Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:34 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор Лeko (ученик)
Публикувано15.07.09 08:43



Надявам се че те разбирам, Брендо,
Ти говориш за някакъв превантивен подход. Т.е. да "работим" с гнева още докато не се е зародил. А Жерава и Лятната Лястовица споделиха какво правят когато усетят пристъпа. Техният подход предполага да си "нащрек" (също един вид будност/деавтоматизация).

В твоята посока, освен техниките за динамична медитация, не мислиш ли че можем да използваме и други начини за катарзис, така че да предотвратим натрупването на агресия (която после да избухне в пристъп на гняв). Всички тези понятия май са от психологията, но както ти се нае да обясниш в един предишен пост - могат да бъдат имена на (представата ни за) енергии. Да продължа, имаш ли идея за други техники за катарзис?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано15.07.09 16:31



Ясно.

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: Лeko]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано16.07.09 09:54



Лятната Лястовица?!

Хееее, хареса ми, браво! Най-готината интерпретация на прякора ми до тук!

Последните ми открития за гнева: Гневът е много хубаво нещо, всъщност. Както и болката, която е скрита зад него. Показва ни, че нещо не е наред с посоката, с вътрешната ни ориентация. Нещо, като аларма, червен семафор, който се включва, когато няма вътрешен консенсус за посоката на влака (или самолета). Или някоя част не работи. Ерго, не гневът е нещото с което трябва да се "борим" или "справяме", а повредата, вътрешното противоречие, довело до гнева. Прилича на усещането при решаване на задача. Не се справяш със задачата, опитвайки се да я премахнеш, стремиш се да я решиш. И когато откриеш отговора, изведнъж ти олеква, избистря ти се и вече си научил малко повече за себе си и света около теб.

Редактирано от L.L. на 16.07.09 09:59.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано16.07.09 11:23



А е възможно също задачата да не е зададена правилно. Т.е. това е една по-висша проява на осъзнаване - да не бързаш да решаваш задачата (приемайки я за адекватно зададена), а първо да разбереш механизма на нейното задаване.

С други думи - вместо да бързаме да търсим отговори на въпроси, можем първо да разберем механизма на тяхното задаване, логиката, която ги е образувала, мотивът, който стои в тяхната основа.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: бeзпътeн]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано16.07.09 13:28



Това е начина..

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.07.09 21:50



И когато откриеш отговора, изведнъж ти олеква

Което най- често значи да приемеш унижението.






Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: Лeko]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано16.07.09 23:11



Здрасти Леко.Ами аз не казвам че трябва да работим с точно с ГНЕВЪТ преди да се е зародил.Аз казвам че трябва превантивно да работим за пречистване и трансформация на задръстванията,наслоеностите в нас.Когато се трансформират не се появява не само гневът но и всички други емоции и поведения които са били свързани с тези запушвания в теб. И забележи аз казвам гневът вобще не се появява,или на негово място се появява разбиране,или очудване но не и някаква първична емоция.А Жерав и Лятната лястовица са казали как да придадът просто друг вид на "пристъпа" които ВСЕ ПАК се появява. Това не трансформира нищо защото гневът все пак идва - значи причините са още в теб.А дали ще дадеш вид на пристъпът или ще кажеш лицемерно "колко ми е яко" това е твои избор.Когато си чист трудно може да доиде някава животинска емоция.Защото колкото си по чист толкова си по съзнателен и щастливо приемащ.Но това е мои опит и ако си го преживявал ще ме разбереш ако не ще останат само думи.

Ами да има и други начини за катарзис.Но аз наи ценя активните медитации на ОШО за нивото на което сме повечето хора днес.Също е много полезна медитацията с плаченето.Не се сещам как се казваше (от ОШО е).Но тя може и да не се спазва стриктно,всеки плаче понякога това не е нещо неспецифично. Аз когато реша да я правя пускам музика с някакъв подходящ фон и 20мин се отпускам и се отдавам на плачът когато идва.С течение на времето все по малко и рядко се появява през тези 20 мин.После оставам малко в тишина.Много олекотяващо.А има друга такава от ОШО,но тя е 3 седмична - първа седмица всеки ден 3 часа плач,втора седмица - всеки ден 3 часа смях и трета по 3 часа мълание и тишина.Но ми се струва доста сложна за изпълнение.
Танцуването в някакъв техно или африкански МОНОТОНЕН ритъм е също добро.АКо се слееш постепенно в ритъма играеки и влизаш навътре изпадаш в един шамански екстаз - играеш в медитация.Много е важно че динамичните техники особенно Динамичната медитация изчистват и самото тяло,организмът ни. Ако си запушен от цигари ,алкохол може да се закашляш,давиш,плюеш ... и това очиства именно много. Топят много мазнини - с една дума махат излишното





Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: huanji]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 09:26



Не, тогава не се налага да приемаш унижението, защото унижението изчезва, заедно с гневът и болката, като сняг на слънце.

И ти става леко.

Решението на задачата е в условието. Когато ти светне постановката, тогава излишното изчезва от самосебе си.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: бeзпътeн]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано17.07.09 09:33



Съгласна съм с това. Тооо,... решаването по принцип включва разбиране на условието, от там би трябвало да се започва... С други думи в процеса на разбиране, ако условието е грешно, това се вижда още в началото на този процес.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.07.09 15:32



май го писах някъде преди, сори ако се повтарям - ошо казва, ако си жив, имаш чувства. въпроса не е да ги нямаш (да нямаш гняв в частност), а какво да ги правиш, когато се пръкнат изневиделица те изненадат? приемане му е майката, мен ако питаш - и с гнева, и с любовта, и с радостта, и със страха... и тогава става трансформацията. катарзиса изхвърля най-външното - отпушва тапата на консервата. дълбинната работа е тиха и става бавно - след катарзиса, ако си е свършил работата да отпуши, си тлее сама.

затова и ошо казва - динамичната е само преход към медитацията. самата медитация е в тишината.

има хора, които ампутират чувствата си. дори като че ли в нашата култура мъжете го правят това предимно - приказката 'не плачи, мами, нали си мъж' всички я знаем. какво да се правим - кофти късмет (кофти култура) но дет'са вика, мъжете ги раждат майките им - сиреч майките са тези, дето са овапцали работата, ама бащите какво са правили да питаме ли или не, и т.н. и т.н. - до девето коляно, пола няма значение и всички сме в кюпа.

накратко - разбирам, че за теб идеала е гневът да се разтвори, да изчезне, емоциите - да омекнат и утихнат. дао се стреми към това. аз напуснах дао, когато видях, че не работи с емоциите ами ги потапя. това не е моя път - а както знаем пътиша има много, за всеки си има и влак и пътници. моя път е да има емоции, но да се свържа с тях така, че хем да съм жива, хем да не съм разрушителна. затова трябва да ходя на пвръсти все едно вървя по ръба на пропаст - както казва един стар и мъдър. не само по отношение на емоциите но изобщо.

салюти!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.