Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:35 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Ne opitvaite pasivna meditaciq bez katarzisнови  
Автор ludiq_poet (непознат )
Публикувано28.11.11 20:20



Emi imam problem .... ?
zainteresuvah se ot ne6tata svyrzani s osho predi godini, 4etoh knigi
sled tova re6ih da opitvam
opitvah pasivna meditaciq , dosta oporstvah ...
promenih se dosta ... vsy6nosst az sm edin razli4en 4ovek ,nqmam ni6to ob6to sys starite si predstavi i vijdaniq za sveta ...
tova dobre za syznatelniq um ....
No nqmah predstava 4e ne6tata s podsyznanieto na 4ovek sa mn zle ..

bez katarzis ne6tata ako opitvash pasivna meditaciq , moje da stanat katastrofalni , nevyobrazimi .... Moje da poludeeesh napravo . ...

i taka ... sega razbiram 4e e bilo nujno da se zapo4ne s katarzis Kak moje da se popravi tazi greshka ... ?
sega uma mi se e iz4istil ot gluposti ( 4rez pasvinata meditaciq) No osyznavam 4e v poleto na podsyznanieto ima mnogo natrupani podtisnatosti , gluposti ...
Napravo sm si lud ... hah Ne me e strah ot ludostta ,osyznavam q .. prosto iskam da znam kak da rabotq za da se premahne ....

dopitvam se do vas zada mi dadete kompetentno mnenie(tezi koito znaqt) kakvo trqbva da se napravi spored vas Kakvo trqbva da se praktikuva za da sm siguren 4e kato go pravq 1 ili 3 meseca da re4em podsyznanieto 6te e relaksirano , 6te moje spokoino da se pravi pasivna meditaciq .... i kak to4no da se pravi - po kolko pyti na den ...

Osho kazva 4e 4ovek trqbva pyrvo da opitva aktivni ne6ta - sled tova sedene , lejane ( pasivni meditacii ) Pyrvo hodene , tancuvane - no neznam kak to4no da se pravqt ... kakvo to4no trqbva da se vnimava v tqh ...

opitvah djabarska meditaciq 10 dni i ... napravo 6teh da izperkam Ne6tata s podsyzanieto stanaha nekontroliruemi (izvyn samata tehnika) ... predpolagam 4e tova si e 4ast ot procesa na katarzisa ... ne v takava stepen razbirase ...
Nqkoi moje li da poqsni kakvo predstavlqva proccesa na iz4istvane , kolko vreme trae ... kakvo se use6ta .. kakvo trqbva da se vnimava ...

BLAGODARQ



Тема Re: Ne opitvaite pasivna meditaciq bez katarzisнови [re: ludiq_poet]  
Автор huanji ()
Публикувано28.11.11 20:22



И аз съм опитвал различни видове пасивни медитации, но тази с четенето на шльокавица ми е твърде динамична.





Тема Re: Ne opitvaite pasivna meditaciq bez katarzisнови [re: ludiq_poet]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано28.11.11 20:34



Аз ей така по същия начин като теб бях почнал преди години - и буквално се стреснах от някои преживявания, които ми се случиха с пасивната медитация .... иииииии се уплаших до степен да се откажа.

Минаха години - какво, що, подхванах се пак, но този път имах късмета да попадна на хора с опит, които твърдо настояваха да започна с ДМ и Кундалини ....... минаха около три месеца, за резултати не мога да ти кажа нещо съществено, но осъзнаването на лудоста не е толкова стряскащо и далеч не бързам за пасивна медитация все още.

п.п. за протокола - опита ми е съвсем, съвсем малък.
п.п. 2 с тази шльокавица много зор се четеш да знаеш - и не, не съм от върлите яростни застъпници на правописа.



Тема Балансиране на динамични и други методинови [re: ludiq_poet]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано28.11.11 21:24



Здравей,

Да, динамичните методи са много полезни и са почти задължителни. Но разбира се, човек трябва да се научи да ги използва ефективно, пък и да ги комбинира с всякакви други методи (пасивни, смесени...). Иначе, всяка крайност (твърде активна, или твърде пасивна) може да е разрушаваща.

