Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:50 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Икономика на секса  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано17.03.09 08:23



Или няколко прости положения относно Дзин, които всеки трябва да знае.

Нарочно избрах такова 'комерсиално' заглавие, защото намерението ми за писането на тази тема е да кажа няколко неща, които не са приятни от романтична гледна точка, но пък са открити и затвърдени от даоските традиции, които са открили и развили сексуалните практики за съвместно развитие.

Но първо малко теория.
Преди раждането си, в майчината утроба, зародишът е с цялостна енергия. След раждането си, под притеглянето на нашия материален свят, тя се разделя на познатите ни 3 части - Дзин, Ци и Шън. Дзин се изтощава от сексуалната дейност, а Шън се изтощава от мисловната. В следствие на това Дишането(става) става плитко и Ци не циркулира свободно из тялото.
Трябва още да се знае, че всеки човек се ражда с различно количество енергия, от което следва, че едни ще я пропилеят по-бързо, а други по-бавно, при сходен начин на живот; разходването обаче зависи и от самия начин на живот, както лесно можем да се досетим.

Да кажем че цялата енергия на човек е 10 000 единици (в класиката е 64, пресмятанията са малко трудни) Да кажем, че при образуването на спермата или при съзряването на яйцеклетката мъжът/жената изхабява 10 единици.

За жената е ясно - по време на секс тя не хаби от Дзин, поради което има по-големи сексуални възможности; При нея това изразходване може да се спре, чрез спиране на менструацията.

Какво се получава при мъжа - той изразходва всеки път по 10 единици. За какво отиват тия 10 единици? Да кажем, че 3 от тях образуват материалната част на спермата, а останалите 7 остават под формата на Дзин, който да създаде живот.

При сексуалните практики, човек може да си върне в най-добрият случай 7 единици, останалите 3 остават под формата на материална част. Това разбира се е много по-добре, отколкото да се похабят всичките 10 единици.
Логично е човек да се запита, какво става с материалната част? В природата всеки орган, който не се използва, спира да функционира, за да се спести енергия. По тоя начин, след известен период, тестисите спират да произвеждат сперма.
Ако мъжът еякулира от време на време, то той поддържа функционирането на половите си жлези, но губи Дзин.

Защо сексуалните методи са считани за методи подходящи за началните нива? Поради няколко причини:
1. Главната цел в Даоизма е повторно сливане на човека и Дао. За целта човек трябва да е възвърнал всичките 10 000 единици сила с които се е родил. за да може след това да 'преобразува' различните типове енергия и да ги обедини в едно цяло, така, както са били преди раждането.
Видно е, че при всяко Голямо Изтегляне мъжът задължително губи поне 3 единици, които остават под формата на енергия, а еякулацията от време на време го кара да губи още 10 единици.

2. Тук някой ще спомене за привличането на енергия от партньора или както е популярна обмяна на Дзин между партньорите.
Ето обаче какво казват класическите текстове:
- За да привлече качествена Дзин, партньорите трябва да имат качествена дзин. С колкото по-здрав и жизнен партньор прави секс даоса, толкова повече Дзин ще привлече.

- Чуждата Дзин се нарича сурова Дзин и има нужда от 'отработка', за да може да се включи в алхимичния процес. Някои даоски секти считат дори, че чуждата Дзин замърсява собствената и води до много отрицателни последици. Разбира се тия секти отричат съвместното развитие като метод

- Освен състоянието на партньора, за един мъж има значение и броя на партньорите. Класиката казва, че с колкото повече здрави и млади партьорки прави секс, толкова повече Дзин ще привлече практикуващия мъж.

- Наличието на емоционална обвързаност или желание за удоволствие, води до невъзможност за привличане на чужда Дзин.

От всичко написано до тук, става ясно, че сметката от сексуалните практики не излиза. Те по-скоро имат значение за обучението в началните етапи, когато човек е млад и е трудно да се откаже от секса. Играят ролята на превантивна мярка и средство за заучаване на някои основни метода, които ще се използват при по-високите нива на алхимичния процес.

