Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:14 05.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Класика vs технология  
Автор Бонд (Джеймс Бонд)
Публикувано08.03.11 11:17



Какво мислите за модерните методи за навлизане в медитативни състояния, като игрите от новия код на НЛП, например това :




мразим да мислим оти като мислим се потим...

Тема Re: Класика vs технологиянови [re: Бонд]  
Автор konopr ()
Публикувано10.03.11 15:42



и двата вида методи за добри, но предполагам зависи от конкретната техника. Като цяло според мен класическите водят до по-трайни ефекти, понеже с новите технологии някои неща стават по-бързо и лесно, но за сметка на някои умения, които ти трябват, за да започнат същите неща да се случват без технологиите.

иначе това с буквите е готино 10х





Тема Re: Класика vs технологиянови [re: konopr]  
Автор Бoнд (Джеймс Бонд)
Публикувано10.03.11 17:51



Бедата е, че и аз мисля точно като теб. А когато двама души мислят еднакво ... значи са Иван и Андрей.

мразим да мислим оти като мислим се потим...


Тема Re: Класика vs технологиянови [re: Бонд]  
Автор МироМодератор ()
Публикувано12.03.11 12:02



Според мен няма смисъл да се противопоставят "стари" методи с "нови/технологични". Нормално е да има както първите, така и да се развиват нови.

Аналогията с класически физически упражнения и други използуващи съвременните технологии ми се струва удачна за случая. Ако ползващ удобни маратонки за дълго бягане или подходящи уреди за фитнес е определено по-добре. Но всичкото това само по-себе си не може да замести твоите собствени усилия и е само спомагателно.

И с ново-технологичните методи е така. Ако ги използваш като нещо помощно са чудесни. Но ако те са в центъра, рискуваш ти да не си в центъра... Апропо, същото важи за старите духовни методи. Това са просто методи и нищо повече.

Ще ти дам един конкретен пример за ново-технологично помощно средство. Ако гледаш твоя учител по тай-чи (или друго аналогично изкуство) на забавено видео (примерно на скорост 0.25) ще видиш неща, които на живо може никога да не си видял, колкото и да ти е било обяснявано. Аналогично, може да практикуваш в къщи пред голям екран заедно с подходящото видео на твоя учител и това да е особено полезно, ако не може да си често с него. Но това има смисъл да се прави, ако ти е вече обяснявано, показвано и КОРИГИРАНО по теб на живо. Иначе рискуваш да се омотаеш в илюзии.

7те критерии от НЛП играта са чудесни, но може да ги имаш и 7те и от това НЕ следва, че си в медитация. А темата ти е хубав повод да се видят различни съвременни методи и въобще спомагателни средства за духовно развитие, които само преди няколко десетки години не ги е имало.





Тема Re: Класика vs технологиянови [re: Миро]  
Автор Бoнд (Джеймс Бонд)
Публикувано14.03.11 09:53



Oт известно време тая игра я обсъждам с различни хора, с различни интереси. Оказа се, че интересуващите се само от НЛП, които нямат опит с класическите методи, примерно с медитативните пози, са неспособни да издържат на играта 15 минути. След 2-3-5 минути им писва и се отказват.

За самата игра чух много интересни неща, например подобни методи се използвали за лечение на мигрена, на хипертония и не знам какво още.
Иначе играта си е просто форма на динамична медитация, може би усъвършенствана форма - има ритъм, има участие и на лявото и на дясното полукълбо, има и случаен елемент, който те държи нащрек, плюс възможността за настройка на скоростта...

мразим да мислим оти като мислим се потим...


Тема Re: Класика vs технологиянови [re: Бoнд]  
Автор МирошоМодератор ()
Публикувано17.03.11 15:02



Пробвах я последните дни няколко пъти и наистина води до медитативно състояние. На практика ти уема/взаима цялото внимание и ти си спира ума...

Разликата с Динамичната е, че там това става с действия на физическото и емоционалното тяло, а тук е само вниманието и ума. Т.е. двамата метода ми се струват допълващи се.

При тази игра, както и при Динамичната най-интересното е СЛЕД тях. Когато си насочиш вниманието към себе си или към даден външен обект без да минаваш през през призмата на ума.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.