Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: „Всичко е игра на ума”нови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.07.09 12:46



Признавам, че ме убеди, че за теб всичко е игра на ума.



Тема Re: „Всичко е игра на ума”нови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано01.07.09 12:56



Отивам да обърна нещо.



___________



Тема Re: екзистенциално разглеждане на въпроситенови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано01.07.09 13:09



според мен всяко умуване включва и елемети на медитиране. Умът има нужда от мисли и факти, които да свърже и между които търси логически зависимости и много от тези мисли пристигат/се издърпват с помощта на медитиране.
А къде според теб се намира границата между ума и това което е отвъд него?



Тема Re: Има ли пилот в самолета?нови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано01.07.09 13:18



И аз много пъти съм сравнявал живота с пилотиране, като съм акцентирал върху това, кой пилотира. На много хора им се струва, че пилотират и че са пилотоите, а то всъщност е само автопилот и пилота само част от системата за автопилот.

Интересна е илюзията за контрола, когато човек си мисли и чувства, че той се контролира в дадена ситуация. Това всъщност не се базира на реален контрол над нещата, а на усещането за контрол, защото не ние създаваме желанията за това кое трябва да се контролира и кое не.





Тема Re: „Всичко е игра на ума”нови [re: Mиpo]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано01.07.09 16:10





!...Времето е Ограниченото Лице на БезВремиетО...!

Тема Re: какво има в теб?нови [re: Mиpo]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано01.07.09 23:30



хей, Миро, стига си ме поучавал

я ме чуй по-добре:
това, което казах досега, беше: за мен няма значение дали сънувам или не, след като в живота ми това не води до по-прагматични последствия от начина, по който ВЕЧЕ правя жизнените си избори.

не мисля, даже отказвам да мисля над този коан, защото дали сънувам или не - все тая. за съзнанието и съня и 'будуването' са реалност. всичко е реално по един или друг начин, ако предпочиташ така. със същия успех може да се каже, че всичко е сън - въпроса за оптимиста и песимиста, въпроса за празната и пълната чаша. аз нямам предпочитания и отговор на въпроса не мога да дам, понеже не свидетелствам от първа ръка за него. това е. толкова просто.

на всичко отгоре, тъй наречената дуалистичност е продукт на ума. извън езика и извън ума дуалистичност няма. нма добро и лошо, няма сън и реалност. те просто са продукт на човешкото ни съзнание. в реалността (т.е. извън човешкия ни ум) има съзнание, но няма дуалистичност. не казвам, че няма ин и ян, но те не са това, което мислим, че са стана сложно, спирам тук. пак думите пречат да се назове нещо, което е извън думите.

спомням си, че с теб и друг път сме обсъждали въпроса за това кое е реално и кое - не. в малко по-друг контекст. отговора ми е същия, като в първия ми постинг тук по темата ти - въпрос на приоритети за настоящето е кое да избера да бъде реалност и кое - да разглеждам като по-малко реално. приоритетността при мен идва по линия на енергийната ефективност: какво в момента ми е по-ефективно енергийно. друго няма. кратко, ясно, и доста прагматично



Тема Re: екзистенциално разглеждане на въпроситенови [re: konopr]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано01.07.09 23:34



имам чувството, понякога с теб, че сме на едни и същи духовно-ментални релси

и според мен е така: според мен всяко умуване включва и елемети на медитиране, стига да става дума не за празнословене, а за пълнословене, за мислене с думи, близки до същността - това е медитативно мислене. нужни са духовна честност (честност пред себе си, което значи егото да има способността да затихва, за да дава пространство на Другата същност да излезе с гаса си напред)
сметам



Тема Re: „Всичко е игра на ума”нови [re: Mиpo]  
Автор Лeko (ученик)
Публикувано01.07.09 23:47



Минавайки оттук си припомних старата притча за монасите, които спорели за обективността в съществуването на един камък (чували сте я вероятно). Единият казал, че според будистките принципи всичко е плод на съзнанието, та значи и камъка ... А вървящия наблизо игумен рекъл: "Много ще да е натежала главата ти с този камък в съзнанието".
Не е ли отговора "нито-нито" или "и-и". Концепциите са ограничени, за да го предадат - те ще се движат в рамките: обект-субект, субстанциалност-пустота.
Предполагам, че всеки въпрос може да помогне, за да се стигне до пробуждане. За мен този не успя (сега). Но съм благодарен на Миро че "ръчка огъня". Обикновено той е причината да се зачитам в мненията в този клуб.
Небе само върху крилете на Жерава съзрях.

Редактирано от Лeko на 01.07.09 23:59.



Тема Re: „Всичко е игра на ума” [re: izit]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано01.07.09 23:47



в темата за съня казваш thoughts are day-dreams and dreams are night-thoughts...
Osho
"Мислите са дневно-сънуване, а сънищата са нощните-мисли"

това какво значи - че всичко е игра на ума или че има реалност?



всъщност все по-несъгласна съм с поставения така въпрос. начинът, по който задаваме въпросите, предпоставя отговорите, които даваме.
и психолозите знаят, че съзнанието призвежда постоянно някакви вълни, коитосъответстват на производството на някакви сънища/символи. денем будното съзнание заглушава нощното сънуване с адаптацията си към това, което наричаме реалност, ежедневната си дейност. но кое е по-реално - това, което по принцип е (постоянното 'сънуване') или това, в което се накисваме от време на време (върха на айсберга в денонощния ни ритъм?) а известно е, че има и дневно 'сънуване' daydreaming. ако някой 'връзва интернета' с някой на другия край на света по време на дейдрийминг, това реалност ли е или е сънуване?

аз не обичам крайните отговори, за мен са много по-интересни въпросите.
поздрав за всички дневно-сънуващи:



Тема Re: какво има в теб? [re: жpв]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано02.07.09 00:04



хей, Жерав, аз пък ти благодаря за написаното!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.