Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Желания вечв няма...какво нататък?нови  
Автор Beata (непознат )
Публикувано20.03.11 12:03



Трудно е да формулирам въпроса си, но ще опитам.
От просветлените майстори съм научила за желанията като източник и причина за всички наши разочарования и проблеми.
Поработих върху това и...разбрах, че в тях, в желанията, е целия смисъл на живота ни, основната мотивация, двигателя на целия процес на битието.
Спомням си, каква бях преди три години – толкова желания имах! Колко живот, колко емоции...
Сега емоциите и чувствата ми само наподобават емоции и чувства...къде изчезнаха?
Спомням си, че някъде прочетох, че „съдинката” не трябва да се чисти прекалено старателно...защото пропада желанието за обикновен човешки живот, за живот, „като хората”,а аз не се вслушах в този съвет.Сега, изглежда, събирам плодовете.С цялата страст на съществото си, се хвърлих да чистя натрупаното в душата ми....и ето..сега изглежда, че там е чисто.До такава степен, че ми е скучно.Уж съм доволна от всичко.Изчезнаха всички стремежи.Не искам НИЩО....Спокойна съм, като питон и душата ми се кефи от това.Егото ми е подтиснато.Все му е тая, кой е по-добър, по-успял, по-по-най.Не му пука, какво говорят другите за мен...Не му пука, как изглеждам и т.н..Пълна нирвана..И колко скучно..Скучаещото Его, трябва да ви кажа, не е нещо развлекателно.
Отсътствие на всякакви желания, емоции, суета...

Разбирам, че трябва да се разбера с желанията си.Опитах се.Няма такива.С какво да се разбирам?
Опитвам се да се запаля с идеи за пътувания..Избирам – където си поискам – буквално.И аз, която повече от всичко в живота си, обичах да пътувам,....никъде не искам да отивам.
Към любовта - прекрасното нещо.....заливащото те щастие и всякакви такива неща....но постоянно да изпитваш това преживяване...хм ...и към секса, който предпочитах пред всичко останало, сега изпитвам пълна незаинтересованост.
Емоциите и чувствата оцветяват живота в различни багри..Без емоционално оцветяване това състояние е равнозначно на любов без страст.Да, сигурно, истинската любов трябва да носи тишина и спокойствие, но аз имам чувството, че в такава любов не присъства главното – чувството.Възможно е, истинската любов да не е чувство.Любовта е толкова финна материя, че е трудно да разбереш от какви нишки е изплетена.

Към парите – ок...,но ако трябва честно да призная, стигат ми, колкото ги има.И така нататък..
Страхове, също нямам.Отдавна разбрах, че всичко, което се случва в този свят е естествено...всичко, дори смърта.Има не страх, а по-скоро, опасение – да си отида, без така и да разбера главното, онова, което сега не ми стига за усещане на пълнотата и пълноценноста на живота ...
Нямам желание да си върна желанията(имам пред вид само желанията на егото – желанията да бъда успешна).А до разбирането, че живота сам по себе си е прекрасен, не мога да стигна. Не съм в депресия.В пълен покой съм.И точно това ми е малко...странно.
И съвсем нищо не ми се иска…
А защо?
И така е хубаво-о-о..
Измислям си желания----и нищо .) и дори не се чудя...че ги измислям, а не – желая..
В душата ми е спокойно ... но няма усещане за пълнота от живота...
И все повече и повече навлизам в себе си, в своя свят, и все по-далеч и по-далеч от окръжаващите ме .
Късат се връзки – роднински, любовни, приятелски....и за мен това не е важно.
Нямам повече желания....какво по-нататък?
Случвало ли се е нещо подобно с вас?
Може би, трябваше да искам да се избавя от важноста на желанията, а не от самите желания?
А извода ми е, че трябваше да бъда по-ВНИМАТЕЛНА с желанията си.
Може би не трябваше толкова старателно да осъзнавам тяхната природа и да бързам да се освобождавам от тях, доверчиво следвайки просветлените майстори и да бързам с ознаването на тяхната(на желанията)ненужност? Нали сега, когато е вече очевидно, че всички те –осъществени и неосъществени – са само вода в пясъка...а зад тях е все същата вода, и водата става все повече и повече..стана ми неинтересно безкрайното гонене в кръг.Аз се спрях...но и назад няма път.
Но няма и пълна удолетвореност.
От тук е и въпроса ми – а какво по-нататък?
Ако имате някакви версии, споделете, моля...Благодаря.





Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beata]  
Автор totori (релакс)
Публикувано20.03.11 12:27



Зависи със какво си се занимавала досега.....какво точно си практикувала ...ако може по ред на номерата или поне кое е последното духовно увлечевие!за да може да ти дам некакъв отговор който да си заслужава!



.....по терлички!

Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beata]  
Автор MиpoшoМодератор ()
Публикувано20.03.11 22:17



Здравей Beata,

Познато ми е това, което си написала, защото и аз съм минавал през подобни състояния. Много хубаво си го описала! И е много съществено, най-малкото, защото за това не се говори много... Ще ти споделя моя опит без това да е знание от последна инстанция.

Не само относно желанията, но и относно куп други „неща”, в един момент, след изкачване и всякаква „пресечена местност”, достигаме едно „плато”. И в сравнение с това, което е било зад нас, това плато в началото може да изглежда малко скучно. Но платото е просто подготовка за нещо НОВО... За нещо, което все още не познаваме...

Според мен връщане назад към желанията, за които спомена, няма. Естествено, ако истински сме ги разбрали. Но пък това не ти пречи да се потопиш във всяка една от тези дейности по нов начин... Без идентифициране... Точно както си играеш с дете на някоя негова игра. И да откриеш МАЛКИТЕ детайли... Тези неща, които по-рано може би не си виждала... Няма значение дали е за физическа, емоционална или умствена дейност.

Но най-интересното е свързването с Цялото... С всичките видими и невидими Сили около теб. Уверявам те, че всякаква скука (от вървенето по равното плато) изчезва от усещането им. От 2D става 3D. И това, което сме знаели досега се оказва като едно малко зрънце... А новото около нас е като безбрежен океан.

В една съседна тема пак стана въпрос за „по-нататък” и отговорът ми беше, че по-нататък има по-натук.





Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beata]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано20.03.11 23:27



По дяволите!! Видя ли луната?!! Усети ли уханието на падащия здрач!?! Целуна ли звездите и изпрати ли по вятъра дъха си на всичко около теб?! Какво значение има, че нямаш желания!??!





Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beata]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано20.03.11 23:49



Здравей Беата,

На два пъти казваш, че си следвала "просветлените майстори" в своя стремеж да се освободиш от желанията си. Т.е., как си ги следвала? Някой е дошъл при теб и ти е дал напътствия или ти, четейки различна литература, така си възприела написаното и така си решила на своя отговорност? Това не е маловажен въпрос, защото касае различни модели по които протичат процесите, а от модела зависи и отговорът.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beдpocт]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано21.03.11 00:16





...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Mиpoшo]  
Автор Beata (непознат )
Публикувано21.03.11 02:50



Всъщност, трябваше да кажа, за КАКВИ желания говоря.
За мен (мисля и за всички) има три нива на желания.
На първо ниво са желанията от всекидневно-битово-физиологическо ниво.С една дума-всякакви дребни неща, което по-скоро бих нарекла, потребности, а не желания.Тези желания, периодично се появяват, както у всички, все още живеещи хора....с тяхното попълване , както и с изпълнението им. Но не за тези „желания” иде реч.

Аз говоря за желанията от второ ниво- това за мен са- желанията за успех, самоактулизация, реализирането като умен, успешен, интересен, сексуално-привлекателен, значим, необходим и незаменим в семейството, сред колегите(и т.н) човек.За това ниво на желания, като напълно отсъстващо, говоря.

