баща ми постъпи, като типичен дзен монах - може би и неговия баща така го е научил. Ето какво направи той.

Река Дунав е изключително пълноводна и с много силно течение - само един метър навътре от брега да влезеш и едвам плуваш срещу нея, толкова бързо тече. Малко по- навътре да речем 4-5 метра - десетина вече са много - и дори опитни плувци, спортисти едвам успяват да плуват с такава скорост, че поне да плуваш на едно място, при десетина метра, вече няма начин, шампион да си не можеш да пребориш течението и то ще те носи в посоката, в която се движи. Та баща ми направи следното, което тогава направо ме шокираше, мислех си, че този човек е луд и ще ме удави - действително нямах избор. Влизахме един два метра навътре, аз съм в ръцете му и понеже съм почти бебешор, и има няма тежа да речем 30 кила, той както ме държеше в ръцете си, със всички сили ме хвърляше колкото се може напред срещу течението, така че същото да ме отнесе към него и да ме хване.

Казвам ти - направо не знаех какво се случва, ужас, ала още от първия път, от първото хвърляне ми стана и кеф, ем ме е страх, ем искам още. И така - той ме хвърля, а аз изобщо не знам да плувам, даже не знам как да се задържа над водата и почвам да пляскам, да мяткам безразборно с ръце, докато пак стигна до баща ми и той ме хване. И пак, и пак, и пак - гълташ вода, плюеш, кашляш, потъваш, изплуваш и на капак течението те носи, та се опитваш и с него да се пребориш. След ..... де да знам, може би десетина минути, това са поне двайсетина хвърляния, минимум, защото все пак колко надалеч да ме хвърли, а течението наистина е бързо, колкото и надалеч да ме хвърли само за няколко секунди пак съм в изходна позиция. Та след около десетина минути, аз вече плувах, след още десетина даже нямах нужда от баща ми, а след още десетина се провикваше от брега "ей калпазанин върни се тука бре, къде ходиш ще се удавиш".

Това за мен е най- ефективния "метод" да се научи човек да плува и аз го бях пробвал с едно момиче - просто я хвърлих в една друга река, чието течение е съвсем слабо, реката е много спокойно и даже плитка, но тя е ниско момиче и я покриваше, аз бях достатъчно висок, че да стъпвам на дъното и главата ми да остане над водата. Така, че тя искаше да се научи, аз й казах ок и просто я метнах в реката - не можеш да се удавиш, никой удавник не се е удавил така, ще се бориш, ще се бориш и то изведнъж ще дойде от самосебе си, около пет минути ще отнеме да науча всеки един човек да плува, трябва да работи това, не вярвам, че е невъзможно. Но се стреснах - момичето мяткаше, мяткаше и по едно време си рекох "баси да не земе а са удави" та я спрях, извадих я от водата, а тя ми рече "ти си луд - напълно откачено копеле" и е права, ненормална ми работа, но ако някой поиска да го науча как да плува, точно това го очаква, ич няма да ти се коткам - ела днес, ела утре, ей ти поясче, не знам си кво, бутам те във водата и се оправяй, няма къде да идеш, труповете плуват, живия човек не може да плува.

Какво имам предвид - плуването е напълно естествен феномен, доказано е човек се ражда можейки да плува, тогава какво да учиш? какви методи? какви практики? няма такива, просто скачаш с риск за живота си и това е, умението ще дойде от самосебе си, не че ще си го научил, не че някой ще ти го е дал, не че ще си попил сто книги с обяснения как да плуваш, а просто ще си го направил, ей така, просто ей така, но все пак може и да умреш, може да се удавиш, рисковано е, но какво да се прави. Плуването е способност, която вече имаш, тя е вътре, заложено е в природата на човека, номера е как да си го спомниш, не как да го внесеш отвън - мисълта ми е следната. Плуването също, като медитирането е съвсем естествено умение на човека - вещина, чалъм, а не занаят, не изкуство, което да придобиеш.

Къде е разликата - защо тогава не всички плувци, не си спомнят медитацията, защо плувците не стават буди, просто ей така плувайки. Какво всъщност се получава - критична ситуация, по- голяма крайност от това, да си поставен в положение, в което можеш да умреш няма, пълен екстрем. Почваш да се бориш с цялото си същество без изключение, ставаш свръх активен и постепенно усвояваш как с хармоничното движение на ръце и крака се задържаш, като се задържаш почваш и да се отпускаш, и хоп готово, вече плуваш, вече се движиш из водата както си искаш и се кефиш, много е просто, даже уникално просто и лесно. Изненадваш се - казваш "я това ли било". Но - имаш движение, действие, активност, усилие, това е цаката на цялата работа, движиш се и се получава.

