Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Гневът и как да се справим с него  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 12:25



"Гневът е силна емоция, толкова силно свързана с болката, че понякога е трудно да се определи къде едно от тези емоционални състояния започва и къде завършва друго.

Болката никога не засяга само тялото - тя си има емоционални и физически страни. Емоциите ни са силно свързани с това колко болка усещаме, а самата болка е тясно свързана с депресията.

Гневът е много силна емоция и често моментното усещане от него е добро. Гневът има мотивиращата сила да кара хората да действат. Но на лице са добри и лоши действия. Важно е да се опитаме да ги различаваме.
Гневът има ефекти, които никак не са безвредни. Психологическото му въздействие е много силно. Когато сме ядосани чувстваме как гнева изпълва гръдния ни кош, главата ни, и как преминава през цялото ни тяло. Но ефектите от това състояние са коварни. Гневът служи за постигането на моментна цел. Той е пряк път към мотивацията. Лошото е, че той създава кръг на ярост и в последствие чувство за пораженство.

Когато сте гневни изпитвате нуждата да предадете собствената си болка на другите.Но в крайна сметка гневът може да доведе до самосъжаление, защото дори и да използвате околните за буфер, не можете да премахнете болката, която е в самите вас.

Гневът е начин да накарате другите да платят за вашия собствен емоционален дисбаланс. Той води до депресии и в крайна сметка намаля силно удоволствието от живота.
Психолозите препоръчват няколко начина, които помагат да се предотврати възможността гневът да руши емоционалния ни живот и този на другите около нас:

* Първо, разбира се, трябва да приемем собствения си гняв. Някой хора отричат гневното си поведение или просто не го възприемат като гневно, независимо от това, че в крайна сметка им причинява дискомфорт.

* Гледайте на гнева си като на сигнал - той не е нещо, което трябва да се избягва или поддтиска. Той е сигнал за това, че е възникнал някакъв дразнител, на който трябва да обърните внимание.

* Опитайте се да си отговорите какви са целите, на които служи гнева ви. Шефът ви се е развикал на работното място и вие се чувствате унижени. След това вие самите израрявате негативните си емоции като прехвърляте ядя си на други хора. За да намерите мотивацията на гнева си, винаги търсете вътре в самите вас.

* Вслушайте се в диалога, който водите със себе си. Често гнева се базира на вътрешното вярване, че са се държали несправедливо с нас или, че сте били онеправдани по някакъв начин. В този случай просто се опитайте да се оттърсите от мисълта за това, че сте били наранени или пренебрегнати. Също приемете факта, че в живота не винаги нещата се подреждат по-най справедливия начин.

Идеята, че живота е несправедлив не само е ирационална, но и ще ви накара да трупате в себе си купища болка и убиди, които считате, че са ви причинени. Всичко това ще ви накара да изпитвате ярост и ще ви води към депресия. А гнева ви няма да има лек защото няма как да промените несправедливстта.

Самосъжалението също е резултат от тези убеждения. А непрестанното оплакване на другите и към себе си води до инерция и пасивност.
Щом веднъж съумеете да приемете, че живота може понякога да е несправедлив, ще можете да започнете да следвате позитивните си цели.
Ще сте способни да работите за намалянето на несправедливостта, като превръщате гнева си в изблик на положителна сила, както и да следвате достигането на потенциалите си, независимо от пречките, които съществуват."


___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано11.07.09 13:14



благодаря за отделянето на темата
хубав цитат - чий е?

п.с. харесвам подписа ти

Редактирано от жpв на 11.07.09 13:17.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 14:32



Текста е на моя учител.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано11.07.09 14:39



аха. продължавам да не съм наясно с това кой е автора, но няма пролем, щом не искаш да казваш.
а ти лично как се справяш с гнева (своя и на този отсреща)?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 15:26



За моя - пробвам нещата, които цитирах в първия пост.

За чуждия - ако е пасивен игнорирам, ако е агресивен - с адекватни превантивни мерки. Друго не може да се направи, защото както по-горе пише, причините за гнева са вътрешни и само приносителят им може да ги разреши, ако има мотивация и желание.

Нищо не може да се направи за човек, който иска да се самосъжалява!

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано11.07.09 15:35



Моля те, опитай да бъдеш по-конкретен в описанието на това, което пробваш. При цялото ми уважение към твоя учител (което е по принцип учтивост от моя страна, а не защото го знам кой е та нещо да ме е впечатлил), в текста му има достатъчно много неща, които могат да бъдат най-малкото оспорени. Затова и казвам, че мен ме интересува личния опит - какъв е твоя, без да ползваш думи на други хора, ако е възможно...?

п.п. не ти ли се е струвало понякога, че чувствата са заразни - влиза в дискусията някой (говоря основно за жива среща, но що не и тук, в нета), и всички 'прихващат' от неговото състояние - я гняв, я оптимизъм... и понеже сега говорим за гняв, изглежда като че чувството може да не си е баш твое. какво правиш тогава??

