Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:30 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Разлики между Ошо и КК подходите  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.12.09 14:33



В

, където дискутирахме една дребна фраза на Кастанеда, се откроиха някои черти на кастанедочетящите. Ще си позволя да обобщя тези черти (добавяйки такива и други от други срещи) и да ги сравня с подхода на Ошо.

Първата разлика между двата подхода е, че при кастанедочетящите вярата под една или друга форма присъства имплицитно като средство за познание. Всъщност, ако човек е прочел всичките книги на КК и следва това учение, трудно би се оправил без солидно количество вяра. Има обаче два типа вярващи кастанедочетящи: едните не искат да си признаят и рационализират по всякакви начини, докато други все пак се осмеляват да говорят за така наречената "необходима" или "задължителна" вяра (което им прави чест). При Ошо подхода, СЪМНЕНИЕТО е основния инструмент за познание. И примерно за мен, това че нещо е казано от Ошо, не го прави автоматично вярно или необходимо за подражание. БУДНОСТТА и ОПОЗНАВАНЕТО НА ЖИВОТА са критериите.

Първият тип от гореспоменатите вярващи (които не искат да си признаят) ме подсеща за друга съществената разлика, а именно честата липса на искреност и автентичност при последователите на КК. Нормално е всеки човек да повярва в нещо (погрешно или не) или пък да сбърка, но поне при Ошо подхода няма нищо лошо човек да си признае. И въобще да бъде АВТЕНТИЧЕН и ЕСТЕСТВЕН.

Естествено отиваме и към така нареченото "прикриване" (или "баламосване") при кастанедочетящите. Когато им зададеш обикновен въпрос за тях, те смятат, че искаш да им отнемеш душата и ще направят всичко възможно, включително и да си заровят главата в пясъка пред теб, за да се прикрият. Още по-странното е, че си мислят, че крият някакви свръхтайни в тях, които ти с твоя въпрос искаш да им откраднеш. Докато Ошо хората, когато общуват, са отворени и естествени и в общуването им е важно не някакъв конкретен (таен) отговор, а това да могат да ТЕКАТ КАТО РЕКА. За тях криенето е толкова абсурдно, просто защото човешките ни същности са едни и същи.

При кастанедочетящите търсенето на истината за нещо много често се свежда до търсенето на страница от книги на КК или някой друг, където има цитат относно това нещо. Докато при Ошо подхода, ТЪРСЕНЕТО е в НЕОБЯТНОСТТА НА ЖИВОТА.

В съседна тема се изясни, че според кастанедочетящите енергетичността на човек зависи основно от качеството на секса при зачеването му (извън това зачеване, качеството на секса въобще не е важно и даже е желателно да се избягва). При Ошо подхода ВСЕКИ МОМЕНТ е ВАЖЕН. И всеки момент е чудесен повод за СЕКС на РАЗЛИЧНИ НИВА и за ЗАЧЕВАНЕ на НОВОТО.

Извънматериалното за кастанедочетящите най-често се изчерпва с общия термин "енергия". Докато при Ошо подхода енергията, както и материалното, са средство за РАЗВИВАНЕ на ДУХА и за постигане на ЦЯЛОСТНОСТ.

Някои кастанедочетящи обичат да спорят безцелно. Тук трябва да призная, че това се отнася за относително тесен кръг, които явно не са дочели книгите на КК, където това може да се приеме като чиста загуба на енергия. Според Ошо подхода споренето е едно от най-глупавите занимания. И Ошо хората предпочитат вместо него нещо, което често се приема враждебно от кастанедочетящите, а именно ЛЮБОВТА във всичките й форми.

Разбира се, всичките това са само мои наблюдения и не претендирам за меродавност и изчерпателност. Отделни хора в единия или другия случай може да са изключения. Така или иначе, който иска да сподели своите наблюдения по двата подхода, и разбира се по своя подход към живота, да заповяда.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано31.12.09 14:55





Започва да става забавно.

Обаче, като се замислих ти си съвсем прав, съдейки по себе си (тъй като така или иначе нямаш друг опитен образец, върху когото може да се каже, че си извършил коректни от научна гледна точка наблюдения). Просто в горният обстоятелствен пост си разгледал два свои аспекта - отношението и подходът ти към Ошо и този към Кастанеда. Това са Ошо и Кастанеда през очите на Миро и дори не Ошо и Кастанеда, а ПОЗНАТИТЕ на Миро, които Миро незнайно защо държи да натика в някакви грубо сковани рамки, кръстени "Ошо" и "Кастанеда".
А защо Миро преекспонира погледа си върху всички останали и защо се опитва да натика познатите си в гореспоменатите рамки, е въпрос, над който, ако Миро тачи БУДНОСТТА и ИСТИНАТА (каквото и да си разбира, като ги ползва тези думички), си заслужава да помедитира.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано31.12.09 15:06



аа-хаха

здрасти Миро - ти или изпълняваш верно желания, или аз просто надушвам вече навреме развитията, защото днес си пожелах тая (или по-скоро оная) тема да се позатвори, че къде 23 й станаха страниците, а също така ми мина през ума къде ли се затри и ти, та - ето.

като изключим таз небрежна синхронност, ми се струва че ти също имаш своя принос към хабенето на енергия като пускаш по некоя концентрирана бомба -и така сърцато подклаждаш празните спорове, отговорността за което си е изцяло твоя вярвам, че всичко това има своя някакъв смисъл и избора кой къде да се... и да си го... си е изцяло на правещия избора.

весело!

"тук. сега.просто така."

Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор pyж (railway)
Публикувано31.12.09 17:05



Ошо е в Затворено Пространство
Карлос & Дон Хуан са в Открито

Ошо е за Теб, за Аз-а Ти
Кастанеда е за Другите, Прави Ефекти, Меджик и Енергия ...



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 15:45



Първо не говоря за Кастанеда и Ошо, а за конкретни десетки хора, които прилагат въпросните подходи. И забелязвам разликите, за които споменах, без да натиквам никого никъде (предполагам, че не си натикана в нещо в момента).

Твое право е да не си съгласна с моята гледна точка. Но забелязвам, че не казваш нищо по същество и пак го избиваш да говориш за нещо си друго.

Та според теб нещата, които казах за кастанедочетящите по никакъв начин не се отнасят до тях, хора които познаваш от тях никога не действат така и въобще не си забеляза разлика, колкото и обща да е, между споменатите два подхода?


П.П. Не е нужно да ми отговаряш на 20тета минута след като съм написал нещо, а може да помедитираш преди това.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Cвeтличka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 16:19



И на мен ми е странно, защо в другата тема се изписаха толкова мнения, като аз запитах просто за основанията за (механичното според мен) повтаряне на една дребна фраза. Иначе като пиша тук гледам да медитирам преди това и си нося отговорността за всичко написано от мен и не само в съседната тема. А каквото има да излиза на светло, нека да излиза. Това е и принцип на Ошо, който ми харесва.

Но да остави съседната тема, а да видим тази. Ти забелязала си някакви разлики като си общувала с хора прилагащи/следващи (условно казано разбира се) двата подхода? Нали разбираш, не говорим за Ошо и Кастанеда, а за съвсем реални хора около нас и за принципното им поведение в конкретни ситуации.

Ще ти дам един съвсем дребен пример за да съм по-конкретен. Преди няколко години на една среща на Ошо клуба дойде един човек от Кастанеда клуба. И ми направиха впечатление няколко разлики в неговото поведение и това на останалите. Някой попита с какъв ник всеки от нас пише по клубовете и всички с изключение на въпросния кастанеда-фен го казаха естествено. По-късно друг пък се поинтересува от зодиите ни и всички пак с изключение на въпросния човек пак си ги казаха естествено… Хм, той се прикриваше… По време на общуването ни ние почти не споменаваме Ошо, а говорим за нещата от живота и кой как ги вижда и възприема. Направи ми впечатление как въпросният кастанедковец го изби постепенно на разни теории от прочетени книги... Най-странното и смешното може би беше при следващата среща, където той пак пожела да дойде. Въпреки че беше очевадно кой е, през цялото време докато ми се обаждаше за срещата и присъстваше на нея се правеше на „непознат присъстващ инкогнито”. Върхът обаче беше на следващия ден след срещата, когато видях в темата в клуб Кастанеда (където също бях обявил срещата), че някой си новорегистриран беше споделил, че е бил дошъл на срещата и му било интересно и благодареше за нея. За какво му беше нужен целия този цирк на прикриване като знаех много добре, който този човек, който пише и в двата клуба, с който бяхме общували многократно и който може да се познае от километър разстояние.

Примери такива колкото искаш. Но с това не искам да противопоставям двата подхода или да казвам кой е по-добър. Просто забелязвам принципни разлики и смятам, че си заслужава да им се обърне внимание.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: pyж]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.01.10 16:26



Това, което казваш е „а ла Кастнаеда” подхода (надявам се, разбираш относителността му), защото говориш за Карлос, Дон Хуан и Ошо, които не си виждал и които няма да дойдат тук да споделят своето мнение.

На мен ми е по-интересно да говоря за конкретни хора около нас, които могат да се включат и да кажат те как действат. Примерно, в засегнатите ситуации в темата ти как действаш принципно?





Тема твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано03.01.10 23:28



Съвсем сериозно, Лу хубаво ти казва..и тук и в другата тема !...

Нещата, които си написал като Ошо подход и които ти харесват важат за всички подходи. Но всеки разбира под тях различни неща. Какво е Будност? Тази дума ти е една от любимите. Будност, обаче, не означава непренно разбиране с ума. Може да си буден и без да имаш конкретна умствена конструкция. Бих я заменила с Възприемчивост. Опознаване на живота не е непременно промяна и търсене на нещо различно, а Вникване. Съмнението е основен инструмент за началните фази на познание, по-натам действа Вярата. А Вярата не е дали вярваш на тези или на онези думи, които са умствени конструкции, а вярата като създател и част от реалността, вярата в потенциала ни, ние - не като човек, а ние като всяка частичка от Цялото. Там където има съмнение, няма вяра. А вибрацията на съмнението е много по-ниска. Там, където няма вяра, няма любов. А вярата и възприемчивостта са свързани. Самата идея за развиване на Духа е странна. Духът не се развива. Развива се нашата възприемчивост към него. И нищо не става без него. Ако ще да се бъхти човек цял живот. Не става с искане и постигане. А със смиреност, отдаденост и искреност. Пред самия себе си и пред другите. С приемане. На живота. Но това всичко са си мои разбирания. В книгите на Кастанеда имаше някъде една картинка с 6 ли, с 8 ли точки, където ти описват как са свързани Волята и другите там неща...ти кога чете книгите му за последен път?..и какво там те заинтересува или си приложил?...





Тема Re: твоят подходнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.01.10 15:01



Би ли уточнила какво точно ми казва хубаво Лу? В другата тема ми казваше различни неща, а тук ми казва, че това, което съм написал е моето отношение към Ошо и Кастнаеда. Ако имаш последното предвид, какво е моето отношение към Кастанеда според теб? На мен все ми се струва, че за Кастанеда въобще не съм говорил в темата.



След това ще ти отговоря и на останалото.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.01.10 15:35



Ами пак прочети, но този път ЦЯЛОСТНО.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.01.10 15:38



То не е нужно да ти отговарям изобщо, хеле пък след медитация.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано04.01.10 16:07



"твоят подход" като подзглавие на темата ми харесва, затова и ти отговарям тук. Мисля че при своя подход всеки взима това, което му се стори че ще му свърши работа от различните хора. Аз дори не съм се опитвал да обобщавам нечий подход цалостно, а само обръщам внимание на дадени аспекти.

Не съм прочел нито една книга на КК, само отделни странички, ако са ми попадали книгите му. Някак си не ми е бил интересен, въпреки че са ми интересни като цяло разните шамански индианщини, сънувателните практики и от време на време обичам да си хапвам кактуси с мескалин.
Някои аспекти от подхода на кастанедианците винаги са ми били странни, може би защото не съм си играл да прочета нещо от книгите на КК. Най ми е странно това целенасочено прикриване, което често ми изглежда безсмислено губене на енергия и време, защото има неща които не си струва да хабиш нергия за да ги прикриваш. Аз също понякога нарочно не съм 100% искрен и прикривам някои неща. Като цяло обаче съм фен на искреността, но балансирам между искренноста и прикриването, т. е. понякога просто се чувствам тъпо като съм прекалено или 100% искрен - тогава често се губи елемента на играта и сцената се отстъпва на елемента на скуката

Това което ми харесва в Ошо подхода и което забелязвам да се откроява е че е отворен тип и не ми изглежда притеснителен, сякаш няма тема табу за него. Друго което ми харесва и с това намирам общо между него и мен, е че обича да се учи и пробва сам това, което му е интересно преди да потърси учител. Този аспект от подхода му съм го срещал в много малко хора. почти всички за да започнат да се занимават с нещо от духовните практики търсят учители и курсове, които да им кажат кое е добре и кое не. Курсовете разбира се не са излишни, но повечето неща могат да се разучат и без тях.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано04.01.10 22:09



наеш ли, аз имам някои правила, които за мен са важни. като цяло съм смалила броя правила до минимум, защото от повече няма смисъл -губят силата си, но тези си ги тача с мозъка на костите си (е, и те подлежат на неспазване понякога - основно с риторични цели, но да не детайлизирам сега).

та, едно основно правило ми е да не генерализирам. не мога да говоря за хората-кастанеди, нито за хората-ошовисти. факта, че имам емоционално, пък и интелектуално пристрастие към единия не обезценява другия / другите. и съм сигурна, че и на двете места има всякакви хора. хората, за които ти говориш конкретно, не ги познавам - виждала съм някакви техни прояви, но със сигурност не съм виждала повечето им прояви, тъй като средата тук е крайно ограничена. харесвам ги понякога - понякога не ги. но какво от това??? сравнението не ме докосва. това е друг момент - за мен сравнението не е успешна стратегия. социално може да е успешна, но духовно не е.

но на мен все пак ми се струва, че ти си напълно наясно какво правиш и какво казваш на всички, когато пишеш до мен (защото всъщност ти пишеш до някой друг - някой /някои от тук пищещите - и това е напълно ок. всички сме в този общ разговор. т.е. - ползваш и ти риторични похвати по предназначението

) ами ок. моите думи са не за друго, а просто за да обостря виманието към неочевидното. не че ми пука особено за която и да е страна. аз не се идентифицирам с нито едната, достатъчно ми е широко около врата по тази линия.

весело!

"тук. сега.просто така."

Редактирано от Cвeтличka на 04.01.10 22:12.



Тема Прикриваненови [re: konopr]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано05.01.10 10:10



Най ми е странно това целенасочено прикриване

Един прост пример:

Ако попаднеш на хора, които практикуват

и не знаеш какво точно правят, какво ще си помислиш при целия смях, плач, викове, танцуване, подскачане и т.н. емоции, които могат да бъдат изразени?
Понякога за да разбереш, трябва да знаеш, но не е задължително... да разбереш, а и да знаеш. (специално потърсих тоя пример, защото не съм запознат с Ошо и неговите практики. Обаче бях сигурен, че няма начин нещо да не изглежда странно на незапознатия наблюдател!)

Това което ти имаш като представа за прикриването, НЕ Е прикриване и няма нищо общо с прикриването. Изразът на английски e 'stalking' и по-точно може да се преведе като 'издебване' на собствените навици и слаби страни.

Практиката има много аспекти, но определено не е това да криеш нещо. Както и навсякъде обаче, все има не разбрали хора, с лични и погрешни интерпретации, които използват името на една практика, за да оправдаят своето лигавене.
Това не означава, че практиката е такава.

___________

Редактирано от mo32 на 05.01.10 11:05.



Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано05.01.10 19:32



За мен, в темите ти има толкова много неща с които не съм съгласна и са толкова хаотични, че може би е наистина най-добре да започнем с това, каква ти е целта или какво търсиш. Така мога да ти отговоря по същество. Иначе общите приказки си ги казах.



Тема Re: твоят подходнови [re: Beдpocт]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано05.01.10 21:36



Там където има съмнение, няма вяра.
Според мен вяра и съмнение могат да съжителстват.
Само че не става дума за вяра в разпространеното й значение - затваряш очите и вървиш на сляпо по ръба. Това противоречи на будността. Вярата в разпространения й смисъл слага край на всичко. Това е черно, онова е бяло, третото - розово - и толкова. Такава вяра не отчита промените, приспива те в измислено място. Застопорява и ограничава.
Вярата в живота някак пО ми допада.

А в живота все нещо се случва, има промяна, нещо мърда, няма застой.



Тема Сравняването като духовен методнови [re: Cвeтличka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 15:21



Аз не искам да обобщавам по принцип за всички хора кастанедисти и ошовисти, а споделям това, което ми е направило впечатление в различни контакти с много такива хора за последните 20 години.

Според мен сравняването може да е много полезен духовен метод (не стратегия), но зависи как се използва. Когато сравнявам различни подходи или действия, с това не искам да кажа, че едните са по-добри от другите, а ми е интересно да видя РАЗЛИКИТЕ и ПРИЧИНИТЕ за тях. Тези разлики могат да ни помогнат от духовна гледна точка в следните 3 напрвления:

1. Да видим, че в принципно еднотипна ситуация други хора могат да действат по (коренно) различен начин от нашия. Може би има нещо ценно в тяхната различна гледна точка. Нещо, което би ни обогатило нас самите.

2. Даже и да приемем, че за нас нашата гледна точка е правилната и адекватната, а примерно другата е грешата, може би и ние постъпваме по същия начин като тях, но в други ситуации и не виждаме нещо.

3. Даже и да смятаме, че никога не допускаме такава грешка по отношение на това действие, то може би по отношение на съвсем друго действие сме в съвсем същото положение примерно на слепота, скованост, високомерие, ядосване, ограничение и т.н.

Та сравнението може да е чудесно огледало и двигател за самоопознание стига обаче разлините гледни точки да са ЯСНО осветени и ДЪЛБОКО изследвани. Хм, често при дискутиранията (особено в ДИРа) тези различни гледни не се задълбочават и осветяват много, а пък и допълнително се "замърсяват" от всякакви емоции.

Даже и да не е днес, а утре, след месец или година, когато сме отново в същата ситуация и знаем, че има и друг начин за реагиране в нея, е възможно да намерим нещо в ценно в него... Да се променим... Поне такъв е моя опит.

Ако направя аналогия с физиката, между две точки с различен елетрически потенциал може да протече елетрически ток (ако е един и същи потенциала, даже и да е 1000 V, няма ток). Така и между две различни гледни точки може да протече тока на познанието.


П.П. Права си, че в клуба не пиша само за теб, но просто клубното общувне е ОБЩО и това има свои евристични черти. Когато искам да кажа нещо само на теб, то има предостатъчни начини да го направя също. И двата вида общуване са полезни.



