Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:35 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Весела Коледанови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано24.12.09 17:41



и Щастлива Нова Година!

п.п. Толкова за теб и всичките ти въпроси, които този път, ще ме извиниш, но пренебрегнах на едро.



п.п. 2 Ако за момент разшириш хоризонта, можеш да забележиш, че в този клуб има И ДРУГИ пишещи и четящи (ухооооу, МОЖЕШ ЛИ ДА СИ ГО ПРЕДСТАВИШ?!?...)




Тема Re: Какво ти привлича СТ тук?нови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (beholder)
Публикувано25.12.09 10:31



Честито Рождество Христово!



Казах за системите, които познавам, а ти, ако смяташ че не съм прав и си привърженик на диалогичност, заповядай и добави друга система.


Миро, грандоманията ти се разпростира и върху ученията, които 'познаваш'. Ха намери в някоя от първите книги на Мантак ЧИя, където обяснява за сина си и за това че е живо динамо и как се е получило това. Точно така казва - динамо. После, на български има преведена една книга, която е с тантрическа насоченост и чието заглавие е "Скъпоценност в лотоса", там в прав текст е казано за връзката между зачеване, родители и енергията на детето.

Тантра и Дао - това две системи ли са които познаваш? Ако не са, кажи в кои системи са ти претенциите, та да не гадая.

Аз съм готов за диалог (отговарям на това, което ме питаш), както и да променя мнението си и приема тезата на кастанедочетящите.

Скъпи, Миро, никой няма време да седне да променя твоето мнение. Нито да ти доказва разни неща. Това е твоя задача - да търсиш, да изследваш, да се развиваш. И това не става с аргументи и приказки. Чрез диалога можеш да научиш нещо ново и евентуално да се поинтересуваш, САМ, за какво иде реч и евентуално да пробваш.

През цялото време говориш за вярване и сляпа вяра, а като стане дума 'доказване' все се въртиш около аргументи.
Казах ти, няма проблем, че не си съгласен с нещо си. Проблемът е че искаш всички да убедиш в своето мнение, което НЕ Е базирано на личен опит в съответната система, от която идва, а на.... кой говореше за ВЯРВАНЕ?

Нещо повече, аз твърдя, че не си компетенте и в системите, за които твърдиш, че имаш познания. Ама дай първо да идем кои са.

Използвам случая, че още не си се разсърдил като предния път, да те попитам какво те кара да се включваш и отреагирваш многократно в темата, когато кажа, че "кастанедочетящите са вярващи"? Чувстваш се засегнат лично или от името на всички кастанедочетящи? Това не е теория, а конкретно и повтарящо се твое действие... Въобще, какво привлича Събирателната ти Точка тук?

Достатъчно дълго съм водил безсмислени спорове с теб, за да твърдиш, че съм се сърдил. Просто, след като извлека всичко от спора, спирам, особено когато минеш в глуха защита и започнеш да коментираш единствено авторът, а не съдържанието.

А защо споря с теб? Казвал съм ти многократно: защото си толкова упорит, че пренебрегваш всякакви аргументи и продължаваш да спориш на инат, само и само да е на твоята. Това е повод да си усъвършенствам умението да споря и да водя разговор - няма нищо по-добро от това, да се говори/спори с невъзможни събеседници!

___________



Тема Re: Патиланско царствонови [re: mo32]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано25.12.09 17:08



Здрасти, Момче


един стар дедо казва, парафраза: "живото е меко и слабо" , сънародниците му казват, че мекотата на водата преодолява твърдостта на скалата, а Ошо илюстрира същото с малко нежно цвете/тревичка, което прорства между камъните. това имах предвид поздрав!

"тук. сега.просто така."

Тема Re: Патиланско царствонови [re: Cвeтличka]  
Автор mo32 (beholder)
Публикувано25.12.09 17:13



един стар дедо казва, парафраза: "живото е меко и слабо"

А един филм се казваше "Загубени в превода".



___________



Тема Re: Патиланско царствонови [re: mo32]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано25.12.09 17:16



оф! буквалист! сега ш ти дам цитат, точен (доколко е възможно за китайско-български превод ;))
бтв, филма ми е льобим!

"тук. сега.просто така."


