Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:53 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Територия на сънянови  
Автор vidiya (новак)
Публикувано29.06.09 13:34



Странно нещо ми се случи-необикновен сън при абсолютно ясно и бодро съзнание.Тогава дори не подозирах за съществуването на осъзнати сънища.Това преживяване ме накара да обърна внимание на моите сънища.Започнах да си водя дневник и да се търся съответна информация.Постепенно иследването на сънищата ми се превърна в истинско приключение.То ме накара не само да променя отношението си към живота наяве,но и да погледна по неочакван начин към окръжаващият ме свят..
Светът на сънищата свидетелства за съществуването на друго ниво на битието с което общува нашият мозък по време на сън.То не е материално,не веществено,обаче напълно реално : територията на съня е пълноправна част от действителноста.

Помните ли или не,но тази нощ вие сте преживели няколко различни сънувания.На всяко от тях може да се припишат маса значения,обаче винаги може да бъде намерено едно общо за всички.Това значение неизменно съвпада със смисъла на събитията,които се преживяват наяве.

Разгледах страниците на дневника,които са вече на доста години.Това са сънища,които сънувах отдавна.Вече изчезнаха кръговете от камъчетата,хвърлени тогава във водоема,върху повърхноста му се разделят кръговете от нови,които обаче само се прибавят към онези ,които лежат на неговото дъно.
Дата
Сън «На път».
Пътувам с влак.Той периодично спира и аз излизам от него.До мен са някакви хора,които пътуват заедно с мен,през цялото време те са различни,но в съня не ми пречи това,че пътниците са постоянно други.
На една от спирките,аз срещам бившата си приятелка ./ В течение на няколко години бяхме много близки,но когато се омъжи,роди деца,тя от самосебе си смени и «бизкия си кръг».Случващото се е винаги правилно-значи приятелството ни не е било истинско.Тогава преживях огромно разочарование.За последните десетина години се срещахме случайно и се разминавахме с едно”здрасти”/ На спирката ние говорим за нещо,свързано с театъра,но влака потегля,аз влизам във вагона и съвършенно явно осъзнавам,че тази спирка завинаги е останала назад
Седя в купето и държа в ръцете си някаква книга.Пътниците са затихнали в очакване,че аз ще почна да чета на глас.Отварям книгата и виждам заглавието на главата-”Архитипи”.Не зная дали да чета,защото се съмнявам,че това ще бъде интересно и изобщо разбираемо за хората в купето.
Поредна спирка.Излизам от влака и вървя някъде в страни.От ляво-поляна.Вглеждам се-сред различните треви и обилието от цветя,сияят огромни макове.Пред мен е горичка.Отправям се към нея.До мен са моите съпътници от влака-мъж и няколко жени в различна възраст.Ние се озоваваме сред сочни зелени храсталаци.От средата им извира струя вода.Това е извор.Поставям лицето си под водата,пия от нея.Водата е съвършенно необикновенна.Но трябва да се връщаме и ние всички вървим назад.Не бързаме-на това място влака стои дълго.Аз по някакъв начин зная,че за този влак е невъзможно да закъснея..
Какво ми казва този сън?
Ако влакът е самият живот,а извора от който пих,е само спирка по пътя,на къде тогава влакът пътува?
Ако плодът в майчината утроба е решил,че смисълът на неговото съществуване се състои в самото съществуване,то той би се превърнал в злокачествен тумор,който би изял собствената си майка.Защо ние с вас,бидейки прекрасно осведомени за временноста на земния ни живот,смятаме че смисълът му е в него самия?
Предполагайки именно така,хората на Земята ,са се превърнали в злокачествен тумор: всички усилия те насочват да променят света както им е удобно,да подчинят Природата под себе си,а гласът от дълбините призовава към съвсем друго.И въпреки това,че всеки човек интуитивно се тегли към собственият си пронизителен източник,хората винаги са имали тенденцията да превръщат живото чувство в мъртва ритуалност. В желанието си да съхранят красотата на пеперудата,те я набучват на игла и изсушават.Откровенията на пророците неизбежно се формулират в ритуалноста на религиозните практики- и те също губят възможноста си да “летят”.И само вътрешният глас е способен да разкаже за истинското занимание на Създателя.

Природата демонстрира принципиалната разлика, която съществува между естественото и изкусственото : от вътрешноста на семенцето израства растение,от майчиното лоно се ражда човек-всичко става от вътре.От вътре произлиза и всяко човешко действие. Ние не сме «дошли» в този свят, а сме «излезли» от него. Точно така както плода излиза от дървото,а пиленцето-от яйцето.Всичко живо /естественото/ расте от вътре от самото себе си и само неживите неща се създават от вън.
Смисълът на живота съвсем не е в него самия.Не може целта на процеса да се намира в самият процес-това само по себе си няма смисъл.Несъмнено целта на телесния живот се намира зад неговите граници.Разбира се ,смисълът не е и в смърта-за личноста смърт няма,а физическото тяло е като какавида за пеперудата.Днешният,между другото,съвсем не физически,а изключително чувствен живот се случва заради бъдещото безтелесно съществуване.