Тема Re: твоят подходнови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 15:39



Това което ми харесва в Ошо подхода и което забелязвам да се откроява е че е отворен тип и не ми изглежда притеснителен, сякаш няма тема табу за него.
Точно за това ми дойде да сравня практично (не теоретично) двата подхода, защото ошовият е по-скор отворен, докато този на кастанедианците е по-скоро завторен… Т.е. в определени ситуции хората реагират доста различно... А иначе сме едни и същи хора, които прилагаме и двата, и поне на мен ми е било интерсно как и защо се получава това.

Аналогично, случвало ми се е за известно време да имам засилен контакт (примерно съм целодновно на съответен няколкодневен семинар) с будисти, християни, йоги, бели братя или други, които възприемат света по специфичен начин в дадени отношения. Обикновенно накрая като си тръгна, все едно че излизам на чист въздух. Но пък има и полезни страни от такива гмуркания в други среди... А светът не е нито ошовски, нито кастанедовски, нито даоски, той просто си Е.





Тема Re: Прикриваненови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 16:05



Благодаря за мнението ти, което е точно по темата. Напълно съм съгласен с определението ти за "прикриване" като практика насочена към нас, а не по криене на нещо от другите.

Но това което ми е направило впечаление при общуване с много десетки (ако не и стотици) хора считащи се, че знаят какво е кастанедовото прикриване, е че много го разбират именно като криене на нещо в себе си от външния свят. Други пък на теория го разбират струва ми се като теб, но като се опре до действие в реални ситуации, то се оказва, че болшенството от кастанедианци, с които съм общувал, рано или късно прибягват към буквалното прикриване.

Интересно ми беше сравнението с ошовците, не защото те са по-добри или по-мъдри, а защото те действат по доста различен начин е много рядко да се види при тях прикриване "а ла кастанедов"о... Като ги питаш нещо, общо взето си казват директно и не виждат смисъл да крият нещо в себе си... Хм, трудно ще намериш, някой да ти каже, че иска да може да те баламосва по-добре или че не иска да ти сътрудничи....А иначе сме едни и същи хора.

Ако ти отидеш на ошова динамична медитация и видиш, че много хора я правят по начин обратен на смисъла и духа на динамичната медитация, би било съвсем резонно да повдигнеш въпроса.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано06.01.10 16:06



Просто явно времената са такива, сега сякаш отворените по ошовски хора са доста малко в сравнение с останалите. Както се пее в една песен на Ъпсурт: "Това общество, в което живеем е сконфузно, гледа ме гузно.."



Иначе от много различни религиозни учения може да се щипне по нещо полезно. А светът просто Е, ама интерпретации на това Е има милиарди

Редактирано от konopr на 06.01.10 16:11.



Тема Re: Прикриваненови [re: mo32]  
Автор konopr ()
Публикувано06.01.10 16:10



Мерси за пояснението, аз досега бях все с впечатление че прикриването като практика е свързано с някакво криене и сигурно така и щеше да си остана с това впечатление. Явно в повечето случаи все на лигльовци съм попадал





Тема Re: твоят подходнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 16:24



Извинявай, но ми се струва, че и този ти въпрос е от общите приказки. Все пак би могла отново да прочетеш темата и да потърсиш отговора на въпросите си в нея. А ако нещо КОНКРЕТНО не ти е ясно, може да попиташ за него и разбира се ще ти споделя моето мнение.

Няма лошо, че има много неща, с които не си съгласна и не е задължително да имаме едни и същи позиции. Но за да протече "тока на познанието", за които споменах по горе, ТИ трябва да кажеш с какво не си съгласна и защо. Аз все пак съм си направил труда да изложа моята гледна точка.


П.П. А ако темата не ти е интерсна, не е нужно да увеличаме количеството на общите приказки из ДИРа.



Тема Съмнение и вяранови [re: ckитoмa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 16:48



Харесва ми това, което казваш. Аз също не съм съгласен, че съмнението било инструмент за начинаещи, а вярата за напреднали. И не само зарадии следните две гледни точки, които се оказват почти идетични:

Ошо: "Не позволявай на твоето съмнение да умре. Това е най-ценното нещо, което притежаваш, защото съмнението е това, което един ден ще ти помогне да откриеш истината... Съмнявай се, докато не откриеш. Недей да вярваш, докато не познаеш сам."

Кастанеда: " И така той се сблъсква с втория си враг: Яснотата! Тази яснота на ума, която толкова трудно се постига, разсейва страха, но и заслепява. Тя кара човека никога да не се съмнява в себе си. Тя му дава увереността, че той може да направи всичко, каквото поиска, понеже вижда ясно всичко. И той става смел, защото е наясно, не се спира пред нищо, защото всичко му е ясно. Но това е заблуда; то е като нещо незавършено. Ако човек се предаде на тази измамна сила, той ще се поддаде на своя втори враг и само ще се върти из учението. Той ще се втурва, когато трябва да бъде търпелив, и ще бъде търпелив, когато трябва да се втурне. И ще се лута из учението, докато загуби способността си да направи нещо повече."

Няма значение на какво ниво е човек, вярата, ако се изпозлва като инструмент, винаги може да ни заслепи. И това е един от аспектите на тази тема. Вярата се случва от самосебе си, когато е имало достатъчно съмнение (т.е. изследване) преди това и човек е видял как стоят нещата... Съмнението е ЯН, активното действие... А вярата е ИН, пасивното, това, което се случва. Ако човек действа с вяра, ще му се случат после много съмнения...



Ти в какво вярваш? Но виж внимателно в теб преди да ми отговориш.





Тема Re: Прикриваненови [re: konopr]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано06.01.10 18:36



Имах един съквартирант, който все се оплакваше, че на курви попада. Викам му: 'Пробвай да не ходиш в бардак.' Той се смее и мисли, че става въпрос за конкретно място.

Така и не разбра, че причината е в него.



___________



Тема Re: Прикриваненови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано06.01.10 18:48



Не смятам, че съм казал нещо по темата ти.

Всяко стадо си има мърша. Това с какви хора се срещаш, говори за това какви хора привличаш.



___________



Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано06.01.10 21:22



Ейй, злато..остави я тази хубава умна глава да си почине...всичко е точно така както казва...ще ми се усмихнеш ли?



гушш



Тема Честито посвещение, братконови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.01.10 19:49



Поне стотина хора, вкл. и в ДИРа, са ми обяснявали кастанедовите тънкости и са ми ги говорили за прикриване и баламосване и ти сега изведнъж ги нарече всичките мърши... Хм, кой тогава остава за стадото? Интересното е, че почти винаги едните кастанедисти казват, че другите били мършите и неразбиращите.

По-важното е, обаче, че това ти беше постинг номер 500 в клуб Ошо и по стара традиция ще получиш специално посвещение, защото си засвидетелствал на дело интерес към Ошо и си бил привлечен от него. Радвам се, че тази чест се падна на мен и приеми моята сърдечна прегръдка... Ние не делим хората на стадо и мърши и приемаме всички.

А картинката ти от Аватар нека ти напомня, че си отишъл на непозната планета с едни намерения, но нещо те е задъжало, застоял си се и ... си станал един от хората там. Даже и да не го осъзнаваш още.





Тема усмивки и прегръдкинови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.01.10 19:55



Винаги, когато съм ти писал, съм ти се усмихвал

. А сега те и прегръщам. Главата не ми пречи, пък и що би била усмивка без глава.

Вие с ЛЛ сте на едно мнение, но ти ме прегръщаш, а тя не... Хм, настоящата тема е за нещо такова.



Тема Re: Честито посвещение, братконови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано07.01.10 20:16



Поне стотина хора, вкл. и в ДИРа, са ми обяснявали кастанедовите тънкости и са ми ги говорили за прикриване и баламосване

Чакай сега, нали говореше за действия на хората, които си срещал, пък сега стана, че ти обяснявали? Последно, твоето мнение на чужди приказки ли се базира или на твои наблюдения?

и ти сега изведнъж ги нарече всичките мърши... Хм, кой тогава остава за стадото? Интересното е, че почти винаги едните кастанедисти казват, че другите били мършите и неразбиращите.

Пак тая грандомания. Миро, който познава всички кастанедианци и може да ги назове по име, фамилия и ЕГН.
И много нескопосано се опитваш да ми слагаш думи в устата. Ма аз съм ти свикнал.



Ошо и си бил привлечен от него.

За Ошо нищо не мога да кажа, тъй като съм чел само 2 негови книги, на които пишеше ДАО. Нито бях чувал за него, нито го знаех кой е, като ги купувах. След като ги прочетох, подарих ги и повече не съм се интересувал.

Виж, темите и хората тук са друго нещо. Щом съм сътворил 500 поста.

___________



Тема Re: усмивки без прегръдкинови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано07.01.10 22:46



Като се замислиш - никога не те прегръщам и не съм те прегръщала. Само понякога те търпя.

Но това няма нищо общо с Ошо или Кастанеда, или когото и да било. Нито мога да кажа, че съм такава към всички. Разликата между нас двамата (не между ВСИЧКИ ошовци и ВСИЧКИ кастанедианци, а само между нас, като индивиди), е че ти държиш да намериш непременно накакво устройващо ума ти обяснение на това отношение, и ровиш, и чоплиш, и не мирясваш с неспокойния си ум, а пък аз не. Май ти се нуждаеш от медитация далеч повече, за да спреш, преди да си си извадил очния нерв.

Редактирано от L.L. на 07.01.10 22:47.



Тема Re: Честито посвещение, братконови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано07.01.10 22:59



За Ошо нищо не мога да кажа, тъй като съм чел само 2 негови книги, на които пишеше ДАО.



Евала, бац! И аз тъй!



Тема Re: Съмнение и вяранови [re: Mиpo]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано08.01.10 11:43



Не знам.
Това, което имах предвид по-горе, е усещане, което може да се определи като вяра донякъде, но е много повече от това, по-богато е. Усещане за пълнота и сякаш всичко е точно там, където трябва да е. Наричам си го "връщане вътре в себе си" усещане.
Не успявам да го задържа обаче. Но е чудесно усещане.





Тема Игранови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано08.01.10 20:13



Не зная как се съмняваш, ама не ми звучи цялостно. А Ошо казва, че трябва да сме цялостни. Като е така, защо не се съмняваш в Ошо? Защо не се съмняваш в съществуването си? Защо не се съмняваш в нашето съществуване и ако ни няма, върху какво провеждаш твоите сравнения? Защо не се съмняваш в изказването, че трябва да се развиваме, обогатяваме, незнам какво си? В изказването, че трябва да търсим или да правим нещо? То онова ми изглежда на една твърда вяра, на която си градиш някакви кули...

Или ако ще сравняваш..защо не го правиш цялостно? Примерно мен и Лу. Обаче наистина както си трябва..атомче по атомче..

Ето ти още един пример за съмнението..тръгнал си да изучаваш себе си. Всичко, с което ще се сблъскаш са някакви трудности. И си казваш - защо ли ги правя тези глупости...и...си до там. А умът е изобретателен и ще те накара да се съмняваш във всяко нещо.

Когато си щастлив, не се съмняваш. Не можеш да се съмняваш. Запиташ ли се, абе аз щастлив ли съм...вече не си такъв.

Вярата, както аз я разбирам, е в това, че нищо не зная и нищо не е сигурно. И че това е ок! Тогава мога да бъда всякаква, цялостна и щастлива.

А това, което наричаш слепота, скованост, високомерие, ядосване са само част от играта..и правят всичко толкова красиво, живо...и сочно







Тема Re: Съмнение и вяранови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.01.10 21:28



Бааатееее...


Ти да видиш кой тръгна на "ура" с цитатите!

п.п. Яснота на ума и вяра било едно и също! Кажи още някоя смешка!

Редактирано от L.L. на 08.01.10 21:42.



Тема Re: Разлики между Миро и Миро (няма!)нови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано08.01.10 22:12



те поздравявам! То перфектно онагледява подхода на Миро! (за което и всъщност иде реч, а не, както невинните и нищонеподозиращи читатели и участници в дискусията биха могли да се заблудят от заглавието!)

Редактирано от L.L. на 08.01.10 22:32.



Тема Re: твоят подходнови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:15



За да е отворен човек се изисква определена смелост и будност... Иначе обществата винаги са били повече или по-малко „сконфузни”. Което пък не пречи на индивида да търси, това което му харесва.

Милиардите интерпретации са също интересно нещо. Обогатяват ни.





Тема Re: Честито посвещение, братконови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:26



Чакай сега, нали говореше за действия на хората, които си срещал, пък сега стана, че ти обяснявали? Последно, твоето мнение на чужди приказки ли се базира или на твои наблюдения?
Мнението ми се базира на мои наблюдения на действия на кастанедочетящи. А иначе примерно, ти, Лилка, Сърча и Хана (малка разноцветна извадка позната в ДИРа) сте ми обяснявали как са били правите кастанедиански дела. А аз гледам не само обекта на вашите обяснения, а и СУБЕКТА им. И забелязвам повтарящи се неща, за които писах.

Миро, който познава всички кастанедианци и може да ги назове по име, фамилия и ЕГН.
Би ли ми посочил къде съм казал, че познавам ВСИЧКИТЕ кастанедианци и че това, което пиша, се отнася за ВСИЧКИ съществуващи? Просто ми беше интересно, ако някъде има (което е напълно възможно) такива, които да следват Кастанеда, но да не правят точно противоположното на това, което той е писал.

За Ошо нищо не мога да кажа
Разбирам, че нищо не може да кажеш. Просто ти обърнах внимание, че си изписал 500 теми в клуб Ошо, където по разбираеми причини нещата се коментират по специфичен начин идващ от патрона на клуба. И че нещо те е привлякло тук... Но те разбирам, че не си даваш сметка какво е това... Отиваш на непозната ти планета Пандора и ...





Тема Re: усмивки с прегръдкинови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 19:51



Първо, НИКЪДЕ не говоря за ВСИЧКИ кастанедианци и ошовци. Просто споделям впечатления за това, което съм забелязал. Опитай се да го разбереш, милото ми

.

Относно прегръдката (разбирай и приемането). Виж Ведрост, която не беше съгласна с мен, но това не и попречи да ме прегърне. Когато аз прегръщам нея, теб, Мо или който и да е друг наоколо, аз просто прегръщал Цялото (което май още не разбираш какво е), отварям се към Него... Докато съм забелязал как много кастанедковци (отвори си хубавите очички, НЕ казвам „всички съществуващи”) общуват с околните все едно, че „Вселената е враждебна и ще ги излапа”. И просто сравнявам тези два подхода на ошовци, които са готви на прегърнат (и приемат) непознат и кастанедковци, които, ако се отворят и ... ще им се разтопи ледената същност.

И последно, относно „ровенето”, „чопленето” и „немирясването”. Струва ми се, че нещо в твоята главичка немирясва, защото говоря сега с Ведрост или Скитома, а теб не те закачам. Вместо да си седиш на някоя кастанедианска седянка, идваш, но пак не засягаш същността на въпроса и се плъзгаш по повърхността колко съм бил лош аз и т.н.

Забележи как в съседната тема те попитах защо идваше да ми отговаря толкова много пъти и ти си ПРИКРИ очите (това за Мо като пример как кастанедковците си прикриват главата в пясъка). И сега в тази тема пак идваш при мен и нямаш смелостта да кажеш защо.... Имам хипотеза, че това е вид прикрита прегръдка и неизказана любов... А моята към теб е ясно изразена. Разбираш ли сега двата подхода?





Тема Re: Съмнение и вяранови [re: ckитoмa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 20:15



На мен лично ми харесва да общувам с хора, които имат смелостта и откровеността да кажат „Не знам”. Струва ми се толкова естествено и хубаво...

Да, когато я има пълнотата, за която ти говориш, съмнението и вярата изчезват. Всичко си е на мястото и определено няма съмнение в това.

Аз също не успявам да го задържа за постоянно, но съм забелязал, че именно изследването на нещата в мен и около мен (това, което тук наричам „съмнение”) разширява почвата за такива състояния.





Тема Игра на думи и екзистенциалностнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.01.10 20:27



Въпросите ти ми се струват умствени, а не екзистенциални. Какво значи да се съмнявам в Ошо? Дали е съществувал или какво? Екзистенциален би бил въпроса ти, ако смяташ, че следвам на вяра някоя него фраза и ти би ме запитала съвсем конкретно защо го правя и дали съм се усъмнявал в това.

Може да повтаряш сляпо като едно малко зелено папагалче

„Съмняваш ли се?”, но това не е съмнение по същността си. Съмнение за мен е да си отвориш очите, да търсиш, да видиш как стоят нещата... И когато видиш нещо, съмнението отпада от самосебе си. Примерно за съществуването ми, за което питаше.

Ако някой ден ти или някой друг ми покаже нещо по-дълбоко от това, което се е отворило като опознато пространство в мен, разбира се, че ще насоча естествено опознаването си (т.е. съмнението) към него.

Ти и Лу от самосебе се сравнихте по отношение на тази тема. Ти ме прегърна, а тя не. А ако на теб ти е интересно да се сравнявате „по атомно”, направи го. На мен, не ми е. Аз направих това, което ми беше интересно на мен, споделяйки за действията, които съм видял, че са различни. Кой знае може и да не е така... Пуснах темата като вид лаборатория. И тя е ОТВОРЕНА и всеки може да име свое мнение.

Казваш, че когато си щастлива не се съмняваш. Да те попитам, винаги ли си щастлива? Никога ли не си си задавала въпроса, защо си в дадено състояние (може би различно от щастието)?

Ако ти харесва да стоиш в слепота, скованост, високомерие и ядосване, уважавам правото ти на това. Ако мен питаш, красотата, живота и сочността могат да се изразяват и по друг начин различен от горния... Но не приемай това като накърняване на вярата ти.





Тема Re: нови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано09.01.10 22:06



Първо, като не е за ВСИЧКИ, тогава уточнявай, че става въпрос за конкретни личности, с които имаш неизяснени отношения, за да не те разбираме така погрешно.



Второ ... не, не ме приемаш, това са само думи. Просто ти харесва идеята, както и да я натрапваш (най-вече на жени).

И в този ред на мисли, ако има нещо неизказано от моя страна към теб, то е ... "Сбогом и благодаря за вниманието. Пожелавам ти истинска цялостност, а не само на думи."

Редактирано от L.L. на 09.01.10 22:15.



Тема Re:нови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано09.01.10 22:33



Напълно ти влизам в положение, как ти се пише за развлечение, а в този късен час няма с кого и си принудена да правиш компромиси.






Тема Re:нови [re: huanji]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано09.01.10 22:55



Ето някой, който наистина ме разбира!





Тема игранови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано09.01.10 23:18



Защо предположи, че въпросът ми е умствен? Защо не предположи, че е екзистенциален? Питах точно това - като следваш фразата, която Ошо е казал - да се съмняваме до откат..усъмнявал ли си се в нея? Усъмнявал ли си се в Ошо, който казва тази фраза? Или питал ли си се защо го казва? Извинявай, ако не съм се изразила добре.

Интересно ми е за съществуването ти. Какво си видял и как стоят нещата? Как си се убедил, примерно, че някой не те сънува?

