Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ошовата Кундалини медитация  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано12.10.11 16:18



1 Етап (15 мин)
Отпускане и разтръскване с цялото тяло. Нека всичко в теб да е във вибрация/тресене/друсане.

2 Етап (15 мин)
Танцуване. Остави се на музиката да те движи свободно (а не да правиш предварително заучени движения).

3 Етап (15 мин)
В покой (стоейки или седейки) и със затворени очи бъди свидетел на ставащото в теб.

4 Етап (15 мин)
Ако си стоял в предходняи етап – седни, ако си седял - легни. Бъди в покой.










Ошовата Кундалини медитация е сигурно най-често правената ошова медитация, защото няма специални изисквания като за Динамичната медитация (ДМ) и е много по-лесна за правене от нея. Ако ДМ я опреличим като мъжката/Ян медитация, то Кундалини е сестрата на ДМ и е женската/Ин медитация. Хм, сравнена обаче с Надабрахма, Кундалини става аквтината/Ян. Т.е това е една балансирана и чудесна динамично-пасивна медитация.

За да се случи тишината в последните 2 пасивни етапа, човек трябва да е ЦЯЛОСТНО активен в първие 2 етапа. В 1ия етап нека всяка част от тялото и всяка клетка да са в интезивна вибрация. Не е нужно тази вибрация/тръскане да е с голяма аплитуда, а просто да е дълбока и да е навскъде по тялото. Човек перидически може да си сканира тялото от главата до петите и обратно и да проверява дали няма някоя забравена област в покой. Ако идват мисли, може просто да се изтръскат с тези движения.

Във 2рия етап е нужна същата цялостност на 100% в танцуването. Там пък мислите може да се трансформират и изразят в движение и танцуване. След това 3ият и 4ият етап се случват.

Тръскането от 1ия етап съм го виждал като отпускане и загрявка на много даоски семинари (впрочем, вкл. и на този на Харлд в БГ). Там обаче е за около 3-4 мин, представете си когато е за 15 мин. След това вътрешната енергия се събужда почти при всеки и е нужно просто да и се й се оставим да ни движи във 2рия етап.

Забавното е, че когато за първи път правих Кундалини предишните седмци бях правил даоски медитации за актвизаране на вътрешната енергия (не с тръскане, а просто със статична медитация) и току що я бях усетил. Там след 30 мин. стойка имаше 30-40 мин. свободен цигун (дзъ-фа цигун), къдто се оставяш на енергията да ти движи тялото. За мен беше интересно откритие, че активираната ененргия с Кундалини медитацията беше същата и че движенията от 2рия етап наподобяхва принципно на тези от свобдния цигун. Т.е. за мен лично откритието беше, че енергията е една и съща и че даоските и ошовите методи са просто различни подходи за събуждането й.

Авторът на музиките към Кундалини, ДМ и повечето от Ошо медитациите е един от най-известните съвременни композитори на New Age и Ambient музика - .





Тема Re: Ошовата Кундалини медитациянови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано12.10.11 16:52



Човек перидически може да си сканира тялото от главата до петите и обратно и да проверява дали няма някоя забравена област в покой
Като че ли за тази медитация няма какво да се обяснява и пита толкова, но чудакът не е човек постигнал просветление, чудакът е човек, който все намира въпроси



Та тази медитация, направо я признах - след толкова време с ДМ, с Кундалини се почувствах възпитан човек: няма крясъци, няма викове, ревове, като цяло културка, супер е.
Но се чудя (естествено) за това тръскане или вибриране, както ми каза кума лиса - движението ..... да знам трябва да започне от вътре и т.н., ма все пак от петите ли се подема. Защото точно в това сканирване, от време на време бедрата ми стават сковани - отпущам ги, прасците се сковават, ма след малко пак бедрата. Сякаш не може да се влезе в баш цялостно тръскане на всяка част от тялото - инак наистина голям е кеф, аз даже ме е яд, че е само 15 минути.

Относно танцуването - с тези Ошовски медитации ... голямо танцуване, голямо чудо, аз толкова не съм денсил цял живот егати. Ма е супер де, аз даже специално в Кундалини така ме изпълва, че от време на време ме напушва смях ... и естествено си хихикам

За третия етап при теб как идва по-добре - прав или седнал, аз още прав не съм пробвал, че съм мързелан.



Тема Re: Ошовата Кундалини медитациянови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано14.10.11 21:23



Много точно го каза: „културка е”.



