Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:34 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: любовнови [re: imprint]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано22.02.09 16:09



Ами някои течения в йога казват: за любовта не се учи - това е така, защото ти самият се учиш от нея.

Да се изкачиш над любовта и да получиш свобода сигурно означава да си зададеш въпросът - Защо? Защо съм влюбен? Кое е това което ме привлича? - винаги ще намериш психологична причина за любовта - очи, коса, глас, начин на мислене.... а след причината идва и следствието - любовта. Като намериш причината ти става малко гадно, как може да се зарибиш по този посредствен начин, а да изпитваш такова възвишено чувство?! - но това знание, че е химичен процес в мозъка само помага и те предпазва от лудост, щото любовта и лудоста имат много тънка граница... .. а да се изкачиш над любовта означава да не и се подаваш - може би това е най-трудното нещо което някога съм предприемал...

п.п. чесно не съм чел нищо от Ошо, ама това не пречи да имаме еднакви възгледи...

Редактирано от nonetheless на 22.02.09 18:14.



Тема Re: любовнови [re: жepaв]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано22.02.09 16:11



Нали! Винаги е било толкова необяснимо - трябва да се изпита...





Тема Re: любовнови [re: nonetheless]  
Автор жepaв ()
Публикувано22.02.09 17:08



ахам


забравих нещо важно, как още никой не се е сетил да го напише? - че любовта е лепилото, което държи атомите ни свързани великопено е, нали? цитирам някого, не помня вече кого, но така стоят нещата че сме забъркани от частици, които са свързани с любов. мх? айееее!!! тъкмо си ги послепих моите малко, позагладих косъма... хубаво е човек да заглажда косъма на някой друг и обратно - някой друг да му го заглажда... амброзийно е някак...

любов и радост!



Тема Любовната енергиянови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.02.09 18:25



Знам отношението ти към любовта, но ако позволиш един приятелски feedback. В теб също има любов и си заслужава да я изследваш. Впрочем, точно както зад секса има сексуална енергия, така и зад любовта има любовна енергия. И втората е не по-малко важна от първата... В началото на Кан и Ли практиките от даоската алхимия се смесват точно тези две енергии.

Любовта и енергията й не са нито ошовски, нито даоски, нито кастанедиански. Те са във ВСЕКИ човек и докато той не ги развие и трансформира няма да се усети пълноценен... Любовта ти към споренето е именно понеже любовта ти по принцип не е освободена.



Сърча на времето беше също против любовта (макар и по други причини). Малко повече свобода и осъзнатост за любовта в него би му спестила безсмислените борения с вятърните мелниците на Аз-а му, в които предполагам, че още е въвлечен.





Тема Re: любовнови [re: imprint]  
Автор vidiya (непознат )
Публикувано22.02.09 18:33



Минах от тук и се спрях на думата любов.Хубава дума,но разрушенат от нейната обратна страна-омразата.Любовта и омразата са две страни на медала,както казва Ошо.Защо казвам,че е разрушена?Разрушена е от постоянното проповядване на любов.Докато омразата е чиста.Когото мразим го правим истински.Когато обичаме-само лицемерим.От как свят светува хората се учат на любов-да обичаш родителите си,ближния,врага,Бога...Защо се прави това?Защото хората се страхуват от истинската любов,защото истинската любов не е подвластна на контрол.Защото тя е завладяваща.Никой не владее любовта-тя завладява.А всеки желае да държи другия под контрол.Защото всеки се страхува от непредсказуеемата природа на любовта,от нейната естественост и предпочита от самото начало да и подреже крилата.А най-важното,което човек има-е възможноста да обича!Малкият човек,завладян от любовта има чувството,че е способен да извърши невъзможни неща.Във всички древни истории за любовта съществува едно условие-да се извърши нещо невъзможно.Това условие не се е появило току-така.Някъде в подсъзнанието на човешката психика се пази знанието,че любовта е способна да превърне невъзможното във възможно.Защото тя е безумна.Когато сме завладени от нея преставаме да мислим с категориите на разсъдъка,логиката и реалноста.Поставяйки пред любовта невъзможно за изпълнение условие,ние правим вежлив опит да и откажем.А влюбеният човек има само един отговор,и той е,че всичко е възможно и не може да бъде контролиран.За това ни внушават лъжливата идея за любовта-т.е.да бъдем здравомислещи роби на обществото.Истинската любов превръща човека в бунтар,докато лъжливата го прави послушен."Учението" за любовта е направило омразата искренна и истинска,а любовта-лицемерна.Света може да бъде пълен с любов,ако в нея няма противоположност.Само с дълбоко вътрешно осъзнаване омразата може да бъде трансформирана в любов.Но това не е точния израз,за съжаление езика е беден и каквото и да казваме,все не е вярно.Работата е там,че не ние,а осъзнаването трансформира омразата в любов.Ние просто трябва да осъзнаваме всеки миг от живота си.В осъзнатия човек няма нито любов,нито омраза.Когато с помоща на осъзнаването цялата енергия на омразата се превърне в любов,възниква съвършенно нов феномен за който трябва друго име.ИЗащото тогава възниквавъпроса:Ако повече няма омраза,защо тази нова енергия трябва да се нарича любов?Любовта в нашия ум е нещо противоположно на омразата.За това осъзнатия човек няма нито любов,нито омраза.Но ,това не значи,че той е равнодушен,въпреки,че може да изглежда на такъв.В него има нов вид любов,ново нейно качество,което не е противоположно на омразата.Това е любов,която е по -близка до състраданието,отколкото страстта;която е по -близка до цялото,отколкото до отношенията;това е любов,която повече дава,не искайки нищо в замяна,а не като любовта ,приличаща на сделка,в която всяка от страните се опитва да даде по-малко и да получи повече.Осъзнатия човек просто дава.Защото другия няма какво да му даде.Какво може другия да му даде?Той дава,защото има прекалено много,защото е преизпълнен.Той е като облак,пълен с дъжд,който трябва да се излее,без значение върху кого или какво.Осъзнатия човек споделя любовта си и е признателен за това,че му е дадена тази възможност;че другия е бил достатъчно отворен,достъпен,чувствителен;че не е бил отхвърлен,когато е бил готов да излее блаженството си върху теб;че си отворил сърцето си и си възприел толкова,колкото е възможно по силите ти.Само такава любов може да трансформира цялата човешка омраза.Да бъдеш себе си,става от самосебе си.Всичко,което е нужно е някаква близост,някакво приятелство.Любовта е непредсказуема,така,че остава спокойно и осъзнато да я чакаш.Максимума,който може да се направи е -да не създаваш бариери и препятствия,да не се напрягаш и отделяш.Бъди отпусната,и върви,по-близко.Няма какво да изгубиш,можеш само да получиш...
Съжалявам,че не споделих ,изпепеляващата енергия на любовта,но това е не защото не съм я преживяла,а защото съм я осъзнала.



