Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:32 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема "Цялото" ?нови  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано27.01.10 15:40



На въпрос: "Как се тече като река?", Миро отговори:

значи да си естествен и да следваш Цялото.

Доста съм слишал за това прословуто "Цяло", но сега имам конкретени въпроси:

Ако това "Цяло" обхваща всичко, тогава защо следващият го се дели от него? Ако не се дели, тогава кой следва и какво следва, след като са едно Цяло?

___________



Тема Re: "Цялото" ?нови [re: mo32]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано28.01.10 09:38



едно ражда две, две ражда три, а три - десетте хиляди / безброя неща
казва знаеш кой

според мен многообразието от неща е един господ знае защо. по някакъв начин съзнанието учи нещо така. космическото имам предвид.

а че всички сме едно - едно сме. отвъд привидността всички сме сияйна пустота, понякога тъмно блестяща

ама ти го знаеш всичко това. защо питаш?

"тук. сега.просто така."


Тема Re: "Цялото" ?нови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.01.10 10:04



Хубав въпрос.





Тема Re: Цялотонови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.01.10 15:29



Относно първият ти въпрос, струва ми се очевидно, че когато различни обекти формират едно цяло, тези обекти могат да бъдат разглеждани (или те самите могат да се разглеждат) и самостоятелно. Включително, един такъв обект може да каже "Доста съм чувал за това цяло, но не знам какво е".

Що се отанся до следването, ти примерно може да си част от едно цяло (семейство, група, страна...), но от това не следва автоматично, че следваш винаги решенията на това цяло. Аналогично, твоето същество е едно цяло, но умът ти може да иска едно, тялото ти - друго, а пък чувствата ти - нещо трето съсвем различно. Впрочем, това се случва при всички хора и е наистина интересно кой и какво следват като са едно цяло.

Според мен, обаче, много по-екзистенациален е въпросът как да го усетим това Цяло (главната буква означава, че включва всичко) или пък, ако сме го усетили вече, как да задълбочим и разширим това усещане. Всъщност, всичките духовни търсения започват именно след като човек получи проблясък за това Цяло... След като усети, че е взаимосвързан на най-различни нива (далеч извън физическите само) с Околното и че същността му може да се развива и намери своя смисъл именно в дълбок контакт, хармония и сливане с това Цяло.

Отговорът ми на горния екзистенциален въпрос на базата на скромния ми опит е, че колкото по-навътре човек навлиза в себе си, толкова повече се "доближава" до Цялото. Т.е. толкова повече го усеща, разбира и се разтваря в Него... А следването тогава идва от самосебе си.





Тема Re: Цялотонови [re: Mиpo]  
Автор Live Love Laugh ()
Публикувано28.01.10 19:16



Скоро наблюдавах отново това разкъсване, за което говориш. Когато сетивата са изманипулирани да отреагират на нещо, което Духът отхвърля. Щото иначе, ако човек не усеща връзката с Духа, приема за чиста монета всякакви послания, които го правят част от някаква малоумна маса и не се измъчва от двойния стандарт. Когато обаче същинският център е малко по-чувствителен или на път да се събуди, неизменно се появява противоречието. И си е нужно време за отсяване това, което истински усещаме, от това, което ни се втълпява, че следва да приемем на доверие. Може би чак вече по-пробуденият Дух не се разкъсва, а просто Е и водени от него, просто няма начин да се поддадем на масовки и промивки.



Тема Re: Цялотонови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (сомнамбул)
Публикувано29.01.10 17:43



Относно първият ти въпрос, струва ми се очевидно, че когато различни обекти формират едно цяло, тези обекти могат да бъдат разглеждани (или те самите могат да се разглеждат) и самостоятелно. Включително, един такъв обект може да каже "Доста съм чувал за това цяло, но не знам какво е".

Въпросът ми беше:
"Ако това "Цяло" обхваща всичко, тогава защо следващият го се дели от него?"

Ти даде отговор от позицията на човек, който знае какво е да тече като река. И от тази позиция искам отговор. Как може хем да си част от нещо, хем да го следваш?

Що се отанся до следването, ти примерно може да си част от едно цяло (семейство, група, страна...), но от това не следва автоматично, че следваш винаги решенията на това цяло.

Дал си примери с изкуствено създадени обществени разделения. "Цялото", както казваш, съществува обективно, независимо дали отделните части съзнават неговото съществуване и не е въпрос на лично решение дали то съществува.