Редактирано от жpв на 11.07.09 15:40.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 16:19



Чувствата СА 'заразни', защото Егото на всички ни действа по-един и същ начин - създава мними конфликти, за да се храни с освободения от тях гняв, страх, болка. Идва някой ядосан, казва си болката, сещаме се за подобна несправедливост спрямо нас и започваме заедно да се оплакваме и да се навиваме един друг. Ако не сме преживяли подобно нещо, започваме да се страхуваме да не ни се случи и на нас.

Така че гневът, както и всяка емоция, е винаги личен и причините са винаги в нас самите. Няма по-глупава мисъл от "Болестите идват от ядове, а ядовете идват от гадове". Тя предполага отсъствие на лична отговорност

Моя опит показва, че ако у човек има дори и една йота самомнение, то той става или жертва в ситуация с много гняв, или нападател.

И понеже отстраняването на Егото е много продължителен и трудоемък процес, човек може да се калява.

Преди време участвах на един тренинг, който беше свързан точно с гнева. За да установи човек как реагира в определени ситуации разигравахме определени ситуации.
Примерно, подреждаме се в кръг, един застава вътре, а другите започват да го обиждат.

Мисля, че подобни контролирани практики или пък използването на ежедневни, но не чак толкова рискови случаи, свързани с гнева, могат да са много полезни.

Както ти казах в друга тема в клуб Йога, повече енергия изисква по-голяма отговорност какво да се прави с нея. Установих, че когато имам по-високо ниво на енергия, реагирам агресивно при появата на гняв.

В такива случаи, освен с заучено каляване, помага ми и действието с осъзнаване, което ми сигнализира, че се ядосвам.

Имам още много работа в тая насока, разбира се! Но съм на принципа на анонимните алкохолици - признаването на проблема е първа крачка за решаването му. След това малки и ежедневни крачки, ден след ден.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано11.07.09 17:06



"Гневът е временна лудост" казва Ошо..

ето едно хубаво линкче

, защото все пак сме в клуб "Ошо"

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 19:08



Цялата статия е хубава, но не става само със 'запомни че ти си източникът на гнева, а другите са екран, на който прожектираш гнева'. Мое мнение.

Иначе е хубаво човек да знае някои механизми, но само със знаенето не става.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано11.07.09 19:27



и така май само не става.....ти ще кажеш...

Щом веднъж съумеете да приемете, че живота може понякога да е несправедлив, ще можете да започнете да следвате позитивните си цели.
Ще сте способни да работите за намалянето на несправедливостта, като превръщате гнева си в изблик на положителна сила, както и да следвате достигането на потенциалите си, независимо от пречките, които съществуват."




!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 21:26



Естествено, че не.



___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано11.07.09 22:29



So, what we do?



!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор freshbox (минаващ)
Публикувано12.07.09 00:14



да ти кажа ли мнението си хора, които не посочват автора на това, което цитират?

а също и за тези, които се правят, че не забелязват това и продължават да го коментират?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 00:20



Няма 'ние'. Проблемът е в 1.л. ед.ч.

В текста на Ошо исках само да наблегна, че установяването на проблема и на начин за неговото решение не е достатъчно. Все едно да имаш лекарство за дадена болест и като му прочетеш името и да оздравееш.

Накратко - освен от разбиране и от осъзнаване, човек има нужда и от ситуации, в които да упражнява това, което знае на теория.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.07.09 01:49



В цитирания от теб текст (коректно е да посочиш източника разбира се) гневът се приема по презумция за нещо, което е "неправилно" и следователно - с него трябва да се справим. Дори е създадена методика, която да доведе до справянето с гнева.

Можем да се запитаме, първо - дали наистина винаги гневът е нещо "неправилно"? Защо обобщаваме и пренебрегваме уникалността на всеки конкретен случай, изключвайки ситуации, в които например поведение, изразяващо гняв (или поне изглеждащо като такова), да бъде напълно адекватно?

И второ - кой е този "аз", който се "справя" с гнева? Има ли наистина "аз", разделен от гнева? Какво е "аз"-ът? Структура от натрупани преживявания, спомени, информация, обусловености, обвързаности, обсебвания. Същата тази структура провокира съзнанието да реагира по определен начин, по някога и под формата на гняв. Съдържанието на "аз"-а и съдържанието на гнева е едно и също. "Аз"-ът в определени ситуации се проявява като гняв, т.е. "аз"-ът е гняв, а не "аз имам гняв". И как може същият този "аз", който е гняв, да се справи с гнева? Поставяйки си такива задачи в резултат на определени внушения, можем да се оплетем в още по-големи усложнения и себезаблуди.

В случая психологическите модели не водят до реална полза, каквато е свободата от гнева, но дори задачата им е неправилно зададена - "справяне с гнева". Защо трябва да се "справяме" с гнева и "кой" всъщност се справя с него?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 12:47



Но съм на принципа на анонимните алкохолици - признаването на проблема е първа крачка за решаването му. След това малки и ежедневни крачки, ден след ден.


