Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:00 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема любовнови  
Автор imprint (познат)
Публикувано21.02.09 10:59



въпрос - до всички духовни и / или търсещи

какво е за вас любовта?
нямам предвид любовта по принцип и това, че тя е в основата на живота, и че тя не е субект-обектна и т.н. и че идва отгоре и че субекта няма нищо общо, освен просто да й се остави и т.н. тез неща да кажем, че са общи и донякъде ясни.

какво е за вас любовта между двама души? (и т.н. всичко, дето е свързано и пояснително по това)

моля ви, преди да постнете каквото и да било, опитайте да се ценрирате и да бъдате НАЙ-искрени и отворени към това, което пишете. и пишете точно дотогава, до когато усещате, че сте центрирани, искрени и отговора ви идва от сърцето.

за себе си мога да кажа, че аз уча най-много от интимните мъжко-женски отношения, в които влизам. и уча е дума, която трудно слагам тук, щото то е учене без думи - да кажа, че имам най-дълбоки трансформативни преживявания, когато направя среща. какво е среща е друг въпрос. аз дотук засега, после може пак.

стъпка по стъпка


Тема любов и свободанови [re: imprint]  
Автор imprint (познат)
Публикувано21.02.09 11:25



ах, да не пропусна - и къде се помества свободата, зависимостта и независимостта в това любовно отношение?

стъпка по стъпка

Редактирано от imprint на 21.02.09 11:26.



Тема Re: любовнови [re: imprint]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано21.02.09 13:53



Любовта е истината.
Въпросът е че не идва отгоре, а протича като химичен процес в мозъка! Факта че можеш да се изкачиш над любовта те поставя на по-високо ниво. Свободата идва със знанието за любовта.





Тема Алхимия на Л(л)юбовтанови [re: imprint]  
Автор Mиpo ()
Публикувано21.02.09 16:32



Ето тук една подобна тема

(диаграмата е ). Прегледах какво съм писал преди 5 г. и бих казал същото и сега.

Понеже любовта може да се погледне от много страни, ще добавя още една, специално за теб. Даже ще цитирам първо Ошо, който казва, че е изцяло за любовта, защото тя ще се провали (« …will fail »). Моето усещане е същото. Влез дълбоко в любовта, бъди будна (вероятно, ще си дадеш сметка, че не си истински свободна, защото все още няма да си цялостна) и любовта (да ме прости Ошо, че ще използвам друга дума ) ще се превърне в Любов.

П.П. Пряк път обаче няма и аз съм също за любовта. Но не забравяй, колкото по-дълбоко влизаш в нея, толкова по-будна и медитативна трябва да си за да видиш какво става там.



Тема Re: любовнови [re: nonetheless]  
Автор жepaв ()
Публикувано22.02.09 01:08



...за мъжко-женските отношения... мисля, че преживяването на любовта е хипер-яка енергийна практика. само дето има силен елемент на спонтанност в нея и не е коректно да се нарече 'практика' или 'упражнение'

. подпалва и първия енергиен център - секса - и втория, сърдечния (по китайците са общо три - два от три е голям успех!) и така ги подпалва, че почат да стават чудеса. който не е пробвал, да пробва

освен това има социални измерения - т.е. не работи само на индивидуално ниво, защото свързва човека, който преживява любов, с някой Друг по един не-егоистичен начин. което е невероятна рядкост за този свят, нали? така дава шанс на личността да се развие по отношение на отношенията си с хората - да се научат да се свързват с другите хора наистина, а не само да маркират, да се научат да правят равностойни срещи. да не говорим, че когато се запали любов между двама души, тя прелива и отвъд двамата - наоколо, и чудесата наистина стават, за и със всичко наоколо...

ммм. май мога и още да я продължа тази пледоария, но друг път само сега се сещам за нещото, което препятства случването на любовта - като има толкоз много плюсове, защо не се осмеляват много-много хората да я допускат до себе си? защо е такава недоразбрана - вечно неразбрана - тема?

хората се плашат, защото тя е лудост. хората се страхуват да бъдат луди, страхуват се да допуснат толкова близо до себе си някой луд. и понеже лудостта е заразна (все пак за енергия става дума, а за нея бариери няма), по-сигурно някак изглежда да не доспускаш луд до себе си. няма да ти провокира света и няма опасност нещо да се промени, нещо да бъде загубено, няма да иска и от теб да си луд... еееех, тъжно... любовта изисква/има нужда от интимност, а интимността е страшна - как да допусна до себе си някой Друг, при условие, че аз самия не смятам, че заслужавам интерес или не се хресвам?! това са някакви много дълбоко скрити страхове, за които често човек не си дава изобщо сметка... мисля аз. хората се страхуват, че ако допуснат някой близо до сърцето си, той ще им отнеме нещо, ще ги нарани навеки (не че е невъзможно, даже напротив!) и след като се опарят веднъж-дваж, се затварят за по-сигурно. а жалко...колко двойки има, в които хората не са стигнали до истинска интимност и доверие...колко хора изобщно не влизат в двойки поради същия страх...

чрез любовта човек пораства и се разгръща - като цвят на божур, с много листенца - едно по едно.

