Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема себепознание по индиански  
Автор konopr ()
Публикувано09.03.10 18:18



Стар индианец от племето чероки разказвал на своя внук за борбата, която се води във всеки от нас. Той казал на момчето, че два вълка се борят в душите ни:
„Единият е зъл – той е гневът, завистта, недоволството, отрицанието, алчността, надменността, самосъжалението, самообвинението, чувството за малоценност или пък за превъзходство, злобата, лъжата, фалшивата гордост и егоизмът.
Другият е добър – той е радостта, мирът, любовта, надеждата, спокойствието, скромността, добротата, благосклонността, взаимността, щедростта, искреността, състраданието и вярата.“
Внукът се замислил за момент и след това попитал дядо си:
„Кой вълк побеждава?“
„Този, когото нахраниш“ – отговорил старият чероки.


Храните ли ги вълците? А манджата харесва ли им или са капризни?





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано09.03.10 21:44



Седят двама индианци, боядисани в цветовете на войната. Единият казва на другия:
- Знаеш ли, че белите си боядисват и яйцата?



___________



Тема автентичен индиански фолклорнови [re: mo32]  
Автор konopr ()
Публикувано10.03.10 11:33



Индианският фолклор може да научи човек на интересни неща, ако усвети добре индианската символика, подобни бледолики вицове ментета обаче не стават.
А северноамериканските индианци има много на какво да научат бледоликия човек, все пак са живели хилядолетия в храмония с природата като са заемали цял континент, и са постигали нужния им комфорт без да я разсипват.
Били доста по развита цивилизация, ама бледолоките неандерталци са им разказали играта





Тема "автентични индианци"нови [re: konopr]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано10.03.10 13:13



"Aватар" разбуни цяла нова вълна с интерес към индианците. Какво да се прави, американците имат някакъв смътен интелектуален комплекс, че се развиват върху останките на цивилизация, която са смачкали.

Аз не бих фаворизирал чак толкова. Ако се върнеш малко назад в нашата българска история, ще видиш чудесни образци на пантеизъм. Просто сега са позабравени покарай Мc Donalds и Coca-Cola културата. Сега децата играят на PlayStation а не с приятелчетата си на двора. Това обаче никаква индианска култура не може да промени.

А вицовете служат точно за да намалят склонността на белия човек да изпада в крайности и да се прави на смешник, обличайки се като индиец, индианец, китаец... и подражавайки външно на тези култури.

Лично аз ползвам "индиански" методи, но ще си остана винаги 'бял', защото това е моята съдба, а не да се правя на пишман индианец. Ценните неща са универсални и са далеч над нечия култура, защото хората навсякъде са еднакви и имат същите качества и чувства.

___________

Редактирано от mo32 на 10.03.10 13:15.



Тема Re: ...пък и защо...нови [re: konopr]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.03.10 13:21



... са ви яйцата, ако не можете да си поиграете с тях в съдбовен момент?





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.03.10 11:38



Храня мен си. Нито храненият, нито хранещият се оплакват от манджата.





Тема Re: "автентични индианци"нови [re: mo32]  
Автор konopr ()
Публикувано12.03.10 20:15



аз тука в БГ досега не съм виждал хора, които се правят на индианци или китайци, но съм виждал такива които като черти на лицето и излъчването приличат на нещо да речем на индианец или животно. Често при такива хора съм забелязвал, че някак си малко действат (движения реакции) в техния си стил според това излъчване за което говоря по-горе, но не го правят нарочно.

За по-добро вникване в такива случаи ми помогна индианската концепция за вселяващите се (в хората или в самата обстановка) духове, не че съм чел нещо по въпроса за индианската философиа с духовете, но винаги като съм се срещал с индианската култура духовете все са се поменавали.