А имаш ли идея за себе си какви конкретно могат да бъдат тези крачки? В смисъл, нещо като да си повтаряш всеки ден "днес ще се ядосвам по-малко от вчера"? Не се бъзикам, сериозно те питам.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано12.07.09 15:53



оф! нета ми се разпадна след един изпипан отговор... та едно отново вероято един по-постен вариант.
казвах, значи, че съм съгласна с теб, макар и да смятам че има там някъде още нещо...
по отношене на първия ти постинг - има нещо, което смятам за важно да отбележа, и то е че според някои (които пък аз уважавам а и процеса ми е показал, че са прави) гневът е нещо като шамандура, под която се крие нереализирана скръб. т.е. - не гневът води до депресия - както твоя човек казва - а гневът е следван от депресия (по-точно от процес на тъгуване, което води до лекуване на депресията), което е естествения процес на освобождаване от емоции при раздяла и траур.

сега се сещам, че Ошо дава за образец по протичане на емоциите децата - казва, че през тях емоциите преинават светкавично и не се задържат и това е здравословния, естествен и правилен начин. при възрастните има травми емоционални, неотработени, поради което те се набутват във възпроизводство на стари емоции при нов стимул. също си спомням сега, той казва още, че който не може да мрази, не може да обича - понеже става думи за плюс-минус динамика на чувствителността. ако я няма - няма чувства значи.
не си спомням обаче за гнева какво казваше точно...



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано12.07.09 16:36



От мои опит искам да кажа че с гняв и други подобни неприятни и вредни за нас и околните емоции не можем да се справим чрез умът.Това е наивно .Просто се мъчим да излъжим нещата искаики да се случат по един лесен магичен начин.Не е така просто.Психологическите методи само подтискат ,те са игра на ума.Също и повтарянето на някакви изречения ,самовнушения или мантри. Трябва да се работи с методи които първо пречистват после трансформират боклука в нас.След това всичко се получава естествено.Филосовстването нищо не прави с нас,само се забатачваме в нашето си необятно въображение

.

Гнева,страха,неспокоиствието просто показват че енергията ни е отишла в грешна посока.А на енергията не може да и влияеш с психологически самовнушения,мантри или философия. Това съм установил аз. А методи за трансформация и пречистване нашият човек ОШО има доста. Нека го уважим.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 16:48



сега се сещам, че Ошо дава за образец по протичане на емоциите децата - казва, че през тях емоциите преинават светкавично и не се задържат и това е здравословния, естествен и правилен начин. при възрастните има травми емоционални, неотработени, поради което те се набутват във възпроизводство на стари емоции при нов стимул.

Ако беше така, нямаше да има толкова травмиращи събития/емоции от детството, които оказват влияние през целия ни оставащ съзнателен живот.

Иначе протичането на емоцията без задържане и последващо рекликиране и мултиплициране, е идеалния вариант.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 16:53



Аз съм фанатик и стриктно следвам предписанията на нашия мил гуру и писател-фантаст. Мисля, че точно на теб няма нужда да ги преразказвам.



___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 16:56



Хареса ми как го каза... има само едно място, което бих променила малко: Гнева,страха,неспокоиствието просто показват че енергията ни е отишла в грешна посока. - бих казала само "енергията ни е отишла в СТАРАТА посока". Ще рече, според както сме си свикнали или според шаблона, който сме възприели. В този ред на мисли, "чистене на боклука", за мен означава осъзнаване на шаблоните и изхвърляне от употреба на излишните (може и всички да са излишни, това ние си го решаваме/откриваме).



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 17:00



"Нашият мил гуру" не дава универсални рецепти, а само общи насоки, а конкретното приложение на тези насоки всеки си го определя според личните параметри, данни и кръвна група.

Затова те попитах.
Ама, сега пък в крайна сметка, ако не ти се споделя - недей.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 17:04



Не ми е ясно какви точно стъпки искаш да ти опиша. Всеки ден ми се случват различни ситуации. За да реагирам адекватно, разбирай без излишни емоции и хабене на ел. енергия, трябва да съм гъвкав.

И понеже тая гъвкавост се получава, когато няма заучени модели и бетонирани предразсъдъци, то си правя прегледа като пионерче с поръчение. И други неща, които също знаеш.

Ако пък чак толкова искаш детайли, кажи и ще си направя труда да напиша един примерен дневен режим, в нашия мил клуб. Поне ще стане весело, докато избягвам плюнките, които ще завърчат по мой адрес. Винаги е забавно!



___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 17:58



Ами, ... ти ги спомена тия малки стъпки всеки ден. Съгласна съм с теб по принцип, ама ми стана интересно дали имаш нещо конкретно предвид - нещо, което за себе си си открил, че работи, та ко ще бъркане в носа да е!



... За мен си открих, че освен прегледа (който си е всеки ден, както и при конретна случка-повод), специално за гнева ми вършат работа разни дребни нещица, като например да преигравам умишлено или с други думи да правя от гнева си театро. Например, правя ужасяващо гневни физиономиии, мятам убийствени погледи или отправям с много спокоен и твърд глас страховити заплахи от рода: "Валери, ще ти счупя главата и телефона ти в нея." Върши чудесна работа и търчането в кръг с разперени ръце, високо вдигнати колене и боен рев "МММЯЯЯЯЯГХЛЛ!!!" (Е, това още не съм го пробвала, но се вдъхнових!)
Резултатът от това е, че само при мисълта как изглеждам отстрани ми става смешно и вече не съм ядосана. А и околните не се ядосват в отговор, защото също им става забавно.