Не, не винаги съм щастлива. И когато не съм, се питам, за какво съм се хванала, че не пускам.. какво не ми харесва и защо, защо е важно за мен, дали мога да го променя, нужно ли е да го променям...и в тази тема си ги задавам тези въпроси постоянно...защото не се чувствам щастлива в нея...чувствам се неразбрана...и още повече...че няма интерес да бъда разбрана..струва ми се мудна, скована и никаква...

това ми напомни на една история:

..в най-първия ми ритуал със Сан Педро..бяхме в кръг край огъня, беше нощ..и не знам защо, но хората говореха много...аз вътрешно се ядосах...тея говорят само глупости...ядът ми нарасна и просто станах и се отделих от кръга, за да се успокоя, неосъзнавайки че вече ме е хванало. Спънах се в шаманката, която не видях, но съм отишла директно при нея. Тя ме попита как съм. Казах и, че ми се плаче. Тя ме прегърна и постояхме така..после попита - от кога не си показвала чувствата си?...оспорих го.. - показвам чувствата си.. -тогава?... не и отговорих...на ум, имайки предвид говорещите, си помислих..- те не разбират!...те не ме разбират!...аз не ги разбирам!...и долазих обратно в кръга...отпуснах се и се отворих..





Тема Re:нови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано10.01.10 09:39



Имаме нещо общо, затова.






Тема яснотата и липсата на съмнениенови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.01.10 16:16



Не виждам някой друг освен теб да казва, че „Яснота на ума и вяра било едно и също”. Аз виждам връзка между яснотата (по КК) и липсата на съмнение.



Тема Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.01.10 16:41



Наистина ли е толкова трудно да разбереш, че въпрос може да бъде повдигнат и обсъждан без да е необходимо да бъда намесвани личностни отношения?

Под това, че те приемам, разбирам, че съм отворен към теб и когато ме попиташ за нещо, ще ти отговоря, а няма да се скрия зад куп емотикони или общи приказки за нещо друго. Ако някъде в общуването си с теб съм направил обратното, моля ти се, покажи ми го.

Не разбрах къде видя „цялостност на думи”? Поне аз никъде не съм казвал, че съм цялостен. Ако пожеланието ти е искрено, само мога да ти благодаря.

Не разбрах също, защо ти е нужно да се сбогуваш с мен тук? Звучи ми твърде емоционално като действието на герой от сапунка. Ако не съм ти интересен по една или друга причина, просто обръщай внимание на това, което ти е интересно. Без да е нужно нито да се сбогуваш, нито да реагираш толкова често емоционално.

Сбогуването е обещание за бъдещето, за което човек не е отговорен. Кой знае, утре може сетиш нещо друго... Поне аз си оставям отворен към теб, но бих се радвал много повече, ако в общуването ни би била същностна и отвъд емоции и личности взаимоотношения. Т.е. безупречна, както би го казал един друг човек.





Тема Re: игранови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.01.10 17:23



Екзистенциален въпрос е този, чийто отговор би могъл да промени нещо в нашето поведение. А колкото един въпрос е по-общ, толкова по-малко вероятно е да свърши това.

Що за съмнение би било това, за което говоря, ако не е във всички посоки, включително и към Ошо. Аз не следвам тази фраза на Ошо. Позволявам си да говоря за нея, както и за разни други неща, когато са станали мое усещане. Това, което съм чул от Ошо, Кастанеда или от теб е обект за изследване и медитиране. Ако стане част от моята същност, ще мога да ти говоря директно за него. Ако ли пък не, просто ще знам, че някъде за момента имаме различно виждане (вкл. и спрямо Ошо). Но кой знае, друг ден мога да го променя, врата ми е отворена.

Относно съществуването ми, мога да ти отговоря съвсем формално, че да, възможно е някой да ме сънува. Обаче какво би променило това в действията ми? За това ще ти отговоря същностно. Първото, което съм наблюдавал е кое е най-реалното в съществуването ми, т.е. коя е изходна база за изследване на останалото. И от различните състояния съм намерил тези, при които има такава пълнота (по-горе говорехме със скиома за това), че съмнението отпада.

Като казвам, че „съмнението отпада” това не значи, че никога нищо друго не би било възможно. Просто значи, че отпада за ДОСЕГА ПОЗНАТОТО МИ. Примерно утре ти ми даваш Дон Педро и следствие на това разбирам, че има и нещо друго или че някой ме сънува. Чудесно, така да бъде. Поведението ми ще се промени съобразно.

Поне за мен, съмнението и разните въпроси, вкл. и тези към кастанедолюбителите в тази и съседната тема са СЪВСЕМ ПРАКТИЧНИ. Колкото по-навътре навлизаш в себе си и толкова по-голяма вероятност има да си кажеш в един момент по отношение на нещо „О, това ми ясно”... Впрочем, Кастанеда го казал съвсем ясно по-горе как тази яснота ни е естествен враг. И съмнението за което говоря, е вид естествен анти дот за нея. Както и общуването с различни хора и различни системи. За това бих и дошъл на семинара ти през юни, ако евентуално съм в БГ по това време.





Тема Re: Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано10.01.10 23:57



Не разбрах също, защо ти е нужно да се сбогуваш с мен тук?

Само това да не беше разбрал - с мед да те намаже човек.

Карай, не е и нужно. Не ти искам нито разбиране, нито одобрение, нито разрешение.
Просто чао.



Тема Re: Съмнение и вяранови [re: Mиpo]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано11.01.10 18:48



изследването на нещата в мен и около мен


А случвало ли ти се е да се "разтваряш" в дадена ситуация? Да се "разцентроваш" покрай някои хора?
Как задържаш концентрация в такива случаи? Понеже... нали ако мен ме няма, няма и кой да изследва?



Тема концентрация и разтваряненови [re: ckитoмa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.01.10 16:19



Най-общо повечето от духовните методите са свързани, или със задържане на концентрацията някъде, или с разтваряне. Следването на само единия подход е по-принцип много по-лесно. Но на мен лично ми харесва комбиниране на двата метода. Примерно, на повърхността може да се разтвориш максимално цялостно (или да се "разцентроваш"), но в центъра Наблюдателят ти да остане буден... Сещам се, че това "ЯН" в "ИН" го има в много практики, които са ми харесвали и които правя.

А как го задържам? Не винаги е лесно. Една част от помощниците в това отношение е да се види какво ни "приспива" и "разсейва" в тялото, чувствата и ума. И да работим над него. Другата половина от помощниците е свързана с практики за събуждане и укрепване на Духа ни, на Наблюдателя ни.



Тема Re: Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.01.10 16:44



Струва ми се, че пак реагираш емоционално на един съвсем обикновен въпрос. След квалификациите ти в съседната тема би било нормално въобще да не ми обръща повече внимание. Но после се включи тук надълго и даже в разговорите ми с други хора. После пък "сбогом" ..., сега пък "чао"... Искрено се надявам това да ти мине за да си отворена за нормално общуване. Ако твърдението ми, че нищо не разбирам би ти помогнало, смятай, че го имаш.





Тема Re: Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: Mиpo]  
Автор mayiah (grey)
Публикувано12.01.10 21:25



Не разбрах също, защо ти е нужно да се сбогуваш с мен тук? Звучи ми твърде емоционално като действието на герой от сапунка.

Може ли АЗ да обясня ?- ЛЛ * посочващата с кутре на сън* се идентифицира с вампирката Найтири и се върти около теб барем поне ти най- накрая да я натириш /то е ясно че вампир Сульо не и е в категорията/- ма ти като един истински садист ;-( - не, та не! и меки гадости от рода ' Кой знае, утре може сетиш нещо друго... Поне аз си оставям отворен към теб, но бих се радвал много повече, ако в общуването ни би била същностна и отвъд емоции и личности взаимоотношения.'
аз ако трябваше да натирвам ненатирини Натири-та, дето не им се остава ма и не им се тръгва щях да и използвам ето това - If we are over, Should be colder, You’re not walking away?/с интонацията на *Контрол* от ето идва най щастливия ден.../, Why do you stay?, Is that the way you say goodbye?, You should try a little harder !!!

from Pandora with Love

They don’t screw classically, They babble commonly
And bluster nobly


Тема Картинки, приказки, действие и благодарностнови [re: mayiah]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.01.10 21:19



Хубаво, че се включи, защото всичко започна от теб споменавай „неволно” кастанедовата фраза за "скучното чукане". И виж какво се получи...



Не знам дали това, че някои кастанедковци си наслагаха картинки от една приказка трябва да се асоциира с това, че кастанедковците може би си падат по приказки.

Иначе, аз не искам да натирвам никого. Който се е включил, е добре дошъл и се радвам, че кастанедковците ме удостоиха с тази чест. Когато последователите на едно учение говорят за нещо, независимо за какво, те всъщност представят с действието си учението си. Беше ми интересно.

Благодаря ти и на теб. Много ми хареса реакцията ти в двете теми.





Тема Re: Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: mayiah]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано14.01.10 21:55



с интонацията на *Контрол* от ето идва най щастливия ден..

Честно казано, надявах се поне на това!


Обаче Миро така и не го разбра
въпреки цялата си Ошо- вня
(и след твоето смарт-обяснение)
никак не рачи да му се случи прозрение!



(Пак да повториш, но този път с АРГУМЕНТИ!)



Тема Re: Картинки, приказки, действие и благодарностнови [re: Mиpo]  
Автор mayiah (God_ziet_U)
Публикувано15.01.10 14:34



Е аз като разправям, че съм оригиналната подпалвачка / кибритопродавачка от alhambra вие си мислите, че се будалкам



They don’t screw classically, They babble commonly
And bluster nobly

Тема Re: Наистина ли ти е нужно да се сбогуваш?нови [re: L.L.]  
Автор mayiah (God_ziet_U)
Публикувано15.01.10 14:39



аз съм чистачка - не бавачка! ако не е разбрал.... ми проблемата си е изцяло твой -ти ще трябва да му се обясняваш /аз си имам достатъчно доброволци за дресировка/- голямо момиче си вече!- уверена съм, че ще се справиш с АРГУМЕНТИТЕ

They don’t screw classically, They babble commonly
And bluster nobly

Тема Re: концентрация и разтваряненови [re: Mиpo]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано15.01.10 18:29



Благодаря ти.





Тема Re: концентрация и разтваряненови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано15.01.10 22:07



на кое му викаш приспиване? на такива периоди, в които си правил нещо, спомняш си какво си правил, но сякаш те е нямало там ли, сякаш си ги правил на ватопилот ли?
при теб случват ли се такива неща и колко често? аз примерно сега се чувствам сякаш селия ден съм бил на автопилот и чак сега съм се върнал в себе си





Тема Функцията на будността с времетонови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.01.10 13:12



Да, точно това имах предвид под „приспиване”. Имам интензивна работа, където вниманието ми трябва да е насочено изцяло към нещо външно за по-дълго време. Примерно, отговорник съм за подготвянето на международен стандарт и имаме международна среща, където моят компютър е включен към екрана пред всички и в реално време дискутираме текста, получавам забележки и предложения и преработвам текста. И цял ден вниманието ми трябва да е почти изцяло към същността на темата и към колегите от различни страни. Т.е. извън мен. Ако предните дни вниманието ми е било също дълго извън мен, ако имам някакви физически проблем за момента, ако се чувствам недобре енергийно, ако емоционално нещо ме разсейва, ако умствено не се чувствам сигурен и се събират различни фактори, които се наслагват и които могат да ме приспиват постепенно и „тангенциално”. От другата страна е будността и духа (както медитациите от последно и по-дълго време), които също се наслагва, но с противоположен знак и се получава общата будност за този момент.

Схематично будността с течение на времето при всички нас може да бъде изобразена по следния начин:



Мащабът, видът на графиката (линейна, логаритмична или друга) и въобще функцията на будността с времето зависят от всеки човек. Някои хора приемат за „заспиване” пропадането от средно към минималното ниво, но поне на мен ми се струва, че заспиване (макар и по-различно) е и слизане от максимално ниво на ежедневното ниво. От друга страна разбираш относителността на максималното и минималното ниво, защото за едни максималното ниво, може да е за други минимално такова и обратното.

Питали са ме какво е просветление и това, единственото което бих могъл да кажа е, че това е когато ежедневното ми ниво на будност се изравни (поне) с максималното.

Всеки духовно търсещ и учещ се човек използва и развива методи за себе си за минимализиране на минималното ниво и развиване на максималното... Понеже темата е за разликите между Ошо и КК подходите се сещам за една разлика в един сходен метод. Не знам дали познаваш кастанедовия Преглед? При него примерно сядаш, насочваш си вниманието към минали събития станали от синята зона на графиката (а по-късно и към бялата) и си „прибираш” енергията, която си разпръснал от взаимодействията там. Практиката е хубава, особено за започване. Под влияние на Ошо аз обаче я модифицирах по следния начин. Виждаше ми се странно да правя Прегледа примерно чак вечер за изминалия ден, стана ми интересно да се опитвам да го правя максимално близо до съответното събитие през целия ден. В гореописаната ситуация с международната среща, някой ми казва нещо, което предизвиква някаква неосъзната реакция в мен. И ако будността не ми е паднала толкова ниско, Наблюдателят в мен я забелязва в следващия момент при все, че вниманието ми е насочено към толкова други неща... И колкото по-ясно я виждам, толкова по-ясно се осъществява Прегледа (бях писал за това в КК клуба преди време и темата е в профила ми).

Ти как определяш и виждаш тези три нива от графиката при теб?





Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано21.01.10 16:58



за мен будността и времето като зависимост са доста абстрактни неща. Ти си дал непрекъсната функция - няма вертикално растояние между 2 съседни точки по хоризонталата, докато аз я виждам по скоро като прекъсната. Т. е промяната от едно ниско ниво на будност на едно високо може да стане мигновено, като скок. Обаче за високите нива на будност, често става плавно - примерно като се задържи будността на средно ниво за опредлено време и тя постепенно започва да се покачва, но може и изведнъж да се окажеш на високо ниво на будност.

Иначе миналите моменти си вялияят върху сегашния, да - примерно ако се сетиш за нещо минало което те вълнува, то може да те приспи. В такива моменти тези неща които ме вълнуват са като някой който се опитва да ме бутне и аз често го усещам и се извъртам като в бутащите ръце, особено ако ме нападне като съм по-буден

Обаче понякога не го усещам и се опомням на по-късен етап. Опомнянето се случва по-най различни причини, понякога цялото направо ме е събуждало със шамар, а най-често просто от само себе си си се събуждам, но понякога както казах по-горе направо скок от заспало в максимално ниво
Иначе будността от минал момент се събира като осъзнаеш причината която те е приспала, ако не я осъзнаеш същата причина може пак да те приспи. Ако си я осъзнал причината, но си забравил че си я осъзнал или че тя въобще е съществувала, тя може пак да те приспи. Доста променливи са нещата

като се окажеш във високо ниво на будност и се замислиш за времето може да ти се се стори, че няма време - то сякаш от реална величина се превръща само в нишка крепяща спомените в една последователна сюжетна линия и все едно винаги досега си се намирал във вискока будност.

Аз разни функции ги ползвам основно като инструменти за определяне на разни зависимости между нещата, обаче в някой момент дадената функция може да стане неприложима и тогава е добре да се замести друга с по-подходяща



Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.01.10 20:58



Графиката, която съм дал, е съвсем условна и може да й променяш мащаба както искаш. Не знам дали си променял времевия мащаб на осцилоскоп, но там и най-правата линия (сигнал) като й намалиш времевия мащаб и ще я „накъдриш”, т.е. ще видиш колко е променлива.

Смисълът на графиката е просто да ни прави по-будни за промените на будността в ежедневието ни. Хубаво е да се види, че нищо не става мигновено, а се изисква винаги някакво време (колкото и малко да е понякога). И ако сме будни именно в това време на промяна, тя може да се осъществи по различен начин. Разбирам това, което ми казваш за прекъсната функция, но според мен обективно погледнато тя е непрекъсната, защото ние продължаваме да съществуваме… Просто, будността ни може да пада до състояния близки до нулата...

Понеже спомена бутащите ръце, там е подобно. Ако човек не е свикнал или не е гъвкав в дадена ситуация (т.е. не е достатъчно буден там), дадено (из)бутане може да му стори мигновено. А като поработи над ситуацията и себе си и съответния миг става цяла вселена...





Тема Re: Функцията на будността с времетонови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано25.01.10 19:49



ами да будността си е с непрекъсната функция, аз неправилно съм употребил понятието будност. Всъщност имах предвид не самата будност, а нещо което е следствие от нея и което е с прекъсната функция

Наистина, когато будността е на високо ниво нещата стават плавно. когато има нещо което може да те извади от по-будно състояние, то пак идва плавно, ако не успее да те извади от будно състояние, всичко става плавно. Обаче когато то успее да те извади, ти го разбираш когато пак отново си на достатъчно будно ниво и разбирането за това че не си бил буден се случва за толкова кратък период във времето, че може с пълно право да се нарече мигновено

Аз имах предвид състоянията когато имаш усещането за сега и си си в този момент и си тук, т. е. си буден за това което сега е тук - това е когато будността е на достатъчно високо ниво. Когато тя е на ниско ниво - все едно не си въобще тук. И когато будността ми ПЛАВНО, се повиши до определено ниво ИЗВЕДНЪЖ разбирам, че не съм бил буден. Хубвво е човек да е с висока будност за по-дълги периоди, но това да има периоди с ниска будност е част от естеството на нещата.

като цяло на човек може да му се стори че съществуването е скок от точка на точка, а това между точките, в което липсва елементът на усещане за сега и за тук едновременно, е информация като притурка. Една важна притурка разбира се - ако я нямаше сигурно щяхме да се чувстваме малко объркани.
Тялото ти, умът ти чувствата ти и за каквото друго се сетиш е съществувало между чочките, заедно с будността движеща се съгласно непрекъсната си функция, но това което се появява като елемент от ситуацията, когато будността е висока и го няма когато тя е ниска - неговата функция е прекъсната

Май се получи малко по-различен модел, в който функцията е прекъсната, а будността е аргумента на функцията





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор юю (новак)
Публикувано26.01.10 22:07



Как се тече като река?



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: юю]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано27.01.10 00:05



По краката, по крачолите...



___________



Тема Увеличаване на будността за кратко временови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.01.10 14:54



Да, функцията на себеусещането за будност е прекъсната. И точно тук е интересно човек да наблюдава как и защо от заспало състояние изведнъж се събужда... Както, и защо от (максимално) будно състояние заспива... И според мен един от ключовете за това разбиране е навлизането между две съседни точки, в съответната зона на заспиване/събуждане. Понякога забелязам как се отварят огромни пространства между две уж съседни точки... И там се случват много неща, които по-рано не съм виждал.

Въобще в един духовен клуб трябва да се обсъждат многото неща, които ни приспиват, както и тези които ни събуждат.