Дойде време,отчетливо да формулирам,как си представям природата на света на сънищата,а значи и какво лежи в основата на психическата реалност.За мен,неговата основа е смисълът. Наличието на смисъл,за мен означава наличие на връзка.Да придадеш на нещо смисъл,означава да намериш съществуващата връзка,по –точно,една от връзките,защото тяхното количество е неизчислимо.Всички сформулирани закони в света са намерени връзки между различни процеси.
Няма да се спирам върху това,че човек не си присвоява смисъла-той само го открива в реалноста,защото смисъла ,като идеално съдържание,е присъщ на реалноста изначално.Изводите на квантовата физика за съществуването на единна основа на феноменалния свят ,свързваща всички негови проявления едно с друго,потвърждават: материалният свят е също основан на смисъла.
Феноменалната реалност се строи от енергия.Но енергията съвсем не е фундаменталната основа на битието.Много по-нагоре,или по-дълбоко,това-както ви харесва,се намира друга основа на битието-наличието на всеобща връзка-смисъл.Ето за тази област от реалноста ,която аз наричам територия на съня,намирането на връзка е нейното природно свойство,нейната натура,нейното естество.
Ти – това съм аз
От дневника
Дата
Осъзнат сън.
(…)Аз отново седя на пейката пред нашата къща.До мен е баба ми.
(…) в този миг се случи невероятното,което никога не съм очаквала и за подобно-никога не съм фантазирала…
За миг почувствах,че трябва да се случи нещо не стандартно.Някак си изведнъж се развълнувах много силно.Като че ли цялата «зазвънях». Това състояние може да се сравни с жизнената вълна,която преминава през цялото тяло,когато след сауна те обливат с ледена вода: от вътре, от начало,всичко се свива,а после някак си се изправя,събужда се и ти усещаш в себе си гласа на всяка клетка,която вика собственото си присъствие..
А после се случи странното .
Току- що пред мен беше лицето на баба ми,то някак си остана да присъства на някакъв заден план,но сега аз ясно виждах пред себе си миловидното лице на някаква много позната жена.Мислите за това,коя е тази,и какво въобще става,отминаха в дълбочината; а на повърхноста се вдигнаха и ме обзеха съвсем други преживявания.Изпитвах към жената срещу мен много сложно чувство на невероятно съчувствие,съжаление,разбиране,интерес и предчувствие за бъдещи отношения.Аз изведнъж ясно си спомних как се грижех за нея когато беше беззащитно дете,как една вечер тя плачеше –боляха я коленцата,-а аз ги галех ,и така исках да и помогна,че болката,навярно,наистина отмина,тя се успокои,сви се на кълбо и заспа с още мокри от сълзите бузки.Сега тя е съвсем друга-истинска жена.Пък и нали и аз самата много съм се променила-от както умрях,толкова много преживях…
В съзнанието ми някак си изведнъж всичко стана прекалено много …
Лицето на жената срещу мен започна да се размива …
Аз бавно идвах «на себе си» в буквалния смисъл. Сега вече просто ме тресеше.В мен имаше силен шум,като че ли множество хора ми говореха нещо едновременно,но гласовете се превръщаха в общ шум и аз не можех да разбера нищо.Пред очите ми трепна.Исках някак си да се концентрирам,много силно се напрегнах,усетих,как по тялото ми минават някакви вълни,силно се дръпнах,и разбира се,се събудих.

Сега хората земята са повече от 6 милиарда ,но генетиците доказаха,че всички хора са имали една обща прамайка,живяла примерно преди 200 хиляди години.Дали са и име-Люси.А в езотериката съществува понятието за Адам-кадмон-единният истински човек,включващ мъжкото и женско начало.Това не е просто «образ на човека», това е и образ на целият окръжаващ свят ,който е съществувал до началото на времената,и по пътя към който ние всички се намираме.Така,че във всеки от нас има същият Адам и същата Люси,която е претърпяла неизчислимо количество промени и в резултат на това е станала неприличаща на себе си.