Редактирано от L.L. на 12.07.09 18:06.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано12.07.09 20:47



супер подход! това май е най-светстното предложение за справяне с гнева, на което някога съм попадала!... ще го пробвам, забавен ми е...

а иначе аз разчитам да се усетя в момента, в който се заражда, да си дам сметка защо идва и да усетя целостта си - която е много повече от тази точка в съзнанието ми, която е ядосана в момента. и ако сполуча дотук - нататък просто гнева се разтваря в цялото - което е много повече от него... това звучи абстрактно, но е съвсем практически подход всъщност...



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.07.09 22:11



Всичко в нас е инерция от миналия опит, а гневът е и инстинкт. За да се промени инерцията на гнева е нужно осъзнаване и време.

Онзи ден разтоварвам и обсъждахме шофьора да обърне и свали брезента от другата страна и той съвсем импулсивно рече - да ви .ба майката, знаете ли каква кушия ми е. Веднага замлъкнах и за секунда размислих, след което отидох да си направя кафе. Преди време щеше да стане весело, но сега инерцията се е променила. И не щеш ли той сам се усетил и дойде да ми предложи сам да обърне камиона. Почерпих го кафе и него и казах да разтоварват така и помогнах, щото реших, че верно е голяма кушия.

Според ситуацията никой не знае какво ще стане, така че гаранция за нищо няма. Говорим за някакви средноаритметични.






Тема Обусловености-желание-гняв и осъзнаваненови [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.07.09 23:40



Казано по друг начин, желанието да се "справиш" с гнева е продукт на същото нещо, създаващо гнева. И е само по себе си пак гняв - срещу гнева, а това води до още по-голямо усложняване и объркване.

Осъзнаването обаче е напълно автономен процес и не зависи от никакви желания, то просто става - от само себе си. Осъзнаването на обусловеностите, пораждащи гняв, води до свобода от същите тези обусловености и следователно до свобода от гнева. Но това осъзнаване не се поражда от никакви желания, то е мигновен проблясък, прозрение, виждане на нещата такива, каквито са. И не може да бъде вкарано в каквито и да било психологически модели като например за "справяне" с гнева и т.н. Няма "аз", който да го поражда, има само осъзнаване - безусилно внимание, будност, без никакво напрежение.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.07.09 00:33



Всеки си има собствени 'трикове' за измъкване от подобни ситуации, но трябва сам да ги открие, в противен случай не действат.

Триковете обаче са временна работа, отлагане, което просто осигурява повече време. Трябва да се намери един елемент от навика, в случая да се гневим, и тоя елемент трябва да се промени. Навикът се нуждае от всичките си елементи за да действа.

И още нещо - не сме съвършени, което значи, че понякога трябва да се изпуска парата, Подтискането на гнева, без да се решава генерално проблемът, води до по-голям проблем. Приемливи форми има бол - по интензивни и силови спортове, икебана, медитация, танци и бла-бла работи, на кой каквото му действа.

При кастанедите по презумпция се счита, че здравото тяло е устойчива основа за всичко, което правят. Мен ме устройва и ми допада.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано13.07.09 09:26



Съгласна съм с прагматичната посока, която посочваш. Тя мен също ме интересува. От друга страна, според мен, е хубаво да имаме идея за това какво е гнева - което и Ошо, и психолозите, и шаманите, обясняват. И въз основа на това си разбиране, разботят с него/трансформират го.

Какъв е твоя личен опит за справяне с гнева - как подхождаш, какво правиш? Ние стеснихме говоренето до гнева, но според мен е хубаво да го наричаме по-общо - агресията (и безсилието, което е обратната му страна) - в себе си, и в другия отсреща.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано13.07.09 12:23



Всеки си има собствени 'трикове' за измъкване от подобни ситуации, но трябва сам да ги открие, в противен случай не действат.


Е, та, нали и аз същото казах, няма универсални рецепти и всеки сам си открива какво действа за него и как да прилага общите насоки. Въпросът със споделянето е изцяло по желание и евентуално в процеса може да изникнат още някакви идеи или открития (най-вече у споделящия).
(Апропо, интересен факт по повод процеса на споделяне: наскоро така се излекувах от някакъв дисбаланс, причинил вдигане на температура - а именно, разказвайки. Разказвах една стара история, нямаща нищо общо с конкретната ситуация, но това, което се случи за моя най-голяма изненада, бе, че в хода на разказа се въодушевих и вживях в историята така, че усетих как започвам да се потя и до края на разказа температурата ми беше спаднала.

После се сетих, че шаманите лекуват по подобен начин (като един от начините), но за първи път го открих за себе си и ми стана ....густо, майна!)

Триковете обаче са временна работа, отлагане, което просто осигурява повече време. Трябва да се намери един елемент от навика, в случая да се гневим, и тоя елемент трябва да се промени. Навикът се нуждае от всичките си елементи за да действа.


Триковете представляват по същество точно разбиване на навика, промяна на един или повече от елементите му, а не отлагане (на какво?).

Редактирано от L.L. на 13.07.09 13:05.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано13.07.09 12:24



Радвам се, че те е вдъхновил.
Успех!



