Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Здравейте  
Автор shshtt (член)
Публикувано18.01.12 07:21



На

с ошо зен таро попаднах на мисли на Ошо.
Харесаха ми и реших малко повече да прочета. Обаче той се оказа много плодовит и не знам откъде да започна

Ще ми препоръчате ли литература за начинаещи в електронен вариант?
Може и цели книжки, защото имам киндъл.

Мерси!



:)

Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано18.01.12 15:50



Бре! Не знаех, че е такъв проблам някой да ми каже заглавие!
Хайде да преформулирам въпроса:

Коя беше първата книга на Ошо, която прочетохте?

:)


Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.01.12 16:07



Може и цели книжки, защото имам киндъл.
С

можеш да конвертираш книги в различни формати. Така си сваляш книгите на Ошо, конвертираш ги за Киндъл и си готов.

Коя беше първата книга на Ошо, която прочетохте?
Книгата се казваше "Дао" и от нея разбрах, че Ошо има мнение и философско виждане за Дао/ Дао Дъ Дзин, но никога не е практикувал нито една практика, което направи книгата безполезна за мен.

___________



Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано18.01.12 16:35



Здравей


Първата ми книга, беше:"Медитацията-искуството на екстаза", придружена от "Оранжевата книга"...
Предполагам, си видяла тази тема:

Коя беше първата книга на Ошо, която прочетохте?
Извинявай, но как да разбирам въпроса ти - като статистика или като тема за дискутиране?
Благодаря



Тема Re: Здравейтенови [re: mo32®]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано18.01.12 19:16



ок, мерси, ще те послушам и няма да започвам с дао



:)

Тема Re: Здравейтенови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано18.01.12 19:56



здрасти
във въпроса ми няма подтекст, така че го разбирай буквално като конкретен въпрос, а не статистика или дискусия

за медитацията знам това онова, така че ще си потърся оранжевата книга сред онези 300
мерси



:)

Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано18.01.12 20:36



Здравей Шшт... Това звучи като „Здравей Тихо”

. Ако тихо-то е за блуждаещите мисли, звучи много медитативно и е съвсем в съзвучие с Ошо.

Ако ползваш английски, ще е като ще е пещерата на Али Баба за теб. Още повече, че ги форматирах специално в най-прост текстов вид за да става за всякакви мобилни устройства. На мен ми върши чудесна работа. Ако ползваш само български, и като начало е повече от достатъчно.

С какво да започнеш? Ошо не е учебник по физика или математика, че да трябва да започваш с нещо определено. Започни с това, което ти харесва на теб самата. Започни с това, което ти подсказва сърцето като гледаш различните заглавия. Зависи от теб и от твоите интереси... Ако кажеш какво те интересува по-специално в живота, бих могъл да ти предложа няколко заглавия в тази посока.

В темата най-отгоре в клуба, когато правех списъка от по-интересни теми, реших да оставя като първа тема нещо от Ошо, което да бъде като въведение за тези, които сега се запознават с него. И тази тема ми се видя подходяща: . При това периодически я препрочитам и всеки път ми е интересна.

Моята първа книга от Ошо беше „Докато не умреш” („Until you die”). Когато я прочетох просто се влюбих в нея и в Ошо. И същото се случи с разни приятели около мен... така че внимавай Просто, защото обясняваше максимално дълбоки неща съвсем просто и същевременно всеобхватно. Докато не умреш за миналото си няма да разбереш, че не Истината е покрита и трябва да я търсиш, а ти самият си се покрил с воал, който винаги може да махнеш. Но други Ошо книги са не по-малко изкусителни... Впрочем, книгите му за Дао са чудесни и също може да започнеш с тях, ако Дао резонира в теб.





Тема Ошо и Даонови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано18.01.12 21:02



Само книга „Дао” от Ошо няма. Има „Дао – Трите съкровища” с коментари върху Дао Де Дзин.

Ако това, което Ошо е практикувал е нищо, то това нищо трябва да е като нищо-то от вица за семейството, което посещавало зоопарка и случайно попаднали пред клетката на слона, който тъкмо се съвкуплявал със слоницата. Детето видяло нещо голямо да излиза от слона и да влиза в слоницата и попитало „Какво е това?” Бащата побързал да отговорил „Нищо”. А майката допълнила „Ако за баща ти това е нищо, да покаже неговото нещо”.

Ако евентуално имаш предвид практики с етикетче „даоски”, сигурно си приел и Лао Дзъ за непотребен, защото и той не е говорил за тях точно. Дао е много повече, от която и да е дребна практика, а тази книга специално е чудесна за всеки, който обича Дао. Живото Дао е там... А съденето е като черни очила, които правят безполезна, която и да е светлина.





Тема Re: Ошо и Даонови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.01.12 22:34



Има „Дао – Трите съкровища” с коментари върху Дао Де Дзин.
Същата...


Ако евентуално имаш предвид практики с етикетче „даоски”, сигурно си приел и Лао Дзъ за непотребен, защото и той не е говорил за тях точно.


Дао, което може да бъде изказано,
не е вечното Дао.

---------------------

Който знае, не говори.
Който говори, не знае.

Лао Дзъ

На (старо)китайски не е имало дума "теория". Дао има много направления (гадателско, магьосническо, алхимично, религиозно и т.н.), но всичко за което съм чел и с малкото, с което съм се сблъскал, никъде не съм срещал нещо като говорене или разсъждаване върху Дао. Дори Ли Ър(а.к.а Лао Дзъ), напускайки Китай е бил принуден от стражът на границата, да остави нещо след себе си, както гласи легендата (Дао Дъ дзин е дело на много хора и е дописвана и променяна през много епохи).

Нямам нищо против Ошо. Всеки има право на мнение. И всяко мнение е ценно, но има разлика дали човек търси нечие мнение или начин да опознае нещата от първа ръка. То е като да се наслаждавам на някой стих или разказ за кон и да търся човек, който да ме научи да яздя.

Ошо не е 'ездач' в случая, в което, както казах, няма нищо лошо.

___________



Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано19.01.12 00:39



и не знам откъде да започна
Тогава точно там където си идеална според мен ще ти е беседите му в/у Лао Дзъ - чел съм само втори том и книгата се оказа безкрайно полезна за мен, защото е изчистена от всякакви гадателски, магьоснически, алхимични и религиозни наслагвания, и от нея има вероятност да разбереш, защо истинската практика е не-практиката.

п.п. може би най-поетичната му беседа, която съм чел и не случайно, защото Дао дъ дзин е може би най-поетичната книга, която изобщо съм чел.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.