Не мога да не изразя своето възхищение пред древните даоси (първите текстове, в които се споменава значението на Дзин и връзката със секса са от 2ри век пр.н.е.), които са успели да превърнат един разрушителен процес, обвързан с удоволствието, в метод на тренировка и съхраняване на Дзин (доколкото е възможно).
Тези секти, които са включвали съвместно развитие в арсенала си от практики, са смятали, че след известно време ученикът, чрез редовна и упорита практика, ще се отдръпне от зависимостта си от чувствените удоволствия, ще може да се откаже от секса и да се захване със същинския алхимичен процес.
Казват, че често пъти теста на наставника бил, да пусне своите ученици да живеят самостоятелно в света на съблазните, и тия, които се връщали при него след това, получавали същинската част от обучението.

Ще ми е интересно какво смятате за написаното по-горе?

___________



Тема Re: Икономика на сексанови [re: mo32]  
Автор жepaв (феникс)
Публикувано17.03.09 09:56



добро утро, Мо


не съм чела тези текстове, но звучи смслено. вероятно противоположното също би могло да се облече в смислени думи
аз ще кажа нещо, което Ошо-феновете ще се опитат да оборят, може би... но и Ошо казва, че оргазмът е средството за достигане до медитацията - той дава естествения и автентичен достъп до / свързване с - тишината. след което може да бъде изоставен, поне в обичайния му смисъл и форма - защото медитацията е най-оргазмената практика
слънчево отвътре!

Редактирано от жepaв на 17.03.09 09:57.



Тема Re: Икономика на сексанови [re: жepaв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано17.03.09 10:30



Аз не познавам Ошо и поради това никога не съмвземал отношение. Изключение прави частта с Дао, която той коментира. Та ще ми е интересно да споделиш твоето разбиране на прочетеното от Ошо по въпроса, през призмата на своя опит. Нещата, които пиша тук, съм ги приел за възглед, след като съм ги изпробвал многократно. Добре би било да се представят две, азащо не и повече гледни точки.

От гледна точка на Даоските сексуални практики, оргазмът бива два вида - обикновен или с "остър връх", при който се изпитва силно но кратко удоволствие, което е следствие на семеизпразване (говоря за мъжа); вторият вид е т.нар. "долинен оргазъм", който, както наскоро коментирахме по друг повод, е базиран на У Уей. Това, което може да се приеме за екстатично състояние при този втори вид оргазъм, използван в даоските сексуални методи, няма нищо общо с удоволствието от секса и нуждата от любов. Те са разтворени в Празнотата на У Уей. А както писах в началния пост, ако са толкова силни, че да са основен мотив и цел на сексуалното общуване, тогава те препястват привличането на Дзин и всякакви опити за алхимични преобразувания.

У Уей се постига при отдръпване и пасивно наблюдение, като се използва тласъка на оргазма. Вълната от енергия, която се издига към средния и горния тантиен, има способността да помита всякакви мисли. Но само при положение, че й помогнем, а не да се опитваме да я възпрепятстваме с емоции и желания.

За мен лично е странно усещането на подмяна на физическото удоволствие и напрежение на тялото, с една пълна отстраненост, пасивност, съзерцателност и отдаване на вълните, които те отнасят в момента на оргазма. Такова безразличие и отстраненост, които са дори плашещи за разума, който иска топлина, въвлеченост, обвързаност, емоция.

Опита ми показва, че тоя процес е индивидуален и достигането до У Уей не влияе по никакъв начин на партньора. По скоро факта, че си човек, с който ти е добре, спокойно и сигурно, спомага за самия процес. Силните емоции обаче пречат, защото развалят баланса, липсва Тай Чи.

Приятно е да се прави секс със страстна жена, но се опасявам, че в такъв случай за нея си остават само страстите и (евентуално) оргазмите т.е. само секс и нищо повече. Което човек така или иначе може да има, без да се самозалъгва с разни духовни ала-бала практики.



За да има алхимия, човек трябва да се научи да впряга всичко, с което разполага по определен начин. Страстта може да е прашката, която да те изстреля в нужната посока. Но залепнеш ли за прашката - няма летене. Макар че оргазмът си е цяло постижение за някои жени, да ме прощават.

Ние сме прости същества, движени от прости стимули. Излишно е да ги прикриваме зад красиви приказки, само за да удовлетворим егото си.