Престъпвайки тялото,ние ще видим ,собствения си живот като плетиво,сплетено от множество бримки,захванати от онези,които са плели своите плетива преди нас. Ние използваме нишките от много хора,за това нашата индивидуална история е продължение на техните индивидуални истории-в този смисъл разбирам теорията за реинкарнацията.Нишките-са кармични следи ,които ние хващаме от ръцете на онези,които са живели преди нас,но и след нас остават множество следи –някой непременно ще се възползва от края на нашите нишки ,за да започне да плете дантелата на собствения си живот. Разделяйки се с тялото,ние най-после ще можем да видим цялото си плетиво.Когато го разгледаме,ще разберем,от къде е дошла грубоста на едно парче и от къде е яркия цвят в друг фрагмент от нашето собствено ръкоделие.
Когато твоят живот,стане мой,а моят-твой,въпроса за несправедливоста на стартовите условия,предизвикващ в живота легендите за реинкарнациите,ще изчезне от самосебе си.Заедно с него ще отпаднат и масата легенди за «вечния сън». А сега си заслужава по-често да се питаме ,кога ние в действителност спим : когато затваряме очи и потъваме в безсъзнателност или когато се гледаме един друг на яве и не се разпознаваме в стоящият срещу нас?
Може би целият ни сегашен живот-е най-дългият сън,от който ще се събудим в следващият живот,както се събудихме в този.
Може би Битието– е въобще безкрайна поредица от сънища,в които след раждането,следва раждане,зад действителноста следва действителност,а зад Светлината-следва среща с още по-ослепителна Светлина…



Тема Re: Територия на сънянови [re: vidiya]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.06.09 22:06



Все пак забелязваш ли някаква разлика между съня и будното състояние?

А иначе забелязах една интересна ТВ реклама относно маските за сънуване, за които иде реч в съседната тема. Там рекламираха тези маски с факта, че може да изживееш всичко което поискаш индуцирайки си съответния сън. Усещането е толкова реално, че няма значение за съществото ти дали е физическо и не. Просто го изживяваш...



Тема Re: Територия на сънянови [re: vidiya]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано29.06.09 22:52



видия, все едно,че аз съм го писала това.......


Брей,че интересно...много сме подобни с теб, явно

територията на съня е пълноправна част от действителноста.
Абсолютно! И не е случайно,че прекарваме една трета от живота си в сън,
няма как да не е скрито нещо важно в тази една трета от времето ни, докато спим.Според мен, всички сънища са символичен израз
на случващото се с нас, в духовен аспект,
и показателния елемент и същност на сънищата
са да ни покажат и предупредят,
не друго, а да бъдем по-съзнателни,
поне по време на деня,
през който, все пак се води/предполага/вярва,че сме будни

И двата съня са много интересни и показателни обаче..
Първия, е твоето духовно пътуване,
а втория, е пътуване/разкриване на миналото..
ех че хубаво, на баба ти, ти си й била баба преди или майка хехе
и си галила по коленцата, много прекрасно..

Имаш страхотен стил на писане,
пиши пиши пиши...

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: Територия на сънянови [re: Mиpo]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано30.06.09 01:24




Разликата е в преживявното в състояние на будност и преживяното в състояние на осъзнат сън.То е все едно да сравняваш едно и също действие,например-летене по време на сън.Летенето в обикновен сън,едва ли би могло да се нарече преживяване.Докато летенето в прозрачен сън-е не само преживяване,то е -потресение и истинска опитност.

