Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:20 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано04.01.10 15:38



То не е нужно да ти отговарям изобщо, хеле пък след медитация.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано04.01.10 16:07



"твоят подход" като подзглавие на темата ми харесва, затова и ти отговарям тук. Мисля че при своя подход всеки взима това, което му се стори че ще му свърши работа от различните хора. Аз дори не съм се опитвал да обобщавам нечий подход цалостно, а само обръщам внимание на дадени аспекти.

Не съм прочел нито една книга на КК, само отделни странички, ако са ми попадали книгите му. Някак си не ми е бил интересен, въпреки че са ми интересни като цяло разните шамански индианщини, сънувателните практики и от време на време обичам да си хапвам кактуси с мескалин.
Някои аспекти от подхода на кастанедианците винаги са ми били странни, може би защото не съм си играл да прочета нещо от книгите на КК. Най ми е странно това целенасочено прикриване, което често ми изглежда безсмислено губене на енергия и време, защото има неща които не си струва да хабиш нергия за да ги прикриваш. Аз също понякога нарочно не съм 100% искрен и прикривам някои неща. Като цяло обаче съм фен на искреността, но балансирам между искренноста и прикриването, т. е. понякога просто се чувствам тъпо като съм прекалено или 100% искрен - тогава често се губи елемента на играта и сцената се отстъпва на елемента на скуката

Това което ми харесва в Ошо подхода и което забелязвам да се откроява е че е отворен тип и не ми изглежда притеснителен, сякаш няма тема табу за него. Друго което ми харесва и с това намирам общо между него и мен, е че обича да се учи и пробва сам това, което му е интересно преди да потърси учител. Този аспект от подхода му съм го срещал в много малко хора. почти всички за да започнат да се занимават с нещо от духовните практики търсят учители и курсове, които да им кажат кое е добре и кое не. Курсовете разбира се не са излишни, но повечето неща могат да се разучат и без тях.





Тема Re: Разлики между Ошо и КК подходитенови [re: Mиpo]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано04.01.10 22:09



наеш ли, аз имам някои правила, които за мен са важни. като цяло съм смалила броя правила до минимум, защото от повече няма смисъл -губят силата си, но тези си ги тача с мозъка на костите си (е, и те подлежат на неспазване понякога - основно с риторични цели, но да не детайлизирам сега).

та, едно основно правило ми е да не генерализирам. не мога да говоря за хората-кастанеди, нито за хората-ошовисти. факта, че имам емоционално, пък и интелектуално пристрастие към единия не обезценява другия / другите. и съм сигурна, че и на двете места има всякакви хора. хората, за които ти говориш конкретно, не ги познавам - виждала съм някакви техни прояви, но със сигурност не съм виждала повечето им прояви, тъй като средата тук е крайно ограничена. харесвам ги понякога - понякога не ги. но какво от това??? сравнението не ме докосва. това е друг момент - за мен сравнението не е успешна стратегия. социално може да е успешна, но духовно не е.

но на мен все пак ми се струва, че ти си напълно наясно какво правиш и какво казваш на всички, когато пишеш до мен (защото всъщност ти пишеш до някой друг - някой /някои от тук пищещите - и това е напълно ок. всички сме в този общ разговор. т.е. - ползваш и ти риторични похвати по предназначението

) ами ок. моите думи са не за друго, а просто за да обостря виманието към неочевидното. не че ми пука особено за която и да е страна. аз не се идентифицирам с нито едната, достатъчно ми е широко около врата по тази линия.

весело!

"тук. сега.просто така."

Редактирано от Cвeтличka на 04.01.10 22:12.



Тема Прикриваненови [re: konopr]  
Автор mo32 (I_see_you)
Публикувано05.01.10 10:10



Най ми е странно това целенасочено прикриване

Един прост пример:

Ако попаднеш на хора, които практикуват

и не знаеш какво точно правят, какво ще си помислиш при целия смях, плач, викове, танцуване, подскачане и т.н. емоции, които могат да бъдат изразени?
Понякога за да разбереш, трябва да знаеш, но не е задължително... да разбереш, а и да знаеш. (специално потърсих тоя пример, защото не съм запознат с Ошо и неговите практики. Обаче бях сигурен, че няма начин нещо да не изглежда странно на незапознатия наблюдател!)

Това което ти имаш като представа за прикриването, НЕ Е прикриване и няма нищо общо с прикриването. Изразът на английски e 'stalking' и по-точно може да се преведе като 'издебване' на собствените навици и слаби страни.

Практиката има много аспекти, но определено не е това да криеш нещо. Както и навсякъде обаче, все има не разбрали хора, с лични и погрешни интерпретации, които използват името на една практика, за да оправдаят своето лигавене.
Това не означава, че практиката е такава.

___________

Редактирано от mo32 на 05.01.10 11:05.



Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано05.01.10 19:32



За мен, в темите ти има толкова много неща с които не съм съгласна и са толкова хаотични, че може би е наистина най-добре да започнем с това, каква ти е целта или какво търсиш. Така мога да ти отговоря по същество. Иначе общите приказки си ги казах.



Тема Re: твоят подходнови [re: Beдpocт]  
Автор ckитoмa (еа)
Публикувано05.01.10 21:36



Там където има съмнение, няма вяра.
Според мен вяра и съмнение могат да съжителстват.
Само че не става дума за вяра в разпространеното й значение - затваряш очите и вървиш на сляпо по ръба. Това противоречи на будността. Вярата в разпространения й смисъл слага край на всичко. Това е черно, онова е бяло, третото - розово - и толкова. Такава вяра не отчита промените, приспива те в измислено място. Застопорява и ограничава.
Вярата в живота някак пО ми допада.