Но има желания и от най-високото ниво – това са ония търсения на себе си, търсене на пътя, търсене на истинското ти предназначение...

Мирошо, говорейки, че нямам усещане за пълнота от живота..., аз нямам пред вид да си върна желанията от второ ниво.Аз повече не искам и няма да си хабя за тях нито времето нито жизнените сили.Изхарчено е достатъчно.
Тези желания са отработени и си отидоха, а какво се появи в замяна? Ами нищо.Покой и тишина.

Мирошо, отговор ми трябва....
И ще го приема, ако го разбера ..
Но мисля, че отговора, който търся, аз зная...
Трябва да вляза в режим Даване-Даряване-Щастие-Съучастие т.к. до сега Щастие не съм виждала.
Именно този отговор, зная аз, Мирошо...

Но как да вляза в този режим ? Не изкуствено, а естествено…
Аз мисля, че сега се намирам в дълбок стадий на индивидуализация, възможно, в нейната последна стадия, защото индувилизацията е роднина на егоизма, обострена от самолюбие..а според моите усещания, аз постепенно изгубвам дори това чувство от себе си, актуалноста на самодостатъчноста..егото ми е размито..личноста ми е все по-безразлична.
Но аз не виждам в себе си самоотвержената алтуристична устременост, желанието за дарение-Съучастие...
Аз по никакъв начин не мога да намеря в себе си тази недаваща предпочитание любов и състрадание към другите, желанието да допринеса за благото на всички.
С ума си разбирам,че всички сме в една лодка, и чуждите проблеми ни правят също толкова нещастни, колкото и нашите собствени, и от тази гледна точка никой от нас не трябва да бъде по-важен за себе си, отколкото всички останали...и ако аз се грижа за себе си, за своето благо, то трябва по същия начин да се грижа и за другите...и , че извън тази грижа, в стремежа към собствено благополучие ( и духовно в това число), -човек никога няма да стъпи на този духовен път....всичко това е ясно...
Мирошо, аз отдавна съм разбрала и осъзнала, че никой не ни е нито враг, нито приятел, нито близък, нито страничен.Но това разбиране, не ми прибави любов...по-скоро, обратното, към всичко се прибави изравнено безпристрастие и безразличие.
А за да стъпя на пътя Даване-Състрадание, като начало трябва да се науча на неправеща предпочитание любов, но как да направя това?

Някои биха казали, че проблемите на повечето жени свършват с навлизането в нова, взаимна любов))) Но аз не разбирам,защо непременно-в нова?Може би,за жената, за да приключи с всички проблеми е достатъчно да осъзнае, че като минимум, тя вече има любов?

Човек се предава на Любовта, т.е. отдава на Любовта себе си, всичко човешко от себе си.По отношение на половете това няма НИКАКВО отношение.


Отговори имат онези, които задават въпроси....Аз просто вече не си ги задавам...Аз просто не искам да бъда”изхвърлена”отново от там, където съм сега...не зная как е при мъжете, но жената трябва да бъде заземена...На нея, на жената, да остане без корени, е равнозначно да остане без смисъл..А смисълът на жената е в любовта...във всеки случай, аз не търся друго....или, ако трябва точно да кажа – не намерих...търсих..



Редактирано от Beata на 21.03.11 07:43.



Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: L.L.]  
Автор Beata (непознат )
Публикувано21.03.11 04:09



L.L.,Totori,

По-лесно е да пресметна, - какво не съм правила.....))

