Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:30 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Цигун и очиланови  
Автор nedevd (непознат)
Публикувано24.08.09 20:28



Какво ви е мнението за ползването на очила? Вие самите ползвате ли?
Преди време доста нашумя системата на Норбеков, която по същество си е цигун система, упражненията за взаимствани и адаптирани от цигун, това поне е моето лично мнение. Но както и да е - та някои споделяха, че са захвърлили очилата или поне са намалили диоптрите след занимание по неговата система.
Как според вас се справя цигун с очилата - ако имате опит споделете, моля, ако ли не - и мнението ви е ценно. :)

Поздрави и успехи по Пътя!

Детелин



Тема Re: Цигун и очиланови [re: nedevd]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.08.09 17:59



Първо, имай предвид, че недъзите, които се случват на хората, макар и на повърхността да изглеждат еднакви (примерно разни хора носят очила, защото са късогледи или далекогледи), в дълбочина могат да имат СЪВСЕМ РАЗЛИЧНИ КОРЕНИ и за това не винаги едни методи помагат на всички хора.

Очила не нося, но пък нося контактни лещи, което е сходно. При това от 15 годишна възраст, т.е. преди да започна да се занимавам с цигун. В един момент момент ми беше възникнал въпрос като твоя и доста месеци правех различни видове упражнения в тази насока. Тогава го нямаше още Норбеков, но пък имаше литература за д-р Бейнц, който е пионер от началото на 20ти век в лекуването на късо/далеко-гледство с алтернативни методи.

Аз се опитах да подходя максимално глобално и практиките ми бяха в 3 напрвления:
1. Десетките упражнения, описани от д-р Бейнц и други, които целят релаксиране и отпускане на очните мускули.

2. Хранителен режим богат на витамин А. Накратко, купувах към 5-10 кг моркови на седмица и за около месец сигурно съм изпил доста литри пресно изтискан морковен сок.

3. Разни авто-акопуктурни масажи на специални точки около очите, плюс класическия цигун във всичките му разновидности, за които съм писъл наоколо. Забелязах, че едно упражнение е особнено ефективно за отпускане на очните мукули: когато правиш Желязната ризница и Костното дишане, опитай се накрая да дишаш и със зениците (както е описано за костите).

В определен период от 3 месеца даже нарочно не носих лещи и очила. Плюс това една екстрасенска ми правеше разни сеанси. Апропо, въпросната леля Ваня беше завъртяла главата на един приятел до такава степен, че го накара да напусне Физическия Факултет опсредата (той беше един от най-добрите във випуска и физиката му беше в сърцето), защото някакви Извънземни й казвали, че мисията на моя приятел не била във физиката.

Накратко, въпреки всичко това, не намалих диоптрите никак. За упражнията обаче не съжалявм, защото смятам, че ми бяха и са ми полезни за осъзнаването на очите ми и за релаксирането им. Иначе от въпросната леля Ваня нямаше никаква полза.

Имам книгата на Норбеков, но не съм я чел (макар, че и Наташа ми я подари също, още едно благодаря за което). Преглеждал съм я набързо и оставам с впечатление, че неговите методи са подобни). Ако някой, има конкретен опит с Норбеков или други методи, да каже.

П.П. Предполагам знаеш, че Мантак Чия носи очила от много време. Т.е. носеше, защото май е минал накрая на лещи, което е много по-практично и добре за очите.



Тема Re: Цигун и очиланови [re: Mиpo]  
Автор Haтaшa. ()
Публикувано25.08.09 18:18



Сега ако имах възможност да ти подаря книга то щеше да е на Максим Горки или Павел Вежинов, дори Филип Найденов (да изтъкна един местен автор

), в по-голяма степен биха спомогнали за "отваряне на очите" или разширяване на светогледа отколкото Норбеков !



