Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:31 25.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Патиланско царствонови [re: Cвeтличka]  
Автор mo32 (beholder)
Публикувано23.12.09 16:29



Ако нещо ти е прозвучало грубо и ти е нарушило вътрешния мир, то ти поднасям моите най-искрени извинения.

Което не променя нищо от казаното до момента, защото то е само лична позиция, макар и базирана на някои факти.

___________



Тема Re: Патиланско царствонови [re: mo32]  
Автор Cвeтличka (влюбена)
Публикувано23.12.09 17:08



няма нищо, просто направих една лека пауза в общото говорене. никак не се чувствам засегната, намеси се чувството ми за стил. просто в един момент всичко ми зазвуча като едно неспирно 'аз знам толкова много и аз съм толкова прав/а'. имам предвид стила на говорене тук изобщо. за мен има смисъл много повече задаването на въпроси, от колкото утвърждаването на 'аз съм прав/а', това е.

весела у спорна нова година на всички - че Земята вече се завъртя и се завръща обратно към лятото.

"тук. сега.просто така."


Тема Re: Патиланско царствонови [re: Cвeтличka]  
Автор mo32 (beholder)
Публикувано24.12.09 00:35



'аз знам толкова много и аз съм толкова прав/а'.

Не се лишавай от абсолютната увереност. Компромисът и колебанието, липсата на позиция, представена като отвореност 'към Цялото', е добра интелектуална концепция, но за слаби и нерешителни хора.

Не можеш да действаш с размах, сила и въображение, ако се съмняваш, че знаеш или че си права. Дори и да сгреши 100 пъти, решителният човек ще намери правилния начин, докато колебливият философ само ще описва колко е гъвкава липсата му на позиция.

"Човек тръгва към знанието, както се тръгва на война — нащрек, със страх, с респект и с абсолютна увереност."

Една от любимите ми истории, която съм споделял многократно е за Едисон, който казал, че за да изобрети ел. крушка, просто трябвало да премахне всички начини по които тя НЕ се прави.
Мислиш ли че преди всеки опит той си е казва, че нищо не знае, не разбира и не може, че не е прав, но ще пробва, колкото да отбие номера? С такава нагласа не се върви напред.

За мен най-лесния начин човек да се самоевтанизира е като приеме позицията на пасивния пацифист-непукист.

И без това всеки си вярва, че е прав. Поне да пробва да си докаже на практика, за себе си тая правота. За мен безкрайно по-фалшива поза е на толерантния плуралист, който приема всичко.

___________

Редактирано от mo32 на 24.12.09 00:41.



Тема Re: Патиланско царствонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано24.12.09 00:56



Днес на една колежка й се падна следната мисъл-късметче: "И да смятам, че мога, и да смятам, че не мога - аз все едно съм прав." или нещо подобно. Като се замисли човек - няма как да не е така.



С това искам да кажа, че чуждите обувки никога не са по мярка, затова пък своите винаги са. Проблем става, когато някой започне да се намесва в дизайна на чуждите обувки - винаги става проблем. Или пък, както все едно Миро иска да му се аргументирам що вярвам в сандалите, които ми стават, а аз му разправям, че трябва да е изперкал или изкуфял, за да ми ги говори такива.

Има и принципни положения относно обувките на тоя свят, но в една дискусия е трудно да се придържа човек строго към абстрактното понятие, особено ако се говори с дама. Ние винаги ще намерим къде да се излузим в тревата...

Редактирано от L.L. на 24.12.09 01:06.



Тема Какво ти привлича СТ тук?нови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 16:47



Ако смалиш грандоманщината си, ще видиш, че твоите познания далеч не обхващат всичко съществуващо
Къде в моето изказване съм казал, че моите познания обхващат всичко съществуващо и къде въобще видя пък грандомания сега?? Казах за системите, които познавам, а ти, ако смяташ че не съм прав и си привърженик на диалогичност, заповядай и добави друга система.

Ти задаваш отговор т.е. търсиш потвърждение на нещо, което искаш да е по определен начин, за да не ти създава неудобства и да не грози твоята идеално полирана система от вярвания.
Задавайки въпроса, изразявам и своето мнение за момента и ми се струва нормално. Покажи къде точно са въпросните мои вярвания? Аз съм готов за диалог (отговарям на това, което ме питаш), както и да променя мнението си и приема тезата на кастанедочетящите. Но съгласи се, че са нужни някакви аргументи от ваша страна, както и готовност за нормално дискутиране включващо говорене по СЪЩЕСТВОТО на ТЕМАТА (вие се отплесвате да говорите за какво ли не друго като малки деца).

Миро, да не би да остаряваш и всички тия приказки, дето ги четяхме толкова време тук, да се оказаха, че не отговарят на действителността? Какво казва огледалото - даоско подмладяване или ...?
Заповядай, в която искаш моя тема за даоски практики, която си чел, и ще ти отговоря съвсем конкретно. Аз НИКЪДЕ не съм говорил за даоско подмладяване, амброзии, вечна младост и прочие ТВОИ фантазии. Човек започва да остарява и да се доближава до смъртта още в момента на раждането си. Просто някои не го забелязват.

Използвам случая, че още не си се разсърдил като предния път, да те попитам какво те кара да се включваш и отреагирваш многократно в темата, когато кажа, че "кастанедочетящите са вярващи"? Чувстваш се засегнат лично или от името на всички кастанедочетящи? Това не е теория, а конкретно и повтарящо се твое действие... Въобще, какво привлича Събирателната ти Точка тук?