/От дневника/

/Осъзнат сън/

Няколко пъти като че ли се събуждам и пак заспивам.
Някакъв офис.Много хора,няколко колеги.Аз постоянно се смея,изпълнена съм с радост,но нещо в мен е много спокойно и някак си безпристрастно ме наблюдава от страни. Неголяма компания излизаме във фоайето.Малко в страни виждам Н.-приятелка от училище.Учудена и радостна съм-не сме се виждали толкова много години. Вървим с нея по коридора към стълбите,за да слезем при другите.По пътя поглеждам на долу и виждам босите си крака.Искам да се върна,за да се обуя,но оглеждайки се,виждам,че много хора тук са боси.Все пак обувам появилите се от някъде чорапи.Догонвам Н.Ние стоим на площадката между първия и втория етаж и гледаме на долу.Там,на първия етаж има много хора.
Имам странното усещане,че аз –не съм аз.Нещо се случва неправилно,нещо не е така..
В този момент най-после осъзнавам,че спя.
Сърцето ми заби,дишането се зачести.Много се вълнувам.Оглеждам се около себе си.Разбирам,че преди да се «събудя»,всичко изглеждаше именно така,т.е.преди да осъзная,че спя,всичко наоколо вече беше «проявено». Окръжаващата обстановка изглежда по-контрасна и ярка,отколкото на яве.Във всеки цвят присъстват едновременно множество оттенъци.Сложно е да се опише,но се възприема така,все едно върху едноцветни повърхности, не се повтаря нито една еднакво оцветена точка.Заради това,всичко все едно сияе.
До мен все още стои Н.Тя изглежда много реално и аз я питам: «Нина, ти разбираш ли,че всичко наоколо е сън ?Това не е истинският свят»!
Зад гърба и има прозорец.От вън се вижда покрива на съседната къща с прозорец на чердака.По покрива на къщата пътува червена кола,а до чердака се появява нещо право пред очите ми.Това е короната на дърво,което започва да расте обратно-от края на клонките към ствола и надолу в покрива.Прилича на анимационен филм,но изглежда така реално.
Отново се обръщам към Нина: « Виждаш ли какво става,така не може да бъде в реалния живот»!?Но тя е безучастна и безразлична и аз се отдръпвам от нея.
Започвам лихорадъчно да съобразявам,какво да направя,за да се възползвам от състоянието си.Бях чела,че в такъв момент може да общуваш с който си искаш и да получиш отговор на всичките си въпроси.Кого да видя?Пробягва А.,за секунда се появява В.,някакъв мъж ,после някой със шлифер.Ясноста на разума се запазва,но пред очите ми всичко започва да се разтваря и да изчезва.
Усещам собственото си тяло,лежащо в леглото.Пред вътрешният ми поглед е тъмно.Не искам да отварям очи,опитвам се да видя още нещо,но нищо не се получава.
Вече доста неща разбрах за осъзнатите сънища.Наричат ги още люцидни или прозрачни. Оказва се,че те се случват не само спонтанно-можеш да се научиш да ги инициираш преднамерено/може би с маската,за която говориш?/ Главното,което е необходимо за това е –да имаш намерението,т.е.силното и премислено желание да осъзнаеш себе си в съня.А непосредствено в момента на съня помагат т.н. «признаци на съня».
Признаците на съня са такива неща,необикновенни обстоятелства,персонажи или действия,които могат да се случат само в сънуването.Именно нелепото, необичайното, може да те подтикне към осъзнаването,че ти спиш. И действително, в своя първи прозрачен сън,аз видях къща,която не съответстваще на познатата «география» на реалноста, което и спровоцира осъзнаването.
Вече няколко месеца обръщам внимание на «признаците на съня » в сънищата и често си мислех ,какво да си избера в качеството на собствен пропуск в света на осъзнатоста.Искаше ми се да обознача за себе си нещо мое,за това мислех да се настроя да« видя в съня си босите си крака» или да избера баба ми да ми бъде проводник в света на прозрачните сънища/в първия си такъв сън аз общувах именно с нея/. Решавайки какво трябва да видя в съня,за да се «събудя»,аз избирах «прозорец», или «нещо необикновенно»,или нищо «не според сезона», или просто да се «събудя в съня», но така и не се спрях на нищо.В съня,който по-горе расказах, «Помощника» /за него –друг път/,използва именно моите варианти,за да ме «събуди».Той използва буквално всичко-няколко пъти сънувах,че се събуждам,сънувах босите си крака,и прозореца,и необичайния пейзаж и присъствието на баба ми.Това е поразяващо!
Пишейки сега,през цялото време се преппроверявам:не си ли доизмислям нещо,не съчинявам ли неволно нещо,което не е било ?Но- не,всичко си е така.Просто никак не мога да повярвам в очевидното-Нещо,не просто разумно,а много по-разумно от мен, знаещо мислите и намеренията ми ,някак си вътре от мен самата се опитва да ме насочи и помогне. «Вътрешния помощник»не ми диктува нищо и не ме принуждава за нещо. В цялата история аз съвършенно отчетливо усещам собствената си неприкосновенност- да се занимавам с иследването на сънищата или не-зависи само от мен самата.
Моите преживявания потвърдиха няколко неща.Бях чела ,че преди прозрачно сънуване може да има нещо като серия от вложени едно в друго фалшиви събуждания.Точно такова нещо наблюдавах в себе си.Много автори подчертават важноста на емоционалната обособеност.Такава обособеност аз действително усещах и непосредствено преди осъзнаването ,и по време на него.Самото осъзнаване възникна в момента ,когато все едно си казах: «Стоп!»,вътрешно се отстраних от всичко наоколо и дори замръзнах върху мисълта: «Нещо не е така,нещо не е правилно».Казват,че обикновенно прозрачното сънуване провоцира огромно вълнение.За съжаление,именно това води до неговото прекъсване.Действително,в момента на осъзнаване необикновенно се вълнувам.В съня,който расказах,осъзнатоста се случи на фона на вече съществуващата възбуда:в мен вече стоеше съчетанието от обусобеност и емоционален подем.Може би емоционалноста е неразривно свойство на прозрачните сънища?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vidiya на 30.06.09 02:30.</EM></FONT></P>

Редактирано от vidiya на 30.06.09 03:15.



Тема Re: Територия на сънянови [re: izit]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано30.06.09 10:36



Благодаря,Изит,и аз с удоволствие те "чета".