Тема Re: Любовната енергиянови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано22.02.09 19:19



Благодарен съм ти за feedback-a. Това, което ще ти кажа по-долу, може и да не звучи така, но пък е също толкова искрено, колкото това тук!

В отговор на:

В теб също има любов и си заслужава да я изследваш. Впрочем, точно както зад секса има сексуална енергия, така и зад любовта има любовна енергия. И втората е не по-малко важна от първата... В началото на Кан и Ли практиките от даоската алхимия се смесват точно тези две енергии.




От маркетингова гледна точка, ако трябваше да продавам продукт на хора, безвъзвратно пристрастени към любовта и аз бих смесвал любов и секс. При това бих го правил във всяка една практика.

И двамата знаем, че Дзин не е сексуална енергия, но се превежда и популяризира като такава, защото секса продава. Дзин е основна енергия, която се използва не за секс(удоволствие), а за създаване на живот. И бла-бла-бла мисля, че натам е ясно.


В отговор на:

Любовта и енергията й не са нито ошовски, нито даоски, нито кастанедиански. Те са във ВСЕКИ човек и докато той не ги развие и трансформира няма да се усети пълноценен... Любовта ти към споренето е именно понеже любовта ти по принцип не е освободена.



Любовта ми към спора е моята дарба. Имам още откак съм се родил, но я осъзнах съвсем случайно - заради грип, един мой съученик отсъстваше и учителката по философия хвана първият, който й се изпречи пред погледа, за да го замести в един публичен диспут. Паднах се в отбора, който защитаваше теза, която не подкрепях, защото не беше вярна и от историческа гледна точка, и от гледна точка на моите разбирания по онова време. Разбира се, защитих я блестящо, и спечелихме, защитавайки грешна теза. Тогава осъзнах, че обичам да споря.

Но за да не плампам на празен ход, кажи какво разбираш под това, любовта да не е освободена?

___________



Тема Re: Алхимия на любовтанови [re: imprint]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.02.09 20:07



Явно пръстчето ти е послушало, това което ти сама беше написала за центрираността. Няма по-центриращо от това да напишеш един дълъг постинг два пъти.



Тези дни общувахме точно на тази тема с едно чудесно същество и като видяхме темата ти си рекохме, че трябва и ние да сме я провокирали някак си.

Ако любовта (независимо с каква буква започва) можеше да се вкара в няколко постинги, пък били те и мои, щеше да е нещо много ограничено.

За мен тази „голямата” Любов не е да си отвориш само сърдечната чакра (което е просто малък увод). Тя връзва (след като е цъфнала вече с въпросна чакра), когато се свържеш с Цялото... Ако усещаш ясно Любовта със сигурност няма да имаш чудения за любовта. Любовта (с „Л”) е отвъд поезия и логика.

Да, права си, че не съм писал в онази тема за нещата, за които спомена относно „малката” любов. Бях пуснал увода на темата с надеждата по-късно да обхванем и тази част, но кастанедианския поглед често изключва любовта и не засегнахме много неща. Но пък ти сега, с твоята Любов, продължаваш делото.

