Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:47 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Централни eнергийни потоци - маршрути и видовенови  
Автор Sunnnyway (непознат)
Публикувано03.04.10 11:14



Здравейте,

в различните школи се дават различни маршрути и значение на движението на енергията. Примерно в Даоистки текстове (не само Мантак Чиа) се дава концепцията за движение по малката и голяма орбита (Микроорбита и микрокосмическа орбита). Това е всъщност отваряне на Функционалния и Управляващия меридиан. Посоката на движение при малката орбита е е от опашната кост към главата отзад по гърба и съответно от главата към слабините и перинеума по предната част на тялото. В голямата орбита се включват ръцете и краката в циркулацията, като направлението си остава същото.

Според руската школа ДЕИР има пак два централни потока, възходящ и низходящ. Възходящият е топъл, влиза през долните чакри и най-вече муладхара, движи се грубо казано по предната част на тялото и излиза от тялото през горните чакри. Низходящията е хладен, влиза през темето и се движи почти до гръбнака, излиза през долните чакри. Т.е. по-навън се пада топлия поток, а зад него минава хладния низходящ поток.

Според йога енергията кундалини се движи нагоре. По принцип идеята е да се отвори централния канал Сушумна, който тече по гръбнака, но до отварянето му енергията циркулира в Ида и Пингала. Ида и Пингала са съответстващи на левия и десен симпатикови нерви във физическото тяло, като протичат съответно през лявата и дясната ноздра и се отнасят към двете мозъчни полукълба. Те се оплитат около Сушумна, но точното им разположение ме затруднява, тъй като прочетох противоречива информация (примерно дали единият канал е пред гръбнака, а другият отзад). Пингала е ян, топъл и мъжки, за Ида остава съответно обратното

Посоките на движението на енергията по тези канали обаче също не са ми много ясни, предполагам, че енергията циркулира по тях и в двете посоки, това ми звучи най-логично.

Сега малко за цвят - ето една руска концепция за пътя на енергийните потоци: http://esoteric4u.com/ru/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=138
Тук се приема, че енергията може да се движи в две насоки - по даоисткия маршрут и обратно., като по даисткия път се трупа енергия, а оп обратния - освобождава. На мен това ми звучи съвсем логично, в различните моменти през деня в зависимост от дневния цикъл, от заниманията на човека, от психическото и физическото му състояние нуждите от енергия се променят и това е един от начините за балансирането й. Например факт е, че енергията по меридианите има нормална посока на протичане, като при стрес или преумора могат да почната да текат в обратна посока.

Като обобщение мога да поставя следните въпроси:

- колко вида основни вертикални канали протичат през човешкото тяло и какви са техните маршрути?

- какви видове енергия тече през тях - тази по даоисткия канал мисля, че е вътрешната, семенна енергия, докато по канала на ДЕИР примерно се приема, че тече заемана и космическа енергия. Всъщност тук изниква въпроса има ли въобще смисъл от такова деление, в човека има запаси от енергия и вън от него има неограничени количества енергия, така че при енергийната циркуралция би трябвало да тече смес от тези енергии.

- какво е значението на всеки от каналите за човека, кой носи Ин, и кой - Ян енергия?

Редактирано от Sunnnyway на 03.04.10 16:51.



Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видовенови [re: Sunnnyway]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано03.04.10 12:50



Примерно в Даоистки текстове (не само Мантак Чиа) се дава концепцията за движение по малката и голяма орбита (Микроорбита и микрокосмическа орбита). Това е всъщност отваряне на Функционалния и Управляващия меридиан. Посоката на движение при малката орбита е е от опашната кост към главата отзад по гърба и съответно от главата към слабините и перинеума по предната част на тялото. В голямата орбита се включват ръцете и краката в циркулацията, като направлението си остава същото.

Това е топлия поток или пътя на Огъня/огненото колело, както се изразяват в някои даоски общества. Може да се върти обратно на това и му казват пътят на водата/водното колело. Казват, че когато човек отвори каналите, двете колела започват да се въртят едновременно в противоположни посоки.

