Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:12 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: кога приемаме Смърттанови [re: vidiya]  
Автор konopr ()
Публикувано07.01.12 16:10



Не са малко хората на които, ако започнеш да им говориш за смъртта и започват да гледат втрещено. Случвало ми се е някои хора като ми крещят за някоя битова дреболия и аз започвам да им говоря за смъртта и за умирането и после пак им споменавам тяхната важна дреболия на фона на тези неща, поради което те често се възмущават, как мога да им говоря такива ужасни неща, но почти винаги забравят за дреболията за която са ми дуднали



Това до голяма степен се дължи на траурната обществена нагласа към нея - плашещ траур, черни цветове, придружени с подтискаща музика. И това кара хората вътре в себе си да бягат от нея. От нея може да се избяга и тя никога може да не се случи според мен, както съм писал някъде по-горе, но бягството от нея причинява както казва Миро липса на цялостност или пълнота в живота. Често това го виждам като се усетя че съм позабравил и пренебрегнал смъртта.

Сигурно много хора си казват преди да умрат това, което си цитирала или поне се чувстват така сякаш вече наистина имат желание за живот

Редактирано от konopr на 07.01.12 16:12.



Тема Re: Смърттанови [re: Mиpo1]  
Автор TRlNlTY (съзерцателка)
Публикувано07.02.12 00:43



Винаги съм си мислела, че смъртта най-малкото е притеснителна, а ти пишеш с такова спокойствие за нея... И това с медитирането върху смъртта... трудно ми е да го разбера - сигурно защото не знам как да медитирам, но бих искала да се науча - надявам се, че това успокоява мозъка, така както думите, писани от един медитиращ, пък макар и върху смъртта



П.П.
клубът от край време ми е интересен (както и самия Ошо),
но пусто все не остава време за четене... на нещо смислено, разбира се,
простотиите иначе все се намира време да ги прочетеш - как става тая работа не знам!




Тема Re: Смърттанови [re: TRlNlTY]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 03:41



надявам се, че това успокоява мозъка
упс...да не правя нещо грешка бре ...да трябва да работя върху органа си - мозъка де....че той е мускул, да го помпя ли на? Дали госпожицата не греши и има пред вид ума?

Един орган и нещо неизвестно - що е то? - като ума, да се приемат за едно и също?!!! В йога дали ще е така, че до там баш не съм стигнал....... ма знам ли ги йогите, кое, как успокояват.

В медитациите дет ги правя, не съм забелязал мозъка ми да изтича, но ума го няма със сигурност - ма може и от там да ми иде простотията де ..... всъщност ти дали вече не медитираш ...... или пък покрай четенето на Ошо да съм подхванал джудо .... мда чак сега разбирам, ми той не изключвал умове, той тренирал органи начи.


п.п. посрами се азе с тиа мъдрости тц тц тц неа ми зор - ветар ще ми веа перчемя и ще ми къдри мозъка, дека да не знам, че мозъка е главен в медитацията па азе съм тръгнал ума си да спирам.


е ти те баш моя мозък - ала го на глъдай, къв е неспокоен.

Редактирано от Exaybachay на 07.02.12 04:09.



Тема Re: Смърттанови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано07.02.12 16:03



Познавам, неуморимото ти чувство за хумор, надявам се, и Тринити, да го приема така, аз само ще си позволя да добавя -към твоето откритие:
Един невролог-мозъчен изследовател, беше написъл някъде, че :” мозъкът мисли за себе си, мислейки за себе си, като мислещ за себе си”..
Изглежда, като игра на думи, когато се опитваме да разбираме умствените процеси, като изследваме само органичния мозък.
Тайната престава да бъде тайна, когато се вгледаш в по-финниите инструменти – ума и съзнанието.
За това, приеми, че казвайки-мозък, Тринити е мислила-за ума....всъщност...нека тя сама да каже.



Редактирано от vidiya на 07.02.12 16:04.



Тема Re: Смърттанови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано07.02.12 16:07



Зависи от позицията на коя школа се говори, понеже ума и съзнанието често са едно и също, а фините инструменти са широко разработени в повечето даршани.





Тема Re: Смърттанови [re: huanji]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано07.02.12 16:23



Разбирам, Хуанджи, и знам,че ти разбираш...Обърнах внимание само на мозъчната органика...останалото, за практикуващите...е Път





Тема Re: Смърттанови [re: vidiya]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.02.12 16:27



Упс - съвсем честно си признавам, че първосигнално си помислих, че пак ще се цитира онази неновина - "не може да се поумнее повече" те тук ->

... която ме наточва, яко да соля.


п.п. липсата на знание обличаме самички в "тайна", но така тайната не е тайна, а простичко казано незнание - виж, когато вече знанието се прикрива нарочно, това вече си е "тайна".

п.п.2 ммммда - май съм бил твърде рязък ..... ма то така е с простите хора, говорим на кестерме, па после мислим, ако Тринити ме приеме така нема да сбърка, но за мозъка и ума, няма да се съглася и ще давам отпор до последно

Редактирано от Exaybachay на 07.02.12 16:28.



Тема Re: Смърттанови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано07.02.12 17:11



Разбирам, просто се сетих как би могло да стане объркване дори и без да се усети човек, защото всеки има изградени различни представи и инструментариум.





Тема Re: Смъртта (без притиснение)нови [re: TRlNlTY]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано07.02.12 17:24



Аз не изхождам от гледната точка дали Смъртта е притиснителна или не, а дали е ВАЖНО да й се обръща внимание. И се оказва, че тя е най-сигурното нещо, което се случва на всеки от нас, но но ние често не му обръщаме достатъчно внимание. Но пък, както ти самата спомена, обръщаме внимание в изобилие на дреболиите и простотиите.

Като почнеш да се вглеждаш повече в Смъртта, притиснението лека полека отпада. Остава едно усещане на респект (за това все я пиша тук с главна буква). Всъщност, влизаш автоматично в медитация.

Медитацията, просто казано, е НАБЛЮДЕНИЕ без да се идетифицираш и отплесваш с мислите и чувствата. Така че медитацията може да успокои ума, но това е следствие, а не цел. Целта е просто да ВИЖДАШ... Да видиш себе си, да се познаеш, да видиш нещата около теб...

Като гледаш Смъртта, неминуемо ще видиш, че Тя е свързана с Живота. Че двете са едно. И че точното й възприемане е именно като едно явление.

В началото може да изглежда притеснителна, но после нещата стават далеч по-интересни. Сигурен съм, че и ти самата си имала усещания, и за Смъртта, и за медитацията.





Тема Re: Смърттанови [re: Exaybachay]  
Автор TRlNlTY (съзерцателка)
Публикувано07.02.12 23:12








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.