Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:03 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: вяра и по Вапцаровнови [re: Strooo]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.11.11 22:19



Темата няма да е пълна, ако не стане въпрос за Вапцаров и

. Още повече, защото това е пряко свързано с това, което ме питаш: на матурата в 11 клас ми се падна да пиша именно за това и тогава бях много доволен, защото вярвах, че е хубаво да имам такава вяра. Стихотворението само по себе си е чудесно и описанието на вярата е много точно. Само че сега не ми е нужна такава вяра.

Сърцето на стихотворението (и на описанието на вярата):
Но ето, да кажем,
вий вземете, колко? -
пшеничено зърно
от моята вера,
бих ревнал тогава,
бих ревнал от болка
като ранена
в сърцето пантера.

Какво ще остане
от мене тогава? -
Миг след грабежа
ще бъда разнищен.
И още по-ясно,
и още по-право -
миг след грабежа
ще бъда аз нищо.

Може би искате
да я сразите
моята вяра
във дните честити,
моята вяра,
че утре ще бъде
живота по-хубав,
живота по-мъдър?

А как ще щурмувате, моля?
С куршуми?
Не! Неуместно!
Ресто! - Не струва! -
Тя е бронирана
здраво в гърдите
и бронебойни патрони
за нея
няма открити!
Няма открити!


Когато докоснеш вярата на някой вярващ (впрочем той често мисли, че искаш да му я вземеш) той се чувства особено наранен... Без вярата (особено ако е била силна) се усеща направо никой... Хм, а от Ошо гледна точка е толкова хубаво да си никой... Т.е. просто си себедоволен, доволен от мига сега.

Има в случая и вяра, "че утре ще бъде живота по-хубав". И аз я имах тази вяра в светло УТРЕШНО бъдеще. Спомням се, че на една лагер-школа, която ми беше първия практичен духовен семинар по онова време, водещият изрази мнение, че утрето може и да е по-лошо от сегато, т.е. че светът/земята не върви задължително към прогрес. Тогава това изявление ме шокира, защото противоположното ми се виждаше повече от очевидно. И колкото аз и моите приятели да се опитвахме да му представим аргументи, всъщност се оказваше, че нямахме такива... Че просто така ни се е струвало... Подобно на това, което казваш "усещам го, харесва ми, (почти) съм сигурен че е така...." Но накрая може да се окаже просто една вяра.

Човек вярва за нещо в утрешния ден, ако не живее в настоящия. Вярата не е нужна, когато си буден и всеки момент преоткриваш нещата. Вярата е винаги от миналото. Или някъде в бъдещето. А итук и сега има отворени очи, които гледат светът с удивление.


П.П. Патерицата никога не е лоша. Човек може да привикне с нея, но това си е негов избор.



Тема Re: вяра и проверканови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.11.11 22:22



Ти може да я премахнеш от речниците, но съответно поведение у хората ще си продължи...



П.П. Където съм в момента в-бокса се отваря обикновенно цяла вечност.



Тема Re: вяра и проверканови [re: Beдpocт]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 22:42



Смисъла на темата е, че на това момиче някакъв набор от обстоятелства са й натъпкали вярата в главата и съответно с тази вяра, един куп проблеми - погледни само "какво е вярата за вас" ..... значи тя има вяра, но търси да я огледа в други вери, защото естествено с вярата върви съмнението до колко е вярна тази вяра, а ти сама каза "определен модел", но то има толкова много модели, че си е цяла катастрофа от възможности и избори на вяра т.е. какво може да бъде тя.

После "трябва ли да вярваме" - ето го и трябването, това е най-опасната дума в целия език, Трябва е хлъзгава риба, то прави хората лъжовни, всички страдат от него, но не винаги си го признават.
"Защо? Кога? " - първо тръгнах да й пиша, че много се скъпи на въпроси, нека сипе още "за какво, до кога, къде, колко" ....... но ще прозвучи твърде саркастично и не знам как ще го приеме.

Хубаво заключение направи Миро - хватката е да приеме за себе си, ако ще и на вяра, че щом й е удобно и й харесва, нека вярва, в това няма нищо лошо или погрешно, но нека си позволи и шанса, свободата, понякога да оставя вярата на мира ..... понякога си вярвай, понякога недей и много, много не се впрягай, защото вече си влязла яко с двата крака и от тука виждам едно притеснение и страх, какво ще се случи, ако вярва погрешно, ако вярата й е вяла, ако вярата й е глупава и т.н. ... а дори и на теб, ако успееш да махнеш всичко, какво толкова ще ти стане, ако махнеш накрая и вярата, повярвай ми нема да пукнеш, а току виж си открила нещо непознато за теб (пък било то и демон)

Или перифразирайки Миро с допълнение от мен - колкото по-голямо значение се придава на илюзията, толкова по-силно се привиква към нея .... не, че е лошо пак казвам, но ако ще от чисто любопитство понякога е интересно да се погледне какво е обвила, какво се крие зад тази илюзия.