Един съвсем конкретен пример. По принцип тай-чи формата е хубаво да се прави с повишена будност, защото тя е форма на медитация, а не гимнастика. Но ми се е случвало да започвам да я правя в състояние на будност доста под средното. Когато духът ми е почти заспал за сметка на ума. И когато усещам съвсем слабо енергията за сметка на физическото тяло... В такива ситуации разни учители съветват първо човек да медитира и след това да започне да прави тай-чи.

Но съм забелязал как в повечето от случаите след около 5-10 минути физически движения (определено тогава не се енергийни), енергията се задвижва, постепенно я усещам навсякъде, започва да захранва духа ми и будността ми се повишава... И тай-чито става медитация... А само преди 10тина минути е било доста по-различно.

Сигурно ти или някой друг може да сподели за други такива уж прости дейности, които увеличават будността ни за кратко време.





Тема течене като реканови [re: юю]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.01.10 14:55



значи да си естествен и да следваш Цялото.





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано28.01.10 15:55



да, ако човек не може да навлезне в границата между 2 съсени точки на събуждане, ще му е трудно да получи това разбиране. Тук казвам две съседни събуждания, а не гранизцта между заспиване и събуждане, защото заспиването фактически е събуждането. Т. е. ако усещам че нещо ме приспива или ще ме приспи, приспиването не настъпва, а когато приспиването все пак настъпи по една или друга причина, това го разбирам чак в следващото събуждане. Така че като се вглежда човек в границата между 2 събуждания, навлизането в нея става през момента точно преди събуждането и там наистина може да се случат невиждани неща

А човек като тръгне навлиза между 2 съседни точки може да му се стори че един период на "събуденост" може да се раздели на колкото си искаш съседни точки на събуждане и се получава една постоянна верига от събуждания. Тоест всеки момент може да бъде видян като събуждане. Интересното е че всяко събуждане може да изглежда като първото или единственото събуждане. Всичко това ми припомня, понятието с което си служеше Ошо - понятието за безкрайното начало

Физическите упражнения са хубави не само защото ти засилват циркулацията на кръвта, а и защото подобряват циркулацията на енергията - това става при всички, дори и да не си дават сметка. Причина за това е че когато човек спортува, той се движи интензивно, а когато си движиш крайниците ти ги облъчваш много повече с вниманието си отколкото когато си зает със заседнала дейност. Тук съм си мислел как в много случаи усилената циркулация на кръвта е взамосвързана със усилената цирйулация на енергия.

Аз сега не се сещам за други методи, които събуждат будността ни за кратък период, но знам как може да събудиш лесно будността на някой страничен човек. Примерно ако на някой непознат минувач изглеждащ леко заспал му плеснеш един шамар, будността му ще се повиши за много кратко време





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано30.01.10 00:20



Забележи, как в следствие на тази дискусия тук и на това, което ТИ си писал (особено, ако си се стремял да си буден докато го пишеш!), будността и осъзнаването ти в състояния близки до заспиване биха могли да ти се повишат. Аз съм го забелязал това многократно и затова използвам примерно писането в ДИРа като практика за докарване на повече будност в дадена област от живота ми.

Тай-чи формата въпреки, че е уж проста физическа дейност, не е чак толкова проста и особено като съм я правел хиляди пъти и е задвижвала енергията ми, действа като един своебразен енергиен акумулатор и алтернатор. Специално съм наблюдавал колко е различни действието й примерно от това на друг спорт, футбол, тенис или просто тичане.

Ако мислиш, че удряйки шамар на случен заспал минувач, ще събудиш духовната му будност, пробвай още утре и ми кажи какво се е получило.

П.П. Мислех, че ще кажеш че тревата ти повишава будността, но не го каза.





Тема Re: Увеличаване на будността за кратко временови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано01.02.10 11:07



Дискусиите в дира ми помагат да се себеопознавам като цяло. Често по време на дскутиране на различни неща тук вниманиетио ми е било привличано към интересни неща, които сякаш винаги са ми били в полезрението, но никога не съм им обръщал съществено внимание, а всичко това ми е докарвало повече будност.

Тай-чи формите определено са нещо повече от обикновена физическа дейност, обаче всяко едно раздвижване, особено ако се прави с повечко внимание ти подорява циркулацията и увеличава будността, дори и да не е тай чи форма.

Това с шамара ми звучи забавно, но не бих го пробвал, а и на заспалите хора има кой да им раздава шамари, когато прекалено се успиват

Тревата не я разгледах защото не я използвам конкретно за повишаване на будността, а по скоро за промяна на начина по който съм буден.
Тя носи със себе си много ефекти, които повишават будността, но носи и много приспивателни елементи. Интересното при нея е че ти насочва вниманието към неща, на които вероятността да им обърнеш внимание в нормално състояние е много по-малка. Също така при тревата някак си е по трудно да се задържиш буден, но като си буден за нещо фокуса ти там е усилен.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор дpakoнoвa пeпepyдa (руж)
Публикувано08.03.10 01:44



аз съм кастанеда
ти си дон хуан



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано04.11.11 16:27



Чудя се нарочно ли си пуснал темата подвеждаща - заглавието е точно и ясно, но в поста ти коментираш не подходите, а четящите и последователите.

Разликата м/у кастанедочетящите и ошочетящите по мое наблюдение е на много дълбоко ниво - кастанедците казват "наркотиците ще те доведат до истината", а ошовците казват "вярвай в истината и пак ще се надрусаш" .......

Какво друго има да се обсъжда в подхода на четящите - караме мотор ма паркиран в гаража. Същото го има сред мотористите - има една камара манияци на мотори, които не са сядали на мотор, но какъв спор е относно по-добрата марка сузуки ли, хонда или ямаха ....... знаеш ли какво е педальошка, това е балканче ма с педали и лепенка turbo на калника.



А вече относно самите подходи - няма какво да кажа, щото не съм толкова навътре в занаята, но освен разлика относно въпроса за прераждането, друга никаква не съм видял все още.

Инак за друга разлика - каква вяра .... аз просто не вдявам, къде това, но може и да съм пропуснал този явно твърде важен аспект, и да съм в тотално грешно разбиране.

И прикриването не е скриване на съкровище, а интелигентното поведение за което толкова много е говорил Ошо и направо вижам човека как е бил в отчаяние пред тази стена - липсата на себеотговорноста в последователите му. А колко пъти дон Хуан предизвиква Карлос да си признава неща, които самия Карлос е забравил за тях - и кой, ако не самия дон Хуан не е автентичен и естествен.

И недей оневинява - във форума е пълно с цитиращи ошовци, тяхната истина в пълния им блясък.
Любовта си я има и при дон Хуан, и енергията, и материята като средство за развитие ........еле па споренето, да е валидно за неговия подход, сякаш няма сред ошовците интелектуално спорещи.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано05.11.11 19:04



За да разбереш защо пуснах темата, както и защо й сложих точно това заглавие, трябва да се види контекста, в който тя се роди, както и разни други неща (за които странно, че никой не ме попита на времето).

Та, тази тема се роди като следствие на дискусията по другата тема, която е с линк още на първия й ред:

. И след около месец дискусия и над 200 постинга се опитах да обобщя няколко типични черти, които съм срещал в много десетки (или сигурно стотици) кастанедочетящи за последните 20 г. както в интернет форумите тук и наоколо, така и на живо в БГ и по света. И за да има по-ярък контраст, показах и една друга гледна точка (ошовска), която е представена също от съвсем реални хора. Не става дума за обобщаване на всички хора последователи на този или онзи, а за съвсем конкретно и реално действие по описаните подходи.

Може да попиташ защо използвам израза „кастанедочетящи”. Трудно ми е да ги нарека „последователи на Кастанеда” или нещо подобно, защото голямото болшинство от въпросните хора правят често точно ОБРАТНОТО на това, което казва Кастанеда в книгите си. Така че на първо ниво темата се отнася за такива кастанедочетящи. Които при това не са някъде в горите тилилейски, а съвсем близо наоколо.

Но не би ми било малко интересно да пиша само за въпросните кастанедочетящи и за това идеята ми беше, ако се появи някой кастанедодействащ, да дискутираме съвсем практично различните подходи, защото сравняването на два различни духовни подхода е особено ценно и евристично. Не става въпрос кой подход е по-добър или по-велик, нито да ги сливаме, а просто да се потопим и медитираме над различните страни на една и съща същност (светът не е нито ошовски, нито кастнанедовски/толтекски). Правил съм го с други методи и е особено обогатяващо. За целта обаче съответният партньор трябва да остави настрана излишните емоции и желанието за празно спорене, и да остане само стремежът за безпристрастно и задълбочено познание.

---------
Сега конкретно за нещата, които ти повдигаш. Да, има и ошочетящи. Наричам така такива хора, които харесват Ошо, четат го с удоволствие, но нито опитват някаква медитация (за която самият Ошо не спира да говори), нито пък се опитват да прилагат в живота си прочетеното. Трябва да призная, че съм срещал около десетина такива, за които четенето на Ошо е просто интелектуално удоволствие и е поразително как човек може да чете едно и да прави точно противоположното. Впрочем, сигурно ошочетящите наподобяват в това отношение на кастанедочетящите. Но съм срещал и няколкостотин ошохаресващи, които медитират и които действат повече или по-малко по описаният в темата начин. И сравнението в крайна сметка е съвсем практично между преобладаващия брой. Между чертите, които се набиват на очи.

Може ти или някой друг да каже „Добре, но все пак има и последователи на Кастанеда, които въобще не действат по описания от теб начин”. Ми хубаво, да заповядат в темата и да го покажат с ДЕЙСТВИЕТО си. Аз съм готов да дискутирам спокойно и директно, с всеки който е на друго мнение и който все пак положи минимално усилие да отиде отвъд общите приказки и да се задълбочи поне малко. Разбираш ли, аз съм чел и съм „взел” неща, и от Ошо, и от Кастанеда и говоря съвсем безпристрастно.

И едно последно уточнение: не съм светил нито на Ошо, нито на КК (още по-малко съм техен ментор) и като говоря за Ошо и КК подходи не става въпрос за това какво те са искали да кажат и да направят. Пък и такава дискусия би била безплодна, защото ги няма те тук за да кажат какво точно е. Говоря от гледната точка на моята камбанария на хора, които ползват единия и другия. Т.е. стават въпрос за съответните подходи на тези, които ги харесват и се опитват да прилагат разни неща от тези подходи в живота си. Забелязвам, че ти се опитваш да гледаш във въпросите си през очите на КК (а в съседната тема и през тези на Христос). Не е нужно! Струва ми се много по-практично да гледаш през своите си очи на човек, който се опитва да ползва/да се учи от Ошо, КК, Христос и другите.

Какво конкретно не „вдяваш” за вярата от това което съм написал по-горе? На мен ми се струва ясно, но ако не е така извади една конкретна фраза.

Прераждането (или липсата на такова) не е съществено нито при КК, нито при Ошо. Но да започнем като начало с първата обективни разлика. Под „обективна” разбирам такава, която и с най-добра воля някой да се стреми да прилага даденото учение, пак ще я има.

Книгите на КК са описание на негови действия в СПЕЦИФИЧНИ условия (Дон Хуан го води за ръката в различни ситуации), в които никой от четящите ги не се намира. Разбираш ли, Дон Хуан не говори нито на теб, нито на широката публика с някаква широкоприложима система, а съвсем конкретно обучава един свой чирак, който е около него. Ако погледнеш трезво, ще видиш, че практичните методи, които важат за Кастанеда в неговата ситуация и за теб в твоята реална ситуация ще се КОРЕННО различни. Даже различните чираци са обучавани различно, а камо ли за човек, който просто чете едни книги... Нали разбираш, че обучението там не е ставало с даването на 10тина книги от торбата и среща след Х години за изпит.

И ако пак гледаш трезво, ще видиш, че сигурно има хиляди неща, които са важни от твоя гледна точка и които няма да ги намериш практично засегнат в книгите на КК, защото те нито се отнася директно за теб, нито даже КК е записал всичко което е ставало и ти имаш някакви малки отворчета, през които гледаш общуването му с КК (без въобще да дискутираме дали е било точно така наистина и т.н.). Разбира се, разни общовалидни неща може да използваш, но това е само началото. Повечето от специфичните и практични неща, които да направиш, просто ги няма там.

За разлика от това, при Ошо (както и при повечето други духовни учения), когато той говори е съзнателен, че това ще бъде отпечатано на книга и освен за хората около него е насочено и към съвременните хора навсякъде по света, даже и към Стушко в България. Още повече, Ошо си е направил труда да прочете хиляди съвременни и други автори за да може да предаде това, което иска да каже на възможно най-разбираем език за хора като нас. Както е включил методи, които са практични не за прабългарите или за индианците, а именно за съвременния човек.

Ако ти e интересно, след това може да дискутираме и други обективни разлики.



П.П. Понеже можи би нямаш опит с КК средите в БГ, преди време бях писах в Кастанеда клуба и това по темата:



П.П.2
Любовта си я има и при дон Хуан, и енергията, и материята като средство за развитие...
Представи си някой да ти каже „Е, какво толкова, 2 колела, вериги, кормило и седалка има, и при сузуки, и при ямаха, и при балканче (мотор), пък и при балканче (колело).”



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано05.11.11 20:54



голямото болшинство от въпросните хора правят често точно ОБРАТНОТО на това, което казва Кастанеда в книгите си
aм тей кажи де - аз друго си помислих.

Като цяло те разбирам, че не попадаш на "кастанедци" (баси то баш като каста), които да са по-различни от въпросните ЕженаК и там .... то бати сериала, трябва да го чета няколко пъти.

Да си призная и аз не съм попадал на индивиди следващи индианските практики и да съм извлякъл полза, но още с първите ми постове из форума и после няколко пъти повторено, отбелязах, че не съм попадал и на ошовци, по-различни от описаните кастанедци ..... сега, че срещнах тука няколко човека е отделен въпрос и изключение.

При Кастанеда нещата са ...... ммммм с доста по особен характер. Сам отбелязваш, че Ошо се е обръщал към всички нас, дори към Стушо, но и сам знаеш, колко пъти дон Хуан е подчертавал, че това на което учи Кастанеда най-вероятно би довело до лудница един самобитен (без учител/ нагуал) практикуващ. Просто по начало дон Хуан не е застанал пред света, а пред конретни (не принципни) индивиди, докато Ошо се обръща към всички индивиди и измайсторява възможно най-универсални практики.

Сега относно подходите - казах, аз нямам опит и ..... какво изобщо да кажа за подходите. Нито съм пробвал различните билки на дон Хуан, нито съм обикалял из горите нощно време да търся сили, съюзници, същества от други светове, сънуванията и т.н.
Но има все пак нещичко - когато попаднах на книгите на КК, бях в много безизходно състояние ....... накратно не ми се живееше живота по начина, който ме бяха научили и знаех. Тези книги, поведението на дон Хуан, безграничноста в цялата история ме спомни за себето, за съзнанието - тогава за пръв път се срещнах с "идеята" за умиране приживе.

Вярно, че нищо не съм практикувал де факто, но и де факто точно неговите книги, ме предизвикаха да търся - да търся толкова упорито, че да попадна на Ошо и да намеря други по-приложими методи на неправене (като такъв разглеждам медитацията)
Всичко останало относно КК е само на интелектуално, разсъдъчно ниво при мен и мога да споделям само от тази позиция, а именно



Предполагам (не знам дали е така), че от "войнът никога не се съмнява" даваш констатация за вярата, но това е непълния смисъл на израза - войнът никога не се съмнява в смъртта. Решението, което взема война според мен е част от метода на дон Хуан, но не смисъла, целта и предназначението на решението, а самата увереност (вяра) с която се взема решението, па ако ще да те доведе до смърта и изобщо, всичко което прави, всичко което казва, постоянно подчертава, че е пред лицето на смъртта, най-вярната приятелка, единствения правилен съдник, да постъпваш обичайки смъртта .....
Но това не е конвенционалното възприемане на вяра - това е съвсем друг тип вяра от познатата предимно религиозна, макар с различен отзвук в европейския и източния свят.
И по принцип - погледа на индианеца е доста чужд за съвременния масов ум и да ти кажа, точно за това ми харесва много и съм го чел само един път.

Думите и смислите употребени от дон Хуан, имат много по неясен вид за нас. Дори, когато говорим за нирвана, просветление, буди, съзнание, медитации и прочие и прочие, самия ум е така обучен чрез традициите, училищата, времето, че все пак има някаква представа (без значение колко вярна или смътна е) прави своя интерпретация за това, което говори - малко или много ни е близко. Но когато дон Хуан говори, хвърля в абсолютно непозната територия, нещо за което (поне моя) ум не е чувал, не е предполагал дори и се озовава в ситуацията на новородено, просто не успява да интерпретира, анализа и разбирането се изгубват .... и за това все още не искам да повторя книгите, след време надявам се да мога да извлека полза от тях, но ако не друго то поне да запазя една стабилна доза шокова терапия.

Но разлика във вярата при дон Хуан и храброста при Ошо няма - и двамата говорят за едно и също .... наистина никаква разлика не виждам.
Съмнението - просто дума, но в смисъла на Ошо си го има и при дон Хуан и това е стъпването нащрек. При единия е ходене като през заледен поток, при другия се нарича страх и респект, и в двата случая е заключено, че всяка крачка може да ти е последната.

Прераждането - нали из цяла азия все това прераждане повтарят, докато дон Хуан ясно и недвусмислено отсича, че прераждане няма ...... което ми е по-неприятно да приема, но и възгледа за безкраен шанс не ми помага, дори напротив твърде много ме успокоява, като не в този живот, значи в другия ..... е не и за мен, каквото ще става, ще става Тук и Сега, две думи на които е наблягал и дон Хуан.

Не знам - аз кастанедците наистина ги избягвам, та си нямам напонятие като каква я вършат неговите последователи, но там имаш директна среща със сили, среща която може да се нарече сблъсък ..... мисълта ми е, че не знам как се оправят, но при дон Хуан си постоянно на ръба на смърта, нон стоп, изостреноста на вниманието е във пъти повече отколкото при азиатските методи и то не заради друго, а защото наистина а си сгафил, а си гушнал букета.

Прикривачеството - е то по нетЯ големо умение да се прикриваш. От познатите ми из книгите имена, най-ярък пример за прикривачество според мен е Лао Дзъ ..... ма много па го тача тоа човек ей. Да се прикриеш, не означава да се правиш на интересен и потаен - вярно е, че детските игри са пак прикривачество, но то е за невръстни, първите стъпки както се казва. Мошенничеството и хитроста не са прикривачество, но прикривача е мошеМник и хитрец от най-висок калибър - да се прикриваш означава да се не потиш за лудо, да не изразходваш гориво напразно и да постъпваш според дадения момент и обстоятелства ... поне така го разбирам аз, един вид отърсване на принципноста, съвеста и събуждане на интуицията, непреднамереното действие.

п.п. инак темата, а и уви не само тази е едно джавкане тип всички срещу миро - радвам се (казвам го за втори път), че съм попаднал в този по-безлюден момент на форума. Сам виждаш как и ошовците и кастанедците, явно основен метод и практика им е споренето - понякога докато чета се чудя дори за какво се спори, чак тематиката на спора ми се губи ..... ма нейсе, аз съм изостанал, може на останалите да е помогало.