Интересно е самото вселяване на духовете - може да ги повикаш, а може и да не разбереш в началото че са се вселили. Примерно в случая, когато някой се прави на нещо нарочно тогава той сам кани даден дух в себе си, а когато е обратното духа се всялява сам без разрешение





Тема Re: ...пък и защо...нови [re: L.L.]  
Автор konopr ()
Публикувано12.03.10 20:18



Аз лично пожелавам на всеки притежател на яйца да може да си играе с тях, когато си поиска





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано12.03.10 20:21



в случая с вълците може да се направи аналогия с това, което ти каза за създаването и храненето на проблемите. При тези вълци лошия е доста по-лаком и понякога трябва нарочно да го държиш гладен, за да може и другия да си хапне, на някои хора понякога обаче им е трудно това.
А иначе ти винаги храниш себе си, въпросът е как се разпределя храната вътре в теб после





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано12.03.10 20:44



"В Америка вече нямало да използват думата "жена", понеже съдържа оскърбителен намек за полова принадлежност. Ще казват "вагиноамериканец"."

___________



Тема Re: себепознание по индианскинови [re: mo32]  
Автор konopr ()
Публикувано12.03.10 20:46



хахх, свеж виц





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.10 21:55



До скоро ни убеждаваше, че няма такъв вълк като лошият, а сега сам го казваш. Дали пък не си прихванал нещо, без да искаш.



Преди всичко, трябва да виждаш когато вълците се хранят, защото те се хранят...




Тема Re: себепознание по индианскинови [re: huanji]  
Автор konopr ()
Публикувано12.03.10 22:04



хич не съм разправял, че няма лош вълк, това за което говорех е по-скоро за имането на проблеми с него. Иначе постоянно прихващам разни неща.
Когато не виждам вълците как се хранят, се храни предимно лошият, което не значи, че добрият е по-слаб, а ако виждам това не значи , че ще се храни само добрият





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.10 22:40



Ама интересно, защото и за имането на проблеми с него говорех.



Първата стъпка е да осъзнаеш, че го има. После, е да го виждаш реално какво прави. Третата е разума да добие по- голяма сила от неговата и да наклони везните в обратна посока. И четвъртата да изхвърлиш всичко това и да си живееш живота.

Погледнато, някои казват че са минали направо на четвъртата фаза, но далеч не е така. Просто тук има нещо, от което би могло да ти просветне, стига да си настоятелен.




Тема притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.03.10 13:48



Защото истината е,
че има два вълка и едно прасе!



Двата вълка са ни ясни
кого храниш, кого - не,
ама прасето е опасно,
защото винаги яде!

С остатъци се храни
и няма миг покой
каквото да остане -
изяжда го без бой!

От него само слушаш
грухтене и сумтеж
"Дай ОЩЕ!" - само иска
и отнемай къде - дадеш!

Голяма грешка правиш
защото за беда
прасето е всеядно
(припомняй си това!)

И както си се тъпче
уж кротичко, нали
изяжда вълци, мълци,
изяжда теб дори!

И притчата безславно
завършва затова -
защото най-накрая,
превръщаш се в свиня!

(Таз версия трагична
се премълчава, затова.
Че индианците са фини
и с деликатни сетива.)

Редактирано от L.L. на 17.03.10 14:19.



Тема Re: притчата е непълна!нови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано17.03.10 13:51








Тема Re: притчата е непълна!нови [re: L.L.]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано17.03.10 15:32



Евала!

___________



Тема Re: себепознание по индианскинови [re: huanji]  
Автор konopr ()
Публикувано18.03.10 09:12



ами ти в последно време доста понаблегна на темата за имането на проблеми с него, само че не засегна нещо повече от самото имане на проблеми. Аз също говорех на тази тема, но по-скоро от гледна точка на липсата на имането на проблеми с него и как се получава тази липса.

Иначе не знам колко на брой стъпки има, но хубавото на дадена стъпка е, че дори и да се повтаря, тя се случва по уникален начин, по какъвто не се е случвала преди





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: L.L.]  
Автор konopr ()
Публикувано18.03.10 09:19



самото наличие на вълци, предполага пълна липса на прасета, така че модела с вълци и прасе не важи


но пък на модела с прасето може да се гледа като по-висша модификациа на модела с вълците и неговото надрастване - като има два вълка има разделение, но пък когато е само едно прасе което не е нито добро нито лошо тогава нещата са цялостни и не виждам нишо трагично в прасешката версия, въпреки че няма нищо общо с индианците

Редактирано от konopr на 18.03.10 09:21.



