Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Ошо за свободата  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 10:34



Хората дълбоко се страхуват от свободата, макар да говорят за нея. Но моят личен опит показва, че много малко хора искат свобода – защото те подсъзнателно знаят, че свободата ще им донесе много проблеми, с които не са готови да се срещнат. По-добре е да си останат в уютния затвор. Там е по-топло. А и какво ще правите със свободата? Докато не сте готови да бъдете търсачи, изследователи, творци… Малцина са онези, които искат да поемат на поклонение или да навлязат в дълбоката тишина на сърцето, или да поемат отговорността за любовта… Променете цялата ситуация като станете креативна личност! Просто намерете своята радост в живота, намерете онова, което бихте искали да сътворявате, намерете какви бихте искали да бъдете… Свободата е просто възможност да намерите дефиниция за себе си, истинска, автентична индивидуалност, и радостта да направите света около вас малко по-добър, малко по-красив…



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано24.09.12 11:30



Мхм, добре, че Ошо го е казал... и колко неудобно...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема сладко :)нови [re: jumbles]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано24.09.12 12:16



някои хора никога няма да дораснат за аржентинско танго :) :))

дори и да се танцува именно в дискотеката, пак няма да имат дори очи да видят, уши да чуят и съзнание да уловят... аз се смея, но е в действителност тъжно, като при тази скованост и тантра се опитват да завпрягат... :)))

бум-бум - разбийте си мускулната броня, господа! като го знам Ошо, все ще му се намери и някоя разработка върху Райх... /смея се/



а, ти наистина си сладкишче :) аз май ти го казах вече :) и като ме зарадва със свободния си дъх, ми се иска да те

. може би ще ти е мъничко твърде динамично, но ако ти допадне просто вдишай, има игривост и живот в това. на мен ми допада, затова ти го и поднасям :)))


аз няма да играя в тази тема, защото в моята религия има едно правило и то е да се съобразявам с домакина. домакина в случая е мода, така че аз ще се съобразя с ниската му потентност и няма да го изтощавам излишно, тук. пък и все пак не се знае знае ли се и може да му се наложи да си пази силиците за реала. реала е не по-малко интересно място за срещи от виртуала... /смея се/


обичам да е красиво, твоето движение беше красиво, благодаря :)))

Вселената обича Скоростта!


Тема Re: Ошо за свободатанови [re: L.L.]  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 12:17



сбърках, не биваше да уточнявам чие е ... заслужаваше си да се види дали би ми се размахал отново пръст или просто текста би заминал в небитието





Тема Re: сладко :)нови [re: blue orchid]  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 12:22





обаче бъркаш, не Миро е домакина тук



Тема Re: сладко :)нови [re: jumbles]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано24.09.12 12:51



да, това подлежи на интерпретация, така е :)

вампирите от ниските прослойки се хранят с конфликти, за тях трябва или рязко кол в сърцето или пълна изолация... :) разбира се, така е в моя свят, в твоя сън, за разлика от моя, нещо друго може да бъде по-смислено. възможно е, защо не :)))


виж

, аз си знаех, просто си знаех, абсолютно си знаех... :))) мога да му подуша потока от километри... /търкалям се от смях/


Хубав ден ти желая!

Вселената обича Скоростта!


Тема Re: сладко :)нови [re: blue orchid]  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 13:06



респект за толерантността и широтата

Благодаря ти:)

хубав ден и на теб!





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 13:20



Не одобрявам такива теми - цитатът не е тема, това е приом предимно на християнските форуми и разни тийн клубчета, където се чудят на какво да се възхищават. Няма мнение, няма позиция, няма казус - нищо няма, просто един гол цитат.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 13:33



гол за теб-за друг не ... надявам се

но пък и да е просто само цитат, някой споделя усещане, среща в себе си нещо ... дава ... наднича из зад стената и открива някаква част от себе си
какво му е лошото или все трябва се надцакваме с думите

Редактирано от jumbles на 24.09.12 13:34.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 13:39



Нищо не споделяш - цитатът човек и сам може да го прочете, това са си думи на Ошо, не твои т.е. това, което липсва в случая си ти: какво искаш да кажеш, какво си открил за/ в себе си, какво е предизвикало в тебе, усещане, мисъл и т.н.

п.п. сам по себе си цитатът не е тема - инак по литература всички щяхме да имаме шестьорки само.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор jumbles ()
Публикувано24.09.12 13:47



добре, не обичам да споря ... твой си начин на възприятие, но не мой

п.п. този живот не е час по литература, нали си забелязал, та да възприемаш цитата само сам по себе си или пък е



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 14:01



Този живот не е литература, но тя го изразява, както и темите във форум - цитатът е сам по себе си и е гол, защото няма контекст, така просто виси в нищото, без никаква връзка и смисъл.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано24.09.12 14:08



Да, бе, ти ще кажеш! Има си ясна връзка и смисъл, за който следи повествованието.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 24.09.12 14:09.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 14:52



От време на време хвърлям един поглед в християнските клубове - там имат баш същия адет и стил на темите, де що видят етикетче с надпис "библия", "Исус", "християнство", "Бог" пущат цитати на поразия и какво се наблюдава в крайна сметка: теми с по две-три мнения, без никаква мисъл и въображение в тях, просто си вървят и заминават ей така, сипят на едро, сякаш количеството ще създаде качеството.



Тема свободата от Азанови [re: jumbles]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано24.09.12 16:59



Я, jumbles пуснала най-после тема свързана Ошо. Само, че е забравила да каже как тя прилага въпросната свобода в ежеднивния си живот и какво тя разбира под нея. Примерно, дали прави всичко каквото й скимне и където й скимне само, защото мисли, че това е свобода? И дали позволява на другите да правят същото спрямо нея? Дали ходи да танцува при съседите, които гледат футбоелн мач, само защото на нея й се танцува? Или пък дали позволява на съседите й да идват при нея и да правят каквто им харесва в името на свободата?

Ако беше продължила с цитатите на Ошо, някъде щеше да видиш, че той казва, че свободата е от Аза, а не свободата на Аза, както много хора погрешно разбират.

Така, че даже в ашрама на Ошо е имало и има много правила, както има на всяко място, където се събират повече хора. Но никой не е задължаван добровлно да стои в ошовия ашрам, да прави разните там медитации, да следва етапите им и т.н. Светът е широк и ако човек има други интереси и иска да слуша примено чалга или да говори за риболов, със сигурно ще намери подходящо място за това.





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано24.09.12 17:02



Ами фактът, че тук се появи такава тема, според мен иде да рече нещо. Помедитирай, ако искаш в контекста на това, което не ти харесва и също от гледна точка на Цялото. Понеже, от гледна точка на Цялото, нищо не идва без причина и несвързано с всичко останало.
Та, ако приемем за удобство, че тази тема е, като вид болестен симптом, то къде е коренът на заболяването от гледна точка на цялостта, наречена "клуб Ошо"?
Казано с думи по-прости - защо, според теб, Джъмбълс не пожела да изкаже или развие свое мнение, а за целта използва само думи на Ошо и защо точно тези думи? Можеш да я питаш директно, а може и да се опиташ да го ПОЧУВСТВАШ.
Разбира се, само, ако искаш.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Ошо за свободатанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 17:36



Ахам да помедитирам, щото някой има сливи в устата си - аз не просто питам, а подканям, провокирам, предизвикам или още по-просто казано, опитвам се да извадя думите с ченгел, за сега нищо не се получава .... вместо да помедитирам, взема да се помоля ли, ма се чудя чрез мън-пън ли да пробвам или с някой друг многозначителен цитат. (може би от Ошо)



Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано24.09.12 17:58



Преди пускаше теми и постоянно се възмущаваше от правилата в клубовете на йогите, как не оставяли хората да си правят каквото искат и модераторите се държели като ощипани госпожици.

После стана модератор и започна да говориш за нуждата от правила и сам да се държиш като ощипана госпожица. Даже по- лошо, да не допускаш друго мнение освен своето...та се налага да ти говорят вече само с цитати...



Медитирай.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано24.09.12 18:16



Само, ако искаш.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: сладко :)нови [re: blue orchid]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано24.09.12 19:07



като го знам Ошо, все ще му се намери и някоя разработка върху Райх...

Дааа, Ошо е говорил и за Вилхем Райх. Той отбелязва, че без да има представа за Тантра, Райх така или иначе е разработил методи за лечение на сексуални проблеми, сходни с тантристките техники, създадени няколко хилядолетия по-рано. Ошо се съгласява с принадлежащата на Райх, теория за мускулната «броня», свързана с това, че тялото носи в себе си минали спомени, натрупани под вид на хронично напрежение. . Ошо казва също, че описваното от Райх разширяване на енергията на тялото, когато човек изпитва любов, и свиването и – когато няма любов, това, по същество, е описанието за човешката аура, за която на Изток е било известно от много векове. «Райх, е един от най-великите революционери в историята и е останал неизвестен, неоценен и забравен», - отбелязва Ошо, добавяйки, че учението на Райх е способно да разкрие още по-силно потенциала си, ако се развива, съвместно с Тантра. Системата от чакри и сегментите на Райх, функционирайки на различни нива, по същество, представляват части от едно и също явление.Мускулните сегменти се намират на периферията – материална и явна, докато чакрите – са енергийно измерение и са максимално приближени към ядрото на тялото. Системата, разработена от Ошо и Аниша Дилън, се състои от две части - Нео-Райхиански пулсации и Тантристки Пулсации (не бъркай с тибетски пулсации), помага на хората енергийно да се съединят с чакрите и мускулните сегменти и да ги изпълнят с жизнена сила.

АНИША ДИЛЪН е американка.Получава бакалавърска степен по философия и диплом за телесен терапевт по Вилхелм Райх.Обучава се при Чарлз Кели, пряк ученик на Райх, в институт”Радикс”, в Калифорния.През 1976 г, тя пристига в ашрама на Ошо в Пуна.Ощо и дава възможност да води групи като част от неговата програма за терапия и медитация.Пребиваването и с Ошо и участието и в неговата дейност, способства за създаването на уникални методи за ръст на човешкото съзнание, съчетаващи източните и западните подходи.

Аниша става основател на Ошо-пулсациите – терапевтичен метод, върхът на който е медитацията, практикува метода си повече от 30г, и води групи в цял свят. и е е автор на книгата -"Тантристки пулсации: от животинските корени, към духовен цъфтеж”. Използвайки нео - райхианските методи за освобождаване на енергия в съчетание с медитация, Аниша помага на участниците в семинарите да изследват границите на своята сексуалност, чувствителност и блаженство, както и да намерят пътища за трансформация на сексуалната енергия във висше състояние.

Интервю с Аниша:



ПП.... ще се съобразя с ниската му потентност...Озадачи ме..Не искам да вярвам, че мислиш, че има импотентни мъже и фригидни жени

Редактирано от vidiya на 24.09.12 19:19.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано24.09.12 19:29



Хубав цитат, напълно съм съгласна с констатациите на Ошо.
Но по-нататък, при съветите, той не говори за свободата като възможност за реализация на желания и това е доста объркващо.
Оказва се, че свободата не е да правя каквото ми се ще, а каквото трябва /полезно е за другите/, т.е. да сменя обществената принуда с морална такава.
И сред тази словесна еквилибристика започвам да се питам какво ми казва автора.
Ми нищо. Оправяй се както можеш. Ако искаш да си свободна, погледни се от подходящата гледна точка.

Променете цялата ситуация като станете креативна личност! Просто намерете своята радост в живота, намерете онова, което бихте искали да сътворявате, намерете какви бихте искали да бъдете… Свободата е просто възможност да намерите дефиниция за себе си, истинска, автентична индивидуалност, и радостта да направите света около вас малко по-добър, малко по-красив…

:)


Тема Re: Ошо за свободатанови [re: shshtt]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано24.09.12 19:49



Оказва се, че свободата не е да правя каквото ми се ще, а каквото трябва /полезно е за другите/,т.е. да сменя обществената принуда с морална такава.
я подкрепи с цитат.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор shshtt (късметлийка)
Публикувано24.09.12 22:06



хахах какъв цитат? шегуваш ли се? нали коментирам постнатия вече цитат



:)

Тема Re: сладко :)нови [re: vidiya]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано24.09.12 22:41



за мен няма никакво значение в какво искаш или не искаш да вярваш, Видия. особено след последния ни разговор. явно не ме разбра тогава, но все тая... :)


интересно ми е, ти лично подлагала ли си се на психотелесна психотерапия? ако да то при кого и за колко време? питам, защото в чисто психологически план ми е интересно да проследя някои аспекти. личността ти в частност не ме интересува, гледам просто като психолог на анонимен казус.


