Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:53 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано21.01.10 16:58



за мен будността и времето като зависимост са доста абстрактни неща. Ти си дал непрекъсната функция - няма вертикално растояние между 2 съседни точки по хоризонталата, докато аз я виждам по скоро като прекъсната. Т. е промяната от едно ниско ниво на будност на едно високо може да стане мигновено, като скок. Обаче за високите нива на будност, често става плавно - примерно като се задържи будността на средно ниво за опредлено време и тя постепенно започва да се покачва, но може и изведнъж да се окажеш на високо ниво на будност.

Иначе миналите моменти си вялияят върху сегашния, да - примерно ако се сетиш за нещо минало което те вълнува, то може да те приспи. В такива моменти тези неща които ме вълнуват са като някой който се опитва да ме бутне и аз често го усещам и се извъртам като в бутащите ръце, особено ако ме нападне като съм по-буден

Обаче понякога не го усещам и се опомням на по-късен етап. Опомнянето се случва по-най различни причини, понякога цялото направо ме е събуждало със шамар, а най-често просто от само себе си си се събуждам, но понякога както казах по-горе направо скок от заспало в максимално ниво
Иначе будността от минал момент се събира като осъзнаеш причината която те е приспала, ако не я осъзнаеш същата причина може пак да те приспи. Ако си я осъзнал причината, но си забравил че си я осъзнал или че тя въобще е съществувала, тя може пак да те приспи. Доста променливи са нещата

като се окажеш във високо ниво на будност и се замислиш за времето може да ти се се стори, че няма време - то сякаш от реална величина се превръща само в нишка крепяща спомените в една последователна сюжетна линия и все едно винаги досега си се намирал във вискока будност.

Аз разни функции ги ползвам основно като инструменти за определяне на разни зависимости между нещата, обаче в някой момент дадената функция може да стане неприложима и тогава е добре да се замести друга с по-подходяща



Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.01.10 20:58



Графиката, която съм дал, е съвсем условна и може да й променяш мащаба както искаш. Не знам дали си променял времевия мащаб на осцилоскоп, но там и най-правата линия (сигнал) като й намалиш времевия мащаб и ще я „накъдриш”, т.е. ще видиш колко е променлива.

Смисълът на графиката е просто да ни прави по-будни за промените на будността в ежедневието ни. Хубаво е да се види, че нищо не става мигновено, а се изисква винаги някакво време (колкото и малко да е понякога). И ако сме будни именно в това време на промяна, тя може да се осъществи по различен начин. Разбирам това, което ми казваш за прекъсната функция, но според мен обективно погледнато тя е непрекъсната, защото ние продължаваме да съществуваме… Просто, будността ни може да пада до състояния близки до нулата...

Понеже спомена бутащите ръце, там е подобно. Ако човек не е свикнал или не е гъвкав в дадена ситуация (т.е. не е достатъчно буден там), дадено (из)бутане може да му стори мигновено. А като поработи над ситуацията и себе си и съответния миг става цяла вселена...





Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано25.01.10 19:49



ами да будността си е с непрекъсната функция, аз неправилно съм употребил понятието будност. Всъщност имах предвид не самата будност, а нещо което е следствие от нея и което е с прекъсната функция

Наистина, когато будността е на високо ниво нещата стават плавно. когато има нещо което може да те извади от по-будно състояние, то пак идва плавно, ако не успее да те извади от будно състояние, всичко става плавно. Обаче когато то успее да те извади, ти го разбираш когато пак отново си на достатъчно будно ниво и разбирането за това че не си бил буден се случва за толкова кратък период във времето, че може с пълно право да се нарече мигновено

Аз имах предвид състоянията когато имаш усещането за сега и си си в този момент и си тук, т. е. си буден за това което сега е тук - това е когато будността е на достатъчно високо ниво. Когато тя е на ниско ниво - все едно не си въобще тук. И когато будността ми ПЛАВНО, се повиши до определено ниво ИЗВЕДНЪЖ разбирам, че не съм бил буден. Хубвво е човек да е с висока будност за по-дълги периоди, но това да има периоди с ниска будност е част от естеството на нещата.

като цяло на човек може да му се стори че съществуването е скок от точка на точка, а това между точките, в което липсва елементът на усещане за сега и за тук едновременно, е информация като притурка. Една важна притурка разбира се - ако я нямаше сигурно щяхме да се чувстваме малко объркани.
Тялото ти, умът ти чувствата ти и за каквото друго се сетиш е съществувало между чочките, заедно с будността движеща се съгласно непрекъсната си функция, но това което се появява като елемент от ситуацията, когато будността е висока и го няма когато тя е ниска - неговата функция е прекъсната

Май се получи малко по-различен модел, в който функцията е прекъсната, а будността е аргумента на функцията





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор юю (новак)
Публикувано26.01.10 22:07



Как се тече като река?



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: юю]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано27.01.10 00:05



По краката, по крачолите...



___________



Тема Увеличаване на будността за кратко временови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.01.10 14:54



Да, функцията на себеусещането за будност е прекъсната. И точно тук е интересно човек да наблюдава как и защо от заспало състояние изведнъж се събужда... Както, и защо от (максимално) будно състояние заспива... И според мен един от ключовете за това разбиране е навлизането между две съседни точки, в съответната зона на заспиване/събуждане. Понякога забелязам как се отварят огромни пространства между две уж съседни точки... И там се случват много неща, които по-рано не съм виждал.

