Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:11 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Напред герои на труда  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано06.05.12 19:58



Любимим мои.

Обръщам се към вас с питане и молба за съвет, съдействие и препоръки относно следната проблемация и ситуационност.

Едно от основните неща, които ми е направило впечатление от напътствията дадени от Ошо е внедряването на медитацията в ежедневието ни. Преди да попадна на книгите с беседите му, винаги съм си мислел, че "възвишеноста" на всеизвестните нам учители се постига най-вече и преди всичко в усамотено пребиваване някъде извън социото - било то в пещера, гора, до река или някъде на утка си майна, където да не могат да те открият дяволите.

От Ошо разбрах, че Буда Гаутама често е настоявал за непрестанни усилия относно опитите за медитация, включително и такива във всекидневния ни бит. Макар все още да не съм попадал на негови по-обстойни беседи за дзен практиката, знаех от преди, но не се бях замислял, че в дзен се набляга изключително на работата съвместно с медитацията. И на доста места Ошо споменавайки Руми, подчертава, че медитация, която не може да вирее на пазара, не е никаква медитация.

Значи при мен историята е следната - до сега си мислех .... или поне надявах, че имам някакви успехи в медитативното състояние, ала от както пристигнаха щъркелите разбрах, че само съм си мислел и надявал, то за това хората са казали "надежди-говежди". Щъркелите с нищо не са ми виновни де - да не ме разберете неправилно. Номера е, че цяла зима мързелувах - такова ми е естеството на занаята и със стоплянето на времето, бачкането се започна с пълна пара, няма такива-онакива, та постепенно, та полека, директно на 4-а и газ.

И стана тя каквато стана - както казва поета. Контузих си първо десния крак, та две седмици едвам стъпвах на него, после па дясната ръка и те такива премеждия, които да признавам си, че ги използвах за да оправдая за известно време спирането на всякаквите практики, които опитвам - е от време на време се гмурвам ту в ДМ, ту в кундалини, малко гуришанкар, но без никакво постоянство, ритъм или последователност. Днес правя ДМ, после три дена нищо не правя - после кундалини и гуришанкар в един ден, на другия само гуришанкар, после два дена пълен пас и разни ей такива, търчи-лъжи.

Но е факт, че сутрин ставам рано и такива активни, и шумни изпълнения не мога да правя поради две причини - 1.спи ми се много 2. комшиите имат бебета, а аз уважам бебетата и техния сън. Бачкам цял ден, но пак без определено работно време - днес може да се прибера преди 17ч., а утре след 20ч., според зависи, всеки ден е за него си. Работата ми е предимно физически труд, аналогично можем да приемем, че строя пирамиди, но особеноста е, че аз съм фараона, аз съм шефа, но и аз съм инженера, аз съм робите, аз съм пазачите, аз съм началниците, аз съм персонала т.е. всичките длъжности аз ги изпълнявам, тъй като както знаем всички, на светулката вратът й е дебел, защото сама си върши работата. Та също като пирамидите, отношението физически : интелектуален труд, можем да кажем, че е 65 : 112 (: или нещо такова, за да не влизам в излишни подробности. Накратко казано - пот се лее на поразия, а когато не се лее пот, то тогава се мисли, докато ми се изясни.

Понякога имам време за следобедна дрямка от около половин час, но тя е задължително след ядене - а се огладнява и то много. Понякога дрямката се отлага за през ноща, защото няма време. Но при всички "понякога" в края на работния ден съм тотално гроги и останал без сили - тоталноста, казват мъдрите, че била съществена, ала не знам как е, когато се отнася за умората и изтощението.

Мисълта ми е, че - цял ден бачкам и хич не ми го ражда ни ума, ни не-ума, като как аджеба през този цял ден и работен процес да вкарам медитацията. Простичко казано и признато, нямам си никаква идея като как да ги съчетая. Като се прибера, последното нещо с което ми се занимава е да скачам и кукуригам - било то в ДМ, било в кундалини, макар, че едно бавно танго бих ударил (:

Питам за вашата опитност - как е при вас, какво сте пробвали, какво е проработило, какво не и .... предполагам стана ясно какво питам, ако ли не кажете, да пиша още.

п.п. моля ви - помогнете на една бедна и бедстваща душа, че й стана наистина объркано. (банкова сметка нямам ..... бахса във фараона ...... да ако дойдете да пренесете някой камък, нема да се разсърда, ма пари нямам, само ракия и салата)

Да разведря с едно парче - а и да почета Adam Yauch.



--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 06.05.12 19:59.



Тема Re: Напред герои на труда [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано06.05.12 20:22



Ако работиш сам или с хора с които си в хармония, можеш да медитираш. Но ако си в динамична среда, в която няма начин да се отдаваш на сантименти, ще бъде почти невъзможно.