Райх никак не е забравен. проф. Бернаскони, например, направи една чудесна неорайхианска аналитична линия, силно еклектична по отношение на използваните психологически подходи. най-ценните аспекти, в която лично за мен са в съчетаването на психо-соматичните интервенции, когнитивно-поведенчески техники, както и на недирективната терапия. това, предвкусвам, е бомбастична комбинация и определено на пръв прочит ми спечели интереса и уважението.

Бернаскони е и наистина очарователен, когато гордо заявява /макар, че е психотелесно ориентиран/, че е бил ученик на Роджърс и методиката му е силно повлияна от него. обичам Роджърс, той е голям хуманист и своеобразен революционер в света на западната психотерапевтична мисъл.

Вселената обича Скоростта!


Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано24.09.12 23:47



Медитирах, както поиска, и ти отговарям. Не се възмущавах от правилата в клуб Йога, а споделях моето отношение към него, което и досега е непременно. И особено към бисери като „да не се използват обидни/подигравателни/враждебни/... думи". На вас ви харесва така – пишете си така, не съм ви пречил, нито пък вие сте ми пречили с вашите правилници. В Ошо на никой не му се забранява това и ти специално си се възползвал на воля от това, което сам си забраняваше в Йога. Впрочем, ако решиш да издадеш сборник с цветисти си епитети примерно по мой адрес или по този на Ошо, всичките ти постинги са тук и може да си ги копираш. Вършат работа и за огледало.

Основното правило в клуб Ошо е толкаво просто и естествено, че на всеки нормален човек не би трябвало да е нужно да му се обяснява: понеже това е клуб Ошо и в него се пише за ...Ошо. Разсеяни хора обаче винаги се намират и когато те сами не могат да си намерят мярата, аз им я напомням по различни начини. Забележи, че не става въпрос някой да напише веднъж, дваж или 5 пъти за нещо нямащо никаква връзка с клуба, а за хора, които явно се самоомагьосват хронически и не виждат, че приказките им не са за този клуб. И че има ДРУГИ клубове в ДИРа, които са по-подходящи за това. Не мислиш ли, че не би било приятелско да им се помогне да намерят това, което търсят.

Забележи, че когато аз съм писал в клубове Йога/Кастанеда/Електроника/Х/Y е било по предназначението на тези клубове. Толкова е елементарно... Ако човек няма будност да ги види и разбере тези неща, все някой би трябвало да ги е обяснил някъде във възпитателния процес.

Хм, ако не допусках, друго мнение освен моето, твоето какво прави тук? И понеже си дошъл тук и преди Видия да ти е задала въпроси за пред празното огледало, кажи ми ТИ как възприемаш и прилагаш свободата в ежедневието си? Иначе, наистина е жалко да се остане с едните цитати.





Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано25.09.12 07:52



Както се казва - без изменения.


Ясно, на тази тема е безмислено да се говори...

Свободата ли? Не съм я постигнал, за да говоря за нея от първо лице. Което не значи да не говорим по темата. Първо е важно кой, какво разбира под свобода, за да не стане, че всеки си бая на дядовеца.

В смисъл, че свободата в Йога е различна от свободата на Ошовците, които се стремят по- скоро към социална и морална освободеност.

Редактирано от huanji на 25.09.12 07:54.



Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано25.09.12 11:13



И особено към бисери като „да не се използват обидни/подигравателни/враждебни/... думи".

когато те сами не могат да си намерят мярата, аз им я напомням по различни начини.

От едната страна ясно правило, с което всеки може да се запознае, а от другата - субективни преценки, които на никой не са ясни. Разбираемо е защо на теб ти харесва, но къде е бисерът, не е толкова неоспоримо.

Целта ми не е да се заяждам за "административни проблеми", те не ме вълнуват. А е следната: понеже това е клуб Ошо и в него се пише за ...Ошо. , а Ошо май е писал за почти всичко, което касае човек и възгледът му е широк като на Майка Ганг. Няма нужда да се криеш зад Ошо и да го използваш като претекст.



Няма да те критикувам, опитът показва, че се затваряш и заемаш крайно отбранителна позиция. Също така смятам, че когато човек не може да понесе сравняването с разнообразието около него и търси само сходна среда, накрая остава сам със себе си и в крайна сметка пак стига до момент да се види малко по-обективно. Пътища има много.

Оставям ви да си говорите за духовност и свобода...

___________



Тема Re: сладко :)нови [re: blue orchid]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано25.09.12 11:16



В книгата си «Функцията на оргазма» Райх,
необичайно подробно описва триенето на телата, нарастването на
енергийния заряд, предаването на бионергийните тонове, чрез плазмата, слизистите обвивки и мускулатурата.След образа на сферата, той използва примера с мехур, пълен с въздух до точката на спукването му, като по този начин илюстрира напрежението от сдържането, което има своето място, непосредствено преди оргазъм.
Трябва да ти кажа, че когато за пръв път прочетох, тази част от описанието му, ми се стори доста отблъскващо.Мехур, който е готов да се спука?Лично аз бих предпочела, Райх да беше намерил, някакъв друг начин по който да проюлистрира, скъпоценните ми оргазми!( чуваш ли как се смея?)
Емоционалната енергия, следва същата схема, каквато и сексуалната.По-точно ще бъде, ако кажа, че енергията следва една и съща схема, независимо от това, дали тя се изразява сексуално или емоционално.За емоционалното освобождаване в енергийното тяло, трябва да бъде натрупан заряд.След освобождаването и разреждането, може да последва усещането за дълбок релакс и подобрено самочувствие.
За да обясня, как това работи на практика, ще ти опиша опита си от първата си рейхианска сесия, на осем дневен семинар с Аниша.Както вече споменах, тя съчетава методите на Райх с Тантра в телесна терапия, която нарича Тантристки пулсации.
И така:
След сутрешни активни занятия, вечерта Аниша провежда сесии «един срещу един». Членовете на групата, в това време наблюдават ставащото.Като пълен лаик, тогава ми трябваше да понаблюдавам две-три сесии с другите, докато почувствам, че е дошъл и моя ред. Аниша, все едно прочете мислите ми и ме попита дали искам да бъда следващата.

«О Боже!» — въздъхнах мислено, докато стомаха ми се сви от нерви и възбуда.
Легнах по гръб на матрака и погледнах в очите и.



«Добре.Сега свий колената си, така че стъпалата ти да бъдат устойчиви върху матрака и затвори очи », —меко ми каза Аниша, която седеше до мен.
«Отвори уста и започни да дишаш в корема си, до самия му край », — продължаваше тя, като сложи дланта си, на мястото, до където трябваше да стига моето дишане.
Дълбоко вдишах в корема, а после издишах от гърдите целият въздух.
Вдишване...издишване...по-дълбоко вдишване...по-дълбоко издишване... Непрекъснато, примерно-десет минути.
Въпреки, че тогава не знаех, Аниша ме водеше към натрупания енергиен заряд, към вдигането на потенциала, преди последващото отпускане.
Енергия. Какво в действителност се подразбира под тази дума? Скоро ми предстоеше да разбера.
«Да,добре», — поддържаше ме Мастерката, силно натискайки с длан гръдната ми клетка, докато издишах.
«А сега, при издишане, издай звука „Ооооо...», след това вдишване и отново
„Ооооо...», ивдишване... и „Ооооо» ...
Започнах да чувствам странно боцкане в дланите и около устата, която съвършенно непроизволно започна да се свива, приемайки формата на буквата «О». Едновременно се сви гърлото ми, сдържайки чувства, които се опитваха да се проврат навън от областа на сърцето.
Изглеждаше, че Аниша, по някакъв начин знаеше за това, което се случва.
Тя започна енергично да масажира гърлото ми, челюста и раменете ми, като едновременно с това, позволяваше на тялото ми да се движи така, както то иска.
В отговор, тялото ми започна да прави вълнообразни движения, започвайки видимо да живее свой собствен живот.
Неочаквано, някакъв глас, от най-дълбоките дълбини на ума ми, настойчивоми прошепна: «Скъпа, още малко и нещо ще се случи –направо пред очите на всички тези хора! »
Игнорирах този глас и продължих да дишам.
Всеки дихателен цикъл, все повече и повече, ме потапяше в ритъма на пулсиращите движения и звуци, който изглеждаше, че проникват все по-дълбоко, предизвиквайки в мен усещането, че ме носи морски прилив или река.Тази река се носеше и си стремеше към максималният пик на чувствата...И неочаквано, аз гръмко се разревах, хлипах така, все едно че сърцето ми се късаше на части.Обърканият ми ум, се опитваше да намери причината, поради която плача, но такава - нямаше. Тялото ми се тресеше в конвулсии, а от мускулите, започна да се освобождава нещо, което се усещаше като цял живот от болка, мъка и страстно желание. Постепенно започнах да разпознавам това чувство: аз никога не бях получавала толкова любов, колкото ми е нужно, или толкова, колкото исках, и особенно от мъже – преди всичко от баща си, а после и от различни мои възлюбени.
Неочаквано в мозъка ми, нахлуха спомени: всички онези случаи в живота ми, когато исках повече, но бях оставяна в състоянието на неизпълненото желание и тъга. До колкоти си се спомнях, аз се страхувах да поискам от мъжете: повече топлина, повече интимност ил близост.И да, повече секс.
И отново бях шашната от интуицията на Аниша, когато тя ми каза :
«Позволи на ръцете си, да се протегнат на горе и повтаряй : «Аз искам ... Аз искаааааааааааам ...»
Хванах се за тези думи, все едно се давех, като ги произнасях с глас, който едва познавах
Ръцете на Аниша, докосваха тялото ми така, именно така, както беше нужно, за да поддържат ставащото, а мекият и глас ме ободряваше, като казваше : «Да, простоотпусни всичко това... да».
Постепенно потока от евоции започна да спада.Той се ссмени с усещането за разширение, толкова огромно, че ми се струваше, че мога да прегърна с ръцете си небето. Чувствах, че получих всичко, от което имах нужда.Дишането ми се върна към нормалното и сег в него присъстваше възхитителного усещане за свобода и отпускане.
Намирах се в пълна тишина и почивах в това пространство.Тялото ми вибрираше, изпълвайки се с нова жизнена сила, която ми се струваше, че излиза от корема ми.
Оглеждайки се назад, мисля, че по време на тази първа сесия, мен най-силно ме потресе дълбочината на отпускането, изпитано след емоционалното възбуждане.това беше за мен, нещо съвършенно ново.
Такова беше моето лично непосредсвено преживяване на главното откритие на Райх: в четиритактния цикъл на формулата на оргазма, човек не може истински да почувства отпускането, ако не е способен напълно да разреди преливащата енергия в тялото.Думата «тяло» тук използвам в качеството и на обобщаващ термин, обозначаващ две дълбокосвързани тела, физическо и енергийно.Тоталното отпускане, на свой ред, иска да бъдат приложени съзнателни усилия.Необходимо е да натрупаш заряд посредством дишане, методиката на което, описах. И тогава този заряд, може да инициира емоционален взрив и катарзис.

ПП.Не съм запозната с Роджърс.Не съм и психолог.Харесвам, много Александър Лоуен, пряк ученик на Райх и особенно книгата му"Тялото - предател"и практиките, разгледани в нея.



Редактирано от vidiya на 25.09.12 11:18.



Тема Re: свободата от Азанови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 14:29



И особено към бисери като „да не се използват обидни/подигравателни/враждебни/... думи".

когато те сами не могат да си намерят мярата, аз им я напомням по различни начини.

От едната страна ясно правило, с което всеки може да се запознае, а от другата - субективни преценки, които на никой не са ясни.

Компенсация е думата. В основата на всяка компенсация стои дисбаланс = неуравновесеност = нецялостност. А неясните правила и налаганата субективна преценка не е нищо ралично от основен принцип на тоталитарния режим.
Какво общо има това с духа на Ошо, оставям всеки мислещ и чувстващ индивид да прецени.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 25.09.12 14:34.