Медитирането от своя страна е наопаки - всички практики и всички техники, и изображения, пози, статуи са със затворени очи и без движение. Сиреч - не прави и се получава. Само гледай - недей да движиш нищо, просто гледай, това е всичко. Какво гледаш няма значение - това, онова, все едно, но гледай и не прави нищо. Така разбрах, защо още от самото начало на познанството ми с Видя, тя все ми повтаря - нищо сложно, прави сега това, прави сега онова, ама гледай, скачай там, пей си, изкукуригвай и изобщо да става каквото ще, НО гледай, внимавай, без да внимаваш няма да стане. Даде ми една, две, седем, сто практики и както ми ги дава, ме пита- ма защо са ти, стига ти толкова, не разбра ли най- сетне, каквото и да правиш, прави го, но гледай, правенето няма значение, от значение е вниманието.

Фактически и ти все това ми казваш, ама а де - аз чакам там да стане някакъв фокус мокус, що не се получава, де го, бъркам нещо, сигурно не скачам правилно, или не омкам достатъчно силно, може би трябва да внимавам да видя някой дух тука, който ми бяга от погледа, а може би се иска постоянство просто, да трябва да съм постоянен, ден и нощ, редовно, както когато ходих на фитнес, съвсем логично е, трябва да се старая повече; но не се получава нищо, що така, а може би тези хора бъкел не знаят какво ми говорят, пък и се крият от мен, що се крият, сигурно това ще е, самите те се бъркат и объркват мене, другите там кастанедковци, йоги и прочие заради това ги критикуват, най- вероятно има защо, но пък те са ми скучни, как да им гласувам доверие, като никак не ми вдъхват доверие, че и те разбират какво правят, изобщо забърках се и аз, дето не ми е работа, знаех си, че трябва да се пазя от тези медитатори, никой от тях не знае какво прави в действителност, пък аз взех, че им се вързах и сега стана една мацана, дето хептем няма оправия, деба, всичко ми е шит, бахти безсмислената работа, ма прав е Нагарджуна, никой не му е работа да се захваща с цялата тази шибана духовност, щото после нема измъкване и сега какво да правя, даже не ме бройкат вече, аз питам, те мълчат, аз ги търся те бягат, гледай какво нещо, хвърлиха ме в този кладенец и сега как да се измъкна мамка му стара; а може би, хм, може би науката е права - няма никакви такива тинтири минтири, всичкото е лъжа и измама, просто материя, някак си се навързва и почва да мисли, да чувства, изглежда съвсем правдоподобно, ами да, защо не, всичко си идва на мястото, колкото и да медитирам, няма никаква разлика, така че каква душа, какви медитации, какви пет лева, ние сме просто една материя и това е всичко.

И така - девета глуха, но в безсилието си взех да схващам, а и нямаше как да забравя всички онези по- особени мигове, които никак не мога да обясня, нито да изразя. И .... бе последните няколко месеца направо са невероятни. Имаме- нямаме, странно, но се случва, само дето се случват и някои други неща - ок, гледам, това добре, неправя нищо и всичко е ток, то някак си просто се случва, ей така, съвсем просто също, като плуването само, че наопаки, просто е наистина, никаква практика, няма какво да практикувам, просто малко внимание и това е, толкова е лесно, че чак ахваш, но има някои неща:
1. енергията е огромна - в смисъл такова презареждане става, че имам чувството, че ще избухна. Огромен прилив е, направо океански - не знам защо се получава така, но тази енергия не знам какво да я правя, тя съм аз, не мога просто да я наблюдавам, защото се движи и ме връща от самосебе си. Трябва да я изразходя по някакъв начин, инак не ми дава мира, даже не е и мира, а просто е абсолютно невъзможно да я наблюдавам - чак като се изтощя тогава мога пак да гледам, инак абсурд. Мисълта ми е, че се получава един и същи процес - колкото повече се отпусна, толкова повече сила ми идва от не знам откъде, а тази сила, тази енергийност не ми позволява да се отпусна, явява се спирачка за по- дълбоко отпускане + че изобщо си нямам идея, какво да я правя тази енергия.
Тука отбелязвам - когато съм под ръководството на Видя, това не се случва, оставам си бодър и спокоен, независимо колко дълбоко ще се отпусна. Защо е така?
2. страх ме е от едно нещо и то ми се е случвало още ехееее преди сто години, когато пробвах напълно сам да медитирам, сега се появи пак, до сега го нямаше, но сега пак го има и то е следното - всичко съм аз. Аз и всичко не са две - аз съм вселената, ти Миро не си ти, аз съм твоя бог братле, всички сте мен, това не знам ..... в смисъл .... ей не знам казвам ти, това не знам дали е на добре, но се плаша, че ще превъртя, за това се спирам, аз си го решавам, не мога да се оставя на това, но е адски странно, всичко, ма всичкото, всичко, без изключение съм аз, мухи, жаби, дървета, лайна, звезди, хубаво, грозно, няма изключение, това съм аз, клавиатурата от която пиша, дървото което гори в печката, дима излизащ от комина, тухлите, цялата пространственост и всичко съдържащо се в нея, не е някой друг, аз съм. А това наистина ме плаши - и съвсем преднамерено го спирам, а нямам дори и бегъл спомен, да съм си внушавал такива неща, нито пък да съм визуализирал, може би съм го правил несъзнателно и сега да движа към нездрава посока. С това усещане не знам какво да правя, но толкова ме плаши, че даже не се занимавам да го наблюдавам - директно излизам от него, налагам си го, защото не знам до какво ще доведе.