Аз усетих за първи път ясно Цялото именно с любовта. Може и по други прости начини да се усети: в дълбок сексуален оргазъм, състояния близки до смъртта, и т.н., но на мен така ми се случи. Човек може да усети Цялото за първи път и отивайки за хляб, но за това се изисква голяма будност. Докато горните ситуации създават нужното интензивно енергийно поле, където може да ВИДИМ.

Сега ми е лесно да ти го описвам това по-надолу, но тогава не ми беше чак толкова лесно. И не заради отпускането и навлизането навътре в съответното взаимоотношение. И тогава, и сега ми е било ясно, че за да разбера нещо трябва да вляза дълбоко в него. Не съм притеснявал от това. Напротив гмуркал съм се, а тай-чито само ми е помагало да вляза още по-навътре.

Въпросът е, че от една дълбочина натам, когато си за първи път, просто нямаш репери и ориентири. А когато все още не усещаш Цялото, нещата са много локални (ти и партньора ти) и при всяко едно сътресение в тези отношения не знаеш какво ще се случи, но знаеш, че те боли. Още повече, че гледах хората с повече (външен) опит от мен и не виждах някой да има достатъчно виждане за да ми помогне. А когато цялото това взаимоотношение и впускане в дълбокото трае с години, нещата стават още по-многопластови.

Това, което ми помогна е, че имах някакъв, макар и не много голям, опит с медитациите, тай-чи и цигун практиките. Т.е. бях видял как тези неща работят в други области на съзнанието и тогава се опитвах (доколкото можех) да ги прилагам съвсем практично в темата, която дискутираме сега.

Няма да се спирам на всичките перипети, но след много усилия и отпускания, виждания и невиждания, самозаблуждения и разбирания един ден, неочаквано за мен, видях Цялото зад въпросната жена... Съвсем ясно... И видях как взаимоотношението е между мен и Цялото, а тази жена е само посредник, която пак Цялото е избрало много подходящо. Дотогава си мислех, че я обичам тази жена, но видях, че не съм бил способен да й давам пълната свобода... Бил съм зависим от нея... И точно когато усетих Цялото и влязох в центъра си, усетих, че мога истински да я обичам.


„Провалът” е ако мислиш, че трябва да събереш две половинки в едно цяло... Че всичко е само между теб и него... Ако правиш всичко без Цялото... „Провалът” е също че любовта се превръща в Любов... И любовното отношение става между теб и Цялото.





Тема пълната свободанови [re: jennifer_]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.02.09 22:36



Джени, хареса ми това, което си написала. Моето усещане е подобно.

Искам да те питам нещо. Когато си в такава любов, както я описваш, даваш ли пълна свобода на партньора си? Примерно, ако той иска да си отиде или да има дълбоки отношения (и) с друга жена. Ще приемеш ли това след като си се била сливала пълно с него и това те е правило щастлива? Още по-просто казано, ако от теб зависи да го запознаеш с една жена, в която знаеш той ще се влюби дълбоко, ще го запознаеш ли? И ако да, как ще приемеш липсата му после?





Тема Re: Алхимия на любовтанови [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано22.02.09 22:52



Тези дни общувахме точно на тази тема с едно чудесно същество и като видяхме темата ти си рекохме, че трябва и ние да сме я провокирали някак си.
Абсолютно си прав. Благодарна съм ви за което. Радвам се, че се включвате с писане и двамата, защото това точно беше целта на темата ми - имах нужда от тази яснота по нея.



стъпка по стъпка

Тема Re: любовнови [re: vidiya]  
Автор imprint (познат)
Публикувано22.02.09 23:32



Здравей и тук, Видия


всъщност намирам постинга ти за доста страстен тлее в него изпепеляващата енергия на любовта, каквото и да говориш

Ошо казва, мисля, че който може да обича, може и да мрази (простете ако не цитирам точно, карам по памет, а книгата вече не ми е под ръка ) и - както отбелязваш също - любовта и омразата са двете страни на един и същ медал. до момента, когато любовта не стана с главно Л - за справка виж алхимичния текст на Миро , тогава вече си отвъд омразата

знам за какво говориш никак не е лесно да минеш отвъд, въпреки всичко така е...

Осъзнатия човек просто дава.Защото другия няма какво да му даде.Какво може другия да му даде?Той дава,защото има прекалено много,защото е преизпълнен.Той е като облак,пълен с дъжд,който трябва да се излее
Така е. красиво е, нали?

Максимума,който може да се направи е - да не създаваш бариери и препятствия,да не се напрягаш и отделяш.Бъди отпусната,и върви,по-близко.Няма какво да изгубиш,можеш само да получиш...
Така е. Стискам ти палци!

Аз имам един ъпгрейд обаче - срещата. За да има среща между двама души, трябва да има възможност за интимност. Нямам предивид сексуалната интимност, а това пространство на общуване между двамата, в което те си взаимодействат. Какво храни и какво разрушава това пространство, мислиш?

Надявам се и другите да споделят нещо по това...

стъпка по стъпка


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.