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.07.09 19:09



"Е, та, нали и аз същото казах, няма универсални рецепти и всеки сам си открива какво действа за него и как да прилага общите насоки. Въпросът със споделянето е изцяло по желание и евентуално в процеса може да изникнат още някакви идеи или открития (най-вече у споделящия)."

Разбирам за какво говориш. Аз обаче съм скептичен относно споделянето. За осъзнае нещо човек, трябва да е минал определен енергетичен праг, който се минава с натрупване на сила. Тогава дали ще споделя, ще плете терлици или ще блее в пространството, самото преместване ще катализира проявата на осъзнаване.

"Триковете представляват по същество точно разбиване на навика, промяна на един или повече от елементите му, а не отлагане (на какво?). "

Ти говориш за точно определен вид трик. Само дето не съм убеден дали всичко, което пробваме спада в тая категория. Ако човек от първия път попадне на нещо от тоя сорт, за който говориш - супер. Обаче четейки опита на хора по разни форуми, нещата, които се ползват като "трикове" ми звучат безумно, да не говорим че са с неясно предназначение.

Преди време ми пратиха една програмка, която подателят използвал за следното - през определен интервал от време, тая програмка издавала звук и правила някакви шашми по екрана на монитора. Целта била да напомня човек да си държи будно вниманието. Все си мисля, че такава глупост може да се ползва от хора, които нямат търпение да поседят поне за малко във вътрешно мълчание и кафето вече не им действа, та са заспали будни.

Имам и много примери за навици, трикове за сънуване и все неща, които освен, че са лично производство, то самите им създатели не са ги ползвали достатъчно дълго и упорито за да знаят дали действат и как.

Много народно творчество, малко файда. Просто исках да отбележа, че има много т. нар трикове.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано14.07.09 00:55



Здрасти жрв. Ти искаш ненужно да усложниш нещата според мен.Как така искаш първо да разбереш какво е гневът. То не е някава изолирана енергия сама по себе си че да я изучаваш,тои идва просто от различни натрупаности в нас. Колкото повече изчистваш това което си натрупала,толкова по естествено спокоина и центрирана ще си.И не само гнева ще изчезва а и всякакви други инстинктивни емоции които са ненужни. НИто истерична радост,нито истеричен гняв ще се появяват - защото те са една и съща енергия - ако го има едното ще го има и другото. Тук някои казват за различни "практики" какво да казват когато настъпи гневът,как да се държът .... но това е по скоро политика а не трансформация. Трябва да опитваме да стигнем до състоянието в което тези изблици просто не идват в дадените ситуации. Ако си изчистен и усещаш и цениш живеенето си ти ще разбираш всеки човек независимо как тои е настроен към теб.Лошо настроения,агресивния е такъв не защото ти си му виновен или му пречиш а защото тои самия има проблеми и ако го наблюдаваш в спокоино състояние ще видиш това и ще го съжалиш.Тои се е разболял. Ако е здрав ще е любящ. А ако искаш всички да са като тебе значи и ти си невротичен.Но 99% от хората поне в БГ сме много невротични и негативни.Затова с пасивни техники според мен нищо няма да стане.Трябва първо да се изхвърлят нещта,да доиде лекотата.Аз виждам хората около мен приятели познати,роднини - всички до един имат нужда от пречистване. Особенно ако си енергична,импулсивна и чуствителна натура но пълна с напражение,злоба ,завист ... как това може да се оправи ако просто седиш в поза лотос и медитираш ? От вътре кипи а ти стоиш като пън ... Невъзможно. За този тип трябват динамични техники.Затова говоря за ОШО техниките,защото тои има доста динамични.Те са точно за нас - съвременните хора и то точно каквито сме в България в момента ...



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от brendo_boss2 на 14.07.09 00:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от brendo_boss2 на 14.07.09 00:58.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано14.07.09 01:18



Здрасти 1.1.Добре, добави каквото искаш. Според теб казваш чистене на боклука означава "осъзнаване на шаблоните и изхвърляне на употреба на излишните". Така е, но това е последния стадии - следствието.Въпроса е да се доведем до състоянието в което това ще стане естествено. В това стресово ежедневие в днешни дни и всичко което насъбираш за 12 часа, примерно - неприятна работа , безпаричие ,трафик ... мислиш ли че можеш след това да си в състояние да осъзнаеш шаблоните си,енергиите,да се центрираш ... Трудно.Поне за обикновенните хора. Тука има и биология и химия.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано14.07.09 09:07



Брандо, според всеки ученик, учителят му преподава точно най-подходящите практики. В противен случай не би го следвал и не би ги правил.



В различните учения има различни практики, за различни типове хора. А някои учители дават практиките според ученикът - ако е като шило в торба, ще му дадат да прави нещо, което да го успокои и балансира, ако е прекалено инертен, ще прави нещо друго, което да го центрира.
Ако е прекалено физически насочен, ще му дадат физически упражнения, акое ментално- ментални и т.н.

Няма универсален метод за всички хора, затова доста често, ученици на един учител, имат коренно противоположни виждания за системата, която са учили при него, особено ако не са стигнали до нейния край, където всички методи се срещат. И по тоя начин възникват едностранчиви методи и се губи цялостното и завършено познание.