Няма да спазя традицията на триадата - тези два въпроса наистина са ми належащи. Гледането си е гледане - не целя отпускане, не целя нищо, това си ми е вече просто така, то го има, даже не си го припомням, така че мога да заява, че вътре в мен има една постоянна отпусната наблюдателност и внимание, и просто ей така понякога "хлътвам", пропадам в още по- дълбоко отпускане или може да се каже, че ме завладява, двете заедно дават по- ясна представа, но все се случват или двете, или едно от двете неща, които изброих и не знам как да постъпя с тях, не с отпускането, не питам как да се отпусна още, питам точно за тези две неща: свръх енергия и вселенско състояние.


п.п. а и смятам, че е ясно, но за всеки случай - питанията ми не са само към теб, но и към Видя.

Редактирано от Exaybachay на 13.01.15 19:50.



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано14.01.15 15:03



Впрочем нека направя едно уточнение - има една деликатна, но и съществена подробност, която аз съм я споменавал м/у другото и не съм я подчертавал толкова, та може би не ви е направила достатъчно впечатление, поради което сте я пропускали винаги, включително и сега.

Ако обърнете внимание, как влязох във форума и се осъществи нашето познанство, то ще забележите, че моя личен мотив, за да се подхвана с цялата тази работа е доста по- различен от вашия. Моята мотивация и търсене е съвсем обичайната целеустременост, как аджеба да надскоча себе си, а не как да разбера, какво съм аз. Аз бях наясно от самото начало с тази ми позиция, която така и все си защитавах дълго време - всъщност до скоро беше точно така.

Аз не се интересувах какво съм, защото ми бе писнало именно от това "аз съм", от самия мене си, а вие през цялото време, тъкмо на това акцентирате - поради, което нямаше как да не се разминаваме. Интересувах се от свободата, от начин как да вникна в отвъдното, отатък в смъртта, а не да се връщам към себе си - сиреч аз не се понасях, аз исках да избягам от себе си, а не да са обръщам в себе си. И наистина това до скоро беше така - да се съпротивлявам на това непрестенно, което го възприемах като "натякване", да обърна внимание на себе си, да обърна вниманието навътре.

Всъщност може би тъкмо сега, тепърва, започна медитацията ми, а до сега каквото е било, е било просто прелюдия.. :Д

Редактирано от Exaybachay на 14.01.15 15:04.



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано14.01.15 20:03



Представи си :

Всеки ден по рассписание се отправяме в „езотерично пътешествие”. Това е практика, която си подаряваме един на друг, изучавайки различни духовни течения за да разширим хоризонта на съзнанието си.

Примерно:

Първи ден – преглед на конфликта в миналото (психология).
Втори — микрокосмическа орбита (дао).
Трети — пранаяма (йога).
Четвърти — съединяване с енергията чрез камъни, дървета, море, слънце и въздух ( разходка).
Пети — разкриване на чувствената реалност чрез вкуса ( 9 седмици иполовина ).

И много още предстои — въображението и езотериката са безгранични!

Аз не зная къде ще ни доведе това пътешествие. Давайки един на друг и на себе си задачи ние наблюдаваме как се справяме с тях и се изучаваме като двойка. Предстои ни път дълъг колкото живота – защо да не го направим по – интересен и по – весел?



Позволи си това: процеса на радостното изучаване на себе си и на света. Каквото и да правим – това е игра. Позволи си да играеш с удоволствие, без граници и съмнения, с внимание към всяка дреболия.

Редактирано от vidiya на 14.01.15 20:05.



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано15.01.15 14:57



Животът не е просто интересен и весел, а е по- интересен и по- весел, и по- интересен, и по- интересен ....... Не, че толкова го правя такъв, всъщност опитвайки се да го правя някакъв, той губи качествата си, а по- скоро го приемам такъв, какъвто е, онова, което ми предлага - разбира се и избирам, няма как, защото животът предлага всичко, а няма как да приема всичко, невъзможно е, човешките способности така или инак са ограничени, така че си избирам, какво да приема, но въпреки това, не аз го правя, защото правейки го, го унищожавам, което е пак вид избор, дори и това се предлага: да го правиш, но откакто се помня все аз го правя и това вече се изчерпа, така че сега вече приемам, едно, друго, каквото ми предложи, просто приемам.

Животът ми предлага да се изучаваме с Видя, като двойка - приемам. Това е наистина страхотно предложение, висока летва, струва си и си струва напълно, без съмнения и без граници, и приемам, не искам да изпускам това пътешествие, не знам къде ще ме отведе, може би няма да видя края, може би няма отсрещни брегове, няма пристан и може би никога няма да се върна, може би слънцето ще ме изпепели в безграничния океан, може би откритото пространство ще се окаже безкрайно, и ще ме погълне, може би това ще е моята гибел, но какво от това, а и кой знае, пък и ако знам, защо да го приемам, ако знам, няма да ми е интересно.