Въобще в един духовен клуб трябва да се обсъждат многото неща, които ни приспиват, както и тези които ни събуждат.

Един съвсем конкретен пример. По принцип тай-чи формата е хубаво да се прави с повишена будност, защото тя е форма на медитация, а не гимнастика. Но ми се е случвало да започвам да я правя в състояние на будност доста под средното. Когато духът ми е почти заспал за сметка на ума. И когато усещам съвсем слабо енергията за сметка на физическото тяло... В такива ситуации разни учители съветват първо човек да медитира и след това да започне да прави тай-чи.

Но съм забелязал как в повечето от случаите след около 5-10 минути физически движения (определено тогава не се енергийни), енергията се задвижва, постепенно я усещам навсякъде, започва да захранва духа ми и будността ми се повишава... И тай-чито става медитация... А само преди 10тина минути е било доста по-различно.

Сигурно ти или някой друг може да сподели за други такива уж прости дейности, които увеличават будността ни за кратко време.





Тема течене като реканови [re: юю]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.01.10 14:55



значи да си естествен и да следваш Цялото.





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано28.01.10 15:55



да, ако човек не може да навлезне в границата между 2 съсени точки на събуждане, ще му е трудно да получи това разбиране. Тук казвам две съседни събуждания, а не гранизцта между заспиване и събуждане, защото заспиването фактически е събуждането. Т. е. ако усещам че нещо ме приспива или ще ме приспи, приспиването не настъпва, а когато приспиването все пак настъпи по една или друга причина, това го разбирам чак в следващото събуждане. Така че като се вглежда човек в границата между 2 събуждания, навлизането в нея става през момента точно преди събуждането и там наистина може да се случат невиждани неща

А човек като тръгне навлиза между 2 съседни точки може да му се стори че един период на "събуденост" може да се раздели на колкото си искаш съседни точки на събуждане и се получава една постоянна верига от събуждания. Тоест всеки момент може да бъде видян като събуждане. Интересното е че всяко събуждане може да изглежда като първото или единственото събуждане. Всичко това ми припомня, понятието с което си служеше Ошо - понятието за безкрайното начало

Физическите упражнения са хубави не само защото ти засилват циркулацията на кръвта, а и защото подобряват циркулацията на енергията - това става при всички, дори и да не си дават сметка. Причина за това е че когато човек спортува, той се движи интензивно, а когато си движиш крайниците ти ги облъчваш много повече с вниманието си отколкото когато си зает със заседнала дейност. Тук съм си мислел как в много случаи усилената циркулация на кръвта е взамосвързана със усилената цирйулация на енергия.

Аз сега не се сещам за други методи, които събуждат будността ни за кратък период, но знам как може да събудиш лесно будността на някой страничен човек. Примерно ако на някой непознат минувач изглеждащ леко заспал му плеснеш един шамар, будността му ще се повиши за много кратко време





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано30.01.10 00:20



Забележи, как в следствие на тази дискусия тук и на това, което ТИ си писал (особено, ако си се стремял да си буден докато го пишеш!), будността и осъзнаването ти в състояния близки до заспиване биха могли да ти се повишат. Аз съм го забелязал това многократно и затова използвам примерно писането в ДИРа като практика за докарване на повече будност в дадена област от живота ми.

Тай-чи формата въпреки, че е уж проста физическа дейност, не е чак толкова проста и особено като съм я правел хиляди пъти и е задвижвала енергията ми, действа като един своебразен енергиен акумулатор и алтернатор. Специално съм наблюдавал колко е различни действието й примерно от това на друг спорт, футбол, тенис или просто тичане.

Ако мислиш, че удряйки шамар на случен заспал минувач, ще събудиш духовната му будност, пробвай още утре и ми кажи какво се е получило.

П.П. Мислех, че ще кажеш че тревата ти повишава будността, но не го каза.





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано01.02.10 11:07



Дискусиите в дира ми помагат да се себеопознавам като цяло. Често по време на дскутиране на различни неща тук вниманиетио ми е било привличано към интересни неща, които сякаш винаги са ми били в полезрението, но никога не съм им обръщал съществено внимание, а всичко това ми е докарвало повече будност.

Тай-чи формите определено са нещо повече от обикновена физическа дейност, обаче всяко едно раздвижване, особено ако се прави с повечко внимание ти подорява циркулацията и увеличава будността, дори и да не е тай чи форма.

Това с шамара ми звучи забавно, но не бих го пробвал, а и на заспалите хора има кой да им раздава шамари, когато прекалено се успиват

Тревата не я разгледах защото не я използвам конкретно за повишаване на будността, а по скоро за промяна на начина по който съм буден.
Тя носи със себе си много ефекти, които повишават будността, но носи и много приспивателни елементи. Интересното при нея е че ти насочва вниманието към неща, на които вероятността да им обърнеш внимание в нормално състояние е много по-малка. Също така при тревата някак си е по трудно да се задържиш буден, но като си буден за нещо фокуса ти там е усилен.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.