Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Честито посвещение, братконови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано07.01.10 22:59



За Ошо нищо не мога да кажа, тъй като съм чел само 2 негови книги, на които пишеше ДАО.



Евала, бац! И аз тъй!



Тема Re: Съмнение и вяранови [re: Mиpo]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано08.01.10 11:43



Не знам.
Това, което имах предвид по-горе, е усещане, което може да се определи като вяра донякъде, но е много повече от това, по-богато е. Усещане за пълнота и сякаш всичко е точно там, където трябва да е. Наричам си го "връщане вътре в себе си" усещане.
Не успявам да го задържа обаче. Но е чудесно усещане.





Тема Игранови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано08.01.10 20:13



Не зная как се съмняваш, ама не ми звучи цялостно. А Ошо казва, че трябва да сме цялостни. Като е така, защо не се съмняваш в Ошо? Защо не се съмняваш в съществуването си? Защо не се съмняваш в нашето съществуване и ако ни няма, върху какво провеждаш твоите сравнения? Защо не се съмняваш в изказването, че трябва да се развиваме, обогатяваме, незнам какво си? В изказването, че трябва да търсим или да правим нещо? То онова ми изглежда на една твърда вяра, на която си градиш някакви кули...

Или ако ще сравняваш..защо не го правиш цялостно? Примерно мен и Лу. Обаче наистина както си трябва..атомче по атомче..

Ето ти още един пример за съмнението..тръгнал си да изучаваш себе си. Всичко, с което ще се сблъскаш са някакви трудности. И си казваш - защо ли ги правя тези глупости...и...си до там. А умът е изобретателен и ще те накара да се съмняваш във всяко нещо.

Когато си щастлив, не се съмняваш. Не можеш да се съмняваш. Запиташ ли се, абе аз щастлив ли съм...вече не си такъв.

Вярата, както аз я разбирам, е в това, че нищо не зная и нищо не е сигурно. И че това е ок! Тогава мога да бъда всякаква, цялостна и щастлива.

А това, което наричаш слепота, скованост, високомерие, ядосване са само част от играта..и правят всичко толкова красиво, живо...и сочно







Тема Re: Съмнение и вяранови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.01.10 21:28



Бааатееее...


Ти да видиш кой тръгна на "ура" с цитатите!

п.п. Яснота на ума и вяра било едно и също! Кажи още някоя смешка!

Редактирано от L.L. на 08.01.10 21:42.



Тема Re: Разлики между Миро и Миро (няма!)нови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.01.10 22:12



те поздравявам! То перфектно онагледява подхода на Миро! (за което и всъщност иде реч, а не, както невинните и нищонеподозиращи читатели и участници в дискусията биха могли да се заблудят от заглавието!)

Редактирано от L.L. на 08.01.10 22:32.



Тема Re: твоят подходнови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:15



За да е отворен човек се изисква определена смелост и будност... Иначе обществата винаги са били повече или по-малко „сконфузни”. Което пък не пречи на индивида да търси, това което му харесва.

Милиардите интерпретации са също интересно нещо. Обогатяват ни.





Тема Re: Честито посвещение, братконови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:26



Чакай сега, нали говореше за действия на хората, които си срещал, пък сега стана, че ти обяснявали? Последно, твоето мнение на чужди приказки ли се базира или на твои наблюдения?
Мнението ми се базира на мои наблюдения на действия на кастанедочетящи. А иначе примерно, ти, Лилка, Сърча и Хана (малка разноцветна извадка позната в ДИРа) сте ми обяснявали как са били правите кастанедиански дела. А аз гледам не само обекта на вашите обяснения, а и СУБЕКТА им. И забелязвам повтарящи се неща, за които писах.

Миро, който познава всички кастанедианци и може да ги назове по име, фамилия и ЕГН.
Би ли ми посочил къде съм казал, че познавам ВСИЧКИТЕ кастанедианци и че това, което пиша, се отнася за ВСИЧКИ съществуващи? Просто ми беше интересно, ако някъде има (което е напълно възможно) такива, които да следват Кастанеда, но да не правят точно противоположното на това, което той е писал.

За Ошо нищо не мога да кажа
Разбирам, че нищо не може да кажеш. Просто ти обърнах внимание, че си изписал 500 теми в клуб Ошо, където по разбираеми причини нещата се коментират по специфичен начин идващ от патрона на клуба. И че нещо те е привлякло тук... Но те разбирам, че не си даваш сметка какво е това... Отиваш на непозната ти планета Пандора и ...





