Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:26 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано11.07.09 21:26



Естествено, че не.



___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано11.07.09 22:29



So, what we do?



!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор freshbox (минаващ)
Публикувано12.07.09 00:14



да ти кажа ли мнението си хора, които не посочват автора на това, което цитират?

а също и за тези, които се правят, че не забелязват това и продължават да го коментират?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: izit]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 00:20



Няма 'ние'. Проблемът е в 1.л. ед.ч.

В текста на Ошо исках само да наблегна, че установяването на проблема и на начин за неговото решение не е достатъчно. Все едно да имаш лекарство за дадена болест и като му прочетеш името и да оздравееш.

Накратко - освен от разбиране и от осъзнаване, човек има нужда и от ситуации, в които да упражнява това, което знае на теория.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.07.09 01:49



В цитирания от теб текст (коректно е да посочиш източника разбира се) гневът се приема по презумция за нещо, което е "неправилно" и следователно - с него трябва да се справим. Дори е създадена методика, която да доведе до справянето с гнева.

Можем да се запитаме, първо - дали наистина винаги гневът е нещо "неправилно"? Защо обобщаваме и пренебрегваме уникалността на всеки конкретен случай, изключвайки ситуации, в които например поведение, изразяващо гняв (или поне изглеждащо като такова), да бъде напълно адекватно?

И второ - кой е този "аз", който се "справя" с гнева? Има ли наистина "аз", разделен от гнева? Какво е "аз"-ът? Структура от натрупани преживявания, спомени, информация, обусловености, обвързаности, обсебвания. Същата тази структура провокира съзнанието да реагира по определен начин, по някога и под формата на гняв. Съдържанието на "аз"-а и съдържанието на гнева е едно и също. "Аз"-ът в определени ситуации се проявява като гняв, т.е. "аз"-ът е гняв, а не "аз имам гняв". И как може същият този "аз", който е гняв, да се справи с гнева? Поставяйки си такива задачи в резултат на определени внушения, можем да се оплетем в още по-големи усложнения и себезаблуди.

В случая психологическите модели не водят до реална полза, каквато е свободата от гнева, но дори задачата им е неправилно зададена - "справяне с гнева". Защо трябва да се "справяме" с гнева и "кой" всъщност се справя с него?



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор L.L. (химера)
Публикувано12.07.09 12:47



Но съм на принципа на анонимните алкохолици - признаването на проблема е първа крачка за решаването му. След това малки и ежедневни крачки, ден след ден.


А имаш ли идея за себе си какви конкретно могат да бъдат тези крачки? В смисъл, нещо като да си повтаряш всеки ден "днес ще се ядосвам по-малко от вчера"? Не се бъзикам, сериозно те питам.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: mo32]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано12.07.09 15:53



оф! нета ми се разпадна след един изпипан отговор... та едно отново вероято един по-постен вариант.
казвах, значи, че съм съгласна с теб, макар и да смятам че има там някъде още нещо...
по отношене на първия ти постинг - има нещо, което смятам за важно да отбележа, и то е че според някои (които пък аз уважавам а и процеса ми е показал, че са прави) гневът е нещо като шамандура, под която се крие нереализирана скръб. т.е. - не гневът води до депресия - както твоя човек казва - а гневът е следван от депресия (по-точно от процес на тъгуване, което води до лекуване на депресията), което е естествения процес на освобождаване от емоции при раздяла и траур.

сега се сещам, че Ошо дава за образец по протичане на емоциите децата - казва, че през тях емоциите преинават светкавично и не се задържат и това е здравословния, естествен и правилен начин. при възрастните има травми емоционални, неотработени, поради което те се набутват във възпроизводство на стари емоции при нов стимул. също си спомням сега, той казва още, че който не може да мрази, не може да обича - понеже става думи за плюс-минус динамика на чувствителността. ако я няма - няма чувства значи.
не си спомням обаче за гнева какво казваше точно...



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор brendo_boss2 (непознат )
Публикувано12.07.09 16:36



От мои опит искам да кажа че с гняв и други подобни неприятни и вредни за нас и околните емоции не можем да се справим чрез умът.Това е наивно .Просто се мъчим да излъжим нещата искаики да се случат по един лесен магичен начин.Не е така просто.Психологическите методи само подтискат ,те са игра на ума.Също и повтарянето на някакви изречения ,самовнушения или мантри. Трябва да се работи с методи които първо пречистват после трансформират боклука в нас.След това всичко се получава естествено.Филосовстването нищо не прави с нас,само се забатачваме в нашето си необятно въображение

.

Гнева,страха,неспокоиствието просто показват че енергията ни е отишла в грешна посока.А на енергията не може да и влияеш с психологически самовнушения,мантри или философия. Това съм установил аз. А методи за трансформация и пречистване нашият човек ОШО има доста. Нека го уважим.



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: жpв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 16:48



сега се сещам, че Ошо дава за образец по протичане на емоциите децата - казва, че през тях емоциите преинават светкавично и не се задържат и това е здравословния, естествен и правилен начин. при възрастните има травми емоционални, неотработени, поради което те се набутват във възпроизводство на стари емоции при нов стимул.

Ако беше така, нямаше да има толкова травмиращи събития/емоции от детството, които оказват влияние през целия ни оставащ съзнателен живот.

Иначе протичането на емоцията без задържане и последващо рекликиране и мултиплициране, е идеалния вариант.

___________



Тема Re: Гневът и как да се справим с негонови [re: L.L.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.07.09 16:53



Аз съм фанатик и стриктно следвам предписанията на нашия мил гуру и писател-фантаст. Мисля, че точно на теб няма нужда да ги преразказвам.



___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.