Не е важно с какво ще се започне, а как ще се практикува. Понеже в нашето съвремие има много масови системи, които трябва да са пригодни към много различни по характер и темперамент хора и се преподават масово, затова възникват и разни сурогати, които да пасват на всеки, ама ми се струва, че не пасват на никой. Липсва личното отношение на учителя, който да види що за човек е неговия ученик и да нагласи практиката така, че е подходяща.

Може би и това е причината вече доста учения да са подходящи за определен тип хора - щото принципите са се превърнали в затвърдени практики с точна последователност, която е догма и не се нарушава.

___________

Редактирано от mo32 на 14.07.09 09:10.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор Лeko (ученик)
Публикувано14.07.09 09:35



Трябва да опитваме да стигнем до състоянието в което тези изблици просто не идват в дадените ситуации.

А какво правим докато "стигнем"?

Ще е много весело ако някой ме "катастрофира" на сфетофара, да увелича силно музиката и да затанцувам Натарадж на уличното платно (нали така се казваше оня танц със затворените очи). Сигурен съм че преди въобще да ми хрумне тази идея (колкото и да е добра

), вече ще съм "кипнал". Затова една мантра от сорта "Ха, честито! Пак ми се размина леко!", май ще ми свърши по-добра работа.

пп. Жерав, дишах ли, не дишах ли ...

Редактирано от Лeko на 14.07.09 09:47.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано14.07.09 12:18



В написаното от твоя учител, също ги няма отговорите и решението на проблема с гнева и ти сам го потвърди,
така, че въпроса ми е зададен към теб и включва всички останали, към които си насочил тази тема

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Редактирано от izit на 14.07.09 12:19.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано14.07.09 17:33



MO, техниката е според типажа на човека,разбира се . Аз говоря че трябват динамични техники защото съдя по болшинството от хората с които общувам и се срещам като цяло.А и непознати хора наблюдавам ... Такова е времето и страната в която живеем.Ако сме живели цял живот в Хималаите,или сме се родили крале като Буда .. може би Лотуса щеше да е 100 % за нас

. Но съм съгласен разбира се и с теб.

Леко, аз не говоря че трябва да правим техники по време на САМАТА ситуация която ни провокира да избухваме. Това е глупаво. Катарзиса се прави в свободно време на удобно място.Ако е сполучлив промените ще стават във времето и няма нужда когато влезеш в автомобилна катастрофа да правиш Натарадж ... Просто трябва да се работи с воля отделяики повече време за нас и това което става с нас. Иначе приказките са за женския пазар ... дет се вика .А ако влезеш в катастрофа и ти се вика и бунтува бих казал че е по добре да го правиш (щом ти идва),инак остава в теб и като се прибереш от катастрофата ше се опиташ да го изкараш на жена ти,децата или някои друг. Нищо лошо да си викаме и изтрещяваме правеки го така че да не обиждаме или нараняваме друг.Това не е трудно. Но ако отсреща не те разбират понякога се стига до развод .

Редактирано от brendo_boss2 на 14.07.09 17:38.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано14.07.09 21:31



Темата я пуснах заради жерав, а откъсът го пуснах за да не е празна.



___________

Редактирано от mo32 на 14.07.09 21:32.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано14.07.09 23:50



Така е, не може наведнъж всичко и завинаги. За изолирането и осъзнаването на шаблоните си трябва време, усилие и правилен подход. И после става естествено.





Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор Лeko (ученик)
Публикувано15.07.09 08:43



Надявам се че те разбирам, Брендо,
Ти говориш за някакъв превантивен подход. Т.е. да "работим" с гнева още докато не се е зародил. А Жерава и Лятната Лястовица споделиха какво правят когато усетят пристъпа. Техният подход предполага да си "нащрек" (също един вид будност/деавтоматизация).

В твоята посока, освен техниките за динамична медитация, не мислиш ли че можем да използваме и други начини за катарзис, така че да предотвратим натрупването на агресия (която после да избухне в пристъп на гняв). Всички тези понятия май са от психологията, но както ти се нае да обясниш в един предишен пост - могат да бъдат имена на (представата ни за) енергии. Да продължа, имаш ли идея за други техники за катарзис?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано15.07.09 16:31



Ясно.

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: Лeko]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано16.07.09 09:54



Лятната Лястовица?!

Хееее, хареса ми, браво! Най-готината интерпретация на прякора ми до тук!

Последните ми открития за гнева: Гневът е много хубаво нещо, всъщност. Както и болката, която е скрита зад него. Показва ни, че нещо не е наред с посоката, с вътрешната ни ориентация. Нещо, като аларма, червен семафор, който се включва, когато няма вътрешен консенсус за посоката на влака (или самолета). Или някоя част не работи. Ерго, не гневът е нещото с което трябва да се "борим" или "справяме", а повредата, вътрешното противоречие, довело до гнева. Прилича на усещането при решаване на задача. Не се справяш със задачата, опитвайки се да я премахнеш, стремиш се да я решиш. И когато откриеш отговора, изведнъж ти олеква, избистря ти се и вече си научил малко повече за себе си и света около теб.

Редактирано от L.L. на 16.07.09 09:59.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано16.07.09 11:23



А е възможно също задачата да не е зададена правилно. Т.е. това е една по-висша проява на осъзнаване - да не бързаш да решаваш задачата (приемайки я за адекватно зададена), а първо да разбереш механизма на нейното задаване.

