Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:05 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: mo32]  
Автор imprint (познат)
Публикувано25.02.09 23:51



ха-ха, да, ти май си от ония, дето са само с по три тантели.... ооопс, тантиена?

стъпка по стъпка


Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: imprint]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.02.09 09:22



"Роден без чакри" е една заигравка от студентските ми години, когато за пръв път пробвах Хата Йога. Преподавателя беше леко фанатизиран, че Йога и само Йога е единственият прав път. Беше почнал да разправя нещо за чакрите и ме попита за някакви усещания. Аз му казах, че съм роден без чакри, а той се вкисна и ме изгони.



Идеята ми беше, че всяка система разглежда всички хора, като подвластни на нея, респективно, според Йога, всички хора имат чакри.

Обаче как може да се обясни противоречието, че има различни системи, различни от Йога, чиито последователи са стигнали не по-назад от йогините, без да ползват никакви чакри?

Дао е само един от примерите, има още много. Между другото, в Марма Йога има много, много повече центрове, от основните 7 чакри. И по ръцете и по краката и по цялото останало тяло. Според китайците, всяка точка от тялото е енергиен център.

Но пак си остава въпроса, че най-важните енергийни центрове, в различните системи, са с различно местоположение, характеристики и свързани с тях практики.

П.П. Аз съм кастанедианец, а кастанедите имат само един главен център - мозъка, който очевидно е закърнял и сме кухи като лейки. Поради тая причина, всички вярваме, че нашата кокошка е фитка и сме по-хитри от другите, като сме избрали най-доброто учение! Селски тарикати и фанатици!

___________



Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: mo32]  
Автор imprint (познат)
Публикувано26.02.09 10:59



Здравей, Мо,
понеже обещах, а и имам чувството, че остана неизяснена работа по твоите постинги

ето сега един опит. Абзац по абзац, стъпка по стъпка



За да е освободена любовта, първо човек би трябвало да може да говори свободна за нея. - казва Миро
Мо - Миро, откога говорено за нещо дойде като първи признак за неговото познаване, изживяване и т.н.???


Сега, тази тема я отворих аз, с молбата хората да отговарят центрирано и от собствен опит. От тази гледна точка Миро е прав. От друга гледна точка - ти си прав, защото първо е опита и после – говоренето, поне така и аз смятам, че е смислено. Аз си мислех, че повечето хора тук са с опит, та вече могат да говорят. А говоренето за любовта има смисъл точно, защото медиите преекспонират темата за любовта и секса. В медийното пространство се създава образ, който е моден и изкуствен. Молбата ми тук беше да говорим от личен опит, а не на основата на предразсъдъци точно, защото по този начин можем да се докоснем до нещо автентично. тук идва и коментара ми към Хуанджи, който обаче е в тантра-темата - ние говорим, понеже сме човешки същества с индивидуално съзнание. ако бяхме животни най-верояно нямаше да го правим, поне не по този начин, макар че не съм сигурна, че сме съвсем наясно с животинското съзнание и способности за говорене. Излизат все повече свидетелства че животните говорят и се смеят, което е белег за съзнание. За преживяването им за любов нищо не знаем, понеже не сме говорили с тях.

Говоренето и рефлектирането са именно основани на опита и имат за цел да помагат на личността да се движи в правилния път. рефлексията е част от медитацията, а говоренето е споделяне на рефлексията. поне в този случай тук и сега в тази тема. тъй че тия разговори за говоренето - сдали говорим за каквото нямаме и не гоорим за каквото имаме - за смехота и нямат смисъл сега. не е това отправната позиция.

Нека не обиждаме пустинята. Там любовта са се родили едни от най-красивите разкази за любовта.
йъп! съгласна! стинг е великолепен, па и се води виден тантрист с акцент върху сексуалните практики, според медийния му образ

Любовта и социализацията са две различни неща... - казва Миро
Мо - Грешиш. Социализацията определя представата на човек за всяко нещо.