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 15:40



Е тоталноста на тоталитарния режим бих казал, че има много общо с духа на Ошо - същото може да се каже и за субективноста на преценката, и неяснотата на правилата. (доколкото можем да говорим за правила разбира се)



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 15:42



Стана вече объркано - последно социална и морална освободеност, или ще трампим обществената принуда с морална такава.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 16:02



Духът на Ошо - един тоталитарен дух! Интересна гледна точка.


Обаче, като казваш А, кажи и Б - сиреч, разкажи за свободата от гледна точка на тоталитаризма, т.е. от гледна точка на Ошо, като тоталитарен дух. Че на мен нещо ми се разминаха понятията. Ама може, кой знае...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 25.09.12 16:27.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.09.12 16:12



Ами кажи тогава ти какво разбираш под свобода и как я възприемаш и прилагаш в ежедневието си? Какво те ограничава и какво те освобождава?

От това, което каза "Не съм я постигнал, за да говоря за нея от първо лице" оставам с впечателние, че те ограничава търсенето на някаква абсолютна свобода.

"социална и морална освободеност" идва на ум на хора, които практиват "социална и морална затворенност". Иначе за други това е спросто естественост.

А свободата, поне за мен, е свързано с нещо друго - виж заглавието на постинга ми. Това го казва Ошо, но това е и мое усещане и се чувствам свободен да говоря в 1 л. ед.ч.





Тема "писане за Ошо"нови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.09.12 16:40



Понеже Ошо е писал за почти всичко и за това... предложи на администрацията на дир.бг да преименува clubs.dir.bg на Osho.bg и всичко да бъде в един клуб Ошо. Понеже Ошо е говорил за Хитлер и да чакаме някоя неонацистка група тук? Понеже Ошо е говорил за политика, наука, изкуство, религии и т.н. значи всички хора интересуващи се от тези неща, трябва точно в клуб Ошо да дискутират интересите си? Хм, колкото по-малко познава някой Ошо, толкова повече въображението и претенциите му по въпроса се разширяват като майката Ганг.

На повечето нормални хора би трябвало да е ясно това, което питаш и се чудиш, но понеже на теб ти е трудно, ще ти обясня. Когато Ошо говори за всичките горни неща, вкл. и за йога, тантра, дао, зен и прочие, той самият се ОГЛЕЖДА в тях. Дава възможност да бъде видян от различни страни. Да бъде разбран по-добре (ако малко се беше поинтересувал, щеше да го знаеш). Същото правят, повече или по-малко успешно, повечето духовни учители. Вкл. и любимите ти ДХ/КК, които говорят за куп други неща, вкл. за църквата и птиците, но това не значи, че клуб КК трябва да се слее с клуб Християнство и Пернати, защото акцентът е в нещо друго.

Така и при Ошо същността е в нещо друго и, ако те интересува, запознай се. Аналогично, в клуб Ошо говорим за всичките неща от живота, но същественото е връзката с Ошо и с това, което Ошо ни е учил. Толкова е просто за разбиране, стига човек да се интересува и харесва Ошо.

Клубът, както винаги, е отворен и към хора непознаващи Ошо и имащи въпроси, както и към такива от други системи, които искат да сравняват нещо, което при тях е различно сравнено Ошо. Даже и критикуващите Ошо са добре дошли. Но акцетът, скъпи Мо(й), е Ошо. Ако още ти е трудно да разбереш, си представи, че на улицата виждаш къща с табела "клуб Ошо" (или клуб Х) и забележи как би се държал като влизаш там. Виртуалността често дава лъжливи усещания.

В противовес на горното, аз не публикувам в клуба ежедневно всичките научни публикации, които са ми интересни, само защото Ошо е говорил за наука. Нито Иван ни дава ежедневните или ежеседмичните си коментари за футболните мачове в името на свободата на словото. Нито пък Иванка пуска всичките си любими клипове, които е видяла по MTV или Планета. И най-вече, всичките гореизброени не пренасят тук разговорите си, които спокойно могат да водят в кварталната кръчма. И не се стремят да се отърват от мислите си точно тук, след като може да го направят и другаде. Не си глупав и би трябвало да разбереш.





Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано25.09.12 16:58



Клубът, както винаги, е отворен и към хора...

"Колкото повече закони и забрани има,
толкова по-бедни[по-малко] стават хората."


Лао Дзъ, 57-ми стих.

___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 17:00



Духът на Ошо - един тотален дух ...... не тоталитарен, за това ти се разминават понятията.





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 17:03



О, не, не ми го прехвърляй - ти твърдиш, че тотлитарният дух (НЕ тоталният) има много общо с Ошо - ти го обоснови!



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 17:05



разлика м/у това
тоталноста на тоталитарния режим бих казал, че има много общо с духа на Ошо
и това
тотлитарният дух (НЕ тоталният) има много общо с Ошо
можеш ли да направиш или .... ?



Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.09.12 17:08



Mo, ти не се интересуваш от Ошо, от административни неща, от духовност, уж ни оставяше и уж не искаше да ни разваляш идилията и все... намираш какво да допълниш. Мо, да не си мисионер? Или просто си влюбен в мен? Цункам те, пък да става каквото ще.



Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 17:12



Аууу, как можа да цитираш Лао Дзъ в клуб, според модератора на който трябва да се говори САМО за Ошо? Хулиган! (и заслужаваш бан!

).

Също така, не си споменал нито веднъж "Цялото", "дълбоко" и "проникване", както и не си обидил никого, което не говори никак добре за теб. Не се развиваш правилно, Мо, вземи незабавни мерки! Веднага да напсуваш някого лично, дълбоко, цялостно и проникновено, ако искаш да си добре дошъл в този клуб!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 17:14



Добре, сега обясни в такъв случай, как тоталността на тоталитарния режим се съотнася с тоталността, за която говори Ошо.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 17:25



В това, че не си поплюва - мрънканията ги лекува с тупване по главата, каквото, такова или приемаш, или отиваш с оплакванията си те





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 17:34



Искаш да кажеш, че Ошо не си е поплювал и е биел по главата/наказвал несъгласните с него или проявяващите собствено мнение и индивидуалност, така ли? (Може и така да е било, не знам, питам.)

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: сладко :)нови [re: vidiya]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано25.09.12 18:25



то това ти е най-отгоре, много ти е явно и широко, и без много лупинги може да се усети :)

всеки си има по нещо така. аз съм наблюдавала различни неща при различни хора. при мен примерно е, че си умирам да играя и то екстремно. има колеги, които биха казали, че това е проява на несъзнавано желание да умра :) те биха го казали и за всеки, който практикува екстремни спортове... аз обаче наистина обичам да преминавам границите си, и какво да направя, че Ерос и Танатос са толкова мощни, а тънката линия, в която играят в едно е направо убийствена /смея се/ и не говоря само за забавления като сексуална асфиксия, големите залози по принцип са секси, а и отвъд тях има знание, което също не малко блазни /смея се/

иначе мога да съм и много покорна, нищо, че съм извратена. или именно поради това... /смея се/ кажи покорство и ми израстват зъби /нали ги знаеш тук игрите на белите тигрици/, баси чудесиите има на този свят. да ти е кеф, че си жив... /смея се/

Вселената обича Скоростта!


Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 18:31



До колкото знам, наказани са били всички - по презумция, та в последствие да няма нуждата от допълнителни наказания. На несъгласните с него и проявяващи магариите си, ги е пращал по живо по здраво - доста преди да се заеме с учителстването, е доказал достатъчно ясно и недвусмислено, че срещу него, няма да успееш в спора си. Нека ти цитирам част отговора му на едни провокативни въпроси - тъй като нали с цитати сме започнали темата, да не рече някой, че се отклонявам.

4-и и 5-и въпрос, но преди да се заема с тях, ще ви разкажа една притча; ще чуете притчата преди още да съм ви прочел въпросите.

Ето какво се случило веднъж в Тибет.
В Тибет имало едно малко село на хора на изкуството. В продължение на векове те развивали изкуството си. Изкуството им се състояло в усукване на метални жици в най-различни прекрасни форми: на хора, животни, богове и ангели. Те постигнали изключително голям напредък в това изкуство. В цял Тибет те били известни като "майсторите усуквачи". И постепенно те станали много богати, защото техните богове от усукани жици се продавали из цялата страна и дори започнали да се продават в Индия и Китай, и отвъд техните граници.

Селото станало много, много богато и заможно. А това е нещо, което се случва навсякъде: всеки път, когато едно общество, семейство или човек започне да живее в голямо охолство, се появява осъзнаването, че целият този успех е всъщност провал. Защото богатство има, но то не е премахнало бедността. Фактически само богатият човек, значи колко е беден. Бедният никога не е толкова беден, то не може да сравнява, той няма с какво да сравни своята бедност. Беднякът никога не изпада в безднадежност - той все се надява. Все някой ден той ще постигне щастие, богатство и успех. Но богаташът - този, който е успял - се проваля напълно, защото изведнъж изгубва всякаква надежда, сега вече няма надежда. Всичко, което е могло да се постигне, той го е постигнал - а всъщност нищо не е постигнато. Вътрешната бедност избухва за първи път в съзнанието..

Случило се в това село, че хората станали много заможни, много богати, техните изделия се продавали из цяла Азия. И малко по малко, те започнали да осъзнават, че целият този живот май е безсмислен - само да огъваш жици, разни метали и да носиш в къщи, все повече и повече пари. Но за какво - изглеждало, че в това няма никакъв смисъл. За това те решили да поканят един мъдрец, който живеел в планините, за да им каже тайната на живота. Защото всичко, което този живот би могъл да им даде, те вече го имали, но всичко изглеждало безсмислено.

Мъдрецът дошъл, но преди да каже и едно изречение, той знаел какво ще се случи. Но въпреки това, той им казал: "докато не умрете, няма да постигнете смисъла, за който питате, докато не загубите себе си, няма да спечелите себе си". Той говорил за себеотдаването, за липсата на его. Един човек станал и казал: "почакай това е невъзможно, аз съм, как мога да отдам моята съмност, кой ще я отдаде, това е невъзможно, ти говориш глупости". Друг човек се обадил: "ако аз загубя себе си, каква е гаранцията, че ще придобия своята същност, за която ти говориш". Трети заявил: " ти говориш просто глупости, ние те помолихме да дойдеш, да ни научиш на живот, а ти ни учиш на смърт, това което ни казваш се свежда до следното: трябва ли да се самоубием"

Мъдрецът се засмял и казал: " аз още от началото знаех какво ще се случи, защото познавам болеста ви. В продължение на векове, в продължение на цели поколения, вие сте усуквали жици и метални парчета, станали сте експерти по усукването. За това още от началото си знаех - каквото и да кажа, веднага ще го усучете.


Изглежда, че от това село един човек е дошъл тук. Сега ще ви прочета двата въпроса. Този човек е задал много въпроси, но няма нужда от тях - два са достатъчни, за да ви дадат представа за това как нещата могат да се усучат.
Първия от тях:
"Ти си ми дал своята любов. Сега искам да ме мразиш - ще можеш ли?"

Моята любов не е обраното на омразата, а е липсата на омраза - за това моля те, не ме предизвиквай, това аз не мога да направя, до тук ми свършват възможностите. За това казвам, че Бог не може да бъде всемогъщ, защото той не може да мрази, това е невъзможно.
Но какъв е смисълът? - аз съм тук, за да те уча на любов, а ти ме предизвикваш да те мразя. Усуквачи! И защо си дошъл? Какъв е смисълът от такива глупости? Но ти сигурно си мислиш в ума си, че въпросите, които ми задаваш, са много велики.

Втория въпрос:
"Смяташ ли, че няма да можеш да работиш в/у мен, ако аз не приема твоя саняс."

Ти дали си дошъл, за да откриеш своя потенциал, или си дошъл, за да търсиш моя? Дали ти си моят проблем или аз съм твоят проблем? Остави ме на мен самия - ти намери разрешение поне за себе си. А и ти не знаеш, какво питаш. Какво е саняс? Това е просто един жест, жест, който показва, че ти си възприемчив към мен, жест, който показва, че ме каниш в сърцето си, жест, който показва, че ако аз дойда ти няма да ме отхвърлиш, жест, който показва, че си готов да дойдеш с мен, да вървиш с мен, да ме следваш - това е един жест.
А ти ме питаш "смяташ ли, че няма да можеш да работиш в/у мен, ако аз не приема твоя саняс?" Попитай слънчевата светлина - ще можеш ли да дойдеш в моята къща, ако аз не отворя вратите си? Да бъдеш санясин, означава просто да отвориш вратите си за мен - аз не мога по никакъв начин да ти се наложа, това ще бъде насилие, това няма да бъде любов. Аз не мога да ти наложа никакви промени - това ще бъде насилие, а как може чрез насилие да се роди Бог?