Действително една от задачите на сънищата е –повторението на “посланията”,пропуснати на яве.Във всеки случай при мен сънищата често са изпълнени с онази смислова информация,която не е дошла до съзнанието ми предишния ден.
Нашите сънища са пълна картина на нас самите ,нарисувани от натура,независимо от това дали това ни харесва или не.Т.е.всеки образ,дошъл в съня,в това число -необикновен,страшен или отблъскващ,-е проявяваща се част от нас самите,за това буквално всеки отделен образ от съня дава възможност да разбереш повече за себе си.
Подобното се възприема от подобно.С вниманието –енергията, ние постигаме чувственният, материален енергиен свят,докато идеалният свят-или света на смисъла се усвоява от разума.Ние преди всичко чувстваме енергията , смисълът не можем да почувстваме-него ние го разбираме.Това са два различни свята ,две различни страни на реалноста,които се допълват и продължават един друг.
До колко дълбоко може да се проникне на територията на съня зависи от развитието на индивидуалното съзнание и степента на осъзнатост в бодърствуващия живот.
Според мен ,не съществува по-вълнуваща тайна ,отколкото тайната за собственото ни съзнание.
Отдавна е известно ,че да погледнеш под загадъчната му завеса е възможно с помоща ,на т.н.изменения на състоянието на съзнанието.Но към подобни експерименти,струва ми се,трябва да се отнасяме с голямо внимание.Това е нож с две остриета.Нали всъщност,алкохолиците и наркоманите също се стремят към промяна на съзнанието,но онова,което разрушава тялото и психиката,е способно само да те отведе настрани от пътя и изобщо да те изхвърли назад. Важно е да се научим,кое ни помага да вървим напред и кое ни води до деградация.А за това съществува безусловен критерий-движението напред не трябва да разрушава пътя отзад,защото пътя отзад е и самият път.
Светът на яве и света на съня си приличат,но това са различни светове.И всеки от тях е по своему неприкосновен.Осъзнатото сънуване –въобще не е проникването на явето в територията на съня,осъзнатото сънуване-е проникване в територията на съня на човешкия разум,който се ражда и развива във физическият свят на яве.

Всъщност ,пуснах тази тема,не да си расказваме сънища и да ги тълкуваме/за това си има съновници и пр./.помислих си,че тази тема донякъде допълва съседните теми,защото осъзнаването на съня,не е нищо друго,освен осъзнаването на самия себе си.
Примерите от моят дневник,целят да покажат моите експерименти в тази област,но съм сигурна,че всеки търсещ себе си тук,също има какво да раскаже.
Малко по-късно,ще ти раскажа още една история ,свързана с желанието ми да променя съзнанието си,чрез метода на холотропното дишане.Надявам се да се забавляваш.

Редактирано от vidiya на 30.06.09 10:45.



Тема Re: Територия на съня [re: vidiya]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано30.06.09 11:12



thoughts are day-dreams and dreams are night-thoughts...
Osho
"Мислите са дневно-сънуване, а сънищата са нощните-мисли"

Напълно се съгласявам с тези думи на Ошо,
но има и още нещо, за което съм сигурна,че е казал някъде по книжките,
но просто не съм попаднала на него.
"Прозрачните сънища" са будност по време на сън.
Аз ги наричам активни/съзнателни сънища. Те са отвъд ума и не са сънищата за които Ошо говори в тази му мисъл.

Само намерението и силното желание,
като, че ли не са достатъчни за такова съзнателно сънуване.
А и може би разликата в Силата на желанието,
най-вече има значение


Като например, моята "сила на желанието"
може да е доста по-слаба от твоята
"сила на желание" към дадено нещо.

Аз забелязвам, че количеството жизнена енергия играе
голяма роля в осъществяването на такова будно сънуване.
Обекновенно когато съм уморена писхически,
е невъзможно такова осъществяване.
Но когато съм била сред природата например,
и съм презаредила батериите,
е много по-възможно...
А най-съзнателното ми сънуване
започна, след само няколко седмици
практика по методите на Ауробиндо,
които са доста енергетизиращи.
И забелязах, колкото по-съзнателна ставам по време на медитация,
и на дневните си мисли и действия,
толкова по-съзнателни стават и сънищата..

Преди време, може би, 7-8 години, когато за първи път започнах да се занимавам с медитация ежедневно, сънищата ми станаха много по-съзнателни,
после спрях медитацията, и постепенно качеството на сънищата ми, започна да се връща към предишното ментално-неосъзнато ниво.

За мен, а виждам че и за вивидия е така,
сънищата са паралелна реалност,
и случването в тях е толкова истинско,
колкото и случването по време на медитация,
т.е. за мен, "сънуването" е нощната "медитация".