А за тръскането, представи си тези гумени/пластмасови човечета с хлабави връзки към крайниците, които някои си слагат на таблото на колата и които при движение се тръскат. Важното е като се сканираш да РАЗХЛАБВАШ всичките стави, ставички и връзки. И като дадеш импулса от стъпалата той да може да се разпространява навсякъде... Няма лошо в даден момент да добавиш импулс и в ръцете или главата, но да е в синхрон с останалото тяло. Не е особено ефективно, ако тръскането на различни части е различно и разделено... Най-големият кеф е именно всичко да се тръска ЗАЕДНО... Може някъде временно да е по-силно или по-слабо, но важното е да е заедно, да си едно.

Може би си забелязал, че танцуването при Кундалини е малко по-различно от това при ДМ. При ДМ то започва от покой и е по-фино, а тук започва след активна фаза и е доста по-активно... Това ме подсеща за една практика (не точно ошова, но от хора покрай Ошо) на екстазно танцуване, където е ИЗЦЯЛО танцуване с различни базови ритми.. Кумалиската ме открехна и някой път ще говорим за него.

А за 3тата фаза, аз съм свикнал на стоя прав от други практики и по-често го правя така. Но няма лошо и да седиш. Важното е да заемеш поза, при която не е нужно да обръщаш внимание на тялото. А да може да видиш по-навътре в него.



Тема Re: Ошовата Кундалини медитациянови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано16.10.11 23:48



Да при ДМ ми се случва на няколко пъти да не се увличам по танца - отдавал съм се на самия релакс, спокойно, тихичко, омиротворено едно такова.
А в Кундалини съм по-енергичен, по-дивеещ - поне на мен кундалини ми допада много, особенно след сутришната ДМ баш се допълват мамка му стара, асъл ги е нагласил Ошо техниките с майсторлък.

В първата фаза понякога ми се случва да залитна - отнасяме яко, прочетох, че не било задължително да си със затворени очи, но на мен така ми е по-добре.
Третата пробвах и седнал, и прав, но прав ми идва по-добре, а и някак повлия на 4-я етап в ДМ, в смисъл самата позиция на тялото, като че ли стана по-устойчива без волева намеса от моя страна.



Тема Правата стойканови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано19.10.11 15:49



Правата стойка е много удобна за медитация, защото гръбначният стълб може да бъде хубаво изправен и енергийните канали там и в краката са паралелни на естествените енергийни лини Небе-Земя и енергията в нас се усеща много по-лесно. За разлика примерно от легнало положение, където си идеално отпуснат, но въпросните вътрешни енергийни линии са перпендикулярни на външните, т.е. външните енергийни полета не ти помагат особено на вътрешните.

Неуодбството на правата стойка е, че първите няколко седмици мускулите на краката и бедрата трябва да ти свикнат с нея. Както има няколко важни моменат в стойката: лего сгънати колене, положението на таза и брадичкатата и т.н... Може да видиш

относно правата стойка в една друга медитация.



Тема Re: Правата стойканови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (непознат )
Публикувано02.11.11 22:39



Ти усещаш ли енергийните канали небе-земя бе шундо религейозна?





Тема Re: Правата стойка [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано03.11.11 15:21



Да, усещам ги.



Тема Re: Ошовата Кундалини медитация [re: Mиpo1]  
Автор orstan (скитник)
Публикувано13.11.11 08:29



ако мислиш че съществува кундалини---имам предвид като такова явление,жестоко се заблуждаваш не задруго а защото просто ----това е единсвено в мисълта ти,то е една илюзия---няма реално съществуване>>>>съществува единствено и само кристално чисто съзнание !!!!!





Тема Re: Ошовата Кундалини медитация [re: orstan]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.11.11 19:07



Скъпи, за съжаление ти просто не знаеш какво е ошовата кундалини медитация и я асоциираш погрешно с това, което си чел за думата "кундалини". Което между другото е хубава забележка защо тази медитация се нарича точно така... Но понеже за теб има само чисто съзнание и предполагам, че всичко останало не те интересува.





Тема Re: Ошовата Кундалини медитациянови [re: Mиpo1]  
Автор fromnowhere (непознат)
Публикувано14.07.12 10:31



Здравей!
Интересуваме,тази музика от видеото за Кундалини медитацията може ли да се свали от някъде за мп3 плеърче?
Благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.