Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:16 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Тоталното Единение с Цялото...  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.10.12 13:56



... означава, че си мъртъв. Тотално. Но щом има тяло и то мърда, значи Тоталното Единение с Цялото (каква хубава абревиатура - ТЕЦ

) не е налице. Освен, като интелектуална концепция. Но това е далеч от тоталността, която включва и плътта с костите, ноктите и всички черва, както и кръвта и другите телесни течности. Веднага може да се появи контрааргумент, че на молекулярно, субатомно и квантово ниво ние без съмнение сме едно с вселената, нямаме граници и се преливаме във всичко. Да, чудесна интелектуална забележка. Само че не съществуваме на това ниво. Щом се осъзнаваме и разпознаваме, като имащи човешки тела в свят от себеподобни, значи сме на това ниво. В свят в който има граници. Изчезването им означава да изчезнем от този свят.

Ние сме отделни индивиди, благодарение на границите. Всеки миг в нашето тяло живеят и се размножават хиляди чужди микроорганизми - бактерии, гъби, вируси. Благодарение на границите и на яростното им защитаване от клетките на имунната система, които унищожават всичко, разпознато, като чуждо, тези микроорганизми не са ни изяли. Какво става, когато границите се отворят? Ами разпад става, това. При СПИН, например, има такъв ясно изразен процес.

Но щом има граници, щом казваш - ДО ТУК - това - да, а това - НЕ, значи няма ТЕЦ. Знаи времето на ТЕЦ-а още не е дошло. И да подбутваш и съветваш другите да се ТЕЦ-ват, означава... е, вие сте умни - ще се сетите какво означава.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.10.12 17:12



Осъзнаването, че сме човешки тела в свят от себеподобни и разграничени от "останалото", т.е. границите - са продукт на нашата интерпретация. Щом е интерпретация, е не по-малко относителна и субективна от "Меси е по-готин от Роналдо"; "само Левски, кур за ЦСКА" и т.н., значи няма какво да придаваме нещо повече от субективност на тези граници. Отстояването на границите също е относително и то много!

Дали ще си вкарваме в телата пици и пепси, или круши и ябълки; уиски, хероин, цигари или пък чиста планинска вода - има известна степен на нагаждане и толериране от страна на тялото, т.е. тялото допуска варианти за грешки, така както и в съзнанието е възможно да има безброй грешни възприемания, идващи от илюзията за "разделеност". Все пак чистото тяло/съзнание толерира един вид преживявания, затлаченото - друг тип. Чистото тяло/съзнание е свободно от възприемането на строго зададени граници, осъзнава тяхната илюзорност, без да ги зачерква напълно.

Тяло и съзнание - това е едно и също, различна гледна точка. Изчистването на съзнанието е предпоставка за изчистване на тялото и обратното - изчистеното тяло е предпоставка за същото в съзнанието. Ако е чисто съзнанието, къде са границите, т.е. къде е тяхното възприемане? Ако тялото е изчистено от възприемане на различни вредни вещества, което пък е следствие на навици, т.е. на създадени в съзнанието пристрастия, какво се случва в съзнанието

Редактирано от бeз ycилиe на 06.10.12 17:17.



Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.10.12 17:19



Схващането, че сме с едно с цялото, неразделени - макар и научно обосновано - е интелектуална забележка. Но и схващането, че сме разделени от останалото, е също интелектуална забележка.





Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано06.10.12 21:35



Мисля, че тук става дума за отношенията между нас и околният свят, които се проявяват чрез личната дхарма и да се единиш, ще рече да си следваш пътят, на където и да те води, да хармонизираш вътрешните излъчвания с тези отвън.

Поне това ми се чини оригинала, щото ако отиде работата до Пуруша, той е абсолютен наблюдател и импотент...за нечий ужас.





Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.10.12 10:59



Няма как да има сливане, след като всички съществуваме на ниво саморефлексия, или един наш си вътрешен свят, който е доста изкривен, малък и субективен.
За да има сливане, трябва да се намали саморефлексията или по-точно представите ни за това как са нещата, и да се върви към чисто възприятие, без участието на Егото (да не се бърка със субекта/Аз-а).

Тантра, Дао, Йога и т.н. системи са само мостове, затова и те не съществуват извън тоталната вселена.

Вкратце, за да може човек да се слее с нещо, тогава Егото трябва да "умре".

Колкото до наличието на граници, тях трябва да ги имаме, за да не тръгнем на преждевременно окончателно пътешествие. Малките сливания са репетиция за окончателното, което е еднократно и необратимо. Затова трябва добро заземяваме, за да не изперкаме (съвсем) или да пукясаме.

Според мен акцентът трябва да е махане на филтрите и преградите, които ни пречат да правим малки сливания приживе, за да се подготвим за окончателното, при което можем да еволюираме.

Интелектуалните(на думи) и емоционални(с чувства) сливания с Цялото са без никаква стойност, защото те са отражение на малкия ни и затворен свят и не са реални действия, а залъгалки.

Умирането на Егото е дори по-страшно като очакване, в сравнение с физичексата ни смърт, защото Егото доминира в нас и неговия страх да не изчезне е голям. Проявления на страха на Егото са постоянните ни страхове за кариера, за бъдещето, за това да не останем без любов и в самота...
За да се насочи към своята Его-смърт, човек трябва да е изпълнен с огромна смелост и желязно тяло, която да я понесе. Духовния свят не е място за плахи хипита с тънки и дълги пръсти.



П.П. Нито пък за изхабени старци с повехнали тела. Съжалявам, звучи грозно и жестоко...
___________

Редактирано от mo32® на 07.10.12 11:04.



Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.10.12 17:39



Да, звучи жестоко, но е вярно, според мен. Тялото не може да се прескочи. А е суперизкушаващо, особено, ако човек е с една идея по-развита сензитивност.
Според мен към всяка част от собствената ни цялост трябва да се подхожда с голямо внимание и респект - като към велика загадка. Независимо дали се отнася за физика, емоции, чувства, усещания, дух. Точно защото са част от едно цяло и малките сливания, за които говориш са точно тези вътрешни сливания и връзки...

...

Сещам се за една известна реплика от стар скеч (от миналия век) на Мирча Крешан:
...
- Искаш ли да се пребориме и със саби да се колиме?
- Как ще ме колиш, аз имам диабет?!
...



Та така...

Личната връзка с Цялото или Духа не означава да се разтвориш тотално - тоталността предполага наистина тоталност - не по-малко. Означава отваряне към Цялото през блендата на индивидуалността. ... Имаше нещо по този въпрос от гледна точка на Кастанеда в книгите - че директното възприемане на излъчванията на Орела в нормално състояние на съзнанието е смърт. Затова се прави в сънуване и по групи, и не непрекъснато. Ето това разбирам под отваряне към Цялото. А не лирично отношение към "тъй наречения мой живот"*...

*имаше такъв тийнейджърски филм.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.10.12 17:41



Ох, аз на теб ти отговорих в поста към мо... еее, да. Случва се, ще прощаваш.


В общи линии, мисля, че те разбрах и съм съгласна.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.10.12 17:41



Фактът, че съм жива, обаче не е.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Аз се раждам с моята Велика- Цяло –Бог , и уми [re: L.L.]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано07.10.12 17:51



Ние мислим, че живеем напълно, за сметка на собствените си сили, но в действителност, това е работа на голямата ПриРода, която ни дава живот.Моят живот не принадлежи само на мен – той е универсален.Този универсален живот, е моето”АЗ”, истинското ми тяло, което изпълва цялата Велика- Цяло –Бог .
Да живееш, собствения си живот, означава да изпълваш цялата вселена.
Кой осъществява универсалната истина? Кой, ако не аз самата ? Дори религията се състои от собствения ми живот.
Има ли някой по-сакат, от този, който постоянно се жалва на собствената сакатост?
Когато ясно виждаш, че живота ти е непрекъснато съединен с цялата Велика- Цяло –Бог, то за теб няма никакво значиние, дали играеш на сцената, предните или задните крака в костюма на някоя кобила : ти разкриваш цялата си жизнена сила във всички свои действия.
Моят Път, е моята лична, собствена истина, с която освобождавам и миналото и бъдещето си.Този обективен факт, намирам дълбоко в себе си: когато ми е зле, то и на слънцето и на луната им е зле.Ако ми е хубаво, то и репичката, в чинийката ми , ми се усмихва.Като съм ядосана, и килима ми се ядосва.В това и лежи, коренът на моя свят.
Онова, което виждам, не лежи извън собственото ми „АЗ”.За това мога да кажа, че всички феномени, са просто моята сянка.
Оновяа, което е видял някой друг, не е мой опит.Аз си търся моята истина.Тя не е някъде навън: става дума, за мен самата. За това се обръщам към живота, в книгите отговор-няма.
Рамките на егото са толкова ограничени, че виждаме света изкривен.Гледаме на света през розови очила.И това, което виждаме, съществува не толкова често – това е просто дъска, в която се взираме.
Когато свалиш розовите очила, виждаш нещата, такива, каквито са - прозрачни и без грим.Тогава разбираш, че планините и реките, дърветата и тревити, не същесвуват отделно от нас.
Този свят е твой свят, мой свят. И когато умра, с мен ще умре и моята Рила, и земята ми, и тази чашка чай, също ще умре заедно с мен.
Аз съм моят собствен свят.Когато умра, и света ще умре заедно с мен.Защото, когато съм се родила, този свят се е родил заедно с мен.Може някой да каже:” Даже и да умреш, този свят, все едно ще съществува!” Не, моята част от света, ще умре с мен. Защото всеки от нас е съвършен, в нас всичко е достатъчно.
Аз се раждам с моята Велика- Цяло –Бог. И когато умра, Великата- Цялото –Бога ще умрат заедно с мен.


“It's only when we truly know and understand that we have a limited time on earth -- and that we have no way of knowing when our time is up -- that we will begin to live each day to the fullest, as if it was the only one we had.”
ПП.Животът — е мелодията на нероденото .Там няма”смисъл”. Не казвам, че е „сладка” или”кисела”, „красива” или „тежка”. Как звучи тази мелодия? Ла ла ли ла, ли ла ла —нищо особенно.
Какво обичам, а какво не, няма никакво значение.Нещата са такива, каквито са.Няма място за предпочитане.Плевелите не мислят, те просто така си растат.
Все едно, дали сънувам рай или ад – когато спя, просто спя. Моят сън –е само сън....
През ноща ми се присънват невъзможни сънища – не само такива, които е разрешено на децата да гледат.Когато сутрин се събуждам, констатирам, че в това е нямало нищо особенно.
Моят живот? Ако е отминал , то е отминал – както и да го връткам.



Тема Re: Тоталното Единение с Цялото... [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.10.12 18:51



Но щом има тяло и то мърда
и не спирайки да мърда, в даден момент сме станали прекалено активни и сме почнали да мърдаме повече от колкото е необходимо, за да се даде израз на откритото пространство. И така самозабравяйки какво сме правили, създаваме едно солидно пространство, което чувстваме като отделна същност и се ражда формата/ другия - пространството и аз, аз танцувам в това пространство, и тази просторност е едно стабилно отделно нещо .... и естествено смятам, че това винаги е било така. Невежеството ни е забравата, че сме напълно едно с пространството - тотално.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.