Но Видя е пропътувала толкова много, обиколила е надлъж и нашир, пират чиито опит е така богат, че се чувствам ....... беден се чувствам, чувствам се, сякаш няма какво да предложа, Видя е решила всички задачи, за които съм се сещал, дори онези задачи, които все още не съм решил, нямам нещо, което Видя да не е изучила вече. Освен тъкмо мен :Д - Видя не е проучила мен, тя обича да си мисли, че ме знае като дланта си и може би е права, може би е така наистина, може би ме познава по- добре, отколкото самата тя себе си, но пък така и не ме подминава, а и аз не искам да пропускам. Като двойка - нали Видя - като две вселени, срещнали се случайно, докато се разхождат в неочертаната бездна.

Така, че едната вселена попитала другата - защо все се опитваш да правиш, защо все се опитваш да се придържаш към усмивката, все да празнуваш, все да грееш, не ти ли е интересно да ти е безинтересно, защо се лишаваш от тъжното изучаване на себе си и света? Без граници, ала и без съмнения - аз обичам безграничноста, която е и със съмнения, която е със всичко, което е възможно: удоволствие и скука, весело и тъжно, съмнение и упование, с внимание към всяка дреболия, с внимание и към цялостта, с внимание и с без внимание. Позволявам си всичко.





п.п. автора на снимката е Radoslaw Pujan

Редактирано от Exaybachay на 15.01.15 14:58.



Тема Енергии и Сливаненови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано17.01.15 19:19



Относно ученето на плуване, начините и и естествената му заложеност, прегледах статистиката за удавяния и се оказва, че всяка година над 300 000 човека по света умират от удавяния като половината от тях са деца. Милиони оживяват от ситуации близки до удавяния, но получават тежки наранявания. Разбираш ли, и ходенето на два крака ни е заложено, но това не пречи да падаме и да си чупим главите. Така че общите принципи са едно, а всяко конкретно приложение е съвсем друго и ако един метод (примерно този на баща ти за плуване) е проработил при теб, това не значи, че ще сработи и при други. Същото се отнася и за медитационните методи.

Двете неща, които сподели, че те плашат са на практика един и същи феномен случващ се на различни нива. При 1. в теб влиза много енергия, а при 2. други по-фини духовни същности. И страхът и в двата случая е именно от това да не се удавиш. Впрочем, точно както с ученето ти на плуване в Дунав.

За да се използва метода на бащата ти за 1. и 2., трябва до теб да има човек разбираш процеса и да е готов да те извади, ако започнеш да налапваш много вода (както е бил баща ти при плуването). За медитациите, както и за плуването, има и по-постепенни методи и те не са с нищо по-лоши от директните. Даже напротив.

Та, за точка 1. « Енергиите », сигурно си видял из клуба много теми за това, в които обикновено не си се включвал и ти бях казвал, че рано или късно ще ти се наложи. Многото енергия, която навлиза в теб е като много вода, която навлиза в твоята градина. Трябва да направиш лехи и вади за да я канализираш и да може да тече спокойно. А и когато имаш нужда от повече енергия, напоителната ти система да е на разположение. Т.е. да опознаеш енергийните канали у теб и как енергията циркулира там и се захранва. Разчети съответните теми и се включи там, където ти е интересно.

За точка 2. « Сливането с Цялото » също има разни теми. Там нещата са малко по-“сложни“, защото за да стане естествено сливането на нещо в теб със Заобикалящото те, трябва да си подготвил нещата в теб. Иначе като отвориш рязко „шлюза“, вълната на Необятното може да те залее… Подготовка се състои в това да ОПОЗНАВАШ всяка една част и същност у теб… Впрочем, всичките теми наоколо, са точно такова опознаване и подготвяне. В един момент шлюзът се разтваря сам.

Сливаш се с всичкото, ти си всичкото… Това значи, че си примерно и Видия, за която под една или друга форма „плачеш“ понякога. Значи, че тя е вече в теб… не я търси навън. Същото важи за разните другите предразсъдъци и нехаресвания (спомням си отношението към парите). И т.н.

В резюме, моят подход е да опознавам нещата у мен и забелязвам, че когато нещо е готово, то се слива естествено със Заобикалящото го.



Тема Re: Енергии и Сливаненови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано17.01.15 19:39



Значи да разбирам, че вече съм навлязъл в рисковата зона и според теб за постепенното изучаване не се изисква толкова помощник, тъй като възможността да се удавиш е значително по- малка?

Не знам, но да опознавам всяка една част от мен ми изглежда загубена кауза, по- простата причина, че това е практически невъзможно или поне не в рамките на един живот - фактически, дори на хартия/ теория не съм чел до сега някой да е успял в задачата да опознае всичките си азове и да е изследвал изцяло териториите на съзнанието. Допълнително, че явно често пъти се получава така, че човек се залутва в това изследване и в крайна сметка пак същата.

