Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:12 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Разлики между Ошо и КК подходитенови  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.12.09 14:33



В

, където дискутирахме една дребна фраза на Кастанеда, се откроиха някои черти на кастанедочетящите. Ще си позволя да обобщя тези черти (добавяйки такива и други от други срещи) и да ги сравня с подхода на Ошо.

Първата разлика между двата подхода е, че при кастанедочетящите вярата под една или друга форма присъства имплицитно като средство за познание. Всъщност, ако човек е прочел всичките книги на КК и следва това учение, трудно би се оправил без солидно количество вяра. Има обаче два типа вярващи кастанедочетящи: едните не искат да си признаят и рационализират по всякакви начини, докато други все пак се осмеляват да говорят за така наречената "необходима" или "задължителна" вяра (което им прави чест). При Ошо подхода, СЪМНЕНИЕТО е основния инструмент за познание. И примерно за мен, това че нещо е казано от Ошо, не го прави автоматично вярно или необходимо за подражание. БУДНОСТТА и ОПОЗНАВАНЕТО НА ЖИВОТА са критериите.

Първият тип от гореспоменатите вярващи (които не искат да си признаят) ме подсеща за друга съществената разлика, а именно честата липса на искреност и автентичност при последователите на КК. Нормално е всеки човек да повярва в нещо (погрешно или не) или пък да сбърка, но поне при Ошо подхода няма нищо лошо човек да си признае. И въобще да бъде АВТЕНТИЧЕН и ЕСТЕСТВЕН.

Естествено отиваме и към така нареченото "прикриване" (или "баламосване") при кастанедочетящите. Когато им зададеш обикновен въпрос за тях, те смятат, че искаш да им отнемеш душата и ще направят всичко възможно, включително и да си заровят главата в пясъка пред теб, за да се прикрият. Още по-странното е, че си мислят, че крият някакви свръхтайни в тях, които ти с твоя въпрос искаш да им откраднеш. Докато Ошо хората, когато общуват, са отворени и естествени и в общуването им е важно не някакъв конкретен (таен) отговор, а това да могат да ТЕКАТ КАТО РЕКА. За тях криенето е толкова абсурдно, просто защото човешките ни същности са едни и същи.

При кастанедочетящите търсенето на истината за нещо много често се свежда до търсенето на страница от книги на КК или някой друг, където има цитат относно това нещо. Докато при Ошо подхода, ТЪРСЕНЕТО е в НЕОБЯТНОСТТА НА ЖИВОТА.

В съседна тема се изясни, че според кастанедочетящите енергетичността на човек зависи основно от качеството на секса при зачеването му (извън това зачеване, качеството на секса въобще не е важно и даже е желателно да се избягва). При Ошо подхода ВСЕКИ МОМЕНТ е ВАЖЕН. И всеки момент е чудесен повод за СЕКС на РАЗЛИЧНИ НИВА и за ЗАЧЕВАНЕ на НОВОТО.

Извънматериалното за кастанедочетящите най-често се изчерпва с общия термин "енергия". Докато при Ошо подхода енергията, както и материалното, са средство за РАЗВИВАНЕ на ДУХА и за постигане на ЦЯЛОСТНОСТ.

Някои кастанедочетящи обичат да спорят безцелно. Тук трябва да призная, че това се отнася за относително тесен кръг, които явно не са дочели книгите на КК, където това може да се приеме като чиста загуба на енергия. Според Ошо подхода споренето е едно от най-глупавите занимания. И Ошо хората предпочитат вместо него нещо, което често се приема враждебно от кастанедочетящите, а именно ЛЮБОВТА във всичките й форми.

Разбира се, всичките това са само мои наблюдения и не претендирам за меродавност и изчерпателност. Отделни хора в единия или другия случай може да са изключения. Така или иначе, който иска да сподели своите наблюдения по двата подхода, и разбира се по своя подход към живота, да заповяда.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано31.12.09 14:55





Започва да става забавно.

Обаче, като се замислих ти си съвсем прав, съдейки по себе си (тъй като така или иначе нямаш друг опитен образец, върху когото може да се каже, че си извършил коректни от научна гледна точка наблюдения). Просто в горният обстоятелствен пост си разгледал два свои аспекта - отношението и подходът ти към Ошо и този към Кастанеда. Това са Ошо и Кастанеда през очите на Миро и дори не Ошо и Кастанеда, а ПОЗНАТИТЕ на Миро, които Миро незнайно защо държи да натика в някакви грубо сковани рамки, кръстени "Ошо" и "Кастанеда".
А защо Миро преекспонира погледа си върху всички останали и защо се опитва да натика познатите си в гореспоменатите рамки, е въпрос, над който, ако Миро тачи БУДНОСТТА и ИСТИНАТА (каквото и да си разбира, като ги ползва тези думички), си заслужава да помедитира.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано31.12.09 15:06



аа-хаха

здрасти Миро - ти или изпълняваш верно желания, или аз просто надушвам вече навреме развитията, защото днес си пожелах тая (или по-скоро оная) тема да се позатвори, че къде 23 й станаха страниците, а също така ми мина през ума къде ли се затри и ти, та - ето.

като изключим таз небрежна синхронност, ми се струва че ти също имаш своя принос към хабенето на енергия като пускаш по некоя концентрирана бомба -и така сърцато подклаждаш празните спорове, отговорността за което си е изцяло твоя вярвам, че всичко това има своя някакъв смисъл и избора кой къде да се... и да си го... си е изцяло на правещия избора.

весело!

"тук. сега.просто така."

Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор pyж (railway)
Публикувано31.12.09 17:05



Ошо е в Затворено Пространство
Карлос & Дон Хуан са в Открито

Ошо е за Теб, за Аз-а Ти
Кастанеда е за Другите, Прави Ефекти, Меджик и Енергия ...