___________



Тема Re: Икономика на сексанови [re: жepaв]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано17.03.09 10:51



Жеравче,ще си позволя,да те допълня с Ошо,по повод оргазма и се надявам,че Мо,няма да има нищо против.Ще сложа,думите в кавички/да не ме обвинят пак в плагиатство/,въпреки,че няма да цитирам директо,а по памет,доколкото мога да си спомня..
"Оргазма - не е облегчение: оргазма – е празник. Оргазма е среща,през другия с Цялото. Оргазма е винаги духовен,той никога не е полов,не сексуален. Но хората нямат понятие за това,защото се срещат заради нуждата,а не заради излизащата,зад граници енергия."
Хубав ден,вечер и...Живот,на теб и Мо!





Тема Re: Икономика на сексанови [re: vidiya]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано17.03.09 10:59



А казва ли Ошо нещо по въпроса със загубата на енергия от половия акт?

___________



Тема Re: Икономика на сексанови [re: mo32]  
Автор жepaв (феникс)
Публикувано17.03.09 11:17



ок. радвам се, че отвори нова тема, щото онези 20-тина страници вече ми идваха байгън.
и тъкмо се чудех как ти, аджеба, практикуваш това: Освен състоянието на партньора, за един мъж има значение и броя на партньорите. Класиката казва, че с колкото повече здрави и млади партьорки прави секс, толкова повече Дзин ще привлече практикуващия мъж. мхм, интересно ми е как подхождаш тук - казваш на младата адептка, "

аре една сексуална практика?" и тя ти се отдава или практикуваш някакви по-сложни социални практики - като например описваните тук:
(не е нужно да уточняваш, ако не искаш, просто те закачам )

иначе, за връзката между любов и секс, Видия имаше един супер-постинг, ето тук:

малко по-конретно на твоето питане - от моя опит.
аз съм медитативен човек, не мога да говоря за всички, така че това важи само за мен. когато правя секс - независимо дали с осъзнат партньор, или с не чак толкова, аз винаги си следя вътрешното състояние. вярно е, че жените могат да не губят енергия и това никак не е трудно. затова и е добре медитативна жена да прави секс с медитиращ мъж - за да могат да си партнират удовлетворително и за двамата. къде е емоцията в секса? ами не знам. когато правя секс не мисля за емоцията, тя сама си идва - като част от вълната, за която говориш, че дзин поражда - от първия тантиен нагоре към втория и третия. там имапреживяване за любов и духовно сливане. и няма никаква нужда човек да се отрязва - да се отделя, просто е нужно да си даде сметка, че това е, което се случва, да бъде и в двете, защото това е възможно и естествено.

ако правя секс с неосъзнат партньор, тази енергия пак се събужда - и у него, и у мен, но се хаби по доста глупав начин - отива нахалос, което за мен е тъжно да гледам, че се случва. и въпреки това, може да има някаква синхронност между двамата. всъщност тогава партньора, за който казваме, че не е медитативен, може въпреки това да бъде чувствителен достатъчно, за да каже 'имам чувството, че можеш да продължаваш до края на нощта, а аз не мога'. това е тъжно както за него, така и за мен и проблема е, че той не може да мине отвъд тази констатация, не може да мине в медитация - фокусите не се срещат. той иска да 'се губи' и го прави като ракета от земята до луната. аз също 'се губя', но се движи бавно и медитативно, и имам гориво за полет до дълбините на плутон... тъй да се каже а бе тайчито не става с други думи - нали знаеп за срещата между майстори, когато няма днужда от битка - защото те виждат какво ще се случи пред да са се задвижили още, само от погледите и от енергията в тях. ами същото е и тук - ако енергията и най-вече медитативността не е реципрочна, няма много смисъл от съвместни упражнения, понеже не може да се стигне до срещата отвъд...

ако правя секс с осъзнат партньор - тогава имам преживяване за нещо-за някой-който ми отговаря, за среща на същости, които могат да си партнират равностойно отвъд видимото. каквото и да става в леглото - това е обща медитация. там е разликата и там е удоволствието, в срещата.

