Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 26.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.11.11 15:38



Те са даос, лама, йогинка и "тенсегритка". Ха сега...
За първите трима съм съгласен; лама, който да ми остави подобно усещане, съм виждал само. Хора, практикуващи Йога и Дао, които да се доближават до тия условия, познавам доста. При това, мога да свидетелствам от личен опит, че нещата, които те практикуват и са ми показали действат - не е само да ги познавам, а на практика съм се убедил, че не е до ген или харизма, начинът по който изглеждат и се усещат.
То е най-важното - личния опит. Иначе ме боли фара да познавам някой баш-донхуан, ако това с нищо не може да ми помогне. Само снимка за спомен може да си направим, ако въобще дава да го снимат.



Лошото е, че при кастанедите всичко е "приятел на мой приятел", казано с други думи същото за страндженския слон. Личния опит ме интересува, както и да може да се предаде на други хора, сиреч да е полезен.



___________

Редактирано от mo32® на 17.11.11 15:39.



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 16:05



Е, значи нищо не следваш от съветите, предписанията и методите на Кастанеда? Не си възприела нито един от принципите му да бъде част от живота ти?



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 16:07



На теб не ти ли липсват... повече курове...





Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 17:43



Не знам. Там е работата, че не помня. Книгите съм ги чела отдавна и каквото е останало, то е останало на границата на несъзнаваното и отвреме навреме изскача на повърхността при разместване на пластовете на ума ми, само за да установя, че "я, оказва се - прав е бил дон Хуан".


От практиките правя тенсегрити и преглед (с вариантите му), но иронията е, че дори за тях бях ... да го кажем насърчена от някого, когото навремето възприемах, като учител. Така че, наистина при мен всичко опира до жив и личен контакт. Дори христоматийни положения, като смъртта за съветник, например, възприех, като част от ежедневието едва след личен контакт с човек от друга традиция, който обаче намираше този принцип също за базов или основен. А една огромна част от информацията в книгите ми дойде точно на място, като обяснение на неща, които вече бях преживяла и липсата на адекватно описание до момента ми беше меко казано мъчителна.

Може би, ако мога да го кажа така - харесва ми това, което е писал Кастанеда, по някакъв начин ми "пасва", но това е усещане. За да "следвам съветите му" (макар, убий ме, ама освен "правете преглед и паси" друго не се сещам да е съветвал), ми трябва пусков момент, катализатор и този катализатор е някой жив човек, който действа, като ретранслатор (приемо-предавател) на тези принципи. И не е задължително да е от същата традиция.

И във всеки случай не седя с наплюнчен палец връз книгите да сравнявам час по час докъде съм стигнала.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано17.11.11 17:44



Не, брато. Не ми.


Още повече, както съм я подкарала, почти ми е порасъл собствен.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 18:06



хахах, браво!

Ама за това... не бъди толко сигурна, то апетитът... иде с яденето.

А и знам де, що може да пишеш "не ми". То това иде от общоприетите норми на благоприличие се пак, не съм и очаквал друг отговор де



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано17.11.11 18:17



Тогава си по-гъвкава, в което и не съм се съмнявал

Което пък и означава, че си и по-гъвкава и по отношение примерно на губене "сетива за разликите"...



Тема Re: За съжаление...нови [re: L.L.]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано18.11.11 10:51



И на мен ми се е случвало да се бъркам много с хората, но ще ти разкажа за една скорошна случка


Видях един човек млад мъж и първата ми мисъл за него беше...той е като мен или тва съм аз - толкова се стреснах и се притесних и се обърках и развълнувах, че въобще излязах извън релси....и си викам а бе не може така дай да намеря разликите и започвам да го оглеждам като под лупа - черепна конструкция различна, цвят очи различен, брадичка, нос, коса, мускули, стойка гръден кош ...гледам си го детайлно и си се успокоявам, колко сме различни и как всичко ни е различно...та чак и взех и си повярвах, че сме ралични, но усета, осъзнаването, чуствата ми крещаха точно обратното да ти кажа
Кастанеда говореше за някакво множество сили, от които човек може да бъде част и как дон Хуан бил част от едни сили а Хулиан от други...и как човек и тези сили били едно цяло....Ако допуснем възможността Бог да е всичко а човека дребна частица от всичко, може да допуснем и съществуването на такива сили, които са степен между Бог и човека и представляват огромен конгломерат между хора, стихии, животни, природни елемнти и кво ли не...? ей в такава посока ми се движи мисалта, макар и да не мога да се изразя като хората, може би някой може и да е разбрал накъде бия



Тема Re: За съжаление...нови [re: mo32®]  
Автор Я Ялтa жeнщины и Я Я Я (украинкиии)
Публикувано18.11.11 10:56



Гледаш и ти само мускули, плочки на корема и физическа гъвкавост



Имам предвид подвижност и гъвкавост във всичко...мнения, идеи, начин на мислене, характер, местоживеено,действия, навици....

Човека винаги си изгражда навици за всичко и почти всички ежедневни дейности са му плод на навици...като някакъв автомат става, робот....коловози за всичко - според прикривачите трябва да се разбиват посточнно и да се изграждат нови и нови....
Да станеш агресивен или адосан 15-30 минути на ден било за нещо смислено или пълни глупости аккто обикновено то и това е навик дори....а теоретично може да се разруши и на негово място да сложиш някви други емоции



Тема Re: За съжаление...нови [re: Я Ялтa жeнщины и Я Я]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.11.11 11:37



Гледаш и ти само мускули, плочки на корема и физическа гъвкавост

Имам предвид подвижност и гъвкавост във всичко...мнения, идеи, начин на мислене, характер, местоживеено,действия, навици....

Двете неща са свързани, като тялото е следствие. Я дай пример за някой шаман, който е като тюфлек, отпуснат и/или затлъстял. Няма. Силата се проявява на много нива едновременно.
Представи си ДХ или Хулиан Осорио с коремче и отпуснати мускули. Самата идея е абсурдна! Тюфлек-воин!

Точно обратното, навсякъде в теорията се казва, че шаманите са образец за физическо здраве, гъвкаво тяло и психическа устойчивост. Не съм го измислил аз. В "Кастанеда" бях извадил цитатите от първите 10 страници на "Магическите движения" и там поне 10-15-20 пъти се повтаряше горното.

Човека винаги си изгражда навици за всичко и почти всички ежедневни дейности са му плод на навици...като някакъв автомат става, робот....коловози за всичко - според прикривачите трябва да се разбиват посточнно и да се изграждат нови и нови....
Както казах, теорията ми харесва. Не я оспорвам. Просто отбелязах, че едно учение е толкова добро, колкото са добри практикуващите го. НЕ ТЕОРИЯТА!

Та като си говорим за Кастанеда-подход, нека го видим на практика как е реализиран. Ако не е реализиран от никой, значи нещо куца...

Същото е и с даоските и всички останали практики/подходи. Само сладки и добре звучащи приказки не стигат! И там си има практика и резултати, които се очакват. За даосите съм споменал по-горе: възстановяване на здравето и укрепване на тялото - на кости, мускули, сухожилия, вътрешни органи и течности. Енергията на тялото, трябва да е балансирана, преди човек да започне да се занимава с 'духовни' практики.

При Йога също, поне тая йога, която познавам. Започва се с физическото тяло и чрез него се върви към осъзнаване, опознаване на вътрешните процеси, мислите, нивата на съзнаване, всичко това в комбинация с дихателни практики.

Кастанедите, за разлика от практикуващи Йога и Дао, са най-зле, много приказки, малко умения и видими резултати...

___________

Редактирано от mo32® на 18.11.11 11:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.