п.п. 2 не знам какво си извлякъл от КК, но аз лично по моя скромен опит винаги съм съветвал, когато е ставало дума, да стоят надалеч - пак казвам, не знам какво практикуват кастанедците, но шанса да са наясно с какво се захващат съм забелязал, че е близо до нулата.

Редактирано от Exaybachay на 05.11.11 20:58.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано06.11.11 22:21







Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.11.11 10:37



Ще рече човек, че ти си наясно с какво се захващаш. Принципно.



п.п. Ако искаш да разбереш нещо го изследваш. Това не става с философстване. Мисля, че и Ошо би се съгласил.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.11.11 13:29



И ако Ошо не би се съгласил, ко че правим тогИва



Естествено, че съм наясно с какво се захващам, което не означава, че съм го разбрал.

п.п. и не подценявай философията.



Тема Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано07.11.11 16:06



Стушо,

Пак ти казвам, предлагам ти да оставим настрана опитите да гледаме през очите на Ошо, Кастнаеда, Дон Хуан, Христос, Лао Дзъ и прочие, както и да ги сравняваме все едно, че ги гледаме „отгоре”. Глупаво е най-малкото, защото ни липсва много информация за такова сравнение и ще заприличаме на дядовци, които бистрят световната политика в някоя кръчма. Разбираш ли, хората правят това, когато центърът им не е в тях, а някъде навън. За да кажеш, че А и Б говорят едно и също трябва да обхванеш ВСИЧКО в А и Б. Иначе стават общи приказки.

Има смисъл, обаче, да използваме всичко, което тези хора са направили, за да влезем по-дълбоко в нас самите. Пак може да говорим за тях, но центърът да не е в тях, а в нас. Разликата е съществена. Може да се опитваме да разберем какво е прикриване, енергия, вяра, любов и прочие, но същественото е как тези качества ще се изрзаят не при горните хора, а при нас самите.

Предполагам (не знам дали е така), че от "войнът никога не се съмнява" даваш констатация за ...
Аз никога не съм срещал толтекски войн, така че не знам какво прави той. Говорех за БГ кастанеда-войните (може би не си уловил иронията ми

). И говорех за тях просто, защото те бяха наоколо. Но и защото всеки от нас може да бъде в тяхното положение в друга ситуация. И за това именно дискутираме това, иначе би било безсмислено. Няма добри ошовци и лоши кастанедовци или обратното, а просто ситуации и методи, чрез които може да опознаваме по-добре живота и нас самите. И тази и околните теми са за това.

Ако книгите на КК са ти помоганали за нещо - чудесно. Виж обаче точно това конкретно нещо от тях. Както и някои други конкретни неща от КК, които могат също да са ти от полза. Има смисъл да се говори за конкретни неща (поне аз се опитвалм това да правя в тази тема), общите приказки са най-често базирани на вяра, за което говорим в съседната (пък и в тази) тема.

Всичко в тази тема тръгна от един съвсем конкретен въпрос за едно конкретно нещо, което много кастанедци повтарят често, а именно, че „ако човек бил заченат в скучен секс, то той нямало да има много енергия”. И в същност много по-важно от отговора на този въпрос е как човек подхожда към такива конкретни въпроси (защото има хиляди подобни). И виж какво се получи... При това не става дума за поведението на някакви войни-редници (примерно такива се отплесват много по халюциогенни разстения, но това даже не го коментирам, защото не е представително и съществено), а за това на войни от висшия офицерски състав (разбирай, хора с достатъчно опит в кастнанедстването).

Нормалните реакции на един истински търсещ човек в таква ситуация са :
- да каже точно и ясно какво разбира под тази фраза и на какво се базира това негово разбиране;
- да каже просто, че не знае (няма нищо лошо в това човек да не знае нещо!);
- да каже, че ПРЕДПОЛАГА, че е еди какво си, но че не е сигурен. Евнетуално, че търси отговора.

Впрочем, предполагам, че ако някой следва точно книгите на КК, би трябвало да постъпи точно така! Но на практика въпросните приятели постъпиха точно обратното:
1. Куп общи приказки за всичко друго и не само по темата.
2. Като ги по попиташ нещо конкретно и те ти отговарят „Спри да цепиш неутриното” (т.е. спри да гледаш детайлите).
3. Започват да емоционалничат без това въобще да е необходимо.
4. Заповат да да ти се сърдят само защото ги питаш за тяхното мнение и даже обявяват, че повече няма да ти говорят.
5. Най-важното, има пред тях ситуация, където могат да приложат всичко научено от КК книгите, да покажат как търсят в непознатото, как общуват с различните, как действат съобразно толтекските принципи, а действат като някое цупещо се дете, което иска да се надспорва с другарчето си.

Една от причните за горните реакции (да ме поправи някой, ако греша) е, че тези БГ войни са приели на вяра много неща от книгите на КК и като им задаваш конкретни въпроси, ти всъщност бодеш вярата им. Вярващи от други религии реагират по същия начин в аналогични ситуации.

Ако човек не е вярващ и търси истински, ще ти отговари спокойно и самият той ще се стреми да навлезе по-дълбоко във въпроса. Даже да не ги питам, те биха могли да кажат „Има още детайли тука и тука. Тези ги знам, но онези не ги знам. И искам да ги разбера...”. Не е нужно да сме от две различни страни... Хм, от моя гледна точка двете различни страни в таква ситуация са тази на търсещите и тази на непознатото.

В предишната тема идеше реч за за един конкретен въпрос, а в тази за това как се действа в такива ситауции. Няма нужда да намесваме Дон Хуан, Ошо и прочие, защото всеки трябва да „намеси” себе си. Всъщност, тези войни би трябвало да са доволни, че някой повдига такъв въпрос, че някой е готов да дискутира с тях неща от учението, което толкова харесват. Че някой им партнира с другата си гледна точка... Поне аз бих се радвал, ако на мен някой би ми задавал такива конкретни въпроси за нещата, които ме интересуват.


П.П. Мога да ти кажа как аз рабирам прикриването, съмненито, вярата, прераждането и т.н., а не как Ошо, Дон Хуан, Лао Дзъ ги виждат. Въпреки, че моето разбиране може да е повлияно от тях, не е коректно да говоря от тяхно име и да да прехвърлям моята отговорност за съответното разбиране върху тях.



Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано07.11.11 17:14



Но защо все повтаряш, че гледам през очите на учителите - споделям ти моето повърхностно прикривачество ... примерно никой от обкръжението ми не подозира дори, че съм черна нинджа

... не съм аз човека, който съпостява дон Хуан и Ошо, но определено от моето философстване, глупост и общи приказки, и с целия ми мизерен авторитет, заявявам неприкрито колко безсмислено и безрезултатно е да се цепят на различни подходи и да се съревновават в някакво неясно съзтезание м/у фенове, двама от най-върлите мистици при това от нашия век (наш по рожденна дата)

Или казано по друг начин - за мен въпроса е какво ще измъкна от всеки, а не кой е по-печелившия вариянт.

Подбудата на темата - „ако човек бил заченат в скучен секс, то той нямало да има много енергия” ....... мислил съм по това изказване и аз ..... нека споделя нещо, понякога съм се питал, защо аджеба някои жени са ми скучни в леглото, а други направо ми пийват сосеца, ма едва ли има нещо общо със скучното зачатие.

Съдейки по генетичната наследственост, би трябвало и при енергиите да има някаква зависимост и обусловеност - нека го кажа така, в изкуствата творецът, колкото повече енергия, хъс вложи, толкова по-впечатляваща творба сътворява.

Но дали е така и при скучното зачатие - не знам и не съм предприемал нищо конкретно по въпроса.
Ако ме питаш дали вярвам в това или невярвам - ами и да вярвам, и да не вярвам, не виждам какво да сторя .... до колкото помня дон Хуан съветваше да се ограничаваме в секса ... ъъъъъъъъ по този критерий излиза, че не вярвам в това



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано08.11.11 08:45



Ти му мисли, мен не ме притесняа



п.п. Оу.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано08.11.11 13:55



А така - сега се измъкваш тихомълком ли


Репликата Мисля, че и Ошо би се съгласил. не е моя т.е. и притеснението не е мое т.е. няма и по какво да мисля ..... другарко, когато ме дигаш на дъската да ме изпитваш, знай че изпитана ще бъдеш ти (не от мен)



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано08.11.11 16:37



А усещаш ли как вече за нищо не си говорим?



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано08.11.11 18:36



Е па маНко за разнообразие - що не





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано08.11.11 20:13



Имаше навремето едни скечове с Мирча Кришан и краставицата, която съдържала 98% вода.
Наш мирчо освен водата в краставицата също така нищо друго не знае.
Т.е. Мирчо си е гола вода - повече от 99%.


Като чета колко самоувероно пишеш за неща, които не разбираш, за сетен път се убеждавам, че май от нищо не разбираш.

П.С.
За да съм ти полезен, ще ти дам един пример за прикриване:
Когато някой не разбира от нещо, прави точно като теб, пляма като отвъразн и се прикрива зад много приказки, че в главата му е празно като в хралупа. Това е твят начин на прикриване, и е видим за всеки с малко мозък в главата си.

Силата е нищо без контрол.

Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано09.11.11 11:38



Не съм съгласен, че Мирей е срещу всички, Мирей е срещу себе си понеже това, което човек си причинява със собствените си мисли и действия друг не може да му го причини. Нормално е да идват хора тук и да го дискредитират и обиждат по някакъв начин след като говори глупости и неверни неща


Още от първата му теза за вярата се вижда че е чел недочел Кастанеда или го не е разбрал или недовидял
Вярвай без да вярваш и винаги проверявай обекта на вярванията си от непосредствен опит е позицията на Кастанеда, но Мирей нещо друго му се върти в главата
Твърденията за неискреността и лайт мотива да бъдеш себе си са също големи глупости след като говорим за надскачане на персоналностите, които са като котви за човека и остров в океана от възможности. Мирей има някакви фройдистки схващания а въобще концпцията на Кастанеда е обърната и води от здравия разум към развитието на латентни възможности или лудостта, ако не си достатъчно силен
Генерално на Мирей не му е ясна концепцията на Катанеда и няма никакъв смисъл да му се обяснява след като не я усеща и не я вижда вно че не е за него...
Иначе по темата Ошо е за масите - тарикат търговец - отиваш в ашрамчето и какъвто и да си левак все ще ти намерят нещо като за теб - някоя гимнастика с психология и си готово. Всякакъв сбирщайн от източни практити а ако търсиш нещо дет го няма в ашрам сергиите, чакай следващата седмица ще го имаме...
Кастанеда е частно парти за малко хора, теоретично всеки може да се окаже на него, но в крайна сметка малко хора ще присъстват на купона
Не за друго просто хората са непригодни за Кастанеда -прекалено слаби са прекалено тъпи са и са недозряли за непосредствен опит на тия неща...самия Кастанеда с цял отбор перфектно подготвени учители и пак се вижда че му е изключително трудно и опасно в същото време - като разходка по ръба скалата...



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано09.11.11 13:18



Кастанеда е частно парти за малко хора, теоретично всеки може да се окаже на него, но в крайна сметка малко хора ще присъстват на купона
Вярвям, без да вярвям, че си вече фейс-контрол.


=========
Я ж тэбэ пидманула ....с ума, с разума свела

Редактирано от vidiya на 09.11.11 13:57.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: vidiya]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано09.11.11 13:51



С украинките съм в ника съм го написал



Вярвай без да вярваш и проверявай всичко чрез собствения си опит а след като го провериш и се увериш че е истина, не му се отдавай изцяло а спазвай известна дистанцираност - това е накратко позицията на вярата, която заема Кастанеда.
"Бъди себе си"(естествен) - дори и не го вярвам че на изток са го преподавали това дори и дребни тарикати....къде ще отидеш бъдейки себе си - заключен в Аз-а си придобил някакви глупави качества като аз съм еди къв/ква си и правя един кво си що си, аз се обличам еди как си....аз аз...аз съм себе си...етсествен....че по-голяма котва за развитието от това здраве му кажи
Придобии еди какви си морално качествени характеристики за да се адаптираш в обществото представяно за обратна концепция на Бъди себи си, всъщност води до абсолютно същите резултати - и двете водят към разума...и двете представляват едно и също нещо...

Основата на прикриването всъщност е истинската обърната тактика и на двата подхода, но е абсурд да направиш от него теория и практика приложима за масите понеже тя ще е работеща теория в екслузивно редки случаи



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано09.11.11 14:09



Я Ялтa жeнщины и Я Я Я
Аз Ялтa жeни и Аз Аз Аз

заключен в Аз-а си...
вярвам, без да вярвам, че при теб наброих поне 4-ри Аз-а


Редактирано от vidiya на 09.11.11 14:12.



Тема За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано09.11.11 14:15



... огромната част от кастанедите не са в по-добро положение, психическо и физическо от Миро. Та в случая е малко: "Присмял се щърбел на хърбел".

В крайна сметка има значение с какво ти помагат знанията, които имаш, а не кой какво и колко разбирал.

___________



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано09.11.11 14:31



Ти правиш грешка да сравняваш личност от една страна и от друга общност



Мен ми се щеше да премахна някои заблуди като начало, които автора на темата прави още с първите си две заключения относно подхода на Кастанеда...да си призная следващите не ги и четох понеже още от началото като започва човек с два грешни тона и не ми се мисли нататък какво е ......
Личностите не ме интересуват ни най-малко, ако наистина затова ти се говори и искаш да ги сравняваш се обърни към vidya, явно и на нея и интересно кой какъв е точно

мислех си че дискутираме подходи а не личности и общности

Редактирано от Я Ялтa жeнщины и Я Я Я на 09.11.11 14:32.



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано09.11.11 15:05



мислех си че дискутираме подходи а не личности и общности

Виж началото на първият си пост....там поне пет пъти коментираш една и съща личност, а конкретните разлики в подходите на Ошо и КК - скри от "леваците", като ги затрупа между рафтовете на ашрамните сергии...

Личностите не ме интересуват ни най-малко, ако наистина затова ти се говори и искаш да ги сравняваш се обърни към vidya, явно и на нея и интересно кой какъв е точно

Вярвам, без да вярвам , че си намерил, в поне 4-те си Аз-а, някакъв подход, който да споделиш тук, а не да те обсъждам като личност.



Редактирано от vidiya на 09.11.11 15:22.



Тема Re: За съжаление...нови [re: vidiya]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано09.11.11 15:11



Той го сподели вече. Какво, не се чете ли? А, да никът....

Хубава блесна* си е сложил....

*блесна -

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 09.11.11 15:17.



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано09.11.11 15:27




Една (блесна) и от мен.......

Редактирано от vidiya на 09.11.11 16:13.



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано09.11.11 16:25



мислех си че дискутираме подходи а не личности и общности

Би било добре, ама не - всичко е на лична основа. Някой някога от кастанедите е обидил Миро. После и аз се позаядох с него, признавам си. Но бях разочарован от разминаването между приказки и дела. Минало-бешело.

Ако решиш да сравняваме подходи, то съм насреща... макар че се чудя кой точно подход ще представлявам? Кастанедския - там имам огромни резерви; Ошо - не го познавам и би ми било интересно да науча повече, но от човек, който се занимава по някаква линия на ашрама в Пуна или някаква организация останала от Ошо (не съм в час, затова импровизирам)

Всъщност, като се замисля, ако имаш опит с Ошо и практиките свързани с него, ще ми е приятно да разкажеш повече. Лично аз не искам да сравнявам и говоря за Кастанеда - има цял един клуб с малко на брой хора, които все още се заблуждават, че правят нещо. Минало-бешело.

Та дай за Ошо...

___________

Редактирано от mo32® на 09.11.11 16:30.



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 17:17



макар че се чудя кой точно подход ще представлявам?
и аз това се зачудих, та погледнах в профила ти - регистриран си не от вчера, имаш постове в раздела на Кастанеда, но казваш, че си резервиран, имаш постове в на Ошо, но признаваш, че не си запознат, според информацията остава раздела за йога, да разбирам ли, че твоята опитност е в йога т.е. можеш да представляваш подхода в/ на йога?


п.п. относно размяната на обиди и остри реплики, една молба .... ако позволите нали - моля ви не ме изолирвайте, аз съм не по-малко куха лейка от вас ( :



Тема Относно Миронови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано09.11.11 18:08



Малко е тъпо да се говори от името на някакво учение/подход/религия... По-скоро човек може да сподели личен опит с дадени практики. Както писах по-горе, не ме вълнува кой какво е наизустил, прочел или мисли, а какво МОЖЕ.

Може да покаже и да засвидетелства.

Примерно - когато е казано, че дадена практика носи жизненост, сила и подмладява, очаквам човекът, който претендира, че я владее, да демонстрира точно такива лични качества, придобити с практиката - жизненост, сила и да младее. В противен случай, колкото и добре да говори, колкото и завладяващо да се изказва, колкото и мъдро да звучи, приказките му не струват пукнато яйце.

За жалост (или не), огромната част от хората, с които съм се срещал, говорят за неща, в които вярват, убедени са, че са правилни, морални, които харесват, или биха искали да могат. Малко са тия, които могат да засвидетелстват това, за което говорят т.е. да няма разминаване между думи и дела.

И за да бъда максимално ясен и коректен, ще кажа с какво точно ме разочарова Миро, което не е (изцяло) негова вина. Става въпрос за даоските практики. Ако човек се зачете за техния ефект, в това число и т. нар. сексуални даоски методи, то там се говори за култивиране на енергия, жизненост, за подмладяване и укрепване на организма. Различните методи укрепват вътрешните органи, кръвта, мускулите, сухожилията и т.н. В традиционните трактати, като и в модерните книги, се говори за подобряване на здравето и много други видими ефекти.
Когато се запознах тук, в клуба с Миро, той разказа какво е посетил като семинари и какво може. Звучеше много убедително и аз имах големи очаквания. Уви, пак казвам, виновни са моите очаквания, запознах се с човек, който няма нито един от изброените по-горе признаци, но тогава не отчетох, че човекът може да е болнав по природа и това, което виждам да е много по-здрав човек от това, което би бил без въпросните методи.

Всички се учим! Всички правим грешки, от които да се учим. За тия години разбрах и приех, че често пъти има хора, които разпространяват дадено знание, без да го владеят или познават изцяло. А Миро е споделил много информация тук, за което съм му много благодарен.

Колкото до споровете - преди ми бяха страст, сега позатихнаха, ама до някое следващо изригване. Уви, за нашите човешки слабости трябва време, за да ги преодолеем.

___________

Редактирано от mo32® на 09.11.11 18:15.



Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.11.11 22:31



Ако смяташ, че става въпрос за съревнование между различни подходи, значи не си прочел внимателно това, което написах по-горе. Хм, даже и заглавието на постинга смених за да не се отплесваш... Не бързай... Може да направиш една ДМ или Кундалини преди това за да отидеш отвъд мислите... Потопи се, медитирай... Може да откриеш неща, които не си подозирал. Да откриеш неща В ТЕБ. Ошо и КК са само повод, екран, където да ги видиш.