С други думи - вместо да бързаме да търсим отговори на въпроси, можем първо да разберем механизма на тяхното задаване, логиката, която ги е образувала, мотивът, който стои в тяхната основа.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: бeзпътeн]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано16.07.09 13:28



Това е начина..

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.07.09 21:50



И когато откриеш отговора, изведнъж ти олеква

Което най- често значи да приемеш унижението.






Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: Лeko]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано16.07.09 23:11



Здрасти Леко.Ами аз не казвам че трябва да работим с точно с ГНЕВЪТ преди да се е зародил.Аз казвам че трябва превантивно да работим за пречистване и трансформация на задръстванията,наслоеностите в нас.Когато се трансформират не се появява не само гневът но и всички други емоции и поведения които са били свързани с тези запушвания в теб. И забележи аз казвам гневът вобще не се появява,или на негово място се появява разбиране,или очудване но не и някаква първична емоция.А Жерав и Лятната лястовица са казали как да придадът просто друг вид на "пристъпа" които ВСЕ ПАК се появява. Това не трансформира нищо защото гневът все пак идва - значи причините са още в теб.А дали ще дадеш вид на пристъпът или ще кажеш лицемерно "колко ми е яко" това е твои избор.Когато си чист трудно може да доиде някава животинска емоция.Защото колкото си по чист толкова си по съзнателен и щастливо приемащ.Но това е мои опит и ако си го преживявал ще ме разбереш ако не ще останат само думи.

Ами да има и други начини за катарзис.Но аз наи ценя активните медитации на ОШО за нивото на което сме повечето хора днес.Също е много полезна медитацията с плаченето.Не се сещам как се казваше (от ОШО е).Но тя може и да не се спазва стриктно,всеки плаче понякога това не е нещо неспецифично. Аз когато реша да я правя пускам музика с някакъв подходящ фон и 20мин се отпускам и се отдавам на плачът когато идва.С течение на времето все по малко и рядко се появява през тези 20 мин.После оставам малко в тишина.Много олекотяващо.А има друга такава от ОШО,но тя е 3 седмична - първа седмица всеки ден 3 часа плач,втора седмица - всеки ден 3 часа смях и трета по 3 часа мълание и тишина.Но ми се струва доста сложна за изпълнение.
Танцуването в някакъв техно или африкански МОНОТОНЕН ритъм е също добро.АКо се слееш постепенно в ритъма играеки и влизаш навътре изпадаш в един шамански екстаз - играеш в медитация.Много е важно че динамичните техники особенно Динамичната медитация изчистват и самото тяло,организмът ни. Ако си запушен от цигари ,алкохол може да се закашляш,давиш,плюеш ... и това очиства именно много. Топят много мазнини - с една дума махат излишното





Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: huanji]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 09:26



Не, тогава не се налага да приемаш унижението, защото унижението изчезва, заедно с гневът и болката, като сняг на слънце.

И ти става леко.

Решението на задачата е в условието. Когато ти светне постановката, тогава излишното изчезва от самосебе си.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: бeзпътeн]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 09:33



Съгласна съм с това. Тооо,... решаването по принцип включва разбиране на условието, от там би трябвало да се започва... С други думи в процеса на разбиране, ако условието е грешно, това се вижда още в началото на този процес.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 15:32



май го писах някъде преди, сори ако се повтарям - ошо казва, ако си жив, имаш чувства. въпроса не е да ги нямаш (да нямаш гняв в частност), а какво да ги правиш, когато се пръкнат изневиделица те изненадат? приемане му е майката, мен ако питаш - и с гнева, и с любовта, и с радостта, и със страха... и тогава става трансформацията. катарзиса изхвърля най-външното - отпушва тапата на консервата. дълбинната работа е тиха и става бавно - след катарзиса, ако си е свършил работата да отпуши, си тлее сама.

затова и ошо казва - динамичната е само преход към медитацията. самата медитация е в тишината.

има хора, които ампутират чувствата си. дори като че ли в нашата култура мъжете го правят това предимно - приказката 'не плачи, мами, нали си мъж' всички я знаем. какво да се правим - кофти късмет (кофти култура) но дет'са вика, мъжете ги раждат майките им - сиреч майките са тези, дето са овапцали работата, ама бащите какво са правили да питаме ли или не, и т.н. и т.н. - до девето коляно, пола няма значение и всички сме в кюпа.

накратко - разбирам, че за теб идеала е гневът да се разтвори, да изчезне, емоциите - да омекнат и утихнат. дао се стреми към това. аз напуснах дао, когато видях, че не работи с емоциите ами ги потапя. това не е моя път - а както знаем пътиша има много, за всеки си има и влак и пътници. моя път е да има емоции, но да се свържа с тях така, че хем да съм жива, хем да не съм разрушителна. затова трябва да ходя на пвръсти все едно вървя по ръба на пропаст - както казва един стар и мъдър. не само по отношение на емоциите но изобщо.

салюти!



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 16:34



... не знам защо, но като прочетох изказването ти и се сетих за индийски танци...





Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 16:38




слънце! аз знам защо



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: Лeko]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 16:47



Ученико,
хубаво е, че си наполовина празен.
но ти си своя учител, тъй че не питай мен дали бдя и проверявам

не го правя, със сигурност. и няма да го правя... its your business
мен ме интересуваше дишането ти при изясняването на темата за 'себе-то си', което може и да дочакам някога, а може и да не. другото си е изцяло твой терен (то не че и това не е )

Редактирано от жpв на 17.07.09 16:52.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 17:13



...бах таз интерсубективност женска... вече и аз знам!


Ти да видиш, психоложкатааааааа!! Мцунк!



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано17.07.09 20:59



Когато приемеш унижението, се появява смирението и енергията ти се връща. Естествено заедно с всички гореспометати от теб симптоми.



Каква е постановката на гнева?




Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: huanji]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 22:10



Гневът няма постановка, има генезис. В това е въпросът. Решаваме твърде сложна задача, но тя не е такава първоначално, усложнена е впоследствие. Раждаме се с пълен комплект емоции, така, както се раждаме с пълен комплект органи. Всеки орган си има свързаната с него емоция, това е естествено и изпитването на емоции е свързано с естественото функциониране на организма.
"Унижение", обаче, не е емоция, това е комбинация от емоции. Унижението има постановка, защото е комбинация, сложносъставно е.
А елементарните емоции, към които спада и гневът имат елементарен генезис. Детето защо плаче - защото е унизено ли? Или защото е гладно, неповито, студено му е, самотно е или му се спи? Да не мислиш, че сме се променили? Не, не сме. Само сме се научили да говорим твърде много и това говорене ни разсейва от същината на проблема.





Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 23:13



верно, бах таз... траляля, отде я изкопа таз невероятна дума? иначе става дума за същото (понякога изрусявам здраво) ама ние с теб май са знаем?

гуш, мцунк



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано17.07.09 23:35



С моя се справям лесно - руша, но вместо да руша себе си или хората около себе си чупя вещи които най често са резултат от творческите ми пристъпи и така цикъла се затваря, съзидание - разрушение - едно и също е -просто посоката е различна
чуждия гняв ако го усетя го неутрализирам с директни въпроси/ако човека ми е достатъно близък/ с какво съм го предизвикала
ако не го усетя или човека не ми е достатъчно близък за да си позволя да го питам къде точно го стиска чепика си е за сметка на гневящият се индивид

6. Не давай повече любов на друг от колкото даваш на себе си.


Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: yi-rene]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 23:55



здрасти, радвам се, че се включи - май не излизаш често от вашия клуб...
това с рушенето на собствените творения ми е хипер-аретипно (представям си грънци, които се трошат - кеф да ти стане от звука на бавен каданс :D))))))))!

сещам се за шива, всъщност ти директно си ме запрати при шива с цикъла на създаване и разрушаване...което иде да рече нещо за гнева - че има някаква връзка със съзидателността. мисля си аз, че не е само в разрушението тази връзка...



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано18.07.09 00:49



интерсубективност... ще рече, че при жените синхронизацията се получава лесно и понякога си е направо телепатия, като 'стой та гледай'



иии май-май ще излезе да се знаем, теее, краставите магарета, нали се сещаш... Муц!



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.07.09 08:09



Ае, вий да не се вземете накрая.






Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.07.09 08:13



Защо човек се гневи? - Защото не е станало на неговата, в най- общ смисъл.



И как може да му мине? - Като приеме, че няма да стане на неговата.

В основата кое стои? - Управлението.




Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано18.07.09 09:42



Що се отнася до протичащите в съзнанието процеси, управлението е илюзия. Няма как да управляваш себе си.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.07.09 15:13



Управлението на външния свят имах предвид.




Тема Е,що не я озаглави годишната тема на мо?нови [re: mo32]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.07.09 15:44



Имаш същата тематика от 01.07.08г. в йога. След една година справяш ли се по-добре? А мислите в началото твои ли са?

Гневът се поражда, когато умът ти изкрещява"Не" на нещо или някого, думи или постъпка. Това е твоето его, което се опитва да защити представата, която е изградило за теб. Самият факт, че се нуждае от непрекъсната защита показва нейната илюзорност. Изходът е да се научиш да казваш "Да" на неща, които до сега си считал за непоносими или нетърпими, но не го приемай като принуда или липса на изход, а като правилно разбиране на това Кой Си. Или с други думи:"Позволявай, позволявай, позволявай!"( При християните е "Прощавай, прощавай, прощавай", но знам че няма да ти хареса:)



Тема "Anger management"нови [re: timberwolf]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.07.09 16:02



го има целия в ютюб, за който не му трябват субтитри.
Препоръчвам и "Йес мен" с Джим Кери.



Тема Re: "Anger management"нови [re: timberwolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.07.09 16:33



"Anger management" e наистина страхотен филм, много добра комедия и препоръчителна за всички, които... искат да се справят с гнева.





Тема Re: Е,що не я озаглави годишната тема на мо?нови [re: timberwolf]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано22.07.09 18:25



Щото не се сетих! Иначе заглавието много би подхождало и е много весело!!!



Благодаря за препоръчания филм. Другият "Yes man" го гледах няколко пъти и е много добър!

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.