Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Никой няма енергия  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.03.09 21:04



Понеже няма "кой" да "притежава" енергия. А и самото "притежание" е илюзия. Няма някакъв "аз", който да е "разделен" от енергията и да я "съхранява", "управлява", "култивира", "сублимира" и не знам си какво.

Разбирайки това, става ясно и че всички теории и "учения" за "работа" с енергията са пълна глупост.



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано25.03.09 21:51



Безпътни приятельо, направих си труда да разгледам сайта

и по-специално посланията на Шибендо Лахири, като ги отварях съвсем произволно. В повечето от тях, които отворих, присъства думата 'енергия'. Дори и да допусна, че случайността си е казала думата, то поне в 5 послания тая дума се използва.

Та сега има ли енергия или няма? Има ли Крия (кундалини) Йога нещо общо с това, което наричаш енергия или няма? Различните крии-пранаями с енергия ли работят или не? Според Крия Йога осъзнаването нуждае ли се от енергия или не се нуждае?

Ще ти бъда благодарен, ако разясниш тия прости мои въпроси с обикновени думни, като за човек, който не разбира.



___________



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.03.09 02:55



Има енергия, няма "разделен" от нея "аз", който да се грижи за нея. Енергията е достатъчно интелигентна, за да се грижи сама за себе си.



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.03.09 10:22



Значи заглавието на темата "Никой няма енергия" не е съвсем точно? Енергия все пак има.

Щом енергията в човека е достатъчно интелигентна, тогава защо в има крии, защо въобще има практика, която е свързана с енергията? Не предполага ли твоето твърдение, че интелигентната енергия, която е достатъчно интелигентна и няма нужда от човешка намеса, сама ще действа и следователно, няма нужда от никакви учения, практики, лекции, послания?

Ако беше така, защо хората не са щастливи в следствие на тая интелигентна енергия, която съвсем милостиво действа без никакво усилие от тяхна страна? Защо остаряват и се разболяват, вместо да се просветляват и еволюират в едно по високо ниво на съществуване?

___________



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.03.09 15:11



Баси, дори едно заглавие не можеш да разбереш! "Никой няма енергия" не означава "Няма енергия". Енергия има, но никой не я притежава. Няма "аз", "разделен" от нея. Енергията не е "разделена" на "моя" и "твоя". Тя е цялостна, неделима и ничия.

Никъде не съм писал "Няма енергия".

Ще ме убиеш от смях.

Специално за криите - те не насочват енергията, а насочват вниманието по определен начин. Тялото се установява в естественото си състояние - в което присъщата Интелигентност на Енергията действа естествено, безусилно, спонтанно.



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано27.03.09 08:58



Още един въпрос: Би ли казал, кои учения/учители отговарят на поставените от теб критерии?

___________



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: бeзпътeн]  
Автор .:trinity:. ()
Публикувано27.03.09 10:44



Като гледам какво обясняваш на Мо и се сещам в какъв шок ме хвърли, когато казваше, че "концентрацията пречи на медитацията".




Което ми припомня да те питам, паузите между мислите при вас се преживяват като състояние на изпразване на читта от всякакви съдържания, или като състояние на преживяване на всеобщо единство, или може би нещо друго?


И също, би ли ми извадил, така както са при вас, следните сутри:

II. 23. Сва_свами_шактйох сварупа_упалабдхи_хетух_самйогах

II. 24. Тасйа хетур_авидя

II. 25. Тадабхават самйога_абхаво ханам тад_дришех кайвалям

II. 26. Вивека_кхятир_авиплава ханопаях

xiqual udinbak

Тема Re: Никой няма енергиянови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано27.03.09 10:49



Разбира се, щом питаш - от по-съвременните, което ще рече, които са живели и във втората половина на 20-ти век, мога да посоча Дж. Кришнамурти, Нисаргадатта, Ошо, Шибенду Лахири, Тони Парсънс, Пунджаджи, Нийм Кароли Баба, У.Г. Кришнамурти. Сред малко по-ранните - Рамана Махарши, Вивекананда, Рамакришна, Тотапури (учителя на Рамакришна), Трайланга Свами, Ананда Мойи Ма а също могат да се изброят разбира се и учителите по Крия Йога - Бабаджи, Лахири Махасая и учениците му, които са завършили напълно Крията - сред които Шри Юктешвар, Тинкори Лахири, Бхубендранат Санийал и др., Йогананда, Сатия Чаран Лахири и т.н.

От средовековието мога да спомена Ади Шанкара, Руми, Кабир, кашмирските шиваити (които не са ми известни поименно - автори на много тантрически произведения), Гуру Нанак (от когото по-късно се развива сикхизмът)... От древността - Капила Муни (авторът на Санкхя), Кришна, Бхишма, Вяса, Патанджали, Махавира, Буда, Лао Дзъ, Исус...

Списъкът с учители, които са ми направи впечталение на изключително осъзнати и мъдри, е доста голям.



Тема Re: Никой няма енергиянови [re: .:trinity:.]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано27.03.09 10:56



Шокът в такива случаи може и да е полезен - удря преградите, които си поставяме пред непредубеденото чисто разбиране. Разрушава предразсъдъците и... съзнанието изпада в шок!



23.Сва-свами-шактайо сва-рупопал абдхи-хету самйога
Целта на сливането на разделния наблюдател (сва) и на реалния наблюдател
(свами) е човек да бъде в своето естествено състояние (сва-рупопалабдхи)

24.Тася хетур авидя
Сливането се спира от липсата на вътрешна осъзнатост (авидя).

25.Тад-абхават самйога-абхаво ханам тад-дриште кайвалям
Робството (ханам) е следствие от липсата на такова сливане, което от своя
страна е липса на осъзнаване на “другостта”, а моментното съзиране на
“другостта” е освобождение (кайвалям).

26.Вивека-кхятир авиплава ханопая
Здравият разум (различаването), будността и липсата на колебания са средствата за избягване от робството.






Тема Re: Никой няма енергиянови [re: бeзпътeн]  
Автор жepaв (капка в морето)
Публикувано27.03.09 12:12



"Никой няма енергия" - безпътен, ти беше абсолютно прав за това, докато в тоя форум никой не пишеше - явно, че никой тук нямаше енергия за това



"Понеже няма "кой" да "притежава" енергия. А и самото "притежание" е илюзия. Няма някакъв "аз", който да е "разделен" от енергията и да я "съхранява", "управлява", "култивира", "сублимира" и не знам си какво. " -
а това са прекрасни инсайти, каквито всеки си намира по пътя. радвам се, че са ти се случили най-искрено!
само не схващам що ти е нужно да настояваш всички да ги споделят синхронно на теб и по същия начин, по който и ти? това ще им додаде ли на тези твои си инсайти още красота или сила за теб? или нещо друго ще додаде налагането им наоколо - какво? щото налагане е на практика оценяването...

медитация в действие


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.