за любовта и свободата обаче не ми е ясно... не ми е много ясно... много е лесно да кажеш 'имам нужда от свобода', а всъщност да криеш зад това някакви си страхове. всеки има право да се страхува, хубаво е човек да си дава сметка за страховете си... и от друга страна много е лесно да кажеш 'ако ме обичаш, ще си стоиш тук с мен в къщи и няма да се виждаш с приятели' - дори да не го казват, много хора го реализират това послание по някакви безсловесни начини и партньорът им се връзва в къщи... така де, къде е баланса... не знам

Редактирано от жepaв на 22.02.09 01:17.



Тема Re: любовнови [re: nonetheless]  
Автор imprint (познат)
Публикувано22.02.09 01:11



хм, усещам цитат от Ошо в това, което казваш?
обаче!
първо, не вярвам в химичните процеси. не казвам, че ги няма, но смятам, че химичните процеси следват, а не водят. това, което води е - засега - почти неизмеримо от науката. и то именно - според мен - е любовта, есенцията й. ако говорим за онова хормонално опиянение - ясно, че е хормонално. но не е единствения начин да се преживее и усети любов. ако виждаш енергии (със затворени очи всеки вижда цветове. ако човек е пробвал да разграничава в различните състояния какво вижда - и почва да свързва случването с типа енергия), та енергията на любовта има розов цвят. това според мен няма нищо общо с химията.

а какво значи 'да се изкачиш над любовта'? и по-високо ниво от какво/кого?

и "свободата, която идва със знанието за любовта" - кое знание?

моля те, поясни!!! интересно е!

стъпка по стъпка


Тема Re: любовнови [re: imprint]  
Автор jennifer_ (zagada4na)
Публикувано22.02.09 03:07



Сливане и отдаване на това което се случва. Защото любовта просто се случва.

Отдаване на себе си, за другия, за нещо което той иска или търси. И в това отдаване, се получава губене на представата за себе си, губене на собствени интереси и извличане на полза. В резултат на което човек навлиза вътре в другия и става близък до другия. Получава се сливане с цялото и разширяване на съзнанието, поток на космическа информация.

А като цяло в отношенията между двама души протича обмяна на информация и енергия и e когато двамата го осъзнават и се отдадат на тези промени, тогава могат да пораснат откъм разширяване на съзнанието. В този процес има много красота и любов.

Свобода има където има любов. За да има любов, трябва да няма страх, страха сковава свободата. Значи ако има свобода, но не безусловна любов, тогава свободата не е реална. Ако има любов, която не те прави свободен/а, тогава това не е любов.

Така ги виждам аз нещата



Редактирано от jennifer_ на 22.02.09 03:14.



Тема Re: Алхимия на Л(л)юбовтанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано22.02.09 08:57



Благодаря ти за този проблясък от миналото. Любовта ми е безинтересна, но пък видях някои мои любими анимационни герои, които и преди 5 години са приказвали все същите... неща.

___________



Тема Re: любовнови [re: jennifer_]  
Автор imprint (познат)
Публикувано22.02.09 10:16



jennifer_ - jenifer_,
благодаря ти за това просто, кратко и ясно синтезче!
все едно, че аз го казвам! но съм го била забравила, че може да е толкоз просто!



стъпка по стъпка

Тема Re: Алхимия на Л(л)юбовтанови [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано22.02.09 10:33



Миро!
писах ти вчера едно писъмце тук, ама съм забравила да натисна бутона, който трябва

така че сега на нова нога - сигурно е за добро
Спомням си тези твои текстове, харесаха ми преди, харесват ми и сега, но по същество ги намирам недостатъчни и схематични. Любовта за мен е поетична и не-логична.

За разликата и връзката между любов и Любов (както ти ги наричаш)
аз срещнах Любовта извън личностните взаимоотношения - ей-тъй-на, както си ходех, и ме обзе тотално преживяване, не за Любов, ами за ЛЮБОВ - пред-субектна, преди-езикова, абсолютно несвързана с каквото и да било. извън всякакви личностни взаимоотношения. Е, не че беше чак толкова случайно случване - беше си подготвено по някакъв начин - както средата, в която се движех, така и аз самата не бях 'невинна', а си бях подготвила центровете стабилно преди това (медитация му е майката, нема какво да се лажем). Така че, моето лично мнение, продиктувано от личния ми опит е, че, макар че мъжко-женските отношения може да са път към свързване с т.нар. Любов, това никак даже не е задължително, защото свързването с Любовта май чисто и просто значи, да си запалиш сърдечния център. За което има достатъчно много различни начини.

Но чуденето ми е на мен за 'малката' любов до колкото я разделяме от другата щото те в крайна сметка са проявление на едно и също. И не само за нея, а за свободата, която хората си дават в едно любовно (а не само сексуално) отношение. Както и за страховете от това човек да се отпусне в това отношене. Ти на това как гледаш? май не си писал в онази тема за това, или пък аз не забелязах някак...
Ти казваш, че си 'за' любовта. Какво значи това? Че ти се е случвало да се отпускаш в любовно а не само сексуално отношение? Сподели опит? Какво значи, че тя ще се провали?

Благодаря за личното послание - за будността, медитативността, и т.н. Стараем се, до колкото можем а в момента можем точно толкова, колкото можем

стъпка по стъпка

Редактирано от imprint на 22.02.09 11:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.