Ще помисля по въпроса какво да предприема, но всичко или нищо т.е. смърт/ полудяване ми изглежда най- надеждния и добър вариант, пък ако сгафя, язък за мене и толкова, и без това после няма да ме е грижа.

Апропо - ако познавате някой човек, който е способен и би ми ударил едно рамо, колкото поне да не се удавя, ще се радвам да ме осведомите кой е и къде мога да го намеря. (и изобщо някаква информация за него)


п.п. а и разбира се - как щях да забравя. Благодарско за помоща - знаех си аз, че мога да разчитам на теб. :Д

Редактирано от Exaybachay на 17.01.15 20:17.



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 12:12



Животът ми предлага

Всеки сам си е и животът, и предложенията, и изборите. И плувецът, и реката, и предизвикателството. И мечките, и гората, и страхът, и изборът.

"... а писа край огъня мърка добра,
но само на вид е такава.
Тя прави цял цирк с една макара,
но щом й омръзне - престава."

И котката, и макарата, и циркът, и омръзването, и наблюдателят.

C'est la vie, c'est nous.



Редактирано от L.L. на 18.01.15 12:14.



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: L.L.]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 14:43



Oпа, чакай, че забравих задължителното, илюстративно за настроението на лирическия герой клипче.





А така! Сега вече смея да се надявам на чуваемост. :)))

п.п. И се надявам също тъй, че в името на всеобщото благо и духовно развитие няма да ми обявиш джихад.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 19:56



Всеки сам си е сам :Д
Ах този аватар - все таковата да го гледам, ще взема да се навия накрая.



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 20:06



Таковата, според споделеното от теб, много ми напомняш на лирическия герой, затова.

Пък, ко щеш не се навивай. Развий се.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 20:15



Именно - не си първия човек, който ми споделя това. Ала аз все се отказвам, щото ....... е как може да съм толкуз елементарен, не съм съгласен, трябва да съм по- така, а не инак. :Д



Тема Re:Езотерично пътешествие за дваманови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 20:19



Елементарен? Не съм казала такова нещо, нито си го мисля.
Ако бих употребила епитет за теб, то той би бил "жизнен". Или човек с живец.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Благодарско.нови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 20:26



Тва е щото слушам хип хоп. :Д



Редактирано от Exaybachay на 18.01.15 20:26.



Тема Re: Благодарско.нови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 20:31



Мммм, нье. По-скоро се опитваш да се маскираш с хип-хоп.
Нооо, все тая. Всеки винкел с маската (вестника) си.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Благодарско.нови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.01.15 20:57



Виж Ел - ако все така ме сбарваш по бели гащи, значи съм елементарен, прояви малко милост моля те и нека бъда особено странен, и дълбоко мистичен. (: И без това напоследък ми е много сложно, да съм сложен, та егото ми е накърнено до немай си къде.



Тема Re: Благодарско.нови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано18.01.15 21:27



Първо, не виждам особено достойнство в усложняването с пот на чело, но щом си рекъл, та пресекъл - доообре! Нема пък аз да ти скършвам поривите на душата, така да се каже!


Второ - сложен, прост... всеки си е такъв, какъвто е, а пък се разбира и проявява, докъдето си разрешава.
Трето. Обичам изчистените и прости неща. А ако може и без тях, най-добре!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Благодарско.нови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 18:33



1. мерси за разбирането
2. аз си разрешавам да съм просто сложен :Д
3. обичам да съм изчипкан и не ми е добре без да съм чистичък :Р - така да се каже, да ухая на рози ми е по- добре, отколкото да "ухая" на пот.



Редактирано от Exaybachay на 19.01.15 18:39.



Тема Re: Благодарско.нови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано19.01.15 23:49



Доста зловещичко видео.

Мислех да ти пусна нещо дзен, а тубата избълва измежду дзен-клипчетата и този:

Е, просто не можах да не се изкуша и да те поздравя с него, хехе! Честит "дзен победы"!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема yeah дзенянови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано20.01.15 00:16



От днес си имам любима художничка - заповядвай да разгледаш. (току що случайно попаднах на картините й)





Тема Подаръка от Цялотонови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано20.01.15 12:36



В рисковата зона си навлязъл още когато си се родил. И във всеки момент може да се удавиш, но още по-лошо, може да си пропилееш живота в цамбуркане на плиткото.

Интересно, това да се опознаваш ти изглежда много дълго, а да се опитваш да изгледаш всичките youtube клипчета - не. Всеки прави сам изборите за себе си и намира мярата.

Ако позволиш един съвет за "предприемането", не е нужно да мислиш, а медитирай... Т.е. слушай Цялото и знаците му. Те ще ти показват Пътя и начините да вървиш по него.