абсолютно съм съгласна с тебе, мо, що се отнася до любовта с малко 'л'. също така, смятам, че човек е неизбежно социално животно, така че, тъй като почти всичко му минава през съзнанието и езика, всичко му е социализирано. (да не влизам в цитати, това е възглед на социалните теоретични и практикески науки, каквито аз упражнявам в ежедневието си). обаче просто има един аспект на разглеждане на нещата, който се нарича феноменология, идва от философията и изследва нещата в тяхното пораждане. Т.е. микрокосмоса на нещата. Миро явно изследва пораждането на феномена точно в перспектива микрокосмос, ако разбираш какво имам предвид. И тук гледните ви точки не се засичат просто защото говорите различни езици - единия изследва социалния аспект, а другия - феноменологичния. Ако не го знаете – и двамата сте много симпатични обаче, и вярвате или не вяравате - много си приличате . Може би е от дългите ви дискусии във форума на дира, или от неюо друго – не знам. интересна е срещата между двата мирогледа (или могледа , да не привилегировам )

Никой не избира дали да живее - раждаме се не по наше желание,
спорен тезис. зависи от гледната точка, от ‘религиозната’ перспектива, която споделяш. Не знам още за човек, който да е дошъл ‘оттам’ с ясни доказателства за това какво е и какво не е. аз лично не познавам такъв и докато не позная –избирам по някакви си мои съображения. твоята е гледна точка е енда, моята е друга, няма да обръщам вярата ти обаче

Не виждам какво трудно има в това да следвам една социално утвърдена програма на живот - любов, брак, деца, работа, 1 път в годината почивка и бла-бла. Това го може всеки, една и съща песен с вариации. При това липсва всякакъв личен избор.
това си е твоя избор. липсата на избор също е избор никой не ти отнема правото да избираш, то е свещено и изначално човешко право. няма да оценявам избора ти, защото си е твой, запазвам си правото да се различавам от теб и това да не ме диспривилегирова социално.

Първо любовта не е ценност, а твоя ДАДЕНОСТ. - казва миро
Мо казва - По-горе ти дадох пример за децата отгледани в Природата. Второ, мисля, че бъркаш стадния инстинкт и чувство за принадлежност с Любов. Едното ни е дадено от природата, защото като вид оцеляваме много по-лесно на групи, отколкото по отделно

относно децата, отгледани от природата. ти познаваш ли такива? Изследванията, за които говориш, изследвания върху преживявания на любов ли са. защото, ако не са, това значи, че просто тази тема не е била засегната в тях. всяко изследване в резултата си зависи от матрицата на търсене, която му се залага в началото. така че тук гледам на тази препратка като на твоя спекулация, която обслужва доказването на личната ти гледна точка, но без доказателства.
Относно стадния инстинкт и чувството за принадлежност обаче се доближаваш - според мен - до същността. разбираш ли, проблема е в думите. задачата на настоящото 'изследване', което тук предприех с тази тема, беше именно да се опитаме да избягаме от клопката на думите. и това да го направим като говорим за личното си преживяване за любов. което нямаше да ни направи автоматично апологети – от което ти не знам защо се боиш. но дори и да беше така - какво обезпокоително има в това? ако то отразява същността на нещата в тяхното преживяване???
на стадния инстинкт и чувството за принадлежност ще се върна пак, защото се отваря голяма и важна тема.

и най-накрая стигаме до твоя параграф, където споделяш нещо от личен опит. заради него направих отговора си - защото тук си стигнал до себе си и заслужаваш отговор поне заслужаваш моя отговор - аз това бях повикала, автентично споделяне. всичко, което казваш в последния параграф, е вярно - за теб. за което ти благодаря. по повод него искам просто да ти кажа, че ако имаш друга гледна точка - например, че твоята работа е ти да даваш, а пък от другата страна да става каквото ще - също ще бъдеш прав. както ти казваш и аз съм абсолютно съгласна с теб, става дума за ценности и личен избор.

салют, мо! за чакрите и социалното чувство за принадлежност ще пиша отделно, че стана безкрайно дълго тук.


стъпка по стъпка

Редактирано от imprint на 26.02.09 11:02.



Тема Фичино, за Пирът и Соловьов, за любовтанови [re: imprint]  
Автор imprint (познат)
Публикувано26.02.09 11:11



Марсилио Фичино - Коментар върху Платоновия Пир за любовта,



а ето тук руският религиозен философ Владимир Соловьов, за любовта:



стъпка по стъпка

Редактирано от imprint на 26.02.09 11:14.



Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: imprint]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.02.09 12:12



Здравей, imprint,
Радвам се, че се включваш в нашия дълъг и чисто мъжки стил на безкрайно писане и дъвкане, при това го правиш по начин, че да те разбера. Благодаря ти за усилието! Ще вмъкна една скоба - жените, понеже живеят в мъжки свят, в много по-голяма степен владеят мъжките елементи като логика и говоренето, отколкото мъжете владеят женските елементи като интуиция и безмълвие. За жалост комуникацията тук не може да бъде посредством мълчание, така че не мога да упражнявам споменатите женски елементи.