Пробвал ли си ошовите Динамична медитация (ДМ) и Кундалини? Наоколо има теми за тях, където споделяме опит. Всъщност, може да правиш в началото Джабарската като част от 2рия етап ДМ. Забележи къде е съществената част при ДМ и Кундалини – там има 4 или 5 етапа, които се СМЕНЯТ. Ако беше само един динамичен етап със сигурност щеше да води до лудост. Но тънкостта е, че първо предизвикваш катарзиса, а после преминаваш на нещо друго. Не се фиксираш!

Лудостта е, когато се отъждествяваш с нещата, които излизат от подсъзнанието ти. Но като свикнеш да ги оставиш да текат и да изтичат, просто ще им се усмихваш... Точно както като изоставяш ненужните ти стари неща. Така няма смисъл да се отъждествяваш с желанията и мислите... ДМ, Кундалини и други такива медитации учат точно на това... На балансираност и гъвкавост... Какво има в теб отвъд мисли и емоции... След това ти самият усещаш кога ти е нужно малко повече активни неща и кога повече пасивни.

Не е нужно да гледаш от позицията „след колко време” (след 1, 3 или Х месеца). Бъди цялостен и балансиран в момента тук и сега. Намери нещо (колкото и малко да е в началото), което ти харесва и което те кара да се усмихваш... Сигурен съм че ще го намериш и ако то ти е отправна точка (а не някакъв боклук, който искаш да изхвърляш), ще ти е много по-лесно.

Въобще, процесът на изчистване включва да спреш да гледаш на нещата като чистене. Забелязал съм, че колко повече хора се „чистят” от не знам какво си на емоционално-духовна тематика, толкова повече чистене им е нужно и така е без край... Гледай на ставащото като на опознаване и когато нещо не виждаш, че ти е полезно, самата ти будност го изоставя. А ти може да обръщаш внимание над това да бъдеш повече буден, обичлив, усмихнат и т.н.

Друго помощно и ефективно средство за балансиране е, ако общуваш с различни хора, които се интересуват от същата тематика и имат някакъв опит. Така може да се оглеждаш в тях... Ако в града ти няма такива групи, интернет клубове като този вършат работа.





Тема Re: Балансиране на динамични и други методи [re: Mиpo1]  
Автор ludiq_poet (непознат )
Публикувано29.11.11 11:30



Миро имам много проблеми .... но конкретното ми питане беше за катарзиса , понеже си мисля че вие сте преминали през това и го познажате добре ...
Аз например см се у4ил сам да плувам и ако некои ме попита какво трябва да направи за да се нау4и и тои веднага 6те мога да му кажа : ходи секиден при реката и пражи тия 2 упражнения , после усвоития 2 ,после же4е ще си готов ...

но и знам защо човек не трябва да мисли много за негативи и проблеми Аз см се напълно разтъждествил от всякакви мисловни форми мисли мечти спомени логики Не мога наситина да повярвам 4е имам проблем въпреки 4е може обективно погледнато да имам такъв

Това с динамичната медитация може да го пробвам като на местото на втория стадии да правя дърдорене ... ина4е вси4ко останало си е така Не е ло6о като идея

Опитвал см и Мандала хареса ми , усетих не6то като много дълбоко из4истване на няколко пъти , дълбока релксация ..... Първия стадии правих бягане на място - но не с високо вдигнати крака - а само бягане на място Мисля 4е ако см напълно потънал в деиствието Мандала би моглада ми помогне - понеже има 4 стадия както ти казва6 ...

чудя се дали да не опитам ходенето като медиция - просто да вървя с осъзнаване , а понякои път ми се е слу4вало да вървя напълно хаоти4но и бързо - като луд . Но кое от двете - хаоти4но или осъзнато ? А мове би и двете заедно .... Няколко 4са ходене 6те ми се отразят добре ...


Интересно ми е 4е много бързо отговорихте ( и ти и другите ..) на дълбока тема като катарзиса ... Затова питам според теб 4овек по колко пъти на ден трябва да се храни , а трябва ли да се хрании д спи по то4но определено време или когато усети 4е е гладен ..