Кой човек би ти помогнал сега? Моят опит показва, че когато човек е готов за нещо, то му се случва. Наблюдавай внимателно какво стана... Ти призова Силите, че имаш нужда от определен човек и ... Лилка (LL) се появи. Не е нужно да се има магистратура по шаманизъм за да се види ясно знака, че по-дълбоко общуване с нея би ти било от полза научавайки те на ценни за теб неща. Може би въпросната магистратура е нужна за да се види, че и Лилка би научила от теб много.

Така че разменете си на бележки мейлове и скайпове и общувайте. По-възможност не за плитки неща и за философствания, а за вас самите. Апропо, така ще махнете и спам-чатенето в тази и съседната тема, но по-важно, и това вътре във вас. Ако се случи в един момент, вижте се на живо и нека Цялото да ви води... Кой знае, след време може да дойдеш и да обогатиш темата с нови гледни точки... А пък, ако заразиш и Лилка да може да се изразява/плува свободно като теб, значи Пътуването ти е било със сърце.



Тема Re: аутизъм и дълбочининови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано20.01.15 13:15



Страхотна е!



Разбира се, смятам да остана вярна на себе си и да не кажа в прав текст защо я намирам страхотна. Вместо това ще пусна линк към още една интересна аутистка.



И накрая, все пак ще уважа духа на клуба и ще поставя една питанка, пък всек да я разбира както иска и може: колко е дълбок един аутист?

п.п. Не съм подобна на Миро и на Видия и не възнамерявам да се уподобявам. Докато нямам бан, ще пиша тук, когато, колкото и както намеря за добре. Ако модераторът намира това за неприемливо, едно кликване с мишката ще му реши проблема. Разбира се, само на повърхностно и плитко ниво, но щом там е решил да стои, коя съм аз, че да му кърша рамките.

Редактирано от L.L. на 20.01.15 13:21.



Тема Re: Подаръка от Цялотонови [re: Миро]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано20.01.15 16:34



Не, че ми изглежда много дълго, а невъзможно - това, което обозначаваш, като "опознаване на всяка част и същност у теб" в действителност не е опознаване на себе си, а на проекциите и формите, за това и казвам, че ми изглежда невъзможно, защото проявленията на ума са неизчерпаеми. Но на другия ден след като отговорих на поста ти се сетих, какво пропускам, а именно това, което каза- че двете неща, които споделих са всъщност един и същи феномен, с което ми даваш отговора, от който се нуждаех или поне така смятам, така че за сега всичко е наред, ако нагълтам много вода, ще викам за помощ, стига да мога разбира се, па ако има кой да откликне, има, като няма, здраве да има.

Колкото да призоваването на сили - едва ли съм способен на чак такива заклинания, тъй като и за много други неща призовавам, ама нъцки. Ел е от първите хора, с които съм общувал в този форум и винаги сме се отнасяли уважително помежду, така че смятам за съвсем нормално явление, след като съм се разписал толкова, тя да не устои на изкушението, да се поддаде на омайния ми чар :Д и да се включи в разговора, без да се е намесвал светия дух, силата на орела, ваджрадхара, баба яга и прочие митологични образи от повърхността. Та вгледай се моля те по- внимателно, защото диалога м/у нас изобщо не е спам чат и е напълно в контекста на темата - може да не сме толкова дълбоководни, но пък обичаме ту да прескачаме вълните, ту да се гмуркаме в дълбокото, досущ като делфинчета.



Тема Re: аутизъм и дълбочининови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано20.01.15 16:41



О ами аз никога не съм се интересувал във връзка с аутизма и честно казано, нищо не знам. Но тези картини ....... направо ми откраднаха сърцето - инак не, че разбирам нещо от живопис.

африканец - най добрия разузнавач нощна смяна :)))))))))))



Тема Re: Подаръка от Цялотонови [re: Exaybachay]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано21.01.15 16:30



Относно опознаването ти,

и мислех, че нещата са вече ясни.

Що се отнася до втората част на писанието ти, забелязвам, че си засегнал второстепенните и третостепенните неща (заклинания, духовен, чатове, делфинчета...), но главното, на което ти обърнах внимание, си го пропуснал. Да започнем с дреболиите за да не забавят "топчето на будността" (аналогия със съседната тема) в някой друг момент, но не забравяй, че не това е същественото в случая.

призоваването на сили
Ти да не мислиш, че Силите спят или са в обедна почивка за да е нужно да ги призоваваме? Или, че не знаят какво е нужно и чакат нечия наша молитва или заклинание? Разните призовавания, медитации и молитви са за да си отворим очите и ушите и за да ги видим и чуем НИЕ!

на омайния ми чар
Вгледай се откъде идва този чар... Пак от същите Сили, които стоят "зад "теб.

без да се е намесвал светия дух, силата на орела, ваджрадхара, баба яга и прочие митологични образи
Ако някое дете не иска да си изяде супата и му разказват такива приказки... Опитай се да видиш, че не приказките са важните, а това да си изядеш супата.