Наскоро, много интересен съзнателен сън..
Пътувам по магистрала, в колата си,
но погледа ми е отгоре,
наблюдавам и зная, че тази кола там на пътя е моята и аз съм в нея.
Виждах основно моята кола, и още една която се движеше точно
в противоположната посока. И знаех,че това е моят много близък
приятел И. Спрях колата, излезнах от нея
и започнах да махам,
правейки му знак да обърне, за да пътуваме заедно.
Той ме виждаше, но колата му беше колеблива,
колебаеше се дали да спре и да тръгне с мен или да не спре.
Край на съня.

С този човек сме много близки,
разбираме се чудесно когато си говорим на духовни тематики.
С тази разлика, че той винаги търси знанието си от книги или
информационни източници, т.е. неговото знание е базирано на
четенето и външни източници. Никога не се е занимавал с медитация.
Все си намира някакви външни дейности,
но до ден днешен не пристъпва към практическата-медитацията.
Някой ще кажат, "може би не е готов за това..."
няма как да не е,
просто ума му все още е пречка и му намира всякакви други
дейности за правене, но не и съществената...

Ума се пази, той знае,че когато човека пристъпи към
съществената част/практика,
той ще бъде засенчен и ще стане "мъж под чехъл",
а кой мъж обича да е "под чехъл"?!....има и такива, ама са много малко..



!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Редактирано от izit на 30.06.09 11:24.



Тема Измененото състояниенови [re: izit]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано30.06.09 11:47



Измененото състояние

От дневника

Най-после намерих книгата на Станислав Гроф”Зад границите на мозъка”.Прочетох я и се запалих от желание да попадна на сесия по холотропно дишане..
И ето,въпреки на предупреждението за недопустимоста на самостоятелни занятия и нищо съществено не знаейки за този метод ,преди да заспя пробвах да”подишам”.

Лежейки по гръб,направих няколко десетки интенсивни вдишвания-издишвания,докато не почувствах ,как внезапно ми прилоша:зави ми се свят и ми се доповръща.Впрочем, скоро ми мина,въпреки,че малко се уплаших.След някакво време,неясно се обозначи,а после ме обля вълна от сексуално желание.С една дума,беше ми някак си не по себе си.Известно време лежах в размисъл какво да направя:да стана и поне да се измия със студена вода или да се опитам да “излежа” това състояние.Реших да стана.

Отивам в кухнята,внимателно се вслушвам в себе си,-като,че ли съм по-добре…От вчера,на кухненската маса,стояха измити съдове.Аз отварям кухненския шкаф и поставям всичко на мястото му.Наливам си от каната вода и отпивам няколко глътки.Струва ми се,че вече не ми се повръща,но все пак ,някак си ми е дискомфортно.Връщам се в леглото.Опитвам се да легна по-удобно,обръщам се под одеалото и –разбирам,че се събудих!!!

Известно време идвам на себе си.После,не вярвайки на самата себе си,ставам и отивам в кухнята.На кухненската маса,стоят измитите от вчера съдове.Отварям кухненския шкаф и поставям всичко на мястото му.Наливам си от каната вода и отпивам няколко глътки.В същото време сравнявам усещанията си с онези,които преживях буквално няколко минути преди това-никаква забележима разлика няма!
Всички следващи сънища през тази нощ бяха необичайно емоционални.

Така спровоцирах в себе си някакво странно състояние на съзнанието.От този самодеен опит ми остана много неприятно усещане.По-късно,когато попаднах на сесия по холотропно дишане при един от учениците на Гроф,получих действително безценен опит.И разбрах,между другото,че дишането е само съставяща от холотропната сесия.
А това мое преживяване ,някак си ,никъде не се вписваше. Беше ми ясно,че преживях нещо противоположно на осъзнат сън.Аз не успях да „хвана” момента ,когато се “провалих”в изменено съзнание и разбрах,че съм изпитала някакво подобие на халюцинация само когато излязох от него и се събудих.
Възможно е,това, хората ,говорейки че сънуват прозрачни сънища ,да имат пред вид именно такива сънища,когато изглежда,че всичко става на яве.Обаче осъзнатите сънища принципиално се отличават от това спровоцирано от мен състояние.По време на цялото описано по-горе преживяване,аз бях уверена,че всичко става на яве,но това не съответстваше на действителноста ,а в прозрачния сън аз зная,че спя,и това е -истина. Т.е.в първия случай моят разум несъмнено се лъжеше,а в прозрачния сън е обратното,той някак си се “просветлява”.

Какво се случи на сесията по холотропно дишане-в следващият пост.



Редактирано от vidiya на 30.06.09 11:48.



