Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 09.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема благо-дарянови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано23.09.12 17:32



Наскоро четох една известна притча, която съм срещал доста пъти, но в случая бе разказана много красноречиво, ето за коя става дума.

*
Някакъв крадец влязъл в колибата на един мистик. Била пълнолунна нощ и той влязъл по погрешка - инак какво можеш да намериш в къщата на един мистик? Крадецът търсил и се изненадал, че нямало нищо - когато изведнъж видял да идва един човек със свещ в ръката. Човекът попитал:
- Какво търсиш в тъмното? Защо не ме събуди? Аз просто си спях до външната врата и можех да ти покажа цялата къща.
И изглеждал толкова прост и невинен, като че ли не разбирал, че някой би могъл да бъде крадец. Пред лицето на такава простота и невинност крадецът казал:
- Ти може би не знаеш, че съм крадец.
- Това няма значение, всеки трябва да бъде някакъв. Важното е, че живея в тази къща от тридесет години и не съм намерил нищо, така че нека търсим заедно! И ако намерим нещо, можем да бъдем партньори. Аз нищо не съм намерил в къщата - тя си е чисто и просто празна.

Крадецът малко се уплашил - човекът изглеждал доста странен! Или е луд, или... кой знае що за човек е той? Крадецът поискал да избяга, пък и бил донесъл разни неща от други две къщи, които бил оставил отвън. Мистикът имал само едно одеало - това било всичко, което имал - а нощта била студена, така че казал на крадеца:
- Не си тръгвай така - не ме обиждай по такъв начин, защото никога няма да мога да си простя, че един беден човек е дошъл в къщата ми посред нощ и е трябвало да си тръгне с празни ръце. Вземи поне това одеало. И това ще е добре - навън е толкова студено. Аз съм вътре в къщата - тук е по-топло.
Той наметнал крадеца с одеалото. Крадецът просто се шашнал!
- Какво правиш? Та аз съм крадец!
- Няма значение. В този свят всеки трябва да е някой, трябва да върши нещо. Ти може да крадеш, това няма значение - професията си е професия. Просто я върши добре, с цялата ми благословия. Върши я перфектно, не се оставяй да те хванат, инак ще си имаш неприятности.
- Ти си странен. Гол си, нямаш нищо...
- Не се тревожи, защото и аз идвам с теб! Само одеалото ме задържаше в тази къща, иначе в нея няма нищо - а одеалото ти го дадох на теб. Идвам с теб - ще живеем заедно! А ти изглежда имаш много неща - това е добро партньорство. (: Дадох ти всичко, което имам и ти можеш да ми дадеш малко - това ще е правилно.
Крадецът не могъл да повярва. Той просто искал да избяга от мястото и от този човек. Казал му:
- Не, не мога да те взема с мен. Имам си жена, имам си деца. А и моите съседи, какво ще кажат, ако доведа гол мъж в къщата...?
- Правилно. Няма да те поставям в затруднено положение. Тъй че можеш да вървиш, аз ще остана в тази къща.
И докато крадецът си тръгвал, мистикът извикал:
- Хей! Върни се!
Крадецът никога не бил чувал такъв силен глас, той се врязал в него все едно нож. Трябвало да се върне. Мистикът казал:
- Научи се на малко възпитание. Дадох ти одеалото, а ти дори не ми благодари. Тъй че първо трябва да ми благодариш - това много ще ти помогне. И второ, като излизаш... ти отвори вратата като влезе - затвори я! Не виждаш ли, че нощта е толкова студена, не виждаш ли, че като съм ти дал одеалото, сега съм гол? Това, че си крадец - хубаво, но що се отнася до добри обноски, аз съм труден човек. Не мога да търпя такова поведение. Кажи "благодаря"!

