Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: „Всичко е игра на ума”нови [re: izit]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано02.07.09 10:15



Life could be quite simple and easy if man’s mind did not introduce in it so many useless complications.

The more we know the more we can see that we do not know.

Quiet mind: the best way of learning.

!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!


Тема Re: Има ли пилот в самолета?нови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.07.09 19:35



Кога говорех за пилотирането имах предвид пилотирането на това, което зависи от теб, на това да използваш максималният си капацитет за ситуацията А че има други външни фактори, които не зависят от теб и които могат да те пратят за секунда на дъното на океана или объркат живота ти е повече от ясно.

Представи си, че дясната ти ръка вземе да се оплаква, че все с нея си служиш повече, а пък краката ти, че те носят, главата ти, че приютява мозъка и че е най-важната... А пък умът допълни, че ВСИЧКО е негова игра...

Ако всичко това е разпокъсано и некоординарано, би настанала невъобразима какафония. Докато ти "ръководиш" тялото (и може би другите си същностите) си и взимаш решения ГЛОБАЛНО за цялото тяло. Ако трябва ще ходиш 10 км и ще измориш краката, защото това може да има смисъл за другите ти части .

Ти си, и тяло, и енергия, и чувства, и ум и даже нещо повече (дух или както искаш го наречи). И трябва всичките тези същности да ги СЪВМЕСТИШ. А да се казва, че всичко било само тяло или само ум е просто глупаво и е следствие на твърде много (не)четене на книжки.



Тема Твоето желание?нови [re: Лeko]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.07.09 19:48



Здравей Леко,

Вярно е, че въпросът дали всичко е игра на ума е абсурден за всеки нормален човек. Но понеже въпросното твърдение се афишираше неколкократно реших да го осветим.

Да погледнем нещата малко по-дълбоко, кое е това, което те прави теб по-буден? Или за да сме съвсем практични, какво си избираш от Магьосника като

?



Тема умуване и медитираненови [re: жpв]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.07.09 19:54



А според мен е точно обратното

. Не умуването включва медитирането, а медитирането може да включи умуване (както и дейности на други наши същности). Медитирането е цялостно възпримане без да се идетифицира само с една част (примерно мисловната).

Как да се разграничи умуването и това отвъд? Ами спри умуването и виж какво остава.



Тема Re: умуване и медитираненови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано03.07.09 13:25



Как да се разграничи умуването и това отвъд? Ами спри умуването и виж какво остава.

Това автоматично поставя въпроса, как да разберем, кога сме спрели умуването.
За различните хора умуването е дейност с различна дълбочина. Някои толкова надълбоко си мислят стига умуването, че си мислят че всичко е умуване и на тях им е трудно да забележат кога са спрели да умуват





Тема Има ли разлика между ум и съзнание?Какво е разум?нови [re: Mиpo]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано03.07.09 20:37