Елементарната логика е човек да търси подходяща реализация поне до толкова, доколкото може да бъде в хармония, докато работи.



Тема Re: Напред герои на труда [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано06.05.12 20:38



Сам съм - е понякога има и други, но много, много рядко и не повече от 2-а човека. Като казвам сам, имам предвид, че съм изцяло сам - дори в съседство няма никой, няма кого да притеснявам, няма на кого да преча.

п.п. доволен съм от работата си - дълги години съм я търсил и градил, пробвал съм доста работни места, не са за мен, така че относно самата работа нямам проблеми извън спецификите й, харесва ми, доволен съм.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 06.05.12 20:41.



Тема медитацията [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано06.05.12 21:49



Любими Стуше,

Когато медитираш (или каквото друго правиш) е хубаво да си задаваш периодически въпроса: „Защо го правя”? Това ще ти дава фокуса и енергията за действието.

Та в случая виж хубаво защо медитираш, защо правиш ДМ, Кундалини и прочие.

Медитация, накратко, значи да бъдеш буден и съзнателен там където си и в това, което правиш. Да не се идентифицираш с мислите и чувствата, а да пребиваш в духа си отвъд тях. Това обаче няма смисъл да е теоретична постановка, а ясно усещане (поне при мен е така). Въобще, следвай си вътрешния компас за усещането ти да се чувстваш добре и пълноценно.

Така че медитация може да правиш навсякъде. Точно както може да дишаш навсякъде... Няма значение каква е работата или заниманието. На пазара, по време на работа, в кревата, в тоалетната, сам или с други... Бъди буден в него, наблюдавай се и се забавлявай. Даже медитацията не е правене, а е състояние. И ако е само 1 или 2 часа на ден, определено няма да е пълноценна.

ДМ, Кундалини и другите са прости практики, които ти помагат да се опознаеш и да може след това медитацията ти да бъде по-пълноценна през ежедневието. Не подхождай към тях фиксирано. Ако сутрин не може или не ти харесва, може да ги правиш следобяда или когато искаш. Или ако не искаш, не ги прави. Въобще, ти намери какво ти помага при тях. И така всичко ще е естествено и без излишни усилия. Медитацията не е борба с нещо, а е ОСЪЗНАВАНЕ.





Тема Re: медитацията [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.05.12 00:11



Та в случая виж хубаво защо медитираш, защо правиш ДМ, Кундалини и прочие.
ще го имам в предвид - те тъкмо така ми скимна да си сменя подписа.

Въобще, следвай си вътрешния компас за усещането ти да се чувстваш добре и пълноценно.
виж сега - аз като казвам, че си харесвам работата нека не се разбира, че съм работохолик, никак даже, по-скоро клоня към другата крайност т.е. блаженното лентяйстване. Вътрешния ми компас ме води към морския плаж, чуруликането на гларусите, шезлогна под чадъра, жаркото слънце, съзерцавайки разголените каки ..... нали това е методът на тантра,. да наблюдаваш голо женско тяло, докато ти писне. Ама няма тантра за Стушко, защото бил герой на труда - ма никой не го пита иска ли да е герой, не иска ли.

Даже медитацията не е правене, а е състояние.
да - давам си сметка, че все още правя медитацията, все още не ми се получава. Та това си викам - докато правя т.е. бачкам, ако се случва медитативноста, то това би трябвало да е един приличен показател, че все пак успявам.

Изобщо ориентирите и признаците, нещо ми се губят - кои следва да са, какви да са. Макар да оставям впечатление, че чета уж много, то истината е, че чета доста малко - но дори от малкото, което чета се обърквам, един път това (еди кое си) било позитивен показател, после пък същия показател се оказва, че е в негативен контекст ..... малко шашава работа.

п.п. има и нещо друго - почувствах се гузен, като изоставих практиките. Някой изпитвал ли е същото?



"Защо! Защо! - изрече пренебрежително - Не може ли най - сетне човек да направи нещо и без "защо"? Ей тъй за кеф." - Зорбас (:

Редактирано от Exaybachay на 07.05.12 00:14.



Тема Re: медитацията [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано07.05.12 14:48



Ей тъй за кеф
Когато човек прави нещо за кеф не се пита тези въпросите, които ти си задаваш. "Защо" значи просто да видиш съзнателно. Но ти си знаеш.

вътрешния компас
Не бъркай вътрешния си компас с носа или пишката си. Не всяко нещо, което прилича на стрелка е компас. А за вътрешния е особено лесно да се объркаш... За това ги има всичките свети писиания - защото на хората им е много трудно да видят и чуят вътрешния си компас. А външните водения са като патерици - по-добре е от нищо, но що за живот е това все на патерици да ходиш.