П.П. За кастанедечетящите имаш възможно да ги усетиш. Това е повече от всякакви приказки. Но не забравяй, че най-важното пак е в теб.



Тема Re: Относно Мo32 и кастанедствотонови [re: mo32®]  
Автор lapsus (непознат )
Публикувано09.11.11 22:43



Малко е тъпо да се говори от името на някакво учение/подход/религия... По-скоро човек може да сподели личен опит с дадени практики. Както писах по-горе, не ме вълнува кой какво е наизустил, прочел или мисли, а какво МОЖЕ.

Зададох същия въпрос на кастанедците ,след което те тотлно се обидиха и ми забраниха достъпа до клуба. Сега гледам им е скучно та налазиват и тука.
Примерно - когато е казано, че дадена практика носи жизненост, сила и подмладява, очаквам човекът, който претендира, че я владее, да демонстрира точно такива лични качества, придобити с практиката - жизненост, сила и да младее. В противен случай, колкото и добре да говори, колкото и завладяващо да се изказва, колкото и мъдро да звучи, приказките му не струват пукнато яйце.
Кастанеда умира около 60-те от рак на чения дроб. Или приемаш,че се е възнесъл като Исус или като литературния си герой дон Хуан или,че учението му не струва пукната пара.
За тия години разбрах и приех, че често пъти има хора, които разпространяват дадено знание, без да го владеят или познават изцяло. А Миро е споделил много информация тук, за което съм му много благодарен.

Забрави да благодариш и на Кастанеда,понеже разликата с Миро е,че Кастанеда не си го видял на живо ,та да се разочароваш. Селяндури с по два грама мозък и здрав ген даянат до 80-90-100 и щом мега-целта ти е дълголетието трябва да ги издириш,изучиш и създадеш школа.Ни едно религиозно учение не се слави с дълголетието на мнозинство свои последователи. Е го патриарха чукна 90 ли над ли, а попа у вълчедръм умре на 52. Ошо бие Кастанеда по показател дълголетие макар и той да хвърля топа дори преди средностатистическия бг пенсионер.
Ма теб като те обгърнв мрака и яхнеш метлата

Редактирано от lapsus на 09.11.11 22:59.



Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 23:06



Миро - разбрах за какво става дума, но ти си очаквал да им светне каква я вършат (съревнованието) ........ точно за това си пуснал темата и не ми се измъквай - признай факта, че не ти се удава да обясниш на съфорумците, какви дивотии плещят. (не всички естествено)

И нещо друго, което тънко пак се опитваш да заобиколиш - струва ми се, че не тачиш Кастанеда ..... в смисъл никак не го тачиш, а?



п.п. но нека ти кажа и нещо - мисля да пусна тема за теб, защото виж какво се получава, влизам във форума казвам "добър ден как сте" и на среща ми "а пък той Миро ....." . Трябвало е да им поставиш една тема, където да леят слово по твой адрес на свобода - барем в темите, като се говори за нещо конкретно, да се говори за нещото, а не за теб ..... или да го кажа по друг начин, вярно че идвам доста късно, но защо човече си им бъркал толкова много в зад ..... ъъъ в душичките? Голямо поменуване те поменуват - аз се чудя даже как спят тези хорица, ти си им станал пречка за просветлението хахаххахахахахахха

Редактирано от Exaybachay на 09.11.11 23:07.



Тема Нагледен пример за действие на кастанедочятщнови [re: Darth_Vader™]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.11.11 23:20



Привет Анакине

,

Благодаря ти, че се включи, защото един такъв твой постиг е чудесно живо олицетворение на всичко, което съм написал тук. Надявам се, че ще потвърдиш, че си дошъл доброволно и че не съм те подкупвал нарочно да напишеш точно тези неща само за да изглежда, че и 2 г. след като темата е била пусната кастанедочетящи действат по същия начин. А именно, точно противоположното на това, което казва техният учител.

За разлика от теб, ще се аргументирам. Та, какво се вижда в писанието ти:
- Няма нищо конкретно по тази и предишната тема, а само общи приказки за нещо друго (надявам се, няма да го отречеш).
- Другите (моя милост в случая) не разбират от нищо, а четящият войн разбира се разбира от всичко. И толкова вярва в това, че даже не нужно да се аргументира.
- Въпреки, че събеседникът ти е толкова неразбиращ и е толкова гола вода (изчислил си точно, че това е над 99%), то за "сетен път" ти прочиташ какво "голата вода" казва някъде си и се чувстваш длъжен да му повториш изчисленията си. Какво ли би казал Карлос и особено Дон Хуан, ако види такова мъдро поведение...
- Разбира се, нито дума какво мъдрият кастанедочящ разбира по темата.
- В последното изречение виждам все пак първични наченки за някаква свързана логическа конструкция (а не само детско поватярне "ти си ...").
Казваш, че "човек с малко мозък виждал нещо си в мен". Хм, звучи правдоподобно. Всъщност, споменавайки "прикриването" (ах, тази любима войнска думичка), да ти обърна внимание, че в другия тук представен подход, не е нужно прикриване, а ОТРКИВАНЕ. Така че аз лично нито се крия, нито имам нужда да се прикривам. Твое право е да ме приемеш какъвто искаш. Твой съм, Анакине.

Струваме си, че се събраха достатъчно нагледни примери за действия на кастедочятщи. Но, ако се появи, и някой действаш съобразно книгите на Кастанеда, ще ми е особено приятно да общувам съвсем конкретно с него.

Благодаря ти на теб и на останалите кастанедочетящи наоколо, че Събирателната им точка ги е довела в един Ошо клуб, че четат какво става в тази стара тема и специално, че държат периодически да ме дарят с всичката си любов, която един войн може да събере.


П.П. В съседните теми сме подготвили интересни неща за гости. Чай от вяра пред празното огледало съм сигурен, че ще ви хареса... Не се срамувайте и се чувствайте добре дошли.



Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано09.11.11 23:42



Ма на теб май ти харесва да ровиш в боклука, а?



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 23:43



В смисъл?



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано09.11.11 23:43



Тери Пратчет е велик.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 23:44



Даааааа бе - Христо Стоичков е по-велик





Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано09.11.11 23:47



Ами прочети се. И виж накъде водиш разговора.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.11.11 23:49



А - се едно кой знае какво съм казал, та да се четЪ па ..... мързи ме, давай напреко, че не мъ бива с уклончивостите.





Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано10.11.11 00:02



Да ровиш и чоплиш нечия личност (различна от собствената) и отношенията й (все едно чия/чии личност/и) е равнозначно на ровене в боклука. Жълтата преса и клюките. Гнусничките, пикантни подробности. Само не знам някой да е постигнал просветление по този път... пък може и Ошо да има специална такава практика с която не съм запозната...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Подхода на (не)търсещия човекнови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.11.11 00:23



Съжалявам - ситуацията на боклук (в някои теми) е заварено положение, а не предизвикана от мен .... погледни цялата тема и не само тази, какво друго има освен чоплене на носове ... исках да кажа личности.

Едва след това пояснение може да се каже, че го разравям допълнително - за ориентировка.

п.п. аз па м/у другото не знам изобщо кой по какъв път е минал за постигането на просветление - даже не знам имали реално такова нещо, докато не видя просветлен човек няма как да си изясна този въпрос, а до тогава що па да не съм просветлен аз, така и така не знам какво е, пък чувам голям гут било



Та като ярко просветлен човек безценна и неповторима L.L. смятам да дообогатя практиките на Ошо с нови пътища към просветлението, а именно - когато не можеш себе си, опознавай околните .... жалкото е (за мен), че околните са предимно мъже, аз за това искам да изолирам Миро в отделна тема ..... даже за в бъдеще предлагам всичките мъжоря да се натикат в една отделна тема и докато не се просветлят, никакво пристъпване към женското присъствие във форума. С този мъжки шовинизъм, арогантен религионизъм, устопсувни матерни мръснословия и злиногорчил душепокой няма как да има мир и разбирателство във форума.

Редактирано от Exaybachay на 10.11.11 00:24.



Тема Re: Относно Мo32 и кастанедствотонови [re: lapsus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано10.11.11 09:11



Зададох същия въпрос на кастанедците ,след което те тотлно се обидиха и ми забраниха достъпа до клуба.

Жив да те оплачем.



___________



Тема Re: Относно Мo32 и кастанедствотонови [re: mo32®]  
Автор lapsus (непознат )
Публикувано10.11.11 15:16



Много щраусово ти е "разширеното" след заниманието с религия съзнание. Ни думица по нито една друга точка. Приемам го като обичайното кастанедско бягство от реалността.



Тема Използване на кастанедстванетонови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано10.11.11 22:42



Ще ти доверя нещо, но нека да си остане между нас. Предполагам, че другите са заети с практиките и разговорите си и няма да четат какво си говорим с теб.

Дали ще им светне нещо на кастнанедочетящите и особено това, което споменаваш, го видях преди почти 10тина години, когато пишех активно в клуб Кастанеда. Апропо, оттогава датират 15тина мои теми посветени на Кастнаеда, (може да ги видиш в профила ми). Та, ако мислиш, че ти го тачиш повече от мен, да видим колко време-енергия-внимание ще му посветиш

. След това, минавах веднъж на година през тези среди (а напоследък и на по 2-3) за да видя дали чудото с просветването се е случило. Но сам знаеш, колко често се случват чудеса.

Така че настоящата тема определено не е била в очакване на въпросното просветване. Кастанедочетящите обаче имат нещо ценно в тях и когато са наоколо, гледам да го използвам.

Когато срещна човек пълен с любов, гледам да се възползвам от нея. Да се потопя в нея... Да се огледам в нея... Всъщност, когато дойде човек с някакво силно развито качество, няма значение какво (мъдрост, търсене, творчество...) гледам да го изследвам. Когато обаче се появят кастнанедковци сам разбираш вече, че няма смисъл да се говори за Кастанеда и не това е ценното им качество (всеки може да си прочете сам книгите). Но пък в тях има качеството "кастанедстване". Загатнал съм в началото на тази тема, а и ти сам виждаш в какво се изрязва то. И колкото е по-силно, толкова повече неща могат да се изследват и рециклират от него. Няма добри и лоши качества, а има такива зад които има енергия и такива, които и за вторични суровини не стават.

Във всеки от нас има, и любов, и будност, и вяра, и кастанедстване, и емоции, и глупости, и всичките човешки качества. И изследването им е важно за да ги разберем във всеки един от нас. Всеки от нас е сборно понятие на всичките останали хора...

Та виждаш че съответните кастанедоетящи, които в други условия се държат нормално, тук почти губят здравия си разсъдък, държат се неадекватно, не могат да се аргументират и някои едва ли не ще експлодират от емоции. А аз нищо лошо не им правя. Споменавам само неща, които местят събирателната им точка... И за да е ефективно, трябва да са ИСТИНСКИ нещата (не става да си ги измислям). И след това като закачиш някоя нишка за определена емоция, се случват разни неща... Има и разни други подробности, но да не те обременявам с тях.

Нещата, които виждаш, че някои посвещават на моя милост не са същественото. Апропо, ако погледнеш из архивите на клуба, има такива обичащи ме от какви ли не религии. Хм, това е следствието. Важни са причините. Когато видиш мъж или жена да говори усилено за човек от другия пол с целия набор от отрицателни емоции, сигурно разбираш, че любовта трябва да е минала преди това.

И понеже си прав, че някои сигурно ме носят и в сънищата, а по някакъв индиректен начин съм отговорен за това, моя е отговорността да го балансирам. Често им казвам, че ги обичам всичките съвсем искрено, но това влиза трудно навътре, защото трябва да се осъзнае.

Въобще, тези отношения са като любовните (и това повтарям често, но кой да ме чуе). При съзнателните, всеки допуска съзнателно другия. При тези допускането е малко несъзнателно... Но времето е пред нас за осъзнаването им.

П.П. Пиша ти го това като идея как всичко около теб може да е полезно. И как любовта е на всяка крачка...



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано11.11.11 19:32



Ошо е една овца от стадото, която те съветва да бъдеш точно какъвто си, а Кастанеда се движи в обратна посока, съветва те че не струваш и трябва да се промениш


Ошо те води в един затвор където ти си естествен и си възприел естествените за себе си качества и характеристики, които от своя страна се оказват и едни бариери и навици към които да се придържаш и се озоваваш в зандана на личната си персоналност
Кастанеда подхода те принуждава, че какъвто и да си ти трябва се разделиш с представите и за себе си и за света и постоянно да формираш нови и различни такива вариации и един ден е много вероятно да спечелиш абсолютно всички такива варианти - какъв да бъдеш и как да въприемаш света.
Ошо е застой, консерватизъм, втвърденост, старост - Кастанеда е движение, гъвкавост флуидност, младост



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.11.11 20:38



Силно се съмнявам, че си чел Ошо, но ако си го чел това говори още по-зле за теб - най-елементарната логика, която не допускат дори най-фалшивите учители, е че няма как да те водят в затвора (в който явно не си - инак как ще те водят там) където си естествен, а същевременно да се оказва, че вече си я възприел тази естественост, нека ти го обясна по-друг начин, ако си във фабрика за шоколад и млатиш шоколад та чак си омазан до ушите, как така ще те заведат в тази фабрика. За да ти кажат "не си бъркай в носа" трябва да си си бръкнал в носа - или обратно, но твоя вариянт на тълкуване е такъв, че просто няма как дори децата да се вържат.

За Кастанеда - явно си чел нещичко, ма да не се разочароваш накрая като не спечелиш абсолютно всички варианти, и пак не знаеш какъв да бъдеш, нито как да възприемаш света .... за това нема да е виновен, ни Кастанеда, ни дон Хуан, ни Ошо.



Тема Re: За съжаление...нови [re: Exaybachay]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано11.11.11 21:04



Е ти се хвана за един глагол 'води', който може би грешно употребих...да бях сложил пак съветва и че Ошо те съветва да останеш, в затвора който си и щеше да си сългасен с моето мнение


Друг въпрос е сега, че тези естественост истинност и автентичност точно тук при нас хората според мен е недостижима и нереална
Да съветваш някого на бъде себе си тук е равносилно на това да го пратиш за зелен хайвер.....някога го бях измислил словено нещо подобно..."някой хора истината защитават а не знаят че от глава до пети ментефикация си представляват"....
Е Ошо това явно не го е разбрал иначе нямаше да плещи глупости
Но то това си е страшно да разбереш че си едно менте като останалите хора, наистина ако го разбереш може доста здравата да се разтърсиш
Горното обяснение всъщност съм сигурен, че никой няма да го разбере, но нека да го има и да се знае, че претенциите за естественост и автентичност на някои хора са шибано куха история



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано11.11.11 21:24



Ошо е застой, консерватизъм, втвърденост, старост - Кастанеда е движение, гъвкавост флуидност, младост

Не харесвам добре звучащите фрази, обикновено са кухи и без никаква полза от тях. Освен това, за даден учител се съди по учениците му.



Ошо-висти почти не познавам и затова не коментирам.

Кастанеди - ни движение, ни гъвкавост, ни флоидност, ни младост (изключвам няколко млади и сексапилни момичета, за чиято младост и хубав външен вид, Кастанедството няма никакъв принос, а по-скоро гените на родителите им). Едно е как звучи нещо написано в книга, друго са реалностите.

Но ако говорим за подходи и се абстрахираме от хората, които ги използват, то тогава Кастанеда подхода наистина е привлекателен. Едно време много обичах да ми четат от някоя от книжките, а аз само да се наслаждавам...

___________

Редактирано от mo32® на 11.11.11 21:25.



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.11.11 21:42



Защо си мислиш, че Ошо съветва "да бъдеш себе си" - прочетох вече ...... на спомен около 7-8 книжки и не съм попадал на такъв съвет ... или аз не съм случвал на книгата, или ти просто си запознат по-вътрешно.



Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор orstan (скитник)
Публикувано13.11.11 03:15



Ей Миро педал смотан,следя ти глупостите от доста време насам и съм изумен,колко шизофреничен може да бъде човек-лично теб имам предвид,да се махаш от този клуб щото със сперма ще те черпя !!! В ОШО клуба няма място за ебливи педали като теб бе шматко поднебесна!!!!!!!...........



Тема Re: Нагледен пример за действие на кастанедочятщнови [re: Mиpo1]  
Автор orstan (скитник)
Публикувано13.11.11 06:57



Ей майкати в устичката ебавам у газа ебавам>>>>педал смотан,утрепка долна и безподобна----не ми са прай на много интелигент---шматко долна>>>>>





Тема в гората на омагьосанитенови [re: orstan]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.11.11 19:49



В другите теми беше по-спокоен, но като влезе в тази и ти заприлича на Анакин. Подозирам, че някаква (толтекска) магия е направена тук и който влезе забравя аргументите и се превръща в лъчиста емоция...

Значи и ти като братята кастанедковчета ме следиш от много време през девет планини в десета, и ти като тях си непрекъснато изумен какво става на другия край на света. Ако е моя скромната заслугата да отиде някой отвъд ума, значи тази тема не е била напразно.

За да сме в съзвучие поне с предишната тема, това с което искаш да ме черпиш по скучния начин ли ще го правиш? Да не се сърди после дядо Карло? Толтеките казват че най-добра си е все пак ръчната изработка... Хей, нали няма да се отметнеш?





Тема Re: За съжаление...нови [re: Exaybachay]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано15.11.11 15:17



Един каторжник дошъл при Ошо с гюле и верига вързано за глезена му и попитал как да служи на Ошо - все едно е някаква захарна плантация това Ошо...остави...



Психологът на Мерилин Монро казва за нея, че е много зле и въобще не може да формулира коя е, каква е и за какво точно се бори. Типичен пример за човек, който не знае какво да прави с това "Бъди себе си" и не може да го съгради и изясни самата тя за себе си. И понеже не може психиатърът и се нагърбва с тази задача, че дори минава и границите на разумното и я взима да живее у тях с неговото семейство, като целта е той самият да се превърне в еталон и модел за нея, от който тя копира възгледите за света и себе си.
Какъв еталон може да има Мерилин Монрое преди него като е израстнала с майка си и баба си - и двете с психиатрически проблеми.
Та тази звезда на киното всъщност до някъде прилича на превъплащение на Кастанеда подхода понеже е изключително колеблива, понякога се има за велика а друг път за кръгла нула, постоянно си сменя мъжете,пробва секс и с жени, постоянно влиза в различни роли, и поддържа изкуствена такава като обществено известна личност, използва алкохол и леки наркотици като постоянно ги смесва и всеки един момент е готова да зареже мъжа и идеите и мнението си и да ги замени с нещо друго.





Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано15.11.11 17:09



Остави сега момичето да почива в мир, що го закачаш - знаеш ли къв й е бил проблема ...... че не се е омъжила за Елвис Пресли, та за това и оно си отива по-ранко така.