Но да се надяваме, че някои осъзнавания могат да бъдат вербализирани.

По същество.

Молбата ми тук беше да говорим от личен опит, а не на основата на предразсъдъци точно, защото по този начин можем да се докоснем до нещо автентично.
Въпросът ми е как човек може да надскочи образа на любовта, чийто продукт е цялостното негово възприемане на Любовта?
Миро казва чрез усещания. Аз му казвам, че и усещанията могат да се моделират, при това човек без да си дава съзнателна сметка за това. Така че усещането не е критерий. Личния опит, следствие на заучени усещания също не е критерий, уви.

обаче просто има един аспект на разглеждане на нещата, който се нарича феноменология, идва от философията и изследва нещата в тяхното пораждане. Т.е. микрокосмоса на нещата. Миро явно изследва пораждането на феномена точно в перспектива микрокосмос, ако разбираш какво имам предвид. И тук гледните ви точки не се засичат просто защото говорите различни езици - единия изследва социалния аспект, а другия - феноменологичния.
Феноменологичния подход ми е известен, изучавал съм го в няколко различни дисциплини. Проблемът с едно изследване или по-скоро наблюдение винаги си остава, доколко изводите базирани на феномена са валидни.
Аз пак ще повторя - западния човек (нека го вземем за отправна точка, защото всички сме възпитани в духа на тази култура), или по скоро личността на западния човек е продукт на определен тип социализация, в която централна роля играе Любовта. Забележи, че не правя разлика между голяма и малка любов, защото според мен моделът е един и същ, като разликите са във отделните вариации. Но основата си остава обща.

Сега да излезна от академичния изказ, който макар и точен е доста сух. И ти и иаз, а и всеки човек е научен какво е Любов. Как тогава може да изследва Любовта, ако човек е движен от насадени от детството модели на поведение а.к.а редразсъдъци? Човек не е отделен от социалния си аспект/възпитанието/, който е водещ и според мен е неправилно че отделяш феноменологията от социалното.



липсата на избор също е избор
За да има избор, трябва да има поне две алтернативи. Когато няма алтернативи, си е сляпо следване, особено ако човек не съзнава, че няма избор.

относно децата, отгледани от природата
Има материали по темата. Намери нещо и прочети, стига да не е за Маугли. Отговорът на въпросът ти е - тези деца не само не изпитват Любов, такава каквато изпитва един социализиран, цивилизован човек, но са дотолкова различни във своето възприятие, че не могат да се приспособят към елементарни и обикновени действия като ядене с прибори, носене на дрехи, спане на легло и т.н. Те умират, неспособни да се променят според насилствено налагания им социален модел. При това колкото са по-големи, толкова са по неспособни да се социализират и толкова по-бързо умират.

по повод него искам просто да ти кажа, че ако имаш друга гледна точка - например, че твоята работа е ти да даваш, а пък от другата страна да става каквото ще - също ще бъдеш прав. както ти казваш и аз съм абсолютно съгласна с теб, става дума за ценности и личен избор.
Да, теорията ми е ясна. Практиката обаче показва друго. Всеки иска нещо в замяна на даването - така сме научени - благодарност, признателност, вътрешен комфорт, а ако не ги получава, тогава съжаление, самосъжаление и т.н.

За да го има това, което ти казваш, и теорията за истинската и чиста любов казват, трябва човек да няма Его. Уви, в самата Любов няма ни най-малък намек за това какво е Егото и как човек да се справи с него. Не познавам хора без Его.

Каква е любовта на човек с Его? - Егоистична!



Салют и на теб, ще се радвам да поговорим за чакрите-макрите. Темата е интересна, особено ако е намесен личен опит.



___________



Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: mo32]  
Автор imprint (познат)
Публикувано26.02.09 13:00



Хей, Мо, удоволствие е за мен



Въпросът ми е как човек може да надскочи образа на любовта, чийто продукт е цялостното негово възприемане на Любовта

моят отговор е продиктуван от личния ми опит, че моето разбиране за любовта се променя с това как аз се променям. и тъй като личния ми процес е, вервам, към разширяване, вероятно и разбирането ми за любовта - пък и за Любовта - се разширява, поне така говорят наблюденията ми върху мен засега.