ааа питам за колко време трае процеса на катарзиса - защото явно това ми е слабост от много дълго време и колкото по бързо я оправя толкова по добре



Тема Re: Ne opitvaite pasivna meditaciq bez katarzisнови [re: huanji]  
Автор Пpakтичнo-Poмaнтичнa (член)
Публикувано30.11.11 11:47



Латиница,не "шльокавица".Може би няма възможност да пише на кирилица или по-трудно се справя.Помогни му,ако можеш



Тема Re: Ne opitvaite pasivna meditaciq bez katarzisнови [re: Пpakтичнo-Poмaнтичнa]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано30.11.11 14:16



А! не знаех, че в латиницата 4=ч и 6=ш

- ма така е човек се учи цял живот.



Тема Re: Балансиране на динамични и други методинови [re: ludiq_poet]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано30.11.11 14:20



питам за колко време трае процеса на катарзиса
прави "упражненията" (ДМ, Кундалини, Мандала и т.н.) и някой ден ще започнеш да плуваш т.е. ще си готов.



Тема Re: Балансиране на динамични и други методинови [re: ludiq_poet]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано30.11.11 17:34



По същество катарзисът е отваряне на нещо на емоционално ниво, което е било подтискано или просто затворено дълго време. Представи си една стая, където човек е изхвърлял всякакви неща и боклуци, които не е знаел какво да прави, и я е напълнил до горе. В един момент се престрашава и отваря широко вратата. Много неща изпадават, но подреждането тепърва предстои... На духовен език „подреждане” значи осъзнаване. И за различните неща е различно и общото говорене е доста по-сложно от ученето на плуване. По-добре вземи един конкретен проблем, който виждаш и нека него обсъждаме.

Общата методология е обаче следната:
1. Отваряне на врата на определена стая в съзнанието, където има куп неосъзнати неща. Може да го наречеш катарзис или образно, може да си я представиш тази стая като такава, която обикновено не си искал да влизаш, защото тя е била тъмна, студена и непознатата... Минавайки по коридорите на съзнанието ти винаги си предпочитал тези осветлените, а до тази тъмната ти е било неприятно даже да се приближаваш.

2. Отварянето на врата е само по себе си признак на смелост, но ако стаята е голяма и ти си съвсем неподготвен, може и да се загубиш... Хм, стаята може да се окаже някой фризер и да замръзнеш, ако си невнимателен. За това е хубаво да не се фиксираш твърде много в нея. Правиш каквото правиш (добре екипиран със светлина и инструменти), после се връщаш в осветените стаи на съзнанието ти и така лека по лека напредваш.

3. Каквото и да правиш най-накрая стаята трябва да е напълно електрифицирана, осветена и подредена. Т.е. всичко вътре в нея трябва да е ОСЪЗНАТО и РАЗБРАНО. Няма преки пътища с щракване на пръсти да се случи чудо. Нужна е работа... Но, ако обичаш майсторисването, ще ти интересно и даже забавно.

Така че, ако искаш, предложи някоя конкретна стая-проблем и да дискутираме нея. Иначе общо да говорим за зидаро-мазачество, канализация, електрифициране, боядисване, тапициране, интериор, проектиране, дизайн, оборудване ще е много работа. И ще ми е трудно да ти кажа колко трае, особено ако ти самият не знаеш колко стаи има да облагородяваш в твоя палат на човешката ти същност.

Защо не си правил Мандала с високо вдигнати колене? Толкова ли е трудно? Смисълът на това действие е, че изисква максимално усилие. Може да пробваш и ходене като медитация и куп други – експериментирай. Особено ефикасен е

(описан накрая на постинга), защото с него може да развиваш будността си във всеки момент от ежедневието.

На въпроса ти за храненето, изследвай го и определи колко е нужно на теб. Пробвай, повече, по-малко и ти сам ще откриеш. Но за да го откриеш винаги ще ти е нужна будността ти, за която стана дума по-горе.



Тема Re: Балансиране на динамични и други методинови [re: Mиpo1]  
Автор voyageur (минаващ)
Публикувано30.11.11 17:48



Миро,благодаря за ангажираноста и сериозноста ,с която разглеждаш въпросите на хората в клуба

La Puerta Del Cielo



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.