Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 14.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано03.02.12 14:19



Умът притежава само две алтернативи: съпротивление или бягство. И когато възниква проблем, ума казва, че или трябва да се съпротивляваш или –да избягаш.Обаче, и едното, и другото – са лишени от всякакъв смисъл, защото проблема не е отвън, а отвътре.
Можеш да прочетеш хиляди книги, дори да получиш- всички отговори; Това, обаче, не значи, че си постигнал нещо – Без любов, предвижване – няма..




Редактирано от vidiya на 03.02.12 14:21.



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано03.02.12 15:07



Умът притежава само две алтернативи: съпротивление или бягство.
Егозентризмът не е ли третата алтернатива на ума?

Инак знаеш ли какво се сетих - "любов, любов и още нещо"

..... кое е това нещо в тази тривиална фраза ..... любов естествено, постигаш я, но постигането никога не приключва. Чудя се дали даоистите знаят, че любов е друга дума за у-уей.



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: vidiya]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.02.12 15:55



Умът притежава само две алтернативи: съпротивление или бягство.

Психиката има далеч повече защити и нива от тия два варианта. Бихме били прекалено крехки, ако само това ни бяха възможностите...

___________



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано03.02.12 16:30



За Буда, Христос и прочие сигурно има обективни причини, защото това, което са говорили е било оскъдно записано. Пък и много неща, които вълнуват някого днес, може да не са били засегнати в тези прастари приказки или в спомените на този, който се е решил накрая да ги запише.

Ошо пък е говорил толкова надълго и нашироко, всичко е добре записано, че е е повече от очевидно какво е искал да каже. Но човек е способен от бялото да прави черно за какво ли не, така че нищо чудно, ако не разбира нещо.

От стотиците хора, които съм срещал и които са казвали, че обичат Ошо, е имало няколко случая на хора, правещи точно обратното на това, което Ошо казва. И всичките те са възприемали Ошо просто интелектуално, като добър разказвач или философ. Въпреки, че той е повтарял милион път обратното и че това, което казва не е нито догма, нито пък теория, а е покана за експериментиране, за навлизане на всеки в себе си и откриване как стоят нещата там... Впрочем, ние точно това споделяме като няма нищо необичайно, ако ти примерно предпочиташ да правиш дадено нещо по един начин, аз по друг, пък Ошо по трети.



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано03.02.12 21:35



Просто се опитай да разбереш, че човек най-ясно вижда в другите, това, което носи в себе си. Съжденията му са активно отражение на това, което е подтиснато или не реализирано в самия него.
По този случай, позволи да те почерпя, с една притча:
Два зен-монаха трябвало да преминат през бурна река.Недалеч от тях, стояло много красиво момиче, което също искало да мине през реката, но се страхувало.Девойката помолила монасите да и помогнат.Единият мълчаливо я взел на раменете си и я пренесъл на другия бряг.Вторият монах побеснял.Той не казал нищо, но отвътре-кипял:”Това е забранено!Писанията забраняват на монасите дори да докосват жена, а този, не само я докосна, а дори я носи на раменете си!”Когато стигнали манастира, вече се стъмнило.Ядосаният монах се обърнал към първия и казал:
– Виж, аз трябва да кажа на игумена, трябва да му съобщя.Това е забранено!Ти не трябваше да постъпваш така!
Първият монах учудено попитал:
– За какво говориш, кое е забранено ?
–Забрави ли? –казал втория. – Ти носеше красива жена на раменете си.
Първият монах се разсмял и отговорил:
– Аз я пренесох на другия бряг за една минута и веднага я оставих там.А ти май, все още я носиш?



Редактирано от vidiya на 03.02.12 21:38.



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано03.02.12 21:52



Съжденията му са активно отражение на това, което е подтиснато или не реализирано в самия него.
Еееееее ай стига бре, не може да съм чак толкова готЯн и любящ

.... (да, да знам - отиде до небесата, почесвам го и т.н. ..... но все пак така ми дойде)

Мерси за тази изключително красноречива и любима притча - любима тъй като от нея разбрах, че цял живот не съм сбъркал ни веднаж, за това, че кача ли красива жена на раменете си не съм я пущал от там, докато сама не пожелае да слезе.

п.п. пък дали я нося после - едно сърце може да понесе цялата вселена (цялото) и пак да не му тежи. (за мен посланието не е в носенето - не е и в носенето на мъртвото, а в носенето на всичко като [и/ или което е] тежък товар)



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: mo32®]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано03.02.12 23:21



Ние можем, да бъдем само това, което сме, - цялото ни израстване – е просто приближаване към това, което вече сме.Можем да се скитаме и да чукаме по различни врати, но по този начин, ние просто играем на жмичка със самите себе си.Но това си е наше желание, и ние си решаваме, колко още да чукаме по чужди врати и да се скитаме по различни места.В края на краищата, ще стигнем до своята врата и до разбирането, че тя винаги е била тук, и никой не може да ни я отнеме.Никой не може да отнеме собствената ти природа, собственото ти - дао.






Тема Re: Здравейтенови [re: shshtt]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано04.02.12 07:17



Прочетох Оранжевата книга и Медитация - изкуството на екстаза, имам и кой да ме напътства и би трябвало да започна да практикувам полекичка. Ще видим. Объркана съм много.

:)


Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано04.02.12 08:51



Дъното на езерото не може да бъде видяно.
Образите превземат бистротата на водата.



Тема Re: "Възгледът за тантра"нови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано04.02.12 08:56



Смешното не е, че Ошо е съвсем нормален човек, често приказвайку глупости както всички останали, а че има хора които се изживяват като негови наместци имащи питающа нужда всичко да минава през тях. Раздават индулгенции за праведност в разбиранията, сякаш са портиери късащи билетчета в един првинциален театър на абсурда.

Смях и още нещо...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.