Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: Въпроси за другитенови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 16:53



Ти почти не ме познаваш, защо си мисли, че ме познаваш?



Тема Re: непредвидимата реканови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано07.02.12 17:08



В случай, че не е станало ясно, заради тази тема Миро ми сложи вечен бан(така се казва). После се намесиха други хора и му казаха да го махне, защото няма основание. Ето и самото доказателство.

Забранено е да изказвате мнения или да оставяте бележки. Причината за тази забрана е: Рецидивист-спамър пишещ не по темите на клуба. Не разбира от многократни обяснения. (до 08.06.2039 09:44, Ban code: 6769)

Сега, въпросът е, че ако мен не ме познаваха, щях да си остана с бан-а. И как се връзва цялата тази парадност на Ошо с подобно разчистване на сметките. Аз на него и един бан не съм му сложил докато бях модератор.





Тема Re: непредвидимата реканови [re: huanji]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 17:10



Коя тема - или вече е изтрита?


п.п. дай линк ....

Редактирано от Exaybachay на 07.02.12 17:11.



Тема Re: непредвидимата реканови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано07.02.12 17:13



Тази бе, в която пишем.





Тема Re: Въпроси за другитенови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано07.02.12 17:31



Не нужно да познаваш никого, нужно е – да ВИЖДАШ. Всички хора са еднакви, еднакви ги прави-АЗ. Онзи, който престава да бъде шаблон, го вижда в другите.
Какво значи, познавам ли те или не?С какво твоето АЗ, се отличава от друго такова? С нищо. Просто нашето АЗ, претендира за уникалност, но самото АЗ – не е уникално.Всичките му уловки, са еднакви за всички.
Казвайки,” ти мен почти не ме познаваш”, ти отново поддържаш шаблона:” Тя не ме познава, защото не е имала възможност да наблюдава, онова, което ме отличава от другите, моята неповторимост, а пък аз съм...бе тя, само да да види-какъв.."
По-нататък могат да се пречислят всички параметри на шаблона: зодиакален знак, любими филми, черти на характера, от които се възхищаваме, всичко онова, което се счита за уникално.Разбираш ли?
Във всяка дума, мисъл, се крие –АЗ.
Ти дори и не предположи, че то се крие и във фразата:”ти почти не ме познаваш”! Но препарираш ли се за миг, веднага се пуква цирея на обусловеноста, стремежа към неповторимост, самолюбуването и НЕ ВИЖДАНЕТО на нищо, освен себе си.За това, е нужно, всеки момент, да следим своето АЗ : в думите си, постъпките си, в мислите си – да бъдем БДИТЕЛНИ и да си задавме въпроса” защо?”.
А принадлежноста към всякакви източни учения, не е ли това просто създаване на поредния шаблон, по-различен, от предидущия и за това- особенно уникален? А пък ако станеш и санясин! Изобщо нямам думи, каква уникалност е това! Санясите просто така, на тълпи, не се моткат по улиците, това е мнооооооого голяма рядкост, и АЗ –ехааа - принадлежи към тях!!!
Но способно ли е АЗ да ВИДИ това? То - накъдето и да погледне, само себе си вижда.Навсякъде има огледала, в което, ТО- се отразява.
А защо продължаваме да оставаме в шаблоните, защо се вкопчваме в тях?
Ами защото ни е страх!Ако не сме шаблони, то тогава-какво сме?Какъв си ти?Каква съм-аз?Ако излезем от шаблона, никой няма да ни разпознае- ние изобщо не съществуваме, или вече сме умрели?
Представяш ли си-излизаш от шаблона – и теб те няма...никъде...в нито една компания, нямаш приятели, нямаш собственост, нищо-нямаш!И теб самия те няма!Престанал си да бъдеш личност, а значи, и единица от социума.Мъртъв си-за всички..
Мда...Да стигнеш до просветление се иска-изключителна смелост...
Стремящият се към просветление, в действителност, активно му се съпротивлява.
Пък то, няма нужда от усилие за неговото постигане..просветлението имам пред вид, просто трябва да престанем да се съпротивляваме.



Редактирано от vidiya на 07.02.12 17:33.



Тема Re: непредвидимата реканови [re: huanji]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 18:59



Джито ...... окс - ти избираш, но нека ти споделя! какво виждам аз, като страничен наблюдател.