Тема Да се изходя и аз по тематанови [re: Mиpo]  
Автор lapsus (непознат )
Публикувано15.11.11 19:34



Ошо подходите не ги знам,а и слабо ме интересуват.
Не по-различно стои и въпроса с КК подходите,но там съм почти експерт предвид,че бях вярващ едно 15-на години. Та за това да кажа какво мисля.
Тва е религия от нов тип първоначално възникнала за да оправдае и даде някакви духовни измерения на наркоманията от хипи-епохата.
След това се развива в посока на един буламач между шаманизъм и източен мистицизъм за да сюблимира в неуспешен опит да стане масова религия чрез "системата" упражнения наречена с идиотското име Тенсегрити.
В класическия си период т,.е. между наркоманските изцепки и манифестациите с кракои ръкомахане развива две основни поддисциплини -така нареченото прикриване и сънуване.
Аз лично бях привлечен от сънуването. Неговото обяснение е много просто -чрез нестандартно поведение лишаваме мозъка от възможността да пуска нормалните хормони на щастието след свършена работа и постигната цел и той си наваксва точно като с лютите чушки по време на сън. Има живи, цветни и волеви сънища. Това е факт и когато съм го споделял всички реагират,че това са наркомански истории. Т.е. безспорният принос на КК е постигането на наркомански сънища без наркотици. От там нататък е пълна порнография -Религията говори всякакви свръхестествени неща за енергийни тела, телепортация, пътуване в други измерения и какво ли не.
Относно прикриването - то е поведение основано на адреналина от лъжата от една страна и от друга-еминирането на съвестта. В реалността се изражда във всякакви уродливи действия както виждаме и тук,а също и по други форуми.
В заключение това "учение" никога няма да стане масово предвид постулатите си за отричане на секса като енергозагуба, семейството-като част от манипулациите на обществото и любовта понеже не съществувала и била егоманиашка измама.
Таки ва са според мен "подходите" на религията на КК.



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: lapsus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.11.11 21:54



Ето как виждам нещата:
- 15 години си вярвал в блаженство
- сега 15 години ще се тровиш в отричане
- последните 15 години ще ги прекараш в лекуване на последиците от тровенето.

Поздравления: открил си перфектната рецепта как да си пропилееш живота в глупости и болести.

___________



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: mo32®]  
Автор lapsus (непознат )
Публикувано15.11.11 23:16



Каква свирепа религиозност.За пръв път чувам представител на дадена религия да обвинява неверниците в самоубийство. Аз за разлика от теб така и никога не повярвах във вечния живот и неговите земни атрибути-вечна младост и тяло на спасител от плажа. И много ми е любопитно ако доживееш да се съсухриш по биологичния закон каква ли драма ще изживееш,че не си като литературния герой дон Хуан.



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: lapsus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.11.11 00:05



А така, пробвай се, пробвай се! Само спри, моля, да бъдеш кастанед, нямам 15 години на разположение...



___________



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: mo32®]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано16.11.11 01:27



Че аз съм спрял, но не разбирам по какъв начин това касае теб. Преди беше с религиозни очила.Сега гледам и стъклата си замазал с религиозна паста.



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: lapsus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.11.11 08:40



Че аз съм спрял

15 години инерция и ще спреш отма??? Дори не си започнал да спираш! Старата песен на нов глас.

Ако беше почнал дори малко да спираш, нямаше да хленчиш като вдовица за хуй и да наричаш, тайничко и гордо в себе си, този жалък водевил - "прикриване". Кого имитираш?



Кастанеди! Всичките сте толкова еднакви и жалки, че трябва да ви раздават номера, а не имена.

___________



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано16.11.11 12:38



Кастанеди! Всичките сте толкова еднакви и жалки, че трябва да ви раздават номера, а не имена
Новата им мода е да се прикриват с попско расо - вече не можеш да ги различиш, но попската роля им стои добре. (даже се чудя - да не би самите попове да са станали кастанедци)



Тема събуждане от вярваненови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано16.11.11 23:26



Най-после някой от включилите се в тази тема да говори и за себе си и за собствения си опит, което приветствам. Иначе, наоколо кастанедиаците говорят все за другите, но никога за себе си. Предполагам, че в тях трябва да има някаква ужасна сила, от която всячески се стремят да избягат. Почти всеки постинг наоколо е под една или друга форма „ти си...”.

Интересно е като си бил вярващ как се спря да вярващ? Какво те отрезви? Това може да е полезно на някого. Аз лично съм харесвал и харесвам книгите на Кастанеда, но никога не ми е било нужно да им вярвам.

Относно осъзнатите сънища. Представи си че срещнеш онзи lapsus няколко преди да е сънувал за първи път така и му разкажеш. Предполагам, че той би могъл да ти каже, че това са религиозни шменти и капели. Ти какво би му отговорил?



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано17.11.11 09:26



Как си говорите така спокойно за общности не ми го побира ума



Като казваш почитатели на Кастанеда или кастанедианска общност как след това можеш да си говориш така спокойно за характеристиките и качествата, които притежават?
Че нали може да има някой който е надминал и самият Кастанеда и хУАН И Хулиан след прочита и практикуването си и някой който се е докарал до никъде и не може да въплати нищо от идеите на Кастанеда....как ги слагаш под един знаменател тези хора...незнам просто...

Малко като българите са еди какви си, феновете на Левски са еди какви си...ми то не може така да се говори, хора всякакви в една общност ...от....до....и 2....и 200



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 10:03



... Не знам доколко е във връзка с твоя въпрос, но едни практикуващи споделиха веднъж интересен феномен, който касае броя на сексуалните контакти. Според техните наблюдения, колкото повече контакти има някой, толкова повече индивидуалността на отделните хора започва да му се губи и да ги вижда само, като обекти с определени характеристики. Просто губи сетива за разликите. Това явление не касае толкова съхранението на енергия при сексуалния контакт, колкото общото количество хора с които е имало някакъв сексуален енергообмен - с или без оргазъм или еякулация.
Та, де да знам, ама нещата винаги имат своето енергийно обяснение и основание...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.11.11 10:15



Че нали може да има някой който е надминал ...
Може, може! Проблемът е, че подобен човек е като слонът от Странджа планина - всички са чували за него, но никой не го е виждал.

как ги слагаш под един знаменател тези хора...
Говоря за хора, които съм срещал, разбира се. И при положение, че съм срещал доста хора, не може да всичките да са еднакви, а баш-донхуановците и баш-хулиановците да съм пропуснал.

Та тъй - от кастанедите само "дела, дела и пак думи!". Дорде не видя "движение, гъвкавост, флуидност, младост", не вярвам. И не е да критикувам просто за спорта. Това е тъжно, защото хората пропиляват по 15-20 години в заблуди, преди да наберат малко смелост и да си признаят, че всъщност животът им с нищо не се е променил, освен с разни мозъчни мастурбации.

А в други практически учения, първото нещо, на което те учат е как да станеш подвижен, гъвкав, флуиден и да съхраниш жизнената си сила. Не след 15 или 20 години, а само след няколко месеца. Видимо, а не басни край огъня и страндженски слонове, които никой не е виждал.



Истината боли, но е като горчиво лекарство - трябва да се изтърпи, за да се подобри положението. В противен случай - басни по форумите.

___________

Редактирано от mo32® на 17.11.11 10:16.



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 10:38



Напълно е възможно някой последовател на Кастанеда да го е надминал по... фантазиране

(или в по-кофтия случай - по халюцинации)



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 11:05



И примерно големите рокаджии с техните (по няколко хиляди) бройки... живи да ги оплачеш...

Що енергия са загубили... що "сетива за разликите" им са изчезнали... Ужаст!



Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 15:06



Как пък не разбрахте, че Кастанеда не може да има последователи, аз не разбрах. Да си последовател, означава да следваш стъпките на някой. А в случая, първо изобщо не е ясно какви са били точно стъпките на Кастанеда, а второ, той самият пише, че това е край на тази линия. Това (превеждам за начинаещи) идва да рече, че след него заинтересованите от изследване на описаното от него знание си правят свои стъпки. Дали ще ги споделят, с кого ще ги споделят и как ще ги вървят си е лично техен, индивидуален избор.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 15:14



Ако му вероваш и следваш неговите предписания, методи, съвети и т.н., това те прави последователка...

П.С. Шо не писа по-горе за сексуалните страхове, че ше ни изчезнат сетивата за разликите...





Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 15:19



Предписания, методи и съвети следвам на хора, които съм видяла и познавам лично. Това каква ме прави, а?



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 15:20



П.С. Шо не писа по-горе за сексуалните страхове, че ше ни изчезнат сетивата за разликите...
Дреме ми на сетивата за вашите липси.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 15:25



От всички хора, които съм видяла и познавам, тези, които са с движение, гъвкавост, флуидност, младост са... 4 човека на кръст.



Те са даос, лама, йогинка и "тенсегритка". Ха сега...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.11.11 15:26



Как пък не разбрахте, че Кастанеда не може да има последователи, аз не разбрах. Да си последовател, означава да следваш стъпките на някой.
Хора, които се опитват да правят описаното в неговите гниги - бол... (с времето намаляват де)

А в случая, първо изобщо не е ясно какви са били точно стъпките на Кастанеда, а второ, той самият пише, че това е край на тази линия.
Първо, да не е ясно, да не е ясно, колко да не е ясно? Толкова много книги, интервюта, чакмули, тракери, корпорации, видео филми, семинари...
Второ, той сам казва, че самия факт, че е край, е причината за книгите и масовото разпространение. В противен случай на найси феродо.



Това (превеждам за начинаещи) идва да рече, че след него заинтересованите от изследване на описаното от него знание си правят свои стъпки.
Че е кръжок, кръжок е. Само не мога да разбера дали е "Направи си сам" или "Пречат ми ръцете"

Дали ще ги споделят, с кого ще ги споделят и как ще ги вървят си е лично техен, индивидуален избор.
Ако фантазиите и най-вече заяжданията са споделяне...

Не приемай горно лично, не е насочено към теб. Просто е наблюдение. Винаги, общувайки с кастанеди, оставят в мен усещането за някакво тайно знание, което аха, аха да споделят... ама другия път. Което ми е в разрез с напътствията на вожда, който е казал, че не трябва да се задържа нищо; лично той не искал това да е причината да се провали.

Освен това, за хора, практикуващи Преглед и водещи тотална война с Егото си, нещо не ми се вписва, само като кажа на някой кастанед, с какъв никнейм пиша и колкото и приличен разговор да сме водили преди това, да сбрърчва вежди и да се държи като ощипана госпожица.

Та наистина, т. нар. Кастада-подход, който се уж е предмет на темата (то е обидата на Миро, ама това е друг въпрос*), би трябвало да води към споменатите движение, гъвкавост флуидност, младост. Защо не го прави и къде са причините, това вече е проблем на кастанедите.

*Като говорим за подход, нещо полезно, което научих от Кастанеда, е човек да не се възхищава на хората от разстояние, а да ги поглежда прямо и директно в очите. Вярно е, събаря кумири, обаче пък няма нищо по-хубаво от здравата и твърда земя.

___________



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.11.11 15:38



Те са даос, лама, йогинка и "тенсегритка". Ха сега...
За първите трима съм съгласен; лама, който да ми остави подобно усещане, съм виждал само. Хора, практикуващи Йога и Дао, които да се доближават до тия условия, познавам доста. При това, мога да свидетелствам от личен опит, че нещата, които те практикуват и са ми показали действат - не е само да ги познавам, а на практика съм се убедил, че не е до ген или харизма, начинът по който изглеждат и се усещат.
То е най-важното - личния опит. Иначе ме боли фара да познавам някой баш-донхуан, ако това с нищо не може да ми помогне. Само снимка за спомен може да си направим, ако въобще дава да го снимат.



Лошото е, че при кастанедите всичко е "приятел на мой приятел", казано с други думи същото за страндженския слон. Личния опит ме интересува, както и да може да се предаде на други хора, сиреч да е полезен.



___________

Редактирано от mo32® на 17.11.11 15:39.



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 16:05



Е, значи нищо не следваш от съветите, предписанията и методите на Кастанеда? Не си възприела нито един от принципите му да бъде част от живота ти?



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 16:07



На теб не ти ли липсват... повече курове...





Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 17:43



Не знам. Там е работата, че не помня. Книгите съм ги чела отдавна и каквото е останало, то е останало на границата на несъзнаваното и отвреме навреме изскача на повърхността при разместване на пластовете на ума ми, само за да установя, че "я, оказва се - прав е бил дон Хуан".


От практиките правя тенсегрити и преглед (с вариантите му), но иронията е, че дори за тях бях ... да го кажем насърчена от някого, когото навремето възприемах, като учител. Така че, наистина при мен всичко опира до жив и личен контакт. Дори христоматийни положения, като смъртта за съветник, например, възприех, като част от ежедневието едва след личен контакт с човек от друга традиция, който обаче намираше този принцип също за базов или основен. А една огромна част от информацията в книгите ми дойде точно на място, като обяснение на неща, които вече бях преживяла и липсата на адекватно описание до момента ми беше меко казано мъчителна.

Може би, ако мога да го кажа така - харесва ми това, което е писал Кастанеда, по някакъв начин ми "пасва", но това е усещане. За да "следвам съветите му" (макар, убий ме, ама освен "правете преглед и паси" друго не се сещам да е съветвал), ми трябва пусков момент, катализатор и този катализатор е някой жив човек, който действа, като ретранслатор (приемо-предавател) на тези принципи. И не е задължително да е от същата традиция.

И във всеки случай не седя с наплюнчен палец връз книгите да сравнявам час по час докъде съм стигнала.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 17:44



Не, брато. Не ми.


Още повече, както съм я подкарала, почти ми е порасъл собствен.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 18:06



хахах, браво!

Ама за това... не бъди толко сигурна, то апетитът... иде с яденето.

А и знам де, що може да пишеш "не ми". То това иде от общоприетите норми на благоприличие се пак, не съм и очаквал друг отговор де



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 18:17



Тогава си по-гъвкава, в което и не съм се съмнявал

Което пък и означава, че си и по-гъвкава и по отношение примерно на губене "сетива за разликите"...



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано18.11.11 10:51



И на мен ми се е случвало да се бъркам много с хората, но ще ти разкажа за една скорошна случка


Видях един човек млад мъж и първата ми мисъл за него беше...той е като мен или тва съм аз - толкова се стреснах и се притесних и се обърках и развълнувах, че въобще излязах извън релси....и си викам а бе не може така дай да намеря разликите и започвам да го оглеждам като под лупа - черепна конструкция различна, цвят очи различен, брадичка, нос, коса, мускули, стойка гръден кош ...гледам си го детайлно и си се успокоявам, колко сме различни и как всичко ни е различно...та чак и взех и си повярвах, че сме ралични, но усета, осъзнаването, чуствата ми крещаха точно обратното да ти кажа
Кастанеда говореше за някакво множество сили, от които човек може да бъде част и как дон Хуан бил част от едни сили а Хулиан от други...и как човек и тези сили били едно цяло....Ако допуснем възможността Бог да е всичко а човека дребна частица от всичко, може да допуснем и съществуването на такива сили, които са степен между Бог и човека и представляват огромен конгломерат между хора, стихии, животни, природни елемнти и кво ли не...? ей в такава посока ми се движи мисалта, макар и да не мога да се изразя като хората, може би някой може и да е разбрал накъде бия



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано18.11.11 10:56



Гледаш и ти само мускули, плочки на корема и физическа гъвкавост



Имам предвид подвижност и гъвкавост във всичко...мнения, идеи, начин на мислене, характер, местоживеено,действия, навици....

Човека винаги си изгражда навици за всичко и почти всички ежедневни дейности са му плод на навици...като някакъв автомат става, робот....коловози за всичко - според прикривачите трябва да се разбиват посточнно и да се изграждат нови и нови....
Да станеш агресивен или адосан 15-30 минути на ден било за нещо смислено или пълни глупости аккто обикновено то и това е навик дори....а теоретично може да се разруши и на негово място да сложиш някви други емоции



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.11.11 11:37



Гледаш и ти само мускули, плочки на корема и физическа гъвкавост

Имам предвид подвижност и гъвкавост във всичко...мнения, идеи, начин на мислене, характер, местоживеено,действия, навици....

Двете неща са свързани, като тялото е следствие. Я дай пример за някой шаман, който е като тюфлек, отпуснат и/или затлъстял. Няма. Силата се проявява на много нива едновременно.
Представи си ДХ или Хулиан Осорио с коремче и отпуснати мускули. Самата идея е абсурдна! Тюфлек-воин!

Точно обратното, навсякъде в теорията се казва, че шаманите са образец за физическо здраве, гъвкаво тяло и психическа устойчивост. Не съм го измислил аз. В "Кастанеда" бях извадил цитатите от първите 10 страници на "Магическите движения" и там поне 10-15-20 пъти се повтаряше горното.

Човека винаги си изгражда навици за всичко и почти всички ежедневни дейности са му плод на навици...като някакъв автомат става, робот....коловози за всичко - според прикривачите трябва да се разбиват посточнно и да се изграждат нови и нови....
Както казах, теорията ми харесва. Не я оспорвам. Просто отбелязах, че едно учение е толкова добро, колкото са добри практикуващите го. НЕ ТЕОРИЯТА!

Та като си говорим за Кастанеда-подход, нека го видим на практика как е реализиран. Ако не е реализиран от никой, значи нещо куца...

Същото е и с даоските и всички останали практики/подходи. Само сладки и добре звучащи приказки не стигат! И там си има практика и резултати, които се очакват. За даосите съм споменал по-горе: възстановяване на здравето и укрепване на тялото - на кости, мускули, сухожилия, вътрешни органи и течности. Енергията на тялото, трябва да е балансирана, преди човек да започне да се занимава с 'духовни' практики.

При Йога също, поне тая йога, която познавам. Започва се с физическото тяло и чрез него се върви към осъзнаване, опознаване на вътрешните процеси, мислите, нивата на съзнаване, всичко това в комбинация с дихателни практики.

Кастанедите, за разлика от практикуващи Йога и Дао, са най-зле, много приказки, малко умения и видими резултати...

___________

Редактирано от mo32® на 18.11.11 11:44.



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано20.11.11 17:50



Защо ми се струва, че е въртиш тази плоча от времето на Балкантон ?


Ми вземи е смени с нещо бе човек, пусни някое це де или дивиди ?

Разбрах - за теб перфектните шамани и магьосници са жената каучук и някой циркаджия



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано20.11.11 19:58



Балкантон бяха пичове - Лукчо, Пепеляшка, Спящата красавица... Лили Иванова, Кичка Бодурова.... Толкова спомени, толкова емоция....



Кастанед = щраус върху бетонна настилка.

___________

Редактирано от mo32® на 20.11.11 20:03.