Тема поздрав за всички, които са се смели до припадъкнови [re: konopr]  
Автор konopr ()
Публикувано18.03.10 09:32



ето една смешна притча на племето Choctaw, интересното при нея е че, човек на който не му се случвало да се смее до бездихание трудно би могъл да се разсмее от нея. Притчата се казва Why the Possom has a large mouth:

Very little food there was for Deer one dry season. He became thin and weak. One day he meet 'Possum. Deer at once exclaimed, "Why, 'Possum, how fat you are!

How do you keep so fat when I cannot find enough to eat?"

'Possum said, "I live on persimmons. They are very large this year, so I have all I want to eat."

"How do you get the persimmons?" asked Deer. "They grow so high!"

"That is easy," said 'Possum. "I go to the top of a high hill. Then I run down and strike a persimmon tree so hard with my head that all the ripe persimmons drop on the ground. Then I sit there and eat them."

"That is easily done," said Deer. "I will try it. Now watch me."

'Possum waited. Deer went to the top of a nearby hill. He ran down and struck the tree with his head. 'Possum watched him, laughing. He opened his mouth so wide while he laughed that he stretched it out. That is why 'Possum has such a large mouth.





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано18.03.10 14:54



Ще перифразирам изказването на един клубар по повод на опрашването на царевица от пчели: Ти къде си виждал вълк да яде прасета?

___________



Тема Re: притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано18.03.10 18:48



самото наличие на вълци, предполага пълна липса на прасета

Айде, почна се с предпоставянето.



Аз пък да ти кажа нещо много по-реално и проверимо - самото наличие на хора, та били те и индианци, предполага пълна липса на вълци.
Така че, зАбрави да излизаш напред с тия врътки в ханша.

като има два вълка има разделение, но пък когато е само едно прасе което не е нито добро нито лошо тогава нещата са цялостни и не виждам нишо трагично в прасешката версия,

Е, точно това е трагичното, да ти кажа....



Тема Re: притчата е непълна!нови [re: L.L.]  
Автор konopr ()
Публикувано18.03.10 19:50



ти първа влезе с врътка в ханша покрай вълците, аз само ти следвам танца, тъй като се почуствах поканен.
А зашо да е трагичен модела с прасето, радвай се просто. Те прасетата попринцип са животни с доста нежна и приятелски настроена душа

Иначе както казах в началото на темата, северноамериканските индианци са живели хиляди години по целия континент на в хармония с природата. Наличието на индианци означава по-скоро уважение към вълците, което може да се види добре и във фолклора им





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.03.10 20:03



Тя е безупречна, каза ти много важни неща и вместо да ти светне, приказваш като бай Тошо за компютрите...




Тема Re: притчата е непълна!нови [re: huanji]  
Автор konopr ()
Публикувано18.03.10 20:16



еми кво да се прави, явно още не съм дорасъл до вашето възвишено ниво на единомислие, но не се чувствам ни най-малко прецакан от това, нали знаеш - блажен е невежата..



Тема Цялостно хранененови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.03.10 20:17



В момента, в който създадеш „добрия” вълк, ти създаваш АВТОМАТИЧНО и „лошия”. Може да се опитваш да държиш гладен единия, но цялата постановка е глупава и безсмислена, защото самият ТИ си го създал и рано или късно ще трябва да го нахраниш (не че той е лаком).

Ако се вгледаш в това разделение, ще видиш, че то идва от ума. Помедитирай и погледни на ситуацията от гледна точка на духа и ще видиш как и двата вълка ще се изпарят... От тази гледна точка също може да виждаш различия, но те са като ИН и ЯН частите в тай-чи символа, които се преливат една в друга и взаимно се съдържат... И ги виждаш като едно ЦЯЛО.

Като ти казах, че храня мен си, имах предвид, че не се деля на никакви видове вълци и прочие добичета и не правя никакво разпределение на храна. Хм, всичката си е за мен.