Тема Re: Патиланско царствонови [re: mo32]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано25.12.09 17:46



та, ето какво казва той (малко по-различен цитат намирам, но той е много подходящ, също), превода е на Крум Ацев:

всички хора са весели и засмени - сякаш на обредно пиршество,
сякаш от висока тераса пролетта посрещат.
само аз стоя встрани и безмълвен, безучастен - като новородено, което още не се е научило да се смее.
влача крака насам-натам,
подобно на бездомин.
Всички хора имат в излишък, само аз съм последен несретник.
Моето сърце е като на глупец - объркано и смътно.
Простите хорица сияят лъчезарни, само аз съм мрачен и непроницаем.
Простите хора са умни и ловки, само аз съм загубен невежа.
На вси страни разлят - като морето, люшкан - като от нестихващ вихър,
всички хора има цел - само аз се мая - нескопосаник.

Само моите стремления са по-различни - храня се от майката направо."

аз виждам връзката, не знам дали ще я видиш и ти.
а ето за какво говорех преди малко:

гл.76:
"докато е жив човекът, тялото му е гъвкаво и меко;
като умре - изпъва се твърдо и кораво.
всички живи същества, треви и дървета, сагъвкави и крехки;
умрат ли - изсъхват и се втвърдяват.

затова
твърдото, коравото съпътства смъртта;
мекото, крехкото, съпътстват живота."

вервам, спазила съм смисъла - кажи, ако не си съгласен.

ето още няколко по темата:


гл.43:
"най-мекото на света минава и през най-твърдото.
безпълтното прониква и в най-плътното..."

гл.67:
"аз имам 3 съкровища, които пазя повече от всичко.
първото се казва състрадателност,
второто се казва сдържаност,
третото казва: никога преддругите не заставай..."



Така или иначе дали сме на едно мнение или не - благодаря ти, че ме накара да прочета любимата си книга пак! открих нови смисли отново!

п.п. сега го открих:
г.78
"на света няма нищо по-меко и по-слабо от водата,
но срешу твърдото и здравото нищо не е по-силно от нея.
отсъствието на усилие й помага.

слабото побеждава здравото,
мекото побеждава твърдото."

"тук. сега.просто така."

Редактирано от Cвeтличka на 25.12.09 17:56.



Тема Re: Патиланско царствонови [re: L.L.]  
Автор konopr ()
Публикувано25.12.09 18:13



по интересното в случая не е толкова това че времето не е линейно (че се изкривява), а че не е непрекъснато (скок подскок)
а човек не може да се пренаправи според мен, защо той не е направен, а е в постоянна метаморфоза и точно това че човек често смята, че е фиксиран го кара в определени моменти вместо да се огъва да се пречупва
аз просто смятам че е хубаво да се внимава, някой като си мисли за някоя изходна позиция и ли някой старт в миналото (да речеме раждането), да не изпусне да стартира добре в някой старт, който се случва сега примерно

Честито рождество и весели празиници!



Редактирано от konopr на 25.12.09 18:14.



Тема Re: cляпото вярваненови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано25.12.09 18:23



наистина е много трудно да станеш вярващ, особено ако искаш да повярваш в нещо което смяташ за грандиозно. на мене примерно толкова трудно ми се струва да повярвам че мога да летя, че хич не ми се занимава да се опитвам да става вярващ в тази насока
иначе аз съм повярвал в някои неща, които съм ги мислел за чудни и паранормални, но това се базира на опита ми, а не на сляпо вярване. Сляпото вярване е къде къде по-трудно, но понякога е единствената алтернатива. Смятам че повечето вярващи, които са успели да повярват сляпо, но цялостно в нещо е нещо грандиозно, просто не са имали друг избор, на много от тях това им се е случило на ръба между живота и смъртта

Весели празници и на теб!





Тема Re: Патиланско царствонови [re: Cвeтличka]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано25.12.09 19:40



А така - за тялото иде реч. А никой и никъде, в никоя система не казва, че духът трябва да е мек и слаб. Или ци (енергията). Даже точно в Дао Дъ Дзин имаше описание на младенец, че е тялото му е меко и слабо, но ци-то му е неизтощимо и затова може да реве цял ден без да се умори или пресипне. Че не познава желанието, а членът му е твърд (и т.н., цитирам по памет).

Мо обича препратките към БИ и една от причините е, че там нещата доста добре се изясняват - на тренировка много бързо разбираш разликата между гъвкаво и меко тяло и слаба енергия и дух.



Тема Re: Патиланско царствонови [re: konopr]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано25.12.09 19:44



За да го кажеш това, трябва да си съвсем наясно, че не си се раждал на този свят. Трябва да имаш ясни спомени от времето на раждането си и преди него и всичко за теб да е абсолютно осъзнат, непрекъснат поток. Т.е., трябва да си Буда. Иначе всичко си остава една теория.



Весели празници!




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.