Като те води към морето и каките, какво правиш по въпроса? Тантра е й действие. Иначе Смъртта ще дойде преди чуруликането на гларусите.

ориентирите
Не четенето е ориентир за ефекта от медитацията, а това да се чувстваш в хармнония със себе си и света около теб. За това обаче е нужно първо да се виждаш с всичките си детайли в теб, на различни нива и в различни контексти. Да може да свържеш всичко в едно...

Работиш нещо и една част от вниманието ти е винаги в теб. Наблюдава физическото ти състояние, енергийното, емоционалното и т.н. Ненаблюдаващият се (и непознаващият се ) човек е като един ръбъст камък, който никъде не може да влезе и всичко (светът) му пречи. Резултатът от ежедневната будност и медиатция е, че става флуиден и че може съзнателно да променяш формата си. Така че ориентирът е много ясен, стига да го наблюдаваш непрекъснато.

почувствах се гузен, като изоставих практиките. Някой изпитвал ли е същото?
Почуствал си се гузен, защото си го направил несъзнателно. Фиксираното следване на нещо е глупаво... Аз примерно не следвам фиксирано никакви практики, пък били те препоръчани и от Ошо. Следвам въштрения си компас. Мога да спра някаква практика или да я направя по друг начин, но аз си нося отговорноста и и центъра за това действие е в мен, а не някъде по книгите. По-късно може пак да я започна, но за мен същественто е да съм в хармония и да осъзнавам нещата, които правя. И за това усещания като гузност и прочие не се случват.

Не знам дали забелязваш, но тук темата за медитацията се доближава до съседната за щастието. Колкото повече медитираш и си осъзнат в различни ситуации, толкова повече се чувстваш естествен, в хармония и щастлив.



Тема Re: медитацията [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано07.05.12 22:03



Като те води към морето и каките, какво правиш по въпроса?
нали казах - пирамиди



да се чувстваш в хармнония със себе си и света около теб
това включва ли и хората?

Работиш нещо и една част от вниманието ти е винаги в теб.
там е то, че като се (пре)уморя, вниманието ми отива ..... зареяно към леглото, инак предполагам, че точно това ежедневно внимание е именно медитация, а не практика.

Почуствал си се гузен, защото си го направил несъзнателно.
може би фиксираното следване е точно несъзнателноста - да вярно е, че все още следвам фикцията, ала е така, защото наистина ми става объркано.



Тема Re: медитацията [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано08.05.12 14:40



Ако хората са част от света около теб, значи би трябвало да го включва.

Да, това ежедневно внимание на наблюдател отвъд мисли и чувства е основата на медитацията.

Ако ти е объркано, влез по-навътре.



Тема Re: Напред герои на труданови [re: Exaybachay]  
Автор reborn2008 ()
Публикувано09.05.12 16:31



Миро ти ги е обяснил нещата...
мога само да добавя - синхронизирай движенията си с вътрешния си ритъм;и плавни, преливащи движения са по-добре от резки и накъсани- поне мен ме вкарват много бързо в състояние на будна хармония със себе си; и да не забравя -упорство при настройката там и тогава - като завиваш болтчета - ги завиваш с цялото си внимание без напрежение и нервност в собствения си вътрешен ритъм, а не с мисъл за каките на плажа или колко е досадно това, което вършиш в момента; като се уловиш че си се разфокусирал просто се фокусираш пак - без упреци или автокоментари ;
отне ми 3-4 месеца, но си струва; успех





Тема довериенови [re: Mиpo1]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано10.05.12 20:22



..."доверие" - помисли тя и сърцето и се отвори в прегръдка. Да..точно това!..Колко пъти го беше губила и намирала!.. Колко пъти се беше губила и намирала! "Доверие"...Беше красиво! Толкова красиво! И прегръщаше, без да прегръща..Дори мисълта за това беше далеч..

И колко права беше Джийвс...няма нужда да реагираш...кой ти е казал, че трябва да вземаш страна??...да изслушаш внимателно, отворено, спокойно...пълна със силата си, с цялото си същество...няма нужда дори да се усмихваш...и преминаваш...в следващия момент...изцяло тук и сега...

Колко много неща отпадат!

И не, той не е дошъл за теб, не го прави за теб! Прави го, защото това е съществото му, защото следва компаса си. Ти нямаш нищо общо!

Ти не го правиш за него. Не отиваш при него, защото е дошъл, защото трябва.

И все пак..пътищата се засичат...в правилния момент...Всеки получава подарък...

..и се разделят..

..и дъха на розата...целувка...



Редактирано от Beдpocт на 10.05.12 20:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.