Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:49 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 16:56



Хареса ми как го каза... има само едно място, което бих променила малко: Гнева,страха,неспокоиствието просто показват че енергията ни е отишла в грешна посока. - бих казала само "енергията ни е отишла в СТАРАТА посока". Ще рече, според както сме си свикнали или според шаблона, който сме възприели. В този ред на мисли, "чистене на боклука", за мен означава осъзнаване на шаблоните и изхвърляне от употреба на излишните (може и всички да са излишни, това ние си го решаваме/откриваме).



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 17:00



"Нашият мил гуру" не дава универсални рецепти, а само общи насоки, а конкретното приложение на тези насоки всеки си го определя според личните параметри, данни и кръвна група.

Затова те попитах.
Ама, сега пък в крайна сметка, ако не ти се споделя - недей.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 17:04



Не ми е ясно какви точно стъпки искаш да ти опиша. Всеки ден ми се случват различни ситуации. За да реагирам адекватно, разбирай без излишни емоции и хабене на ел. енергия, трябва да съм гъвкав.

И понеже тая гъвкавост се получава, когато няма заучени модели и бетонирани предразсъдъци, то си правя прегледа като пионерче с поръчение. И други неща, които също знаеш.

Ако пък чак толкова искаш детайли, кажи и ще си направя труда да напиша един примерен дневен режим, в нашия мил клуб. Поне ще стане весело, докато избягвам плюнките, които ще завърчат по мой адрес. Винаги е забавно!



___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 17:58



Ами, ... ти ги спомена тия малки стъпки всеки ден. Съгласна съм с теб по принцип, ама ми стана интересно дали имаш нещо конкретно предвид - нещо, което за себе си си открил, че работи, та ко ще бъркане в носа да е!



... За мен си открих, че освен прегледа (който си е всеки ден, както и при конретна случка-повод), специално за гнева ми вършат работа разни дребни нещица, като например да преигравам умишлено или с други думи да правя от гнева си театро. Например, правя ужасяващо гневни физиономиии, мятам убийствени погледи или отправям с много спокоен и твърд глас страховити заплахи от рода: "Валери, ще ти счупя главата и телефона ти в нея." Върши чудесна работа и търчането в кръг с разперени ръце, високо вдигнати колене и боен рев "МММЯЯЯЯЯГХЛЛ!!!" (Е, това още не съм го пробвала, но се вдъхнових!)
Резултатът от това е, че само при мисълта как изглеждам отстрани ми става смешно и вече не съм ядосана. А и околните не се ядосват в отговор, защото също им става забавно.

Редактирано от L.L. на 12.07.09 18:06.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано12.07.09 20:47



супер подход! това май е най-светстното предложение за справяне с гнева, на което някога съм попадала!... ще го пробвам, забавен ми е...

а иначе аз разчитам да се усетя в момента, в който се заражда, да си дам сметка защо идва и да усетя целостта си - която е много повече от тази точка в съзнанието ми, която е ядосана в момента. и ако сполуча дотук - нататък просто гнева се разтваря в цялото - което е много повече от него... това звучи абстрактно, но е съвсем практически подход всъщност...



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.07.09 22:11



Всичко в нас е инерция от миналия опит, а гневът е и инстинкт. За да се промени инерцията на гнева е нужно осъзнаване и време.

Онзи ден разтоварвам и обсъждахме шофьора да обърне и свали брезента от другата страна и той съвсем импулсивно рече - да ви .ба майката, знаете ли каква кушия ми е. Веднага замлъкнах и за секунда размислих, след което отидох да си направя кафе. Преди време щеше да стане весело, но сега инерцията се е променила. И не щеш ли той сам се усетил и дойде да ми предложи сам да обърне камиона. Почерпих го кафе и него и казах да разтоварват така и помогнах, щото реших, че верно е голяма кушия.

Според ситуацията никой не знае какво ще стане, така че гаранция за нищо няма. Говорим за някакви средноаритметични.






Тема Обусловености-желание-гняв и осъзнаваненови [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.07.09 23:40



Казано по друг начин, желанието да се "справиш" с гнева е продукт на същото нещо, създаващо гнева. И е само по себе си пак гняв - срещу гнева, а това води до още по-голямо усложняване и объркване.

Осъзнаването обаче е напълно автономен процес и не зависи от никакви желания, то просто става - от само себе си. Осъзнаването на обусловеностите, пораждащи гняв, води до свобода от същите тези обусловености и следователно до свобода от гнева. Но това осъзнаване не се поражда от никакви желания, то е мигновен проблясък, прозрение, виждане на нещата такива, каквито са. И не може да бъде вкарано в каквито и да било психологически модели като например за "справяне" с гнева и т.н. Няма "аз", който да го поражда, има само осъзнаване - безусилно внимание, будност, без никакво напрежение.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.07.09 00:33



Всеки си има собствени 'трикове' за измъкване от подобни ситуации, но трябва сам да ги открие, в противен случай не действат.

Триковете обаче са временна работа, отлагане, което просто осигурява повече време. Трябва да се намери един елемент от навика, в случая да се гневим, и тоя елемент трябва да се промени. Навикът се нуждае от всичките си елементи за да действа.

И още нещо - не сме съвършени, което значи, че понякога трябва да се изпуска парата, Подтискането на гнева, без да се решава генерално проблемът, води до по-голям проблем. Приемливи форми има бол - по интензивни и силови спортове, икебана, медитация, танци и бла-бла работи, на кой каквото му действа.

При кастанедите по презумпция се счита, че здравото тяло е устойчива основа за всичко, което правят. Мен ме устройва и ми допада.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: brendo_boss2]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано13.07.09 09:26



Съгласна съм с прагматичната посока, която посочваш. Тя мен също ме интересува. От друга страна, според мен, е хубаво да имаме идея за това какво е гнева - което и Ошо, и психолозите, и шаманите, обясняват. И въз основа на това си разбиране, разботят с него/трансформират го.

Какъв е твоя личен опит за справяне с гнева - как подхождаш, какво правиш? Ние стеснихме говоренето до гнева, но според мен е хубаво да го наричаме по-общо - агресията (и безсилието, което е обратната му страна) - в себе си, и в другия отсреща.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано13.07.09 12:23



Всеки си има собствени 'трикове' за измъкване от подобни ситуации, но трябва сам да ги открие, в противен случай не действат.


Е, та, нали и аз същото казах, няма универсални рецепти и всеки сам си открива какво действа за него и как да прилага общите насоки. Въпросът със споделянето е изцяло по желание и евентуално в процеса може да изникнат още някакви идеи или открития (най-вече у споделящия).
(Апропо, интересен факт по повод процеса на споделяне: наскоро така се излекувах от някакъв дисбаланс, причинил вдигане на температура - а именно, разказвайки. Разказвах една стара история, нямаща нищо общо с конкретната ситуация, но това, което се случи за моя най-голяма изненада, бе, че в хода на разказа се въодушевих и вживях в историята така, че усетих как започвам да се потя и до края на разказа температурата ми беше спаднала.

После се сетих, че шаманите лекуват по подобен начин (като един от начините), но за първи път го открих за себе си и ми стана ....густо, майна!)

Триковете обаче са временна работа, отлагане, което просто осигурява повече време. Трябва да се намери един елемент от навика, в случая да се гневим, и тоя елемент трябва да се промени. Навикът се нуждае от всичките си елементи за да действа.


Триковете представляват по същество точно разбиване на навика, промяна на един или повече от елементите му, а не отлагане (на какво?).

Редактирано от L.L. на 13.07.09 13:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.