Тема Re: Цигун и очиланови [re: nedevd]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано26.08.09 10:22



Здрасти, имам впечатления, при това лични и доста положителни - що се касае до ефекта.
Те наричат традицията си 'суфи', което все пак не е цигун. Работят по сходен, но все пак различен начин - хубаво е да се отчита, че не всяка работа с енергии е цигун или йога, в другите традиции също има какво да се научи и не се знае кое е по-първо ;) особено като се вземе предвид китайския хилядолетен колониализъм или асимилизъм ;) (не обиждам никой, просто отбелязвам фактите)

Така де, има файда от системата, ако успееш да издържиш на тълпата, която участва в групите, ако си следваш наставленията и ако продължиш и сам след края на курса, имаш големи шансове за успех

парите си струват, ако това е въпроса ти.



Тема Re: Цигун и очиланови [re: Mиpo]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано26.08.09 10:33



Здрасти Мирко,

и аз съм с подобна картина на очите, поради което в един момент си казах, че сега или никога трябва да разреша въпроса из корен. И се записах на курс на Норбеков.

В същността на системата - такава, каквато аз я разбрах - е нагласата. Той е с черен пояс по карате и е преподавал това години, преди да срещне суфи-учителя си. Който го е научил най-вече на това (е, и на техники - но те са подробност, важна, но все пак периферна). И в резултат на тази среща здравен проблем, с който се е борил дълги години, въпреки бойните си постижения, отпада.

В тази система - и това е нещо, с което съм съгласна - очилата и лещите се гледат като 'патерици' (каквито те несъмнено са), пък и понеже става бърза и голяма редукция на диоптрите, е хубаво човек да не ги носи, за да може очите да свикват с новите си умения да виждат по-добре (което патериците не насърчават)

И последното - проблемът 'очила' според мен Норбеков ползва за зарибявка - за да си намери последователи, които да видят, че методът му работи. Просто защото методът му дава много добри резултати върху очите и по този начин е много убедителен. След това човек си казва - я, ами аз си имам и други теми, над които да работя. Примерно успеха - социален и финансов, над който наблюденията ми показват, че в школата се акцентира. Надявам се силно, че надскачат и тази цел, за да стигнат чисто и проосто до развитието на духа. Което е трудно да обясниш от самото начало на някой, който хабер си няма от това - така че са нужни кукички.

Е, имам критики, но не ми се пише негативно сега, понеже в крайна сметка за мен системата работи





Тема Re: Цигун и очиланови [re: жpв]  
Автор nedevd (непознат)
Публикувано26.08.09 14:53



Благодаря на всички изказали се дотук. Може би и още хора да изкажат мнение ...
Всъщност, ако опитам да обобщя мненията на Мирко и жрв, то независимо дали ще свалите очилата или намалите диоптрите вледствие на различни практики, в крайна сметка остава ползата от практикуването и откриването на все нови и нови методи, системи, теории ...

Поздрави и успехи по Пътя на всички търсещи!
Детелин



Тема Re: Цигун и очиланови [re: жpв]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано27.08.09 08:46



Свали ли очилата?




Тема Re: Цигун и очиланови [re: nedevd]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано27.08.09 08:52



Учителят на моят учител почина на 85 и доколкото знам така и не носил очила. Причината според него е, че всяка сутрин правеше тратака върху слънчевият диск при изгрева на слънцето.

Ако имаш директен изглед към изгрева и решиш, ще ти кажа какво да правиш.






Тема Re: Цигун и очиланови [re: nedevd]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано27.08.09 11:03



Не е съвсем по темата - но познавам един ирисов диагностик/акупунктурист, който това специализира - намаляване на диоптрите - мисля че за десет сеанса беше или две седмици, не помня точно. Даже ми беше предложил да направя преглед преди и след, но не съм ходила при него по други причини.

Пиши на бележки - ако се интересуваш, с известна трудност (поради загубване на gsm

) ще изровя координатите му.

Don't tell me what I can't do

Тема Re: Цигун и очила [re: huanji]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано27.08.09 14:35



дръпнах назад 1,5 диоптъра, което за триседмична работа си е направо чудесен резултат. после ме отвя вятъра в друга посока... имам още доста да поработя обаче

резултата се запази на 75 %




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.