Според мен (не знам дали споделяш това) всяко едно учение е И ирационално по природа, нуждаещо се не само от пророци-учители-водачи-месии и т.н., но и от храмове/ убежища, места където да се сподели. Доколкото АЗ-ът (в/у който т.е. в/у мен vidiya сипа един самосвал железобетон) е нещо подобно на персонална религия, нещата не са по-различни. Ако някой е решил да направи от АЗ-ът емоционален акт и учение, то е нормално да се самозародят и присъщите атрибути, включително идеята, че този форум е храм само на "просветените". (пък моя милост даже не съм такъв)

Тука виждам само едно предупреждение - не знам дали си баннван в тази тема. Но в други по-предишни теми (да речем от преди година), по случайност съм попадал на тази ваша кавга - тя е стара и не е от тази тема, не е от вчера, имали сте някакви дрезги помежду (явно не само ти vs. миро - а и примерно Мо), за които не знам нищо, само разни подхвърляния, включително, че и ти си бил баннат, както обичаш да казваш за "вечно".

АЗ имам доста опит в/у гърба си с баннове - не съм имал "честа" да ги раздавам. Толкова банани съм изял, че като ми рекът, че съм маймуна, ми е трудно да се обидя, а разбирам, че явно се съзира по някакъв мистичен начин този факт. Банът е крайна мярка и често пъти е доста спорна, особено от гледна точка на потърпевшата страна, която се чувства по правило почти винаги ощетена. Да си модератор, както явно ти сам знаеш от собствен опит не е толкова проста и лесна задачка (бил съм и модератор) и винаги съм се чудел как аджеба да се постъпи най-справедливо.

Тъй като и аз си имам своите претенции за "чувството на справедливост", живо ме е интересувал този въпрос - отнесен не просто към сферата на виртуалното общуване, а изобщо като принцип и начини на прилагането му. Придържайки се към казуса т.е. форумната сфера, според мен решението винаги е било само едно и съм се опитвал да го предлагам в почти всички форуми, в които съм участвал - къде е прието, къде не оставяме на страна. Решението според мен е - обществено гласуване. Всеки един "кандидат за бан", а м/у другото съм се кандидатирвал сам себе си да бъде подложен на обществено/ общо-форумно разглеждане и гласуване - по този начин се е случвало доста хора не само да не бъдат баннвани, но и да променят поведението си, отношението си във форумното пространство.

Не знам дали това би могло да проработи и тук - сам се досещам, че ще е и дразнещо, че идеята идва от мен, само че тя не е моя ..... в крайна сметка, лаишки казано, така е било в по-първобитните общества.

Явно няма да разбера от вас какво, що е станало, все някой ден ще попадна на темите, в които сте се разисквали, но се обръщам към теб, защото оценявам твоето чувство за справедливост - това, което правите е грозно и глупаво. Винаги из духовните учения е имало препирни по една или друга причина - нещо, което е обяснимо, но и незряло, което не значи, че е оправдано. Лично на мен не ми е кеф, да чета разни подмятания, кой, па какво, кого, защо и т.н. с половин уста и темите да отиват в на майка си задника. По този начин се губи целия смисъл на един форум - винаги мога да си намеря и извън един форум за какво да се заяждам и/ или да гледам сеири.

Да съм един модератор поне ще ви отцепвам в отделна и само една тема, всичките постове (дори на Миро) с подобно съдържание и акцент, да се видите и разгледате какви сте убавци, пък и тъкмо медитацийка да си направите - барем да се видите отстрани собствените ви аз-ове.

Дали се опитвам да сбера под един чадър Ошо, йога, дао и т.н. - съвсем не. Тука в този форум смятам, че се обсъжда ОШО.ЕТ, като това "правило" важи и за всички останали учения и учители, но нека да се обсъжда Ошо, а не препирните било м/у Миро и Джито, било м/у мен и всички ви. Не знам дали разбираш на къде бия, но с една върховна сатанинска власт в мое лице, с това вашето блаа блаа блаа ще ви бия шута и на двамата - в крайна сметка знаеш, че 'секи шут отзад е крачка напред.