А в живота все нещо се случва, има промяна, нещо мърда, няма застой.



Тема Сравняването като духовен методнови [re: Cвeтличka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 15:21



Аз не искам да обобщавам по принцип за всички хора кастанедисти и ошовисти, а споделям това, което ми е направило впечатление в различни контакти с много такива хора за последните 20 години.

Според мен сравняването може да е много полезен духовен метод (не стратегия), но зависи как се използва. Когато сравнявам различни подходи или действия, с това не искам да кажа, че едните са по-добри от другите, а ми е интересно да видя РАЗЛИКИТЕ и ПРИЧИНИТЕ за тях. Тези разлики могат да ни помогнат от духовна гледна точка в следните 3 напрвления:

1. Да видим, че в принципно еднотипна ситуация други хора могат да действат по (коренно) различен начин от нашия. Може би има нещо ценно в тяхната различна гледна точка. Нещо, което би ни обогатило нас самите.

2. Даже и да приемем, че за нас нашата гледна точка е правилната и адекватната, а примерно другата е грешата, може би и ние постъпваме по същия начин като тях, но в други ситуации и не виждаме нещо.

3. Даже и да смятаме, че никога не допускаме такава грешка по отношение на това действие, то може би по отношение на съвсем друго действие сме в съвсем същото положение примерно на слепота, скованост, високомерие, ядосване, ограничение и т.н.

Та сравнението може да е чудесно огледало и двигател за самоопознание стига обаче разлините гледни точки да са ЯСНО осветени и ДЪЛБОКО изследвани. Хм, често при дискутиранията (особено в ДИРа) тези различни гледни не се задълбочават и осветяват много, а пък и допълнително се "замърсяват" от всякакви емоции.

Даже и да не е днес, а утре, след месец или година, когато сме отново в същата ситуация и знаем, че има и друг начин за реагиране в нея, е възможно да намерим нещо в ценно в него... Да се променим... Поне такъв е моя опит.

Ако направя аналогия с физиката, между две точки с различен елетрически потенциал може да протече елетрически ток (ако е един и същи потенциала, даже и да е 1000 V, няма ток). Така и между две различни гледни точки може да протече тока на познанието.


П.П. Права си, че в клуба не пиша само за теб, но просто клубното общувне е ОБЩО и това има свои евристични черти. Когато искам да кажа нещо само на теб, то има предостатъчни начини да го направя също. И двата вида общуване са полезни.



Тема Re: твоят подходнови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 15:39



Това което ми харесва в Ошо подхода и което забелязвам да се откроява е че е отворен тип и не ми изглежда притеснителен, сякаш няма тема табу за него.
Точно за това ми дойде да сравня практично (не теоретично) двата подхода, защото ошовият е по-скор отворен, докато този на кастанедианците е по-скоро завторен… Т.е. в определени ситуции хората реагират доста различно... А иначе сме едни и същи хора, които прилагаме и двата, и поне на мен ми е било интерсно как и защо се получава това.

Аналогично, случвало ми се е за известно време да имам засилен контакт (примерно съм целодновно на съответен няколкодневен семинар) с будисти, християни, йоги, бели братя или други, които възприемат света по специфичен начин в дадени отношения. Обикновенно накрая като си тръгна, все едно че излизам на чист въздух. Но пък има и полезни страни от такива гмуркания в други среди... А светът не е нито ошовски, нито кастанедовски, нито даоски, той просто си Е.





Тема Re: Прикриваненови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.01.10 16:05



Благодаря за мнението ти, което е точно по темата. Напълно съм съгласен с определението ти за "прикриване" като практика насочена към нас, а не по криене на нещо от другите.

Но това което ми е направило впечаление при общуване с много десетки (ако не и стотици) хора считащи се, че знаят какво е кастанедовото прикриване, е че много го разбират именно като криене на нещо в себе си от външния свят. Други пък на теория го разбират струва ми се като теб, но като се опре до действие в реални ситуации, то се оказва, че болшенството от кастанедианци, с които съм общувал, рано или късно прибягват към буквалното прикриване.

Интересно ми беше сравнението с ошовците, не защото те са по-добри или по-мъдри, а защото те действат по доста различен начин е много рядко да се види при тях прикриване "а ла кастанедов"о... Като ги питаш нещо, общо взето си казват директно и не виждат смисъл да крият нещо в себе си... Хм, трудно ще намериш, някой да ти каже, че иска да може да те баламосва по-добре или че не иска да ти сътрудничи....А иначе сме едни и същи хора.

Ако ти отидеш на ошова динамична медитация и видиш, че много хора я правят по начин обратен на смисъла и духа на динамичната медитация, би било съвсем резонно да повдигнеш въпроса.





Тема Re: твоят подходнови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано06.01.10 16:06



Просто явно времената са такива, сега сякаш отворените по ошовски хора са доста малко в сравнение с останалите. Както се пее в една песен на Ъпсурт: "Това общество, в което живеем е сконфузно, гледа ме гузно.."



Иначе от много различни религиозни учения може да се щипне по нещо полезно. А светът просто Е, ама интерпретации на това Е има милиарди

Редактирано от konopr на 06.01.10 16:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.