Във времената, когато езотериката едва, едва стана явна,- един приятел ме заведе на занятия в група,”приятели по щастие”)), както те сами се наричаха, със звучното име”Шесто чувство”... та тези приятели, практикуваха всички езотерични практики и техники, каквито можеха да намерят...
Канеха всевъзможни „учители” и пристигнали”гуру”, които се разплодиха с първата вълна безмерно...
Изринахме много всякакъв боклук и отпадъци...)) обаче, сред всичкия тоя сброд, се срещаха и действително знаещи, самите те минали немалко тренинги, и можещи да обучат на нещо другите...

С какво се занимавахме на практиките – всевъзможни медитации – на огън и вода, на влизане в растения, животни и др....веднъж не лошо ми се получи да вляза в пеперуда...невероятното чувство за полет, усещах го почти физически...))
От всички медитации, искам особенно да отбележа, динамичните медитации на Ошо...Ако успееш абсолютно да се отпуснеш, да вървиш след звуците на музиката, да вървиш след тялото си – след медитацията изобщо не чувстваш тялото си...него просто го няма...ти оставаш сам със себе си...може би, за пръв се срещаш сам със себе си...
Като цяло, всички тези медитативни практики, дават възможност за пръв път в живота, да се избавиш от много халюцинации относно самия себе си....))) Много е забавно, за пръв път да се сблъскаш със себе си, почти такъв, какъвто си.
Други практики бяха –Правилно дишане, Молитвата,като Благодарност към Природата, Синхронизиране на чакрите, Съзнателно хранене и прочие...
От тренингите, като най-интересни, мога да отбележа- тренингите по пречистване на съзнанието, избавяне от залежали емоции и негатив...например, много забавни бяха тренингите по смехо-танц и стих-терапия...колко всякъкав боклук излиза от теб..)) ужас, мислиш си – и това, всичкото съм аз?)))

Интересен беше тренинга за развиване на интуиция... интересно е да наблюдаваш как идват отговорите на въпросите ти от дълбините на подсъзнанието..
Имаше тренинги по пътешествия в минали животи, опитвахме се да практикуваме дори тантра, но аз лично в такива занятия не участвах...дилетански да пътешествам в минали животи и да експериментирам със сексуалната енергетика не сметнах възможна за себе си..))
Що се отнася до тренингите за избавление от желания, това беше тренинга „Повишена осъзнатост”..
Главното, което възприех от тренинга, е, че когато се получи така, че се отнасяш към желанието си осъзнато, тогава чувстваш желанията си извън себе си, чувстваш ги влизащи от вън, натрапени от социума...В обикновената неосъзнатост това не се проследява и осъзнаваме желанието само тогава,когато то е влязло в нашето съзнание и за това изглежда, че желанието – е наше собственно и е съставна част от нас самите...за това, първото условие за избавяне от желания е –да започнеш да осъзнаваш неговата природа, че то, желанието, идва при нас от вън, а това значи, че ни е чуждо, което значи, че е много по-лесно да го отхвърлиш, отколкото когато го считаш за свое..тогава е много трудно да се бориш с него..да се бориш практически със самия себе си, да изхвърляш от съществото си част от себе си, частица от собствената си субстанция...а тази задача, практически е неизпълнима...
Е, и като се приближиш до разбирането на природата на желанията – разбираш, че ако не „затвориш” достъпа им от техния източник – социума – така и ще си ходиш след тях, от едно-към друго, излизайки върху все по-голямо тяхно количество...разбираемо е, че този път, по принцип, е без край..
Естественно, много четяхме.Менкахме си книжки..Пробвах да чета различни автори..Като мой, -възприемах само Ошо...легна ми, както се казва, на сърцето, без никакъв въпрос и противоречие с моето вътрешно...
И изобщо, да си призная, аз от всички практики отдавна се отдалечих...и от четенето –също...
Стана пренасищане и преизпълване..иска ми се вече просто да се отпусна и да си почина...)))
И ще ви кажа, тайно – няма нито една практика, която да е по-добра и по-полезна от простата практика на живота..))
Живота учи на всичко, от което имаш нужда (ако искаш да учиш..)


ПП.L.L, благодаря за веселушката Пан..



Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beдpocт]  
Автор Beata (непознат )
Публикувано21.03.11 04:20



Красотата на Луната... не оцених....
Аз все едно съм се вкаменила, замръзнала, спряла....
Имам усещането, че съм празен детски балон, че сърцето ми е изчезнало, че то, от нищо повече не се вълнува, и това състояние бих нарекла нетъгуващо състояние на покой. И по усещане – е състояние на границата на приятно учудване...
Известно време практикувах осъзнато отношение към всичко, което става с мен.Получавах пълно удоволствие от преживяването на всеки момент и за известно време(дори не дълго)това ми се удаваше.Аз получавах удоволствие от най-обикновенните и всекидневни неща,дори от простото усещане, че живея, че мога да се движа, да танцувам, да мисля, да готвя, да правя секс, да правя йога, просто да дишам.Стараех се да осъзнавам, всичко, което чувствам при това, да улавям нюансите от впечатленията, всичко, до най-дребните неща.Стараех се да бъда напълно осъзната (доколкото ми се удаваше това).
Но това съвсем не е толкова лесно...не може човек 24 часа в денонощие да бъде осъзнат...това е труд..иска усилие...и в края на краищата идва умората..това може да се практикува периодично...за красотата от живота..съгласна съм..но това НЕ Е ТОВА, което не ми стига...

.

Редактирано от Beata на 21.03.11 04:48.



Тема Re: Желания вечв няма...какво нататък?нови [re: Beata]  
Автор vidiya (член)
Публикувано21.03.11 12:54



Беата, разбирам те много добре- подобни състояния, макар и в по-фин вид, като че ли, без преход в статус проблем, също са ми познати.
Това е някакво увисване между световете – старият, социално обусловен, упорядъчен, с неговите готови цели,смисли и т.н.- и новият, който се строи само от теб, в който ти си творец, и за това нищо готово в него няма да има, никаква външна мотивация..и ти сама си длъжна да си НАМИРАШ нови смисли, нови постижения, и, разбира се – да умееш да управляваш състоянията си, изваждайки от себе си неистинските, фрустиращите.
А най-добрият начин е-Приемането.Онова Приемане, което в замяна на изгубената радост, дарува радоста на състоянието Присъствие- по –дълбокото преживяване, което сега вече не зависи от матрицата”цели-достижения”, което работи с всичко, което нахлува към теб от Живота...Неизбиращото съзнание – е голям кеф, въпреки, че енергетиката на този кеф е и по-финна, а съответно- и по-слаба, отколкото емоциите на програмното съществуване.Но ти нали няма да я промениш с вътрешно разкъсване на програмноста?


Връщайки се към въпроса”Какво нататък?”,трябва действително да се опиташ да отдаваш онова богатство, което си наработила и с което сега ти е станало скучно, което е напълно естествено,т.к. човека-е процес, и всеки застой НА ВСЯКО ниво води към състояния на депресивност...А „Какво нататък?”- ще покаже Живота.Ние всички се провираме към Новото Съзнание слепешком...но Истината е там, където е Светлината.Но не и празнотата.
Всичко, което можах, изскубнах от своето”слепешком”.Апропо, може би ти е скучно, защото ти липсва времето, когато си била активна в работата си по самоосъзнаването, в което са били концентрирани постиженията и прозренията?..Не е нужно, всеки етап си има свои процеси, отскубнали сме се от Матрицата – и слава Богу.Сега пълзим по-нататък.

"I believe us all atoms of a consciousness that is greater
than the sum of it's parts.
And I believe in the source of everything and that
it shines in our eyes and our hearts.
I have seen the light at the source of my soul,
and I can see the same light in you.
You are me, as I am you.
All the same, all the same, from a single source,
Like rays from a single sun.
All of me, all of you, all of everything.

Contained in the space of the one."

Редактирано от vidiya на 21.03.11 13:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.