Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:15 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Земята като духовно качество  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.11.10 14:33



Толкова сме свикнали със Земята, че понякога не я забелязваме. Или, поне, не усещаме всичките нейни качества…

Земята е многопластова и огромна. Физически е дълбока колкото е разстоянието между България и най-отдалечената точка на Индия. Хималаите сравнени с тази дълбочина са като кибритена кутия пред 5 етажен блок. Земята дава живот на милиарди хора, животински, растителни и други същества. Но наред с всички тези всеизвестни факти, Земята може да бъде разглеждана и като духовно качество или принцип. Главното „З”, с което я пиша, е за да ни напомня, че тя не е само сбор от пръст и скали, а и нещо повече... Нещо, в което сме потопени непрекъснато. Или може да се потопим сега.

За човек настроен медитативно не би било много трудно да усети енергията идваща от Земята. Може да застане прав с успоредни ходила, леко сгънати колена, изправен гръбначен стълб и леко прибрана брадичка. И да се опита да диша през центъра на стъпалата си... При вдишване може да си представи как синя и хладна енергия идва от 20-30 см под Земята и навлиза в стъпалата, краката и стига до долната част на корема му. При издишване може да визуализира как същата тази енергия слиза надолу по обратния път под Земята. Като свикнем, можем да пробваме да „вдишваме” енергия от 1, 2, 10, 100... метра под Земята... Да усетим, все едно, че имаме огромни корени, които се простират дълбоко в Земята и с които сме свързвани с нея... Може да експериментираме с по-широко разстояние между стъпалата (примерно, малко повече от широчината на раменете), и ако стойката е комфортна, да усетим как това ни заземява още повече...





Земната енергия може да бъда усетена и в най-различни други пози: седнал, легнал по корем и т.н. Важното е човек да насочи вниманието и всичките си сетива в зоната на контакт със Земята и да медитира там... Да изследва тази зона... И да не забравя да се усмихва и да подхожда към всичко това не като тежа работа, а като приятно забавление. Не е нужно да носим Земята на раменете ни, тя ни носи нас.

Един път усетили земната енергия, може да експериментираме десетки практики с нея и да си играем с тази енергия. Всъщност, колкото повече земна енергия привличаме, толкова повече и небесна енергия бихме могли да абсорбираме след това. Така усета за земната енергия може да ни отведе към по-фините качества на Земята...

Мъдреци от различни духовни традиции са казвали, че за да се качиш горе, трябва първо да слезеш долу. Абсорбирането на земна енергия и последващото привличането на небесна такава е само един пример за това. Въобще, целият духовен път е изграден на горния принцип. И за това именно ние сме слезли на Земята във физическо тяло. Потопявайки се в материалното да можем да развием будността, разбирането и осъзнаването за духовното.

Стремейки се към духовно познание понякога забравяме за Земята, за базата, за корените ни, които именно могат да ни изведат нагоре. Ако строим висока кула без хубава и широка основа нищо чудно в един момент да се усетим ограничени и небалансирани по Пътя.

А въпросната хубава база е именно Земния принцип. Както на физическо ниво, което предполага грижа и внимание за физическото тяло и приемане на (а не борба с) нашата човешка същност. На по-фините нива, този Земен принцип се проявява като приемане на нещата, които не зависят от нас и са в прерогативите на Цялото...

Земята е символ на женското начало, на центрираност и на най-различни ИН качествата. Именно развитието на тези качества може да помогне те да се балансират с мъжкия принцип и аналогичните ЯН качества.

Разбирането на символите и съответствията е нещо много важно по-духовния път, където често се срещаме с Непознатото и където може да нямаме карта или учител „под ръка”. Опознаването на дадено качество на едно по-просто ниво (примерно на физическо) би ни помогнало да разберем същото това качество на по-фино ниво, където се проявява по аналогичен начин. Медитирайки над Земята в нейната материална същност даваща ни основа, плодородие и живот, може усетим какво е това "основа", "плодородие" и "живот" на духовно ниво.

Чувал съм хора, провокирани от прочетени книги, да казват, че не искат повече да се прераждат (на Земята). Самият факт, че сме родени на Земята, значи че имаме да научим някакви уроци тук, че сме искали да сме тук, че все още не сме изживели някакви земни аспекти. И бидейки вече на Земята, може да приложим Земния духовен принцип потопявайки се максимално цялостно и с будност в земната ни същност. Опознавайки и изследвайки я... Отричането й, би приличало на действията на дете, на което му се иска да бъде голямо. Когато изживее цялостно своята детска същност, детето от самосебе си пораства и нещо друго може да му стане по-интересно от играчките и куклите.

Така че Земята разглеждана като духовно качество е нашата отправна точка и основно средство към Духа. Към единението с Него. Можем само да сме Й благодарни... Толкова е хубаво да се благодари на Земята!


