Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:09 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: а стига с тва маринованенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано12.12.11 01:24



не питай - дори не ми вярвай, провери сама,
Не бъди сигурна безценна, съвсем не бъди сигурна

чуването според теб с ума ли е

четири заповеди срещу един въпрос. Казах ти, че не става диалог.




п.п. Самото възприемане - не. Но разпознаването на звука - да.

п.п. 2 всичките си заповди можеш да си ги изпълниш сам, убедена съм. Аз си имам кого да слушам

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 12.12.11 01:24.



Тема Re: а стига с тва маринованенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано12.12.11 02:12



Еееееее, къде па видя заповеди, че и четири на брой - я дай да видя, не знаех, че съм станал законодател, кога ми начислиха такава длъжност ... а данъци, блага някакви, премийки, това-онова ще има ли



Искам вместо служебна кола, служебен матор - сузуку К6 1000 .... за цвят нямам капризи, сам ще си го наглася.



Тема погребение и траурнови [re: ludiq_poet]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.12.11 17:04



Темата за погребенията е част от Смъртта и хубаво, че я спомена, защото съвсем щях да я забравя. А щях да я забравя, защото на мен лично прогребенията не са ми интересни. Смъртта е по-хубаво да се вижда по-рано, на погребението вече е късно... Там, хм, най-много да ядеш много жито... И разбира се да видиш хора, които са си затваряли очите за смъртта.

Другата тема е за траура, което е периодът нужен на човек, чийто близък е починал, да се хармонизра (най-често да „забрави”) със смъртта. Не знам дали дядо ти ти е бил близък, но по същия ли начин би се държал, ако почине примерно майка ти?



Тема как Смъртта променя Живота.нови [re: konopr]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.12.11 17:56



Даже и шофьорска книжка да имаш (+20 години стаж зад волана) това не е гаранция, че няма да направиш ПТП (пътно транспортно произшествие). Впрочем, което може да те срещне с обекта на настоящата тема. Така че за гаранции никой не говори, освен за едиствната гаранция че не след дъгло всеки един от нас ще се срещне задължително със Смъртта. И за това тази тема е по-важна от много други.

Страхът от смъртта в екстремни ситуации помага малко в опознаването на смъртта и то дотолкова доколкото да си отвориш очите за нейното съществуване. Ако не ти е бил тогава момента, най-често хората си казват, че са „минали между капките” и бързо забравят. А иначе в самия момент нямаш много време за наблюдение... Апропо, имах наскоро наблюдение в такъв момент в самолет. Пътувал съм сигурно вече 100тина пъти и стандартните неудобства при излитане, кацане и въздушни ями не ми правят голямо впечатление и даже, ако ми се спи, дремя в такива случаи. Но преди месец и половина се случи, че минахме над/около нещо като оргомен ураган (после видях по ТВто, че точно тогава са били неочакваните снежни бури в североизтичните части на Щатите в края на този октомври, а ние излетяхме от Вашитгтон и ги прекосихме). За около поне цели 30 минути турбуленциите бяха почти непрекъснати и толкова силни, че си представих, че ако бях на мястото на пилота, не бих могъл да прочета индикациите на уредите от силните тресения. В пиковия момент пилотът съобщи с разтревожен глас на стюардесите да се закопчаят също и да не мърдат от местата си... Та в тези моменти, освен да закопчая здраво колана, да се държа за дръжките (за да не отхвърча някъде) и да действам адекватно, нямаше голяма полза от медитиране над Смъртта.

Много повече смисъл има да се медитира над Смъртта в ситуации, където може да й посветиш голяма част от вниманието си и за по-дълго време. Апропо, оносно ситуацията при пътуване със самолет съм забелязъл, че е много по-ефективно да медитирам над нея при излитане и кацане (когато има най-голяма вероятност за проишествие), но пък мога да се наблюдавам относително спокойно. Аналогично и ако чакаш резултите от някакви медицински изследвания или каквото и да е друга ситуация, която прави Смъртта по-реална. А най-добре е просто така в ежедневието...

Умирал съм съзнателно по какви ли не начини и от много години. Интересното, е че се оказва винаги, че има и още.... Резултатът е, че Смъртта ти става ежедневен Спътник... Точно като Цялото... Виждяш я във всякакви ситуации и от всякакви страни. И това те променя.

Точно тази промяна е важната. Иначе, дали ще настъпи по една или друга форма, някак си това не е толкова важно. Важното е как Смъртта променя Живота.


П.П. И сега всеки път като я споменавам и ... усещам я.



Тема Re: как Смъртта променя Живота и обратнотонови [re: Mиpo1]  
Автор konopr ()
Публикувано13.12.11 21:32



както бях чул отнякъде, не знам кой е източника - хората живеят все едно няма никога да умрат и умират после все едно не са живели




Та бях тръгнал да разказвам за вълнуващите си първи сблъсъци с нея.
аз преди години често си мислех, как като си медитирам всеки ден и хоп накрая ще израстна и ще премина през нея в някой медитативен момент. И един ден така се срещнах с нея в ежедневието, изперках тотално. Бях попаднал в ситуация (отказах се да навлизам в подробности по този случай че е брутал), в която бях напълно убеден че няма да оживея.
Тогава ме хвана адски страх, но тогава нямаше накъде да бягам и се наложи да приема тази мисъл... и я приех (не беше никак лесно) и страхът изчезна. А пък после ми се размина. Този ден беше може би първият истински трансформиращ ден в живота ми. Живота толкова се промени, че мина поне седмица докато посвикна с the new world order така да се каже.