Въпрос: Кажете ми ,моля,има ли разлика между “ум” и “съзнание”?
Отговор: В будистката терминология това е едно и също..
На всички е известен израза “от ума си пати”..Смисълът му като,че ли умишлено е упростен,а дали е така…?
Защо съществува ума?”Защо?”-е неправилен въпрос.
За Съществуването въпроса “Защо?”-няма смисъл.
Сигурно тайната се крие точно в това-защото за Цялото няма “защо”.
Умът задава въпрос сам на себе си:”Защо съществува ума?”Въпросът излиза от ума,отговорите следват от ума,и ума е способен да превърне всеки отговор в нов въпрос.Ум има.Ние можем да разберем как той функционира,но не можем да знаем”защо?”За да разберем”защо”трябва да отидем до началото на Цялото ,но то никога не е имало начало.За да разберем”защо?”трябва да отидем до самото дъно наЦялото,но То няма дъно.За да разберем”защо?”трябва да отидем до основата ,но Цялото няма основа.
За това,в унисон с темата,се питам:”какво е ум?”-защото ще имам възможност да получа отговор. Сигурна съм,че тайната на ума е в съзнанието.
За мен ума е процес на движение на мислите.Той е подобен на огледало.Огледалото може да бъде в две състояния:едното е,когато огледалото отразява нещо-хората минават покрай него и огледалото ги отразява,появяват се и изчезват картинки..Тогава да видим другото състояние на огледалото,-тогава ,когато нищо не се отразява,нищо не минава покрай него.Огледалото мълчи,няма картинки.Това вече е медитация,чисто съзнание.И от тук-стигам до извода:Умът е състояние на съзнанието,когато в него се отразява външният свят,а медитацията е състояние на същото съзнание,когато външният свят не се отразява в него. Умът и медитацията (Не -ум; Сърце; Буда; Христос; Атма…) —са два аспекта на една и съща реалност наречена съзнание. Умът не е нищо друго освен съзнание ,реагиращо на реалноста. Фактически двете състояния представляват една и съща енергия, явяват се фази на една и съща енергия.
Но това не ми отговаря на въпроса:”В какво е разлика между ум и съзнание?”
И от там,следващият въпрос:”Какво е разум?”В какво е разликата между разума и ума?
Какъв е смисълът на фразата:”бъди разумен” или”о,неразумни,какво правиш?”.В повечето случаи това означава –осъзнай ситуацията и не действай под въздействието на емоции ,вземайки решение с помоща на ума.Значи разума управлява ума на разумния човек,а когато човек е относително разумен ,ума в повечето случаи е блуждаещ.Тук въпроса съвсем се усложнява,защото засяга темата:”Кой съм аз?”Тогава остава просто да гледаме на човека като на съюз между низшето/ЕГО/ и висшето/висшето аз/.И се получава ,че ума е просто инструмент,използван от егото,докато разума е част от Цялото и бидейки единен с Него ,както единен и с висшето аз,което образно може да се нарече умален вариант на Цялото.
И така стигнах до извода,че разумът е неотменен инструмент на Цялото,изразяващ и съдържащ основните принципи на живота.Но дали съм права-ще кажете вие.
Благодаря



Тема Re: какво има в теб?нови [re: Beдpocт]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано04.07.09 21:53



много си мила

радост е за мен да те чуя!



Тема Re: умуване и медитираненови [re: Mиpo]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано04.07.09 22:24



опозицията е добре дощла )))))

хм... всички пътища водят до цариград - и тук е така, има различни пътища до едно и също място, разширено съзнание, медитативно състояние на биването. дали яйцето е първо или кокошката, дали медитирането включва умуването или умуването - медитирането... ...ами... ... ... ...

когато аз писах преди си мислех за някои западноевропейски философи - средновековни и съвременни, които според мен пишат медитативно. и макар че философстват и думите им са много сложни, същностите, които разкриват, са много близо до 'същността'. с други думи, според мен медитатори има в различни традиции, не само източни или индиански, но и в нашата култура се срещат под различна форма, достойна за уважение, много вероятно спонтанна, и това поне трябва да се отчита от време на време.

Редактирано от жpв на 04.07.09 22:27.



Тема Re: „Всичко е игра на ума” [re: Лeko]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано05.07.09 00:37



Здравей, Леко,
опитвам се да вляза в обувките ти. ей-така, за спорта:

нито си в клуба, нито си извън него - все пак минаваш и почитваш...

когато човек е по-постоянстващ тук като присъствие, попада често в клопката да поеме стила на много от изказванията тук - да спори заради спора (стилистика, парадоскална за темата на такъв клуб, но реален факт иначе)

ако седи отстрани и (почти) не се включва, остава дъх някакъв на дистантност и отчужденост, на непринадлежност към общността. което отново създава изкушението да се вкара в логиката на спорещите, за да бъде приет.

мисля си го това по принцип, не знам ти как се чувстваш и дали ти звучи познато. но като имам за фон тези мисли, ми се ще да поискам от теб едно 'цвете': подари ни своето усещане за връзката между реалност и илюзия, моля те

ако успееш - бъди извън термините и противопоставянето на спора, ако ли пък искаш - бъди си вътре в тях, твоя воля.

мх?

п.п. виждам , че си казал нещо основно по темата вече. можеш дадеш малко повече пространство около него?

Редактирано от жpв на 05.07.09 00:40.



Тема Re: умуване и медитиране [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.07.09 17:14



Това е още по-лесно. Ако се чудиш дали още умуваш, значи просто умуваш. Уверявам те, че когато си буден и си отвъд ума, това се вижда веднага и не възникват никакви въпроси дали е или не е... Въпросите ги има докато си със затворени очи. Като ги отвориш, става светло и изчезват.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.