неизбежна е, верно, основата, не случайно името ми е imprint, това е онова, за което говориш при децата, отгледани от животни или при патетата, отгледани от хора (виж конрад лоренц за това). това е образеца на първото, което те въвежда в дадена социална ситуация. оттам насетне обаче има и работи индивидуалното усилие и отговорност за това какво да става с теб / да не става с теб, какви усилия да положиш в някаква - избрана от теб - насока.

Как тогава може да изследва Любовта, ако човек е движен от насадени от детството модели на поведение а.к.а редразсъдъци? Човек не е отделен от социалния си аспект/възпитанието/, който е водещ и според мен е неправилно че отделяш феноменологията от социалното.

ах ти суфист си ти, Мо, не си ли?
вярвам, не налагам убеждението си, но то пак е въз основа на личен опит, че е възможно човек да преживява някакви състояния на реалност директно. след което може да влиза във феномена и да ги анализира, рефлексира, облича в думи с цел споделяне. същото, без изключение, отнасям до вътрешното преживяване за любов (съгласна съм да отпаднат големите и малките букви, щото е излишно усложняване на нещата)

за феноменологичното и социалното. пробвай да напрвиш социологическо изследване и да вкараш феноменологичен апарат. или обратното. защитниците на двете парадигми ще ти скочат на гушата. има отворени съвремнни социолози, които могат да го напрвят, да, от висотата на интелектуалния си гений. евала, риспект. принципно всичко е едно и също, така е. каквото горе-това и долу и т.н. има много опити за това да се правят аналогии между физика и социални процеси, например. интересни са ми винаги, наистина, точно заради това, че търсят някакви универсални принципни. но засега западната наука ги разделя нещата. а източната ги събира. както ти каза - за жените по-присъщо е мълчанието и приемането, за мъжете - говоренето и завадяването на външния свят. във връзка с което и отношението към любовта според мен полово се различава. някой беше казал, че жените усвояват света през емоциите, докато мъжете - през духа. не че двата пола са лишени от другото, но такива са доминантите. може би има основания за това твърдение.

За да има избор, трябва да има поне две алтернативи. Когато няма алтернативи, си е сляпо следване, особено ако човек не съзнава, че няма избор
аммм, аз съм екзистенциалист като философски убеждения. с активна гражданска позиция смятам, че човешкостта минава през вземането на избор. невземането на избор е отказ от живеене. това е несъмнено моята гледна точка и е въпрос на избор

Каква е любовта на човек с Его? - Егоистична!
за съжаление тук опита ми показва същите резултати. това е преобладаващото състояние на нещата. мисля, че си прав. от друга страна - защо да е за съжаление, нещата просто са такива. егото не е това, което е - егото е шанса ни да минем отвъд. същото е и при егоистичната любов, мисля - шанс да минем в другата работата е там, че реалността е парадоксална, такова е нашето несъзнавано, такова е и полето / реалността на ноумена - там няма добро и зло, то просто е.

за чакрите и социоума...уф, ще карам накратко, че искам да изляза оттук има две книги, които можеш, ако искаш да погледнеш - "източно тяло - западен ум", това е основния източник. в него се представя психологична теория на човешкото развитие, обвързана с отварянето на чакрите - една по една, стъпка по стъпка

първа чакра е свързаността със земята и материалното, връзката ни с това тяло и този свят. там е и секса като репродуктивна способност. (идване в света, експанзия, мъжка енергия - ян)

способността за свързване идва на ниво втора чакра - което психоаналитично става на около 6 месеца / стадия на огледалото. но това не е все още вътрешно породеното преживяване за любов. (енергията е насочена навътре, женска чакра - ин)

следва трета чакра - развитието на егото - което ни свързва със социума. тук идва усвояването на езика като връзка с другите социални същества. тук идва намесата на бащата като онзи, който дава закона / пак социума (всичко е метафорично), идва себеутвърждението и разширяването на територията за обитаване (експанзия, мъжка чакра).