Крадецът трябвало да каже: „Благодаря, господине", след което затворил вратата и избягал. Не могъл да повярва на това, което се случило! Цяла нощ не могъл да спи. Все отново и отново си спомнял... никога не бил чувал такъв силен глас, такава мощ. А човекът нямал нищо! Той поразпитал на другия ден и открил, че този човек бил велик Учител. Това, което направил, не било добре - било крайно грозно да ходи при такъв беден човек, та той нямал нищо, но бил велик Учител. Крадецът си казал: „Това и сам мога да го разбера - той е много странен човек. Цял живот съм влизал в контакт с различни хора, от най-бедни до най-богати, но никога... дори и като си го спомням, целият изтръпвам. Когато ми извика да се върна, не можах да избягам. Нищо не ме спираше, можех да си взема нещата и да избягам, но не можах. Имаше нещо в гласа му, което ме върна."

След няколко месеца крадецът бил хванат и съдията в съда го попитал:
- Можеш ли да кажеш името на някой човек от този район, който те познава?
- Да, един човек ме познава - и той споменал Учителя.
- Това е достатъчно - извикайте Учителя. Неговото свидетелстване струва толкова, колкото на хиляда души. Това, което той ще каже за теб, ще е достатъчно за присъдата.
Съдията попитал Учителя:
- Познаваш ли този човек?
- Да го познавам ли? Че ние сме партньори! Той ми е приятел, дори ме посети една вечер посред нощ. Беше толкова студено, че му дадох одеалото си. Той го използва, можеш да видиш. Това одеало е прочуто из цялата страна, всички знаят, че е мое.
- Значи той е твой приятел? А дали краде?
- Никога! Той никога не може да открадне. Той е такъв джентълмен, че когато му дадох одеалото, каза ми: „Благодаря, господине." Когато излезе от къщата, тихичко затвори вратата. Той е много любезен, приятен човек.
- Щом ти казваш така, значи всички твърдения на свидетелите, които казаха, че той е крадец, отпадат. Свободен е.
Мистикът излязъл и крадецът тръгнал след него.
- Какво правиш - попитал мистикът, - защо идваш с мен?
- Сега вече никога не мога да те напусна. Ти ме нарече свой приятел, нарече ме свой партньор. Никой никога не ме е уважавал. Ти си първият човек, който каза, че съм джентълмен, приятен човек. Ще седя при нозете ти и ще се уча как да бъда като теб. Откъде си взел тази зрелост, тази мощ, тази сила... това да виждаш нещата по един напълно различен начин?
Мистикът отвърнал:
- Знаеш ли онази нощ колко зле се почувствах? Ти си беше отишъл - беше толкова студено без одеалото, че не беше възможно да се спи. Аз просто седях до прозореца, наблюдавайки пълната луна, и написах една поема: „Ако бях достатъчно богат, щях да дам тази съвършена луна на онзи беден човек, който дойде в тъмното да търси нещо в къщата на един бедняк. Щях да дам луната, ако бях достатъчно богат, но самият аз съм беден." Ела с мен, ще ти покажа поемата. Онази нощ плаках за това, че крадците трябва да се научат на някои неща. Когато идват при хора като мен, би трябвало поне да известяват ден-два преди това, че да можем да уредим нещо, така че да не си тръгват с празни ръце. И е добре, че ти си спомни за мен в съда - иначе тези хора са опасни, те можеха да се отнесат зле с теб. В онази нощ ти предложих аз да дойда с теб и да бъдем партньори, но ти отказа. Сега ти искаш да дойдеш с мен! Няма проблеми, можеш да дойдеш - всичко, което имам, ще го споделям с теб. Но то не е материално, то е нещо духовно.
Крадецът казал:
- Това мога да го почувствам - то е нещо невидимо. Но ти ми спаси живота и сега животът ми е твой. Прави каквото искаш с него, аз просто го прахосвам. Като те виждам, като те гледам в очите, едно нещо е сигурно - че ти можеш да ме трансформираш. Аз се влюбих още от онази нощ.
*

Макар притчата да има друг контекст, не мога да заобиколя въпроса с добрите обноски - нормална е такава реакция от мен, тъй като именно нямам такива, ако ги имах най-вероятно нямаше да ми направи впечатление. Често пъти прескачам този аспект в общуването си с други хора - струва ми се някак си натоварващо и излишно, с една дума раздразнително. Обичам да се гмурам направо в дълбокото, като така забравям да кажа поне едно мерси.