Относно вялата критика към Ошо - не знам дали разбирате, че вие така критикувате, че защитата не е относно Ошо ...... та кой е успял да защити празнотата и кой е успял да обвини пустотата - в битието всеки чува собственото си ехо. Защитата е съвсем простичко относно самия форум. Дръпнете критика на самия му подход - макар да казва, че няма подход, на самото му учене и учение, макар да казва, че няма учение, на различните му техники, методи, а дори и философия, защото няма човек - било то духовен учител, научен работник, държавен глава, пенсиониран стругар, пропаднал алкохолик, бременна жена или дете първокласник, който да не е И философ, самата природа на разсъждението е философска, само в изкукуригалите може би? липсва каквато и да е философия.

За методите му - трудно мога да дам мнение, защото съм на 5 месеца лапищак и дори още не съм проходил, но на база както казах и преди толкова много книги, като от тях 5 тома само и единствено за медитации + 2 книги пак наръчници за медитативни техники (айде да речем, че в тях се повтарят), е някак си нелепо да убеждавате, че Ошо не е дал никакви практики ..... да кажете, че не вършат работя ще ви разбера, ама да твърдите, че ги няма си е чисто извъртане-затваряне на очите-тролене (на форумен жаргон). Нещо за което не виждам защо се сърдите като бъдете изгонени (защото в крайна сметка бан=изгонен) от форума - заради вашето его или заради вашата компетентност, от която биваме лишени.

п.п. да и аз лично имам забележки към Ошо, но не само - до сега не съм попадал на нито един учител към, който да нямам критики, подчертавам нито един и може би след време ще пусна тема тук, в която ще изразя открито към кой и какво са ми забележките, но (не, че давам за пример себе си) няма да ръгна из форумите да натяквам колко куцо е това дао, колко крива е йога и какъв некадърник е Буда, драскотейки из всички теми и лазейки по нервите на участниците. Уви не всеки е просветлен (не долюбвам тази дума) и не всеки е толкова напред с матрЯла, че да му е ясно всичко и всеки.

Поздрави!!!

(а докато не се оправите в отношенията помежду и към другите, аз ще продължавам да си упорствам и да се държа по същия гаден начин като вас, като огледало - а дали това е Ошо подход, не знам но и слабо ме интересува)

Редактирано от Exaybachay на 07.02.12 19:06.



Тема Re: Въпроси за другитенови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 19:00



А ти как си станала такава - да кажа "странна" на първо четене?



Тема Re: непредвидимата реканови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.02.12 19:05



И как се връзва цялата тази парадност на Ошо с подобно разчистване на сметките.

Никак.

Опитвам от време на време да водя диалог с Миро, хем да видя как аз реагирам към него, хем да вида как той реагира на моето писане. За момента мисля, че няма никаква полза да се говори с него, той просто блокира, когато става въпрос за определени хора, сред които съм и аз.

Личното отношение не приляга на модератор, да не говорим на човек, който следва Ошо или който и да било друг път за развитие, който има за цел да отвори човек, вместо да го затвори.

Миро е писал и продължава да пише по теми, които строго погледнато нямат пряка връзка с тематиката на клуба (Дао, Тай Чи, Бутащи ръце и т.н. и т.н.).. Но от гледна точка на един по-широк поглед към живота, какъвто явно е имал ошо, те имат отношение. Тези теми са ми интересни и на мен, като не съм съгласен той да ги монополизира и да бан-осва всеки, който му се стори неприятен или с различно мнение!



___________



Тема Re: Въпроси за другитенови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано07.02.12 21:59