Тема На сессията по холотропно дишаненови [re: izit]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано30.06.09 14:17



На сессията по холотропно дишане

Сессията продължаваше три дни. Първият ден беше посветен на запознанството,теорията,няколко уводни упражнения,а вторият и третият-на самия процес.В един от дните- ти “дишаш”сам,а в друг-играеш ролята на “ситер”при дишащия партньор. В нашата двойка първа”дишах”аз.Процеса на хоротропното дишане продължава няколко часа в тъмно помещение/аз си сложих допълнително и маска за очи/,съпровожда се от специално подбрана музика и работа с тялото-специфично дишане.Раздадоха се първите звуци и процеса започна.
Аз се стараех да поддържам интенсивното дишане ,за това бързо физически се уморих,но продължих да “работя”.В съзнанието ми не ставаше нищо особенно и аз започнах да подозирам,че имам някакъв проблем,че заради нещо не мога да се отпусна както трябва .Спомних си моят самодеен опит ,който ми остави много неприятни впечатления и неволно се уплаших да не се “отцепя”.
Т.к.в сесията се използва основно етническа музика:барабани,свирки,дайрета и пр.,първата фантазия,която ми дойде в главата беше огън,шаман,членове на племето.Всички танцуват ,става някакъв ритуал ,шамана /самата аз/прави някакви манипулации с болна жена,а ето ,че той прави и инициация на младите момчета в мъже.После оставих тази тема/наверно музиката се смени и нещо се промени и в самия процес/ и започнах да си се представям като птица.Аз съм голяма черна птица ,с ярко червен клюн.С огромен размах на крилата летя,а под мен безкраен океан,после бряг,гори,хълмове с шапки от сняг.Приземявам се на един връх.Тук,високо в планината ,сред окръжаващата ме белота,се усещам като в къщи. После от някъде ми дойдоха съвсем други мисли-маса сиви,метални конструкции,като сандъци с различни размери.Окръжават ме от всички страни.Аз ги отблъсквам и отблъсквам,но не им виждам края.Трябва да се спра и да помисля как да се измъкна из под тях.Но музиката гони напред и аз дори се страхувам,че ако спра ,те ще ме затрупат.Каква неприятна фантазия!Оставям я и се връщам при птицата си.Представям си,че тя вече не е сама,че до нея има още една такава,а в гнездото лежи голямо яйце.В течение на целият процес пред очите ми нямаше някакви ясни картинки,така,преминаваха някакви цветни петна и форми,каквито се случват,когато просто затвориш очи.Всички фантазии бяха някак си от ума.
Най-после процеса свърши и ние получихме право на почивка.Препоръчваше се известно време да не общуваме един с друг.По време на почивката трябваше да нарисуваме мандала на преживяванията си.Т.к. единственото,което се случи с мен,бяха моите фантазии,аз нарисувах по средата на кръга огън,наоколо стилизирани човечета,от едната страна –птица,а от другата-сиви ,счупени конструкции.
И на края-заключителния етап-обсъждането.Понеже бях на подобна сесия за пръв път,започнаха от мен.Честно си признах,че с мен нищо не се случи,т.к.по всяка вероятност,прекалено съм се старала и не съм успяла да се абстрахирам от окръжаващата обстановка.
Следващият човек започна да расказва за това,че смисълът на неговите преживявания се съдържал в някаква инициация ,която произлиза от шаманството и ,че той сам се е усещал като участник в това действие и заедно с племето танцувал магични танци около огъня,ту като юноша,който посвещават като мъж,ту като шаман,който лекува млада жена от племето.Брей,помислих си аз,какви подобни фантазии могат да възникнат,но звуковия съпровод някак си скланяше да се фантазира именно в тази посока…
Заговори следващият дишащ. Още първите му думи ме накараха да се напрегна.Той преживял състояние на свобода ,от безкрайното пространство и скорост,усещайки се като огромна черна птица.Високо на един връх било неговото жилище и там той царствал.В края на расказа си ,той показа рисунката си.По средата на кръга-черна птица с ярко червен клюн!
Следващият участник в сесията, разказа,че имал много тежки преживявания ,свързани с това,че по никакъв начин не можел да се измъкне изпод сиви ,мъртви конструкции.
Малко е да се каже,че бях шокирана.Разбира се,че показах на всички моята мандала.Дори ми стана малко обидно,че участниците в сесията приеха думите ми като нормално нещо,като че ли факта,че на ниво на съзнание ,ние всички сме свързани един с друг, е от самосебе си разбираемо нещо.Разбира се,и аз бях чувала за такова нещо,но е съвсем друго да го преживееш от собствен опит.Това е знание със съвсем друго качество,защото само личното преживяване го прави истинско. Колкото и да расказват за химичните свойства на солта,само когато си я сложиш на езика,можеш да разбереш какво означава солено.Да опознаваш живота,означава да го преживяваш непосредствено,а без това-всяко знание си остава само мъртъв модел.
Значи,действително ,на някакво ниво,ние имаме достъп към съзнанието на един друг и сме способни да преживяваме ставащото в чуждото съзнание,като свое собствено.Може би именно това свойство на съзнанието ми транслираха сънищата,в които аз бях съвсем не аз? Онези сънища ми показваха,че моята дълбока същност не е ограничена в рамките на моята собствена личност.
В живота през цялото време се случва нещо,и вчерашният опит се преживява не толкова остро,а с времето някак си съвсем се забравя. ..
И ето,късно вечерта,се прибирам в полупразен автобус към къщи.Отпуснала съм се,без мисли гледам пред себе си.И изведнъж се хващам за мисълта,че трябва да намеря време да заведа Боби на зъболекар/подразбира се,че Боби е моят малък син/.Бих могла да накарам майка ми да направи това,но все пак е добре сама да поговоря с доктора. И като че ли нарочно,точно тази седмица съм затрупана с работа-колежката ми излезе в отпуск и замина за Египет.Сигурно е хубаво сега там…Господи!Какви странни мисли!Какъв Боби?!Какви зъби?!Каква колежка?!Египет?! ..Автобуса забави хода си и до мен стигнаха думите на жената,която седеше от дясно :”Боби,събуди се!Слизаме!”
По-късно се опитвах няколко пъти преднамерено да “подслушам”чужди мисли,но нищо не се получаваше.Навярно в това също има смисъл : съзнанието само ми демонстрира възможностите си,но да ги ползвам,за сега ,не ми позволява.Но за това пък сега,аз точно зная,че това е възможно.