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 15:45



Първо не говоря за Кастанеда и Ошо, а за конкретни десетки хора, които прилагат въпросните подходи. И забелязвам разликите, за които споменах, без да натиквам никого никъде (предполагам, че не си натикана в нещо в момента).

Твое право е да не си съгласна с моята гледна точка. Но забелязвам, че не казваш нищо по същество и пак го избиваш да говориш за нещо си друго.

Та според теб нещата, които казах за кастанедочетящите по никакъв начин не се отнасят до тях, хора които познаваш от тях никога не действат така и въобще не си забеляза разлика, колкото и обща да е, между споменатите два подхода?


П.П. Не е нужно да ми отговаряш на 20тета минута след като съм написал нещо, а може да помедитираш преди това.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Cвeтличka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 16:19



И на мен ми е странно, защо в другата тема се изписаха толкова мнения, като аз запитах просто за основанията за (механичното според мен) повтаряне на една дребна фраза. Иначе като пиша тук гледам да медитирам преди това и си нося отговорността за всичко написано от мен и не само в съседната тема. А каквото има да излиза на светло, нека да излиза. Това е и принцип на Ошо, който ми харесва.

Но да остави съседната тема, а да видим тази. Ти забелязала си някакви разлики като си общувала с хора прилагащи/следващи (условно казано разбира се) двата подхода? Нали разбираш, не говорим за Ошо и Кастанеда, а за съвсем реални хора около нас и за принципното им поведение в конкретни ситуации.

Ще ти дам един съвсем дребен пример за да съм по-конкретен. Преди няколко години на една среща на Ошо клуба дойде един човек от Кастанеда клуба. И ми направиха впечатление няколко разлики в неговото поведение и това на останалите. Някой попита с какъв ник всеки от нас пише по клубовете и всички с изключение на въпросния кастанеда-фен го казаха естествено. По-късно друг пък се поинтересува от зодиите ни и всички пак с изключение на въпросния човек пак си ги казаха естествено… Хм, той се прикриваше… По време на общуването ни ние почти не споменаваме Ошо, а говорим за нещата от живота и кой как ги вижда и възприема. Направи ми впечатление как въпросният кастанедковец го изби постепенно на разни теории от прочетени книги... Най-странното и смешното може би беше при следващата среща, където той пак пожела да дойде. Въпреки че беше очевадно кой е, през цялото време докато ми се обаждаше за срещата и присъстваше на нея се правеше на „непознат присъстващ инкогнито”. Върхът обаче беше на следващия ден след срещата, когато видях в темата в клуб Кастанеда (където също бях обявил срещата), че някой си новорегистриран беше споделил, че е бил дошъл на срещата и му било интересно и благодареше за нея. За какво му беше нужен целия този цирк на прикриване като знаех много добре, който този човек, който пише и в двата клуба, с който бяхме общували многократно и който може да се познае от километър разстояние.

Примери такива колкото искаш. Но с това не искам да противопоставям двата подхода или да казвам кой е по-добър. Просто забелязвам принципни разлики и смятам, че си заслужава да им се обърне внимание.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: pyж]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 16:26



Това, което казваш е „а ла Кастнаеда” подхода (надявам се, разбираш относителността му), защото говориш за Карлос, Дон Хуан и Ошо, които не си виждал и които няма да дойдат тук да споделят своето мнение.

На мен ми е по-интересно да говоря за конкретни хора около нас, които могат да се включат и да кажат те как действат. Примерно, в засегнатите ситуации в темата ти как действаш принципно?





Тема твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано03.01.10 23:28



Съвсем сериозно, Лу хубаво ти казва..и тук и в другата тема !...

Нещата, които си написал като Ошо подход и които ти харесват важат за всички подходи. Но всеки разбира под тях различни неща. Какво е Будност? Тази дума ти е една от любимите. Будност, обаче, не означава непренно разбиране с ума. Може да си буден и без да имаш конкретна умствена конструкция. Бих я заменила с Възприемчивост. Опознаване на живота не е непременно промяна и търсене на нещо различно, а Вникване. Съмнението е основен инструмент за началните фази на познание, по-натам действа Вярата. А Вярата не е дали вярваш на тези или на онези думи, които са умствени конструкции, а вярата като създател и част от реалността, вярата в потенциала ни, ние - не като човек, а ние като всяка частичка от Цялото. Там където има съмнение, няма вяра. А вибрацията на съмнението е много по-ниска. Там, където няма вяра, няма любов. А вярата и възприемчивостта са свързани. Самата идея за развиване на Духа е странна. Духът не се развива. Развива се нашата възприемчивост към него. И нищо не става без него. Ако ще да се бъхти човек цял живот. Не става с искане и постигане. А със смиреност, отдаденост и искреност. Пред самия себе си и пред другите. С приемане. На живота. Но това всичко са си мои разбирания. В книгите на Кастанеда имаше някъде една картинка с 6 ли, с 8 ли точки, където ти описват как са свързани Волята и другите там неща...ти кога чете книгите му за последен път?..и какво там те заинтересува или си приложил?...





Тема Re: твоят подходнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.01.10 15:01



Би ли уточнила какво точно ми казва хубаво Лу? В другата тема ми казваше различни неща, а тук ми казва, че това, което съм написал е моето отношение към Ошо и Кастнаеда. Ако имаш последното предвид, какво е моето отношение към Кастанеда според теб? На мен все ми се струва, че за Кастанеда въобще не съм говорил в темата.



След това ще ти отговоря и на останалото.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.01.10 15:35



Ами пак прочети, но този път ЦЯЛОСТНО.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.