Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:44 06.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Дурга или Кали?  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано14.05.11 11:05



В отговор на:

Dark Catherine:

Буда твърде много обичал отрицателното - поради определена причина. Когато описваш съществуването с положителни термини, положителните термини внасят определени граници. Всички положителни термини притежават граници. Отрицателните термини нямат граници; отрицателното е неограничено. Например, ако наречеш съществуването "всичко, Бог, Абсолют", тогава поставяш известна граница. В момента, в който го наречеш "Абсолют", възниква определена представа, че нещата са приключени; няма по-нататъшен процес на развитие. Наричаш го "Брама" и с това, като че ли е постигнато съвършенството; няма къде повече да се върви...
Затова Буда е избрал отрицателното. Той го нарича шуниям - нищото, нула. Чуй само думата: нищото. Опитай я, обърни я на всички страни: В нея не можеш да откриеш някакви граници - нищото. Тя е неограничена...'


Maha Kali, dark mother dance for me
Let the purity of your nakedness awaken me
Yours are the fires of deliverance which shall bring me bliss
Yours is the cruel sword which shall set my spirit free

Devourer of life and death who rule beyond time
In thy name I shall fullfil my destiny divine
Maha Kali, formless one, destroyer of illusion
Your songs forever sung, the tunes of dissolution

В безкрайното небе




Йесссс!

Най-сетне! Някой да кажа нещо за дру(дур)гия аспект на женската природа!
А то ми омръзна от едностранчивост и еднообразие. Как жената давала, как мъжът й давал, как се сливали в облаци от розАви пипируди и златиста мъгла...

А точно тези дни си мислех, защо виждам в себе си и други аспекти, които е логично да имам не само аз, но сякаш никой не коментира по тази част, а само бегло се споменава и се бяга нататък?

Та! Дурга или Кали. Какво е това в субективен план? Как го усещате, как се проявява? Как се отнасяте към него?

Как го усещам аз? Най-близкото описание е "безжалостност". Бих могла да кажа и "коравосърдечност" или "безсърдечност", но чувствам, че не е точно. По-скоро е безразличие към желанията и пристрастията. Нещо, което може да се изрази в следния "диалог":

Аз (его): О, какви силни чувства изпитвам към Х! Полудявам, изгарям!

Другата: Ха, изгорИ да те видим! (смее се)

Аз (его): Ох, ама Той е недостижим, далече е от мен! Аз страдам от това много, какво ще правя без Него?

Другата: Ми, ха пукни! (продължава да се смее и е безразлична, като космоса).

Аз (его): О, Той ми даде Подарък! Ще го пазя до Сърцето си вечно!

Другата: Малоумна история. Прекрасно можеш да минеш и без него. (продължава да е безразлична, като космоса и да ми се смее).

...

И така нататък в този дух. Характерното, както се забелязва е, че Тя се смее и няма грам жалост. От друга страна помощта й е безценна и винаги е "на моите услуги" и в този абстрактен смисъл, бих казала, че "любовта" й е безгранична. слагам любовта в кавички, защото просто не знам каква друга дума да сложа за описание на това, неподдаващо се на описание чувство или връзка, а не защото има нещо общо с онова, което познава, като любов.

И така... ако някой има напън за споделяне в тази насока, ще ми е интересно да прочета...

п.п. Изнесох разговора в отделна тема, както е видно, понеже то си стана отделна тема. Тръгна от тук:

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 14.05.11 12:19.



Тема Re: Дурганови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано14.05.11 12:02



Само за протокола, Кали е дивата, горещата и огнената Кундалини, Дурга е благата и спокойната Кундалини. Едната изгаря предразсъдъците и заблудите, за да отвори място на творческата и съзидателна енергия. И естествено, тия два аспекта ги има при всички, които са събудили Кундалини, независимо дали са мъже или жени.

Оставям ви да си правите женски само/психо/анализи ...



___________



Тема Re: Дурганови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано14.05.11 12:18



Мерси за уточнението. Хм. Поне ще променя заглавието на темата.

Предполагам, че объркването ми идва от там, че в субективен план ги усещам двете в едно.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 14.05.11 12:21.



Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: L.L.]  
Автор Dark Catherine (ली&)
Публикувано15.05.11 00:00



Що не съм чувала да има бог на Смеха, трябва да си изфабрикуваме някой, голяма мощ ще концентрира




Аз не обичам да мисля в понятия като любов, щото разни любови не ми се вписват в системите и оттук и много да говоря за такива неща, а в Кали виждам само чиста безжалостност, тя и на мен ще ми отреже главата някой ден Обаче съм си ти харесала компанията и сега ще си дръпна малко от енергията ти, докато четеш. Нали може Ако не, спирай да четеш, няма проблем




Та, на мен Дурга абсолютно нищо не ми говори, но явно идеята тече по посока на дихотомията Евчето и Лилит, ако си спомняш, много ярко описана в интерпретацията на една еврейска лейди

Евчето и на мен ми е няква напълно малоумна история, ей сега ще си зарежа преследването на Духа, заради някви фантазии дето няма начин Кали да не ги издуха /щото тя е Времето/. Само като врътна в ретроспекция всички предишни влюбвания, просто... совите не са това, което са... Не знам, при някои може и да са, ама при мен - не, щото съм голям мечтател и обожавам да рисувам, да украсявам и да се отнасям

Та, като се влюбя и с него като си гледаме в една посока, всичко е ок, 'нека играта да започва'; но в случаите, когато някои дето си го бройкам ми застане неправилно на пътя, тук вече имаме проблем, щото аз компромиси със себе си не правя. И се почва:

Лилит: 'Баси, в тоя има нещо, дето много го искам и ми трябва, за да продължа по-натам'.
Ева: 'Веднага ли, ами секса. Нали знаеш, че най-якия секс е докато си влюбена и с него. Направо ще си издухаш мозъка.'
Лилит: 'Ей, нарко :) Нали знаеш, че и на тази наркомания, някой ден трябва да й отрежеш главата? А и има и по-бързи начини това дето ти трябва да го изтеглиш.'
Ева: 'Бягай бе, знаеш ли какво е маняшко. Освен това, нали знаеш, че тоя секс можеш да го ползваш и за други работи, не е само за надрусване.'
Лилит: 'Скрий се някъде. То тия работи има и друг начин да ги направиш. А и надрусването - също'
Ева: 'Да, ама все пак е адски маняшко.'
Лилит: 'А, знаеш ли за какви маняшки неща и представа си нямаш. И няма и да имаш, щото се моташ тука с глупости.'
Ева: 'Е, да, амъъ...'

В крайна сметка, до връзка или секс така или иначе не се стига, ама тъпата ми Ева, държи, не пуска и ми губи времето. Добре, че са Лилит и Другите. Нашето име е Легион

Готино е, че в последните пет-шест години не съм се влюбвала. Щото като почна да чистя се почват едни, ей такива. Последно като беше и беше кошмар. Мен ме държи с години, а тогава цели трима накуп. Луднах. Двама ги изчистих, кой по-бързо, кой по-бавно, едничко остана

Това, което ми е най-интересно е дали после пак ще нагазя в такива води, щото вече знам, че има едни васани, дето много трудно се овладяват, казват им 'изстреляна стрела'. Не знам дали след време ще си докажа, че не е чак толкова трудно, но определено усещането ми сега е, че: 'Да', че вече ще става все по-бързо. А и с тоя ментален преврат, дето си го направих в последните години, към момента много леко си пресичам наченките на влюбване, в когото не трябва. А цензурата ми е толкова усилена, че дотук всички нови мъже са ми идвали точно така. Ом, Прекланям се пред Шива



Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано15.05.11 10:45



Даосите определят абсолюта като празнота, която излъчва, докато другото е празнота, която не излъчва и не е абсолютна празнота. На ниво йога това е лъжливата саттва(форма на тамас) и истинската саттва на Сахаров.

Не искам да тълкувам повече, защото това не бива да се обяснява прекалено.

Относно Абсолюта като Брахман, да, това е завършено състояние в което не може да се внесе нищо ново, то не подлежина развитие и цялата работа е да се завърне съзнанието в тази точка. Точка в съвсем реален смисъл, понеже цялата вселена се събира в точка и всичко изчезва.

Кали е активната енергия и под формата на кундалини е унищожителката на егото, но не в смисъла на вътрешен диалог, а като съвсем реални събития, които не можеш да предотвратиш. Тези диалози за които говориш от типа, хем ме боли, хем ме сърби, са успокоения за ума и не са реалната огнена сила. При нея диалог няма и няма избор, ряз зелката и изпадаш в безтегловност или с други думи ти отрязва всички опори за които можеш да се захванеш. Много малко хора имат силата да се разправят с Кали, щото на приказки всичко е ок, но като дойде време за рев, голям рев настава...





Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано15.05.11 10:55



Аз лично предпочитам мекият аспект на Сарасвати, щото все нещо мрънкам - искам товааа, искам оновааа...





Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: L.L.]  
Автор totori (релакс)
Публикувано15.05.11 11:24



Донякъде съм съгласен с теб за това единство на двата аспекта на Богинята майка!
Тоест Кали е Времето и Смъртта(Като трансформация)
Докато Дурга си прави кефа да трепи демони!


.....по терлички!

Редактирано от totori на 15.05.11 11:27.



Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: Dark Catherine]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.05.11 21:13



И за мен е кеф да те чета!

По отношение на влюбването, наскоро му намерих цаката!
Не знам какво е васана "изстреляна стрела", но сега ще ти кажа какво се изтарикатих, та от три дни до половин месец го сведох освободителния процес, в зависимост от силата на обекта (ако е голяма, това е като гравитацията - трябва повече време, за да изляза извън обсег).

И така, номерът е да се отпусна, да използвам въображението си и да стана едно с обекта. Това е, като в упражненията по сънуване, където си представяме как ние сме вече в съня и ситуацията, която искаме да сънуваме.
Даже веднъж имах такъв сън - в съня си аз бях "той", т.е. в неговата кожа и правех нещата, които той прави в ежедневието си.

Та, всеки път, когато усетя силно влечение към някого, вместо да си усложнявам живота с колебания и последствия, просто си го вземам по "втория начин". Така и желанието е заситено и енергийката е цяла. И Лилит е доволна, и Ева си има биберон.

След такова упражнение, обикновено меракът ми се стопява, като утринна мъгла, а после не рядко си казвам "каква радост, че не се забърках наистина!"

Колкото до Дурга и Кали... ами оказа се, че и аз не знам много коя коя е в момента в мен... Със сигурност има една, дето е по-скоро романтична и скимтяща и кротка, и става за Ева, а другата е безжалостна, както и при теб, но я усещам, като спокойна, а не като огнена... или може би, комбинация от студ и огън,...студен огън, горещ лед... ей такова някакво, мешано. ... Тази, която "откри" техниката за бързо измъкване от увлечение, обаче със сигурност не е Ева...

Бога на смеха... или богинята на смеха... гаси, как може да няма такова божество???

п.п. Сигурна съм, че някой някъде мноооого преди мен е открил тази древна техника и вероятно е описана и разказана хиляди пъти и от Ошо, включително. Ама, едно е някой да ти я каже, а съвсеееем друго САМ (САМА!) да си я откриеш собственоусещателно! Хъ Хъ

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 15.05.11 21:18.



Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.05.11 21:30



Кали е активната енергия и под формата на кундалини е унищожителката на егото, но не в смисъла на вътрешен диалог, а като съвсем реални събития, които не можеш да предотвратиш

Да, сещам се за какво говориш... щот не е, като да нямам спомен.



Тези диалози за които говориш от типа, хем ме боли, хем ме сърби, са успокоения за ума и не са реалната огнена сила. При нея диалог няма и няма избор, ряз зелката и изпадаш в безтегловност или с други думи ти отрязва всички опори за които можеш да се захванеш. Много малко хора имат силата да се разправят с Кали, щото на приказки всичко е ок, но като дойде време за рев, голям рев настава...

Затова не се говори за нея, значи... Аз с диалозите все едно не мога да предам самото състояние... и се опитвам да разгранича усещанията си.

... Верно, по спомен, голям рев беше, когато Кали се намеси в живота ми (и не само в моя), ама също така си спомням, че ревах от самосъжаление, което можех да си спестя, ако имах поне малко дисциплина. Понеже Кали не е нещо различно от мен и когато аз бях "нея" тогава ясно виждах, как няма никаква причина за съжаление - в крайна сметка, просто изхвърлях боклука, а в това няма нищо тъжно... и от тази гледна точка, сега не мога да се тръшкам в такава загуба на самообладание, сега тръшкането е и по-кратко, и по-малко. И така и трябва да бъде.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дурга или Кали?нови [re: totori]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.05.11 21:35




Душо ти, ако знаеш как ревах на "Зен"...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.