Освен малкия и големия небесен кръг има и още доста маршрути на 'въртене', свързани с осемте основни мериадиана и движението на енергията през 3те Тан Тиен-а.

Всяка даоска школа си има собствени методи, така че надали може еднозначно да се каже кои точно са всички пътища за 'въртене на енергията'.

___________

Редактирано от mo32 на 03.04.10 12:53.



Тема Re: Централни eнергийни потоци - маршрути и видовенови [re: Sunnnyway]  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.04.10 15:44



Здравей Sunnnyway,

В споделените от теб неща за каналите и енергиите според различните системи липсва най-важното – ТВОЕТО усещане. Ако позволиш един съвсем приятелски съвет, класифициранията и обобщенията на тази тематика основно на базата на прочетени книги е особено непродуктивно за опознаването на вътрешната енергия и свързаните с нея неща. Много е по-добре да си избереш дадена система, да практикуваш нещата там и ако възникнат въпроси на базата на твоите опитности, да ги поставиш за дискутиране.

Сигурен съм, че би имало коренна разлика в задаването на такива въпроси, най-малкото, защото биха идвали от цялото ти същество. Другата причина за безполезността от книжно дискутиране и обобщения е, че и най-добрата книга в тази тематика не може да опише всичките хиляди разновидности, които биха възникнали при различните хора. Енергията е свързана с останалите човешки същности и те със сигурност могат да я променят и да я показват по специфичен начин.

Ще ти споделя все пак няколко конкретни неща по твоите въпроси за да те подтикна да ги видиш как са при теб. Енергийните канали са част от енергийното тяло на човек (представи си енергийна сфера или овал) и на практика може да прокараш енергията между ВСЕКИ две точки (посоката която искаш) и да наречеш това енергиен канал. В разните системи са дадени тези, които най-лесно се усещат в началото, и ако имаш една сфера, сам разбираш, че чисто геометрично няколко меридиана, паралела и пробождащи канала се набиват на око от самосебе си. Специално в даоските система, които познавам, освен Микроорбитата има 3 пробождащи канала (един централен и по един от ляво и от дясно), много поясни (хоризонтални) канали на различно ниво и свързващи (регулаторни) канали, които са отзад по гърба и отпред, но леко в страни (на вертикала на зърната на гърдите и бъбреците).

По всичките тези канали може да прокарваш ВСЯКАКВА енергия, която има в теб или около теб. Така че това, което си дал като евентуална разлика между ДЕИР и даоските системи не е вярно. Въобще, вида на прокарвана енергия зависи не толкова от системата, а от човека. Ако за някого само сексуалната енергия е интересна, ще я прекарва нея почти навсякъде. Но ако са ти интересни и други по-фини енергии (вкл.и така наречените космически), даже и да не са ти ги преподавали (още) в твоята система, рано или късно ще ги усетиш, защото съществото ти ще ги привлича.

А относно значението на всеки един канал, най-добре е просто да прокараш енергията си по него и да ВИДИШ/УСЕТИШ.

Не забравяй също, че човешката същност и енергия не е нито даоска, нито йога, нито ДЕИР. В началото е определено по-добре да следваш дадена система, но по-късно самата енергия ще те води и примерно на мен ми се струва не особено практично да се ограничавам в даоска или която и да е друга система само.





Тема Re: Централни eнергийни потоци - маршрути и видовенови [re: Mиpo]  
Автор Sunnnyway (непознат)
Публикувано04.04.10 20:04



Здравей, Миро,

мерси за отговора. Някои от системите ги описвам книжно защото наистина не съм ги практикувал, опит в движението на потоците имам най-вече от ДЕИР. Микроорбитата съм я опитвал няколко пъти, но не съм се занимавал сериозно, веднъж бях задвижил енергията много бързо и после се чудех как да я спра

С йога съм се занимавал, но на ниво хата йога, и тогава много не се замислях, че като правя алтернативно дишане примерно, редувам Ида и Пингала.