Понякога-в живота се случва какво ли не –се спирам посред раздразнителноста си и лошите мисли,спомняйки си думите на баба ми,от първия ми осъзнат сън:”Не забравяй,че ти си красива”.
Но как би се изменил света ,ако всеки знаеше ,че може да бъде чут!

Ще се радвам да “чуя” и вашите мисли.

Благодаря





Тема Re: На сессията по холотропно дишаненови [re: vidiya]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано30.06.09 20:19



съзнанието само ми демонстрира възможностите си,но да ги ползвам,за сега ,не ми позволява.Но за това пък сега,аз точно зная,че това е възможно.

Наистина, човек докато не опита от "солта"/"мангото"(за което бях писала някъде по темите, и започна да се говори, че защо точно манго, а не "пъпеш" или "диня"......ума си намира всякакви залъгалки да отклони човека от същността/от смисъла) няма как да е сигурен, кое точно какво и най-вече,
как му действа лично на него (за даден метод или практика).

И понеже сме в клуб Ошо,
ми се иска да вмъкна още нещо писано от Ошо за сънищата
и сънуването, което открих.
Той описва 5 нива на сънуването:

1. Нивото, в което сънуваме нещо и забравяме, че се е случило(качество на комплексиран ум)
2. Частично помним и можем да се индетифицираме със случването в съня.
3. Картини/изживявания от миналото(в този живот) или бъдещето.
4-5. Са нива, където се виждат изжививания от минали животи и проекции на
бъдещи наши инкарнации. Тези две нива, не бива да се свързват с обикновения ум.

Спомням за два моите сънища,
кадето се върнах в далечното минало.

Първи сън
(По това време съм омъжена вече може ли година със съпруга си)
Сънувам себе си, седя на стол и пуша цигара.
В мъжко тяло съм. Гледам се, оглеждам се, мъж съм,
"седнал" съм в типичната мъжка стойка. Някакси зная,
че се намирам в някакъв апартамент в Русия.
Седнал съм, пуша и гледам гаджето си как се гримира
пред огледалото (и зная,че това е съпруга ми, но в женско тяло),
някакси отново знам, че това е "той"...
Наблюдавам я, зная, че се кипри за някой друг,
не изпитвах нищо,
бях претръпнал към тази жена,
към която някога имах чувства.
вече нищо не чувствах, беше ми абсолютно безразлично.
И тя беше виновна за това...тя така го сътвори.
Край на съня.

В този живот, се срещнахме,
оженихме се, имхме четиригодишна връзка,
никога не съм изпитвала чувства към този човек,
абсолютно безразличие..Но знаех и усещах вътре в себе си,
че нещо по-силно от мен ме свързва с този човек - кармата,
и че трябва просто да мина през това. След една година,
като младоженци, вече дори не се чувствах длъжна да минавам през повече
и избягах.
Той ме чакаше да се върна, но не го направих.

Сега сме страхотни приятели,
виждаме се много рядко, но няма никаква тежест в комуникацията,
каквато имаше преди, когато бяхме заедно.

Втория сън ми излезна от главата,
ако се върне обратно, ще го напиша

..

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.