не мога да кажа за обмяната на дзин - както разбирам, мъжете трябва да са по-загрижени, след като те губят повече енергия. но в края на краищата, има опция в която да не еякулират, нали? (виж пак постинга на видия за трансформирането на оргазма от еякулация в тотален оргазъм тук, пък било то и с риск за загубена еякулация: )

не знам защо мъжете много ги плашат чувствата. всъщност знам - процеса е несъзнаван, древен и е жалко, че не много мъже си позволяват да преминават през тях. чувствата са шамандури, няма смисъл да ги отхвърляме, номера е да ги приемем, прочетем и да отидем отвъд тях. те са като думите - дават знаци за някакви ставащи неща. чувствата са също асансьори - какъвто е секса. някои хора ползват секса да ги изнесе, да правят алхимично сливане (повечето хора и особено повечето мъже), други хора ползват чувствата да ги 'вдигат' (много от жените го правят). няма особена разлика. първото е биологично по-универсално (макар че и животните имат чувства, така че всъщност и чувствата ни са съвсем природни, а не абстрактни) срещата обаче не е в секса, не е и в чувствата, а отвъд тях - тогава, когато две човешки същности могат равностойно да се погледнат в очите. и ако това се случи, те са отвъд - и отвъд секса, и отвъд емоцията. и двете ги има, но хората вече са отвъд тях. колкото повече медитира човек, толкова по-малко има нужда да хаи дзин за да го изнася като асансьор, защото енергията му се развива и без друго и стигането до 'върха' - и до горния тантиен е много по-лесно и леко.

не знам дали бях ясна. може би не цитирах достатъчо ошо или някой друг? ако са нужн цитати - дай знак, ще подходя по друг начин.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от жepaв на 17.03.09 11:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от жepaв на 17.03.09 11:26.



Тема Re: Икономика на сексанови [re: mo32]  
Автор жepaв (феникс)
Публикувано17.03.09 11:35



ами да, казва, онзи ден срещнах нещо - за жените беше обаче - докато си търсех медитация в оранжевата книга. като го изровя, ще ти го пратя, не е така систематично, както е в даоистките трактати - ама и защо му е нужно да ги цитира отново? бас държа, че и той би ги ползвал, докато му вършат работа - после би ги оставил. няма спор за древните даоистки трактати. това, което има значение е как ги четем - егото ли ги чете и си обслужва страховете, или Селфа ги ползва, за да се развива и да преминава отвъд страховете си. мисля аз.
аре дано още някой се включи, че се чувствам монологична...





Тема Re: Икономика на сексанови [re: жepaв]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано17.03.09 12:35



В отговор на:

и тъкмо се чудех как ти, аджеба, практикуваш това:



Старите дяволи са били изобретателни. Особено тия, които най-много ми допадат. Моя отговор е прост - не се занимавам с разни обмени на енергии между партньорите. За мен това са алтави работи и оправдание да спиш с повече жени. А това човек го може и без разни ала-бла духовни практики.

Старите дяволи са измислили един трети вариант, който не нито самостоятелно развитие, нито развитие по двойки - използване на секса като тласък за самостоятелното развитие. Или казано с прости думи, по време на секс всеки от партньорите върти чакръците самостоятелно.

за другото после, че ме налазиха с проблеми...

___________



Тема Re: Икономика на сексанови [re: mo32]  
Автор vidiya (новак)
Публикувано17.03.09 13:25



Ошо казва,че не съществува такова нещо,като сексуална енергия ,че енергията е единна и еднаква,а секса е едно от нейните направления.Лично аз,не съм срещала статистически данни,предложени от Ошо,по повод на загубата на енергия по времето на полов акт.Такива данни,са предложени в книгата на Мантек Чиа и Майкъл Винн”Съвършенстване на мъжката сексуална енергия”,където глава 4-та разглежда именно сексулната икономика.а в глава 3-та-биологията на езотеричния секс,има достатъчно диаграми и статистични данни за загубите на енергия в литри и грамажи.



Тема Re: Икономика на сексанови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано17.03.09 13:45



В отговор на:

Ще ми е интересно какво смятате за написаното по-горе?




Вярвания. В тази информация няма нищо научно - всичко се приема на принципа на вярването. И ти си се оплел в същата каша.

И няма как постоянно да не питаш другите какво мислят - щото бидейки вярващ, постоянно си в несигурност, в неизвестност - и тази несигурност те плаши - затова и се интересуваш от мнението на другите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.