Аз не съм насилствен, аз не съм махатма - ти си свикнал с махатмите, познаваш ги. Махатмите са насилници, които те преследват, гледат да те хванат, защото те трябва някак си да те променят - те са обзети от мисълта за твоята промяна. Но защо трябва да ме занимава твоята промяна? Това е нещо, което ти трябва да решиш, от теб зависи, дали ще я осъществиш или не.

Аз съм като река, която тече покрай теб - ако се чувстваш жаден ела. А ти предизвикваш реката: ако не се наведа, ако не свия дланите си в шепа, ще можеш ли да утолиш жаждата ми? ..... Но защо трябва да го правя? Жаждата си е твоя - кой съм аз, че да я утолявам? Ако решиш да останеш жаден, това си е твоя работа - аз ще благословя жаждата ти, остани си жаден. Ако си решил да си останеш пустиня, кой съм аз, че да те променям и защо? Пък и как ще е възможно да направя от теб градина, като си решил да останеш пустиня? Невъзможно е, защото ти си жив, ти си енергия, ти ще се съпротивляваш, ти ще се бориш и всичко, което аз направя, ти ще го разрушиш.

Саняс е просто един жест - един жест от твоя страна, сигнал, че си готов. Просто един сигнал от твоето сърце за това, че си гостоприемен. Аз мога да правя любов с теб, но не мога да те насиля - а ти молиш за изнасилване.
Каквото и да ви кажа, вие ще го усучете - не говоря тези неща за човека, който зададе този въпрос. Аз казвам тези неща, за онези, които не идват от въпросното село - те може и да разберат.


п.п. та, като цяло при Ошо, доколкото мога да си направя извод без да съм го виждал - или искаш да разбереш и участваш в шоуто, или искаш да усукваш и си обираш крушите, трети вариянт не знам да е имало.
п.п. 2 всъщност впечатлението ми е, че положението е такова при всички учители - доколкото съм чел дон Хуан е бил изключително слабо заинтересуван от компетентното мнение на Кастанеда, толкова слабо, че чак обидно, ама ..... какво да се прави, като не ти се занимава, не се занимавай.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 19:11



Мммммм, добре. Само че, модераторът на клуб Ошо не е Ошо. И всеки опит за подражание и самоотъждествяване с Ошо от страна на модератора, води до обезлюдяване на клуба и до прогресивното уподобяване на "християнство" и "православие".
Не ти харесва, но не са виновни потребителите. Защото можеш да накараш хората да се махнат, да спрат, да не правят нещо. Но не можеш да ги накараш да творят, да бъдат себе си и да внасят живец, да бъдат естествени. Можеш само да създадеш условия това да се случи, като поне не пречиш и не се натрапваш.
Ще поживеем, ще видим. Но при тази политика, това ще стане. То вече става.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 25.09.12 19:12.



Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: Mиpo1]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано25.09.12 19:52



Ошо назначил ли те е за негов виртуален свещеник?



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано25.09.12 21:12



Да права си, Миро не е Ошо - Миро си е Миро, а Ошо си е Ошо и всеки си е, който си е и не е никой друг, но само дай да уточним: за клуба ли ви пука толкова или за модератора му?

Питам, защото забележката ти е некоректна - сам аз се опитах да поставя темата така, че да си кажете директно, а не с разни недомлъвки и криейки се зад цитати на Ошо .... не поискахте, добре. До тази тема има съвсем нова, в която съвсем открито можете да задавате всякакви въпроси към Миро т.е. имате възможноста да сте още по-директни - пак не се включвате.

Сега не знам модератора ли е виновен нещо или капацитета на потребителите просто е толкова, че да не могат да се ориентират, но обезлюдяването на клуба определено не е заради подражание от страна на модератора, нито пък е болка за умиране от моя гледна точка - по принцип, дори ще ти споделя, че Миро е много по-добронамерен, отколкото предполагате, да зависи от мен т.е. аз да съм модератор, положението ще е в пъти по ..... по-тоталитарно, този път не тотално, а баш тоталитарно, дори няма да получавате обяснения, ще се разпореждам, като комунистически директор .... диктатура, знаеш какво е - ще е без правила и изцяло по мое усмотрение.

А инак към теб конкретно - мисля, че мина една година от както съм в клуба и поправи ме, ако греша, но не съм забелязал Миро да ти е пречил, да твориш, да изявяваш себе си, да бъдеш естествена и т.н.


п.п. за уподобяването с християнския клуб - това вече е нелепо ....... първо всеки клуб/ форум/ блог озаглавен "Ошо", никога не може да достигне активноста и посещаемоста на аналогичния такъв "Християнство", предполагам се досещаш поради какви причини, та обезлюдяване из виртуалните пространства на тема християнство, все още е рано да се наблюдава. И второто - другия аспект на уподобяването зависи изцяло от потребителите, а не от модераторите.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 22:45



но само дай да уточним: за клуба ли ви пука толкова или за модератора му? - нито едното от двете. Пука ми за атмосферата.

Питам, защото забележката ти е некоректна - сам аз се опитах да поставя темата така, че да си кажете директно, а не с разни недомлъвки и криейки се зад цитати на Ошо .... не поискахте, добре. До тази тема има съвсем нова, в която съвсем открито можете да задавате всякакви въпроси към Миро т.е. имате възможноста да сте още по-директни - пак не се включвате.
- Отказах се да казвам на Миро каквото и да било директно.

по принцип, дори ще ти споделя, че Миро е много по-добронамерен, отколкото предполагате, - благодаря ти за споделянето, но имам преки впечатления.



да зависи от мен т.е. аз да съм модератор, положението ще е в пъти по ..... по-тоталитарно, този път не тотално, а баш тоталитарно, дори няма да получавате обяснения, ще се разпореждам, като комунистически директор .... диктатура, знаеш какво е - ще е без правила и изцяло по мое усмотрение.
- и щеше да превърнеш клуба в нещо, което ненавиждаш.

А инак към теб конкретно - мисля, че мина една година от както съм в клуба и поправи ме, ако греша, но не съм забелязал Миро да ти е пречил, да твориш, да изявяваш себе си, да бъдеш естествена и т.н. - ами, да, отказах се още преди ти да дойдеш в клуба.

за уподобяването с християнския клуб - това вече е нелепо - не знам, ти каза, че там такива теми пускали. На теб достатъчно ли ти е такъв вид общуване?

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано25.09.12 23:31



Ок, ще поясня малко отговора на един от въпросите ти. Не съм директна с Миро по няколко причини и една от тях е, че какъвто и да е, той е човешко същество, а пък аз не обичам грубото отношение. Проблемът е, че не виждам начин да съм пряма и откровена към него и при това да не бъда груба. Затова предпочитам да държа дистанция и да се изразявам косвено. А пък той да се оглежда, както си иска и в когото си иска. Огледала достатъчно, желание човек да има.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 25.09.12 23:32.



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано26.09.12 00:50



Взема да изчакам още малко, току виж си пояснила повечко.

Пука ми за атмосферата
добре, отказала си се да казваш на Миро каквото и да е било директно, ма защо отказваш на мен те това се чудя - сега трябва да гадая какво имаш предвид с тази атмосфера (клубна предполагам или ....), кажи как си я представяш, какво е твоето разбиране за приемлива атмосфера, какво и/ или кой ти пречи, за да я създадеш.

Твърдиш, че си се отказала, още преди да дойда в клуба, явно заради въпросното грубо отношение, но все пак що се отнася до клуба за тази една година не съм видял, някакво грубо отношение от страна на Миро към теб т.е. не ми се вярва, че Миро би бил толкова неблагоразумен, та да се държи грубо с теб в клуба - доколкото съм те засичал изобщо из дира, не виждам за какво изобщо би се отнесъл грубо с теб. Та до преди да дойда в клуба може да е било едно, но след като съм в клуба, можеш преспокойно да си пишеш и споделяш това, което желаеш, а ако Миро се отнесе грубо с теб, аз лично ще се отнеса, умножено по колкото пъти пожелаеш грубо с него, като само ще те помоля предварително да ми кажеш, какво разбираш под грубо отношение ..... че да не се окаже, че и аз съм толкова груб (а може би и повече)

и щеше да превърнеш клуба в нещо, което ненавиждаш
по скоро е под въпрос, колко дълго изобщо щеше да просъществува един такъв клуб - как да ти кажа, моите разбирания са едни такива малко опаки, според мен Ошо трябва да бъде търсен, а не предлаган. (същото се отнася за всички значими учители). А впечатленията ми, като цяло за България е, че тука не се търси това - в най-добрия случай, чакат някой да им предложи, но пазарлъците ...... на пазара.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: exaybachay]  
Автор jumbles ()
Публикувано26.09.12 10:02



май ти е сложно, надявам се не невъзможно да комуникираш чрез чувствата си
прочитайки един текст-разбрах, че мислиш, но не разбрах ... чувстваш ли



Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор jumbles ()
Публикувано26.09.12 10:13







Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано26.09.12 11:12



Миро, разбирам да имаше публика, че да има смисъл от целия този театър, пък то, на всичко отгоре, не само че пишем 4-5 човека, ами се и познаваме повечето на живо.

Последния път като се засякахме на семинара на Мариела, се прави 2 дни че не се познаваме, дори нямаше смелост в очите да ме погледнеш, сега ми пращаш целувки...

Ясно е, че работата не опира до Ошо, нито до правилата в клуба, а до това, че се познаваме и определено изпитваш неудобство от общуването си с мен, не ти е приятно да пиша тук и с това да ти напомням за твоите реални действия, които са далеч от нещата, които пишеш.

И аз не пиша по темите. Стана ми интересно за Лапин, защото е нещо, което съм коментирал отдавна, а после видях, че човекът се е развил в интересна посока, както и начинът, по който се е състарил, което противоречи на приказките му за Тантра и практиките, които стоят зад нея.

Ти се почувства косвено засегнат, само ти си знаеш защо и аз ти се извиних, на теб и на останалите, които са обезпокоени от моите не-духовни и материалистични констатации. Но това не те успокои, а и не може да те успокои, та продължи.

Ще си позволя да дам приятелско предложение: изкарай си всичко. Ама не тук, а като си дойдеш, обади ми се, нека излезем само двамата и да проведем един мъжки разговор. Може да не помогне, ама поне да пробваме да се разберем. Аз ще ти кажа, честно какво мисля, ти ще ми кажеш какво мислиш и ще караме натам.

Помисли и сам си реши, аз повече няма да споменавам това предложение, само аз и ти ще знаем какво и дали е станало.



___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано26.09.12 15:49



За мен свободата е много повече от свобода от аза, но в такъв случай с теб ще си говорим по твоето определение.



За да си въздействаме с теб, освен, че виждаме един в друг себе си, е добре да проучваме и кое точно се активира. При мен е великото честолюбие. Такъв ми е периода, че трябва да ги решавам тези въпроси и затова ми е активно. Имам си майка и баща с водещи програми - честолюбие. Чудничко направо.

Винаги съм казвал, че трябва да се изправим пред ситуации в които нямаме избор, за да се променим. Сега само мога да го потвърдя.

За мен реалното действие е да ти подам ръка на вътрешно ниво, но още не съм узрял да го сторя. Много по- лесно е да ти тегля една критика. На този етап виждам какво правя и на къде ми е пътят, т.е. как се откланям от него. Като искрено се надявам да успея в един момент да трансформирам себе си в подходящата насока.



Тема какво прави една целувканови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.09.12 19:30



Мо, ако не те бях целунал, това още колко време щеше да го държиш и да ми пишеш разни странни неща с години по темите и аз да се чудя. Признавам, не съм подозирал важността на моя поглед за теб. Впрочем, други хора пък ми се сърдят като ги гледам и май все няма угодия. Като всичко това е било толкова важно, защо не дойде при мен да ме питаш веднага? Или да ми се обадиш на другия ден по телефона? Забележи "комуникационните" различия - ако беше някой ошовец, щеше да го направи директно и веднага и отдавна да сме го забравили.