___________

„Ако твърде дълго гледаш в бездната, тя ще погледне в теб.“


Тема Re: Цялотонови [re: Live Love Laugh]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.01.10 20:48



Здравей, никът ти Live Love Laugh е много ошовски

. Впрочем, някой беше питал Ошо да резюмира учението си с 3 думи и той го беше направил точно с тези 3 L (в единия от вариантите Light беше на мястото на Live, но предполагам, че и ти би приела още едно L).

Сега по същество. Първо, едно уточнение: нещата които говоря тук и в съседните теми ги говоря от мой опит и както ги усещам. Може и нещо неточно да съм усетил, но не прехвърлям отговорността, че Х бил (ми) казал така.

Права си, че когато иде реч за Цялото (или Бог, Духа, Силите, Намерението и всякакви такива думички изписани с главна буква) е много лесно, човек да се подведе. Както по субективни причини (които ти много добре описа), така и по обективни такива, защото същностите, които стоят зад тези думи са толкова необятни, че наистина се изисква много будност за да бъдат точно усетени и разбрани.

В говорихме за съмнението, като основен инструмент за духовното познание. И именно дълбокото и същностно съмнение (т.е. безпристрастно търсене как стоят нещата) може да балансира докосването до горните същности изписани с главни букви. Включително и да е антидот за масовките, които спомена.

За повечето хора „Бог” и „вяра” вървят ръка за ръка, но за мен това съчетание не дава хармоничност, пълнота и дълбочина. Повече би ми харесало „Бог”и „съмнение”, а още повече „усещане за Цялото” и „съмнение”.

Срещал съм хора усетили Цялото от най-различни духовни и религиозни системи. Всъщност, разните системи са нещо второстепенно, а усетът за нечие чуждо усещане е толкова ясен... Ти смяташ ли че би ли усетила това у друг след дълбоко общуване с него независимо от backgrounda му?

Като говорим за Цялото в тази тема, нека се задълбочим с по-същности въпроси и който има такива, да заповяда. За начало, ще цитирам един човек от езотеричното бяло братство (удобен повод да сменим малко гледната точка, защото Ошо клуб предполага много различни такива), който определено е усетил Цялото. Та той казваше, че Бог избира ученика, който да го усети. Моето усещане е също такова и първото ми усещане за Цялото е станало, защото То така беше решило... Та, продължавайки споделянето на горния човек „Първата стъпка е от Бога, но втората (следващата) стъпка е от ученика”. Срещал съм и много хора, които са усетили Духа, но след това не са работили както трябва и това усещане е изгаснало...

За много хора пример за дълбока трагедия и страдания са войни, убийства, бедност или разрушения (примерно като след земетресението в Хаити), но за мен пример за такава трагедия и страдание са хора, които са усетили дълбоко Цялото/Духа и след това по една или друга причина връзката им с Него е прекъсната и са принудени да продължат да живеят духовно слепи... В някои традиции наричат такива хора „паднали ангели”. Общувайки с тях съм усещал как Цялото ми дава знам какво би могло да стане и с мен, ако не внимавам... Което ти стои като обеца на ухото и е чудесен съветник.

Ти как го усещаш Цялото?



Тема Re: Цялотонови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.01.10 21:17



Не е въпрос дали някой се дели или не от Цялото, а дали го УСЕЩА и как. Когато усещаш ясно Цялото, автоматически го следваш. Когато обаче не го усещаш, оставаш затворен в своята човешка черупка.

Някак си пропусна примера за една стандартна човешка същност тяло-чувство-ум, където следването може да е в различни посоки.

Човек може да е обективно част от Цялото, но да не Го усеща. И в следствие на това да не Го следва, а да следва това, което идва само от неговата камбанария/черупка.



Тема Re: Цялотонови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (сомнамбул)
Публикувано29.01.10 22:30



Не е въпрос дали някой се дели или не от Цялото, а дали го УСЕЩА и как.

Мислих, че ще дадеш примера, който е толкова популярен: рибата и водата. За мен не важно "как" и "дали", защото всяко учение си има своите методи. Пък и за себе си, отдавна съм намерил отговори на тези въпроси.

Просто ми направи впечатление, че ползваш разделение там, където трябва да има сливане.

И все пак, какво е Цялото според теб?

___________

„Ако твърде дълго гледаш в бездната, тя ще погледне в теб.“


Тема Re: "Цялото" ?нови [re: mo32]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано30.01.10 03:11



Цялото не се движи! -за тази логика погледни учинията на дзен-будизъм "ако стоиш на едно място, цялата вселена ще премине пред очите ти" - по същата логика, ако се задвижеш, действително не се движеш, а вселената и всичките енергии се движат около тебе, особено ако ако познаваш същността си! -нищо не си разбрал от източните бойни изкуства

-номера е не да умееш де се движиш, а да умееш да пропускаш ударите на противника около себе си




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.