Весела Коледа





Тема Какво ти привлича СТ тук?нови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 17:02



никой от нас не го интересува вярата, а ДЕЙСТВИЕТО, ти да продължаваш да говориш за суеверия
Мен също ме интересува действието и забелязвам ТВОЕТО ДЕЙСТВИЕ, както и това на Мо в тази тема:
1. И двамата идвате да защитавате МНОГОКРАТНО въпросното твърдение от кастанедовите книжки при това в клуб, който няма нищо общо с Кастанеда.
2. Започнахте с опити за рационално му обяснение, които според мен (а ако искаш питай и други извън кастанедочетящите) не са издържани отникъде.
3. След изчерпване на аргументите и двамата започнахте да ми се сърдите и да говорите за какво ли не друго (неутрино, дао, еклери, моя милост), но всеки път като кажа "кастанедочетящите са вярващи" и двамата кацвате тук за нула време. Виждам, че нещо ви тегли насам...
4. Заемаш отбранителна позиция, все едно, че някои ще те коли или изнасилва, когато ти задавам обикновени въпроси и не знам колко пъти ми повтори "не ме занимавай".

Нали разбираш, че не аз те занимавам, а ТИ сама идваш доброволно в темата? И въпреки, че квалифицираш писанията ми като "слабоумия" и "пълни глупости", какво те кара да се включваш многократно и да защитаваш кастанедовото твърдение?

ти не ни разбираш, а на нас не ни пука особено, за да седнем да ти го дробим на тепсия? Нормално ли е да твърдиш, че някой се нервира, само защото натеб така ти се струва? Или такова ти намерението по принцип - да изнервяш хората, така, че си сигурен, че 90 на 100 са изнервени?
Ако не ви пукаше или не се нервирахте на моменти, просто нямаше да се включвате многократно в темата . Та за това те питам пак, какво предизвиква това твое конкретно ДЕЙСТВИЕ в тази тема по упорита защита на твърдението кастанедово? Разбираш ли, самото твърдение все по-малко ме интересува, интересна ми стана вашата реакция. Реакция, която ми наподобява тази на вярващи, които се чувстват засегнати от еретични въпроси (извинявам се, ако съм ви засегнал).

Весела Коледа! Пожелавам ти Дядо Коледа (или Дон Хуан) да ти донесе всичко, което си пожелаеш.





Тема Аргументанови [re: L.L.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 17:05



Не си в позиция да изискваш аргументи, тъй като досега сам не си представил нито един коректен аргумент. По-добре си сготви супа.
Аз не изисквам нищо, мила Лилке. Просто, задавам въпроси в един форум и диалогирам с теб. А моят конкретен аргумент, е че в нито една друга духовна или научна система не съм чувал такова твърдение. НИКЪДЕ ДРУГАДЕ, освен в книгите на КК не съм го срещал. Ти си по-навътре в кастанедовите неща и, ако благоволиш, може да ни осветлиш относно кастанедовото твърдението. Ако не знаеш, няма лошо - кажи го и не се тормози.



Тема Хубаво енови [re: D1O2B3R4l5]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 17:09



На мен лично точно такива отговори ми харесват. Въобще не е нужно човек да чете много книги, а важното е да има смелостта да говори на базата на собствените си усещания. Прегръщам те и Весела Коледа!





Тема Re: cляпото вярваненови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 17:17



Мда, вярването е голяма сила. Всъщност, МНОГО голяма, защото ти позволява всичките ти сили, енергии и качества да ги насочиш в една посока само... Да бъдеш цялостен... И тогава наистина може и планини да се повдигат.

Но да вярваш ЦЯЛОСТНО (сляпо или не) никак не е лесно и много трудно ще намериш такъв човек. Даже и сред тези, които биха били горди да признаят, че са вярващи. Общувал съм с много претендиращи за вярващи и накрая се оказва, че всъщност ИСКАТ да се вярващи или, че имат НАДЕЖДАТА един ден да станат такива.

А когато, човек е половинчато вярващ, рано или късно вярващата му част се сблъсква със съмняващата се и от това произтичат сътресения правопропорционални на вярването.

В конкретния случай с нашите кастанедови приятели се получава такъв конфликт - хем се опитват да действат прагматично и да рационализират, хем вярват сляпо на всичко в книгите на КК, вкл. и на абсурдни твърдения. И реакцията им отстрани погледната ... виждаш каква. Изводът за нас е, че ние бихме може да попадаме в аналогични ситуации и никой не е застрахован.

Весели празници!


П.П. Маркс е казал, че религията (разбирай "вярването") е опиум за народа. И тази трева точно спасявa човека, когато мизерства физически, емоционално или духовно.



Тема Re: Енергията на човек и секса при зачеването (по КК)нови [re: dorka14]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.12.09 17:23



Всъщност, темата въобще не е за това от какво зависи най-много енергията на човек, защото струва ми се очевадно, че зависи от МНОГО нещата. А е за това как и защо човек би упорствал да доказва едно трудно доказуемо твърдение, само, защото е прочетено в книга, в която други твърдения са му харесали. Хм, дали би имал смелостта да си признае, че го прави от вярване... Не че има нещо лошо в това. Поне според мен по-важно е човек да се стреми да е искрен и цялостен, пък дали е вярващ или не, кастнанедианец или някакъв друг, това са подробности.

Весела Коледа и на теб.






Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.