Та - благодаря за музиката vidiya ...... но ...... благодаря ти не просто от съображение, а от критичната ми гледна точка ти благодаря :Р





Тема Re: благо-дарянови [re: exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано23.09.12 18:57





Виж, Почувствай, Докосни, Вкуси, Чуй...ЦЯЛОТО ...

Редактирано от vidiya на 23.09.12 19:02.



Тема Re: Videos and music related to Oshoнови [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано30.09.12 14:13



Днес, искам да оставя следа, в новата линия на Ошо-Нюейдж, с Продуцента, музиканта и композитора от Цюрих(Швейцария) Flavio Maspoli, който владее разбирането на футуристичната музика и оглавява проекта в Merge Of Equals (Сливането на Равните), и в Intoxicating (Опияняващият), звучат тракове под наклон към future. Intoxicating е приятно и вкусно нещо.








Enjoy



Тема филма за Ошонови [re: vidiya]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано30.09.12 21:02



Това ми напомня да те питам, какво стана с филма за живота на Ошо, за който се говореше из интернет пространството?



Тема Re: "Свободата е вашето естество" нови [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано30.09.12 21:40



Това е филм, за запознанството на руснаците с Ошо.В онези смътни години, по руската телевизия, мина филма,"Пътят на сърцето", само отделни хора имаха по 1-2 книжки на английски, а широката общественост не знаеше нищо.Валерката, искаше лично да усети Духа на Ошо и в първото посещение на руска културна делегация в Индия, беше включил и концерт в Пуна.След това, този филм се излъчи по централната руска телевизия. И Ошо "завладя "Русия...Едва ли има негова книга, която да не е преведена на руски език..


Редактирано от vidiya на 30.09.12 21:58.



Тема Re: филма за Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано30.09.12 22:59



Известно ми е само, че средствата са намерени, кастинга-приключил и са започнали снимки..До кога...не знам.





Тема Re: Страхът от интимностнови [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано01.10.12 00:21







Тема Re: Karunesh - Colors of the East 2012 [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано08.10.12 14:51





Парченце лед, разтворено в любов и осъзнатост...
Enjoy



Тема Re: Madhuro - Keep on loving you ( 1997) [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано08.10.12 15:57



I Keep on loving you, Osho!!




Madhuro-

Enjoy



Тема Re: Медитация "Кръгът на Любовта " [re: vidiya]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано08.10.12 17:02





Ако затворим очи, и погледнем на вътре, то, по всяка вероятност, ще видим две неща.Едното, е тъмнина, другото – безкраен поток от мисли, свързани с навика да даваме много енергия на ума.Този навик се формира от детинство и си остава с нас, за цял живот.За да видим, кои сме, в действителност, и да пролеем светлина в тъмнината на душите си, е необходимо създаването на контраст.
Медитацията работи на принципа, като копчето «Контраст» на дистанционното на телевизора –натискаме го, когато искаме изображението да стане по-ясно. Техниката «Кръгът на Любовта» , помага в създаването на контраст между затвореното сърце, потънало в мрак и тъмнина, и сърцето, което е напълно отворено, отпуснато и излъчва светлина.Този контраст, предизвиква, вътрешен изблик на енергия, който ни помага ясно да видим самите себе си, какви сме, в действителност.
Ако продължим, да се отпускаме, в това пространство, на не – правене, постепенно започваме да усещаме едва забележимата циркулация на енергията в ръцете, която, преминавайки през сърдечния център, създава кръг от обичаща енергия –кръгът на любовта.Колкото по-дълбоко си позволим да се отпуснем в медитацията, толкова по-силно е преживяването на този поток.
Тази, медитация, продължава 45 минути, и се състои от 4-ри стадии.Може да се изпълнява самостоятелно или с партньор.Седнете удобно.Ако медитирате с партньор, седнете, с лице един към друг, колкото се може по-близо, но без физически контакт.