не е спам чат
"Чат" е когато хора си разменят множество дребни съобщения за кратко време. Има програми и среди, които са направени точно за това. Ако започна да пускам към теб, Видия или който и да е друг всичко, каквото съм видял интересно за мен през деня (линкове, картинки, музики, видео, фрази...) или всяка моя мисъл, ще задръстя не само темата, но и целия клуб. И за това, ако смятам, че моето делфинче е полезно някому, има толкова други начини да му го пратя на него специално.

Сега относно същественото. Предложих ти да влезеш в ПО-ДЪЛБОКО общуване с ЖЕНА. Една средностатистичски заспала жена няма да ти е особено полезна и е хубаво поне на теория тя да иска да познае себе си. Идеални хора/жени няма, но пък както казах вече, Силите пращат на човек това, за което е готов. Просто, бъди набюдателен отвъд ума за "знаците".

Да те предупредя, че съвместното плуване с жена е много по-сложно отколкото плуването в пълноводен Дунав. Но от него може да научиш много за себе си и за света. До къде и до колко - там сам ще преценяваш. Апропо, тогава ще може да се включиш по същество в съседната тема за ревността и изневярата.

Както може би си забелязъл, общувал съм с много жени тук в Клуба, но форумното общуване е уводно и плитко в този контекст. И за това ти предложих да позволиш на делфинчетата да плуват на дълбоко, а не в някой леген. Даже жена се намери... Но не кусай супата с вилица, че баба Яга ще те изяде. Взимай лъжицата и отивай на дълбокото.



Тема Re: аутизъм и дълбочининови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.01.15 20:13



С въпроса за аутизма исках да намекна, че човек не може да измери дълбочината на нещо, което не разбира. Принципно така си приказвам, не лично към теб.


Защото - ето на - ти чувстваш със сърцето си, а не се опитваш да ръгаш с интелектуалния си аршин напосоки и удряйки на камък да се цупотиш, като мома англичанка, измамена от любов.

Иронията е, че повечето от съществените за нас неща - да не кажа всички - са точно такива - непонятни, криви, неподдатливи, куци, сякаш прекалени, нерегулирани и не по мярката ни. Ще речеш - такива са само, ако ги виждам такива. Е, да, де, ама каква удивителна закономерност! Масово явление е това! Пак казвам - не всички неща, но почти всички от онези, на които придаваме значение.
И колкото и уговорки да си прилагаме, медитираме, втечняваме, изпаряваме, кондезираме и изобщо редуваме в ума си всички свойства на водата... накрая те пак са си такива: непонятни, криви, неподдатливи, куци, сякаш прекалени, нерегулирани и не по мярката ни.
Истинската промяна никога не идва според предварителните ни планове за това.

"Картовче": ^_^

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Съпротивление и жизненост.нови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.01.15 22:15



Една мъдрост, която е в тон с горното:
Когато животът противоречи на нашите желания, светът наоколо е подобен на лечебна игла – той тихо ни лекува.
Когато ние не срещаме съпротивление, светът е като остър връх - бавно ни нанася рани и убива.
Хун Цзичен


Ако искаш, помедитирай (или пък не) и кажи как ти го разбираш. Може и аз така да направя.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Съпротивление и жизненост.нови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано28.01.15 00:12



Ще ти кажа как я разбирам, но нека първо да ти обада един виц.

Един момък хванал златната рибка.
- Пусни ме, момко - примолила му се тя с човешки глас - ще ти изпълня едно желание, каквото поискаш! Злато, богатства, красиви жени, мъдрост - само кажи!
- Винаги съм си бил простичък - казал момъкът - затова искам мъдрост!
И златната рибка го дарила с цялата мъдрост на света. Попитала го:
- И как е сега, о, Премъдри?
А той след секунда размисъл рекъл:
- Много съм прост. Трябваше парите да взема.

Тази мъдрост, която си цитирала наистина е много мъдра, но не мога да се съглася, че е в тон с горното и ще ти обясня защо. Защото горното е първо много просто, второ съвсем естествено и трето очарователно спонтанно, а тази мъдрост е премисляна, претегляна, прередактирана, оформяна, дялкана и напасвана, така че в крайна сметка да звучи многозначително - но такива са си философите: мъдруващи.

Когато животът противоречи на нашите желания, защо изобщо трябва да намесваме света? ТИ имаш проблем с живота - ТИ имаш проблем с желанията си, какво аджеба ти е виновен света, защо изобщо го забъркваш в собствената си бъркотия. Така, че най- напред остави света на мира, тъй като и без това такъв не съществува, а след като не съществува, ще те излекува кога ми цъфнат навущата. Светът е в такава бъркотия, че баш ми е на акъла как ще излекува бъркотията на друг объркан - още повече пък тихо. Този човек не знае какви неверни неща говори - светът да е тих, леле майко, но вероятно цял живот е изкарал из книгите този човек и за това изобщо не е подозирал, каква шумотевица е света и, че няма как да бъде по- друг начин, защото светът е множество.