Тема Re: усмивки с прегръдкинови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:51



Първо, НИКЪДЕ не говоря за ВСИЧКИ кастанедианци и ошовци. Просто споделям впечатления за това, което съм забелязал. Опитай се да го разбереш, милото ми

.

Относно прегръдката (разбирай и приемането). Виж Ведрост, която не беше съгласна с мен, но това не и попречи да ме прегърне. Когато аз прегръщам нея, теб, Мо или който и да е друг наоколо, аз просто прегръщал Цялото (което май още не разбираш какво е), отварям се към Него... Докато съм забелязал как много кастанедковци (отвори си хубавите очички, НЕ казвам „всички съществуващи”) общуват с околните все едно, че „Вселената е враждебна и ще ги излапа”. И просто сравнявам тези два подхода на ошовци, които са готви на прегърнат (и приемат) непознат и кастанедковци, които, ако се отворят и ... ще им се разтопи ледената същност.

И последно, относно „ровенето”, „чопленето” и „немирясването”. Струва ми се, че нещо в твоята главичка немирясва, защото говоря сега с Ведрост или Скитома, а теб не те закачам. Вместо да си седиш на някоя кастанедианска седянка, идваш, но пак не засягаш същността на въпроса и се плъзгаш по повърхността колко съм бил лош аз и т.н.

Забележи как в съседната тема те попитах защо идваше да ми отговаря толкова много пъти и ти си ПРИКРИ очите (това за Мо като пример как кастанедковците си прикриват главата в пясъка). И сега в тази тема пак идваш при мен и нямаш смелостта да кажеш защо.... Имам хипотеза, че това е вид прикрита прегръдка и неизказана любов... А моята към теб е ясно изразена. Разбираш ли сега двата подхода?





Тема Re: Съмнение и вяранови [re: ckитoмa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 20:15



На мен лично ми харесва да общувам с хора, които имат смелостта и откровеността да кажат „Не знам”. Струва ми се толкова естествено и хубаво...

Да, когато я има пълнотата, за която ти говориш, съмнението и вярата изчезват. Всичко си е на мястото и определено няма съмнение в това.

Аз също не успявам да го задържа за постоянно, но съм забелязал, че именно изследването на нещата в мен и около мен (това, което тук наричам „съмнение”) разширява почвата за такива състояния.





Тема Игра на думи и екзистенциалностнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 20:27



Въпросите ти ми се струват умствени, а не екзистенциални. Какво значи да се съмнявам в Ошо? Дали е съществувал или какво? Екзистенциален би бил въпроса ти, ако смяташ, че следвам на вяра някоя него фраза и ти би ме запитала съвсем конкретно защо го правя и дали съм се усъмнявал в това.

Може да повтаряш сляпо като едно малко зелено папагалче

„Съмняваш ли се?”, но това не е съмнение по същността си. Съмнение за мен е да си отвориш очите, да търсиш, да видиш как стоят нещата... И когато видиш нещо, съмнението отпада от самосебе си. Примерно за съществуването ми, за което питаше.

Ако някой ден ти или някой друг ми покаже нещо по-дълбоко от това, което се е отворило като опознато пространство в мен, разбира се, че ще насоча естествено опознаването си (т.е. съмнението) към него.

Ти и Лу от самосебе се сравнихте по отношение на тази тема. Ти ме прегърна, а тя не. А ако на теб ти е интересно да се сравнявате „по атомно”, направи го. На мен, не ми е. Аз направих това, което ми беше интересно на мен, споделяйки за действията, които съм видял, че са различни. Кой знае може и да не е така... Пуснах темата като вид лаборатория. И тя е ОТВОРЕНА и всеки може да име свое мнение.

Казваш, че когато си щастлива не се съмняваш. Да те попитам, винаги ли си щастлива? Никога ли не си си задавала въпроса, защо си в дадено състояние (може би различно от щастието)?

Ако ти харесва да стоиш в слепота, скованост, високомерие и ядосване, уважавам правото ти на това. Ако мен питаш, красотата, живота и сочността могат да се изразяват и по друг начин различен от горния... Но не приемай това като накърняване на вярата ти.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.