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.03.10 20:26



Не, че нямам желание, просто не мога да ти помогна.






Тема Re: Цялостно хранененови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано20.03.10 18:26



умът има нужда от разделения, без тях е неизползваем
иначе злият вълк си е по-лаком, защото като не гледаш и предимно той се храни, това имах предвид. Иначе вълците винаги мога да ги изпаря, ако поискам. Щом не искаш, недей да се делиш на вълци. Но в случай че и ти решиш да си поиграеш с постановката с вълците, може да разкажеш, как се държи. Не си струва обаче да ми обиждаш постановката и да я осъждаш като безмислена





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: huanji]  
Автор konopr ()
Публикувано20.03.10 18:40



огромно количество хора имат нужда от помощ и е напълно нормално човек да няма време да помогне на всеки, на който иска





Тема Re: притчата е непълна!нови [re: konopr]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано20.03.10 19:02



Става дума за разбиране.






Тема Re: Цялостно хранененови [re: Mиpo]  
Автор D1O2B3R4l5 (новак)
Публикувано27.04.10 01:56



УХ,че скръндза.



Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор Пич Бoжи (пичага)
Публикувано01.05.10 16:30



Аз вярвам, че вълкът всъщност е само един (и не е вълк

, а другото си го създаваме сами с лошите си навици и с непознаването на самите себе си.

Но за съжаление, не е достатъчно да спреш да храниш "лошия вълк", щото той нема да спре да те напада. Отвътре и отвън. Но с всяко нападение става все по-слаб, а ти - все по-чист.

Тва е като някъв тик на ума/тялото или лош навик, които трябва да преодолеем.

Нужни са време и постоянен, умерен натиск. Като всъщност натиска не е натиск, ами воля за съпротива и преодоляване на тиковете.

Ако го нагърчиш много яко, може да те унищожи, именно защото това всъщност си си ти. И именно в това е трика.

Ако пък го оставиш съвсем, ще продължи да си вилнее и да ти трови живота фактически.

Средният път му е майката, но едно е на думи, друго е в живота...

Важното е че има как.

Това е... начесах се.

Продължавам по пътя...



------------


Тема Re: себепознание по индианскинови [re: Пич Бoжи]  
Автор konopr ()
Публикувано02.05.10 01:20



при храненето на вълците човек не винаги забелязва кой вълк храни и е добре да наблюдава кой вълк храни, защото е участник не в самото хранене на вълците а по-скоро в разпределянето на храната между тях. Човек няма как да спре да храни тези вълци, разпределянето на храната за вълците е професията в която всички сме колеги.
ако го нагърчиш яко и това те унищожи, това може всъщност да е ок, доста хора се стремят да унищожат аз-а





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор Пич Бoжи (кротващ се)
Публикувано04.05.10 19:04



Аз мисля, че егото си е готино, стига да не се зема ного на сериозно.



------------


Тема Re: себепознание по индианскинови [re: Пич Бoжи]  
Автор konopr ()
Публикувано06.05.10 13:33



егото е пътеката, готина, неготина, тя се разстила пред тебе и те чака





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор Пич Бoжи (кротващ се)
Публикувано06.05.10 13:47



Верно?



------------


Тема Re: себепознание по индианскинови [re: Пич Бoжи]  
Автор konopr ()
Публикувано08.05.10 03:12



напълно възможно е и да е верно





Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор Пич Бoжи (кротващ се)
Публикувано08.05.10 03:25



Яко.



------------


Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано16.05.10 14:23



Малей-й-й!
Прочетох повечето мнения... Отдавна не се бях забавлявал така.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: себепознание по индианскинови [re: BlackWolf]  
Автор konopr ()
Публикувано18.05.10 16:00



не слуайно съм сложил притчата с опосума накрая, за десерт



Редактирано от konopr на 18.05.10 16:00.



Тема Re: себепознание по индианскинови [re: konopr]  
Автор totori (непознат )
Публикувано22.05.10 20:41



trebva zdravo da navlezeshvav mitologiata...i togava badi vsekakav..






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.