Тема Re: вяра и проверканови [re: Exaybachay]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано10.11.11 00:09



А може да е нещо съвсем друго. Всъщност благодаря и

Благодаря и на теб, защото от дълго време ми се искаше да разкажа нещо..

Има един момент, когато всичко става много категорично. Толкова категорично, че всяка една мисъл е вече заповед. Ставаш отговорен! Това за демона, хубаво го каза. Защото аз се уплаших. Защото няма нещо, което да те спре. Всичко зависи от твоето "да" или твоето "не". И до колко далеч си готов да отидеш. Можеш да кажеш, че съм си въобразила. Може и така да е. Но аз открих за себе си една много безжалостна сила. И тази сила бях аз или поне я следвах. Тя знаеше какво прави и ми се струваше, че прави добро. Но това добро може да убива. А границата е наистина малка! Човек трябва да има основателна причина, да се захване или вероятно няма друг избор. Трябва да може добре да различава..от къде са тези заповеди...той ли ги генерира или са нещо от вън...каква им е целта, какви са последствията..А удовлетворението е голямо. Като при свършена работа. Напомня много на филма Fight Club. Там не разбрах какво се случва, след като героят застреля себе си. Той не умря, но онзи, който уж казваше какво да става, изчезна. Аз не се застрелях, а и не мисля да го правя. Отдръпнах се от всичко напълно съзнателно, но това ми причини огромна болка. Миро би могъл да каже, че съм загубила вярата си и да ме поздрави. Някой кастанедко би могъл да каже, че не съм имала достатъчно лична сила и съм "направила" света, което пък е далеч от поздравление. При всички случаи имаше една точка, докато летях назад, от която нямаше връщане. Въпросът бе, дали да забравя всичко или не.
Избрах да помня и тръгнах наобратно. А най-интересното беше, че практически не можех да се откажа. Имаше нещо, което не ми позволяваше...нещо, сякаш отвъд мен...някаква вяра...



Тема Re: вяранови [re: Beдpocт]  
Автор Strooo (непознат)
Публикувано10.11.11 15:58



Ведрост, наистина ли вярваш, че дали е 30 градуса или -30, няма особено значение? Аз никога не съм вярвала в това. Меко казано ми е странно. Мен не ме топли нищо това че сибирианеца се чувства добре при -30. Не вярвам и че всичко може да определяме само с мислите.

Ето и друг пример. Търся някакво място из града. Магазин или апартамент на приятел където съм поканена рожден ден. Мога да си кажа че вярвам че е в тази посока. И да вървя само в нея. И накрая да се окажа на края на града. Случвало ми се е подобно. Вледеняващото е, че ако вярата ми е грешна ме отдалечава все повече и повече. Exaybachay, трябва да съм по-ясна сега защо зададох въпросите.



Тема Re: вяранови [re: konopr]  
Автор Strooo (непознат)
Публикувано10.11.11 16:16



Току що дадох пример на Ведрост как търсих апартамента на един приятел. Логичните причини се изчерпиха но аз продължавах да вярвам че съм в правилната посока. Накрая се смях като разбрах че съм на километри. Бях позитивна но това не ми помогна.

А когато не знаеш какво е успеха и какво е провала? Тогава в какво да вярваш?

Май всеки си вярва в някаква негова вяра и пишем за различни неща.

Знам ги изперкалите типове и не искам да заприличвам на тях. Но пак вярвам че е хубаво да се правят добри неща.





Тема Re: вяра и събужданенови [re: Exaybachay]  
Автор Strooo (непознат)
Публикувано10.11.11 16:18



Не е разбрах защо ми го казваш това. Никой не ми подсигурява финансова издръжка.



Тема Re: вяранови [re: Strooo]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано10.11.11 16:52



Вярата е неуспешен опит за компенсиране липсата на разбиране. Когато има вяра, няма разбиране и обратно - когато има разбиране, няма нужда от вяра.



Тема Re: вяра и по Вапцаровнови [re: Mиpo1]  
Автор Strooo (непознат)
Публикувано10.11.11 16:54



Няма да рева като ранена пантера. Но да, чувствам се недобре като ми вземат вярата. Или хайде никой не ми я взима, но като се окаже че не е била правилна.

Виж примера който дадох на Ведрост за да стане по-ясно какво искам да кажа. Защото май тя и konopr пишат за нещо друго. Оказа се че вярата не се разбира еднозначно. А поне в това вярвах доскоро че е така.

Благодаря ти за твоите вярвания. И за Вапцаров. Не знам защо другите не пожелаха да кажат в какво вярват. И моите са някакви такива. Какво ще кажеш за вярата да правиш добро? Ако някой ми вземе това може и да зарева като ранена пантера.





Тема Re: вяранови [re: бeз ycилиe]  
Автор Strooo (непознат)
Публикувано10.11.11 16:56



Виж какво писах на другите днес. Какво ще кажеш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.