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано21.11.11 15:10



Дай да вземем да изясним, че понятието кастанед, кастанедианец и последовател на кастанеда са много условни. Кастанеда няма как да му бъдеш последовател, понеже пътят е индивидуален и никой не може да му мине по стъпките на Кастанеда.
След като всеки си има собствен път на развитие и еволюция, можем да говорим за частична имплементация на знания описани от Кастанеда.
Тук вече стигнахме съществената част, не си говорим за приемане на система от вярвания а за знания, в които сме се убедили и доказали лично и за които се говори в книгите на Кастанеда.


Религиозна система от вярвания, приемат хора, на които нещо им липсва - продънени кратуни са според кастанеда не са цялостни или имат дупка в душата и гледат да си я запълнят с нещо
Прилагайки идеите на кастанеда спрямо прикриването към нашият личен път, съвсем спокойно можем да правим двамата с теб коренно противоположни неща. Примерно - Ти обичаш да спориш, а за мен спорист в интернет е като спорТист инвалид и въобще съм против спора.
За да се прикрием и разчупим представите за света и себе си , ти трябва да преустановиш споровете си в интернет и да ги замениш примерно със съгласие със всички а аз на свой ред да започна да споря с всеки .



Тема Re: събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано22.11.11 11:49



Много е просто - така наречените осъзнати сънища освен една еуфория за нищо друго не могат да послужат,не могат да бъдат използвани и то не за користни цели,а просто да се осъществи това което е написано в "учението". И когато поисках някаква демонстрация от все още вярващите,те се изпокриха в миши дупки,а после се разсърдиха как съм посмял да задавам такива кощунствени въпроси. Но ти макар и да го играеш толераантен си на същото дередже с ошо глупостите за медитацията.След първоначалната еуфория нито си узнал нещо,нито ще узнаеш от "потапянето" -просто ще се самозалъгваш и може и никога да не спреш да вярваш.Ако бях се "срещнал" преди щях да съм като кастанедците -щях да кажа,че това не е религия,а най-вярното знание на света естествено без да мога да го докажа. То и за това е религия -защото не може да бъде доказано недвусмислено. ако можеше щеше да е наука. Така,че проблема на вярващите е като на пияниците-най-трудното е да осъзнаят,че са вярващи или пияници и после да предприемат мерки.



Тема Re: Да се изходя и аз по тематанови [re: mo32®]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано22.11.11 11:56



Ти си толкова заслепен в религиозната мъгла,че само религиозни термини виждаш навсякъде и във всичко. Аз никога не съм бил фен на самозалъгването наречено прикриване, в религията ме привлече сънуването така,че нямам твоята инерция,а когато разбрах,че и сънищата са едни наркомански халюцинации без наркотици и не ги желаех повече те също спряха от само себе си.Така,че не ми беше особенно трудно,но за така наречените прикривачи , които зобят адреналин от лъжите и по точно от угрозата да не бъдат разкрити и са убили съвестта си,а също и нормалното човешко общуване и гледат избирателно и през религиозни очила няма голяма надежда. Но лъжците и мошенниците са такова число,че кастанедския принос е нищожен към империята на злото -мижитурковци и злобарчета по форумчета





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано24.11.11 00:42



lapsus, благодаря ти за споделянето на твоето кастанедстване. За останалите неща, които пишеш тук и в съседните теми, не виждам никакви твои опитности, а просто някакви (празни) разсъждения. Ако тези разсъждения бяха в условно наклонение или ако имаше стремеж за опознаване на това, което не ти е познато – те биха имали смисъл. Но когато в тях няма аргументация базирана на реални факти и на твоя опитност, приказките ти по нищо не се различават от тези, на който да е вярващ. Няма значение дали вярваш в Х или в това, че няма Х, вярващият човек не допуска други възможности. И както ти самият правилно каза (тук съм съгласен с теб) с пиян вярващ е безсмислено да се води дискусия...

Не знам дали това се дължи на реминисценции от кастанедстването ти, които те водят в другата крайност (която по съществото на вярване не се различва принципно), но ти самият е хубаво да си зададеш въпроса какво въобще правиш в един Ошо клуб? Апропо, обясняващите се наоколо кастанедианци също могат да си го зададат минимум, когато се сетят за думата „преглед”. Смисълът на темата беше да се събере експериментален материал с кастанедско поведение (писането в интернет форуми, разсъждаването и излагането на позиции са точно такива) и струвами се, че се получи една не лоша представителна извадка, за която благодаря на всички включили се. Изводите всеки може да ги прави сам за себе си.





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано24.11.11 10:41



Въпросът е -кой е вярващия, кой е пияния и аз смятам,че това си ти. Защо го смятам? Защото не виждам разлика между религиозните в дълбочина били те кастанедци и ошовци и християни и будисти и мюсюлмани и т.н. Да те имат разлики в поведението,външните обичаи и религиозни практики,но същността е една -вяра в несъществуващи неща.Говориш за пробуждане,а реално си заспал обсебен от еуфорията на нищо недаващата ти медитация. Нито те прави по-умен,нито изследваш нещо реално -просто се самозалъгваш,а това мозъка го може много добре -все пак е една биохимична машина работеща на принципа на стимулацията и дестимулацията.
Защо пиша в тоя клуб? Ами защото първо не ми дават да пиша в кастанеда където имам "опитност" от първа ръка и второ защото мисля,че имам какво доста да кажа. Не вярвам,че някой вярващ ще си преосмисли позицията, нито пък ми е някаква цел, но за пореден път се убеждавам в тоталитарността на религиите въпреки външната маска на толерантност и уж благосклонност към други гледни точки.Моята е на атеист и отризателно настроен към религията и би била полезна като някакъв баланс ако правоверието не вземе надмощие,което по правило се случва.



Тема Re:Кастанедските потайностинови [re: Mиpo]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано25.11.11 11:30



мо32:



Напоследък изпитвам нещо, което е ново за мен: винаги съм държал настрана роднини и приятели от нещата, с които се занимавам. В най-добрият случай са ми казвали, че водя някакъв "природосъобразен живот" или просто са отбелязвали, че младея, без да се интересуват защо и как - ген и това е. Напоследък обаче, изпитвам някакво желание, някакъв импулс да им разкажа с какво се занимавам.

Зная, че няма да ме разберат и това само ще влоши взаимоотношенията ни, защото ние хората имаме инстинкт за самосъхранение, който на емоционално ниво ни кара да се страхуваме от непознатото и да се отнасяме с недоверие към него.

Изследвах тоя импулс и без капка съмнение, мога да кажа, че е резултат от самотата, която се опитва да изпитва Егото ми, от неговото желание да си създам проблеми, с оправданието, че имам право други да ме познават, да познават точно тая скрита и анонимна част от моя живот, която смятам за най-съществена. Това е един почти непреодолим импулс да им разкажа за дао, за кастанедството и прочие. За Йога съм им споменавал, но тека или иначе мислят, както повечето хора, че йога е гимнастика. И не само да им разкажа или да спомена, а да им кажа всичко - за това защо не искам да се женя, какво точно практикувам и какви резултати дава. Как би им било полезно на тях и прочие глупости...

Интересно ми е дали изпитвате или сте изпитвали подобен импулс? Знаят ли вашите роднини и приятели с какво се занимавате?




Кажи на хората де.Само ,че истината, че си религиозен сектант в едно античовешко религиозно движенийце на което гуруто му в един период от живота си е анатемосал семейството като нещо лошо. То и комунизма отначало е искал да го разруши,но овреме се отказват - са нали ти е ясно поради что тая секта е обречена на отмиране? Нали се смееше на Хана,че победила инстинктите - ми тя поне пише,че е оставила потомство докато ти и тоя инстинкт ще победиш. И когато се сгрухаш, което е неминуемо и направиш "преглед" ще осъзнаеш,че по-празен и безсмислен живот от твоя не е имало ама ще бъде късно.Но нали кастанедците са жестоки и непоколебими-мое се запалиш с бензин като "Синия скаут" -кат нема огън отвътре то със сигурност има отвън.

Редактирано от lapsus на 25.11.11 11:31.



Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.11.11 14:41



Интересно ми е защо искаш да пишеш в Кастанеда клуба? Това е клуб за хора, които ХАРЕСВАТ Кастанеда. Ти вече не го харесваш и не би трябвало да те интересува. Още повече хората там изглежда не ги интересува твоето мнение. Или се виждаш като мисионер и искаш да покръстиш другите да са като теб?

Забележи, аз не съм съгласен по много линии с кастанедочетящите, но когато съм писал в КК клуба, не съм го правил за да отричам Кастанеда, защото такова поведение би ми изглеждало глупаво, пък и признак на липса на елементарно възпитание (противоположното включва, ако отиваш някъде да уважаваш домакините си, а ако те не ти харесват, просто никой не те кара да стоиш при тях).

Що се отнася до религиозните ти схващания, от всичко написано до сега не виждам да познаваш религиите срещу, които се бориш (просто с няколко прочетени книги не КК не става). Още по-малко познаш Ошо и очевидно не знаеш, че той е срещу религиите и че едно от посланията му е било „не позволявай на твоето съмнение да умре”. А що се отнася до медитацията, опитът ти явно е близък до нулата и говоренето ти за нещо, което не познаваш, те прави вярващ.

Казваш, че според теб съм заспал и обсебен от някаква еуфория, но не го подкрепяш с факти, което е именно подходът на вярващите. Въобще, виждам, че повечето неща, които пишеш наоколо се базират на твои абстрактни разсъждения за нещо, което не е предмет на дейността на клуба. Апропо, има съседен клуб Религия, където е написано „За вярващи и атеисти. В спора се ражда истината.” и твоята борба била ценна именно там.

Ако искаш да пишеш тук, запознай се първо безпристратсно с Ошо. Забележи думата „безпристратстно”, противното е качество на вярващите. Пробвай методите, за които говорим и въобще образовай се малко по тематиката на клуба. След това може да споделиш несъгласията базирани на нещо КОНКРЕТНО. Иначе, не се сърди, но ни губиш времето с общите си приказки.





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано25.11.11 15:34



Това е клуб за хора, които ХАРЕСВАТ Кастанеда.

Публичните форуми за са хора, които имат МНЕНИЕ по дадена тема. И колкото повече мнения, от повече ъгли има, толкова по-добре! Останалото е конформизъм.



___________



Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано25.11.11 15:37



Е да си го вземат у техния клуб тогава, за какво са изгонили човека, на всичкото отгоре опит огромен казва, че има .... конформизъм (:



Тема похвално говорене за себе синови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.11.11 15:43



lapsus, до сега писанията ти се изразяват само в отричане и критикуване на някого. Наистина ли ти е трудно да говориш за градивни неща?

В контекстта на темата намирам за похвално опитът на един кастанедовец да говори за себе си (а не само за другите и за книгите). Може да последващ приемера му и да се фокусираш върху теб и твоите опитности. Аз също се стремя да правя също.



Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано25.11.11 16:05



За да има полезно мнение по дадена тема тема, човек трябва да я познава (поне малко). А ако държи да го поватаря в среда, която не му харесва, трябва да си зададе въпроса защо всъщност иска да го прави – за да обогати другите или да изхвърли ненужен товар от себе си.

Ако държиш на 1000 празни мения от всякакви ъгли, обикаляй по кръчмите и улиците, питай за Кастанеда и води записки. После обобщи и аналзириай резултатите (щом ще е за Кастанеда, по-добре да представиш изследването в съотвения клуб).





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано25.11.11 16:35



За да има полезно мнение по дадена тема тема, човек трябва да я познава (поне малко).

Полезно за кого и колко малко да я познава?

Само помисли за какво ще си говорят хора, които са съгласни с всичко? Има ли въобще смисъл от това? Има ли полза за тях да си повтарят колко много харесват предметът на техния разговор?



Не целя спор и не обсъждам Вълка.

___________

Редактирано от mo32® на 25.11.11 16:35.



Тема Re: похвално говорене за себе синови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано25.11.11 23:38



Ами дай интересна тема де- в тая става дума за кастанедството,а там градивни и позитивни неща няма. Една антисоциална по своята съшност религия (социума е създаден от извънземни чудовища наречени Летачи), възпитава някво партизанско поведение (прикриване) и деградира своите последователи. Какво позитивно има тук? Е го тоя се крие и лъже близките си точно като наркоман или терорист - какво нормално и позитивно има тук?

Редактирано от lapsus на 25.11.11 23:40.



Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано25.11.11 23:50



Не те разбирам. Честно. От къде накъде писането в даден форум трябва да е свързано с харесване -в случая на Кастанеда? Аз и Ошо не харесвам. И пиша защото имам мнение. От теб разбирам,че то трябва да е задължително положително за патрона на клуба. Аз по-голяма не-свобода нито мога да си представя нито да измисля. И това в 21 век. Е кажи не сънуваш ли някакъв религиозен сън и то или от ерата на Инквизицията за християнството или от актуалния радикален Ислям?

Редактирано от lapsus на 25.11.11 23:52.



Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: mo32®]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано25.11.11 23:53



Бе ти понякога си можел и да мислиш





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано25.11.11 23:57



Аз съм забелязъл,че под формата на неполезност, непознаване и т.н. се цели само и единствено заглушаване на различното мнение. Това е оръжието на слабия който не може да влезе в дебат,а почва да употребява само епитети. Точно поради това ми спряха достъпа в кастанеда,а гледам и ти си на път. Православие изобщо няма да споменавам- там картинката е ясна





Тема Re: (трудно) събуждане от вярваненови [re: mo32®]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано26.11.11 00:01



Защо бягаш като финикиец от дебат и не отговаряш на някои конкретни въпроси които ти задавам? Не ми отговаряй - то е ясно,че не ти харесват отговорите и за това съзнанието ти минава в режим щраус.



Тема Какво ли могат да правят заедно хора обичащи нещонови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.11.11 13:50



Не виждам никъде по-горе да съм казвал, че хората харесващи нещо трябва да съгласни с всичко. Още по-малко, че би трябвало да си повтарят колко харесват предмета на разговора. Хм, забележи, колко неточно/не внимателно интерпретираш и теоретизираш. Или пък не разбираш какво ли могат да правят заедно хора харесващи нещо...

Относно последното, отиди в един клуб по Електроника, Бойни изкуства или Чалга. Все ми се струва, че хората, които пишат постоянно там би трябвало да обичат съответно електрониката, бойните изкуства или чалгата (не броя кибиците търсещи как да убият времето си и спамърите). Иначе чий ще го крепят там... А на въпроса ти какво могат да правя тези хора там, не е нужно да теоретизираш, а просто отиди и виж.

И за да сме още по-практични, една нова тема тъкмо се роди наоколо за плурализма и прочие. Заповядай в нея и дискутирай дълбоко с автора й, който хем споделя различни позиции от твоите, хем те желае. Сигурен съм, че ще извадите много различни ъгли и ще е пример за антиконформизъм. После не забравяй да споделиш какво полезно си научил там. С риск да мина за конформист, аз ще се въздържа да си губя времето в нея.





Тема за човека с (ненужно) мнениенови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.11.11 14:06



Хубаво е, че имаш мнение, а да си си задавал въпроса, дали някой се интересува от това мнение? Дали някой ти го е искал? Дали не си сбъркал мястото, където да си даваш това мнение. Хората ти казват по различни начини, че това, което пишеш за религиите не е предмет на интереса на клуба, но ти все някак си не чуваш... Попитах те също за мисионер ли се взимаш, но и това не чу.

Да, в 21 век, всеки може да ти пусне ненужни за теб листовки в пощенската ти кутия. Но в цивилизованите страни наоколо има кошче и предполагам, че и ти сам ги изхвърляш тези ненужни неща. Даже може и да се чудиш защо някои са толкова нахални, че продължават да ти пускат листовки и защо за бога портиерът ги пуска изобщо в блока ви.



Тема градивните нещанови [re: lapsus]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.11.11 14:17



Хм, значи аз да ти дам, защото ти нещо градивно сам не може да измислиш?? Наоколо има къде по-приятни теми (поне за мен) за любов, танцуване, радост, секс, будност прегръдки, но ти ми се струваш обсебен от религия и негативизъм и само това повтаряш. И темата, която пусна не прави изключение. Извини ме, но на мен поне тя не ми е интересна. Но навивам други хора да се включат.



Даже тази тема като пусках, ако се бях спрял само до това да критикувам кастандочетящите, щеше да ми твърде негативна и нехармочнина поне за мен. И за това показах и ДРУГА гледна точка, която включва будност, опознаване на живота, естественост, търсене, любов, цялостност... Хм, но теб това явно не те интересува.



Тема Re: Какво ли могат да правят заедно хора обичащи нещонови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано26.11.11 23:27



"Който ме критикува е мой учител"

___________



Тема Re: градивните нещанови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано01.12.11 09:52



Интересува ме живо,но религията само ги прокламира тия неща без да показва нито път,нито метод за тяхната реализация. Т.е. това е шменти-капели,царят е гол и понеже съм освободен от религиозното було го казвам, докато ти си вярващ и вместо градивен спор почваш с евтините клишета като негативизъм и ала бала.Негативизъм между впрочем няма място в случая-когато кажеш,че нещо не работи това не е негативизъм,а будност защото си видял истината. А твоята гледна точка за кастанедството така и не ми стана ясна понеже ти нямаш такава-отричаш някои крайности,а не виждаш,че сърцевината е гнила. Същото важи и за Ошовизма и за всички религии изобщо. Религия е мръсна дума за мен, основана на лъжа и заблуда. Да, щом съществува явно има нужда от нея,но това е за хора без много акъл, които имат нужда от елемнтарни рецепти за да живеят в един сложен, променящ се и доста жесток свят, основан на борбата за съществуване и конкуренцията.



Тема Re: за човека с (ненужно) мнениенови [re: Mиpo1]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано01.12.11 10:04



Въпроса е кой решава какво е нужно и какво не. Прекрасно разбирам,че един трезвеник не може да вирее в компания на пияници. А това както и да го префасонираш си е религиозна цензура маскирана този път като нужност.Ако беше истински толерантен и достатъчно буден щеше да разбереш,че и твоите постове могат да се класифицират по абсолютно същия начин. И тук опираме до критерия -на мен твоите постове не ми пречат,но на теб моите явно ти теглят религиозното чердже под краката и за това бързаш да ги анатемосаш





Тема Re: Какво ли могат да правят заедно хора обичащи нещонови [re: mo32®]  
Автор lapsus (новак)
Публикувано01.12.11 10:07



Толкова прости въпроси ти зададох на няколко места и защо бягаш от отговорите като вдовица от гей не ми стана ясно.



Тема Re: Какво ли могат да правят заедно хора обичащи нещонови [re: lapsus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано01.12.11 19:07



бягаш като вдовица от гей



Толкова прости въпроси ти зададох
Я ги дай пак, ама по-синтезирано.

___________



Тема Re: Какво ли могат да правят заедно хора обичащи нещонови [re: mo32®]  
Автор l Love the easy chics (украинкиии)
Публикувано02.12.11 13:28



Някой ден може и да си сменя мнението но за сега ....Убедих се, че да говориш с атеисти за някакви духовни или магически неща е все едно да пуснеш телевизия на прасета






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.