Стадия 1
Затворете очи. Сложете дланите си, в позиция намасте и ги расположете на нивото насърцето си.Започнете да вдишвате през носа и да издишвате през устата.Нека устните останат полуотворени, отпуснати свободно.Представете си, че вътре в дланите ви, е заключено пространството на сърцето ви, което усещате затворено и тъмно.Въобразете си сега, сърцето си, като бутон.Чрез дишането си, насочете вниманието си навътре, като с всяко вдишване, си позволете все по – дълбоко, да прониквате в сърцето, което на тази стадия се усеща, като мрачно и безмълвно.

Стадия 2
Музиката се променя. Внимателно, отдръпнете вниманието си от дишането.нека да се случва от самосебе си.Бавно, според вашият ритъл, започнете да отваряте дланите си.Представете си, че вие нежно разтваряте листенцата на роза.колкото по-бавно е това движение, толкова по- добре.Можете да усетите желание за леко движение, поклащане.Позволете на тези движения да се случват, през цялото време, оставайки включени в процеса – до момента, когато вашето „цвете с листенцата” се разтвори напълно.

Стадия 3
За двойка: в първата частна тази стадия, обърнете дланта на лявата си ръка-на горе, а на дясната- на долу.Подайте ръцете си малко напред, за да ги съедините с ръцете на вишият партньор.Нека вашето докосване, бъде меко, нежно и останете – отпуснати.Вашата енергия, по естествен начин, ще намери път, как да се съедини с вашия партньор – вие не трябва да мислите за това, да се притеснявате или опитвате „да направите това”.Най-главното в този етап на медитацията, е да бъдете в пространството на не-правене с партньора си. Колкото повече можете да си го позволите, толкова медитацията ви е по-дълбока.

Музиката постепенно затихва.След малка пауза, започва отново да свири. В този момент, бавно отворете очи.Оставайки в контакт с партньора, меко погледнете в очите му.Продължавайте да гледате в тях, все едно, че гледате от прозорците на дома си към безкраен пейзаж.Важно е, областта около очите ви да остава отпусната.Отбелязвайте си всяко напрежение и го разтваряйте с енергията на този контакт.Продължавайте заедно да се отпускате, в това пространство на не-правене.

Самостоятелно:ако медитирате самостоятелно, опитайте следната техника за стадия 3.

В първата половина на този етап, дръжте ръцете си на коленете – дясната-с длан на долу, лявата –с длан на горе.Бъдете възприемчиви.Започнете да си представяте, как получавате енергия от вселената, през лявата си ръка.Позволете на енергията да се движи на горе по ръката, минавайки през областта на гърдите, а след това - през вашата дясна ръка, обратно в земята.Не правете нищо специално, просто се отпускайте.
Когато музиката се промени, съединете ръцете си пред себе си и ги оставете да лежат върху коленете ви.Това движение, ще затвори кръга на вселенската енергия и ще я насочи към сърцето.Представете си, как любовта се излъчва от сърцето ви, като слънце.Всичко, което трябва да се случи в тази стадия, ще стане от само себе си – вие не трябва да правите нищо.Колкото повече се отпуснете, толкова по-дълбока ще бъде вашата медитация.

Стадия 4
Постепенно се върнете в собственото си пространство (ако сте с партньор, меко отстранете ръцете си ). Затворете очи, легнете по гръб и се отпуснете. В края на медитацията, ще чуете 3 позвънявания на звънче

Забележка :ако на която и да е, от първите 3 стадии, вие почувствате желание да заплачете, позволете това да се случи.След това се върнете обратно.

Благодарен съм, на моят Мастер, Ошо, за вдъхновението и поканата му, в света на медитацията и любовта.
Миларепа

Enjoy

Редактирано от vidiya на 08.10.12 17:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.