следва четвърта чакра - сърцето. това е женска, ин чакра, свързана с приемането на света през меката енергия на любовта. когато се говори за свързване със сърдечния център при преживяване на Любовта, се няма предвид обаче тази чакра. или поне не на плитко ниво, се има предвд свързването на дълбинно ниво с този аспект. както ти каза, има различн гледни точки за енергийните центрове. аз също много се чудя например как да тълкувам различните цветове, които виждам като енергия - според нитайската система за петте елемента или според цветовете на чакрите? мисля, че има още какво да откривам в тази насока. има една книга, 'ръце от сетлина' се казва, където говорят за цветовете, чакрите и т.н. и имат интегративен и практически подход. ако ти падне - погледни я.

та, в този случай, когато говорим за свързване с лщбовта, се има предвид дълбинно отваряне на четвърта чакра, което води към сърдечния тантиен, номер 2. това е алтруистична и nonconditional любов. ако човек е със задръстени от физическа и психическа плява чакри, не може да стигне до това преживяване. затова и много хора не разбират за какво става дума тук. те вървят по своя си път и рано или късно ще го разберат. това не е основание ние да искаме да ги променяме. този разговор тук е за хора, които имат конструктивен, а не егоистичен и разрушителен интерес, нали

и т.н. пета, шеста и прочие чакри отговарят на различни аспекти на психичното функциониране. има системи, които изкарват цнтровете нагоре до 10, не до 7 - връзка с космическите закони. всичко е въпрос на интерпретация.

интересна е едно изследване на социални психолози, Колман и Зелберг, които говорят за усвояването на различни гледни точки като маркер за лично развитие - вървят във времето по същия начин, както и тази перспектива, която тук ти развих. стигат дотам обаче, че това развитие е социално обусловено - ето мястото на твоята теза за социалността на феноменологияното преживяване. според тях на някои места хората в развитието си стигат до перспектива номер три (аллах е един и мохамед е неговия пророк), а на други - в индуизма например - стигат до перспектива номер седем, където има много и различни гледни точки за разбирането на един-единствен факт и тяхното съвместно разбиране не е проблем, а просто осветлява реалността.
стана много абстрактно, извинявай. аз може би дотук.

а, по отношение на личното ми преживяване. да, помня кога ми се отвори втория тантиен - сърдечния, помня какво беше преди това и че светът ми се промени с това отваряне. има още накъде да вървя в тази посока - реализирането на личността става на етапи, и в това реаизиране има периоди на регрес, които са просто част от пътя. важното е да си прощаваме и да не се отказваме.

темата, по която говори ми е екзистенциално интересна. защото не мога да говоря така обстоятелствено и спокойно в живото пространство за нея с толкова различни хора, които обаче имат някакви сходни - все пак - гледни точки към развитието. оставих се на любопитството си в нея да ме води и то ме отвлича доста от прагматичната ми реалност, така че вървя към затихване все пак, ще чета и пиша, както мога, благодаря предварително за включваанията!

любов и радост!

стъпка по стъпка

Редактирано от imprint на 26.02.09 13:12.



Тема Re: разказитенови [re: vidiya]  
Автор Mиpo ()
Публикувано26.02.09 13:33



Мила Видия, всички заедно ВЕЧЕ правим цяло произведение. Не е задължително то да е само под формата на новели или скайп разговори.

Чета внимателно това, което споделяш. Смея да кажа, че му и отговарям. Понякога без думи, понякога с нещо включено в разговорите ми с хората наоколо и което знам, че влезе дълбоко и в теб... Понякога и по друг начин...

Важното е общувайки цялостно с останалите, всеки да гледа дълбоко и в себе си. Вчера един наш приятел от пространството тук, който явно се е разсеял да гледа малко повече навън, ме попита съсвсем серизоно дали аз не пиша и с твоя ник. Чак ми беше трудно да му обясня противното. Макар, че знам, че и ти ще искаш да ме опровергаеш...



Любовта може да е безгранична, но ние като хора имаме нашите ограничения, които се отразяват на възпримането й. Ако ги нямаше тези ограничения, нямаше да има нужда от скайп, клубове и прочие. Нямаше да има нужда да ме питаш за това или онова, защото щеше да го знаеш. Но няма лошо в ограниченията, те ни карат да развиваме качества в нас за да отидем отвъд тях.





Тема Re: разказитенови [re: Mиpo]  
Автор L.L. (златната жаба)
Публикувано26.02.09 13:49



Относно ограниченията... сякаш се опознаваме чрез тях. Не толкова развиваме, колкото откриваме себе си и света. Макар, че е и това може да е върос на терминология. Някак си няма да е интересно, ако никъде няма гранци за осъзнаване.