П.П. Благодаря и на този, който ме подтикна да медитирам над тази тема и да напиша това.

Редактирано от Mиpo1 на 03.10.11 21:12.



Тема Re: Земята като духовно качество [re: Mиpo]  
Автор .:trinity:. (ली&)
Публикувано18.11.10 17:13



Много хубава тема и много приятно развита. Благодаря и на теб и на Вдъхновителят




Аз съм с много Въздух и нулево заземяване, та преди време един мой Вдъхновител ми обърна внимание, че каналът ми към Земята е 'широк, но напълно празен'

Съответно, преди няколко месеца започнах практики по заземяване и макар, че не вярвам в енергиините алабализми, усещам голяма разлика. В общи линии тя е в посока на по-голямо внимание и грижи към тялото в чисто физически аспект /както ти посочваш/, както и в посока на по-добра социализация, и интереси към и обгрижване на битови нива, които никога преди не са ангажирали вниманието ми, защото съм ги считала за прекалено земни, т. е. безинтересни. Отчитам за себе си като много любопитен факта, че в миналото съм правила опити да стъпя на някои от тях /именно, защото не са ме вълнували - т. е. като опит за неправене/ и движението в тези посоки ми е коствало усилие. Докато сега просто енергията спонтанно си тече натам и движението е с лекота.

Казвам ти всичко това, защото линията, в която се движат разсъжденията ти ми е близка. В момента съм съгласна с всичко, което каза. Но усещам, че това е най-горният пласт, само периферията. Ако можеш и искаш, покажи ми още нещо, нещо по-дълбоко, някое А-ха.

Обаче, остави го онзи подход аз да ровя, да медитирам по въпроса. Щото сега съм натоварена на макс и нямам енергия, която да пусна натам, колкото и да ми е интересно. Просто, ако си достигнал до нещо по-дълбоко, покажи ми го, подари ми го. Ако не - следващият път пък можем да завъртим заедно, това също ще бъде готино, а и никога не сме го правили както трябва

Разкошна тема



Тема Re: Земята като духовно качествонови [re: Mиpo]  
Автор Пич Бoжи (гх)
Публикувано18.11.10 18:34



Земята е готина.



------


Тема Re: Земята като духовно качествонови [re: Пич Бoжи]  
Автор reborn2008 (of Chaos)
Публикувано18.11.10 23:16



ако си заземен на точното място ;-)

For a lonely soul, I'm having such a nice time


Тема Re: Земята като духовно качествонови [re: .:trinity:.]  
Автор reborn2008 (of Chaos)
Публикувано18.11.10 23:31



Обаче, остави го онзи подход аз да ровя, да медитирам по въпроса.

[urlhttp://www.amazon.com/Intuition-Magic-Understanding-Psychic-Nature/product-reviews/1571741127[/url]

Intuition Magic: Understanding Your Psychic Nature глава 4 здравей, Земя

ps Миро, леко ни се разминава синхроничността :-) но ми е интересно
kакви са ти усещанията за енергията на Метатрон ?

For a lonely soul, I'm having such a nice time


Тема Re: Земята като духовно качество [re: reborn2008]  
Автор Пич Бoжи (гх)
Публикувано18.11.10 23:51



Точното място е навсякъде.



------


Тема Re: Земята като духовно качествонови [re: Mиpo]  
Автор totori (релакс)
Публикувано19.11.10 19:23



Земята е болна...то е ясно на всеки!
Земята е отровена и страда!
По някога си представям как всички енергоизточници на човешката цивилизация престават да функционират и аз съм свидетел на прочистването на атмосферата на земята ...и как година след година вдишвам все по чист и свеж въздух който те олекотява и подмладява!Лекият приятен ветрец ти носи мириса на ароматни цветя а не на отработени газове!
Наистина ми е жал за клетат земя!
Лудостта на човечеството нема край...освен ако не бъде изтрито от лицето на земята завинаги!



exo

Редактирано от totori на 19.11.10 19:26.



Тема Re: Земята като духовно качествонови [re: totori]  
Автор Пич Бoжи (гх)
Публикувано19.11.10 20:27



Ние сме въшки.



------


Тема Re: Земята като духовно качество [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано19.11.10 20:27









Тема Re: Земята като духовно качество [re: totori]  
Автор huanji ()
Публикувано19.11.10 20:53



Не става дума за планетата, а за чисто практичен аспект. Земята е ин, а космоса - ян. От земята през ходилата се черпи земната енергия. От там тръгва безсмъртното дишане, както и енергията на холотропното дишане.

На ниво тяло земният елемент е далака.

В даоските книги можеш да намериш всякаква информация по въпроса, както и практиките за заземяване и черпене на земната ци.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.