Няма нищо умишлено в това, че не съм те поздравил теб специално. Кой знае, сигурно и някой друг не съм поздравил или не съм му обърнал повече внимание... За твоя информация баща ми почина 2 седмици преди семинара и мислите ми определено бяха другаде (трябваше да свърша куп неща за малко време). Добре, че на Ванката му хареса да превежда.

Няколко пъти ти го казвах, но май не ме чуваш: не съм ти засегнат, нито ти се сърдя, нито пък има за какво. Позволи ми да го повторя пак за да няма недоразумение и да не го носиш това до следващото прераждане: не ти се сърдя и говори за каквото искаш, вкл. критикувай ме на воля. Само, ако пишеш тук в клуба, да е някак си в контекста на клуба. Писал съм толкова теми, може да влезеш във всяка една и да ме критикуваш конкретно за каквото намериш за добре. Отсега казвам, обаче, не се чувствам виновен за световната финансова криза.

Има обаче един друг аспект, който е свързан със случая. Просто се оказва, че имаме различни интереси. За теб всичките тези практики, за които говорим в клуба, са главно фитнес и методи за здраве/вечна младост, докато за мен включват много повече неща. Пък и ти нямаш никакъв интерес да научиш за тези други неща (твое право е) и за мен е просто безинтересно да общуваме. Разбери, в това няма лично, уважавам твоите интереси, но се опитай да видиш, че моите са по-различни.

Още повече, КПДто на общуването с теб е някак си много ниско: ще изпишеш 5 постинга въртейки се около целта докато накрая изплюеш камъчето. Случаят с Лапин сега е просто пореден пример. В темата изписа 3 постинга, но там имаше само 1 въпрос (за бодибилдинга) и аз ти отговорих. Това, което го казваш сега, не го каза там и аз не мога да ти чета мислите! Отделно, все пишеш, че нещо не те интересува и все продължаваш да пишеш за него. Моят съвет е да формулираш ясно въпросите си и когато са насочени към мен винаги съм ти отговарял. Разбира се, имай предвид, че всички сме заети хора и нямам време и интерес за безкрайни дискусии (а пък за празни спорове - хептен).

Така че за да се виждаме на живо, трябва тук общуването да ни е заинтересовало. Да има за какво да говорим. Струва ми се съвсем нормално и естествено. Иначе е загуба на време и за двамата. Ако бяхме сега на живо, не виждам какво повече от това да ти кажа.

Ако има все още нещо неясно, питай тук, на бележки, и-мейли или където искаш. Няма нужда да се чака, нещо което може да се изясни веднага.





Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.09.12 20:14



Интересно, какво повече има за свободата, защото цялата концепция за свобода идва именно от Аза? Когато не се отъждествяваш с него, въпросът за свобода (пък и за честолюбие) престава да съществува.

Що се отнася до честолюбието, защо не пуснеш отделна тема за него? Не теоретична, а точно както говориш тук съвсем екзистенциално. Ако искаш може и в други клубове да го направиш и да го видиш от различните гледни точки.

Защо е нужно да отлагаш в бъдещето подаването на ръка след като може да го направиш още сега? Аз разбира се ще я приема, но даже и да не приемах, самият жест смятам, че ще ти хареса. Може би няма да хареса на честолюбието, но от него полза няма.





Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: бeз ycилиe]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.09.12 20:14



Да, чадо мое





Тема Re: "писане за Ошо"нови [re: Mиpo1]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.09.12 21:18



И кога, дай доказателство де!





Тема Re: какво прави една целувканови [re: Mиpo1]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.09.12 21:24



Хм, шубе те е да се срещаш на живо. Откъде си сигурен, че няма да спечелиш нещо? И задължително ли трябва предварително да си убеден, че нещо полезно ще има от евентуална среща? Живееш в представите си за това, "което ще е", а не си тук и сега. Не знаеш какво ще стане на една среща и не можеш да знаеш. Ето човекът ти предлага да се видите, ти бегаш - това е шубе. Робуваш на предразсъдъци.

Никаква свобода от "аза" не се е случила при теб, продължаваш да си робуваш на позите, на страховете, на нуждата от внимание и уважение. Всичките ти приказки за свобода са просто празно философстване без реално покритие.



Тема Имаш нужда от шамари!нови [re: Mиpo1]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.09.12 21:29



Остави ги тези лигави "целувки", поддържащи умствената заспалост и лицемерни пози на "любов" и "хармония".

На теб са ти нужни шамари. По тиквата, по плешивото теме, зад врата... Трябва да ти бият и чимбери, да ти мачкат ушите от време на време... И това може да се окаже всъщност. Любов! Много по-истинска от тази, съдържаща се в лицемерните и позьорски "целувки".



Тема Re: свободата от Азанови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано26.09.12 22:13



Свободата в Йога е всъщност свобода от материята с всичките нейни проявления - егофициента(аза), умът, васаните(обусловеностите), кармите и ако щеш прераждането.

Едно е да кажа, не се отъждествявам, съвсем друго да се случи наистина. Не говоря за даден момент, а за трайно положение.



В момента съм зает с други умствени деятелности и не бих бил стойностен нито в подобна тема, нито в подаването на ръка от душА. Но така или иначе това ще си дойде.



Тема Re: Имаш нужда от шамари!нови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано26.09.12 22:15



Е не, това с чимберите и мачкането на ушите и на комшийте им дойде много(от смях)...





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано26.09.12 22:51



В конкретния случай, смятам, че атмосферата в клуба е застояла, тегава. Липсва й не само дълбочина, ами и всякакъв живец. Джъмбълс и Тотори малко я разведряваха и раздвижваха с музиката, която пускаха (съвсем културно само в една тема, забележи). Това, че аз не съм пускала музикални поздрави не означава, че не се радвах на техните. И не смятам, че това пречи с нещо на тематиката на клуба. Но не - на модераторът му пречи. Ами ок - аз това, което търся ще си намеря, това, че няма да е тук и че клубът ще стане една идея по-безинтересен с пореднните "съкращения" на и без това орязания тематичен асортимент не е никакъв проблем. Просто ще си говорите по-малко хора и по-рядко.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано26.09.12 23:26



Седи тука, че ей сега ще се разсърдя що не си ме включила в темата с поздравите.





Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.09.12 00:11



Специално за теб:



И за да не провокирам чувствителната чувствителност към наличието на разнообразие на модератора и Екзай: клипчето може да се ползва, като тема за медитация. Да почувстваш какво е да си в "обувките" - в случая "опашката" - на русалка. (Направи ми впечатление, че нямат щипки за нос, каквито имат синхронните плувкини.)
Та, който иска, може да се вчувствява няколко дни и после да сподели усещания. А който не иска е добре дошъл!


...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 27.09.12 00:12.



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано27.09.12 15:46



Ами ок - аз това, което търся ще си намеря, това, че няма да е тук и че клубът ще стане една идея по-безинтересен с пореднните "съкращения" на и без това орязания тематичен асортимент не е никакъв проблем.
е след като не е никакъв проблем, защо го правиш на проблем не мога да разбера?

Ето сам тотори какво е споделил във въпросната тема:
"Всьщност в интерес на истината..Миро отдавна требваше да изтрие и трите ми теми.....мога освен да му благодаря за тьрпимоста но и бих го разбрал напьлно ако вси4ко това из4езне. "

В следващия си пост ни казва, че съзнава своята глупост, което е интересно - човекът съзнаващ своята глупост и пуснал темата, не само че благодари, но и явно има необходимото разбиране, за да не се цупондри, ала на други, които не ги интересува ни клуба, ни модератора, ни Ошо, нещо си им бърка в здравето. Значи - съвсем спокойно можете да поканите тотори да ви заформи в клуб кастанеда една дискотека "кастанеда-магия-шаманизъм", щом толкова ви липсва въпросната атмосфера. Забележи, че тотори до сега не е казал и една дума срещу решението на Миро - имайки в предвид неговата скромност и разбиране, предполагам, че няма да ви откаже поканата.

Обърни внимание, че все пак форумът не е Ошо, а целия дир - и този форум съдържа различни клубове със съответната тематика т.е. в случая е ненужно, да влизам примерно в клуб авто-мото и да се оплаквам, защо не си разведряват атмосферата с тема за медитации и Ошо .... при това дори няма да пречи с нещо на тематиката на клуба.

п.п. само с едно нещо мога да се съглася - че този клуб, с този модератор са на малко неподходящо място. Според мен си трябва един съвсем отделен форум, а не клуб в дира - един отделен форум във връзка с Ошо, където Миро да си прехвърли всичкия материал и теми, върху които се е потрудил по един или друг начин, и където бих подкрепил пак той да е модератор, а тука да остане едно свободно от Миро и темите му, поле за изява на онези, които смятат, че им пречи в разбирането на Ошо и споделяне на практическата си опитност от прилагане на методите му.

Нооо уви - не мога да навия Миро за едно такова начинание, а самия аз едно, че не съм запознат с изпълнението на подобни задачи, второ, че просто не ми се занимава. Та за сега положението ще е такова - тегаво и застояло, вариянтите ви в обща сметка са два, за единия ви дадох линк къде можете да си отнесете оплакванията, за другия сами знаете, че можете да се обърнете към адмистрацията на дира ..... трети вариянт не се сещам за сега, ако се присетя нещо, ще ви го предложа веднагически. Но и на мен тази атмосфера, която искате ми разваля послевкусието след кебабчета и бира - та мерси от нея, но просто няма нужда.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано27.09.12 16:48



Кастанеда се разупиха - не се трие, теми за вицове, за клипове, Бате Петку на първа линия и т.н. Определено стана забавно.



Но те са по дисциплината и е нормално да го ударят на живот, докато тук са по свободата и разупеността и е нормално да го ударят на рестрикции...



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано27.09.12 17:00



Е и?

п.п. толкова забавно ви станало в Кастанеда клуба, че идете да ревете в Ошо клуба т.е. какво общо има едното с другото ...... камионче на детето?
п.п. 2 инак да, нормално е с Кастанеда, забавното и удрянето на живот, да закъснявате - похвално е, че сте се сетили все пак.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано27.09.12 17:15



Аз ли го правя на проблем?

Откога изказването на мнение е проблем? А, да, забравих - ако не се говори за Ошо е проблем... е, в случая не би трябвало да се тълкува, като такъв, имайки предвид, че модераторът се отъждествява с Ошо...

Колкото до идеята за отделен форум - и за клуб Кастанеда се изказваха същите приказки, и има такива форуми, и пак който пише в клуба в Дир.Бг. пак си пише там. Нищо ново под слънцето - за всеки "неговия" клуб все не е оценен по важност, все не е достатъчно голям или прекалено отворен, все има навлеци и пришълци, които говорят, каквото те искат, а не каквото ти очакваш от тях... на базата на това, че ти си СЕРИОЗЕН, а другите... не.

Нооо уви - не мога да навия Миро за едно такова начинание, а самия аз едно, че не съм запознат с изпълнението на подобни задачи, второ, че просто не ми се занимава. - И като започнаха едни оправданияяяя.... та цяла неделя! Е, поне знаеш към кого да се отнесеш.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано27.09.12 17:32



Изказването на мнение само по себе си няма как да е проблем - причината и замисъла на мнението, обозначават дали говорим за проблем, решение, въпрос, споделяне и т.н. Ако няма проблем - няма да се оплаквате, щом няма проблем, срещу какво негодувате тогава ...... нямало проблем, но надуваме гайдата ... това за разнообразие ли, на раздумка малко, за какво или "празни приказки" е може би някаква кастанедска практика.

п.п. инак си права - има вероятност при един отделен форум за Ошо, драскачите в дира, да си останете в дира, на базата на това, че пишете за всичко друго, но не и по тематиката на форума.
п.п. 2 а това всеки да прави каквото си иска - до кога с тези инфантилни утопии?

Редактирано от exaybachay на 27.09.12 17:34.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано27.09.12 19:24



Благодаря, че ме включваш към кастанедианците, като за разпасана гайда ми е комплимент.