Поздрави и прегръдки и от мен!



Тема Re: разказитенови [re: Mиpo]  
Автор vidiya (непознат )
Публикувано26.02.09 13:50



Да,Шани-опровергавам те.Веднага!Защото съм сигурна,че всички,пишещи тук,с любов и за любов,сме седнали до източника си - 5см,под пъпа.Удивителна е прозрачноста на нета!Благодаря ти-с ЛЮБОВ!



Тема Re: освбождаването на любовтанови [re: imprint]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.02.09 13:53



Права си imprint, като начин на разговор, аз съм приел софисткия метод, но не и софистката нагласа. Наддумването е удоволствие за мен, но не и самоцел. А в някои случаи е задължително да се избягва.

Ще използвам нещо, което каза: Разбиране за любовта е свързано с разширяването (на възприятието). Колкото човек разширява възприятието си, т.е. минава отвъд границите на социализацията, толкова повече различните твърдо установени понятия се разпадат.

Поздравявам те за твоята способност да концептуализираш! Аз като един истински софист, ще се измъкна от научните обяснения, за да има някакво равновесие. Проблемът на науката е нейното ниво на абстракция в смисъл на отстраненост от личния опит. Хората се разглеждат като обекти, процесите се разглеждат като обективно протичащи, сиреч всичко се обяснява много добре, но липсва най-главното - как това да се приложи пряко към човешкия живот.

Така се получава, че лекарите, които разбират процесите в човешкото тяло, не са по-здрави от останалите хора, психолозите не могат да се справят със собствените си психични проблеми, а философите никога не живеят по начина описан в техните теории. Науката е отделена от човека - това е професия, която се практикува от 9.00 до 17.00. А после?

Имах кратък досег с различни методи, които са на ръба на науката и докосват различните духовни учения - ребъртинг и холотропно дишане. Друг е въпроса кой е първоизточника, но тая тема ще я прескочим, с цел чистота на примера, а не компрометиране. Тия методи са нагледен пример за частичност и откъснатост. Липсва цялостна завършеност, каквато притежават някои учения. Примерно тези методи се занимават с психиката, но не обръщат никакво внимание на соматиката. А те са неразривно свързани. Можеш да подлагаш един човек на безброй сеанси, но ако не промениш материята няма как да излекуваш психиката.

Това са само примери, въпросните методи не са ми интересни и не са предмет на темата.

Да се върнем на любовта.

Сигурна ли си, че в класическите санскритски текстове се говори за любов и нейната връзка с чакрите?
Напоследък се сблъсках с различни преводи на стари китайски текстове и се оказа, че много от понятията не са точни, но липсват по-подходящи. И така може нещо да се преведе като любов в смисъл и контекст, който няма много общо с това, което разбираме и изпитваме като любов.

Ето ти казваш алтруистична и nonconditional любов. Мога да кажа, че изпитвам подобно чувство, когато съм навън, отпусна се, спра мислите си, разтворя усещанията за личност и тяло и мина отвъд сетивните усещания. Тогава усещам всичко около мен. Бих могъл да кажа, че това е любов, но по-правилно ми звучи да го опиша като радост.

Ето още един парадокс - всеки иска любов, но за радостта никой нищо не казва. Ако човек се огледа, ще види една група от начумерени хора, които постоянно говорят за Любов, а не могат да се радват.

Някой тук беше написал, че думите не могат да опишат онази страна - те са създадени да опишат тази страна на нещата, социалната страна. И поради това няма много подходяща дума за безусловна радост. Има щастие, има любов, но къде има радост от това че сме тук в тоя прекрасен свят, в това чудно време?

Много хора мислят, че щом имам нещо против любовта, то аз съм студен човек, липсва ми емоционалност. Разчитам на логика и разум. Аз обаче зная, че съм емоционален човек, но предпочитам да насоча тази емоционалност не под формата на нужда от любов, а като радост от живота.

От известно време ходя пак на латино танци. Там има много клишета за страст и прочие. Но ако човек мине отвъд тях, може да се радва и да усети чистата радост от живота. Разбира се много хора не се наслаждават истински на танца, защото се грижат как изглеждат, защото са отишли да намерят Любов т.е. гадже. ;)))))

Във всяко нещо може да има радост, стига човек да го прави с желание и да не робува на клишета. А представата за Любовта е едно от най-големите и предизвикващи нещастие клишета!

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.