Веднъж, разбрах и бях принудена да си призная, че ме е страх – чувството, което кара дланите ти да се потят, стомаха да се преобръща, краката да се подкосяват. И каквито и навици да имах, страхът не ми позволяваше да ги ползвам.Появи се някакво вътрешно възмущение, протест, поисках да изследвам каква е тази сила, която ме управлява напълно и ме лишава от способноста да действам. Реших, че страх имат, онези, при които духовните практики липсват или отсъстват.И се заех-с йога.
Много скоро, обаче, бях принудена да си призная и още един неприятен факт – страхът се появяваше не само в опасни ситуации, но и в моментите, когато трябва да излъжеш, да обясниш”лошата” си постъпка, когато трябва да кажеш”не”, когато трябва да танцуваш или пееш пред публика, когато не правиш това, което очкват от теб. Наблюдавайки това, с учудване бях принудена да констатирам, че не съм свободна, че не живея; онова, което наричах „живот”, се състоеше от комплект постъпки, заради които нямаше как да ме критикуват, да ми се присмеят, осъдят – трябваше да бъда „като всички” и тогава никой нямаше да има претенции за нищо! Значи, работата не беше само в духовната и физическа подготовка. …
Занимавайки се с йога и куп други практики, осъзнах важноста на здравето – колкото и да си добър, ако те тръшне един радикулит-ставащ безпомощен.Действайки в това направление, се разделих с болестите, в това число такива, които докторите бяха определили като неизлечими..
В един момент се появи въпроса- защо, за постъпките си, трябва да се съобразявам с мнението на окръжаващите, когато същите тези”окръжаващи” се страхуват от всичко по ред, вярват на всичко по ред, без да проверяват, и повече от всичко са замислени за това, какво другите ще помислят за тях? Така рухнаха авторитетите ми.Остана ми един, главния авторитет-аз,самата.И страх.Неубиваемия страх.
Живота ми беше насочен към постижението на една-единствена цел.Всичко, което оценявах, като слабост, жалост към себе си, се пресичаше.Взех решение- действай, без да обръщаш внимание на трудностите и страха.Казвах си, ако отстъпиш на страха, никога няма да го победиш.Да не отстъпя, означаваше да бъда готова да умра.А аз и без това не исках живот, в който има страх.Удоволствията не ме кефеха особенно, защото за мен удоволствие би могло да бъде-само едно-освобождаването от страха.Аз дори не знаех, че всъщност това е онази Свобода, за която говорят просветлените..
В един момен, разбрах, че умирам.Да променям нещо-нямаше смисъл: всичко, което правех, беше единственото важно, заради което си струваше да живея.Само трябваше да успея да си преоформя документите – аз знаех, кога ще умра.
Веднъж, докато четях Ошо, в мен остана чувството, че трябва да помисля над нещо.Но над какво, не можех да си спомня: някаква мисъл се шмугна, аз не успях да се хвана за нея и не знаех, какво трябва да си спомня.Невъзможно беше, дори да си събера мислите, те се изплъзваха – както и да се опитвах да ги задържа, да се съсердоточа върху тях, просто не можех-да мисля. Трябваше да препрочета, онова място, но 4-те дни, външни обстоятелства не ми позволиха да направя това.По-късно, препрочитах изреченията, надявайки се, те да ми напомнят онова, върху което исках да помисля.
Сега е вече невъзможно да си спомня, какво отприщи процеса, може би, очите ми зацепиха някаква дума...Аз просто помислих, че пътя по който вървя-не съществува!В действителност, никъде не вървя, а си стоя на едно и също място, никъде не съм помръднала за толкова години, за да се окажа по-близко до истината.Опитвах се да се вкопчвам:”Постигнах нещо, силна съм...” Но опитите ми да се убедя само пораждаха нови взривове на съзнанието:”силна, относно какво?Кое да смятам за сила?” Това ме потресе!Оказва се, през целия си живот никъде не съм вървяла и нищо не съм постигнала; мислех за себе си, че съм такава и такава, но това бяха само нечии събрани думи; и ето сега, няма път, няма ме мен, няма нищо!Аз пропаднах някъде в тъмнината, в пустотата, в неизвестноста.Бях уплашена.Не знаех какво да правя и звъннах на приятелката ми, и плачейки, молех за помощ:”Не може да бъде така!Нещо не тръгна както трябва, аз се престарах и ме понесе неизвестно къде! Аз не исках това!Как да се върна обратно?!”Тя ми каза, че –никак.Позвъних на друга и я помолих да ми каже, поне една причина, поради която си заслужава да се живее.Отговорът и ме ужаси, от осъзнаването на самотата:”Ти си в депресия.Трябва да смениш обстановката – излез, пообщувай с някой.”Този съвет ме накара да викам:”Но аз нямам никой!!!”
Същноста на самотата е в осъзнаването, че си сам: няма никого, който да носи отговорност за твоите решения, освен самия ти!Имам пред вид самотата, пред лицето на смърта, пред осъзнаването на собствената си смъртност.
И истории няма повече.Тази беше-последната.



Редактирано от vidiya на 07.02.12 22:11.



Тема Re: непредвидимата реканови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано07.02.12 22:15



Две неща:
- пуснах ти текста на бана.
- "От чужда работа далеч, това е напаст цяла, така от някакъв си клин, маймуната умряла". - Панчатантра

п.п. Чувствай се свободен да се държиш колкото си грубо искаш. Щом не ми въздействаш, значи имаш още доста хляб да изядеш.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.