Мисля, че Миро трябва да запази технически функции и да се оттегли като модератор, в смисъл въобще да не се меси, освен в екстремни ситуации. И да остави на Цялото да решава кое е стойностно и какво искат хората... Това си е неговото предизвикателство и ние не можем да му изминем пътят, а само да го подкрепим, ако реши да стори нещо реално със себе си.



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано27.09.12 21:49



Иска да се вози на русалка.





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано27.09.12 22:06



Остави ни да се забавляваме, ние така искаме. Обещаваме, че няма да спамим в стойностните според Миро теми.



Драскачи викаш, но така демонстираното високомерие по отношение на другите, може да не е на място. В смисъл, че тези хора може да са ти полезни и живота да иска да те срещне точно с тях, а не с добре окопният фелдмаршал(висок чин дадох, да се пише за комплимент). Никога не можеш да кажеш със сигурност кое е правилно. Например, заключената тема за мен беше полезна с няколко странични поста, които нямаше да се случат по никакъв начин в тема на Миро.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано27.09.12 22:38



В смисъл, че тези хора може да са ти полезни и живота да иска да те срещне точно с тях
добре - ето ти една хипотетична, но аналогична ситуация изградена в/у твоя пример. Закъсваш с колата за бензин - аз минавайки по същия път те виждам и спирам, уж с цел да помогна. Ти обясняваш, че ти трябва просто бензин - а аз почвам да ти меля на главата, що не си си купил дизелова кола или отивам до близката бензиностанция, но ти нося нафтица, вместо бенз.

А пробвай сега да се ориентираш, как би реагирал в такава ситуация - а аз ще констатирам отстрани, че демонстрираш високомерно отношение и че просто не можеш да ми кажеш кое е правилно, защото аз имам дизелова кола и нафтицата ми е полезна, тъй като ще ми свърши работа.

п.п. относно предложението за Миро - виждал съм няколко форума, които са оставени на самотек и намеса на модераторите само в екстремни ситуации. Резултатът винаги е бил един и същ - екстремните ситуации само се множат, а тематиката на форума отива на майната си. Кажи ми, защо да предполагам, че този път ще е по-различно, като допълнително вземем в предвид, че вие не сте заинтересувани от Ошо т.е. от замисъла на клуба?



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано27.09.12 23:04



Добре, може ти да дадеш нещо на друг, а не той на теб.



Тук сме 7-8 човека, които се познаваме от години. Екстремните ситуации само ние можем да си ги направим, но вече не вярвам на някой да му се занимава точно с това. Виж, ако е някой намножен клуб, да се прескачат из него е друга тема.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано28.09.12 02:17



Тук сме 7-8 човека, които се познаваме от години
а аз, тъй като не познавам никой от вас и като страничен наблюдател ми се струва, че точно в това ви е проблема - че се познавате при това от години т.е. май си пречите един на друг нещо .... нещо, което няма нищо общо с модерирането, атмосферата, клуба, правата на човека и либералния капитализъм.

Вземете се разведете най-накрая - интуицията ми подсказва, че ще ви подейства добре.

А инак все пак - не сте заинтересувани от Ошо, не сте заинтересувани от методите, практиките и техниките му, но сте силно заинтересувани от атмосферата в клуба ......

п.п. ...... нали



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано28.09.12 07:41



Взаимодействие в действие. Не е решение, да изгоним едните, че другите да се затрият в скука тук.



И в същото време да говорим за Ошо...



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.09.12 10:33




Хората дълбоко се страхуват от свободата, макар да говорят за нея. Но моят личен опит показва, че много малко хора искат свобода – защото те подсъзнателно знаят, че свободата ще им донесе много проблеми, с които не са готови да се срещнат.


Нормално е човек да се страхува от нещо непознато. "Свободата" за която публично се говори, е просто нечие желание как да се случват нещата, твърде субективно и изкуствено, за да е реална свобода.
За мен свободата е извън човека, един голям и, може би невъобразим, поток към който да се включим.
Що се отнася до проблемите, не мисля че има човек, който е готов да посрещне проблемите, които едно непознато нещо би му донесло. По-скоро може да има желанието, смелостта и дисциплината да посрещне непознатото, но няма как да е подготвен. Свободата се случва постоянно и се променя постоянно, няма как да се подготвим за постоянната промяна, освен да я изживеем.

По-добре е да си останат в уютния затвор. Там е по-топло.
По себе си и по други хора съм видял, че в момента, в който дадени практики проработят, неизменно се появява страхът. И се дърпаме и искаме да се върнем към познатия "затвор".

Малцина са онези, които искат да поемат на поклонение или да навлязат в дълбоката тишина на сърцето, или да поемат отговорността за любовта…
Честно, метафорите са романтични и лично за мен - тъпи. Опита ми е следния - заработят ли практиките, човек получава повече енергия на разположение. Може да случи да не знае какво да я прави, да я използва за старите си навици и да я пропилее и други подобни.
Не случайно свързват наличието на повече енергия с отстраненост и по-страстните натури се плашат, че няма място за его-любовта във всичките й проявления. Будистите прикриват тази студенина зад състрадание, тантристите и суфите за любов (към живота, бога) и т.н. Но студенината е там и е представлява утихване на страстите, безпристрастност. Няма място за първоначалните мотиви, поради които всеки тръгва по съответната духовна пътека - търсене на любов, да си повиси самочувствието като се промени (без да иска да се променя, а само да стане по-готин) и т.н.

Свободата е просто възможност да намерите дефиниция за себе си, истинска, автентична индивидуалност, и радостта да направите света около вас малко по-добър, малко по-красив…

Никой не може да промени света около себе си; можем да променим света, който създаваме в главите си, като променим себе си. Не искам дефиниции, имам прекалено много. Искам тотално изживяване, възможност за цялостно възприятие и знание отвъд думите. А много по-простичко казано, искам да бъда здрав, жизнен, да мога да поемам отговорност за действията си и със смелост да следвам теченията на Съдбата, независимо къде ще ме отведат.

___________



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: mo32®]  
Автор unity ()
Публикувано28.09.12 11:43



"Не случайно свързват наличието на повече енергия с отстраненост и по-страстните натури се плашат, че няма място за его-любовта във всичките й проявления. Будистите прикриват тази студенина зад състрадание, тантристите и суфите за любов (към живота, бога) и т.н. Но студенината е там и е представлява утихване на страстите, безпристрастност."

Абе това си е чисто и просто обект на психологията и е нещо супер просто: Едни хора са отворили кутията с емоции и си позволяват да бъдат емоционални, други не могат, защото ги е страх какво чудовище ще излезе отвътре. Първите често злоупотребяват с емоционалната си сила (защото емоционалността е голяма сила!), а вторите си играят играта: "Аз съм над тези неща, затова не реагирам емоционално, студен съм, защото съм просветлен". Дръжки. Нито едното е добро или лошо, нито другото. И в общоприетия смисъл нито топлина, нито студ има в будисти и суфи. Отстранеността не студенина. Студени са блокиралите. Нито пък любовта е пламъци и огньове. Да си отстранен не зависи от това каква същност имаш - емоционална или не.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.09.12 11:51



След "медитация" усещам отстраненост; "студенина" е просто израз, който, от една страна да е противоположен на емоционалния "огън" т.е. чисто смислово;
От практическа гледна точка, всъщност има баланс на енергията, който се изразява в буквално изстудяване. Прост пример - като те заболи глава, пипни мястото, където те боли и ще видиш, че е топло. Емоциите концентрират енергия и водят до прегряване.

Психология, ама друг път.



___________

Редактирано от mo32® на 28.09.12 11:51.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: mo32®]  
Автор unity ()
Публикувано28.09.12 13:06



Както ти е удобно





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.09.12 15:39



На мен или на теб?



___________



Тема Прегряваненови [re: mo32®]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.09.12 15:50



Още няколко прости примера за прегряване в следствие на емоциите:
- Инсулт - засиленото мислене, тревоги, опасения и т.н. -> там където са мислите/вниманието, там е и енергията
- Инфаркт - сърцето е "огнен" център
- Язва - напрежението и стресът директно удрят там
и т.н.

Общо взето, прегряването на организма в следствие на натрупване на емоции, води до физиологически проблеми. В западната психология се смята, че решаването на емоционалните проблеми решава положението, а докторите да лекуват тялото.

На Изток са доста по-холистични и лекуват емоциите и тялото едновременно, като извеждат топлината от засегнатите места, балансират енергията на органите и паралелно с това се учат да успокояват емоционалния ум(Син) и да ползват разумът-воля (И), аз бих използвал думата "намерение".

Където е насочено намерението, натам е насочена и енергията.

Още един пример: на западните "тантристи", които се съсредоточават върху сексуалните практики (3-4% от цялата тантра), вниманието им се в секса стои, защото този им център е небалансиран => не могат да го уравновесят и постоянно все за ебане мислят. Я не могат да го уравновесят, защото не познават адекватните методи от тантра, а практикуват "духовно" ебане, което си е чист секс, с малко свещи и други финтифлюшки. Прегряване и изтощение, а усещането е за незадоволеност.

Каква е ползата от тия "тантрически" занимания?

___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано28.09.12 19:20



А! Мерси, че го формулира точно, докато ме нямаше.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано28.09.12 23:16



Не е решение, да изгоним едните, че другите да се затрият в скука тук.
това да не е някакво лого - нещо от рода на "бозичка с баничка", ма бозата вкисната, па баничката без сирене.

Предварително се извинявам за повърхностното питане в тази толкова сериозна дискусия в знак на протест, но няма да мога да спя довечера.

Ако взема и натворя разни нищонеказвания или пък форум от езотеричен тип, в който си напраскам мои си виждания за някои детайли от духовното не съвсем в резонанс с очевидно халтавите ви изисквания и някой се позове на моите творения - него ли ще опандизят или ще пратят някоя плеймейтка да ме напляска? Щото, ако е второто съм навит!

И ако позволите един втори не добре обмислен въпрос - това с приоритетите на вдъхновените пред скучаещите не е ли форма на дискриминация? Ако съм кастанедко или йогин и искам да пробвам възможно ли е да се затрия от скука? А ако съм Ошо?

п.п. предварително благодаря за отговорите (:



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано29.09.12 08:24



Просто не разбрах какво точно искаш да кажеш, събери малко енергия и го напиши пак.



А до тогава, медитирай върху причината поради която постоянно ходиш да спамиш в християнските клубове и какво е тяхното отношение към теб.

И забележи, ти сам си генератор на недоволство, което е толкова в резонанс с Ошо, колкото и модерирането... Забелязал съм, че дълбоко недоволните хора се дразнят, когато другите се забавляват. Вместо просто да се включат.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано29.09.12 09:06



Чистото съзнание е наблюдател и от позицията на нормалното обусловено съзнание изглежда студено и безпристрастно. Идентификацията с позицията на чистото съзнание води до липса на въвличане и емоционална реакция. Отстрани това би се приело за студенина, макар само по себе си чистото съзнание да е изпълнено с тотално блаженство и завършеност.

Описвал съм техниката няколко пъти, но реално не бихме могли да си го позволим за дълго време. Едно, защото не можем да го задържим и друго, защото хората около нас ще се сдухат. И не съм сигурен, че ще бъдем прави, освен това...



Понеже хората сме свикнали някой да ни носи, а не сами да правим крачките си, оттам и погрешното тълкувание. Инак, много топлина и любов се крие зад това привидно безразличие.