Тези желания от къде са дошли, от къде ги е научил - от небето ли, от живота? или от света?! След като си отговори на този въпрос, евентуално може и да проумее, защо е в противоречие с живота, а именно - защото светът поради множеството си няма как да не е противоречив и допускайки светът с неговия хаос в себе си, то допускаш и противоречие в себе си, сам ставаш такъв, самите ти желания стават противоречиви, а като са противоречиви то няма как да не са в противоречие със живота. Та и поради това няма как светът наоколо да те излекува - животът ще те излекува, не бери грижа и не се крий в света, животът така хубаво ще те нареди, че ще ти избие всичките противоречия, можеш да бъдеш стопроцентово сигурен в това, само пробвай.

Хубаво е да се разбере следното - не можеш да избираш и живота, и света, ако се опитваш това, то непременно ще си създадеш противоречия. Можеш да избереш само едното - или света, или живота, двете не могат да вървят заедно. Но ако избереш света, ще си имаш проблеми с живота в това е разликата - ако избереш живота, то със света няма да си имаш проблеми и изобщо със нищо никакви проблеми няма да имаш. Едно от най- трудните неща за приемане е всъщност живота - защото живота е простичък, обикновен и безпроблемен. Много по- лесно е да приемеш света - той е толкова сложен, така примамлив с проблемите си, че дори можеш да мъдруваш из него, докато на живота, на природата, какво им пука за твоята мъдрост. Дали си мъдър или тъп, все тая - животът дава на всички, но в мъдростта си можеш да пропуснеш всичко, което ти предлага живота. И не забравяй - светът принадлежи на живота, а не обратно, животът е по- високо от света, със или без свят, животът все си го има. За това не светът ти предлага живота, а живота ти предлага света.

Това относно първата мъдрост - сега втората.

Пак света - изглежда този човек е обсебен от света. Какво, що - айде пак света. Много е интересно да се занимаваш със света, защото чрез него можеш да усетиш собствената си значимост, можеш да се почувстваш силен и солиден - та нали света ще възкликне: ах какъв мъдрец. Докато пред мащабите на живота си толкова незначителен и толкова никой, че .... какъв мъдрец, къде го. И естествено в света ти ще си толкова мъдър, че как да оставиш света на спокойствие - не може, трябва да му дадеш всичката си мъдрост, докато света откачи съвсем, че да се възхити и на най- очевадни глупости, като тази, да са отъждествява липсата на съпротивление със остър връх. Хайде обясни ми, как така липсата на съпротивление, ще те рани и убие? Фактически в една или друга степен все има някакво съпротивление, но да вземем за пример някакво съвсем минимално, като примерно свободното падане - скачаш от високо, от самолет да речем и падаш, въздушното съпротивление се увеличава поради скоростта, но в действителност е много слабо, не може да преодолее гравитацията и за това падаш. Така падаш - според теб докато падаш във въздуха дали те наранява нещо? Можеш ли да умреш по време на полет? Е да разбира се можеш да речем от сърдечен удар, от страх или да те удари някой преминаващ наблизо самолет, но това е друга бира. Та падаш си - кога евентуално ще се нараниш и дори можеш да се убиеш ..... когато да речем не ти се отвори парашута и цапнеш на земята.

Моля те просто помисли - да речем реката, нали Лао Дзъ все метафори с реката дава: отпусни се и се носи по течението. Носиш се по течението, не се съпротивляваш - самото течение ще те нарани ли с нещо, ще те убие ли или ако евентуално срещнеш острия връх на някоя скала във водата, ще пострадаш.

Така, че аналогията му е неуместна - съжалявам, не съм чувал това име, може би е някой древен китайски мъдрец, може да е от школата на Лао Дзъ или де да знам, но в мъдростта му няма логика. Когато не срещаш съпротивление, за какви върхове говори - дали е остър или тъп, но върхът Е съпротивление, а не липсата му. И поради това светът/ върхът може да ни нанесе рани, защото има съпротивление, липсата на съпротивление не наранява. За мен това е толкова очевидно, че даже изпитвам неудобство да го посочвам.

И така Ел - извинявам се, но внимавай като питаш глупеца за мъдреца. За мен това, което е казал е безплодно и няма какво да му разбирам, просто не виждам какво да разбирам - може да ми съдействаш за това, защото явно аз пропускам мъдростта на тези сентенции. Докато "горното" ми харесва - звучи неподправено, ненапудрено, казаното от теб не е ..... как да го кажа .... не е фасадно, не е от витрината, автентично е някак си по своему, пък и няма убийства, няма и лечения, то си е изявление от съществото ти, докато в мъдростта за мен прозира един неосъзнат стремеж към манипулиране, какво го е захапал този свят, масово все света та света, а аз не се интересувам от света, на мен ми е интересно индивидуалното. Може би щото съм егоистично копеле, ма кво да се прави. :Д

п.п. а за малко да забравя - мерси за видеото, много е ларж.

Редактирано от Exaybachay на 28.01.15 00:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.