Разбрах отговора ти, въпросът ми произтича от това, че в някои системи се спират само на някои от потоците. А нормално е по човешкото тяло тези потоци да се движат естествено в някаква насока, с енергийните упражнения ние само усливаме този ход и го правим по-гладък, без блокажи. Така че точно това ми беше чудно - дали всички тези видове канали съществуват поотделно, или просто става дума за един и също канал, описван различно от различните учения.

В тази връзка можеш ли да помогнеш по един енергиен проблем, който назрява от известно време и накрая разбрах, че повече така не мога да карам и трябва да го реша Имам четвърта степен на ДЕИР, изкарах я преди година. Там се прави на четвъртата степен една интересна манипулация, при която се разширяват отворите на Муладхара и Сахасрара, ефирното тяло се насища яко с двата централни потока и в крайна сметка цялото ефирно тяло се изравнява по плътност с чакрите, те грубо казано се "размиват" в него. Паралелно с това точката на съзнанието (в ДЕИР я наричат "аз съм" се цепи на две и двете и части се застопоряват съответно във входовета на първа и седма чакра, в ефирното тяло и извън физическото. Усещам, че не го описвам много много ясно, както и да е.

Та какъв е проблема - от няколко месеца усещам в Сахасрара частично блокиране, в нея се натрупва енергия и има едно много неприятно притискане и стягане на главата. Интересното е, че като понижа енергийните нива стягането не изчезва - всъщност при повече енергия натискът е повече навън, сякаш иска да се пръсне главата, а при малко - стягането е навътре. Когато задвижа потоците, чувствам, че енергията премива много трудно и болезнено, това важи и за двете посоки - както за излизането на енергията, задвижена отдолу нагоре, така и за приемането на енергия чрез Сахасрара. Мислех, да повторя чевтъртото ниво с идеята да се оправят така нещата, но по една или друга причина вече шест месеца четвърто ниво в България не се е провеждало и въобще ДЕИР у нас хич го няма напоследък. Съответно няма към кого да се обърна и спасението на давещия се остава сещаш се в чии ръце

Тъй че оттук - можеш ли да помогнеш с идея как да отпуша блокажа в главата? С усливането на потоците нещата стават по-зле, временен ефект дават някои балансиращ мудри и обърнатите йогийски асани.



Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видовенови [re: mo32]  
Автор Sunnnyway (непознат)
Публикувано04.04.10 20:09



Здравей,

мерси за отговора. Съдейки и от думите на Миро, явно всеки да си прекарва енергията откъдето му е кеф, школи и системи дал бог и сам човек си е най-добрия критерий.

Като стана дума за бог - Христос воскресе!



Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видовенови [re: Sunnnyway]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано05.04.10 10:42



явно всеки да си прекарва енергията откъдето му е кеф

Като стана дума за Бог: Пази Боже това да е критерия!

___________



Тема Re: Централни eнергийни потоци - маршрути и видовенови [re: Sunnnyway]  
Автор magal (чирак_магьосник)
Публикувано05.04.10 22:26



Кофти номер....

!
В същност щом знаеш за мантек чия..вероятно си чувал за упражнението 6 целебни звука. Опитай със звука на трите нагревателя.....! Е може да си ги направиш и 6 -те. Ефекта ще е още по добър.
Това ти го казвам от личен опит, опитай две седмици да правиш всеки ден звуците и ще усетиш как постепенно натиска ще намалее, а защо...не знам....ха-ха, за това питай Миро...




Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видовенови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано05.04.10 22:49



То, това естествено се получава, като почне човек да прелита от система на система, като



Накрая - върти-сучи енергията отлево надесно и в обороти бесни, пък... си остава с "пеперудена душа" (и 'се в тия, дето я гледа Илия). 'Ко ма разбирате в енергиен план.

п.п. Ей, ама как я нацелих пеперудката!



Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видове [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано05.04.10 22:52








Тема Re: Централни нергийни потоци - маршрути и видовенови [re: L.L.]  
Автор Sunnnyway (непознат)
Публикувано06.04.10 09:57



Полезен коментар и по същество!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.