ОМмммм



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано29.09.12 12:40



Няма противоречие, същото мисля и аз. Просто тук, в дира и не само, вече съм видяла доста примери за описваното от мен (няма нужда поименно) и наблягам, че една блокирала емоционалност често се нарича осъзнаване

. Едни хора идват тук чат-пат и описват глупостите си гордо, сиктирдосват тоя и оня и смятат, че са напреднали...И обратното - диви емоционални изблици се смятат за спонтанност.
Казваш: "Инак, много топлина и любов се крие зад това привидно безразличие." Да. И никога този тип поведение не съм го усещала или приемала като студенината, за която говоря, а като безпристрастност. То носи в себе си състрадание и разбиране, пък описвания от мен случай говори за крещяща нужда от признаване и освобождаване на емоциите. Студенината е психологически дефицит. Това е моето мнение, не е нужно да бъде приемано. Мисля, че добре обясних разликите между казаното от мен и това, за което говориш ти и което е ясно.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор unity ()
Публикувано29.09.12 12:43



Не пиша, за да споря, но това е твърде прозрачно, за да се правим, че го няма. Слон под килима не можем да крием. Тъй както не крия, че аз съм от другия тип и не съжалявам. Всеки носи собствената си специфика и работи с нея.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано29.09.12 12:59



Няма нужда да медитирам в/у причина, която поначало е съзнателно взето решение - по скоро ти помедитирай в/у извода, който си правиш. В клуб християнство два пъти (по спомен, но може и да са били повече) ме предлагаха я за наказание, я за бан - но дори модераторите им, които открито са ми казвали, че не ме харесват, не намират рационална причина да сторят това, тъй като пиша по темататика на клуба им или в замисъла на поставените теми. Това, че възгледа и мненията ми, рядко съвпадат с техните не е спам, а различност, но не си позволявам да излизам извън контекста на разглежданите въпроси и християнските идеи - и не ги занимавам с теми, за всеки мой каприз, който ми е щукнал. А и все пак чел съм не само библията, но и някои християнски богослови и теолози т.е. запознал съм се в повечко подробности от два прочетени реда в местния вестник и като цяло имам интерес - ако смятам, че всичко в християнството е бошлаф история, няма и да участвам в клубовете им, след като не ми е интересно и не мисля, че има нещо полезно за мен в християнството, защо ми е изобщо да занимавам хората със себе си.

Това, че някои са недоволни от мене не знам колко е в резонанс с Ошо, но това, че някои се забавляват тролейки определено е в дисонанс с Ошо, а и с всяко учение. (включително и светските училища)



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано29.09.12 14:56



Точно, не те гонят, само защото нямат формален повод, но си оставаш гаден езичник и това е положението...

Ами в момента повече от половината пишещи смятат като мен и някак не идва малцинството да определя аршина на мнозинството. Пък и ако не ти харесва нещо или някой, винаги можеш да не го четеш.



На мен лично ми е известно, че движение без ин и ян няма и когато нас ни няма в този клуб просто не се пише и няма енергия. Та не се знае какво си пожелаваш точно.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано29.09.12 15:20



Този разговор в уж тролската тема е доказателство, че нищо не е излишно. На мен точно това ми е интересно в този момент. На скоро бях подложен на подобно отразяване от близка душа и знам как може да се почувства човек поне в началото. Само след минути трансфорацията се случи и мрънкането изчезна, но не е толкова просто да бъдеш отразен и да не се засегнеш.

И то, дето знам какво се случва, какво трябва да направя и как да го направя, пак имах едни тежки минути. Какво остава за някой, който не разбира и не знае. Направо ще те изяде с парцалите, или ако е интроверт ще се самоунищожи.

Сега, ако говорим за отворена душа, която да отразява в реално време без остатък, както го Можеше Минко и сега Пепси(поне аз други до сега не съм виждал на живо да го могат), тяхното е трансформация без негативна реакция. Ти знаеш ли какво е за 15 години да не мога да разкажа нито една негативна случка на Минко по негативен начин... Това е като едновременен сблъсък с огледалото и тишината.





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано29.09.12 15:55



Предавам поздрави от Тити.

___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано29.09.12 23:39



Аз, че съм поганец съвсем ясно дадох да се разбере още с първите си постове в християнския клуб - понеже на няколко пъти тази подробност им убягваше, се наложи да им го повторя около дузина пъти, докато накрая ми заявиха "добре, стига - запомнихме вече, че не си християнин". А гаден станах, когато се оказа, че съм достатъчно запознат с материала, с който боравят, та да им създам известни неудобства при разискването на един или друг въпрос. Но то и при тях има една друга особеност - м/у самите участници вирее спор, кой до колко и дали изобщо е християнин .... та такива дилеми са си малко по презумция в християнството и не ми е трудно да ги плъзна в критериите им по етикетчетата, но съм достатъчно готЯн, та да не се налага да мошенича.

Инак по принцип си прав за едно нещо, макар да не знаеш - номера е там, че не вие, а аз не съм за този клуб. Вината не е ваша, проблемацията е при мене, тъй като нито съм от ин-овете, нито от ян-овете - този "вечен кръговрат" съм го изигравал достатъчно пъти, за да ми е станал вече банален. Дори сега се сещам преди години в един форум, в който летвата беше вдигната много по-високо (завидно за у назе, като цяло), ме бяха кръстили "вечната опозиция", никой не можеше да излезе на глава с мен, но и накрая все ми благодаряха .... е освен прехранените естествено. Та да - наистина не знаете какво си пожелавам точно и по-добре да не определям аршина аз, щото ..... само излишно намирам.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 09:43



Охо, мерси подобно.





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано30.09.12 09:45



Опитвам се да кажа, че от пишещите тук, вероятно повечето знаем добре за какво говори Мо, а след него и ти (с една дума казано - как поведението на осъзнатите хора може да изглежда студено). Нищо ново не е и никой не го оспорва. Освен това понякога и някои от нас успяват да влязат в такъв режим или пък сме имали опитност с хора, които са ни вкарвали - както ти описваш нещата ти с Минко. И реално не оспорвам тоя ФАКТ. Просто лампичка светвам. Защото едно е какво си мислим и искаме и какво сме и правим. Ние може тук по цял ден да си споделяме, ама споделяме всеки през личното си каналче. И когато един човек с по-обрана емоционалност идва да реже емоционалните, е смешно. Би било смешно и обратното. Защото коренчето е друго.

Хладно осъзнат човек не би се сетил да недовиди смисъла от различните матрици - емоционална неемоционална - и двете имат свой смисъл, сила и пр. Създадени са, за да може и от двете да се стига до осъзнаване


Не е достатъчно да не обичаме романтични думички, за да се припознаем като будни.

Видял си Пепси по някакъв начин, аз не съм го видяла така. Но други хора - да, видяла съм. Дори не такива с последователи, а т.нар. обикновени хора.
И интересното е, че не съм се засягала досега от техните отразявания. Защото усещам чистотата. Засягала съм се от примесите - когато хърбел напада щърбел, пък хърбел и той същият. Но дори хърбел може да не ме засегне, ако ме отрази чисто. Точно от осъзнати е най-лесно да не се засегнеш - не оставят следа в емоционалното тяло. Поне за мен е било и е така. Трудно ми е да не се засегна от близък, който напада като бясно куче. Не се гордея с това, но го споделям. Мисля, че вървя в добра посока и в тая връзка, но все още не съм успяла.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 09:49



Или казано с други думи и аз като теб се опитвам да се лекувам от грандоманията...но поне го осъзнавам.



Най- лесно е да си опозиция, дето вика Мо, малко плюнка и яки пръсти.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано30.09.12 10:37



Най- лесно е да си опозиция, дето вика Мо, малко плюнка и яки пръсти
тази опозиция лесно се оспорва - тъй като не се основава на аргументация и покритието й е слабо, като цяло. Да си опозиция е най-трудното, тъй като се изисква изключително будна интелигентност, а и значително количество познания - дори сред значимите учители рядко са използвали този похват.

А това за грандоманията е лафът на чалга изпълнителите, който използват, като оправдание за пред истинските виртуози - уви малко са, онези които осъзнават, че това, което следва да си лекуват, не е грандоманията, а по-точно казано комплексите.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор unity ()
Публикувано30.09.12 11:33



Много готино отразяване имах на Випасана. Там наистина видях пример за това, което говорим - от хора, които в никакъв случай не са набедени за гурута, нито бяха там, за да насочат фокус върху себе си. Двама водещи на практиката, изпратени от Гоенка, които действаха без да оставят следи и умееха да отразяват, но които не бяха роботи и имаха своята лична окраска. На моменти обаче приличаха на роботи на незапознатите с мотивите им.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 22:13



И естествено визираш себе си като будна интелигентност и познания.



Реално не се сещам и за един стойностен пост от теб, че да мога да ти повярвам.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 22:21



Точно това имах предвид, че осъзнатият човек отразява без да предизвика негативно отношение. А ние харесваме или приемаме този или онзи според нашите собствени черти на характера. Примерно, аз не бих могъл да бъда ученик на Чауша, просто не бих го изтърпял. Което не го прави по- малък капацитет в Йога и съм благодарен, че го е имало.



То зависи от близките хора и за какво става дума...



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 22:27



Еваларка.





Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано30.09.12 23:07



Между другото, не обръщам внимание на някой, ако не усетя сила в него. Затова ако човек от вътрешният ми кръг тръгне да ме гълчи, обикновено слушам, защото има смисъл в това което ще ми каже.

Ти, подобно на Орхидеята можеш да рисуваш с емоция. Това е сериозен енергиен потенциал. Вече, как ще го насочиш е друга тема и тя се пише всеки ден, предполагам.





Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано01.10.12 00:10



Това, в което се опитваш да повярваш са картините на твоето въображение - ако имах толкова познания .... знам ли, вероятно щях да стана име някакво, учител може би, че е модерно. За будната интелигентност - пробвай се да потренираш опозиция и като се окаже, че най-често си аут ....... не се комплексирай допълнително, а се вземи в ръце и преразгледай лечението си относно грандоманията.





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано01.10.12 07:30



Така е, през цялото време си водя разговор без да те нападам.



Ти ако си се борил...доста трябва да се замислиш с кого всъщност.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано01.10.12 12:57



Какви нападения, какви борби



п.п. караш ме да се замислям в/у измислиците ти - но честно Джи, скучни са, толкова са неадекватни, че е чак отегчаващ целия този разговор с теб.

Та е ти един поздрав от мене и приятен ден ти желая.




Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано01.10.12 13:16



След като хуанджи спомена, опитах се да се сетя за твое мнение, което да е било с някаква конкретна информация за някоя практика, а не само философски мастурбации и... ми не можах да се сетя. Ако греша, моля, дай ми линк и ме опровергай.

Ти въобще практикуваш ли нещо от практиките на Ошо? (четенето на книги, ходенето по сбирки, пеенето на киртани и пощипването на ошовкини не се брои)



___________



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано01.10.12 14:09



Да, рисувам, дълбая, какво ли не правя с емоция:))) Имаше времена, вярвах, че съм беззащитна в ръцете на енергийни тормозители. После осъзнах, че не по-малки поражения върху другите умея да създавам и аз. Даже разбрах, че има случаи в които другите защитно ме тормозят, защото им идват силни емоциите ми. Разбира се, има и още вариации по темата.

Практикувам обаче хигиенизиране на емоциите, ще рече - да не упражнявам магнетично навлизане в чужди светове. Може би, защото го мога и аз (без да искам дори), затова съм изпитвала направо отвращение, когато някой друг го прави.

Помага ми, че съм въздух в основни планети - като слънце и луна например, та обективното, хладното и пр. винаги присъстват и винаги си давам сметка: "А, сега може да причиня еди какво си. Дръпвам се." В един момент игричките на магнетизъм яко ми изпростяха, пък и никога не е имало как да съм им изцяло подвластна, иенно поради въздуха ми. Играта на едно идва от недостиг на друго...Цял живот играем нещо, за да наваксваме друго (или да отхвърлим нещо в повече). Ама това би отворило сто други теми, затова с личния момент спирам рЕзко тук:)))





Тема Re: свободата от Азанови [re: mo32®]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано01.10.12 14:10



Е ти три







има и някъде съм споделял за надабрахма и гуришанкар, ала не мога да се сетя къде, но Миро може да потвърди ... а и всеки следящ клуба и заинтересуван от практиките.

И като си подел - я ми кажи, защо тука групичката опортюнисти не ви намирам из темите за практиките на Ошо? Може би сте си сменили никовете и/или акаунтовете - не знам, но с настоящите ви нещо липсвате, и като практици, и като теоретици, присъствате само като локумаджии.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано01.10.12 14:59



Изключително много ти благодаря! Сега вече зная какво е имал предвид хуанджи.

___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: mo32®]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано01.10.12 16:41



Моля - и аз благодаря, че не отговори, сега вече знам какво има предвид Миро. (всъщност от самото начало знам, но чрез премълчаването си, разсея всякакви съмнения по въпроса)



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано04.10.12 19:34



Не знам какви, твои са си.





Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано04.10.12 19:42



До сега сигурно съм говорил или описал по отношение на стотици практики, голяма част от които с пряка връзка с Тантра и имам хиляди постове по същество, ти ми излизаш насреща с три поста дето си отговарял в чужди теми...че и самоувствие имаш. Няма лошо де, само дето разбирам що те мислех за Волка, демек трол, който съществува само за да предизвиква и подклажда конфликти.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано04.10.12 19:47



Не ме разбра Дурге, чувството е врата както към медитацията, така и към силата. Съвсем старателно избягвам да обяснявам как се отваря, щото подобни хора биха могли да станат истински демони...или светци в зависимост от доминиращата нагласа.



Но пък с Тити как хубаво се наприказвахме и разбрах за много хубави неща, за които и ти спомена. Пу-пу.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано04.10.12 22:14



Не знаеш какви, но коментираш - и като не знаеш какво коментираш, защо изобщо коментираш?

п.п. инак да забелязах, че ти конкретно имаш някои постове, в които си се опитал да пишеш по същество - опита е безспорен, но ...... от една година т.е. откакто следя клуба, постовете ти са все обръщение към Миро, което за теб може да е по същество, но в контекста на кавгите.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано04.10.12 22:31



Има хора, които пишат цели фермани, но смятам това за хартиено красноречие без стойност. Няма значение обема. И в този смисъл, грандоманията при мен се състои в това, че търся да намеря в човека срещу мен дух и сила, за да го уважавам. Убеди ли ме, повече не бих могъл да го нападам. Но проблемът е, че ако не намеря, не се държа прилично и подобаващо. Работя по въпроса...



Съвсем отделен въпрос е, че не си пиша с клубове, а с хора. И замисли се малко, пишем от десет години тук, няма смисъл да се пише по същество, освен ако не се появи конкретен интерес. Или се пише, ако някой е получил вдъхновение от различните преживявания и предава директна емоция, т.е. да я споделя с останалите.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.10.12 22:44



Но проблемът е, че ако не намеря, не се държа прилично и подобаващо.

И при мен така, особено ако има разминаване между заявени познания и реални такива.

___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано04.10.12 22:53



И замисли се малко, пишем от десет години тук, няма смисъл да се пише по същество, освен ако не се появи конкретен интерес. Или се пише, ако някой е получил вдъхновение от различните преживявания и предава директна емоция, т.е. да я споделя с останалите.
Много вярно.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано04.10.12 23:20



Добре бре човек - какви са ти проблемите, те са си твои, какво да се прави, човещинка, всеки си има неговите проблеми, аз па не обичам да оставам длъжник, но всичко това няма значение.

Въпроса не е, йок пиши всеки път по същество .... то па кой знае какво същество, но като един страничен наблюдател, просто ми прави силно впечатление, че всеки път като се вяснете тъдява и първо се почва едно тънко подклаждане, та в последствие да прерасне в едни яки препирни, като главна мишена е разбира се Миро. Хубаво добре - знаете се от десет години (макар, че гледам си от '07 в дира. но и това няма значение), ма за тези десет години, всякакви учения, практики и прочие ...... това ли е резултата, че то човек може да стигне до извода, че цялата тази работа води само до ненавист и конфликти, тя директната емоция, която си предавате и конкретния интерес, който си споделяте са видни. То е ясно, че не става дума "хайде всички да се обичаме", но целия този театър, който разигравате е много грозен, честно ти казвам, много грозен и неприятен, а за една година го гледах вече няколко пъти.

Сега какво сте ме подели, какъв съм, що съм бил аз - нито ви питам, нито съм ви искал мнението. Писал съм по практиките първите два-три месеца - това са първите месеци, в които изобщо съм се занимавал с нещо от рода. Но в последствие, поради мои си причини и съображения съм решил, че не желая да споделям публично в подробности, инак съм си намерил кой да ми помага, да ме съветва, да ми бие и шамари, като трябва и прочие - и аз си имам своето его, илюзии и невежество. Та и аз съм се подразнил в някои отношения на Миро, но това публично джафкане на лична основа ...... и то всеки път все това, все едно и също ...... е сори човек, но дразни ме и защото ме дразни, може би ще спра да пиша в клуба, а и изобщо в дира, но преди това просто пробвам, дали пък не ви е възможно, да не издребнявате толкова.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано05.10.12 00:40



Напротив, разбрах те, ама прескачам през темите



Тези хубави неща, за които споменах, май са най-струващите си, които съм преживявала



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано05.10.12 09:15



Ей, отвори се най- после.



Напълно си прав и няма да споря с теб, че съм хаймана и каквото ми в главата, туй ми и на устата. Още не мога да свикна с тези обществени споразумения, според които на мен не могат да ми говорят директно и аз нямам право да говоря направо, а е допустимо единствено подмолно злобеене и тънко зловредене.

Дори Буда е смятал, че морал и съвест можеш да си позволиш едва след като се просветлиш. Както всяко нещо, това не е буквално, а идва да каже колко е рисковано да придиряш на обществото и как то ще иска от теб да не бъдеш себе си, докато те направи само малък чарк в голямата месомелачка.

Мъдреца е казал – живей така, както езика между зъбите. Търся начин и ти благодаря, че ми партнираш(без да се възгордяваш от позицията на мършояд).
Миро обаче налага своят ограничен модел на възприемане на света и се стреми да отстрани всяка конкуренция. Не знам кое е по- добре да се поддържа голямата лъжа за тантра или да се говори истината. Което не противоречи на Ошо. Или?

До къде води цялата работа зависи само то нас и това е собствената ни способност да трансформиране, което няма нищо общо с външните изяви. Нещата може да не се случват и всеки да си остане в скафандъра, или с малко повечко енергия, да се постигне разчупване. Като тази енергия има много измерения.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано05.10.12 09:23



Определено съм сигурен, че е така. Макар да е ясно, че миналият опит е стълбата към небето...



Очаквам днес нещо, па да видим.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.10.12 10:08



Та и аз съм се подразнил в някои отношения на Миро, но това публично джафкане на лична основа ...... и то всеки път все това, все едно и също ......

Когато има проблем и той не се решава, от време на време ексалира и периодично се проявява, при това по един и същ начин, както си забелязал. За да се реши проблема, трябва и двете страни да имат желание за това. Под две страни имам предвид Миро от една страна и моя милост, от друга.

В началото се чудех защо така му се дразня, но видях, че има и други хора с различен от моя темперамент, които му реагират по подобен начин. Миро си има дарба, която всъщност е много полезна точно за практиката - общуването с хора, които изключително много ни дразнят удря директно егото и ако човек правилно се възползва, може да извлече максимална полза.

Опитвал съм се да реша тоя вътрешен конфликт, къде само за мен си, къде с предложение към Миро и си продължавам да си работя. Да, съгласен съм, че е грозно и неприятно за "публиката", но гледайки подобни конфликти, осъзнах, че духовните практики обхващат всичко, а не само красота и възвишеност. Има си грозен период, катарзис, през който всеки минава периодично.

Искам да кажа, че се извинявам на теб и на останалите, които се дразнят, гледайки споровете ни с Миро. Използвайте ги - те отключват нещо у вас. По добро решение не мога да ви предложа. Можете и да не четете, но това не решава проблема. Аз ще се опитам да проявя повече разбиране и по-малко да се дразня и заяждам, което не означава да не си казвам мнение, когато сметна, че има какво да кажа.

Последното нещо, което бих направил е, да се съобразявам с нечий измислен вътрешен комфорт, който се представя като възглед на Ошо, и се налага в публичен форум. Няма да се конфронтирам, но няма и да си мълча. Смятам, че всяка гледна точка обогатява, дори и когато (а може би най-вече) човек не е съгласен с нея. Не практикувам по Ошо, но имам известен опит с даоските практики, които са много близки до тантрическите и донякъде до йогийските и индийските практики. Освен това, колкото и остро да се изразявам, говоря от позицията на реален практически опит и на човек, който не само чете или се възхищава, а ежедневно практикува, пробва, изследва, търси. Има хора тук, който ме познават и надявам се, че съм оставил същите впечатления у тях и могат да потвърдят моите думи.

Понякога едно "Царят е гол" е много полезно, стига човек да иска да види нещо по-различно от това, което му е приятно и комфортно.



___________

Редактирано от mo32® на 05.10.12 10:13.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.10.12 10:16



Дано да е хаирлия и да ти се случи, туй, що чакаш и желаеш!



___________



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано05.10.12 23:56



Важен е миналият опит, така е! Нямам намерение да го отричам или изоставям напълно, напротив - ще си се облегна него:)

А за другото - толкова отдавна се каня, но импулс ми се появи чак в края на миналата година. Очарована съм, очаровани сме:) И си мислим как само това му стига на човек. Не, че ще оставим другите неща, просто си даваме сметка за това. Останалите неща и пътища пак хубави, ама резултатите или на парче, или хич ги няма. И изведнъж виждаш, че някъде, някак, нещата се случват, ама наистина. И в какво е чара? В следното: няма фокус върху личност, върху абстрактен гуру; няма неясни ритуали, които си дръжен да приемеш, нито отвлечени медитации; няма шанс да се рееш в психичното до откат, мислейки си, че си постигнал просветление. Няма изискване за приемане на нещо, което не искаш да приемеш, нито ако нещо не ти допада, ти се казва, че не го приемаш, защото ти е неудобно за егото и пр. дивотии. Няма идеология, няма корист. Какво има? Само чиста практика. И то ефективна. Практика в тялото. А след това извеждане на енергията навън - даване. А това, което случва, разбира се, не е само в тялото.
Но не може да се опише.


Случи ли се туй, що чакаше?:)



Тема Re: свободата от Азанови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.10.12 08:25



Има хора тук, който ме познават и надявам се, че съм оставил същите впечатления у тях и могат да потвърдят моите думи.

Йъп! Порвърждавам!

При теб напълно липсва неприятното усещане за пропаст между думи и действия. А дано и занапред да е така.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Ошо за свободатанови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано06.10.12 12:12



Към такива хубави работи се присъединявам без остатък...и без коментар.



Да, готови сме. Всичко си идва на мястото.



Тема Re: свободата от Азанови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.10.12 14:30



Зная, че го казваш с най-чисти и добронамерени подбуди и ти благодаря. Само че аз винаги когато пиша в мненията си за "потвърждение", го правя с голяма доза самоирония и сарказъм.

Даоските, а въобще и всички практики, повишават способността ни за самонаблюдение и нямаме нужда от подобни потвърждения, но подължаваме да ги търсим по силата на навика... А навиците трябва да се осъзнават и преодоляват, като това си е моя начин.

Ти си наясно, де.



___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.10.12 18:53



Още не мога да свикна с тези обществени споразумения
че то дали е изобщо възможно да се свикне с тях?



Тема Re: свободата от Азанови [re: mo32®]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.10.12 18:57



гледайки подобни конфликти, осъзнах, че духовните практики обхващат всичко, а не само красота и възвишеност. Има си грозен период, катарзис, през който всеки минава периодично.
да - аз и предположих, че най-вероятно гледате на това, като на практика.

п.п. не знам - според мен практиката също има увличащо качество, не по-слабо от теорията.



Тема Re: свободата от Азанови [re: exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано08.10.12 07:55



Обществото е като един валяк, наивно е да коментираме даже дали може да ни смачка...може и още как.



Та си е наш проблем дали ще успеем да живеем както езика между зъбите. И да не се свикне със споразуменията, поне трябва да се съобразяваме.



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано08.10.12 09:50



„Отдайте Кесаревото Кесарю, а Божието Богу.”



___________



Тема Re: свободата от Азанови [re: huanji]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано09.10.12 01:49



Е като сме на пътя, ще трябва да се съобразяваме, инак със сигурност ще ни смачка - та нали все пак е валяк.



Тема Re: Ошо за свободатанови [re: jumbles]  
Автор rapsodya (непознат )
Публикувано16.01.13 15:03



Свободата е тежък товар за тези, които се страхуват. За да си свободен, трябва да си готов да застанеш над любовта и омразата, над всичко материално. А както пише в цитата, повечето хора май предпочитат "да си останат в уютния затвор. Там е по - топло". Силно се надявам мисленето на обществото да се промени, да не се ограничава в стереотипите, да не се съгласява с предложена и нагласена информация, която е в интерес на някого. Да има собствено мнение, дори и то да се различава от масовото. Най - ценното нещо, което можем да имаме на този свят е свободата!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.