Ще навлезна обаче в подробности в един друг много интересен за мен случай, който ми промени много самата концепция за смъртта и до който може би нямаше да се стигне по същия начин, ако не беше горния случай.

Веднъж на сън при една военна операция в къща в оустинна хълмиста местност. Бях последния оцелял в кратка престрелка от малък специален отряд и знаех важна информация. Знаех че ще се опитат да ме хванат жив, но това не трябваше да се случва в никакъв случай, понеже ме беше страх, че много брутално ще ме измъчват. И реших да се застрелям, не исках да влизам в престрелка, защото рискувах да ме ранят и пак хванат жив в безсъзнание. Те идваха така че трябваше да действам и извадих пистолета. Опрях си го в главата. Бях спокоен като цяло след като приех трезво нещата.
В разни сънища преди като съм умирал винаги съм се събуждал точно преди последния удар, изстрел и т. н., но не и този път.

Та натиснах спусъка като се стремях да оставам максимално буден. Бидейки наясно, че шанс за живот няма, усещах това като някакъв шанс да науча повече за смъртта и реших поне по този начин да се опитам да извлека полза от ситуацията. И стрелях, с което картината рязко изчезна и се завъртяха нещата някак си все едно минах през водовъртеж като усещане. Видях сравнително ясно и плавно това, което се случи. И започнах да се опомням в някаква стая седящ на някакво легло и в главата ми нахлу обилен поток от информация за живота на този, който седеше сега в леглото.

А още се чувствах все едно съм още там с пистолета в ръка, седейки в леглото ми, без да въздишам обаче с облекчение и да си викам "било е сън". А се опитвах да асимилирам какво е станало, и бях по скоро учуден и изненадан, за разлика от случаите когато като малък се събуждах доста уплашен, очаквайки удара падайки от някоя сграда примерно.

Та този последния случай разчупи ограничената според мен концепция за смъртта и живота, която е за кръговрата от многото повтарящи се животи, завършващи със смърт и започващи наново в родилното.

Та тогава се замислих и как живота може да бъде определен просто като информация сглобена от спомени, влияещи по някакъв начин върху сегашния момент. И как тази информация променя смъртта и концепцията за нея. Който изведнъж му махнат почти цялата информация от главата и я заменят със спомените на друг, като при това той остава буден, ще ме разбере

Та тези случаи ме накараха да мисля, че когато човек е пред умирачка простия смисъл, е важно да остане буден за момента, а не да се отплесва толкова по отиващия си живот и емоциите свързани с него. И разбира се смъртта е полезна, когато и обръщаме внимание сега и не са стигнали нещата до умирачка в прекия прост смисъл

Редактирано от konopr на 13.12.11 21:34.



Тема Re: как Смъртта променя Живота и обратнотонови [re: konopr]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано13.12.11 21:51



Който изведнъж му махнат почти цялата информация от главата и я заменят със спомените на друг, като при това той остава буден, ще ме разбере

Подобно нещо ми се е случвало при преход от "сън" в "будно" състояние. При това, сънят е бил с "тежестта" на реалност, затова съм наслагала кавички навсякъде. Усещането беше, че преминавам от един живот в друг или от един сън в друг - все тая дали по врат или по шия. Не беше приятно усещане. Не беше ужасяващо, но не беше и приятно. Може би защото нямах достатъчно осъзнатост или енергия, за да помня едновременно и двете си форми на съществуване и поради това имах чувството, че се разпадам или губя част от себеси, което усещах, като вид смърт.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема налей по едно сеганови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано15.12.11 00:36



Нямало умиране, но онзи Стушко дето споделяше за ДМ и Кундалини сдаде багажа. И онзи с историите от кораба на човекоядците - също. Няма го сега. Изтече. Даже ми липсва. Но да не плача сега пред жените тук, че и те като почнат няма спиране.

Ти може да кажеш, че е изтекъл, или, че си е казал каквото има, или че временно го няма и пак ще дойде... Е, хубаво, но него го НЯМА сега. Умрял е. Утре може да дойде друг, от чийто уста даже да капе мед... Но това е друга работа.

Сега е Смъртта. Нямането. Ин. Почивката. Тъмнината. Релакса (щото и да го четеш си е на работа като се разпише). Така че има Смърт, но в нея няма нищо лошо.

А новороденият е този, който е приключил с миналия миг. Може да си го спомня, но пито-платено. А налей по едно СЕГА.





Тема Re: налей по едно сеганови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано15.12.11 18:38



От мен да знаеш едно - океанът не е приключил с реките, нито с техните извори, нито небето с облаците, нито земята с падналото дърво.
Онзи човек, който е сдал багажа е твоят сън, той не е той, а проекцията на твоето сънуване.
Нормално е да липсвам на теб или на другите - то даже понякога сам си липсвам на себе си, но няма как да се игранича в момента, защото момента, мигът е частица време, а Сега е безвремието. Моят сън може да зависи от времето, твоят сън също поражда времето, но същината която сме, е извън времевата рамка т.е. няма как да съм жив, дори самото сънуване, илюзията няма как да се осъществи, ако не съм вечен и постоянно нов..........

................. или нещо такова


Ма като си рекъл ще прикапя по една чашка




Тема Re: Смъртта (но пък всеки миг)нови [re: Exaybachay]  
Автор ludiq_poet (непознат )
Публикувано15.12.11 21:47



може ли да обясниш какво значи "новорединичък" по кратък недвусмислен и разбираем начин :)



Тема Re: налей по едно сеганови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.12.11 22:10



Това ми хареса. В смисъл, че ако трябва да се ползват думи за в случая, тези ми допадат.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.